TNO: Inkrimping van veestapel voorkomen met beter voer Betere zorg huisartsen niet duurder „Kok plunderde kas volksverzekeringen' Binnenland Geen Nederlandse opvang Bosnische krijgsgevangenen Defensie koopt driea reddingshelikopter Ir Geen huur voor uitleen artikelen kruiswerk li De Vries: Geen uitstel van financiële beschouwingen Protest tegen gaswinning Waddenze Onderzoek naar gedrag directeur Alexandra ALMELO De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar mogelijke misstanden bij Huize Alexandra in Almelo, een internaat voor de opvang van meisjes die met justitie in aanraking zijn geweest. Het onder zoek van de rijksrecherche spitst zich toe op het ge drag van de directeur ten opzichte van de pupillen. Justitie wil pas meer over het onderzoek zeggen als de politie de klachten over de man heeft nagetrok ken. De aantijgingen hebben volgens voormalig groepsleider P. Swaters van Huize Alexandra be trekking op zowel lichamelijke als geestelijke mis handeling. Ook zou de directeur zich schuldig heb ben gemaakt aan seksuele toenadering. Swaters leidt dit af uit anonieme telefoontjes die hij onlangs van pupillen en medewerkers van Huize Alexandra heeft gekregen. Hij heeft de klachten doorgespeeld aan het ministerie van justitie. UTRECHT - Het ministerie van justitie is niet ingegaan op een verzoek van de Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Na ties (UNHCR) aan diverse westerse landen om mee te werken aan de tijdelijke opvang van 1600 Bosnische krijgsgevangenen. Het verzoek kwam twee weken geleden en is afgewezen omdat het kabinet heeft besloten een pas op de plaats te ma ken met de overkomst van nieuwe groepen vluch telingen uit het voormalig Joegoslavië. De groep bestaat uit Bosnische soldaten die door de Ser viërs gevangen zijn genomen. Zij bevinden zich momenteel in Servische kampen. Kroatië wil hen niet toelaten, zolang westerse landen niet bereid zijn om hen tijdelijk op te vangen. Het gaat om „kwetsbare" mensen voor wie de ÜNHCR drin gend opvang zoekt. Overigens maakte een amb telijke missie in Kroatië eind augustus bekend dat Nederland bereid was krijgsgevangenen op te vangen. Het ging daarbij om een verzoek van het Internationale Rode Kruis. Nederland kon toen binnen drie of vier dagen tientallen van deze mensen opvangen', aldus missieleider H. Nawijn, hoofd vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie. Op dit moment maken ruim 3600 ex- Joegoslaven in Nederland gebruik van de Tijde lijke Regeling Opvang Ontheemden (TROO). Het kabinet verwacht dat nog zeker 2000 ex-Joe- goslaven tot het eind van dit jaar individueel naar Nederland komen. Werven verpleegsters in Polen was terecht DEN HAAG Het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (CBA) heeft onterecht tewerkstel lingsvergunningen geweigerd aan 23 Poolse ver pleegsters werkzaam in het AZVU in Amsterdam. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dat besluit van het CBA vernietigd, zo is gisteren be kend geworden. Volgens de uitspraak van het rechtscollege in de bodemprocedure heeft het CBA zijn besluit niet deugdelijk gemotiveerd. Belangrijk ste argument van het CBA was dat het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit op de Neder landse en Europese arbeidsmarkt gebruik had moeten maken van het zogeheten „prioriteit genie tend aanbod" aan personeel. De stelling van het CBA dat er binnen redelijke termijn in de bestaande vacatures had kunnen worden voorzien uit dat aan bod, acht de raad onvoldoende onderbouwd. DEN HAAG Het ministerie van defensie 1 nieuwe