MAALTIJD VOOR 2 [h] Verlies van motoren vóór crash gemeld [lT DagenGrati^ 1 A3 FNV vraagt om vierdaagse werkweek voor 50-plussers A5 B1 4t^ly Lubbers en Kok bereid tot hulp aan Den Haag 'Afschaffing dienstplicht wél te rijmen met Grondwet' Smalhout klaagt over koninklijke bevalling Twee verdachten bankoverval weer vrijgelaten CeidóeSowumt 22 PAGINA'S in drie katernen Ceidóc 0outmit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25474. Losse nummers 1,50. Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden, middag- temperatuur ongeveer 9 graden. Noordwesten wind, zwak tot ma tig, rond kracht 3, tegen de avond draaiend naar zuidwest. Vooruitzichten van vrijdag tot en met maandag: overwegend be wolkt en van tijd tot tijd regen. Vermogensbelasting moet geleidelijk verminderen DEN HAAG De vermogensbelasting in de huidige vorm heeft haar langste tijd gehad. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën legt binnenkort een plan aan het kabinet voor om de vermogensbelasting de komende jaren ge leidelijk te verminderen en op den duur zelfs af te schaffen. Momenteel wordt er acht procent vermogensbelasting geheven op vermogens met een netto waarde van meer dan 100.000 gulden voor ongehuwden en meer dan 126.000 gulden voor gehuwden. Voor ondernemers gelden apar te regels. Deze belastingdruk heeft de afgelopen decennia vele vermogende Nederlanders doen besluiten zich in het buitenland te vestigen of hun geld onder te brengen bij banken in onder meer Zwitserland of Luxemburg. UTRECHT FNV-voorzitter Stekelenburg wil voor werkne mers boven de vijftig jaar een vierdaagse werkweek invoeren. VNO-voorzitter Rinnooy Kan daarentegen stelt niet alleen voor de vrijwillig vervroegde uittreding (vut), maar ook het gehele ou derenbeleid voor werknemers af te schaffen. Op een forumdag van de FNV in Utrecht zijn werkgevers'en werknemers vandaag tegenover elkaar komen te staan. Stekelenburg meent dat een ouderenbeleid voor werknemers belangrijker is dan ooit. Hij vindt dat de werkgevers niet verongelijkt moeten doen dat werk nemers op hun zestigste nagenoeg allemaal gebruik maken van de vut-regeling. Zijns inziens hebben ze die 'lozing' aangemoe digd om jongeren aan te kunnen trekken. VNO-voorzitter Rin nooy Kan vindt dat werknemers die langer willen blijven werken, financieel aangemoedigd moeten worden, terwijl degenen die eerder willen vertrekken ontmoedigd behoren te worden. Meerderheid Kamer tegen komst nieuwe Bosnische krijgsgevangen DEN HAAG Een kamermeerderheid van CDA en WD steunt staatssecretaris Kosto van justitie in zijn weigering nieuwe Bosni sche krijgsgevangenen op te vangen in Nederland. PvdA en Groen Links vinden dat het verzoek van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties in Genève wèl ingewilligd moet worden. De PvdA-fractie meent dat de beslissing van PvdA- staatssecretaris Kosto in strijd is met eerdere toezeggingen van het kabinet om nieuwe verzoeken van de Verenigde Naties 'wel willend te overwegen'. CDA-kamerlid Soutendijk-van Appeldoorn meent dat eerdere onderlinge problemen tussen verschillende groepen krijgsgevangenen in Nederland tegen de komst van een nieuwe groep ex-militairen pleit. WD-kamerlid Wiebenga vindt dat de opvang van de krijgsgevangenen in het gebied zelf moet plaatsvinden. Volgens Wiebenga wil de WD voor die opvang vijf tigmiljoen gulden meer vrijmaken dan het kabinet nu doet. Pagina A5: Gevechten bij 'Nederlands' hoofdkwartier Bosnië. AZL: langste wachttijd voor open hartoperaties LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis in Leiden kent met het IJsselziekenhuis in Zwolle de langste wachttijd voor open hartoperaties. Hartpatiënten moeten in Leiden soms veertien maanden wachten. