21 Katholieke Ouderenbond wil verzorgingsverlof voor terminale thuiszorg Geestelijk Leven Opinie Drewermann en Kuitert favoriet in studentengemeenten BEROEPINGEN Invloed ouders problematisch bij schaalvergroting onderwijs COMMENTAAR nT CetdócSomont Idoor FRIEDA PRUIM - Ook een hartinfarct is een teken van leven. Karei Jonckheere AMSTERDAM Eugen Dre wermann en H. M. Kuitert wor den intensief bestudeerd in Ne derlandse studentengemeen ten. In vijf van de dertien ge meenten is de Duitse theoloog en psychotherapeut Drewer mann onderwerp van gesprek, terwijl in zes gemeenten een ge spreksgroep over 'Het alge meen betwijfeld christelijk ge loof van Kuitert wordt aange boden. Dat concludeert Kees Dekker in het oktobernummer' van het maandblad van het 'Landelijk Overleg Studentengemeenten na bestudering van de pro gramma's van de studentenge meenten in de HBO- en univer siteitssteden Leiden, Delft, Groningen, Enschede, Arnhem, Utrecht, Nijmegen, Den Haag, Deventer, Eindhoven, Maas tricht, Amsterdam en Zwolle. De Lutherse bisschop Hansel- mann klaagde gisteren in Dres den over het feit dat Drewer- manns visies op een aantal es sentiële punten niet in overeen stemming met de bijbel zijn. Anderzijds erkende Hansel- mann dat Drewermann zich in spant „het evangelie voor onze tijd uit te leggen". Hij maakt de bijbel toegankelijk en heeft daarom veel aanhangers in in en buiten de katholieke kerk. Met zijn interpretatie van de bijbel bereikt Drewermann ook mensen, die voordat ze zijn ge schriften lazen geen affiniteit hadden met de kerk of het christelijk geloof. Hij behandelt problemen „die mensen in deze tijd bezighouden". Hansel- mann vindt het dan ook „zinvol om over de kerkelijke grenzen heen met Drewermann in ge- In de studentengemeenten aan Nederlandse universiteiten wordt verder ook veel aandacht besteed aan de dialoog met de islam, de positie van vrouwen en meditatie. Het boek 'De dingen hebben hun geheim' van de Delftse fysi cus Van den Beukei werd vorig jaar door de studentenpastora ten van Enschede en Kampen gezamenlijk bestudeerd. Den Haag, Utrecht, Amsterdam en Maastricht buigen zich in na volging van hen over de relatie tussen geloof en antuurweten- schap. Ook filosofie heeft de aandacht van de studenten, met name in de technische uni versiteitssteden. Delft leest Martin Heidegger, Maastricht buigt zich over Rousseau, Gro ningen verdiept zich in Blaise Pascal en Nietzsche is behalve in Groningen ook in Enschede en Eindhoven onderwerp van In de meeste studentengemeen ten staan verder kookgroepen, Taizé, abdijen, milieugroepen en groepen voor homo's en les- biënnes op het programma. Ook zijn er veel mogelijkheden om naar het buitenland gaan, bijvoorbeeld naar contactge meenten in de voormalige DDR. Id i DEN BOSCH - Familiele- den, vrienden of buren moeten betaald verlof krij gen voor de verzorging van een stervende. Dat staat in het rapport 'Verzorgingsver lof dat de Unie Katholieke Bonden van Ouderen KBO morgen aanbiedt aan de Vas te Kamercommissies voor WVC en Sociale Zaken. Elke dag sterven er in Neder land 350 mensen. Uit een on derzoek van het Nationaal Cen trum voor Geestelijke Volksge zondheid blijkt dat de meeste mensen thuis, in de eigen fami liekring, willen sterven. Vol gens het onderzoek, dat in op dracht van de KBO werd uitge voerd, gaat die wens bij gebrek aan voldoende thuiszorg maar in één van de tien gevallen in vervulling. Het gaat om een intensieve vorm van thuiszorg, waarbij de aanwezigheid aan het ziekbied van een stervende in principe 24 uur is vereist. De KBO wil daarvoor een betaald verzor gingsverlof van maximaal zes weken onderbrengen