'Dienstplicht heeft langste tijd gehad' W M 'Bijzonder onderwijs wordt nog steeds gelijk behandeld' Rabobank weigert geld te steken in mestverwerking Binnenland U overweegt Wij regelen L Waddenvereniging wint prijs Ikea DELFT - De Vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft een prijs gewonnen die door de Stichting Ikea Foundation is ingesteld. Een vertegenwoordiger van de Waddenvereniging neemt op 14 november in Delft de prijs in ontvangst die bestaat uit honderdduizend gulden en een speciaal ontworpen trofee. De Waddenvereniging komt voor de prijs in aanmerking omdat ze zich de laatste jaren uitdrukkelijk heeft in gezet voor het behoud van een schone Waddenzee. Ook de Nederlandse architect Aldo van Eijck en de Industrieel Ontwer per Friso Kramer krijgen ieder een prijs met hetzelfde geldbedrag voor hun hele oeuvre. De andere winnaars komen uit En geland, Duitsland en Zweden. Kamer bezorgd over heropening Tsjernobyl Idoor JANET FEENSTRA DEN HAAG - Nederland zal via de di plomatieke vertegenwoordiger in de Oe kraïne zijn grote bezorgdheid uitspreken over het voornemen de kerncentrale in Tsjernobyl opnieuw op te starten. Duits land deed dat al eerder. Dit heeft minister Andriessen van economi sche zaken gisteren in de Tweede Kamer toe gezegd tijdens een overleg over het Elektrici teitsplan 1993-2002. De meeste fracties toonden zich verontrust over de (gedeeltelij ke) heropening van Tsjernobyl. Minister An driessen deelde die mening. „Onze zorgen over de veiligheid van kerncentrales in Oost- Europa zijn bepaald niet weggenomen", stel de de bewindsman. Andriessen zegde op ver zoek van het CDA een notitie toe over de Ne derlandse activiteiten om de veiligheid van kerncentrales in het buitenland te vergro ten. Andriessen verwacht weinig resultaat van de Nederlandse waarschuwing aan de Oekraïne. ,,Op het gebied van kernenergie zijn wij maar een klein landje. Bovendien is Nederland nauwelijks in staat technische hulp te leveren om de kerncentrale in Tsjer nobyl beter te beveiligen De bewindsman bleek overigens niets te voe len voor een initiatief van de Samenwerken de Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) om de stroomtarieven iets te verhogen en met de opbrengst extra investeringen te ple gen in reguliere vormen van energiewinning in Oost-Europa. Oud-minister Nederlands-Indië Luytjes overleden MIAMI De voormalige minister in Nederlands-Indië Abraham Luytjes is op 97-jarige leeftijd in Florida overle den. Luytjes was in Nederlands-Indië, waarnaar hij in 1919 emigreerde, minis ter van landbouw en van economische zaken. Hij maakte zich volgens zijn zoon sterk voor het behoud van de bos sen. Onder de Japanse bezetting zat hij gevangen op Java. Na de oorlog werd hij directeur van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Later werkte hij voor de Wereldbank in Was hington en voor de Verenigde Naties. Drie jaar na zijn pensionering in 1968 emigreerde Luytjes met zijn vrouw naar de Verenigde Staten. Kamer wil gunstiger belastingregime vrijwilligers ld L DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort van Financiën beschouwt het als een „zeer belangrijk gegeven" dat de Tweede Kamer unaniem voorstander is van een gunstiger belastingregime voor vrijwilligers. Daarmee is het echter nog niet helemaal ze ker of de bewindsman gehoor zal geven aan de wens om de grens waarboven vrijwilli gers belasting moeten gaan betalen, te ver hogen van achthonderd naar tweeduizend gulden per jaar. Volgens een woordvoerder van financiën is de staatssecretaris zich nog aan het beraden. De Kamer nam gisteren met algen stemmen een motie aan waarin werdgj zen op het belang van het werk van vrijn gers voor met néme bejaarden en chroni zieken. Maar door de zware fiscale 4 wordt het steeds moeilijker voldoende i willigers te vinden. De verhoging van he| lastingvrije bedrag naar tweeduizend den kan wat de Tweede Kamer betreft tueel gespreid worden over een aantal ja Na de stemming wilde de WD'er Dees ten wat het kabinet met de motie gaatd Van Amelsvoort was niet bij de steran aanwezig en kon dus niet direct antw den. In juni schreef hij nog aan de Tw Kamer grote bezwaren te hebben tegen voorstel. Een verhoging tot duizend gu] was wat hem betreft het maximaal haa (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De dienst plicht kan heus wel worden afgeschaft. De