reddingshelikopters bij de Italiaanse firn1 ta. Zij zullen de vier verouderde Alouette-IIÏ-redd f kopters op de vliegbasis Leeuwarden vervangen. De nieuwe helikopters, die samen 37,6 miljoen gu! ten, worden ingezet voor het opsporen en red II jachtvliegers die hun toestel boven zee hebben verlaten. Daarnaast worden ze gebruikt voor vervoer van vanaf de Waddeneilanden naar het vasteland. Op kosten van het ministerie van wvc komt er apparatuur aan boord van de nieuwe helikopters, kopter biedt plaats aan twee vliegers, een redder 'e' wondenverzorger en twee brancards. Naar ven kan de Koninklijke Luchtmacht de nieuwe hel le eind 1993 in gebruik nemen. 4r ie: Evert Vermeer Stichting wil ontwikkelings hulp overhevelen naar EG DEN HAAG Ontwikkelings hulp moet worden overgehe veld naar de Europese Gemeen schap. Dat levert schaalvergro ting en betere coördinatie van de hulp op. Die overheveling heeft echter alleen zin als zij niet ten koste gaat van de kwa liteit van ontwikkelingssamen werking. Dit stellen de Evert Vermeer Stichting en de PvdA in het ma nifest „Keer Europa naar het Zuiden", dat minister Kok van financiën dinsdag in ontvangst heeft genomen. De Evert Vermeer Stichting (EVS), het PvdA-bureau voor ontwikkelingssamenwerking, heeft het manifest uitgebracht vlak voordat de Tweede Kamer debatteert over de ratificatie van het Verdrag van Maas tricht. Zij wil hiermee nog eens benadrukken dat de Europese eenwording niet mag leiden tot uitsluitend voordelen voor het Noorden en nadelen voor het Zuiden. Zo pleit het manifest voor afschaffing van de export subsidies in de landbouwsector en verbetering van de toegang tot de EG-markt voor land- bouwprodukten uit het Zuiden. En voor de minst ontwikkelde landen (MOL's) moet de EG een apart handels- en hulpbe leid voeren. De EVS vindt dat de omvang van de ontwikkelingshulp van de EG-landen moet toenemen en dat de hulp „ongebonden" moet zijn, dus zonder verplich te besteding van de hulpgelden in de donorlanden. De EVS pleit voor een Europees immigratiebeleid, waarbij maatregelen om gezinshereni ging en -vorming te beperken uit den boze zijn. De uitgaven voor defensie zouden drastisch omlaag moeten en het vrijko mende geld worden besteed aan oplossingen voor het groeiende vluchtelingenprobleem en aan het internationale milieube leid. Een opvatting waar in ie der geval PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king moeite mee zal hebben. Hij pleitte onlangs voor handha ving van het defensiebudget, opdat de krijgsmacht zich kan ontwikkelen tot een leger met ontwikkelingstaken, al dan niet in VN-verband. UTRECHT - De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) heèft de aangesloten in stellingen geadviseerd tot 1 ja nuari van cliënten geen vergoe ding te vragen voor ter beschik king gestelde hulpmiddelen als verstelbare bedden, krukken en rolstoelen. Aanleiding is een recente uit spraak van de Commissie voor Beroepszaken van de Zieken fondsraad naar aanleiding van een klacht van iemand die na drie maanden voor hulpmidde len moest gaan betalen. De commissie vond dat in strijd met de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten. DELFT Inkrimpen van de veestapel is niet onvermijde lijk. Door het veevoer te ver beteren kan de hoeveelheid schadelijke stoffen voor 1995 in mest voldoende worden verminderd. De rigoureuze maatregelen voor de veehou ders die dreigden door ge brek aan mestverwerkings fabrieken kunnen nu achter wege blijven. Dit blijkt uit een nog vertrou welijk onderzoek van TNO en Heidemij dat verricht is in op