IG-akkoord over •tw en accijnzen lilips gaat iter betalen Markteconomie geen taboe meer voor de Latijnsamerikaanse bisschoppen Economie 5 Huizenbouwer voor vluchtelingen 'Circle Home' krijgt exportprijs ktelefoon stelt teleur eg moet illegaal gebruik hormonen in vlees aanpakken Evenements Reizen neemt concurrent HOT over itste obstakels voor open grenzen weggenomen 1AAG Het draadloze zaktelefoontje Kermit is nog weinig ,ir. Toen het goedkope alternatief voor de autotelefoon in 3rd ingevoerd hoopte de PTT dat zo'n tienduizend mensen [r een Kermit zouden aanschaffen. Maar er zijn er slechts ,izend verkocht. Reclame-campagnes en technische verbete- moeten het zaktelefoontje aantrekkelijker gaan maken. De t is in aanschaf (500 gulden) en gebruik (33 cent per 'tik') raar vele malen goedkoper dan de autotelefoon (1700 gulden cent per 'tik'), maar is beperkt in mogelijkheden. Met de tkan de gebruiker zelf bellen en niet gebeld worden. Boven- erkt het toestel alleen binnen een straal van 150 meter van genoemd 'Greenpoint', een zendertje, waarvan er in Neder- 700 zijn geïnstalleerd. Binnenkort zullen bij driehonderd iestations en parkeerplaatsen 'greenpoint-zenders' worden itst, waardoor ook vanaf de snelweg kan worden gebeld. iaast zal het zaktelefoontje verbeterd worden, zodat de ge- jrs zelf ook bereikbaar zijn. De PTT zal het apparaat uitrus- et een ingebouwde semafoon, zodat de gebruikers overal in •land kunnen worden opgepiept. BRUSSEL De Europese Commissie moet snel maatre gelen nemen tegen het toene mend illegaal gebruik van hor monen in de veehouderij. De Nederlandse Europarle mentariër Eisso Woltjer (PvdA) heeft gisteren geëist dat er vol gende week een spoeddebat wordt gewijd aan het volgens hem falend EG-beleid. Dat moet gebeuren tijdens de ple naire vergadering van het Eu ropees Parlement in Straats burg. Woltjer wil dat er tekst en uitleg wordt gegeven over de bevindingen en conclusies van een uitgevoerd onderzoek naar hormonen. Een verslag daar over was een halfjaar geleden al toegezegd. De bevindingen zijn nog steeds niet openbaar Woltjer die in 1989 een parle mentaire onderzoekscommissie leidde over het gebruik van groeibevorderende stoffen in de veehouderij, verwijst naar re cente berichten in Nederland, België en Ierland over nieuwe produktielocaties en gebruik making van verboden stoffen in de veehouderij. De Belgische Dienst voor de Af zet van Land- en Tuinbouwpro- dukten is juist dezer dagen een campagne gestart om de goede kwaliteit van het rundvlees aan te prijzen bij de consument. Volgens woordvoerder Hu- gaerts van deze dienst gooit een kleine groep handelaren en vleesverwerkers roet in het eten. „Het kan toch niet dat en kele criminelen de hele vlees sector op de helling zetten", al dus Hugaerts. De Belgische consumentenorg- hnisatie Test Aankoop consta teert dat slagerijen die in België wèl volgens de letter van de wet handelen en hormonenvrij vlees verkopen, voor de consu ment vaak te duur zijn. Die gaat dan automatisch naar slagers, die het blijkbaar niet zo nauw nemen met de Europese richt lijnen. Negentig procent van het kalfs- en rundvlees in België is behandeld met hormonen, al dus de organisatie naar aanlei ding van steekproeven. In Ne derland gaan om die redenen al stemmen op om bij de EG aan te dringen op een exportverbod voor kalfs- en rundvlees uit Bel gië. De Europese Commissie liet gisteren weten dat elke lid staat zelf moet beslissen of ze maatregelen neemt. Vanuit Brussel is op dit moment geen export-verbod te verwachten. Volgens de Gentse hoogleraar De Brabander is de hormonen maffia