in de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). Ze denkt daar voor aan een financiële vergoe ding op bijstandsniveau. Volgens woordvoerder Arno Heltzel van de KBO betreft het hier geen alternatief voor be staande vergoedingen voor thuiszorg, maar een aanvulling op de eerstelijns gezondheids zorg. Die zorg houdt normaal gesproken aan het eind van een werkdag op, aldus de KBO, ter wijl de zorg in de avonduren en de nacht voornamelijk op de schouders van familie en vrien den .valt. Op dit moment kan, een deel van die zorg alleen worden waargenomen door mensen die niet buitenshuis werken. Voor anderen die hulp aan een ster vende willen bieden, rest geen andere mogelijkheid dan zich bij zijn of haar werkgever ziek te melden, schrijft de KBO in een samenvatting van haar rap port 'Verzorgingsverlof. Hoe wel iemand die wordt gecon fronteerd met de laatste levens fase van een dierbare, moeilijk in staat is te werken, wordt op deze wijze een oneigenlijk beroep op de ziektewet gedaan, aldus de KBO. De opvattingen van de KBO worden door een geval uit de praktijk minstens voor een deel bevestigd. Ruud Reijnders, con rector van het Prisma College in Utrecht, heeft vorige week zijn moeder begraven. Haar sterfproces heeft ruim vijf we ken geduurd, waarvan de laat ste drie weken in het zieken huis. Samen met zijn drie zus ters heeft hij zijn moeder in die laatste weken intensief bijge staan. Hij vindt het voorstel van de KBO een perfecte rege ling. „Ik ben in mijn werk rede lijk flexibel, dus ik kon eerder weg als dat nodig was. Het ge volg is wel een achterstand in mijn werk, die ik nu in mijn herfstvakantie moet zien in te lopen. Mijn zusje, een fysiothe rapeute, heeft regelmatig onbe taald verlof moeten opnemen, dat heeft haar dus dik geld ge kost." Reijnders vindt dat het voorge stelde verzorgingsverlof niet al leen voor de thuiszorg moet gel den, maar ook voor familie met een terminale ziekenhuispa tiënt. „Mijn moeder had kanker Terminale zorg zou thuis gegeven moeten worden. en kon de laatste weken vrijwel niets meer naar binnen krijgen. Als we 's avonds kwamen, dan stonden er zes bekertjes water op haar nachtkastje. Het ver plegend personeel- had die er wel netjes neergezet, maar tijd om mijn moeder te helpen dat water ook op te drinken, was er niet." Tenslotte wijst Reijnders op nog een ander probleem. „Men sen met kleine kinderen kun nen moeilijk de zorg voor hun stervende ouders op zich ne men. Een vergoeding voor kin deroppas zou dus ook in zo'n verlofregeling moeten worden opgenomen." Het idee voor een verzorgings verlof is niet nieuw. Denemar ken gaat binnenkort een wette lijke regeling voor verzorgings verlof invoeren die de financiële problemen volledig onder vangt. Maar ook landen als Noorwegen, Oostenrijk, Zwe den en Zwitserland kennen een wettelijk kader waarin de fi nanciële vergoeding voor thuis zorg door familieleden al ge deeltelijk is geregeld. In Nederland werd het idee ge ïntroduceerd door het WD-Ka- merlid M.M.H. Kamp en door diverse organisaties opgepakt. Dat resulteerde in een vraag van de KBO Zuid-Holland aan de Wetenschapswinkel van de Erasmus Universiteit Rotter dam een onderzoek in te stellen naar de juridische basis voor zo'n verzorgingsverlof. Het on derzoek toont aan dat de be staande sociale wetgeving in Nederland geen ruimte biedt voor een vergoeding of loonder ving voor vrijwillige thuisver pleging. In de bestaande CAO's is tot nog toe geen enkel verzor gingsverlof expliciet geregeld. Als mogelijke oplossing wordt het afsluiten door werknemers van een vrijwillige verzekering bij een bedrijfsvereniging aan gedragen, maar