B P: 'Beperk et aantal okkasten i Leiden' e machtstrijd in 'mans hand boven' Zwem- vierdaagse in De Schelft B2 Verlangen naar gestreken overhemd B3 Snelheidsduivels geschokt door 'Franse' ribbels Begeleiding patiënt wezenlijk bij DNA-test Winst en omzet Kondor Wessels stijgen fors ALLERLEI(DS) Hou 't droog! CcidócSoiwant WtÊÊÊÊKÊËÈKÊM PA LEDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1992 EN De Socialistiese in Leiden wil dat het gokkasten in horeca- jnheden wordt beperkt, fé's zou maar één go- maat moeten worden staan, terwijl in snack- sportkantines en jonge ntra helemaal geen sten zouden mogen ie heeft de SP een initia- dsvoorstel ingediend in ïeenteraad. Het doel van ialisten is om gokversla- irug te dringen en zo mo- ;e voorkomen. Ook de cri- teit die daarbij hoort, rorden bestreden, is de cijfers van de SP in Leiden driehonderd in allerlei horecage- leden. Het Consultatie- i voor Alcohol en Drugs in Leiden signaleerde tijd geleden al dat er meer gokverslaafden om vroegen. Vorig jaar heb- im honderd mensen et CAD gewend met een eem van gokverslaving, woordig krijgt het bu- emiddeld wel één of twee lding per week binnen, {treft vooral jongeren tus- 15 en 22 jaar. De verleiding om een kwartje in een gokautomaat te gooien is, voor hen groot, zeker als die in zogeheten 'laagdrempelige' ge legenheden staat als een snack bar of en jongerencentrum. Crimineel Gokverslaafden die niet genoeg geld hebben, doen alles om aan geld te komen. Ze steken zich tot over hun oren in de schuld, of plegen vermogensdelicten als inbraken, diefstallen en over vallen. Bovendien blijkt de legale ex ploitatie van speelautomaten steeds vaker te zijn verweven met criminele of half-criminele organisaties. Dat zou echter in Leiden nog niet het geval zijn, aldus de SP. In een aantal andere steden, waaronder Deventer en Breda, heeft de gemeente overeenkom sten met de horeca-onderne- mers kunnen sluiten waarbij het aantal gokautomaten werd beperkt. In Leiden is daartoe nog niets ondernomen. Wel ver biedt Leiden al sinds jaar en dag de fenomeen van de gokhallen. Dat moet ook vooral zo blijven, vindt de socialistische fractie. Dat moet echter worden aange vuld met een beperking op plaatsing. Nog nooit eerder vertoond in Leiden: de 'Franse' ribbels. buil los in de supermarkt SN ,,Er loopt een pitbull los in de Digros". Een veront- ïgde klant van de supermarkt aan de Langegracht kwam gis- Idag met deze mededeling aan het politiebureau. De politie L direct een kijkje te nemen. Aangetroffen werd een kleine •pitbull, die in een supermarktkarretje zat. Tegen de eige- geen proces-verbaal opgemaakt. i tegen lantaarnpaal Een lantaarnpaal aan de Rijnsburgerweg in Leiden iet gistermiddag ontgelden, toen een bedrijfsauto ertegen 3. De bestuurder, een 34-jarige Amsterdammer, kwam ichting van Oegstgeest en moest uitwijken voor een dier. 'tte de trottoirband, verloor de macht over het stuur en |;ot stilstand tegen een lantaarnpaal. De bestuurder moest i gebroken pols en een hoofdwond worden behandeld in het Ie voorzijde van de auto raakte zwaar beschadigd. LEIDEN 'Ke-dengboink, ke- deng boink!'. Wie deze week met een te hoge snelheid over de Ketelmeerlaan in Leiden rijdt, krijgt het idee dat de wie len onder zijn auto vandaan springen. Hoe onopvallend ze ook zijn, het effect van de vorige week aangebrachte, voor Lei den nieuwe soort verkeers drempels liegt er niet om. Dus zit er niets anders op dan snel heid te minderen. Ze zijn gemaakt van kunststof, steken maar een stukje boven het wegdek uit en zijn geïnspi reerd op verkeersremmers op de Franse tolwegen. „Je kunt ze" eigenlijk beter ribbels noe men", zegt hoofd bestrating van de gemeente, R. Fraanje. Deze ribbels moeten het ver keer op de Ketelmeerlaan danig gaan afremmen.