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Neder landse Hartpatiënten. „Deskundigen menen dat een wachttijd van uiterlijk drie maanden voor deze groep aanvaardbaar is", aldus J.M. van Overveld, voorzitter van de stichting. De stichting onderzocht dertien ziekenhuizen in Nederland naar de wacht tijden voor dotterbehandelingen en open hartopera ties voor zogenoemde semi-urgenten; mensen met hartklachten die niet ziek genoeg zijn om in aan merking te komen voor een spoedoperatie. Pagina BI: Hartpatiënten willen hogere operatie quota sen hoop meer voor Cotgrave [Softdrugs groter robleem in Leiden lan gokverslaving ijax-middenvelder Wichel Kreek blijft alm onder terugval ITELIJK LEVEN/OPINIEA2 ÈNLANDA3/4/6 INLAND A5 |0MIE VERLENING. IROGRAMMA'S DETBAL OP TV N2: AEK Athene-PSV, s verslag (EC 1). uur N2: Vitesse-KV Meche- verslag (UEFA Cup). uur BRTN2: Sportavond, hijnlijk direct EC-voetbal uur RTL+: Eintracht Frank- tray,rechtstreekse reporta- *Cup) 00 uur N2: Samenvattingen a Guimaraes-Ajax (UEFA Cup) |n-Feyenoord (EC II) m en China tot elkaar PO Met het historische pan keizer Akïhito lijken mmunistische China en ntalistische Japan naar toe te groeien, maar let- s het al zo. Geologen heb- dekt dat de landen ieder centimeter dichter naar toeschuiven. Weten- rs van het Japanse mi- voor post en telecommu- gezamenlijk onderzoek ga's van de Chinese lie van Wetenschappen nghai. Ze hebben de af smeten aan de hand van fchil in tijd dat het een vlf uitgestuurd door een p ster kostte om hen te rant ontvangen Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen F1 15.00 uur, telefoonnr.071- Fn uw krant wordt nog dezelfde Pbezorgd STRAKKE LIJNEN en SOEPEL ZITCOMFORT 1.295,- Qtencikova) Kwaliteit, design, voordelig AMSTERDAM-C Molsleeg 12. hk Spus- 020-6259866 AMSTERDAM Willem eldammelaan 11, Gekterlandpl., 020- 0 LEIDEN-C Haarlemmerstr 52a-54, 071-127509 VLAARDINGEN-C Korte Hoog- 010-4346267 DEN HAAG Denne- 070-3106314 UTRECHT: Gilden- sr 173 (Hoog Catharijne), 030-328869 INGEN Oosterstraat 27, 050-134672 MuseumladdeR 7 zie pag. C2 Voor al uw Italiaanse wijnen en delicatessen Piet Heinstraat 20 Telefoon 070-363 96 52 iedere dag Stichting LEZEN. Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam door CHRISTL VISSER DEN HAAG Voor afschaf fing van de dienstplicht is geen wijziging van de Grond wet nodig. Dit stelde prof.dr.G. L. Coolen gisteren op een symposium over de dienstplicht van het Haagse instituut voor internationale betrekkingen Clingendael. Coolen, die als bijzonder hoog leraar verbonden is aan de Uni versiteit van Amsterdam, gaat daarmee in tegen het rapport van de commissie-Meijer. Die adviseerde onlangs de dienst plicht te handhaven, maar dan op moderne leest geschoeid. Volgens de commissie is voor af schaffing van de dienstplicht wijziging van de Grondwet no dig. Een zeer landurige proce dure, die afschaffing bemoei lijkt. Volgens Coolen hoeft de Grond wet niet te worden gewijzigd. De passage waar het om gaat, is niet bedoeld zoals de commissie nu uitlegt, aldus de hoogleraar. De wetgever heeft destijds, in 1887, geen dienstplicht voor ogen gehad. Als het procedureel net even anders was gelopen, had er in de Grondwet gestaan dat de zee- en krijgsmacht be staat uit 'vrijwillig dienenden en, voorzover deze niet toerei kend zijn, uit dienstplichtigen'. Dat het kleine tussenzinnetje is weggevallen, duidt niet op een keuze voor dienstplicht, stelt Coolen. Pagina A4: 'Dienstplicht heeft langste tijd gehad' SCHIPHOL - De Rijks Luchtvaart Dienst houdt ge gevens over de rampvlucht met de El Al-Boeing achter. De RLD weigert de band vrij te geven met de gesprekken tussen de gezagvoerder van de Boeing en de verkeers toren op Schiphol. Aan de hand van deze gesprek ken kan worden nagegaan wie verantwoordelijk is voor de be slissing de Boeing nog een twee de ronde boven Amsterdam te laten vliegen. Uit diverse publicaties blijkt dat de RLD gegevens achter houdt. Zo is bekend dat de ver keersleiding op Schiphol wist dat er motoren van de Boeing waren afgebroken. Ooggetui gen hadden via radio IJmuiden de verkeersleiding direct van dit feit op de hoogte gebracht. Desondanks heeft men de Boeing een tweede ronde laten vliegen. De RLD verklaarde eerder dat ze niet op de hoogte was van het verlies van de twee motoren. