itse regering 'verzacht' mijnsluitingen Albert Heijn haalt broekriem aan SO voorspelt gere groei Magnusson trekt zich terug uit onroerend-goedwereld Kritiek PvdA op groeiprognoses haven Rotterdam Glastuinders uit westen lonken naar Eemsmond Economie en schonere produktie ie ook geld oplevert, j [et Innovatiecentrum )en Haag weet er et fijne van. AI H Leidse Courant l dinsdag 20 oktober 1992 i i temt in met ting Frico-Domo - De centrale onderne- van de zuivelcoöperatie Fries- heeft gisteren een positief itgebracht over de sluiting van de Heken in Tuk en Oosterzee. De slui- de kaasfabrieken maakt deel uit [reorganisatieplan 'Huis op Orde' Bsland Frico-Domo. Het afgelopen braken er in beide fabrieken nog stakingen uit, uit protest tegen de >men sluiting. Het positieve advies or is volgens cor-voorzitter G. Ste de het gevolg van de principe-over- ;t die de vakbonden en de directie riesland Frico-Domo het afgelopen de hebben gesloten over het sociaal Ziekenhuis leent op kapitaalmarkt GRONINGEN Het Academisch Zieken huis Groningen heeft gisteren als eerste academisch ziekenhuis van Nederland een hypotheek afgesloten. Het hospitaal leent 525 miljoen gulden van een consortium on der leiding van de Fries-Groningsche Hypo theekbank te Utrecht. Het betreft het hoog ste bedrag aan risicodragend kapitaal dat ooit in de gezondheidszorg is geleend. De honderden miljoenen guldens zijn nodig om de laatste fase van de nieuwbouw van het AZG te financieren. In 1995 moet het im mense ziekenhuiscomplex klaar zijn. Het AZG is gedwongen de kapitaalmarkt op te gaan doordat minister Alders (volksge zondheid) op 1 april 1991 de Rijksgarantie regeling heeft ingetrokken. z^ts"s, o Den Duik (RDM) Perot bekritiseert ontwikkelen nieuwe r^/^m XTht» laserstraal nieuwe topman ECT akkoord KLM en NWA LAUSANNE - Onderzoe kers van de Zwitserse Poly technische School in Lau sanne, de EPFL, hebben gisteren bekendgemaakt dat zij een nieuw type laser straal hebben ontwikkeld, die krachtiger is dan de gangbare lasers. De nieuwe infrarode laser heeft een grotere lichtintensiteit dan tot nu toe gebruikelijk. Vol gens de EPFL beschikt de nieuwe laser over een ener gie die tien miljard keer sterker is dan de intensiteit ROTTERDAM - Ir. W. den Duik, nu nog directievoorzitter van de Rotterdamse scheepswerf RDM, wordt de nieuwe voor zitter van de raad van bestuur van 's we relds grootste containeroverslagbedrijf, het Rotterdamse ECT. De raad van commissa rissen van ECT wil Den Duik per 1 februari volgend jaar benoemen. De ondernemings raad van ECT zal hierover binnenkort ad vies uitbrengen. Den Duik is de opvolger van dr. ir. G. Wormmeester, die eind augus tus met pensioen is gegaan. ECT staat voor grote investeringen op de Maasvlakte waar ook enkele honderden miljoenen overheids geld mee zijn gemoeid. De overheid heeft samenwerking met concurrent Pakhoed dochter Unitcentre als voorwaarde gesteld. EAST LANSING - Volgens de onaf hankelijk kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, de Texaanse miljardair Ross Perot, is het akkoord dat de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij North West Airlines met on der meer de KLM heeft gesloten „enorm destructief' voor de Ameri kaanse luchtvaartindustrie. Het ak koord geeft de KLM toegang tot de Amerikaanse luchtvaartmarkt. In het televisiedebat in East Lansing Michigan bracht Perot het akkoord als een voorbeeld voor de wijze waar op Amerikaanse bedrijven gedupeerd worden door buitenlandse lobbygroe pen. 