-Bij de gemeen te stroomden de afgelopen tijd klachten binnen van mensen die vinden dat er op de Ketel meerlaan gevaarlijk hard wordt gereden. De gemeente nam een kijkje en constateerde inderdaad, dat zeer veel automobilisten de maximumsnelheid aan hun laars lappen. Besloten werd om verkeersremmers aan te bren gen, waarbij bij wijze van expe riment gekozen werd voor een 'Franse' variant. Medewerkers van. civiele werken werden op het idee gebracht door de obsta kels zoals die ook te vinden zijn op Franse tolwegen, vlak voor het naderen van een betaal- punt. De eerste ribbels die wer den aangebracht, sorteerden LEIDEN De mensen die aan de hand van DNA-onderzoek willen weten of zij een erfelijke ziekte hebben, moeten goed worden begeleid, net als hun fa milie. Daarvoor pleit prof.dr. G. van Ommen, de nieuwe hoogle raar anthropogenetica aan de medische faculteit van de Rijks universiteit Leiden. De uitslag van het DNA-onder- zoek verlost de adviesvragers van een hoop onzekerheid. Zij weten eindelijk of zij aan een er felijke ziekte lijden, of dat hun erfelijk materiaal een ziekte op hun kinderen kan overdragen. Maar elke uitslag, positief of ne gatief, brengt de persoon uit ba lans. Iemand die zich er jaren lang op heeft ingesteld dat hij ziek was of zou worden, en die niet ziek blijkt te zijn, is van slag. Net zoals iemand een klap krijgt als hij te horen krijgt een ernstige erfelijke ziekte onder de leden te hebben. De komen de jaren zal het aantal verzoe ken om onderzoek van het ge netisch materiaal (DNA) sterk stijgen. Jaarlijks komen nu zo'n vijfhonderd aanvragen daar voor binnen. Binnen enkele ja ren zal dat zijn gestegen naar tweeduizend, volgens Van Om men het maximum. Door het DNA-onderzoek. zal het aantal te onderscheiden'aandoeningen stijgen van vijftig nu naar zo'n vijfhonderd. VAN HAASTEREN !N Twee gevelste- an het huis aan de straat 49 vertellen het il van de machtstrijd uwen geleden woedde de man en vrouw des Met het aanbrengen ze gevelstenen wilden m zien wie de baas in 'as. Over deze stenen, rouwenhoofd en een inhand, gaan nog twee verhalen de ronde. is Nieuwstraat 49 werd gebouwd in opdracht n echtpaar. Het zou een lal huis worden, hetgeen iar de zin was van de ië ruimtegebrek vreesde. iw wilde echter niets van haar man weten kte haar zin door. De was sowieso altijd de 'er haar man in huis en >e, helleveeg en enoemd. Op beeltenissen e man beteuterd de was terwijl de vrouw de or- tdeelt. zij de baas in huis We zij ook uitdragen en liet zij een beeltenis 'ar gezicht op de gevel jb. Onder de gevelsteen, 'Og steeds aan de Nieuw- :e bewonderen is, staat 't 'ft' geschreven. Nu was le 17e eeuw hoogst onge lijk dat de vrouw de baas en daarom werd de isPot en beschimpt, to wilde het niet op zich 'itten en zinde op wraak, to spande hij samen met hitect en liet zonder dat Het vrouwenkopje weerstaat al eeuwen weer en wind en de mannen hand, die bovenin is ingemetseld. p FOTO: WIM VAN NOORT zijn vrouw het wist bovenin de gevel een beeltenis van een mannenhand aanbrengen. Daarboven staat geschreven 'mans hand boven'. Het lijkt alsof de hand wil zeggen: 'zo vrouwlief, je aardige gezichtje zit op de mooiste plaats van de