Nieuwe uitdagingen stellen Johannes Paulus II op de proef 2a Geestelijk Leven/ Opinie l Paus verklaart slachtoffers Spaanse Burgeroorlog zalig Latijns Amerikaanse bisschoppen laten zich niet de mond snoeren COMMENTAAR Leidse Courant I WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 Grote belangstelling voor crisisverwerking in Bijlmer AMSTERDAM 'Er valt een gat...' Zo heet de reeks bijeen komsten die de Samen op Weg- gemeente in de Bijlmermeer aanbiedt aan allen die door de vliegramp van 4 oktober zijn ge troffen. In de gemeente werken hervormden, gereformeerden en lutheranen samen, maar de bijeenkomsten zijn bestemd voor alle godsdienstige gezind ten. Aan de eerste bijeenkomst, die maandagavond in het ker kelijk centrum 'De Nieuwe Stad' in de Bijlmer werd gehou den, namen 40 mensen deel, zegt ds. D.N. Wouters, die de gesprekken leidt. Wouters, be- leidscoördinator van het cen trum voor drugsverslaafden De Regenboog in Amsterdam, kreeg tijdens de Golfcrisis be kendheid als woordvoerder van het comité van ouders van men sen die Irak niet konden verla ten. De bijeenkomsten worden we kelijks zowel op maandagavond als donderdagochtend gehou den en zullen tot Kerstmis du ren. Op de eerste avond ston den vooral de ervaringen van de deelnemers centraal. Daarbij probeerden zij een antwoord te formuleren op bijvoorbeeld de vraag of zij na de ramp nog een toekomst zien en hoe zij de gro te belangstelling van mensen van buiten, zoals journalisten, hebben ervaren. De organisato ren willen in een latere fase ook religieuze vragen aan de orde stellen, maar laten het van de deelnemers afhangen of het ook werkelijk daartoe komt. De gespreksavonden zijn niet het enige waarmee de gemeente de mensen in de Bijlmer wil hel pen. Zij heeft ook een 'bezoek- team' ingesteld dat op verzoek bij mensen langs gaat. Voorko men moet worden dat de inwo ners van de Bijlmer een trauma aan de ramp overhouden, aldus Wouters. Menigeen weet zo te vallendat hij het been van een ander breekt. Otto Weiss. ROME - Paus Johannes Paulus II zal zondag 122 Spaanse pries ters en seminaristen zalig verklaren die tijdens de Spaanse Bur geroorlog door de verdedigers van de Republiek werden gedood. De meeste slachtoffers werden gedood in 1936, toen het aantal door anti-clericalen omgebrachte katholieke leken en geestelijken het hoogst was. Eenenvijftig van de zalig te verklaren groep waren priesters en seminaristen van een seminarie in Barbastro, in de provincie Aragon, die in augustus 1936 in groepjes van vijf werden doodgeschoten. De meeste overige slachtoffers kwamen hetzelfde jaar om in Madrid en Barcelona. De zaligverklaringen gelden als omstreden, omdat daardoor de tegenstellingen in Spanje weer zou den worden aangewakkerd. Dit was de reden dat paus Paulus VI de voorbereidingen voor de zaligverklaringen stopzette. Remonstranten en doopsgezinden veroordelen homo-document UTRECHT/AMSTERDAM - De Remonstrantse Broeder schap en de Algemene Doopsge zinde Sociëteit hebben de rk bisschoppen gevraagd zich te distantiëren van het homo-do cument dat de Vaticaanse Con gregatie voor de Geloofsleer af gelopen zomer publiceerde. In dit document worden de bis schoppen opgeroepen zich te verzetten tegen de gelijkbe rechtiging van hetero- en ho moseksuelen in onder meer het onderwijs en de krijgsmacht. De beide kerken vrezen dat vele homoseksuelen zich op grond van het document bedreigd zul len voelen door een christelijke kerk die hen niet accepteert en die in feite aanzet tot discrimi nerende wetgeving. Zij hopen daarom dat de bisschoppen een ander standpunt zullen inne men over de omgang met de ho moseksuele medemens dan het Vaticaan. Anders zullen de be trekkingen tussen de Rooms- Katholieke Kerk in Nederland en de andere kerken onder druk komen te staan, waarschuwen beide kerken. De bisschoppen hebben als re actie een artikel uit '1-2-1', het orgaan van de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk, toege stuurd, waaruit blijkt dat zij het niet nodig vinden op het Va ticaanse document te reageren. Het document is geen officiële instructie, bedoeld voor alle bis schoppen in de