dracht van de ministeries van landbouw en VROM. Het kabi net wil dat in 1995 de uitstoot van fosfaten door de veehou ders is teruggebracht met 25 miljoen kilo. De onderzoekers verwachten in het slechtste sce nario, dat zij als het meest rea listisch beschouwen, dat er in dat jaar nog zo'n vier miljoen kilo te veel aan fosfaten in het milieu zal verdwijnen. Geme ten naar de maatstaven van TNO en Heidemij is dat geen grote overschrijding. Tot dusver gingen de meeste deskundigen er vanuit dat de reductie van het mestoverschot vooral zou moeten komen van mestverwerking in fabrieken. Deze bedrijven werden geacht in 1995 zo'n zes miljoen ton per jaar te kunnen verwerken. Dat zal echter bij lange na niet ge haald worden, zo concluderen TNO en Heidemij. Slechts twee miljoen ton zou jaarlijks tot korrels verwerkt kunnen wor den. Beter voer Maar dit hoeft niet per se te lei den tot inkrimpen van de vee stapel, zoals de Stichting Na tuur en Milieu gisteren beweer de. Volgens de onderzoekers van TNO en Heidemij zijn er verscheidene mogelijkheden om de tegenvallende mestver werking op te vangen. Zij den ken vooral aan verbetering van veevoeder. Varkens en kippen kunnen met ongeveer twintig procent minder voer toe, als daarin alternatieve stoffen wor den gebruikt als fytase en syn thetische aminozuren. Gist- Brocades is daar hard mee be zig. Dat brengt wel ten met zich mee. De onderzoe kers schatten die op 90 miljoen gulden per jaar, he1%een het be treffende voer twee tot drie pro cent duurder maakt. Deze re ductie zou net zo'n gunstig ef fect hebben op het mestover schot als de verwerking van drie miljoen ton mest in fabrie ken. TNO-onderzoeker H. Tirion schat dat er door dit alles in 1995 nog 'slechts' één miljoen toif mest teveel zal worden ge produceerd. Hij wil overigens geen inhoudelijk oordeel ver binden aan dit getal. „Het is niet aan TNO om een dergelijke uitspraak te doen. Wij zeggen alleen maar dat het eigenlijke mestoverschot in 1995 kleiner kan zijn dan men tot dusver had gedacht." hogere kos- Botsing tussen trein en vrachtwagen Een enorme ravage gisteren na een botsing tussen een trein en een vrachtauto bij een spoorwegovergang in het Limburgse Haelen. Een vrachtwagen kwam doorfilevc te staan op de spoorwegovergang, juist op het moment dat de slagbomen dicht gingen. De chauffeur wist de wagen bijtijds te verlaten. Hij liep een shock op, evenals nisten twee treinpassagiers. UTRECHT Het geven van gerichte nascholing aan huis artsen verbetert de kwaliteit van de zorg, maar heeft weinig invloed op de totale kosten van de gezondheidszorg. Wijzigin gen in het honoreringssysteem om te bevorderen dat minder patiënten worden doorverwe zen, hebben weinig zin als er niet ook in de honorering van specialisten „financiële prik kels" worden ingebouwd. Het Nivel (Nederlands insti tuut voor onderzoek van de eer stelijns gezondheidszorg) con cludeert dat na twee onderzoe ken die het in opdracht van de Ziekenfondsraad heeft uitge voerd, in de regio's Emmen/As- sen en Leiden/Alphen. In Drenthe deden de zestig huisartsen in de regio Emmen vrijwillig mee aan een gratis aangeboden nascholingspro gramma. Daarin werd aan dacht besteed aan problemen als cara (ademhalingsziekten), het aanmeten van brillen en het voorschrijven van antibiotica en kalmerende middelen. In Leiden kregen negentig huisartsen extra betaald voor het uitvoeren van twintig ver schillende medisch-technische verrichtingen bij ziekenfonds patiënten. Daarbij ging het om verrichtingen waarvoor patiën ten vaak naar een specialist worden