internationaal actief. DEN HAAG De reisorganisatie Evenements Reizen in Amster dam neemt concurrent Holland Overseas Travel (HOT) over. Door de overneming ontstaat de op twee na grootste touroperator in Ne derland op het gebied van vliegreizen - na Holland International en Arke, zo hebben de twee reisorganisaties gisteren bekendge maakt. HOT (omzet 45 miljoen, 45 medewerkers) is gespecialiseerd in verre reizen naar Canada, de Verenigde Staten en het Caribisch gebied. Evenements Reizen, sinds 1991 ook op deze markt actief, is goed voor een omzet van 145 miljoen en heeft 150 medewerkers in dienst, van wie 70 op part-timebasis. Evenements Reizen maakt onderdeel uit van VCK Holding, waartoe tevens behoren het Vere nigde Cargadoors Kantoor en Aeroground Services, met 1300 me dewerkers het grootste onafhankelijke vliegtuigafhandelingsbe- drijf op Schiphol. UN EN SEL „Europa heeft 1 eigen fiscale persoon- d". Dat zei gisteren opgetogen mevrouw ner, de Europese Com- is- voor belastingza- ladat de EG-ministers inanciën in de nacht ior eindelijk een ak- hadden bereikt over de de accijnzen. Dat ak- maakt de definitieve ing van de Interne en daarmee het open- l van de grenzen in de 1 januari 1993 moge- (luchting was mevrouw ner bijna aan te zien. „Ik er gelukkig met de goede ten. Veel ongemakken n nu van de schouders jEuropese bedrijven afge- ld. En de consument is en vooral goedkoper uit", de EG-co mmissaris. Maandag mankeerde het sen definitieve goedkeu- an 9 teksten op het stuk ■jbtw en de accijnzen. Wel- L1, hadden de ministers 'er enkele maanden gele- overeenstemming be llaar de Fransen spraken jun „reserves" uit. Dat tide dat er, ondanks ver regaande eensgezindheid, geen besluit kon vallen. Parijs wilde het belastingpakket over het Maastricht-referendum van 20 september heen tillen. Nu het definitieve besluit van de EG- ministers is gevallen is er spra ke van twee minimum btw-ta- rieven. Het minimum hoog ta rief bedraagt 15 procent. Dat geldt voor nagenoeg alle pro- dukten. Overigens mogen de af zonderlijke EG-landen ook ho gere en zelfs extra-hoge tarie ven hanteren. Ieder land mag voorts een klein aantal lage btw-tarieven van minimaal 5 procent hanteren. Nultarieven Tenslotte worden de nul-tarie ven - zoals die o.a. in Engeland bestaan - nog gedurende een Volgens mevrouw Scrivener zal in 1997 een evaluatie van de nu goedgekeurde harmonisatie plaatsvinden, waarbij de nul-ta rieven opnieuw ter, sprake ko men. Voor Nederland is niet al les op z'n pootjes terecht geko men. Zo hanteert ons land een laag tarief voor de sierteelt met als gevolg dat de bloemen in Ne derland in vergelijking met an dere EG-landen goedkoop zijn. Aanvankelijk hadden Frankrijk en België daar bezwaren tegen,' vooral omdat Parijs de onvoor zichtigheid had begaan de Franse sierteeltprodukten op eigen initiatief onder het hoge minimumtarief te brengen. Ne derland hield evenwel voet bij stuk en staatssecretaris Van Amelsvoort toog naar Luxem burg in de hoop dat niemand meer over dat lage tarief zou reppen. Tot zijn schrik sneden de Duitsers het onderwerp evenwel aan. Zij vonden dat het lage tarief voor de sierteelt blij vend gehanteerd diende te wor den. Dat maakte in de Franse en Belgische delegaties en aan tal slapende honden wakker. Die verzetten zich tegen een permanent gebruik van het mi nimum tarief voor de sierteelt. Inplaats van dat de bui over dreef, zoals Van Amelsfoort had gehoopt, werd nu vastgelegd dat het lage tarief tot 1996 ge bruikt kan worden. Dan is er een nieuw besluit nodig over de handhaving van het lage tarief. Nu al staat vast dat Nederland dan