toekomst lijkt aan het beroepsleger. De pu blieke opinie is voor; wijzi ging van de Grondwet is niet nodig en de veiligheidssitua tie is zo diffuus dat je er alle kanten mee opkunt. De vroegere secretaris-generaal van defensie, Peijnenburg, was gisteren, tijdens een studiemid dag op het instituut Clingen- dael, eigenlijk de enige die zich met kracht verzette tegen af schaffing van de dienstplicht. En zelfs Peijnenburg deed dat alleen onder het motto 'je weet maar nooit; eenmaal afgeschaft is altijd afgeschaft'. Het aanwezige legergroen hield zich muisstil; wellicht in angst verstard, mogelijk ook oprecht geïnteresseerd in de tegen draadse opvattingen van onder andbren socioloog Van der Meulen van de Stichting Maat schappij en Krijgsmacht. Van der Meulen zag wel wat in de dienstplicht-nieuwe-stijl, zoals voorgesteld door de commissie- Meijer. Jammer alleen, dat het geen 1980 meer is. „Nu hoeft het niet meer in militair opzicht en kan het niet meer vanuit maatschappelijk oogpunt". Volgens Van der Meulen heeft de commissie-Meijer het bij het verkeerde eind. Een beroepsle ger is best te realiseren, zelfs een groot beroepsleger, zelfs op korte termijn. De arbeids marktproblemen die de com missie schetst, zijn oplosbaar, zeker als de krijgsmacht zijn werving aanpast. Wie meer functies openstelt voor vrou wen en niet zeven van de acht sollicitanten op psychische gronden afwijst, komt al een heel eind. Kortom, stelde Van der Meu len, wie geen beroepsleger wil, zoekt argumenten om het niet te hoevèn willen. Wie het juist graag wil, vindt op dezelfde ar beidsmarkt aanknopingspun ten genoeg om aannemelijk te maken dat het wel kan. Volgens de socioloog wekt de commissie- Meijer op zijn minst de indruk gewoon een voorkeur te hebben voor de dienstplicht. Niks op te gen," maar dan moet wel duide lijk worden waar die voorkeur op stoelt. Niet met mooie praat jes over de wisselwerking tus sen krijgsmacht en maatschap pij, maar met een -grondig on derbouwd betoog. Wat Van der Meulen betreft, is het echter de hoogste tijd de dienstplicht af te schaften, al was het alleen maar omdat het maatschappelijk en politiek draagvlak voor de dienstplicht is weggeëbt. „Militaire dienst plicht kan zonder collectieve overtuiging van zijn noodzaak en zijn meerwaarde op den duur niet blijven bestaan". Grondwet Maar hoe moet dat dan met de Grondwet? Afschaffing zou wij ziging van de Grondwet nood zakelijk maken, betoogde de commissie-Meijer. Niets ervan, hield prof.dr. G. L. Coolen de genodigden op Clingendael voor. In de Grondwet staat wel iswaar dat er een zee- en krijgs macht zal zijn, die bestaat uit vrijwillig dienenden en dienst plichtigen, maar als het bij de Grondwetsherziening in 1887 procedureel even iets anders was gelopen, was er sprake ge weest van vrijwillig dienen den en, voorzover deze niet toe reikend zijn, uit dienstplichti gen'. Dat dit tussenzinnetje de Grondwet niet heeft gehaald, had niets te maken met de inni ge wens de krijgsmacht voor een deel uit dienstplichtigen te laten bestaan. Men wilde ge woon geen voorkeur uitspreken voor vrijwilligers enerzijds en dienstplichtigen anderzijds, be toogde Coolen. Uit de voorge schiedenis blijkt dat het de toenmalige regering een 'worst was' of die toevoeging wel of niet in de Grondwet kwam, be weerde de bijzonder hoogleraar gisteren met grote stelligheid. Clingendael-directeur en lid van de commissie-Meijer Jo ris Voorhoeve reageerde een tikje beduusd. „Een interessant gezichtspunt". Zouden de wet gevingsexperts die de commis sie heeft geraadpleegd dit over het hoofd hebben gezien? De tijd zal het leren. Maar ook al zou Coolen het mis hebben, dan nog is er geen man overboord. „We kunnen de dienstplicht op papier handhaven en de op komstplicht afschaffen. Dan be reiken we hetzelfde", wist een slimmerik van de marine. Cool en knikte. Jazeker, dat kan. Het wachten is nu op het stand punt van minister Ter Beek van defensie. Zal hij de aanbevelin gen van de commissie overne men? Trekt hij misschien zijn eigen lijn? Of kiest hij, bij wijze van compromis, voor een ver- volgcommissie? Goede raad schaadt nooit, ten slotte. Correctie Een koerscorrectie van een vrachtwagenchauffeur is gisteren enkele tientallen kalveren fataal geworden. Bij de manoéuvre op de A6 bij L door de vrachtwagen kantelde. Als gevolg van de opruimingswerkzaamheden was