Rebel met een achterkant Muziek: Opera Litouwen komt naar Nederland Theater: Leidsepremière van Orkater Expositie: Matilda straft volwassenen Film: Genieten van modern ballroom-dansen Bill van Dijk is met de titelrol in 'Cyrano' definitief doorgebroken als musicalster. Hij heeft er hard voor moeten vechten en daarbij genoeg levenservaring opgedaan om het succes te kunnen relativeren. wmmmm Unieke Oosterse tapijten gevonden wmÊÊÊÊÊm LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 door Renée de Haan a jaren vechten heeft hij een unieke plek in de Nederland se musical verworven, met de mooiste rol van zijn leven. Bill van Dijk is er geen fractie door veranderd. Roem is be trekkelijk. Zoals alles. Nu 'Cyrano', straks misschien weer in cafés met een pop groepje. ,,Er zijn nog zoveel andere dingen die ik zou willen, zoals een cd ma ken en op toernee door het land. Ik heb thuis een kast vol ideeën". Met een bescheiden maar heldere stem praat hij over 'de' top, die voor hem 'een' hoogtepunt is. Gedreven van aard, nuchter geworden, maar niet zakelijk. Ik ben een flowerpower-child", glimlacht de man die met 44 jaar oogt als een onbesuisde tie ner. „Mijn eerste produktie was 'Hair'. Dat is niet meer uit te bannen. Ik stond te boek als de stickieroker. Terwijl je ziet dat tegenstanders uit die jaren zestig, later ineens roepen 'O die goeie ouwe tijd'. Zo relatiefis alles". Derebei, die altijd artistiek op avontuur ging met musicals als 'Ik Jan Cremer' en 'Zeldzaam', sloeg om naar het grote geld van Joop van den j Ende. Eerst met 'Les Misérables', waarin hij als Enjolras de volksvuist hief, nu in de titelrol van 'Cyrano'. Die overstap maakte hij met voorbe houd. ,In een groot bedrijf heb je veel kans op intriges. Hoewel, in kleine gezelschappen kan het veel ïoger oplopen met kinnesinne. Ik trek me daar ïiets meer van aan. Voor mij telt dat ik karak ters kan spelen die ergens voor staan. En colle- ;a's? Van de goede vraag ik kritiek, want zelf-zie ede minpuntjes of slordigheden niet meer". MACHO Sen tijdje geleden stapte Bill van Dijk bij zijn verkgever Joop van den Ende binnen met de 'erzuchting dat hij zo graag het macho-imago :ou doorbreken. Na Che Guevara in 'Evita' en Ie barricadestrijder uit 'Les misérables' was Cyrano' precies wat Van Dijk bedoelde. Een lersonage dat zich vanwege zijn te grote neus, leldhaftiger en bescheidener tegelijk gaat ge lragen. Een rol om in te bijten, om verschillende ;anten van één mens in te tonen. Het is hem ge likt. Mede dankzij Eleanor Fazan, die inhoude- ijk bleef doorvragen naar het waarom achter lke blik en ieder gebaar. 'erwijl hij een shaggie draait, prijst hij nogeens ;enoemde coach met 'De echte groten in ons vak ilijven altijd bescheiden, dienstbaar'. Het is on- ledoeld een compliment dat ook Jiem treft. Ste- allures, euforie over zijn eigen vakmanschap, lij lacht het weg. Hij bekent bovendien dat in >yrano veel van zijn eigen jeugdfrustraties te il ugte vinden zijn. „We overcompenseren alle- naai onze tekortkomingen. De wijze waarop ik iu werk heeft alles met mijn verleden te ma len". té londer dramatiek meldt hij dat zijn oudérs ge scheiden waren op zijn negende. Met zijn moe de eerste Calypso-danseres in Nederland, rok hij tweemaal de wereld door. Later met zijn foto Jan Swinkels Bill van Dijk als Cyrano met een stervende Danny de Munk in zijn armen. stiefvader deed hij dat toeren nog eens dunne tjes over. Telkens verkassen, leren afscheid ne men en op eigen benen staan. Maar ook: kennis maken met televisie en showbizz zoals dat in ons land nog niet bestond. Daarom was het logisch dat hij na de Theaterschool in Amsterdam een opleiding volgde aan de Guildhall School of Mu sic and Drama in Londen. Toch moesten er nog veel wankele werkzaamheden volgen, voor hij echt doorbrak. Zijn niet succesvolle deelname aan het Songfestival in 1982 staat velen nog vers in het geheugen. „Ik ben een laatbloeier. Maar dan wel één die te gen een stootje kan. Ik heb geleerd datje altijd jezelf meeneemt en dat geld daar volkomen ondergeschikt aan is. Bij zo'n songfestivales capade zie je iedereen verkrampt hopen dat hij wint. Ik stond erbij in het besef datje de ene dag op handen wordt gedragen en de vol gende dag op de vuilnishoop belandt. Het is een heel kleine groep die je altijd blijft steu nen. Als je daarvan doordrongen bent, groeit de overtuiging datje zal overleven". Met een milde blik meldt hij dat mocht hij ooit zichzelf vergalopperen, zijn twee tienerkin deren hem wel terug op de aarde drukken. POPMUZIEK „Ze vonden 'Cyrano' maar niks. 