RLD: nog geen antwoord over veiligheid vrachtvliegtuigen Ziekenfondsraad: budget gezondheidszorg te laag yeel dienstplichtigen len naar Joegoslavië b Binnenland Gezondheid bossen holt achteruit I Duwboot loost olie Maison de Bonneterie VAN ONZE CENTEN Tien arrestaties na in scène gezette overval U verwacht Wij regelen iVg Voor meer dan 150 dienstplichtige militairen die zich aangemeld voor uitzending naar het voormalige Joegoslavië 'avontuur' niet door. De belangstelling voor deelname aan de >a lesoperatie in Joegoslavië is te groot, bevestigt een woordvoer- 13 de landmacht. Een Nederlandse transporteenheid van ruim Ui n, onder wie 123 dienstplichtigen, vertrekt in november naar li Hercegovina. De Tweede Kamer moet daarover donderdag ove- t ogeen definitievabeslissing nemen. m merlid Blaauw heeft gisteren kritiek geuit op de uitzending van troepen, die volgens hem nog niet voldoende zijn voorbereid, ordvoerder De Kok is het daar niet mee eens. Hij zegt geen en- al te hebben ontvangen dat de voorbereiding niet zou voldoen, airen zullen met ongeveer zestig vrachtwagens hulpgoederen ■voeren voor de bevolking in de voormalige Joegoslavische re- Ze zijn grotendeels afkomstig van het 105 Transportbataljon I peet en worden momenteel op hun taak voorbereid. Treinverkeer bij Rotterdam in de war UTRECHT Het treinverkeer in Rotterdam is vanochtend flink in de war geraakt nadat de intercity-trein Rotterdam-Dordrecht iemand had aangereden. Door het ongeval, dat ge beurde rond half negen, raakte één spoor van het drukbereden spoorweg net in Rotterdam geblokkeerd. De pas sagiers moesten in de trein blijven tot de Rotterdamse politie de zaak had on derzocht. Ook het overige treinver keer ondervond hinder van het onge val. Omleiding van de treinen vanuit Rotterdam over een goederenspoor was mogelijk, maar leidde tijdens de ochtendspits tot vertragingen van een half uur en meer. Vlaggen voor jubilerende koningin DEN HAAG Op alle rijksoverheidsge bouwen wappert vrij dag 30 oktober de Ne derlandse vlag met oranjewimpel. Aanleiding is het 12,5 jarig regeringsjubi leum van koningin Beatrix. Aan gemeen ten en provincies is gevraagd die dag eveneens de vlag uit te steken om het jubi leum luister bij te zet ten. DEN HAAG De vitaliteit van het Nederlandse bos is ten opzichte van vorig jaar sterk achteruit ge gaan. Dit blijkt uit de jaarlijkse inventarisatie van de bossen door het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Het aantal zieke bomen is in één jaar tijd verdub beld. Het onderzoek bevestigt de bevindingen van de vereniging Natuurmonumenten, die vanmorgen een alarmerend rapport presenteerde over de gezondheidstoestand van de onder haar beheer val lende bossen. Vooral de eiken en berken en een aan tal soorten dennen en sparren zijn er slecht aan toe. De grootste boosdoeners zijn volgens Natuurmonu menten de luchtverontreiniging en de verzuring van de bodem als gevolg van de ammoniak die vrij komt uit dierlijke mest. Volgens Natuurmonumen ten is het hard nodig de Nederlandse veestapel zo snel mogelijk in te krimpen. Sinds het begin van het jaarlijkse bossenonderzoek van het ministerie van landbouw in 1984 is het nog niet voorgekomen dat het aantal zieke bomen zo snel is toegenomen. Het ministerie wijt de achteruitgang van de bossen in dit jaar met name aan het droge weer in het groei seizoen. Voorafgegaan door nog eens vier droge ja ren heeft dit de vitaliteit van veel boomsoorten ne gatief beïnvloed. Daarnaast speelt de daling van de grondwaterstand als gevolg van het oppompen van water een belangrijke rol. Het percentage gezond bos is door al deze factoren aanzienlijk gedaald ten opzichte van de voorafgaande jaren. Vorigjaar werd 52 procent van de bossen als vitaal beschouwd. Dit jaar is dat nog maar 42,9 procent. De achteruitgang