'AN HUET |3N De Britse rege- eeft de omstreden jiting 'verzacht'. Na braad van het kabinet 1 minister van handel ]strie Michael Heselti- ren in het Lagerhuis dat voorlopig 10 mijnen gesloten vorden in plaats van bestelde 31. [imstkansen van de ove nen zullen nader wor- 'keken. Begin volgend dt hierover besloten. kondigde een extra i van 500 miljoen gul- gemeenten die door de iting worden getroffen, [st bedreigde gebieden en speciale status krij- aantrekkelijke vesti- [irwaarden voor nieuwe rders. vege de eigengereide de sanering be de Michael Heseltine br hij zich bij het parle- erontschuldigde) her at openhouden van de economisch onverant- ^as. De geprivatiseerde teitsbedrijven kunnen keiijker goedkoper ko- len uit de Verenigde [Mexico en Columbia, gbouw wordt bedreven. Minister van handel Michael Hesseltine bond gisteren in het Britse parlement flink in. „Het is de taak van de elektrici teitsbedrijven zo goedkoop mo gelijke energie te leveren om de volledige Britse industrie zo competitief mogelijk te ma- luidruchtig debat in het parie ken". ment. Labour-woordvoerder De niettemin toegegeven koers- Robin Cook sloeg Heseltine om wijziging leidde tot een zeer de oren met zijn eigen woorden van afgelopen zondag, namelijk „dat er geen alternatief is voor de mijnsluitingen". Dat alter natief was er opeens wel nu de regering de steun dreigde te ontberen van een aantal Con servatieve kamerleden, betoog de Cook. Hij eiste een onafhan kelijk onderzoek naar de poli tiek van het staatsbedrijf Bri tish Coal. De liberale woordvoerder zei dat het uitstel van de sluitingen niets deed om de woede en de frustratie in de getroffen mijn- dorpen weg te nemen. Mijnwer kers van de Silverhill-mijn in Nottinghamshire reageerden bitter op het nieuws dat hun mijn definitief dicht gaat. Een gespannen situatie ontstond toen mijnwerkers zich gister ochtend meldden om de schacht in te gaan. Officieel is het be sluit tot mijnsluiting geschorst in afwachting van een uit spraak, vandaag, van het Hoog gerechtshof over de rechtmatig heid van de gevolgde procedure. Roy Lynk, leider van de gema tigde Unie van Democratische Mijnwerkers, zei dat de rege ring alleen tijd trachtte te win nen. Lynk, die sinds vijf dagen een protest sit-in houdt in een 300 meter diepe schacht van de Silverhill-mijn blijft weigeren naar de oppervlakte te komen. Moratorium Het blijft de vraag of de rege- ring-Major de revolte onder de eigen Conservatieve Lagerhuis leden nu heeft bezworen. Afge vaardigden Elizabeth Peacock en Winston Churchill, die bei den een solidariteitsvisite heb ben gebracht aan Roy Lynk, vonden dat de nieuwe maatre gelen ;,niet ver genoeg gingen". Peacock vroeg tevergeefs voor een moratorium voor alle 31 mijnen. Churchill verklaarde dat de regering „alle contact met de realiteit heeft verloren". Majors regering heeft slechts een meerderheid van 21 zetels in het parlement. De kans is echter klein dat een stemming over de mijnpolitiek, morgen, zal worden verloren aangezien een aantal parlementariërs zich tevreden lijkt te stellen met het slijpen van tenminste de scherpste kanten van het sane ringsprogramma. De geloofwaardigheid van de regering Major heeft wel weer een nieuwe deuk opgelopen. Na de eveneens spektaculaire koerswijzingingen inzake de monetaire politiek moest op nieuw water bij de wijn worden gedaan. Het vertrouwen in het pond sterling zakte gisteren op nieuw met drie Pfennig. Ondanks Heseltines gedeelte lijke terugkrabbelen zal de gro te mijnwerkersmars op Londen van aanstaande zondag gewoon doorgaan. De mars eindigt in Hyde Park. ZAANDAM - Albert Heijn, Nederlands grootste super marktketen, haalt de broek riem aan nu de economische groei in Nederland kleiner lijkt te worden. De concerntop heeft de winkel managers opgeroepen te bezui nigen öp de kosten. Ook