wereld, maar' speciaal gericht aan de Ameri kaanse bisschoppen, maken de bisschoppen de remonstranten en doopsgezinden duidelijk. Billy Graham De Ameri kaanse evangelist Billy Graham is begonnen met een evangeli satiecampagne van 11 dagen in Moskou, die naar hij hoopt zal bijdragen aan de wedergeboor te van Rusland. De 74-jarige evangelist bezoekt Rusland voor de zesde keer, maar hij mag er voor het eerst de hem ty perende massale evangelisatie bijeenkomsten houden. De or ganisatoren hebben een jaar nodig gehad om de tournee voor te bereiden. Zij hebben twaalf treinen en tientallen bussen ge huurd om duizenden Russen op 23, 24 en 25 oktober naar het Olympisch stadion in Moskou te brengen waar Graham hen zal toespreken. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wijckel en Sloten(Fr) H.J.W Bakker te Goenga c.a., die dit beroep heeft aangenomen; te Vriezen- veen H. Harkemate Onstwedde; te Rot- terdam-Zuid(toez.) F.C.M. Rooden- burg. projectleider kleine gemeenten, wonende te Apeldoorn. Bedankt voor Geldermalsen(toez) E. van der Sluis te Maasdam en Cillaars- Gereformeerde Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage- Oost(SOW) drs. J. Korf te Ommoord- Zevenkamp; naar Slikkerveer L.D.Th. Steenstra te Nijeveen. Evangelische Lutherse Kerk Beroepbaarstelling Mevr. I. Fritz, Grub- behoeve 153,1103 GN Amsterdam, tel; 020-6995055 VATICAANSTAD - „De paus zou aftreden? Dan heeft de Sunday Times kennelijk een rechtstreekse verbinding met de H. Geest die wij hier niet hebben. Het is een vol strekt ongegronde bewering, die geen verder commentaar behoeft." De Vaticaanse woordvoerder Monseigneur Piero Pennacchia maakt weinig woorden vuil aan het bericht van het Britse week blad, dat Johannes Paulus II zou overwegen om binnenkort met pensioen te gaan. Hij zou daarmee als eerste katholieke kerkleider die stap nemen sinds 1294, toen paus Celestinus V af trad (om vervolgens door zijn opvolger Bonifatius VIII te wor den gevangen gezet en vermoe delijk vermoord). Het uitzonderlijke initiatief zou een gevolg zijn van de slechte gezondheid van Johannes Pau lus II na de operatie in juli. Twee van de specialisten die hem toen hebben behandeld, Francesco Crucitti en Corrado Manni, hebben hem echter ge heel hersteld verklaard, zodat „als hij mocht aftreden, dat ze ker niet om gezondheidsrede nen zal zijn". In de perszaal van het Vaticaan wordt daarom weinig geloof gehecht aan de ge ruchten. In het Amerikaanse weekblad National Catholic Reporter van 11 september schreef de voor aanstaande Britse vaticanist Peter Hebblethwaithe onder de titel 'The Next Pope?' een arti kel, dat veel weg had van een in memoriam van Karol Woytila, gevolgd door een opsomming van zijn mogelijke opvolgers: de populaire Milanese kardinaal Carlo Martini en twee curiekar dinalen, de Italiaan Pio Laghi en de Nigeriaan Francis Arinze. Begin oktober werden zijn woorden overgenomen door The Catholic World Report. Dit in Rome verschijnende maand blad van progressief-katholieke signatuur voegde drie nieuwe kanshebbers toe aan de lijst: Godfried Danneels, de kardi naal van Brussel en voorzitter van Pax Christi, zijn conserva tieve Bolognese collega Giaco- mo Biffi en de vicaris van Rome, Camillo Ruini. Het blad citeer de een Poolse priester die Woy tila nog lang niet de oude acht te, en vervolgde dat „sommigen fluisteren dat de paus zou over wegen om over drie jaar terug te treden: dan zal hij 75 zijn en dat is immers de leeftijd waarop bisschoppen met emeritaat ho ren te gaan". (Die regel geldt trouwens niet voor de paus zelf. Ook Paulus VI, die hem heeft ingesteld, bleef aan tot zijn dood op 81-jarige leeftijd.) Op 14 oktober volgde de Lon- dense Times. Verslaggeefster Paus Johannes Paulus tijdens zijn eerste publieke verschijning na zijn Gandolfo op 2 augustus. Ruth Gledhill beperkte zich tot een samenvatting van het arti kel in de Report en een inter view met Hebblethwaithe, die verklaarde dat „in de Romeinse curie over niets anders wordt gepraat". Vier dagen later vroeg de Sunday Times zich af, of „de laatste dagen van Johan nes Paulus II" waren aangebro ken. Onder aanhaling van niet