'Verslagen' Bush toont weer vechtlust Reis door jeugd van Bill Clinton 5 'CIA negeerde tips over Cuba' )ok medici namen deel aan martelingen' Buitenland alestijnse ider wil rijd tegen raël woeren 'ly werkman UZALEM „De onder- lelingen met de Israë- moeten onmiddellijk len gestaakt. We moeten strijd tegen de bezetter eren en we zullen in de omst meer geweld zien. is de prijs die we voor /rijheid betalen", bu Hillal, 37 jaar, een lei- ran de groeiende oppositie >n de Palestijnse gemeen- tegen vredesonderhande- n met Israël, is bevreesd e zevende ronde van vre- ■sprekingen in Washing- die morgen begint, al in zal op de details van een rege- »oor Palestijns zelfbestuur door Israël bezette gebie- „Dat is gevaarlijk", stelt ist. „De Israëliërs willen en oplossing opleggen die zal afsluiten voor een tijnse staat. Daar moeten gen vechten". lid van de PNC, de tijnse Nationale Raad van jÓ, en behoort tot het po- ro van de DFLP, het De- itisch Front voor de Be ng van Palestina. Hij is »n van de 1300 Palestijnen nds de Zesdaagse Oorlog door Israël zijn gede erd. In zijn geval luidde de ïuldiging: 'Politieke activi- n en lidmaatschap van een ttige organisatie'. Op 13 mber 1991 kon hij, na dan vijf jaar ballingschap, zijn geboortedorp Abu Dis ist-Jeruzalem terugkeren, hij in een overeenkomst ;n Israël en de DFLP was Liild tegen het lijk van een ische soldaat. Vóór zijn nning bracht hij vijf jaar in Israëlische gevangenis- anhanger van het extreme die zijn activiteiten nu akt in het werk voor het ituut voor de Verdediging de Vrijheid', worden zijn gen ongetwijfeld nauwkeu- pi de gaten gehouden door Israëlische geheime dienst. Br", zegt hij, „ik ben bereid )'s te nemen voor mijn aiigingen". Duitsers overleden aan salmonellavergiftiging BAD SASSENDORF Twaalf bewoners van een bejaar denhuis in het Duitse Bad Sassendorf zijn overleden aan salmonellavergiftiging die ze opliepen na pudding met een. meringue te hebben gegeten. Drie patiënten verkeren nog in levensgevaar. De meeste slachtoffers waren ouder dan tachtig jaar. Veertien personeelsleden en 95 van de 165 be woners van het tehuis hebben de vergiftiging opgelopen. De boosdoener is waarschijnlijk de van opgeklopt eiwit ge maakte meringue geweest. Menchu terug in Mexico GUATEMALASTAD Rigoberta Menchu, die vorige week is onderscheiden met de Nobelprijs voor de Vrede, is giste ren teruggekeerd naar Mexico, waar ze sinds elf jaar in bal lingschap leeft. De Indiaanse activiste heeft aangekondigd dat ze mee kan doen aan de vredesbesprekingen tussen de Guatemalaanse regering en de guerrilla. Visser overleeft 15 dagen op pooleiland zonder eten KOPENHAGEN - Een Deense visser heeft zich vijftien dagen in leven weten te houden op een dor, onbewoond eiland voor de kust van Groenland door sneeuw te eten en zijn omgekeerde boot als onderkomen te gebruiken. De visser vertoonde uitput tingsverschijnselen, had bevroren voeten en was twintig kilo afgevallen. De Deen had op 3 oktober bij het eiland aangelegd nadat hij was verdwaald en de benzine van zijn boot op was geraakt. Nog dezelfde dag werd hij als vermist opgegeven, maar de zoektocht naar hem werd na vijf dagen op gegeven. Een politiewoordvoerder zei dat de man geluk had gehad omdat het de laat ste tijd uitzonderlijk warm was geweest in het gebied. Vijftien doden bij hotelbrand Taiwan TAIPEI Bij een brand in een ho tel in Zuid-Taiwan zijn vandaag vijftien mensen omgekomen. De po litie wist twintig gasten in veilig heid te brengen. Dertien mensen raakten gewond. In het honderd ka mers tellende Hauchi hotel in Ka- ohsiung verbleven onder anderen pelgrims die de boeddhistische tem pel van Kaohsiung kwamen bezich tigen. Volgens de brandweer had het hotelpersoneel vergeefs gepro beerd de vlammen te doven. Toen uiteindelijk hulp werd ingeroepen had het vuur al om zich heen gegre pen. De politie sluit brandstichting niet uit. Aanhoudingen in Rostock bij protest Franse joden ROSTOCK Een demonstratie