UZIEK INTERVIEW/ Townes Van Zandt Uit ,u -fly kid Joe rgriet Eshuijs (Verwacht onder voorbehoud) I 22 OKTOBER Willy deville en John hammond - Paradiso, Amsterdam. Cathedral - Melkweg, Amsterdam. ~l 23 OKTOBER Willy deville en John hammond - Vredenburg, Utrecht. Blue guitars - So What, Gouda. I 24 OKTOBER Al jarreau - Doelen, Rotterdam. Willy deville en John hammond - Nighttown, Rotterdam. Loudon wainwright hi - Melkweg, Amsterdam. T 25 OKTOBER Ugly kid joe en Electric love hogs - Paradiso, Amsterdam. Indigo girls - Tivoli, Utrecht. Eek-a-mouse en Hate syndicate - Nighttown, Rotterdam. 1 26 OKTOBER Ronnie Jordan - Paradiso, Amsterdam. Eek-a-mouse en Hate syndicate - Tivoli, Utrecht. I 27 OKTOBER Eek-a-mouse en Hate syndicate - Paradiso, Amsterdam. I 28 OKTOBER Paul weller en Trudy lynn - Paradiso, Amsterdam. Wedding present en Sebadoh - Melkweg, Amsterdam. 1 29 OKTOBER Galliano - Paradiso, Amsterdam. ~l 30 OKTOBER 25th of may en Pop will eat itself - Tivoli, Utrecht. Oumou sangare - Melkweg, Amsterdam. T 31 OKTOBER The barnstompers - Cruise Inn, Amsterdam. Scorn -Bibelot, Dordrecht. 1 1 NOVEMBER Margriet eshuijs - Kleine Komedie, Amsterdam. Madredeus - Paradiso, Amsterdam. Meat beat manifesto - Nighttown, Rotterdam. Pj harvey - Tivoli, Utrecht. "12 NOVEMBER George clinton p-funk all stars en F.f.f. - Paradiso, Amsterdam. Billy cobham —Melkweg, Amsterdam. 1 3 NOVEMBER Margriet e«huijs - Diligentia, Den Haag. Forbidden fruit - Paap, Den Haag. George clinton p-funk all stars en F.f.f. - Paradiso, Amsterdam. I 4 NOVEMBER Zucchero fornaciari - Ahoy, Rotterdam. Purple Improvisers Days: Zeena parkins, Jacques palinckx, Maudsauer, Jin hi kim, Michael vatcher-Zeebelt, Den Haag. Emf en Pop will eat itself - Paradiso, Amsterdam. JUBILEUMSESSIE: Bertusborgers, Hans van der burg, Rob ferdi bolland, The bombita's en The all star band - Paap, Den Haag. Die haut, Kid kongo en Alex hacke - Paard, Den Haag. I 5 NOVEMBER JUBILEUMSESSIE: Bertusborgers, Hans van der burg, rob ferdi bolland, the bombita's en the all star band- Paap, Den Haag. Purple Improvisers pays: Ikue mori, Zeena parkins, Huib emmer, Guus janssen en Peter van bergen - Zeebelt, Den Haag. Francisco zumaque - Paard, Den Haag. Consolidated - Nighttown, Rotterdam. Robben ford - Paradiso, Amsterdam. 6 NOVEMBER Robert gray band en B.b. king - Ahoy, Rotterdam. Purple Improvisers Days: Jin hi kim, Maarten altena, Cor fuhler, Ikuemori en Peter van bergen- Zeebelt, Den Haag. Th e nighthawks - BoerderijZoetermeer Daryll-ANN - Sleep-Inn, Amsterdam. Najat aatabou - Paard, Den Haag. Taco gorter quintet - 't Pakhuis, Delft. 7 NOVEMBER Metallica - AhoyRotterdam. Clouseau - Klaverhal, Zoeterwoude. Emerson, lake palmer - Congresgebouw, Den Haag. Personnel - Boerderij, Zoetermeer. Consolidated-Paard, Den Haag. Bertus borgers - Nederland 3, Wateringen. 8 NOVEMBER Personnel en The violet blue flames- Boerderij, Zoetermeer. Metallica-Ahoy, Rotterdam. Consolidated - Melkweg, Amsterdam. De Amerikaanse zanger en voorbeeld van velen Townes Van Zandt: 'Ik heb meer verantwoordelijkheidsgevoel dan vroeger'. DOOR HENK WANINGE Townes Van Zandt is geen gewone popar tiest. Hij is veeleer een wandelende bard, die met z'n gitaar van café naar club trekt en daar zijn veelal melancholieke liederen zingt. Vijftien van die 'roadsongs' staan op zijn nieuwe album. Dat anderen met zijn werk hits scoren, deert hem niet. Integendeel. „Ik ben er trots op. Het geeft mij een