weinig kans zal maken. Schoenmakers Van Amelsfoort kon ook niet voorkomen dat de schoenma kers en de kledingherstellers in het hoge tarief blijven. In feite kaartte hij die zaak niet eens aan, om te voorkomen dat het hele btw-akkoord in duigen zou vallen."Wel wil de staatssecreta ris over twee jaar de positie van de schoenmakers en kleding herstellers opnieuw aan de orde stellen met het argument dat zij geen grensoverschrijdende za ken doen en dat Nederland daarom beter zelf het btw-tarief voor deze groep kan vaststellen. De Spanjaarden en de Engelsen hielden een akkoord nog ettelij ke uren op afstand door hun sherry-conflict zeer hoog te spe len. Óp Spaanse sherry wordt in Engeland 43 procent meer accijns geheven dat op Britse sherry. Bovendien gaan de Spanjaarden er vanuit dat hun sherry echt is en dat het Engel se drankje van dezelfde naam eigenlijk niet als sherry mag worden aangeduid. Er kwam tenslotte een omstandig com promis uit de bus dat er op neer komt dat de heffing op Spaanse sherry in het VK de komende drie jaar tot 25 procent wordt teruggebracht en dat de Engel sen na 1996 voor hun drank de naam 'sherry' niet meer zullen voeren. „Zonder deze maatregelen zou er per 1 januari geen Interne Markt en dus geen open grens in Europa zijn geweest", aldus EG-commissaris mevrouw Scri vener. „Er ontstaat nu een ge heel ander fiscaal klimaat in de Gemeenschap. Dat is het beste bericht dat ik in maanden heb Eén van de 200 twee-onder-éénkapwoningen, die binnen zes weken aan Israël is geleverd. FOTO: 1 Mevrouw Scrivener kondigde gisteren aan dat het EG-compu- tersysteem waarmee de btw-re- gistratie wordt geregeld, al op 1 november in gebruik genomen zal worden. .OVEN - Philips Je|jn rekeningen later Tegelijkertijd wil geld deren 'hem schuldig iller binnenhalen. het Financieele Dag- idaag, dat zich daarbij binnen het bedrijf concern kon van- *lnog niet reageren. Doel operatie is op jaarbasis 4n miljoenen guldens te >11 de betalingstermijn licht-divisie willen ver- de huidige dertig da- vijfenveertig. Toeleve- ^Ivan de divisie zijn in- ?^van de maatregel op de isteld. jjjyordt dat Philips jaar- öïjn veertig procent van it, die vorig jaar 57 mil- len bedroeg, inkoopt, inte van acht procent inkrimping van de irmijn met een dag per tlden al een besparing lim tv?ee ton. Sell met Duracell met el- rhoop over de verkoop terijen. Het Ameri- ilgische bedrijf Dura- lat Philips in de Bene- t stopt met de verkoop >5c'line-batterijen, die in 01-kleuren' zijn uitge- SIJ uracell eiste dat giste- in kort geding voor de k in Breda. \c<t en van de verpakking Rl,alkaline-batterijen van zijn sinds september n zwart, de Duracell- Öuracell wil dat Phi- verpakking terug- "'jf eiste gisteren ook Ps de kleuren van de zelf, koperachtig en irandert, omdat die overeenkomen met de Dura- cell-kleuren. De Philips-batte- rijen hebben overigens al zo'n tien jaar die kleuren. De gewraakte actie van Philips kost Duracell volgens eigen zeg gen zo'n 20.000 gulden per week, omdat het marktaandeel van Duracell flink wordt uitge hold. Inmiddels is het schade-* bedrag opgelopen tot bijna 100.000 gulden, aldus Duracell. De batterijenfabrikant eist dat die schade wordt vergoed. Tijdens het kort geding, dat werd gehouden tegen een decor van standaards met honderden batterijen, betoogde de advo caat van Philips, mr. R. de Ra- nitz, dat de verpakking van bat terijen in reclames geen rol speelt. De kleuren van de batte rijen zelf, die al jaren gangbaar zijn, spelen een veel prominen tere rol bij de herkenbaarheid. De Bredase rechtbankpresi dent J. Mendlik doet op 28 okto