wordt er gekeken of het natuurlijk verloop bij het personeel steeds weer opgevuld moet worden. „Er zijn echter geen arbeids plaatsen in het geding", aldus de woordvoerster van Albert Heijn. Albert Heijn heeft al enige tijd last van groeivertraging. Het bedrijfsresultaat van het con cern, dat een onderdeel is van Ahold, ging in het eerste half jaar van 1992 iets omlaag ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. De marges ston den onder druk door de hogere loonkosten en de scherpere con currentie. Albert Heijn denkt dat de con sument door de verslechtering van de economische toestand „voorzichtiger om zal gaan met zijn gulden". Nu al besteden de klanten minder in de winkels van Albert Heijn. Door de be perkte groei in de levensmidde lenbranche wordt de strijd tus sen de concurrenten sterker. Volgens topmanager Bosma moet er iets gedaan worden aan de tot nu toe te sterke kosten- groei. „Bij een ongewijzigd be leid dreigen de winsten te da len". Alle afdelingen moeten nu de kosten terugbrengen. De top van het winkelconcern heeft volgens de woordvoerster „de grote lijnen" van de bezuini gingsoperatie aangegeven. Wanneer de winkelbeheerders hun plannen klaar hebben, is niet bekend. Hoeveel er bezüi- nigd gaat worden, is eveneens niet bekend in het hoofdkan toor in Zaandam. Nieuwe chip De nieuwe chip van Toshiba werd gisteren gepresenteerd. De chip, die eind dit jaar in de handel komt, is speciaal bedoeld om de harde schijf in draagbare computers te vervangen. De chip gaat ruim 200 gulden kosten. foto: epa [OGELS IAAG De Neder- 'economie zal volgend t slechts 1,25 procent Dit blijkt uit voorlo pers van de OESO, de iatie van 24 rijke in- landen. I verwachtte de OESO k groei van de Neder- pconomie met 2,1 pro- pr 1993. De belangrijk- feil voor de groeivertra- het trage herstel van de pionale economie. De hte opleving in de VS en [Brittannië blijft uit. ast zit de Japanse eco- in het slop en dreigt pd op een recessie aan te l. Eerder had het Cen- anbureau (CPB) al bere kend dat de duurdere gulden nadelig uit zou pakken voor de export. De jongste ramingen van de OESO zijn een aanwijzing voor de politiek. Het kabinet heeft al toegezegd de begroting voor 1993 te wijzigen als de economi sche situatie verslechterd. Het CPB ging in september nog uit van een groei van de binnen landse economie met 2,1 pro cent. Waarschijnlijk zal het CPB in november met een lager groeicijfer aankomen. Nederland blijft het volgens de OESO redelijk doen. Voor de EG voorspelt de OESO een ge middelde groei van 0,9 procent voor 1993. Vooral in Duitsland zal de groei fors dalen tot. 0,7 procent. Pas vanaf 1994 houdt de OESO rekening met een op leving van de internationale economie. [tekens bij belastingvrij 'groen' beleggen FEENSTRA 4AG - CDA en WD in ede Kamer vragen zich t PvdA-inititatief-wets- om investeringen in orziening en milieube- scaal aantrekkelijk te in de praktijk uitvoer- 'dA-kamerleden Ver- r Melkert en Van der is ieden hun wetsvoorstel, tèogt meer geld beschik baar te krijgen voor milieu vriendelijke investeringen èn het voor de burger interessan ter te maken 'groen' te beleg gen, vandaag aan de Tweede Kamer aan. Kern van het voor stel is dat de rente op beleggin gen in de 'groene' sector belas tingvrij wordt gemaakt. Het ministerie van financiën wil pas reageren als het de plan nen van de PvdA-kamerleden heeft bestudeerd. De CDA-frac- tie wil het plan van coalitiepart ner PvdA welwillend bekijken. Ecologische was- middelenfabriek Ook het dak van de nieuwe eco logische wasmiddelenfabriek in Malle (België), die morgen in be drijf gaat, is milieuvriendelijk. Op een laag isolerende aarde