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat kon niet zeggen waarom de melding niet is door gegeven. „Het was een hecti sche toestand in de verkeers toren op dat moment. Boven dien waren de meldingen tegen strijdig, eerst één motor, latei* twee". Hij wist ook niet te zeg gen of de RLD toestemming voor een tweede ronde zou heb ben gegeven als bekend was dat de Boeing nog maar twee moto ren had. De RLD weigert ook gesprek ken tussen de luchtverkeerslei ding en de bemanning van de Boeing openbaar te maken van wege „de privacy van de pilo ten". Uit de gesprekken moet blijken wie de beslissing nam om nog een tweede rondje bo ven Amsterdam te vliegen. De RLD verklaarde eerder dat de Boeing niet meteen kon landen omdat het toestel te hoog zou vliegen. Naar nu blijkt is de Boeing tijdens de tweede ronde echter hoger gaan vliegen voor dat het neerstortte. De woord voerder ontkent hpt bewust achterhouden van de tape. „Als het onderzoek is afgerond wordt de tape vrijgegeven". DEN HAAG Premier Lub bers en tice-premier Kok vinden het 'gerechtvaardigd1 om de gemeente Den Haag extra financiële steun te ge ven, om zo een dreigend bankroet te voorkomen. De twee bewindslieden zullen vrijdag de ministerraad voor stellen de stad een bijdrage van 175 miljoen gulden te ver lenen. UTRECHT - In het alge meen wordt gedacht dat prinsen en prinsessen in alle luxe ter wereld ko- men. Dat is in het geval van prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, echter bepaald niet zo ge weest. Dat blijkt uit de biografie 'Rebel tegen wil en dank' over prof. dr. B. Smal hout, die 12 november verschijnt. Het was een oud rommel tje in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht (AZU), waar Constantijn 23 jaar geleden met adem nood ter wereld kwam. Smalhout vertelt: „Toen Constantijn was geboren, had ik niet eens plaats om het kind neer te leggen. Er was geen reanimatie- tafel, er was helemaal niets. In de verouderde verlos kundige kliniek van het AZU bestonden de facili teiten voor de reanimatie van pasgeborenen slechts uit twee witte emaille teil tjes: één gevuld met warm water en de ander met koud. Wanneer een baby niet goed ademde werd het door een verpleegster van warm naar koud on dergedompeld. Als het na een paar keer plonzen nog steeds geen tekenen van leven gaf, beschouwde men het als een verloren zaak". Aangetekend moet wor den dat Smalhout en het AZU het niet altijd even goed met elkaar hebben kunnen vinden. Dat komt in het boek op nieuw aan de orde, net als de weerstand tegen Smal hout van de rest van de medische stand die vond dat hij te veel de vuile was van het metier buiten hing. 'Rebel tegen wil en dank' werd opgetekend door Telegraaf-journalist René Steenhorst. NOORDWIJKERHOUT Twee van de drie verdachten die gisteren werden aangehou den na een bankoverval in Noordwijkerhout zijn weer vrij. Politie-eenheden uit de Duin en Bollenstreek, Leiden en Den Haag maakten gisteren in een bungalowpark in Noordwijker hout de hele dag jacht op de drie of vier gewapende bankoverval lers. Er werden drie verdachten aangehouden, een bij een van de bungalows, twee in de dui nen achter het zweegvliegveld Langeveld. De laatsten zijn in middels vrijgelaten. De overval vond rond half ne gen plaats. Drie met vuistvuur wapens gewapende mannen met bivakmutsen op drongen het bankgebouw binnen en dwongen het personeel kluizen te openen. De drie vluchteen met een aanzienlijk geldbedrag. Buiten stond een (gestolen) wit te Ford Escort startklaar. Bij de achtervolging door een surveillancewagen van de Noordwijkerhoutse politie werd met een geweer een maal geschoten op^de politiewagen. Daarbij vielen geen gewonden. De motor van de politie-auto sloeg af, waarop de overvallers via de Langevelderweg vlucht- Meer tips over zwart werken met bijstand Idoor LIESBETH UNDENHOVIUS ten richting Oosterduinse meer. Daar werd de vluchtauto even later op een doodlopende weg naar één van de parkeer plaatsen leeg aangetroffen. Sporenonderzoek wees uit dat de overvallers zich waarschijn lijk in het aangrenzende bunga lowpark bevonden, waarop een klopjacht werd ingezet. Pagina B2: Huisje voor huisje, desnoods met geweld. Kouk leumend in het ongewisse Blok, die vandaag of morgen nog een laatste bespreking houdt met de betrokken par tijen, vermoedt dat de beslis sing vrijdag neerkomt op een bijdrage van 175 miljoen, uit te keren in een periode van drie jaar. „Dat sluit dan prachtig aan op de andere op zet die het Gemeentefonds in 1996 krijgt. Vanaf dat