van ruim veertig Franse joden in Rostock tegen de uit wijzing van Roemeense zigeuners is giste ren uitgelopen op een handgemeen met de politie. Enkele betogers gingen agenten te lijf met traangas, waarop de politie alle 46 protesterende Fransen aanhield. De anti nazi-activist Serge Klarsfeld, die het protest samen met zijn echtgenote Beate leidde, zei dat de rellen in Duitsland van de afgelopen maanden deden denken aan de „verschrik kelijke nazi-razzia's" tegen Roemeense jo den in Frankrijk. In Rostock waren in au gustus Roemeense zigeuners het doelwit van vreemdelingenhaat. De rellen werden gevolgd door honderden aanslagen in Duits land op buitenlanders. Japanse politie paraat wegens China-reis keizer TOKYO Een massale inzet van 26.000 agenten moet Japan in de komende dagen be hoeden voor gewelddadige protesten tegen de eerste reis van keizer Akihito naar China. De keizer en keizerin Michiko vertrekken vrij dag naar China voor een bezoek van zes da gen. Het bezoek heeft geleid tot protesten van extreem-linkse, maar ook van rechtse zijde. Links is tegen het hele keizerlijke systeem en wil dat Japan een republiek wordt. Ultra rechts vreest dat Akihito zal worden verne derd in China door eisen dat hij excuses maakt voor de Japanse bezetting van het land. Een Japanse extreem-linkse groepering heeft inmiddels de verantwoordelijkheid op geëist voor mislukte aanslagen op het keizer lijk paleis en gedreigd met nieuwe acties. EAST-LANSING - Repu blikeins president George Bush heeft afgelopen nacht in het laatste van drie tv-ver kiezingsdebatten laten zien dat hij nog wil vechten voor een stembusoverwinning over twee weken op zijn De mocratische rivaal Bill Clin ton. Bush was feller en geconcen treerder dan voorheen en be klemtoonde dat zijn opponent een hardnekkig 'patroon' ver toont van oneerlijkheid in diens persoonlijk zowel als politieke leven. Clinton echter reageerde ontspannen en 'presidentieel'. Woordvoerders van de Republi keinse campagne spraken van ochtend van een 'keerpunt' dat dank zij het optreden van Bush zou zijn teweeggebracht in de verkiezingsstrijd. Maar weinig politieke analisten geloven daarin. Enkele van zijn naaste stafmedewerkers hebben laten blijken dat de president de laat ste weken episoden heeft door gemaakt van afwisselend neer slachtigheid en ongeloof dat zijn populariteit zo diep is ge zakt. „Zijn strijdlust van van nacht weerspiegelde meer de bevrijding die hij voelt, nu hij heeft aanvaard dat het naar alle waarschijnlijkheid een gedane zaak is", aldus een bron in het Witte Huis. Ross Perot gedroeg zich in het finale-debat als een serieuzer kandidaat dan tevoren en be diende zich minder van kleur rijke slagzinnen. Hij attaqueer de vooral George Bush veelvul dig en op bittere toon, waardoor de president voortdurend werd gedwarsboomd in zijn pogingen alle aanvallende energie op Clinton te richten. Het optre den van Perot versterkte het vermoeden van veel Amerika nen dat het diepste motief van de miljardair een persoonlijke gretigheid is om George Bush politiek te vernietigen. Bush en Perot hebben een langdurige vete overgehouden aan de tijd waarin de laatste ijverde voor het terughalen naar Amerika van krijgsgevangenen die nog in Vietnam zouden worden vastgehouden. Bush zou toen als vice-president de missies van Perot hebben tegenge werkt en belachelijk gemaakt. Zijn enorme achterstand in de opiniepeilingen noopt presi dent Bush om in de laatste twee weken voor verkiezingsdag campagne te gaan voeren in deelstaten als South-Carolina en Florida. Gewoonlijk wordt daar zo solide Republikeins ge stemd dat een presidentskandi daat van die partij er geen geld en inspanning hoeft te investe ren. Clinton op zijn beurt lijkt zeker van winst in zoveel re gio's, dat hij de luxe heeft om zich nu te concentreren op sta ten in het 'wilde westen', zoals Nevada en Wyoming, waar een Democratisch kandidaat zich traditioneel nauwelijks durfde vertonen, maar