groeit gras. Het produktieproces heeft geen afvalwater en geen lucht verontreiniging. De 1,5 miljoen li ter water die nodig is voor de produktie wordt op eigen riet- vloeivelden gerecycled en via een gesloten waterkringloop bin nen de fabriek opnieuw gebruikt. foto: anp eekt dit idee u als ondernemer ook aan? Neem dan Te tact op met het Innovatiecentrum Den Haag. Dat ft elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf 5 pief en praktisch advies over toepassingen van T uwe) technologie in produkten en produktieprocessen. J voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. AMSTERDAM - De Lar- mag Investments Group, ei gendom van de Zweedse be legger Lars-Erik Magnusson, heeft vrijwel al haar onroe- rend-goedactiviteiten ver kocht aan de speciaal hier voor opgerichte en in Neder land gevestigde investerings maatschappij Atlantis. Wie de eigenaars zijn van At lantis, is nog niet bekend. Al leen Magna Plaza, het voorma lige Amsterdamse hoofdpost kantoor, blijft eigendom van de investeringsmaatschappij, zo heeft Magnusson gisteren be kendgemaakt. Het meest markante onderdeel van de nu verkochte onroerend- goedportefeuille is een stuk grond in de nabijheid van het Amsterdamse station Sloter- dijk. Magnusson wilde op deze grond de Larmag-toren laten verrijzen, die met een lengte van 220 meter het hoogste ge bouw in Nederland zou worden. De plannen voor de bouw van de wolkenkrabber staan nog steeds overeind. De Zweed heeft naar eigen zeg gen een „klein verlies" geleden op de totale transactie, waar mee een bedrag is gemoeid van ongeveer 1 miljard gulden. Naast grond op drie locaties in Amsterdam (Sloterdijk, Bad hoevedorp en Schiphol), be stond Larmags vastgoedbezit uit kantoorgebouwen in New York (Manhattan) en Chicago. Met de aankoop van deze kan toorgebouwen was in mei 1990 een bedrag gemQeid van 1,3 miljard gulden. Vooral in de Verenigde Staten staan de on- roerend-goedprijzen sinds en kelejaren zwaar onder druk. Magnusson heeft zich uit de on roerend-goedwereld terugge trokken omdat de handel in vastgoed nagenoeg is opge droogd. De Zweed wil zich nu concentreren op investeringen in de scheepvaart, de levens middelen- en de energiesector. Idoor HENK DE KAT DEN HAAG - De PvdA in Zuid-Holland vindt dat Rot terdam veel te rooskleurige prognoses hanteert in de dis cussie over de groei die het havencomplex nog zou móeten doormaken. Op verzoek van het socialistisch Statenlid drs. C. Boerman werd gistermiddag in de commissie economische zaken van het Zuidhollands provinciebestuur een debatje gewijd aan de toe- komstcijfers van het Gemeente lijk Havenbedrijf. Boerman wees op verkeerde schattingen uit het verleden. In 1981 ver wachtte Rotterdam nog dat de totale aanvoer in 1995 zo'n 376 miljoen ton goederen zou be dragen. Maar volgens de mees te recente ramingen zal dat nog geen 300 miljoen ton zijn: „Dat is een knots van een correctie", vond de PvdA'er. Bij de thans lopende discussie over ROM Rijnmond, het grote toekomst- en milieuscenario voor de Rotterdamse haven, wordt uitgegaan van uit 1990 daterende cijfers van het Ge meentelijk Havenbedrijf. Die zijn volgens Boerman 14 tot 18 procent te rooskleurig. „En dat komt neer op een hoeveelheid lading, die correspondeert met twee volgebouwde Maasvlak tes. Mijn vraag: zijn zulke cij fers nou een goede basis voor een beleidsvorming?" Volgens Boerman is het beter om uit te gaan van een al wat ouder, uit 1985 stammend sce nario. Die planning baseerde zich op een gemiddelde groei aan havenlading van een half procent per jaar: „Als je over een periode van vijftien jaar kijkt, met pieken en dalen in de conjunctuur, dan is dat veel