verwezen. In beide experimenten veran derde het totaal aantal verwij zingen nauwelijks. Wel nam in Drenthe het aantal verwijzin gen naar de oogarts duidelijk af, waardoor minder mensen maanden lang op een wachtlijst hoefden te staan voor het aan meten van een bril door de oog arts. Het aantal verwijzingen naar de longarts voor cara nam daarentegen toe doordat -de huisartsen deze aandoeningen beter konden opsporen. In het Leidse experiment werd het aantal verwijzingen per specialisme nauwelij vloed door de honor verrichting. Volgens het Nivel bli disch-technische verr die geschikt zijn voor lijke betaling in de ge huisartsenpraktijk t< voor te komen om een ke verschuiving van sj sche zorg naar de hi j neeskunde te kunnen stelligen. Trim- meter De duobeurs 'Sale 92 en Exposure' in de RAI heeft een nieuwtje waarmee het een beetje uitkijken is. Onder de bemoe digende naam Trimmeter wordt een vetmeter Directeur sociale fondsen: relatie of na een copieus li RAALTE/AMSTERDAM - Minister De Vries van sociale zaken vindt het onterecht ■'dat zijn CDA-partijgenoten in de Eerste Kamer de finan ciële beschouwingen willen uitstellen. De Vries sprak CDA-fractie- voorzitter in de senaat, A. Ka- land, tegen die gisteren in Raal- te opnieuw voor uitstel van de beschouwingen pleitte. Volgens Kaland heeft zijn fractie met het uitstel van de financiële be schouwingen iets geheel anders voor ogen dan de oppositie in de Tweede Kamer. De oppositie trachtte vorige week het debat over de begroting 1993 uit te stellen. Daar waren de rege ringspartijen CDA en PvdA te gen. Kaland, die sprak voor een plaatselijke ledenvergadering in Raalte, wees er op dat de op positie al lang en breed met de financiële beschouwingen bezig was toen ze om schorsing vroeg. „De Eerste Kamer moet er nog aan beginnen. Bovendien ben ik van mening dat in feite de be schouwingen in de Tweede Ka-, mer nog niet zijn afgehandeld. Er zullen nog diverse aanpas singen komen. Daarom moet de Eerste Kamer zich er niet over buigen. Die mag immers slechts een oordeel geven over zaken die in de Tweede Kamer al zijn afgehandeld", aldus Kaland. Minister de Vries, die op een bij eenkomst in Amsterdam sprak, meende daarentegen dat de voorliggende cijfers voldoende zijn om de financiële beschou wingen in de Eerste Kamer al 17 en 18 november te houden. Het CDA wil ze uitstellen (mo gelijk tot februari), omdat pas half november nieuwe cijfers bekend worden over de tegen vallende economische ontwik kelingen. De algemene politie ke beschouwingen zouden vol gens Kaland gewoon kunnen In zijn spreekbeurt in Raalte toonde Kaland zich een tegen stander van de zogeheten brede zorgverzekering. „Als iets niets kost neemt immers dé vraag al tijd toe", hield hij zijn gehoor voor. „Als we een brede zorg verzekering invoeren en in het kader daarvan is alles gratis, dan zal van die zorg veel meer gebruik worden gemaakt". Vraagtekens zette de CDA-se- nator ook bij de plannen om 65- dekkende' polis aan te bieden. „Die zou iedere oudere krijgen, dus ook degeen die een goed pensioen heeft, misschien zelfs een inkomen van een ton. Maar de kosten daarvan moeten wel worden opgebracht door de col lectiviteit". Sprekend over mogelijke ver lichting van de belastingdruk toonde Kaland zich zeer som ber. „Die kan alleen omlaag als de overheid de uitgaven ver laagt. Maar zeg dat maar eens tegen de mensen in het onder wijs of de gezondheidszorg, te gen degenen die individuele huursubsidie ontvangen of al die anderen die gewend zijn een bepaald bedrag te krijgen. Als je de mensen minder