thans een kans maakt op de overwinning. Dat Clinton zich nu in dat 'verbo den gebied' waagt, is gecalcu leerde psychologische oorlogs voering van de Democratische campagne. Dergelijke taktie- ken worden bedacht in de 'war room' van het Clinton-hoofd- kwartier in Little Rock, waar top-strateeg James Carville de leiding heeft. In het tv-debat schilderde Bush Clinton af als een man die het volk misleidt met onbetaalbare verkiezingsbeloften. „Meneer en mevrouw Amerika, let op uw portemonnee. Doe uw porte- monne op slot. Want als gouver neur Clinton president wordt, dan moet hij er wel in graaien, wil hij al zijn plannen kunnen uitvoerèn", aldus de president. Hij zei dat de Democratische Witte-Huisgegadigde die eeu wige schipperaar is die iedereen naar de mond praat die tegelijk vóór en tégen de Golfoorlog was, die eerst niet, toen wel en ten slotte voorwaardelijk Ame- rika's wijhandelsverdrag met Mexico steunde en die zich eerst niet en toen het niet meer hoefde wèl voor militaire dienst in Vietnam meldde. Volgens Clinton bewezen die aanvallen van Bush dat de pre sident iemand is die de Ameri kanen verdeelt in plaats van verenigt. Bovendien zou juist Bush een aartsopportunist zijn, omdat deze vier jaar geleden zijn 'read my lips'-belofte deed (om nimmer belastingen te ver hogen) met het enige doel om tot president gekozen te wor den, maar in de wetenschap dat hij die eed zou moeten schen den. Britse vorstin Koningin Elizabeth II praat met met 'fans' bij de ingang van het kunst museum in Bonn. De Britse vorstin kwam gisteren in Duitsland aan voor een vijfdaags bezoek, dat verandering moet brengen in de ver slechterde relatie tussen Groot-Brittannië en Duitsland. Toch wordt het Britse koningshuis in Duitsland op handen gedragen. De televisie besteedde de hele dag aandacht aan het bezoek van koningin Eliza beth. De koningin begon met een kranslegging op een kerkhof in Bonn, ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van de Tweede We reldoorlog. In de middag reikte zij aan Von Weizsacker een hoge on derscheiding uit, de 'Royal Victorian Chain'. foto:EPA LANGLEY De CIA heeft in uitlatingen gisteren tijdens een 1962 waarschuwingen van opmerkelijke bijeenkomst op agenten op Cuba over de op- het CLA-hoofdkwartier in Lan- bouw van een Soyjet-raketarse- gley, in Virginia, naai in de wind geslagen, aldus Meer dan 100 geheime docu- CIA-onderdirecteur William menten over de Cuba-crisis Studeman. Studeman deed zijn werden openbaar gemaakt, ter wijl betrokkenen ervaringen hadden in Miami een CIA-vesti- uitwisselden. De VS kwamen er ging die zou uitgroeien tot de pas achter dat de Cubanen SS-4 grootste van het land, waar 300 raketten uit de Sovjetunie sta- medewerkers informatie inter- tioneerden toen een U-2 spiona- preteerden zoals die werd door- gevliegtuig op 14 oktober 1962 gespeeld door 25 agenten op foto's maakte. De Amerikanen Cuba. 3! n Hillary Clinton. WASHINGTON - Er is zo veel belangstelling vanuit de hele wereld voor Bill Clinton, dat de regering-Bush zich ge noodzaakt ziet grote groepen buitenlandse journalisten rond te leiden door die plaat sen in de staat Arkansas, waar de 'vijandelijke' Witte- Huiskandidaat zijn jeugd doorbracht en het tot gouver neur schopte. Hulpvaardige ambtenaren van de Amerikaanse 'rijksvoorlich tingsdienst' tonen correspon denten uit Europa, Azië en La- tijns-Amerika de diverse hui zen en scholen in het lieflijke Arkansas, waar de kleine Bill al vroeg uitblonk in ijver, netheid en presidentiële ambitie. Het voorlichtingsbureau van de re- gering-Bush organiseerde de zer dagen ook een ontmoeting in Clintons 'boyhood town' Hot Springs met een groep lokale mensen die grote invloed heb ben gehad op de presidentskan didaat. Zoals Bills moeder Vir ginia, onderwijzers en jeugd- vriend(inn)en. Het trotse legi oen had uiteraard niets dan goeds te vertellen over de toe komstige president en zelfs de begeleidende ambtenaren kon den hun enthousiasme