is niet tot bepaalde gebieden beperkt gebleven, maar heeft zich in heel Nederland voorgedaan. Polio gemeld in Capelle CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Een 15-jarige meisje uit Capelle aan den IJssel is met ver schijnselen van polio op genomen in het IJssel- land Ziekenhuis in haar woonplaats. Ze behoort tot de groep die niet te gen polio was gevacci neerd. Het totaal aantal poliogevallen is nu geko men op tien. Alle patiën ten komen uit geloofsge meenschappen die op re ligieuze gronden vaccina tie weigeren. Len CDA: lOgenstoets ntegen bijdragen L VISSER dlAAG De coalitie- CDA en PvdA wil- 0p ifschaffen van de ver- toets in bejaarden- betalen uit de ijning van de inko- n, ïankelijke eigen bij voor verpleging en met inbegrip van v aan huis. n week, tijdens de alge- 0 litieke beschouwingen e eede Kamer, kondigde ictieleider Wöltgens al fcijn fractie bezig is met ■natief voor de vermo- die in bejaardenoor- staat en in verpleegte- w ou worden ingevoerd. ke afschaffen enerzijds en invoeren anderzijds is r ongeveer 400 miljoen jemoeid. bijdrage PvdA-woordvoerder vcferloo staat nog niet vast de monisatie van de inko- ankelijke eigen bijdra- jeg oplevert om de ver- nets af te schaffen. Met de eigen bijdrage in het van een stroomlijning zouden moeten, weet :nnmin. „Dat hangt hele- an het inkomen af. De v meer moeten betalen, de ie lisschien minder". Vol- o n Otterloo gaat het er in om dat het bedrag dat e vermogenstoets door ine groep bejaarden (gebracht, straks door jrotere groep wordt be- secretaris Simons sgezondheid lijkt niet kkig met de plannen aieide regeringsfracties, hem gaat het niet om us alternatief. DEN HAAG - De Rijks luchtvaart Dienst (RLD) hoopt nog vandaag een ant woord te krijgen van de Ame rikaanse luchtvaartautori teiten (FAA) of deze van me ning is dat de motorophan ging van de vrachttoestellen van de Boeing 747-200F met Pratt Wittneymotoren ge vaarlijk is en geïnspecteerd moet worden. Mocht de FAA een onbevredi gend antwoord geven, zo heeft de RLD afgelopen vrijdag ge dreigd, dan overweegt ze het Nederlands luchtruim voor deze toestellen te sluiten. De Nederlandse autoriteiten stellen dat de oorzaak van de ramp met het El Al-toestel bo ven de Bijlmer mogelijk te wij ten is aan metaalmoeheid in een zogenaamde trekstang in de rechter binnenmotor. Een trekstang zorgt er heel simpel gezegd voor dat de motor op zijn plaats blijft hangen en niet in voorwaardse richting van de vleugel wordt afgetrokken. Hoogleraren van de faculteit Lucht- en Ruimtevaart van de Technische Universiteit in Delft noemen metaalmoeheid ongeloofwaardig. Zij houden het er, ondanks de berichten van de RLD, nog steeds op dat er vrijwel zeker een explosie in de bewuste motor moet hebben plaats gevonden. Hun stelling wordt ondersteund door het feit dat in de buitenste motor delen van de binnenste motor zijn ge vonden. Door de brokstukken zou ook de rechter buitenmotor van de vleugel zijn afgescheurd. De Buitenveldertbaan van Schiphol is met ingang van van daag geleidelijk weer in gebruik genomen. Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft hiertoe besloten „vanwege een veilige en efficiënte afhandeling van het luchtverkeer". Direct na de vliegramp in de Bijlmer liet de minister de '09-27' voor beperkte tijd sluiten. Vorige week moest de baan uit veilig heidsoverwegingen in verband met de heersende weers- en windcondities ook al een paar keer worden gebruikt. Het luchtverkeer op Schiphol wordt ook na vandaag zoals gebruike lijk bij voorkeur via de Kaagbaan en de Zwanen- burgbaan. Vele tientallen bewoners uit het niet verwoeste deel van de flats Groeneveen en Klein Kruitberg willen niet meer te rug, ook al hebben hun wonin gen de vliegramp ongeschonden doorstaan. Van de 74 huishoudens die op grond van hun