'Zeldzaam' dat was de ware musical voor ze. Ik heb ook bemerkingen op 'Cyrano'. Tegelijk weet ik dat mijn kinderen vooral van popmuziek hou den en dat hun oordeel daar eenzijdig op ge- Bij het woord popmuziek, veert Bill van Dijk overeind. Met glanzende ogen herinnert hij zich hoe hij met zijn eigen groep Bruna Basta rondtrok. Zelf de installatie opbouwen, je keel schor zingen en naderhand de opbrengst in drank omzetten. Dat verleden zette de toon om zelfs met de belasting van Cyrano, waar van hij in principe alle voorstellingen zelf speelt, zo gewoon mogelijk door te leven. „Ik ga niet aan aerobic doen. Het is al erg ge noeg dat ik niet lekker kan doorzakken. Het is in zekere zin topsport. Ik vraag me ook ge regeld af waarvoor ik dit allemaal doe. Eigen lijk houd ik veel te veel van het leven' Voor het geld hoeft hij dit niet te doen. Het is al bijzonder dat er een auto met chauffeur ge reed staat. In andere landen verdient een ster in zo'n grote produktie voldoende om een jaar vrijaf te nemen. Benijdenswaardig. Toch weet Bill van Dijk niet of hij zoiets zou wen sen. „Als ik eenmaal de gang erin heb, kan ik niet zomaar stoppen. In de drie weken vrij tussen 'Les misérables' en 'Cyrano' kon ik mijn draai niet vinden. Ik wil gaan. Zoals ik nu elke avond van te voren bij de grimeur zit en schermoefeningen moet doen, terwijl ik in mijn hart het liefst zo het toneel op zou stap pen". Hij staat daar elke avond met dezelfde inten siteit, een bewonderenswaardige inzet. Net als zijn tegenpool Danny de Munk, in wie hij dezelfde drive herkent. Toch moet er ergens een grens liggen, een pauze ingelast worden na zulke tropenjaren. De rook van zijn shag gie kringelt zwijgend omhoog. „Ja. Maar een mens is in staat zijn grenzen telkens te verleggen. Tegelijk blijf ik er altijd het betrekkelijke van inzien. Een keer geen rol voor mij. Nou èn? Toen 'Zeldzaam' werd afgebroken belandde Frits Lambrechts in een zwart gat. Ik dook achter mijn piano. Ook leuk". „Nee, mijn kwetsbaarheid ligt ergens anders. Als een vriend of vriendin je het idee geeft van vertrouwen en dat later schaamteloos be schaamt. Dan weet ik even niet hoe ik verder moet en op wie ik het meest kwaad ben: op mezelf of op die ander. Dat zijn de momenten dat ik niet meer kan relativeren". Vy*. V W V f. ÜÈHp&m Een van de pronkstukken in Laren Drie tot nu toe onbekende Oosterse tapijten uit het bezit van Keizer Wilhelm 11 zijn van 24 okto ber tot en met 1 november te zien in het Singer Museum in Laren, als onderdeel van de tentoon stelling 'Vierhonderd jaar Perzische tapijtkunst in Nederland'. Het gaat om een Turks tapijt dat volgens het la bel op de achterzijde door de Sultan van Turkije in 1898 aan de keizer en zijn vrouw is geschon ken. Ook zijn twee zeer gave en zeldzame tapij ten uit Chinees Turkestan gevonden, die waar schijnlijk als geschenk door het Chinese hof aan het Berlijnse hof zijn aangeboden. De tapijten lagen opgerold verborgen tussen an dere tapijten op de zolder van Huis Doorn, de voormalige woonplaats van de laatste Duitse keizer, die na het uitroepen van de republiek Duitsland in 1918 zijn toevlucht in Nederland zocht. De ontdekking van de tapijten wordt door kenners als buitengewoon gekwalifi ceerd, evenals de de kwaliteit van de tapij ten. Zo is voor de pool zijde gebruikt en zijn de tapijten uitgebreid versierd met goud en zilverdraden. Het Oosters Tapijthuis Con Verdonck is initiatiefnemer en organisator van de ex positie. Naast de in Doorn gevonden tapij ten zal een overzicht worden getoond van 400jaar Perzische tapijtkunst in Neder land. Paleis Het Loo stond hiervoor enkele tapijten af, bij voorbeeld een tapyt uit de oranje kamer van Willem van Oranje. De tentoonstelling in het Singer Museum in Laren is dagelijks te bezoeken van 11 tot 17 uur, behalve op maandag. Op zondag van 12 tot 17 uur. De toegang is gratis. Folkzanger Townes Van Zandt vertelt er graag een verhaaltje bij. Willy Deville trekt door ons land. VERDER OP DEZE PAGINA De muziekagenda en de verwachte popevenementen. De geschiedenis van de aarde in een uur. Een grimmige musical. VERDER OP DEZE PAGINA De theateragenda voor Leiden en omgeving en Matilda van Roald Dahl. Eddie Murphy heeft overdreven veel succes bij bijna alle vrouwen. VERDER OP DEZE PAGINA Het bioscopenoverzictjt voor de Leidse en Haagse regio en de exposities. eindredactie jan kunt vormgeving glel van de kop

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15