goed gevoel. Bo vendien heb ik er ook voordeel van gehad. Voordien kwam het publiek naar optre dens zonder dat het eigenlijk wist wie het voor zich had. Na de successen van Emmy lou Harris, Willie Nelson en al die anderen wisten de mensen plotseling wie Townes Van Zandt was". Townes - broodmager, een weinig gebogen en pratend op fluistertoon - zit op z'n bed in een piepkleine hotelkamer. Hij is de be scheidenheid zelve. Het klassieke voor beeld van de anti-held. In de vakpers dui ken wel eens vergelijkingen op met Woody Guthrie en Hank Williams, respectievelijk grondleggers van de Amerikaanse folk en country. Van Zandt, wiens echte voornaam eigenlijk John Townes luidt en nog Hol landse voorouders heeft, wil er niets van weten. Guthrie staat hier", zegt de Texaan terwijl hij z'n ene hand hoog in de lucht heft, „mijn persoontje daar", terwijl de andere hand ergens bij z'n middel blijft steken. Guthrie was uniek en origineel". „Door Hank Williams ben ik zeker beïn vloed. Toen ik "opgroeide, reed ik menig maal met mijn vader door de olievelden van West-Texas. Op de autoradio werden Willi ams' platen vaak gedraaid' Twee personen hebben zijn leven beslis send veranderd. De één is de countryblues- zanger/gitarist Lightnin' Hopkins. Op het moment dat Van Zandt hem hoorde, wilde hij net zo gitaar spelen. Bob Dylan was voor Willie Nelson, Merle Haggard, Emmylou Harris en Doc Watson hadden hits met zijn nummers. De Amerikaanse folkzanger Townes Van Zandt mag dan bedolven worden onder loftuitingen van collega's, het grote publiek kent hem niet. Tijd om daar verandering in te brengen. hem zo mogelijknog belangrijker. „In 1963 hoorde ik 'The times they are changin'. In eens ging er een lamp branden. Het was dus mogelijk een liedje te brengen dat wer kelijk wat betekende. Dat wilde ik ook. Wat jaren later hakte ik de knoop door. Ik ver liet de universiteit en m'n gezin, pakte de gitaar en ben de wijde wereld ingetrokken. Comfort, geld, geluk, dat zei mij op dat mo ment niets meer. Wat m'n huwelijk betreft, m'n vrouw en ik waren getrouwd op een moment dat we nog niet wisten wat we met het leven wilden". De oplevende belangstelling voor het feno meen singer-songwriter is volgens Van Zandt niet alleen in Nederland merkbaar. „Het is een ongecompliceerde manier om muziek te beluisteren. Je neemt je meisje mee naar een café en laatje vermaken door akoestische muziek". Wie naar Townes Van Zandt's teksten en muziek luistert, zal al gauw tot de ontdek king komen dat hij niet één van de vrolijk ste mensen op aarde is. Veel nummers zijn doordrenkt van melancholie en misère en als je Van Zandt over zijn leven hoort ver tellen, was dat ook vaak alles behalve een lolletje. „Ik ben manisch depressief en schi zofreen", vertelt hij openhartig. Zieken huizen en klinieken, hij heeft ze van bin nen en buiten gezien. Naast vrouwen vormden drugs en alcohol trouwe metge zellen op zijn levenspad, dat vaak langs de rand van de afgrond leidde. „Veel van mijn vrienden hebben het niet gered. Ik heb echt wilde jaren gekend. Met de jongens van m'n groep op stap en dan zien hoe ver we konden gaan. Ik stond vaak dronken op het podium, sloeg aan het gokken en raakte verzeild in vechtpartijen. De dag na een op treden werd ik soms in de gevangenis wak ker. Er zijn nu nog steden in Amerika waar ik persona non grata ben. Ik heb daar ooit de orde verstoord en ze willen mij niet meer terugzien". „Die excessen behoren tot het