gevel, maar vergeet nooit dat mijn mannenhand boven zit'. Voor de buitenwereld wilde de man hiermee de schijn wekken dat het toch de man is die bin nenshuis de scepter zwaait. Het schijnt dat de vrouw de bood schap had begrepen en zich na dien wat minder bazig gedroeg. Bovendien heeft het huis sinds dien twee bijnamen: 'het wijve- hoofd' en 'mans hand boven'. IJdel Dit is het verhaal zoals het blij kens geschriften in de 18e eeuw de ronde deed..In artikelen uit 1919 is hét verhaal echter nogal wat veranderd. Nu zou de niet uit bazigheid maar uit ijdelheid haar beeltenis op de gevel hebben laten plaatsen. Ook nu werd de man zo bela chelijk gemaakt, dat hij zich in geen enkele herberg "nog durfde te vertonen. Met het plaatsen van zijn hand bovepin de gevel wilde de man nu tonen dat hij zich verheven voelde boven de ijdelheid van zijn vrouw. Het gehele verhaal werd door de eeuwen heen veelvuldig ver teld en in 1942 werd er zelfs een hoorspel over uitgezonden. De gemeente-archivaris R. van Roijen heeft het waarheidsge halte van het verhaal onder zocht. Hieruit bleek dat het huis in 1650 werd bewoond door het bakkersechtpaar Jan Barendszoon van Lent en Jan netje de Roy. Rond 1650 stapte Jannetje van het ene kraambed in het andere en had ze het bovendien erg druk met de bakkerij. Van Roij en acht het niet waarschijnlijk dat zij tijd gehad zal hebben voor kijverij. De Roij komt met een andere verklaring en stelt dat het echtpaar juist in harmo nie samenleefde. De man zou de beeltenis van zijn vrouw heb ben aangebracht als blijk van liefde en hulde. De hand zou hij bovenin de gevel hebben aange bracht om zijn vrouw er op een geestige manier aan te herinne ren dat het toch de man is die het gezag voert. De moraal van dit verhaal is: om onsterfelijk of legendarisch te worden moet men gevelste nen op het huis plaatsen met een onduidelijke betekenis. Ge zien de ruime fantasie van de meeste Leidenaren wordt er on getwijfeld een verhaal bij ver zonnen dat eeuwen later nog zal worden naverteld. LEIDEN Zowel de omzet als de winst van de Leidse Kondor Wessels Groep is in het boekjaar 191/1992 gestegen. De winst voor belastingen groeide van 35,6 miljoen gulden naar 41,7 miljoen. De nettowinst steeg van 24,5 tot 28 miljoen gulden. De omzet bedroeg het voorgaande boekjaar 582 miljoen en groeide tot 681 miljoen gulden. Per aandeel bedroeg de winst in 1990/1991 4,82, dat steeg tot 5,-. Niettemin wordt voorgesteld net als het vorige jaar een dividend uit te keren van ƒ1,80. De rest van de winst wordt toegevoegd aan de reserves. Kondor Wessels verwacht voor vol gendjaar dat dé groei aanhoudt. De nettowinst zal naar verwach ting niettemin iets achterblijven als gevolg van de hogere belas tingdruk. De orderportefeuille van het bedrijf bedraagt nu 720 miljoen gulden. Kondor Wessels is actief op de markt voor woning en utiliteitsbouw en heeft haar hoofdvestiging in Leiden. Inbraak in juwelierszaak LEIDEN Bij een inbraak in een juwelierszaak aan de Rosmolen is de afgelopen nacht een nog onbekende hoeveelheid sieraden buitge maakt. Omwonenden hoorden rond 2.00 uur een paar tikken en een harde klap, en waarschuwden de politie. Toen deze ter plekke kwam bleek het rolluik van de juwelierszaak omhoog te zijn geschoven. De ruit was ingeslagen met een stoeptegel, en er waren sieraden uit de etalage verdwenen. Een buurtbewoner verklaarde een man te heb ben zien wegfietsen met een doos onder zijn arm. Onderzoek in de omgeving leverde niets op. Jongen