nader genoemde 'progressieve bronnen' in het Vaticaan en - alweer - Hebblethwaithe voor spelde ook de Sunday Times dat de paus nu het communisme is, verslagen spoedig de pijp aan Maarten zal geven. Op de keper beschouwd blijkt de stroom van geruchten over het mogelijke aftreden van Jo hannes Paulus II uit slechts één enkele bron afkomstig te zijn, namelijk Hebblethwaithe. Maar diens theorie wordt door zijn BBC-collega in Vaticaan stad, David Willey, die eerder dit jaar een kritische biografie van de paus publiceerde, kort weg afgedaan als „rubbish" (rotzooi). Inderdaad is het moeilijk voor te stellen, dat een zo bevlogen en zo van zijn goddelijke missie overtuigde man als Karol Woy tila er het bijltje bij .neer zou leggen, omdat hij zich te moe voelt. De paus is hard voor zich zelf. Dat werd wel duidelijk door zijn operatie, toen bleek dat hij zonder een krimp te ge ven twee jaar lang had rondge lopen met een tumor zo groot als een sinaasappel in zijn inge wanden. Alleen als zou blijken, dat zijn kanker niet is verdwe nen, zou zijn aftreden denkbaar zijn - maar vooralsnog lijkt het daar niet op. Tijdens zijn jong ste reis naar de Dominicaanse Republiek heeft de paus bedui dend minder hooi op zijn vork genomen dan voordien gebrui kelijk was. Maar wie toen heeft meegereisd in het pauselijke vliegtuig kan garanderen, dat hij weer bijna de oude was. Waarschijnlijk zal het moor dende reis- en werkritme dat de eerste veertien jaar van Woyti- la's pontificaat heeft geken merkt van nu af aan zal worden afgezwakt, maar zijn toekomst plannen zijn beslist niet die van een man die het einde van zijn carrière nabij acht. Voor vol gendjaar staan er reizen op het programma naar Oeganda, Spanje, de VS en de Baltische staten. Bovendien wil hij nog twee encyclieken over de katho lieke moraal schrijven en heeft hij tijdens zijn laatste reis de ge dachte van een Al- Amerikaan se bisschoppensynode gelan ceerd, die hij vermoedelijk zelf zal willen openen. Toch is de paus moe, niet alleen fysiek maar ook mentaal. In de afgelopen jaren is hij in toene mende mate alleen komen te staan. Zijn trouwe medewerker Agostino kardinaal Casaroli, de architect van de Vaticaanse Ostpolitiek, heeft twee jaar ge leden het veld moeten ruimen wegens zijn gevorderde leeftijd, en de huidige Secretaris van Staat, kardinaal Sodano, bezit niet het niveau van zijn voor ziekte in zijn zomerverblijf Castel foto: epa ganger. Kardinaal Ratzinger, die als hoofd van de Congrega tie voor Geloofsleer de ortho doxie heeft beschermd en in vele gevallen in ere hersteld, heeft al twee keer een toeval ge had en zal het rustiger aan moeten doen. De formidabele trojka die de katholieke kerk met ijzeren hand door de jaren tachtig heeft geleid, is daarmee ernstig verzwakt, terwijl de problemen zijn toegenomen. De ondergang van het commu nisme in Oost-Europa is onge twijfeld het grootste succes ge weest van de Poolse paus. Maar tegelijk werd daarmee ook een crisis ingeluid, doordat met het verdwijnen van de oude vijan den ook de steun van de voor malige bondgenoten - de wes terse regeringen en de bevol king van grote delen van het Oosten - in gevaar is gekomen. Woytila heeft een nieuwe de mon gevonden in de westerse consumptiemaatschappij, maar zijn filippica's daartegen wor den hem beslist niet in dank af genomen door de arme katho lieke volksmassa's in de derde wereld die niets liever willen dan deel fe hebben aan de wes terse welvaart. Bovendien gaat Woytila's autoritaire en hiërar chische opstelling rechtstreeks in tegen de liberaal-democrati sche consensus die het resul taat is van de val van de Muur. De starre houding die hij aan neemt ten opzichte van ver- nieuwingsbewegingingen bin nen de kerk komt niet alleen steeds meer als anachronistisch over, maar maakt bovendien SANTO DOMINGO - Het slotdocument van de vierde al gemene vergadering van de La-, tijnsajnerikaanse bisschoppen conferentie (CELAM) die tot 28 oktober duurt, neemt niet de pastorale en sociale werkelijk heid van Latijns-Amerika als uitgangspunt voor theologische uitspraken, zoals bij eerdere CELAM-conferenties het geval W£S. Ditmaal