het onderbren gen bij de AWBZ vinden de on derzoekers de meest voor de hand liggende regeling. De Protestents Christelijke Ou derenbond in Nederland (PCOB) onderschrijft de plan nen van haar katholieke colle ga's van harte. „Mensen willen graag een waardig einde binnen de familiekring. Juist in die mo menten komen vragen over ge loofszaken aan de orde die je niet direct aan vreemde be roepskrachten in een verpleeg- of ziekenhuis voorlegt," zegt H.J. Homans, bureaucoördina tor van de PCOB, in een reactie. „Dat betekent een extra belas ting voor familieleden of naas ten die deze eindzorg op zich nemen. Verzorging in een ver pleeghuis brengt vaak veel meer kosten met zich mee dan thuiszorg. Ook wij pleiten daar om voor een kostenvergoeding, bijvoorbeeld in de vorm van ex- t;ra belastingaftrek. F.C.J. Kalfsbeek, plaatsvervan gend directeur van de Landelij ke Vereniging voor Thuiszorg (LVT), vindt het voorstel van de KOB op z'n zachtst gezegd merkwaardig. „Wij pleiten al jaren voor meer middelen uit de AWBZ voor thuiszorg. Met het honoreren van dit initiatief le- FOTO: DIJKSTRA gitimeer je het chronische te kort aan thuiszorgers. Welis waar gaat het om een extra voorziening, maar die gaat on herroepelijk ten koste van de thuiszorg. Ik ben er dan ook be paald niet gelukkig mee." Ook de fractiespecialist van de PvdA Gerrit-Jan van Otterloo is geen voorstander van een be taald verzorgingsverlof. „In het algemeen vind ik het een prima idee dat mensen de keuze heb ben om thuis te sterven en daar verzorgd te worden. Alleen is het de vraag of je dat via de AWBZ of een cao moet vergoe den. In beginsel valt het voor stel buiten de zorgverzekering. Zelfben ik een voorstander van een flexibele verzekering, waar bij de verzekeraar een vergoe ding voor verzorginsverlof in zijn verzekeringspakket aan biedt. Bij een AWBZ-vergoe- ding creëer je al snel een zwart of grijs circuit in de thuiszorg, en dat moeten we beslist niet hebben." Nederlandse vlag gehesen bij herdenking profeet Mohammed AMSTERDAM Tijdens een herdenkingsbijeenkomst in Am sterdam ter ere van de geboortedag van de islamitische profeet Mohammed is zondag naast de Turkse vlag de Nederlandse vlag gehesen en prees voorzitter Hamdi Mert van de Islamitische Stich ting Nederland ons land als „land van vriendschap en ontwikke ling". De voorzitter van de 109 verenigingen tellende stichting riep bij deze gelegenheid de Turkse moslims in Nederland op in harmonie met de Nederlandse samenleving te leven. Diezelfde op roep deed hij tijdens eerdere bijeenkomsten in Amersfoort, Apel doorn en Arnhem. Mert benadrukte verder dat de Turkse gemeen schap niet onderling verdeeld moet raken. „Alle Turken buiten Turkije moeten Turkije en de Turken goed vertegenwoordigen", zei hij. Wenen krijgt nieuwe synagoge WENEN De Oostenrijkse president Thomas Klestil heeft zon dag een nieuwe synagoge geopend in Wenen. Hij noemde de syna goge bij die gelegenheid „een teken van de consolidatie van de jood se gemeenschap in Oostenrijk". Het is de eerste synagoge die sinds 1924 is gebouwd in Wenen.De synogoge zal tevens dienen als ont moetingscentrum voor sefardische joden, die 500 jaar geleden de landen rond de Middellandse Zee en met name Spanje ontvlucht ten. Velen van hen leven nu in het zuiden van de voormalige Sow- jetunie. Zo'n 5000 sefardische joden,'afkomstig uit de Sowjetunie, wonen momenteel in Wenen. In totaal telt de joodse gemeenschap in Oostenrijk 7.123 leden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Katwijk aan den Rijn drs. A. van der Ploeg, kandidaat te Goes; te Boven-Hardinxveld M Baan te Nijkerk. Bedankt voor