de snelweg drie uur lang gestremd. Scholieren achter de regeringstafel DEN HAAG Leden van het Landelijk Actie Komitee Scho lieren zullen morgen bij de be handeling van een wetsvoorstel voor verplichte invoering van een leerlingenstatuut op scho len plaats nemen achter de re geringstafel. De initiatiefnemer van het wetsvoorstel, Groen Links-kamerlid Peter Lank- horst, heeft van Kamervoorzit ter Deetman toestemming ge kregen zich door 'deskundigen' te laten bijstaan. De scholieren mogen hun visie op het wets voorstel vanuit vak K, waar normaal de regering zit, toe lichten. Overigens ziet het er na de'schriftelijke voorbereiding van dit wetsvoorstel al naar uit dat het verplichte leerlingen statuur kan rekenen op een meerderheid in de Kamer. Al leen het CDA en de kleine con fessionele partijen zijn tegen. DEN HAAG In de vorige week gepresenteerde nota „De school aan de ouders" wijkt het CDA voor het eerst af van het altijd gehuldigde standpunt dat bijzondere scholen automatisch dezelf de gemeentelijke vergoedin gen moeten krijgen als het openbaar onderwijs. Volgens het CDA-Tweede Ka merlid W. van de Camp is er geen sprake van een trend breuk in het denken van de christen-democratische fractie. Binnen de partij werd al vele ja ren onderkend dat een al te let terlijke toepassing van de zoge noemde 'overschrijdingsrege' ling' grote nadelen kent. De nota geeft voor het eerst for- meel vorm aan wat binnen de partij eigenlijk al jaren leefde, meent hij. Van de Camp, een van de onder- wijsspecialisten in de CDA- Tweede Kamerfractie, heeft desondanks de eerste boze brief al binnen. De briefschrijver noemt het CDA-standpunt „een dolkstoot in de rug van het bijzonder onderwijs". Immers, als een gemeente straks niet meer verplicht is hetzelfde uit te geven aan het bijzonder on derwijs als aan het openbaar onderwijs, kan dat leiden tot achterstelling van de bijzonde re school. Maar Van de Camp vindt dat de man zich niet onge rust hoeft te maken: „In gelijke gevallen geldt gelijke bekosti ging. Daar houden we nog steeds aan vast". Volgens het CDA-kamerlid heeft de overschrijdingsrege ling geleid tot ongewenste situ aties. „De regeling heeft alles te maken met de schoolstrijd van 1917 en de financiële gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onderwijs. Door die relatie met de schoolstrijd werd er angst vallig op toegezien dat de rege ling tot in de kleinste details werd toegepast. Daarbij werd geen onderscheid gemaakt naar kostensoort. Elke gulden die de gemeente uittrok voor de open bare school ging ook naar de bij zondere school, los van de vraag of die bijzondere school het wel nodig had. Dan klopt er iets niet". Als voorbeeld noemt Van de Camp de openbare school die in een wijk met veel vandalisme staat en waaraan de gemeente als gevolg daarvan veel geld kwijt is. Dat geld gaat ook naar de bijzondere school in een rus tige wijk. Voor sommige ge meenten betekende dat een flinke financiële aderlating. Zo als voor de gemeente Nijmegen, die tien openbare scholen telt, en vijfenzestig bijzondere scho len. „Je kunt wel nagaan wat het voor die gemeente betekent als uitgaven voor het openbaar onderwijs moeten worden ver menigvuldigd met die voor het bijzonder onderwijs", aldus Van de Camp. Geen afschaffing Dat zijn partij nu vindt dat aan die situatie een einde moet ko men en alleen normale kosten moeten worden doorberekend (verwarming, onderhoud, schoonmaakkosten), is volgens Van de Camp „een gevolg van de toegenomen bereidwillig heid van het CDA om de eigen standpunten nog eens tegen het licht te houden". Hij kan zich daarom opwinden over de gelui den dat de overschrijdingsrege ling nu wel helemaal kan wor den afgeschaft. „Zodra we laten zien enig gevoel voor de reali teit te hebben wordt gezegd: schaf die regeling maar af. Dat is nou juist de reactie waar bin nen onze fractie steeds voor is gewaarschuwd: je geeft ze een vinger en ze pakken "je hele hand. Iedere vorm van nuance ring in de politiek wordt afge straft". Risico Het CDA-kamerlid erkent dat er een risico is aan afschaffing van het automatisme. Maar dat risico blijft klein, omdat de kern van de regeling blijft bestaan, zo is zijn overtuiging. Minder vertrouwen heeft hij in de plannen van de regering om bevoegdheden van het rijk over te hevelen naar de gemeenten. „Wij zeggen dat je dat beter kunt overhevelen naar