wordt de omgekeerde weg gevolgd: de theologie zal de basis vormen voor de formule ring van pastorale oplossingen voor de sociale problemen van Latijns-Amerika. Dat betekent dat de drieslag 'zien - oordelen - handelen' wordt verlaten, waarop de bevrijdingstheologie, het document van de vorige bis schoppenconferentie in Puebla (1979) en talloze andere uit spraken van de Latijnsameri- kaanse kerk waren gebaseerd. Na uitvoerige discussie heeft de meerderheid van de conferentie ingestemd met deze nieuwe aanpak. Deelnemende bisschoppen spreken tegen dat dit een aan tasting betekent van het sociale engagement van de Latijnsa- merikaanse kerk en dat de keu ze voor de armen zo wordt ver zwakt. Een van de leiders van de conferentie verwacht een „zeer gematigd, maar ook geen conservatief document. Dat zouden alleen al de Brazilianen niet accepteren." Het Vaticaan vindt dat het slot document van de bisschoppen conferentie niet moet worden gepubliceerd. De vertegenwoor digers van de Heilige Stoel heb ben er bij het begin van de ont moeting op gewezen, dat het aan de paus is voorbehouden het slotdocument goed te keu ren of te veranderen. Veel gede legeerden dringen aan op publi- katie van het document, zodat duidelijk wordt of en in welke mate de paus veranderingen in de tekst heeft aangebracht. Protesten Maandagavond wees de Brazili aanse bisschop Erwin Krautler in een radio-uitzending erop dat het Vaticaan invloed op het programma en de besluiten in de commissies heeft willen uit oefenen. Daarop stond een groot aantal bisschoppen op en zei: „Zo niet!". Met hun protes ten hebben de Latijnsameri- kaanse bisschoppen al tijdens de eerste dagen van de confe rentie duidelijk gemaakt dat het systeem 'Rome beslist en de Latijnsamerikanen hebben te gehoorzamen' niet meer werkt. De Latijnsamerikaanse bis schoppen zijn geen „onmondige kinderen", maar leiders van soms zeer grote plaatselijke kerken, aldus Krautler. Ze zijn verantwoordelijk voor die plaatselijke kerk en dragen ook collegiale verantwoordelijkheid voor de wereldkerk. Daarom kan men niet eenvoudig voor bijgaan aan hun opvattingen. Latijns-Amerika herbergt de helft van het aantal katholie ken ter wereld. „Dat moet ook van invloed zijn op het Vati caan", meent iG-autler. Het Vaticaan wenste dat alle debatten tijdens de conferentie plenair zouden worden gehou den. Voor discussies in kleinere groepen zou maar weinig gele genheid moeten zijn. Veel La tijnsamerikaanse bisschoppen waren hiertegen. Zij vermoed den dat het Vaticaan deze wens geuit had omdat het op discus sies in groepen minder invloed kan uitoefenen. De conferentie stelde daarom maar liefst dertig in plaats van vijf commissies in, zoals het Va ticaan had gewenst. Deze com missies verzetten het belang rijkste werk tijdens de confe rentie. Voor goedkeuring van de uitspraken van de commis sies is, als het aan het Vaticaan ligt, een tweederde meerder heid van alle deelnemers nodig. Sommige deelnemers verzetten zich hiertegen. In Medellin (1968) en in Puebla (1979) was slechts een tweederde meerder heid van het aantal op dat mo ment aanwezige deelnemers vereist. Tenslotte wil het Vaticaan de priesterwijding van getrouwde van de agenda weren. Zo'n vijftig Braziliaanse bis schoppen zijn er daarentegen van overtuigd dat deze weg moet worden ingeslagen en dat langer afwachten grote schade zal aanrichten. Een van hen bracht reeds het verzoek naar voren getrouwde mannen toe te laten tot het priesterambt. Schuldbelijdenis Op de conferentie ontstond on enigheid over een voorstel van 33 bisschoppen die aandrongen op een openlijke schuldbelijde nis voor het onrecht dat bij de kerstening van Amerika aan onder anderen de Indianen is geschied. 1 Dit voorstel werd maandag afgewezen door de lei ding van de conferentie. De schuldbelijdenis zou gemak kelijk misbruikt kunnen wor den, bijvoorbeeld door bepaalde „Indianengroepen en sekten", zei conferentievoorzitter kardi naal Nicolas de Jesus Lopez, aartsbisschop van Santo Do mingo, in een toelichting. De kerk heeft bij andere gelegen heden steeds de mishandelin gen van de Indianen veroor deeld. De kardinaal verklaarde dat de bisschoppen vrijdag tij dens hun mis in besloten kring schuld zullen belijden. 