schokkende per soonlijke ervaringen hebben gevraagd om een medische indi catie voor een andere woning, zijn er 26 afgewezen. Twee van die huishoudens (vrouwen met in totaal vijf kinderen en een in wonende broer) probeerden gis teren via een kort geding alsnog hun gelijk te halen, maar tever- DORDRECHT De rijkspo litie te water heeft gisteren op de Amer een duwboot op gespoord die olie loosde. Er was een oliespoor van acht kilometer ontstaan. Aan boord werden nog sporen van olie aangetroffen. De schipper heeft de lozing be kend. De rijkspolitie te water trof het schip aan nadat ze maandagmiddag ten oosten van de Moerdijkbruggen een water verontreiniging zag. Het ging om een vlek van 600 meter breed en drie kilometer lang. Daarop volgde de politie het spoor. De schipper had opdracht gege ven om het water van onder de kim over boord te pompen, waardoor inmiddels een olie- spoor van acht kilometer was ontstaan. DEN HAAG Het beleid dat staatssecretaris Simons voor ogen staat zal volgend jaar lei den tot een overschrijding van het budget voor de gezond heidszorg met 800 miljoen gul den. Deze waarschuwing heeft voorzitter L. de Graaf van de Ziekenfondsraad gisteren geuit aan het adres van de PvdA-be- windsman van volksgezond heid. „Ik moet de heer Simons advi seren ernstige rekening te hou den met overschrijdingen" zei De Graaf, die zelf ook vele jaren staatssecretaris is geweest maar dan van sociale zaken. Volgens hem zijn er dringend extra bezuinigingen nodig. „Als dat niet gebeurt, zullen de premies (voor ziekenfondswet en awbz, red.) in 1993 meer moeten stijgen dan tot nu toe werd verondersteld". De Ziekenfondsraad, een be langrijke adviseur van het kabi net, publiceerde gisteren zijn reactie op het Financieel Over zicht Zorg (FOZ) voor 1993 van Simons. Volgens de raad heeft de bewindsman ook deze keer de kosten van de zorgvoorzie ningen te laag geraamd Voorzitter De Graaf ontkende dat het advies van zijn raad iets te maken heeft met een plan dat de werkgeversorganisaties VNO en NCW en de vakcentra le MHP gisteren lanceerden. Daarin wordt een stelsel voor de gezondsheidszorg bepleit met een flink verplicht eigen ri sico. „De Ziekenfondsraad is niet bezig met een advisering daarover. Het is volkomen toe vallig dat de raad nu met zijn advies komt over de FOZ-93. Daar zit geen enkele samen hang in", aldus De Graaf. Staatssecretaris Simons ziet niet veel in het plan van de werkgevers en de MHP. Hij wijst op de inkomenseffecten. Hoe moet het bijvoorbeeld met de bejaarden en chronisch zie ken die elk jaar het volledige ei gen risico van 800 gulden kwijt zullen zijn? En voor een gezin met een minimuminkomen be tekent zo'n maatregel een te ruggangvan de koopkracht met 3,7 procent per jaar, heeft Si mons berekend. Toch denkt de staatssecretaris dat het plan goed is voor de politieke discus sie. „Zo wordt duidelijk waar voor we wel en niet moeten kie zen". Lekke band De twee lekke banden van de fiets van 'ome' Cor Penders uit het Belgisch Nederlandse Poppel zijn sym bolisch voor zijn tegenslag. De eigenaresse van de grond waarop zijn Kempisch museum vol antiquitei ten,'rijtuigen, karren, speelgoed en folkloristische voorwerpen staat, wil 8 miljoen Belgische frank hebben voor de grond, waardoor het museum moet worden opgeheven. Zaterdag beginnen er vier kijkdagen; 30 en 31 oktober gaat de inboedel onder de hamer. foto: anp eatieplas n wording. De Foppenpolder stroomt langzaam vol met wa- j enkele dagen is de polder volgelopen en is Rotterdam een jplas rijker. foto: anp warm en sportief 299,- BIJ DE BONNETERIE Lange regenjas met een heerlijk warme voe ring. Net zo lekker als bont! Verkrijgbaar in de kleuren zwart, naturel en kakhi. In de maten 36 t/m 46, öök in korte lengten. Voor f 299 Amsterdam. Kalvers/raat, 020 6262162 en Beethoven straal. 