verleden. De neiging tot zelfdestructie is over, ik ben er gelukkig doorheen gekomen. Ben ook een stuk serieuzer en heb meer verantwoorde lijkheidsgevoel. Mijn vrouw zou het ook niet pikken als ik laveloos thuis kwam". „Ik krijg veel fanmail uit psychiatrische ziekenhuizen. Veel van mijn werk helpt mensen. Zo sprak ik een man die zei dat ik z'n leven had gered. Hij voelde zich zo slecht, had niemand in de wereld, maar mijn muziek heeft hem er doorheen ge sleept. Veel van die trieste nummers doe ik niet meer. Ze zijn zo intens dat ze jonge, la biele mensen, die nog niet weten wat ze met hun leven aan moeten, kunnen beïn vloeden. Als ik ze wel speel, dan vertel ik er een verklarend verhaaltje bij Boerderij, Zoetermeer: Townes van Zandt. Op 29 oktober (20.15 uur). Ook Nighttown Rotterdam. Op 30 oktober. Nederlands debuut Opera Litouwen De Nationale Opera van Litouwen maakt eind deze maand voor het eerst een korte rondreis door ons land. In de bagage van het gezelschap zit de opera 'Don Carlos' van Giuseppe Verdi. Tijdens de tournee wordt op 29 oktober het Nederlands Con- 'Don Carlos' is gebaseerd op het gelijkna mige toneelstuk van de Duitse toneelschrij ver/dichter Friedrich Schiller. Het verhaal speelt zich af tijdens de Tachtigjarige Oor log (1568-1648). De Nederlanden proberen het juk van de tirannieke Spaanse koning Philips II, van zich af te schudden. Don Carlos, de zoon van Philips kiest partij voor de vrijheidsstrijders, waardoor hij met zijn vader in conflict raakt. Op persoonlijk vlak botert het al evenmin tussen de koning en de prins. Philips is namelijk getrouwd met de Franse prinses Elizabeth de Valois, die oorspronkelijk het huwelijksbootje met Don Carlos zou delen. De markies van Posa, die gelooft in de individuele vrijheid, kiest partij voor de prins, wat hem uitein delijk het leven kost. Het Litouwse gezelschap brengt de opera in het Italiaans. Solisten zijn onder ande ren de tenor Valery Kostin, de Poolse bari ton Boguslaw Szynalski, de sopraan Irena Milkeviciute (tweede prijs-winnares op het Madame Butterfly Concours in Tokio, 1986) en de bas Vaclovas Daunoras (win naar van de Grand Prix van het Concours in Toulouse in 1972). De dirigent is G. Rin- kevicius, winnaar van het Herbert von Ka- rajanconcours (Berlijn, 1985) en van de Bu dapest Competitie (1986). Nederlands Congresgebouw, Den Haag: Nationale Opera van Litouwen met 'Don Carlos' van Verdi; muzikale leiding G. Rinkevicius, m.m.v. de solisten Valery Kostin (tenor), Boguslaw Szynalski (bari ton), Irena Milkeviciute (sopraan) en Va clovas Daunoras (bas). Op 29 oktober (20.00 uur). VERUIT WILLIAM BYRD ENSEMBLE Het William Byrd Vocaal Ensemble, onder leiding van de tenor Nico van der Meel voert hoofdzakelijk a cappel- la muziek uit. Het ensemble komt dit keer met het programma 'Metamorfo sen'. De stukken zijn bewerkingen van originele composities (onder an deren van Orlando di Lasso, Monte verdi, Dvorék, Chopin en Bach). Het ensemble is op 8 november te beluiste ren in de Oud Katholieke Kerk in Delft (15.00 uur), op 14 november in de Engelse Kerk in Den Haag 20.15 uur) en op 15 november in de Lo- thorstkerkin Leiden 15.00 uur). FATS DOMINO 'The Fat Man' zoals de altijd met pronkjuwelen behangen Fats Domino wordt genoemd, geeft 31 oktober twee concerten in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. Het eerste op treden begint om acht uur en het tweede drie uur later. De 64-jarige pianist-zanger wordt