'Indianenbisschop' Erwin Krautler was tegenover de pers ontdaan over de afwijzing. Hij eiste een „schuldbelijdenis voor het oog van de wereldopinie." De kerk hoeft volgens hem niet te zeer door het stof te kruipen, want er zijn talrijke profeten onder haar gelederen geweest die het hebben opgenomen voor de Indianen. Maar de kerk moet durven erkennen dat ze mede schuldig is aan de negatieve ge volgen van de verovering van Amerika. De bisschop kondigde aan dat de in Santo Domingo opgerich te commissie voor Indianen en Afro-Amerikanen de wensen van deze volkeren in het slotdo cument van de bisschoppencon ferentie opgenomen tracht te krijgen. Vaticaan wijst speculaties aftreden paus af ROME - Het Vaticaan heeft speculaties dat paus Johannes Paulus II binnen twee jaar zou aftreden, als „absoluut onge fundeerd" van de hand gewe zen. Het Vaticaan kwam tot een reactie nadat de Vaticaanse persdienst eerder na berichten in de 'Times' en het Romeinse weekblad de 'Catholic World Report' in alle talen had gezwe gen. Afgelopen zondag herhaal de de Britse Sunday Times de speculaties over een mogelijk aftreden en voegde er een be oordeling van zijn pontificaat aan toe. Radio Vaticaan en de 'Osservatore Romano' vonden het 'nieuws' evenmin een reac tie waard. Bij een eerdere sug gestie in deze richting sprak het Vaticaan van „een gerucht zon der bron, zonder fundament en zonder enige waarschijnlijk heid". De speculaties steken de kop op na de zware darmoperatie die de 72-jarige paus in juli onder ging. De arts die de operatie uit voerde, dr. Francesco Crucitti, zei gisteren dat de paus in goede gezondheid verkeert en sterker is dan voor de operatie. oplossingen voor een praktisch probleem als het priestertekort in de Derde Wereld - door het inzetten van vrouwelijke, ge huwde of lekezielszorgers - on mogelijk. En daarvan profiteert een veelvoud van sekten die met Noordamerikaans kapitaal met name in Latijns-Amerika al tientallen miljoenen volgelin gen hebben gemaakt onder een voorheen homogeen Roomse kudde. Verder zal, zolang de paus zich als hoofd van de ganse christenheid blijft presenteren, er van samenwerking (laat staan hereniging) met ortho doxen en protestanten niet veel komen, terwijl ook de steeds meer actueel wordende dialoog met de Islam nimmer een van zijn prioriteiten is gewest. En tenslotte zal ook zijn starre houding inzake geboortebeper king steeds meer verzet oproe pen in een wereld waar jaarlijks honderdduizenden zuigelingen de hongerdood sterven. Ook binnen het Vaticaan neemt daardoor de kritiek op de paus toe. Meestal gaat dat in bedekte vorm, maar het is bij voorbeeld tekenend, dat kardinaal Marti ni (die door veel progressieven als een ideale opvolger wordt gezien) onlangs in het openbaar lof uitte aan het adres van Hans Küng, de door Woytila verguis de en verbannen dissidente theoloog. Het pontificaat van Johannes Paulus II gaat een nieuwe fase in en het zal niet de gemakkelijkste worden. Deng breekt drie ijzers HET is al dikwijls geopperd: wanneer de 1,2 miljard ChL zen de kans krijgen op dezelfde manier als hun volks^ ten in Hongkong, Singapore of Taiwan hun werkkracht lenten en vindingrijkheid te ontplooien, verzinkt het e mische wonder dat nu Japan heet in het niet bij wat dai werkelijk economische, politieke en militaire superm zal zijn. IS voor dergelijke ontwikkeling nu het startschot ge{ op het pas afgelopen 14e partijcongres van de Chinese munistische Partij? Het lijkt er sterk op. De 88-jarige Xiaoping, de sterke man achter de schermen, lijkt uit( lijk toch de meeste invloed gehad te hebben. In Peking: de jongste maanden een rustige, maar even diepgaant volutie als in het voormalige Sovjet-blok plaats. De pi heeft zonder veel omhaal het marxisme verwezen ni vuilnisbelt van de geschiedenis. Het nieuwe toverwocj kapitalisme. Volgens het woord van Deng is de essenti socialisme 'de produktieve krachten bevrijden, de arm uitbannen, grote verschillen in de verdeling van de rijl vermijden en uiteindelijk welvaart voor iedereen schep Met een dergelijke