jaar krijgen grote steden als Den Haag structureel meer geld dan nu". Blok wees er wel op, dat het rijk als harde voorwaarde bij de hulpverlening stelt dat Den Haag doorgaat met orde op zaken stellen en bezuini gen. Burgemeester A. Havermans van Den Haag wil nog geen re actie geven; hij wil eerst de of ficiële bevestiging van het Ka binet afwachten. DEN HAAG Het aantal tips over zwart werkende of samen wonende mensen met een bij standsuitkering is de afgelopen maand bij de gemeentelijke so ciale dienst flink gestegen. Directe aanleiding daarvoor is de nieuwe regel die stelt dat ex- echtgenoten moeten bijdragen in de kosten voor de uitkering. De sociale dienst stelde half september een speciaal infor matienummer over de verhaal- ~plicht open. Tegelijk werd be gonnen met het schriftelijk in lichten van ex-edhtgenoten. Ie dereen die minder dan twaalf jaar geleden getrouwd is ge weest met iemand die nu bij stand geniet, werd aangeschre ven. Een speciaal opgeleid informa tieteam kreeg de eerste dagen honderden vragen te verwer ken. Ruim vier weken later zijn bijna 1300 telefoontjes geturfd. In veel gevallen vertellen de op bellers dat hun vroegere man of vrouw ten onrechte een uitke ring ontvangt omdat er inmi- dels een nieuwe partner is of omdat er zwart wordt gewerkt. De sociale dienst gaat niet in op telefonische meldingen. Wel raadt men aan alle gegevens op de formulieren over de verhaal- plicht te vermelden. Alle serieu- se tips zullen worden nagetrok ken door een sociaal recher cheur. Een ander neveneffect van het verhalen van de uitkering op ex-partners is dat bijstandsge rechtigden hun woonplaats niet meer voor hun ex geheim kun- nerï" houden. De sociale dienst geeft weliswaar geen adressen door, maar door de brief uit Den Haag wordt wel bekend in wel ke stad iemand woont. Uitgaan is goed voor u. Zeker even goed als gewoon thuisblijven. Mogelijkheden te over immers om in eigen omgeving op stap te gaan. Dat blijkt elke week weer uit de Uitbijlage bij de krant. Theater, ballet, film, muziek, het is er allemaal in overvloed in de Randstad, waar we middenin zitten. En dan nog wel met elke dag een krant die iedereen door middel van recensies en verslagen op de hoogte houdt van hoe goed het is geweest, zodat de thuisblijvers toch het gevoel hebben erbij te zijn geweest. Wie zo'n krant nog steeds niet in huis mocht hebben, kan er nu zelf voor zorgen dat hij of zij hem alsnog krijgt. Veertien dagen gratis plus tweemaal al even gratis Uit. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) CJ kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 8 711848 003000 iiii.ii'nii»iii,iiauiiiin Massale politie-inzet bij de zoekactie naar drie bankovervallers in het Noordwijkerhoutse bungalowpark Sollasi. FOTO: WIM VAN NOORT Provinciebestuurder LH Blok (D66) heeft dit gisteren desgevraagd gezegd. Zij toon de zich bijzonder blij met deze uitkomst van wekenlang on derhandelen. Blok heeft als gedeputeerde de afgelopen tijd bemiddeld tussen de arm lastige stad en de regering, bij het zoeken naar een oplos sing. Israël komt met nieuw voorstel JERUZALEM - Israël zal Sy rië een nieuw voorstel doen waarin het zich npgmaals be reid toont zich terug te trekken op de Hoogvlakte van Golan. Dit in een poging de vastgelo pen vredesbespekingen vlot te trekken die vandaag in Was hington zijn hervat. Volgens de Israëlische radio gaat het voor stel, dat tijdens de zevende ge spreksronde aan de orde moet komen, verder dan de sugges ties die Israël eerder heeft ge daan om zo tegemoet te komen aan de eisen van Syrië. Israëli sche functionarissen spreken van een uitstekende basis waar op een doorbraak in de bespre kingen zou kunnen worden be reikt die kan leiden tot een ge zamenlijk Syrisch-Israëlische principeverklaring. Nieuw van onze huistraiteur: kant klare stamppotten in grootverpakking, voor 2 tot 3 personen. Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 24 oktober a.s.. De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. ch (Tl Stamppotten, boerenkool met rookwbrst, hutspot met rundvlees of zuurkool met rookworst, pak 1 kilo (T QQ JSf U.ZtZf

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1