tij dens de optredens bijgestaan door zijn big band waarin de befadmde saxofo nisten Lee Allen en Herb Hardesty zijn terug te vinden. LEIDEN Lvc, Breestraat 66, Leiden, i.00: Blues 'n trouble. Vrijdag 23 oktober Lvc, Breestraat 66, Leiden, 1.00: Avanti Exmorra udercafé). Zaterdag 24 oktober Lokhorstkerk, iterskerkstraat 1, Leiden, 15 uur: Quartetto ïsterdam. Fluitkwartetten, ijktrio's van Haydn, ^>zart, Beethoven, 17,50. t)E waag, Aalmarkt, 21.30: Fusionjazz 12,50, nateurs Hothouse gratis). illliLvc, Breestraat 66, Leiden, UÏlf'OO: The Soft Parade. Zondag 25 oktober .Droomfabriek, Oude Singel iP'ILeiden, 21.00: Jam sessie. ns q '03 len opgaven ontvangen W Maandag 26 oktober Dinsdag 27 oktober j Leidse schouwburg, 20.15: jTin Bloemen met Hj ogramma 'Karin in concert'. Woensdag 28 oktober Leidse schouwburg, 20.15: Karin Bloemen met programma 'Karin* in concert'. Rijksmuseum van oudheden, Rapenburg 28 Leiden, 20.15: 'Klaagzangen van Jeremiah uit de Renaissance' door Nederlands Kamerkoor (wereldpremière). Donderdag 29 oktober Leidse schouwburg, 20.15: The Nits. Vrijdag 30 oktober Leidse schouwburg, 20.15: The Nits. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 23.00: Rens Valentine Five (zpldercafé). Zaterdag 31 oktober De waag, Aalmarkt, 21.30: Klezmokum. Joodse klezmer- muziek in een jazzy jasje 12,50, donateurs Hothouse gratis). ■T Lvc, Breestraat 66, Leiden, 23.00: Personnel. De muzenhof Cor Gordijnsingel 4, Leiderdorp, 20.15: Concert Margriet Eshuijs. Zondag 1november De muzenhof, Cor Gordijnsingel 4, Leiderdorp, 12.30: 'Percossa', slagwerk. Blues 'n trouble, morgen in het LVC. DEN HAAG Woensdag 21 oktober I Philipszaal,20.15: m.m.v. Charlotte Riedijk (sopraan); werken van Brophy, Wagenaar, Ford en Xenakis). Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano'; regie Eddy Habbema; met o.a. Bill van Dijk, Danny de Munck en Ryan van den Akker. Congresgebouw, 20.15: Teatro Lirico Arturo Toscanini, Milaan: 'Don Giovanni' van Mozart. Diligentia, 20.15: Istvan Parkanyi (viool) en Willem Brons (piano); werken van Mozart, Schubert en Franck). Theater Pepijn, 20.15: Ruud van der Meer (bariton) zingt liederen van Franse componisten; m.m.v. Frans van Ruth (piano). Korzo, 20.30: Dans- en muziekgroep Yuca: 'Fronteras' (première). Paard, 21.30: Muziektheatergezelschap Von Magnet. Donderdag 22 oktober Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). Korzo, 20.30: Dans- en muziekgroep Yuca: 'Fronteras'; 21.30: Café Korzo: Petit jazzorkest Gestampte Muisjes. Paard, 21.30: '20 jaar Den Haag op hol I'; met o.a. Barry Hay, Mariska Veres en Ted Oberg. Vrijdag 23 oktober philipszaal, 20.15: Budapest Concert Orchestra o.l.v. Tamas Gal en Budapest Academie Choir Association o.l.v. Gabór Hollerung; m.m.v. solisten. Mozart-programma. Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). Diligentia, 20.15: Jubileumconcert Dameskoor Laetitia o.l.v. José la Haye; m.m.v. Bernard Kruysen (bariton) en Thea Roos (piano); werken van o.a. Mozart, Mendelssohn, Elgar, Brahms, Schubert en Gershwin. Korzo, 21.00: 'Buiten Westen'. Muziek uit Dagestan door ensemble Ay Lazzat). Congresgebouw, 20.15: Popconcert Emerson Lake Palmer. Paard, 21.30: '20 jaar Den Haag op hol II'; met Hallo Venray, Les Charmeurs en Super The Allstars. Zaterdag 24 oktober Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). St.jacobuskerk,20.15: Aart de Kort (orgel). Diligentia, 20.15: Hans Visser en Vrienden. Nieuw