formule kan men alle kanten uit. gens deze formule zijn Hongkong, Taiwan, Singapore andere 'kleine draken' succesvoller dan China. IN de Chinese partijtop schijnt men dat ook te bes» Zelfs de oude Chinese leiders moeten erkennen dat hel de Sovjetunie afgekeken economische model niet weil dat de economische ontwikkeling in Taiwan, Zuid-Koil Thailand wel vruchten afwerpt. CHINA begeeft zich resoluut op de weg van het kapital Dat betekent voor de gewone Chinees dat de 'drie i worden gebroken. De drie ijzers zijn de door de staat randeerde dagelijkse kom rijst, het gegarandeerde sala de gegarandeerde ijzeren stoel of werk voor het leven, schaff ing van deze drie zekerheden betekent voor de zen een enorme aanpassing. WELK soort kapitalisme gaat dan in China beoefent j den? In Taiwan, Zuid-Korea, Singapore, Hongkong ei t Japan ging de succesvolle economische opgang gepaai een autoritair politiek systeem en een sterk politiek gt plineerd volk. China volgt dezelfde weg en doet er nt flinke schep bovenop. Het marxisme wordt afgeschaft. niet het leninisme, dat wil zeggen: het leninisme als middel om het volk in bedwang te houden. Wat dat heeft het 14e partij congres niet de minste twijfel lati staan. De partij behoudt in alle instanties de politiel trole. Democratisering is volledig uit den boze. Een partijensysteem, scheiding der machten, democrats Boris Jeltsin in de voormalige Sovjetunie doorgevoeri' komt in Peking niet ter sprake. Sprekend in dat verl de scherpe reactie van Peking op het democratiserinj van de Britse gouverneur van Hongkong Chris Pati het vooruitzicht van de verkiezingen van 1995 wil verneur een echte pluralistische democratie in Horg invoeren. Maar op 30 juni 1997 komt de Britse koloir nieuw onder Chinese controle. Het systeem dat èi Hongkong in voege zou zijn, betekent een regelrecl dreiging voor het totalitaire communistische politii steem dat Peking voorstaat. Voor de Chinese leidei kent democratie chaos. DE schrik voor chaos zit bij de oude Chinese leiders gebakken. China heeft immers bijna anderhalve eei chaos, opstanden, invasies, warlords, burger- en and( logen gekend vooraleer Mao Tse-toeng in 1949 het lau vig onder een strakke centrale leiding verenigde, b Mao daarna door zijn permanente revolutie de oorlop zijn eigen volk voortzette. Democratie bergt volgens nese leiders het gevaar voor een nieuw uiteenvall China in zich. Daarom de formule: economisch libei en politiek totalitarisme.' rt* fieidócSou/io/rtt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 071 -132221,070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur J. W. C. Leune (tel 070 - 3190 8 Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-red: i F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs R. Koldenhof, M Kroft, d" 1 T. Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A. van Rijn (chef), drs R. Edens, A van Holstein. E. Huisman, H Jansen, dn' Leeuwen - Voorbij. R. de Roo Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P v: Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800), sport (tel. 070 - 31! en kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binner Haagsche Courant. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v„.. - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nede België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K l M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit H B. i (chef), H.B Bijleveld, drs. J Feenstra, D J. Hofland, K Jonker, P Koopm G. Korevaar, D.W van Rietschoten, C P. Visser en K van Wees Algemee'l nator: J A L M Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D. J van den Berg: (Peking), drs. H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen). M de Ki I (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. V< (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid var publicatierechten van The Times e M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Telefax 071 -141 lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 07 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 n 18.00 tot 19 00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2