ber uitspraak. Zwolle Bij de Philips-vestiging in Zwol le zullen op korte termijn maat regelen worden genomen om 'de enorme verliezen' enigszins terug te dringen. Daarbij moet een verdere inkrimping van het personeelsbestand of zelfs een totale sluiting niet bij voorbaat worden worden uitgesloten. „Er zal heel snel iets moeten ge beuren. Dat is zowel in Zwolle als in Eindhoven bekend. Alle mogelijkheden worden nu op een rijtje gezet. Wanneer het evaluatieproces is voltooid> zal Philips met een besluit naar buiten komen. Aan de huidige onzekerheid moet een einde ko men', aldus persvoorlichter Jan van Schagen in Eindhoven. De Philips-vestiging in 'Zwolle le vert componenten, onderdelen, voor de elektronische industrie. En juist dit onderdeel is, onder druk van de buitenlandse con currentie, zwaar verliesgevend - De jaarlijkse exportprijs is gisteren uitgereikt aan Circle Home in Wijchen. De ondernemer L. Stevens kreeg zijn on derscheiding vpor de export van pre-fab huizen naar Israël. Vlakbij Nazareth in het onbezette gebied leverde hij in zes Israël weken 200 woningen voor Russische immigranten. „Aan die bouw zaten alle denkbare voetangels en klemmen". „Maar", zegt hij met een knipoog naar vervolgorders, „er zijn één mil joen visa uitgegeven aan Russische joden, die nog zullen ko men". De organisatie loopt achter de mogelijkheden aan." Reactorvaten voor Indonesië De eerste van de twee reactorvaten uit een serie van acht van de Rot terdamse Droogdok Maatschappij (RDM) zijn gisteren voor transport naar Indonesië gereed gemaakt. De vaten zijn bestemd voor de olie raffinaderij Exor-1De vaten hebben een diameter van 5 meter en een hoogte van 26 meter. De wanddikte bedraagt ruim 3 centimeter. De RDM is één van de weinige bedrijven ter wereld dat in staat is derge lijke zware vaten te maken. foto: anp WIJCHEN „De poltiek kan onze snelheid niet bijhouden. Zij kunnen maar niet beslissen. Wij kunnen snel leveren. Je kunt ook wachten tot alle vluchtelingen dood zijn, dan is het probleem ook opgelost", zegt de man die kant en klaar huizen levert aan Russische im migranten in Israël, vluchtelin gen in Kroatië en slachtoffers van de aardbeving in Armenië. „Een gier omdat ik rampen volg? Artsen werken toch ook niet voor niets" Gelukwensen uit alle delen van de wereld kwamen gisteren bin nen in het kleine bedrijfje Home Circle in Wijchen. Met zes mensen in vaste dienst ziet directeur Stevens kans om veertig huizen per week voor te fabriceren. Indien nodig kan die capaciteit binnen twee maanden worden verdubbeld. Negentig procent van de omzet (vorig jaar acht miljoen) is be stemd voor de export. De con tainers met complete bouwpak ketten van huizen gaan sinds zeven jaar vanuit Gelderland over de wereld. Nigeria, de An tillen, Guinee Bissau, Saudi Arabië, Armenië, Israël en van af vandaag Kroatië. Huizen (kostprijs voor de kleinste 12.000) van veertig vierkante meter, in twintig uur te bou wen. Huizen waar twintig vluchtelingen een warme, geï soleerde slaapplek vinden. Over de huizen voor die Bosnische vluchtelingen zegt Stevens: „Van het Rode Kruis kregen we opdracht voor veertig huizen in IG-oatië. Het is slechts een druppel op de gloeiende plaat. Meer dan 400.000 mensen drei gen dood te vriezen wanneer er niets gebeurt. De EG heeft nu een half miljard ter beschikking gesteld. Wij kunnen snel leve ren, maar de politiek heeft maanden nodig om te beslissen. Stevens bouwt in 1990 een eer ste modelwoning in Israël voor de niéuwe markt van Russische immigranten. Hij blijkt niet de enige. Liefst 600 bedrijven din gen mee naar opdrachten. Eén van de