wilt laten ontvangen zul je hun lasten ge lijkelijk moeten verlichten. En dat kan niet zolang we met z'n allen meer uitgeven dan we aan inkomen hebben". DEN HAAG Minister Wim Kok van financiën heeft de sociale fondsen in totaal 6,1 miljard gulden afhandig gemaakt om de financiële problemen van het rijk op te lossen. De sociale fondsen hebben op hun beurt de reke ning doorgeschoven naar de werknemers, die de premie AAW zagen oplopen van 1,8 naar 2,8 procent. Dit stelt prof. dr. W. van Voorden, di recteur van het werkloos heids- en arbeidsongeschikt heidsfonds AWW en AAF. Volgens Van Voorden, die zich baseert op cijfers van de Cen trale Sociale Fondsen, heeft Kok een handige manier gevon den om de lasten voor burgers te verzwaren zonder dat de be lastingtarieven verhoogd hoe ven te worden. „Het is zo aan trekkelijk om geld bij de sociale fondsen weg te halen omdat het zo anoniem is. Je zou ook de be lasting kunnen verhogen, maar dan is de politieke tegenstand geweldig", aldus Van Voorden in een artikel in het FNV-maga- zine dat deze week uitkomt. De Centrale Sociale Fondsen, de 'rekenkamer' van de Sociale Verzekeringsraad (de instantie die toezicht uitoefent op de uit voering van de sociale zeker heid) bevestigt het verhaal van de Rotterdamse hoogleraar. In 1990 werd 600 miljoen op de fondsen ingehouden, in 1991 in totaal 1,4 miljard, dit jaar 1,8 miljard en volgend jaar 2,3 mil jard, aldus de Centrale. De tota len zijn de optelsom van lagere rijksbijdragen en hogere decla raties van de belastingdienst voor de inningskosten van soci- teld. In elk geval is er heimzinnigs aan de rijksbijdragen aan fondsen is alle jaren ii tingen verantwoord er de Tweede Kamer aan' Het ministerie erken! er een meningsverscli de sociale fondsen ovc drag dat de belasting rekening brengt voor 1 van de premies volki ringen. Tussen 1990 deze 'declaratie' opgei 260 naar 414 miljoeiir Een verhoging waar loosheids- en ar] schiktheidsfonds nooii1 koord is Het ministerie van financiën zegt in een reactie niet goed met de becijferingen van de Centrale uit de voeten te kun nen. Voorlichter Florisson: „Waar die 6,1 miljard precies vandaan komt is ons niet duide lijk. Het lijkt erop alsof appels en peren bij elkaar zijn opge- Een onafhankelijk szoeksbureau bekijkt teel op verzoek van d Verzekeringsraad of df ties van de belastingd goede afspiegeling zij gemaakte inning dit jaar zal het bureau j rapporteren, met heto nieuw contract dat pei ri 1993 tussen het ri fondsen wordt geslotei DEN HAAG - De Waddenver eniging heeft vandaag 60.000 protestkaarten aangeboden aan de Tweede Kamer. Daarmee wordt geprotesteerd tegen gaswinning in de Noord zee. De kaarten zijn het resul taat van de campagne 'Tegen gas uit de Waddenzee', die de vereniging afgelopen zomer heeft gevoerd. De Waddenvere niging maakt bezwaar tegen de mogelijke gaswinning in de Waddenzee vanaf 10 januari 1994. Dan loopt het herenak koord ten einde dat is afgeslo ten tussen de Nederlandse re gering en de oliemaatschappij en. In dat akkoord verplichten de maatschappijen zich tot 10 januari 1994 af te zien van gas winning. De maatschappijen hebben inmiddels laten weten de gaswinning na die datum te willen hervatten. De Wadden- vereniging vindt dat en parlement zich sterf maken voor de van het Waddengebit zal aan de toekomstige j ties niet uit te leggen zij het grootste natte n bied van West-Europa opgeofferd aan de ol trie, laat staan dat we ben gedaan voor de tf de verkoop van ga tenland", aldus de orga i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4