020 - 6761191 Den Haag, Buitenhof. 070-3656844 Redactie: Dick van Rietschoten. Bijdrage: Rik in 't Hout. Kaland doet 't weer Ad Kaland, de nu 70-jarige fractieleider van het CDA in de Eerste Kamer, blijft zijn re putatie van 'horzel van het Binnenhof eer aandoen. In een interview met het blad 'Vast Zeker' van Ohra Ver zekeringen nam hij vorige week zijn collega's uit de Tweede Kamer weer 'ns gena deloos op de korrel. „De bur ger heeft geen volksvertegen woordiging meer", zegt Ka land. „Hij ervaart het niet meer zo. En het is ook niet meer zo". Van een vertegenwoordiger van het volk mag verwacht worden, meent Kaland, dat hij optreedt als controleur van de regering. En dat is nu juist wat de leden van de Tweede Kamer, althans die van de re geringsfracties, zijns inziens niet doen. „Als ze de indruk blijven wekken dat ze onder één deken slapen met het ka binet, dan is dat funest voor het vertrouwen van de burger in z'n afgevaardigden". De Zeeuwse senator wijt deze ontwikkeling vooral aan het feit dat de burgers geen in vloed hebben op de samenstel ling van de fracties. „De partij stelt een lijst op en daar moet de kiezer het mee doen". Ka land vindt dan ook dat er snel een ander kiesstelsel moet ko men, met districten die eigen afgevaardigden leveren. De mensen die in de Tweede Ka mer willen, worden dan ver plicht met elkaar te concurre ren om het vertrouwen van de burgers te verkrijgen. „De beste moet dan winnen. Dat is dan de echte vertegenwoordi ger van het volk. Die heeft werkelijk contact met de kie zers". Kaland zou ook graag zien dat de politici weer duidelijke taal gaan spreken en zich beper ken tot de grote lijnen. „Politi ci moeten durven besturen met intuïtie, zoals Wiegel dat kan. Beslissen vanuit gevoel, op basis van ervaring. We lo pen nu over van statistieken en cijfers. De politiek is te kil geworden". Vanuit de achterbanken De Tweede Kamer telt 150 le den, maar van dat aantal ge niet hooguit tien procent natio nale bekendheid. Daarom zet ten we elke week de schijnwer per op één van onze minder be kende volksvertegenwoordi gers. Vandaag ter kennisma king: Martin Zijlstra (PvdA), 48 jaar, uit het Groningse Woldendorp. 'Contacten leggen „Nee hoor, ik ga er helemaal niet onder gebukt dat veel mensen mij niet kennen. Ben je gek! Je kunt toch moeilijk verwachten dat iedereen alle kamerleden kent? Toen ik drie jaar geleden in de PvdA- fractie aanschoof waren er zelfs een paar collega's uit m'n eigen club van wie ik nog nooit had gehoord. Ik vind het wèl belangrijk dat ze in Gronin gen, de provincie waar ik sinds m'n geboorte woon, weten wie ik ben. Want ik voel me eigen- lijk in de eerste plaats een af gevaardigde van Groningen en daarna pas vertegenwoor diger van het hele volk". „Van alle kamerleden woon ik het verst weg van Den Haag, helemaal tegen de Dollard aan. Vanuit m'n huis ben ik bijna vier uur onderweg naar het Binnenhof. Eerst met de auto naar de stad Groningen, dan met de trein naar Den Haag en daarna nog een klei ne tien minuten lopen". Ex-burgemeester van Termun- ten en huidig PvdA-kamerlid Martin Zijlstra. FOTO: anp „Het kamerlidmaatschap vind ik een heerlijke baan. Ik voel me nog dagelijks de ko ning te rijk dat ik in de gele genheid ben gesteld dit werk te doen. Ach, eigenlijk heb ik m'n leven lang al niet mogen mopperen. Met alleen een mulo-diploma op zak ben ik op m'n zeventiende beroepsmili tair geworden bij de lucht macht. Van '61 tot '68 werkte ik er bij de meteorologische dienst en onderwijl haalde ik in de avonduren m'n HBS-di- ploma. Daarna had ik op nieuw mazzel: ik werd perso neelsfunctionaris bij Akzo in Delfzijl en daarnaast kon ik rechten gaan studeren. Ver volgens belandde ik in het maatschappelijk werk en leer de ik het politieke ambacht kennen als lid van de provinci