in elkaar geslagen om sigaret LEIDEN Een 14-jarige jongen uit Leiden is gisteravond in de Raamsteeg mishandeld omdat hij geen sigaretten bij zich had. De jongen werd aangesproken door een groepje knapen, die een sigaret van hem wilden. Toen de jongen zei niets op zak te hebben, werd één van de jongens uit het groepje kwaad en gaf hem een kopstoot. Daar na kreeg het slachtoffer nog een paar klappen en een knietje tegen hoofd en borst. De jongen moest zich in het AZL laten behandelen. I FOTO WIM VAN NOORT echter geen enkel effect. De au tomobilisten stoorden zich niet aan de obstakeltjes en gaven ge woon plankgas. De gemeente besloot om nog meer ribbels aan te brengen, en deze nog een paar centimeter hoger boven het wegdek te laten uitsteken. Volgens Fraanje wordt er sinds dien aanmerkelijk lan'gzamer gereden. Er liggen nu in totaal zo'n dertig ribbels. Over veer tien dagen vindt de eindevalua tie plaats en wordt gekeken of de ribbels voldoen Verdronken vrouw blijkt Leidse LEIDEN De identiteit van de vrouw wier lichaam zaterdaga vond in het Galgewater werd aangetroffen, is bekend. Het gaat om een 66-jarige vrouw uit Leiden. De politie sluit een mis drijf uit. De vrouw, die in de binnenstad woonde, wandelde vrijwel dagelijks in de omgeving van het Galgewater. Vermoed wordt dat de vrouw onwel is ge worden en onderuit is gegleden. Bijbelclub In de herfstvakantie wordt weer een vakantiebijbelclub georganiseerd. Kinderen van 4 tot 12 jaar zijn morgen en donderdag van 10.00 tot 11.30 uur welkom in de Bevrijdings kerk, Van der Helmlaan in Leiden Zuidwest. Er wordt een verhaal verteld, gezongen, ge tekend en geknutseld. Het the ma is: de dag van je leven. Video In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde houdt Ernst Heins morgen een lezing over het ge bruik van video-opnames voor etnomusicologisch onderzoek. Heins heeft vooral video ge bruikt in Indonesië. Aanvang: 20.00 uur. Entree: 2,50 voor niet-donateurs, donateurs SA- VAN (stichting audiovisuele antropologie Nederland) gra tis. Instuif Het Vijf Meibad in Leiden or ganiseert morgen van 13.30 tot 15.00 uur een spelletjesinstuif. Je kunt door een bandentun nel kruipen of waterbasketbal spelen, maar ook gewoon vrij zwemmen. Architectuur Architect Koen van Velsen houdt morgen de derde lezing in de cyclus Beeldende kunst en Architectuur. Gelijktijdig zijn schetsontwerpen te zien van Jo Coenen. Van Velsen pleit tegen faqade-architec- tuur, waarbij het uiterlijk van de gevel belangrijker is dan de kwaliteit van de ruimte. Folk In de Waag aan de Aalmarkt treedt vrijdag de folkgroep Ka lis op. Het vijftal speelt een mengelmoes van Ierse, Neder landse, Engelse, Amerikaanse en zeemansliederen met gita ren, banjo's, viool, bas,percus sie en zang. Aanvang: 20.30 uur, entree: 10,-t donateurs Horus 5,-. DeX In cultureel centrum De X wor den vrijdag twee korte films vertoond. De eerste, 'Historie van de Amerikaanse rijst', be-, gint om 20.30 uur. De tweede begint om 21.15 uur en gaat over de 19de-eeuwse schilder William Turner. Toegang is gratis. Bingo De bingoballetjes rollen in buurthuis Cornells Joppensz vrijdagavond tussen 20.15 en 23.00 uur. Adres: Oppenheim- straat 6a. Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de paraplu naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Nieuwstraat 49, waar jarenlang een vete werd uitgevochten tussen man en vrouw die resulteerde in twee fraaie gevelstenen. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9