re alistischer, dan het groeimodel dat nu wordt gebruikt". Gedeputeerde I. Günther (WD) zei met bewondering te hebben geluisterd naar het be toog van Boerman: „Maar ik kan er nu nog niet op reage ren". Haar partijgenoot J.C. van Duin deed dat namens de li berale Statenfractie wel: „Enig optimisme mag, maar overdrij ven is schadelijk; dat vind ik ook. Maar het is wel zo, dat Rot terdam voldoende bedrijfster rein in voorraad moet hebben. Eén keer 'nee' moeten verko pen is dodelijk voor de haven". Het CDA nam het eveneens op voor Rotterdam. Woordvoerder W. Waterreus: „We moeten uit gaan van de meest gunstige sce nario's om de ontwikkeling van de haven mogelijk te maken". Boerman tenslotte zei dat de taktiek van het Gemeentelijke Havenbedrijf (via optimistische prognoses steeds verzekerd wil len zijn van voldoende uitbrei- dihgsruimte) op 'structureel majoreren' lijkt. „Maar dat ma joreren heeft z'n kosten. Het gaat om enorme kapitalen, die grotendeels door de maatschap pij moeten worden opgebracht. Voor zover wij er als provincie bij betrokken zijn, moeten we koel en zakelijk naar de groei- behoeften kijken, en ons niet la ten meeslepen". GRONINGEN - De Eems mond is levensvatbaar als glastuinbouwgebied. Veel tuinders in het overvolle westen van Nederland blij ken deze lokatie een goed al ternatief te vinden. Naar verwachting zullen tegen de eeuwwisseling vijftig glas tuinders naar dit gebied zijn verhuisd. Door gebruik te ma ken van de goedkope warmte die de nieuw te bouwen Eems- centrale zal leveren, kunnen zij een jaarlijkse besparing realise ren van 50.000 gulden per hec tare. Dit staat in de doctoraalscriptie 'Glastuinbouw in de Eems mond' van H.J. Kieft voor de Rijksuniversiteit Groningen. Het onderzoek is verricht in op dracht van de gemeente Eems mond en uitgevoerd in samen werking met de Grontmij Gro ningen. Kieft sprak met 31 tuinders in het Westland, het Zuidholland se Tussengebied (Bleiswijk en omgeving), Aalsmeer en Vleu ten/De Meern bij Utrecht. Ook nam hij interviews af bij 22 leer lingen aan middelbare tuin bouwscholen die vermoedelijk hun ouders in het bedrijf zullen opvolgen. Verder werd de marktpositie van het Eems- mondgebied onderzocht en ver geleken met vier alternatieven: Zuid-Oost Drenthe, Almere, de Plukmadese Polder (Brabant) en de Hoekse Waard. Uit het onderzoek blijkt dat veel van de tuinders ruimtelijk gezien in de knel zitten. Negen tien van de 31 tuinders met een eigen bedrijf zijn gedwongen binnen afzienbare tijd te ver kassen, meestal door plannen voor stadsuitbreiding. Dit speelt vooral in het Westland en rond Aalsmeer. Volgens Kieft kiest één op de vier respondenten de Eems- mondlokatie boven de- andere vier mogelijke lokaties. Hij noemt dit een hoge score aange zien het gebied ver weg ligt, vrij onbekend is en er tot nu toe weinig tuinbouw is gevestigd. Hieruit concludeert hij dat het Eemsmondgebied levensvat baar is voor concentratie van tuinbouwbedrijven. Het grote voordeel van de Eemsmond is de mogelijkheid de kassen te verwarmen met opgewarmd koelwater uit de Eemscentrale. Deze electrici- teitscentrale in aanbouw wordt de grootste gasgestookte cen trale ter wereld. Vanaf 1995 is het mogelijk om tuinbouwkas sen op deze manier te verwar men en geld uit te sparen. Daarnaast biedt de Eemsmond nog een aantal andere voorde len boven het volgebouwde wes ten. Zo is er een ruim aanbod van arbeidskrachten in de pro vincie Groningen, is er rondom de Eemshaven nog volop ruim te en spannen de plaatselijke overheden zich met man en macht in om de tuinders over te halen naar het gebied te verhui zen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7