programma). Paard, 22.00: 'Paardefeest V errassingsprogramma. Zondag 25 oktober Philipszaal, 14.15: NCRV- concert: Radio Symfonie Orkest o.l.v. Matthia Bamert; m.m.v. Berthold Possemeyer (bariton); werken van Pfltzner en Bruckner). Circustheater, 14.00: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). Diligentia, 14.30: Familievoorstelling Frank Groothof: 'Die Zauberflöte' van Mozart (v.a. 7 jr.). Korzo, 20.30: Dans- en muziekgroep Yuca: 'Fronteras'. Congresgebouw, 19.00 en 21.30: Popconcert George Benson. Theater Pepijn, 15.00: Jazzconcert Gijs Hendriks Quartet). Maandag 26 oktober Philipszaal, 20.15: Nederlands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba; m.m.v. Andrei Gavrilov (piano); werken van Copland, Mozart en Ginastera). Dinsdag 27 oktober Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). Diligentia, 20.15: Bartók Kwartet; werken van Haydn, Bartók en Beethoven. Korzo, 21.00: 'Buiten Westen'. Doudouktrio uit Armenië o.l.v. Liudvig Garibian). Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Lunchpauzeconcert; 19.30: Leerlingen Ab Vos: voorspeelavond klarinet. Rijswijkse schouwburg, 12.45-13.30: Hester Macrander; m.m.v. Geert Bremer (piano): 'Divastoer-2' (semi klassieke liederen). Woensdag 28 oktober Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). Philipszaal, 20.15: Kamermuziek door leden Residentie Orkest; werken van Schuller en Schubert). Kon. conservatorium, 19.30: Voorspeelavond leerlingen Koperafdeling. Paard, 21.30: Eek-A-Mouse (reggae). Donderdag 29 oktober Kon. schouwburg, 20.15: Musical 'Roze krokodillen' van Haye van der Heyden; regie Aram Adriaanse; met o.a. Vera Mann, Annet Nijder, Esther Roord en Hein van Beem). Philipszaal, 20.15: Peter Rösel (piano); werken van Beethoven, Franck, Debussy en Bach/Busoni. Congresgebouw, 20.00: Nationale Opera van Litouwen: 'Don Carlos' van Verdi). Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Lunchpauzeconcert; 20.00: Alexander Makarov (piano); werken van Beethoven, Chopin, Debussy, Rachmaninoff en Prokofiev. korzo, 22.30: Café Korzo: 'Neuronight'. Optredens van Michael v.d. Tak en Dull Schicksall (jazz). Rijswijkse schouwburg, 20.15: Muzikale revue 'Deze kant op dames'; met Loes Luca en Willem Breuker Kollektief). Vrijdag 30 oktober Kon. schouwburg, 20.15: Musical 'Roze krokodillen' (zie 29 okt.). Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). Congresgebouw, 20.15: The New London Chorale en The New London Orchestra o.l.v. Gerard Bréas: 'The Young Schubert' van Tom Parker. Diligentia, 20.15: Fakkeltheater: musical 'A Slice of Saturday Night'). Paard, 21.30: The Wedding Present en Sebadoh (gitaarpop). Rijswijkse schouwburg, 20.15: Rita Reys en Trio Pim Jacobs; m.m.v. Frits Landesbergen en Bernard Berkhout). Zaterdag 31 oktober Kon. schouwburg, 20.15: Musical 'Roze krokodillen' (zie 29 okt.). Philipszaal, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Sir Edward Downes; m.m.v. Anne Pemberton Johnson (sopraan), Bruce Brewer (tenor), Wout Oosterkamp (bas) en Nederlands Theater koor; werken van Debussy, Reger en Stravinski). Circustheater, 20.15: Musical 'Cyrano' (zie 21 okt.). St. jacobuskerk, 20.30: Residentie Kamerkoor o.l.v. Gerard Akkerhuis; m.m.v. Sylvia Schlüter (alt) en Bert Mooiman (orgel); werken van Langlais, De Klerk en H. Andriessen). Congresgebouw, 20.00 en 23.00: Popconcert Fats Domino. Paard, 22.00: The Toasters.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17