vaak moeilijk verbergen. Gevraagd waarom de nu-nog- Bush-regering niet tevens jour nalistieke trips organiseert naar de plaatsen van herkomst van de huidige en herkiesbare president, antwoordde een van de voorlichters: „Are you se rious? Come on!" De jongste enquêtes willen dat Clinton (nog) 'bigger' gaat win nen dan een week geleden al waarschijnlijk leek. Maar de verkiezingen zijn pas over een eeuwigheid (veertien dagen), zo beklemtoont de Clinton-cam- pagne, waar Democratische overmoed en arrogantie nu als grotere gevaren worden be schouwd dan George Bush. Kans 1 op 1140 Elke Amerikaanse burger heeft een kans van 1 op 1140 om vóór 3 november gebeld te worden door een verkiezingsenquête- bureau. Hoewel het individu dus niet wordt overstelpt door opinie-onderzoekers, wordt zuiver peilen steeds moeilijker. Liefst vijftig procent van de te lefonisch benaderden weigert tegenwoordig mee te werken. Velen gooien vloekend de haak erop. Computermodellen zoe ken vervolgens uit op wie deze afpoeieraars waarschijnlijk zul len gaan stemmen. Nogal veel op Perot, denken de chips. De Amerikaanse kiezer heeft op 3 november een ruimere keus dan die uit Clinton, Bush of Pe rot. Er zijn in totaal wel 23 pre sidentskandidaten, onder wie de leiders van Amerika's Com munistische Partij, van de Apa thie Partij en meer van dat wonderlijks. (Het verschil tus sen Rusland en Amerika is dat Amerika een communistische partij heeft...). Tot de serieuze re mededingers behoort Andre Marrou van de Libertarian Par ty, een uiterst rechtse (maar niet van het racistische soort) groep, die 'maximale individue le vrijheid en minimale over heidsmacht' voorstaat. Marrou is de 'enige overige' die zich in alle vijftig deelstaten op de kies lijst heeft weten te werken en die er daarom heftig tegen pro testeert niet óók te zijn uitgeno digd voor de grote tv-debatten. De organiserende debatten- commissie vindt echter dat al leen kandidaten met een reële kans op de overwinning mee mogen discussiëren. Marrou mag op ruim 1 procent van de stemmen rekenen. Een andere Witte-Huisgegadigde is Lyndon LaRouche, een rechts-extre- mist vol warrige samenzwe ringstheorieën, die zijn cam pagne voert vanuit een gevan geniscel in Minnesota, waar hij vijftien jaar wegens fraude uit zit. Kenners verwachten een re cord-opkomst op 3 november. Een tijdje geleden was dat nog ondenkbaar, omdat zoveel kie zers de buik vol leken te hebben van het hele democratische be stel in hun land. Maar kennelijk hebben de tussenkomst van Ross Perot, het gedoe rond Clintons karakter en de op zich zelf opwindende mogelijkheid dat een zittend president met pensioen wordt gestuurd, toch massa's nieuwe belangstellen den in politiek getrokken. Hoge kijkcijfers Een van de aanwijzingen voor een hoge opkomst ligt in de enorme kijkcijfers die de tv-de- batten hebben gescoord. In Amerika moet men zich tevo ren apart als kiezer laten in schrijven om te mogen stem men. Ook de 'voter registration bureaus' melden grotere aan tallen dan ooit van burgers die mee willen doen aan de demo cratie. Overigens is de gemid delde opkomst bij presidents verkiezingen de laatste decen nia allengs gedaald tot nog maar net vijftig procent in 1988. Zestig procent in 1992 zou dus al een formidabele ex plosie van betrokkenheid zijn. Volgens professor Ray Fair van Yale University is het hoogst onwaarschijnlijk dat George Bush gaat verliezen. Deze eco noom heeft een voorspellings model ontwikkeld dat in de ne gentien laatste verkiezingen steeds correct is gebleken. De uitkomst van een presidentiële stembusstrijd kan worden voor zien aan de hand van slechts twee variabelen: de groei van beschikbaar inkomen per hoofd als deel van het Bruto Natio naal Produkt en de inflatie ge durende het tweede en derde kwartaal vóór de verkiezings-. dag. De betreffende cijfers voor spellen een aardverschuiving ten gunste van president Bush, die 57 procent van de stemmen zal krijgen (dat is meer