ale staten van Groningen. In 1977 werd ik benoemd tot bur gemeester van de gemeente Termunten. Prachtig alle maal, het kon niet op. En nota bene vlak voordat Termunten zou worden ondergebracht bij Delfzijl, waardoor ik m'n bur gemeesterspost zou kwijtra ken, kwam ik in de Tweede Kamer terecht. Hier zit dus een dankbaar mens". ,,'t Was in de Kamer overigens wel even wennen. Ten eerste merkte ik al gauw dat men heus niet op de burgemeester van Termunten zat te wach ten en ten tweede was het een enorme omschakeling voor me dat ik opeens weer van alles en nog wat zelf ter hand moest nemen. Als burgemeester ben je gewend dat allerlei dingen voor je worden geregeld en uitgezocht. Een kamerlid moet zelf de boer op, zelf initi atieven nemen, zelf meters papier lezen". Inmiddels heb ik wel het ge voel dat ik er goed in zit. Ik houdt me vooral bezig met ambtenarenzaken, inclusief het defensiepersoneel, en met het gevangeniswezen. Verder ben ik voorzitter van onze fractiecommissie voor justitie, dus zodoende ben ik betrok ken bij alles wat minister Hirsch Ballin en staatssecre taris Kosto doen". „Het mooiste en meest wezen lijke van mijn baan vind ik het afleggen van werkbezoeken en het leggen van contacten met'allerlei mensen en organi saties. Die dingen zijn zo be langrijk! Je moet als kamerlid je neus laten zien en je licht opsteken in gevangenissen, kazernes, bij ambtenarenbon den enzovoorts. Dan hoor en zie je werkelijk wat er in de praktijk van alledag aan de hand is. Dan kun je tenminste zeggen datje echt weet waar je in de Kamer over praat". Kameragenda De Tweede Kamer behandelt deze week de begrotingen van Algemene zaken, het Konink lijk Huis, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer. Verder staat op de agenda een initiatief-wet van kamerlid Peter Lankhorst (Groen-Links) om leerlingen meer zeggenschap te geven op scholen, een debat over de re sultaten van de vorige week gehouden Europese topconfe rentie in Birmingham en een debat over de uitzending van militairen naar het voormali ge Joegoslavië. Tussen de be drijven door komt ook de zoge heten zaak-Bosio weer aan de orde. AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft een 37-jari- ge juwelier aangehouden die ervan wordt verdacht een over val op zijn zaak in scène te hebben gezet. De afgelopen weken zijn in verband met deze zaak tien i aangehouden. De 'overvallen' juwelier, een inwoner van Almere, heeft een bekentenis afgelegd. De nepoverval vond plaats op 11 juli in de buurt van het Leidse- plein. De juwelier werd geboeid in zijn winkel gevonden door een kennis, die nog net een glimp van de overvaller had opgevangen. De 'buit' bestond uit sieraden en een horloge. Aanvankelijk werd de overval afgedaan als een verzekeringskwes tie. De politie rook pas onraad toen de juwelier eind augustus aan kwam met het verhaal dat de overvaller de buit wilde terugverko pen. Het onderzoek van de recherche mondde op 6 oktober uit in een ac tie van een arrestatieteam. Veertig politiemensen deden invallen op vijf adressen in Almere. Daarbij werden vier mensen aangehou den. Een deel van de buit werd teruggevonden. Een week later werden nog eens vijf mensen aangehouden. De juwelier werd als laatste opgepakt. Hij verklaarde de nepoverval te hebben beraamd omdat de zaken slecht gingen. De verzekeringsmaatschappij, die al had uitgekeerd, heeft beslaggelegd op de inventaris van de zaak. de komende maanden een grote drukte voor cv-onderhoud bij particulieren. een zelfstandige cv-monteur zodat u al uw klanten zonder wachttijd kunt helpen. Als u wilt weten hoe uitzendkrachten ook in uw organisatie creatiever kunnen worden ingezet, belt u dan 06 0607 voor de gratis brochure over dit onderwerp. nr randstad uitzendbureau

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3