Nieuwland en Oosterwijk J.H. Lammers te St. Philipsland; voor Terwispel(SOW)(part-time) Mevr.A.E.J. Schutmaat, kandidaat te Utrechtl. Gereformeerde Kerken Beroepen te Middenmeer drs. P. Mons- ma te Metslawier. Aangenomen naar Hendrik Ido Am bacht J. van Dalfsen te Rotterdam- 2 Er is kennelijk nogal wat aan de hand met de toekomst van ons onderwijs. Want kort na elkaar publiceerden eerst de Tweede Kamerfractie van de PvdA en daarna een CDA-werkgroep daarover een notitie. Beide houden zich met name bezig met de vergroting van de auto nomie in het onderwijs. Bij de PvdA betekent dit vooral meer beleidsruimte voor de lokale overheid, terwijl het CDA meer denkt aan maatschappelijke de centralisatie, dat wil zeggen naar de scholen, c.q. de school besturen. Vorige week kwam de GDA-notitie uit die als titel droeg; 'De school aan de ouders' (let wel: niet van de ouders.). Zij is gemaakt door een werkgroep onder voorzitterschap van par tijvoorzitter Van Velzen. Op vallend is dat de schoolbesturen in de werkgroep ruim waren vertegenwoordigd, terwijl er geen enkele onderwijsgevende in zat. De notitie heeft als cen traal thema dat de schoolbestu ren (zowel van openbaar als bij zonder onderwijs) meer auto nomie moeten krijgen. Vooral ook waar het de bevordering van het beleid met betrekking tot de kwaliteit van het onder wijs betreft. En daarbij moeten de ouders er meer bij betrokken worden, meer invloed krijgen ook. Om te beginnen zou elke school een soort program aan de ouders moeten presenteren waarin zij haar onderwijsaan bod formuleert, 'waaronder ook voor zover aanwezig de elemen ten van de levensbeschouwelij ke identiteit'. Als een ouder zijn kind aan een school toever trouwt maakt die als het ware een afspraak met hem: 'Dit gaan we doen, daar kunt u ons aan houden en op aanspreken.' Waar ik deze gedachte al ettelij ke malen in deze krant heb ge propageerd is het niet verwon derlijk ik dat haar toejuich. De invloed van de ouders wil men niet alleen vastleggen in derge lijke afspraken maar ook in een grotere deelname van ouders aan schoolbesturen. De werk groep vindt dat 'het diverse be sturen tot eer zou strekken, wanneer zij bijvoorbeeld de helft van de bestuurszetels zou inruimen voor ouders uit de be trokken scholen'. Zij gaat zelfs nog een stap verder en beveelt aan (wil dit echter niet voor schrijven) om als bestuursvorm voor een bijzondere school niet de stichtingsvorm maar de ver- enigingsvorm te gebruiken. Ak koord. Maar dan blijft bij mij wel de vraag hoe dit alles moet worden gerealiseerd in het ka der van de steeds maar verder voortwoekerende schaalvergro ting. De werkgroep maakt daar in het kader van de autonomie- vergroting wel een aantal kriti sche opmerkingen over, maar zij zou dat veel scherper hebben moeten aanzetten. Want juist hier ligt één van de grootste be dreigingen van de autonomie van bijzondere scholen. Merkt de werkgroep ook niet (terecht) op, dat bestuurlijke schaalver groting (dus meer scholen per schoolbestuur) ook zal leiden tot meer bureaucratie? Hier ligt een algemeen kenmerk van deze notitie: men kiest welis waar voor een meer eigen koers voor openbaar en bijzonder on derwijs, maar men ontkomt ook niet aan de tijdgeest. Men geeft zelfs eerlijk toe dat de uitleg die men geeft aan het begrip 'kwaliteit van het onder wijs' mee bepaald is door die tijdgeest. De notitie legt dus sterk de nadruk op de eigen be paling van kwaliteit en identi teit, die samen met elkaar ver bonden zijn. Waarbij men de overheid veel meer op een af stand wil houden. En men geeft ook duidelijk aan hoe. Dé nota biedt vele zeer bruikbare sug gesties. Een vraag mijnerzijds daarbij is hoe men denkt over de identiteit van de openbare school. Men heeft het over de al gemene toegankelijkheid van die school en over de gewenste neutraliteit. Maar hoe die te re aliseren? Ik heb zo'n idee dat de werkgroep met dat openbaar onderwijs in het algemeen toch een beetje in haar maag zit. Vroeger, tijdens de School strijd, propageerden de drie partijen waaruit het CDA is voortgekomen: 'De vrije school voor heel de natie'. Dat wil zeg gen dat het onderwijs zoveel mogelijk bijzonder moest wor den. 