dan in 1988). De onnauwkeurigheids marge van Fairs model is drie procent. Eigenlijk zijn de ver kiezingen dus niet meer nodig... jrvolg van de voorpagina) [d^PSTAD Zonder vorm proces werden ANC-ge- isfeenen vaak langdurig gehouden en gemarteld 0 erdenking van infiltratie 'e\ pionage voor het blanke afrikaanse bewind, ïl gevangenen werden 'elijk mishandeld en me- phe zorg was niet alleen ^zig maar in sommige ge in namen medici zelfs ,"r] aan de martelingen", al- het nieuwe rapport. de commissie wordt in de- zij beschreven hoe langdurig voetzolen van gevange- werd geslagen om schuld- oü ntenissen af te dwingen, moesten gevangenen door •mierenkolonies kruipen 't ze waren ingesmeerd met gafensvet om zo de dieren tot bijten te verleiden. Verhonge ring, eenzame opsluiting en dwangarbeid waren aan de orde van de dag in vooral het Qua- tro-kamp in Angola. „Quatro werd door een van de ex-gevan genen terecht omschreven als een concentratiekamp", zegt de commissie, die niet twijfelt aan de geloofwaardigheid van de ge tuigen. In 1984 werd na een opstand van de gevangenen in Quatro een aantal van hen geëxecu teerd. In 1988 werd het Quatro- kamp ontmanteld. „Wij betreuren dat deze misda den werden gepleegd maar in geen enkel land kan zoiets vol ledig worden uitgesloten. Wij hebben geleerd van onze fou ten", zei Nelson Mandela giste ren. Het ANC overweegt om, zoals het rapport aanbeveelt, individueel excuses over te brengen aan ex-gevangenen die zijn mishandeld en gemarteld. Ook het betalen van compensa tie wordt overwogen. „Als het ANC nu geen krachtige actie onderneemt, blijft de kans op herhaling altijd aanwezig", zegt de onderzoekscommissie, die Mandela een lijst met na men overhandigde van AN- C'ers die verantwoordelijk zou den zijn voor de misdrijven in de kampen. Nooit meer „Degenen die dit hebben ge daan mogen nooit meer leiding gevende posities innemen", zegt de commissie. Het -ANC heeft echter de lijst met namen nog niet openbaar gemaakt. Sommigen van hen bekleden op dit moment prominente posi ties binnen de veiligheidsdienst van de anti-apartheidsorgani satie. „Zij moeten eerst de kans krij gen zich te verweren tegen de beschuldigingen", zegt Nelson Mandela. Afgelopen vrijdag werd er door het ANC-bestuur hevig gediscussieerd over het vrijgeven van de lijst maar uit eindelijk is besloten om daar mee te wachten. Een nieuwe door het ANC ingestelde com missie gaat praten met de be schuldigden om vervolgens te bepalen wat er met hen moet gebeuren. Het ANC stelde een ondezoek in naar de kampen nadat de af gelopen maanden steeds meer ex-gevangenen met verklarin gen kwamen over mensenrech tenschendingen. Met littekens op armen en ruggen spraken verbitterde ex-gevangenen in het openbaar hun ongenoegen uit over ANC-mishandelingen. Ook organisaties als Amnesty International leverden fikse kritiek en om haar democrati sche karakter te etaleren be sloot het ANC tot een grondig onderzoek naar de beschuldi gingen. „Het is allesbehalve prettig maar wij komen er mn liever zelf mee naar buiten dan dat we er tijdens een verkiezingscam pagne door onze rivalen mee worden geconfronteerd", zegt een ANC'er. Terwijl het ANC zichzelf ter verantwoording roept probeert de regering-De Klerk haar mis drijven uit het verleden met een pennestreek te verwijderen. Vandaag moest een wet worden aangenomen die amnestie ver leent aan degenen die misdaden pleegden uit naam van het apartheidsbewind. Daardoor kunnen, tot grote woede van onder meer het ANC, de verant woordelijken voor honderden moorden en aanslagen niet meer worden vervolgd. Maar De Klerk krijgt onverwacht grote tegenstand. In het door blanken overheer ste parlement zijn zwarten niet vertegenwoordigd, maar kleur lingen en Indiërs wel. De ver wachting is dat de Indische ka mer de wet verwerpt en dat zou een zeer gevoelige nederlaag zijn voor president De Klerk. Een verrader wordt gestraft.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5