eisen is, dat de onderne mers de laatste drie jaar ten minste 900 huizen hebben ge bouwd. Stevens voldoet daar ruimschoots aan. Zo leverde hij naast 360 huizen bij de aardbe vingsramp in Armenië een com plete fabriek voor pre-fab-hui- zen aan Israëls aartsrivaal Sau- di-Arabië. Door de strenge ei sen blijven uiteindelijk vijf be drijven over. „In Israël zaten alle mogelijke voetangels en klemmen. Ze voeren er een strijd op leven en dood. Ver trouwen moetje daar leren win nen". Toen alles met de ver gunningen eindelijk rond leek, brak de Golfoorlog uit. „Op al les wat we schreven kregen we geen antwoord", herinnert de Wijchense ondernemer zich. Uiteindelijk komt het contract na de Golfoorlog tot stand. En dan moet snel worden geleverd' Israël bedingt een boete van 10.000 dollar per dag vertra ging. Ten slotte staan binnen de afgesproken zes weken drie ki lometer containers klaar in Is raël. Een aannemer uit Naza reth verricht de montage. Weer een timmerman uit Nazareth... Toekomst Voor het overwinnen van wan trouwen, oorlogsperikelen en tegenspoed ontving het kleine Wijchense bedrijf gisteren de jaarlijkse exportprijs. De afge lopen vier jaar moest Stevens van zijn zomervakantie afzien, omdat er steeds weer een ramp uitbrak, zoals in Armenië, de Golf en Joegoslavië. Ook de toekomst lijkt weinig rust gegeven. Israël sloot een contract af voor nog eens 1000 •woningen („maar ze hebben geen geld om af te nemen"). Of fertes lopen voor ook 1000 wo ningen in Hongarije bestemd voor Balkanvluchtelingen. „En Israël heeft nog eens één mil joen visa voor Russische joden uitgegeven". Op de vraag wat er gebeurt als de Amerikaanse geldschieters hun doel verleg gen, antwoordt hij ruimhartig: „Je kunt toch ook voor Palestij- nen bouwen". De één zijn dood is de ander zijn brood. Stevens erkent het di- rekt. „Maar", zegt hij erbij:„ie- dereen is dankbaar, dat de brandweer, reddingswerkers en artsen bij de Bijlmerramp het vuile werk hebben opge knapt. Die krijgen toch ook sa laris. Wij doen hetzelfde". SANTO DOMINGO - Tij dens de twfeede week van de vierde algemene vergadering van de Latijnsamerikaanse Bisschoppenconferentie (CELAM) in Santo Domingo is veelvuldig gesproken over de markeconomie, een thema dat tot voor kort nog gold als een taboe voor veel Latijnsa merikaanse kerkleiders. Weliswaar is 'solidariteit' ook nog steeds een centraal begrip, maar over een derde weg tussen markteconomie en socialisme, waarop tot voor kort nog vele gelovigen hun hoop hadden gevestigd, wordt niet meer gerept. Met deze koerswijziging hob belt de kerk achter de politieke ontwikkelingen in het conti nent aan: van Vuurland tot Rio Grande zijn momenteel prak tisch alle regeringsleiders over tuigde markteconomen. Ze krimpen uit hun voegen ge groeide ambtenarenapparaten in, privatiseren overbezette staatsbedrijven en schaffen subsidies op levensmiddelen en benzine af. Aangezien ze daar bij meedogenloos te werk gaan, heeft de markteconomie vooral de laatste jaren een slechte re putatie gekregen onder Latijns amerikaanse intellectuelen. Een toenadering van de kerk tot dit economische systeem leek tot voor kort nog ondenk baar. Ook nu nog spreekt een groot aantal van de 200 bis schoppen die in Santo Domingo bijeen zijn om te spreken over de koers van de kerk, ook op so ciaal en economisch terrein, over het „gevaarlijke, menson waardige neo-liberalisme". Verontwaardiging Vanuit die achtergrond was het opvallend dat een vertegen woordiger van dit „moordende kapitalistische systeem" (aldus een verontwaardigde Brazili aanse non) als deskundige werd opgevoerd in Santo