de schoolbesturen, en niet naar de gemeenten. We zijn nogal be ducht voor de ontwikkeling van een sterk gemeentelijk onder wijsbeleid. Dan krijgje de situa tie dat een gemeente bekosti ging van het openbaar en bij zonder onderwijs afhankelijk stelt van politieke overwegin gen in de gemeenteraad. Dat vinden we bezwaarlijk. Beter kan je die bevoegdheden over hevelen naar de schoolbestu ren, waarbij je ook het bestuur van het openbaar onderwijs on derbrengt in een los van de ge meente opererende commis- „Dat leidt er ook toe dat 1 worden afgerekend met I imago van het openbaar on( wijs als opvangplaats van a wat ziek, zwak en misselijkii Het is een bekend fenomeenl veel kinderen op een openb| school zitten omdat ze nerf anders terecht kunnen. Om ze niet passen binnen de idei teit van een bijzondere sch of omdat die school zegt dal al zoveel allochtone kindeij hebben, of omdat ze zich n dragen hebben. Wat we wij is de openbare school als l goede onderwijsvorm, metj eigen onderwijskundig ba en identiteit. Met zo'n geiw telijke commissie, waarinl de ouders vertegenwoon zijn, heb je daar veel meer! gelijkheden voor", aldus Va! Camp. ADVERTENTIE om in uw winkel de kinderen bezig te houden zodat hun ouders rustig kunnen winkelen. een poppenkastspeler die de aandtacht van de kleintjes goed weet vast te houden. Als u wilt weten hoe uitzendkrachten ook in uw organisatie creatiever kunnen worden ingezet, belt u dan 06-0607 voor de gratis brochure over dit onderwerp. -v randstad uitzendbureau Milieucontrole Een milieucontroleur van Rijkswaterstaat neemt in Lelystad een van de laatste watermonsters in het ka der van de landelijke milieucontrole-actie. De actie duurde een week en ging vrijwel dag en nacht door. Van de 340 bezochte bedrijven was elf procent in overtreding. Vorig jaar was dit nog achttien procent. Dat het aantal overtredingen van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren (VWO) afneemt, is te danken aan de intensieve milieucontrole, aldus Rijkswaterstaat. foto: anp DEN HAAG - De Rabobank is niet bereid geld uit te lenen voor de bouw van mestver werkingsfabrieken. Dit heeft woordvoerder C. Broekhuy- sen van de bank desgevraagd meegedeeld. Volgens de woordvoerder is de verwerking van drijfinest tot schone korrels, die mede een einde zou moeten maken aan het enorme mestoverschot in ons land, „niet rendabel en zal het dat ook nooit worden". Voorzitter J. Mares van het Landbouwschap denkt niet dat daarmee een einde aan het mestverwerkingsproject hoeft te komen en dat er dus niets an ders zal overblijven dan het in krimpen van de veestapel. Vol gens Mares kunnen de betrok ken veehouders zelf voor de ontbrekende Financiën zorgen. „Die fabrieken komen er heus wel". Ook CDA-landbouwspeci- alist J. van Noord denkt er zo over, mede omdat naar zijn me ning de veevoederindustrie de boeren wel een handje zal wil len helpen. Mares maakte er echter geen geheini van dat het besluit van de Rabobank ernstige gevolgen zaf hebben voor een aantal vee houders. „Degenen die geen geld kunnen steken in mestfa- brieken zullen moeten stoppen met hun bedrijf. Dat is echter niets unieks. In het bedrijfs leven is het altijd zo dat een aantal ondernemingen niet meer meekan en de strijd moet staken". Ook het PvdA-Kamer lid J.J. Feenstra vreest voor met name de kleine boeren. „Velen van hen hebben deze te genvaller al een hele tijd zien aankomen. Hun vrees wordt nu bewaarheid". Het Landbouwschap is het ab soluut niet eens met de conclu sie van milieubeschermers dat de intensieve veehouderij de oorzaak is van de gisteren be kend geworden versnelde! teruitgang van de bossen. ,1 bestrijd ik ten stelligste",» Mares. Hij wijst erop dat de houders nu zo'n twintig» tig procent minder amnnfl in de buitenlucht uitstoten in 1989. Mares denkt dd aanhoudende droge zomen schuld zijn van het stent! ziek worden van zoveel u bomen. Staatssecretaris Gabor (V bouw en natuurbeheer)! een aantal deskundigen u! digen om met hem van ge» ten te wisselen over de oori van de plotselinge versnfl van de achteruitgang. Hij' in tegenstelling tot deSticn Natuur en Milieu, niet overtuigd dat de verzuring lucht en bodem de voornaa) oorzaak is en dat er du-: rampenplan moet komen kabinetsdoelstelling van *1 procent minder ammonW 1995 is volgens hem nog-1» voldoende.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4