Domingo. De katholieke Enrique Igi?sias, directeur van de Interameri- kaanse Ontwikkelingsbank, riep de bisschoppenconferentie op de Mexicaanse ervaringen als voorbeeld te nemen. In dat land heeft men door privatise ring en afschaffing van subsi dies de weg naar meer welvaart De ondernemersorganisatie van het gastland, de Domini caanse Republiek, hield de bis schoppen in een open brief eveneens voor dat alleen met een markteconomie armoede op de lange termijn is te overwin nen. Ook de Argentijnse onder nemer Marcelo Zapiola, voor zitter van de politieke beweging 'accion catholica' in Buehos Ai res, brak tegenover de bis schoppen een lans voor meer markteconomie, met evenveel aandacht voor de principes van solidariteit en gerechtigheid. Schulden Net als Iglesias was Zapiola door het Vaticaan als deskundi- ge en volwaardig deelnemer uitgenodigd voor de conferen tie. Ook op het vlak van de buiten landse schulden overheerst een gematigde instelling in Santo Domingo. De aanwezige jour nalisten krijgen nog eens de po pulaire opvatting te horen dat alle schulden al betaald zijn in de vorm van het zilver dat de Spanjaarden enkele eeuwen ge leden met tonnen tegelijk ontei genden. Maar als het om concrete poli tiek draait, zijn zelfs de Brazili aanse bisschoppen die kritiek hebben op het kapitalisme voorstander van een „realisti sche" houding. Zo zei bisschop Affonso Gregory van Impera- triz dat men de schulden moet terugbetalen, zelfs wanneer ze eigenlijk immoreel zijn. „Wie niet betaalt, krijgt geen nieuwe kredieten", reageerde hij op kritische vragen van journalis- tén. Alle uitspraken van deelnemers over economische vragen dui- den erop, dat de boodschap van de pauselijke encycliek 'Cente- simus Annus' een belangrijke richtlijn zal zijn op de bisschop penconferentie. De gemoderni seerde sociale leer van de kerk, zoals die vorig jaar door paus Johannes Paulus II werd ver kondigd, kan het ideologisch vacuüm vullen, dat na de val van het communisme ook bij katholiek links in Latijns-Ame- rika is ontstaan. De paus meent dat de kerk de markt in principe moet accepte ren, maar tegelijkertijd voor de armen moet opkomen en zon der compromissen gerechtig heid moet nastreven. Over hoe deze uitgangspunten kunnen samengaan, breken bisschop pen en deskundigen zich in Santo Domingo het hoofd. Illu stratief voor de problemen die zij hebben met het 'nieuwe den ken' is de instelling van twee af zonderlijke commissies. De ene houdt zich bezig met 'verar ming en economie van de soli dariteit', de ander met 'econo mie, economische wereldorde en markteconomie Unigro wil 250 banen schrappen HOUTEN De levensmidde lengroothandel Unigro uit Houten, betrokken bij de be voorrading van Super, een deel van Spar, en Cirkel, gaat reor ganiseren. Bij de Nederlandse' organisatie moeten op termijn 200 tot 250 banen verdwijnen. Vooralsnog is er geen sprake van gedwongen ontslagen. Dit heeft H. Vellenga, districtsbe stuurder van de dienstenbond FNV, gisteren bevestigd. Unigro is bezig de bedrijven, die in de loop van de tijd zijn over genomen, samen te voegen. Daardoor moet het rendement van Unigro omhoog gaan. Op het hoofdkantoor in Houten verdwijnen de meeste banen. Bij de vestiging in Den Bosch staan ongeveer vijftig banen op de tocht. J. Dekker, secretaris van de raad van bestuur bij Unigro, be vestigt dat er een reorganisatie op stapel staat. „Je hebt een aantal fusies achter de rug. We moeten nu de organisatie aan passen", aldus Dekker, „Na tuurlijk blijven daarbij links en rechts wat arbeidsplaatsen ovur".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11