'Tenzij de ouders in gebreke bleven,' dan zou er een openba re school moeten komen. In na volging daarvan leefde in het CDA bij een vorige onderwys- werkgroep de opvatting dat we bij een zo ver doorgevoerde de mocratisering van ons land nu wel toekonden naar een 'verbij zondering' van de openbare school. Daar komt deze werk groep weer op terug. Zij ver werpt ook de instelling van een apart lichaam per gemeente als bevoegd gezag voor het open baar onderwijs (het onderwijs- schap), gekozen door de bevol king, een idee van staatssecre taris Wallage, en opteert even als de PvdA-notitie voor een ge meentelijke commissie als be voegd gezag. Daarin zouden ou ders ruim vertegenwoordigd moeten zijn. Er wordt daarbij echter als ik het goed heb een fout gemaakt. Dié bedoelde commissie is er nu nog een ex artikel 61 van de Gemeentewet, benoemd dus door de gemeen teraad. Men is tegen zo'n on- derwijsschap onder meer om dat men denkt dat die door zo'n verkiezing een eenzijdige sa menstelling zou kunnen krij gen. Laat er nu echter een nieu we Gemeentewet komen. Die ligt bij de Eerste Kamer. Artikel 61 is vervangen door artikel 87 en 89. Het CDA geeft ook aan dat ze zo'n nieuwe commissie wil ex artikel 87 en 89. Echter, wat staat er in het voorstel: 'de leden worden rechtstreeks ge kozen door de ingezetenen...' We konden zo op den duur toch wel eens bij zo'n onderwijs- schap terecht komen. Waarbij ik wel wil opmerken dat het tijd is dat het begrip 'openbaar on derwijs' tot zijn reële proporties wordt teruggebracht. Het is na melijk niet bedoeld als een school voor hen die niet voelen voor onderwijs op een bepaalde manier levensbeschouwelijk ge kleurd. Zij die dat willen kun- nén gemakkelijk een algemeen- bijzondere, ofbijzonder-neutra- le school oprichten. Nee, de openbare school is vooral be doeld als 'vluchtheuvel-school', voor hen die, om welke reden dan ook, nergens een school van hun gading vinden. De overheid is verplicht hun toch onderwijs aan te bieden: de openbare school, algemeen toegankelijk. In deze notitie stelt het CDA zich heel open op tegenover het openbaar onderwijs. Men heeft ook (terecht wel) geen bezwa ren meer tegen een wat realisti sche overschrijdingsregel bij de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs. Toch blijft de vraag liggen: is voor ouders die niet confes sioneel gebonden onderwijs wil len en daar ook invloed op wil len uitoefenen de openbare school met de uiteindelijke zeg genschap bij de gemeente wel de juiste oplossing? Men denke ook aan die ouders uit Leeuwar den die er tegen zijn, dat 'hun' openbaar gymnasium opgaat in een brede scholengemeen schap. Het is van tweeën één: of men geeft toe dat op de openba re school uiteindelijk geen 'ou derzeggenschap' bestaat, of men gaat toch over tot een steeds verdergaande verbijzon deringvan de openbare school. Ik denk dat de consequentie van de geschiedenis en de huidi ge maatschappelijke ontwikke ling de laatstgenoemde oplos sing is. Als het dan maar geen algemeen bijzonder onderwijs wordt met de voorrechten van openbaar onderwijs (De auteur is oud-staatssecreta ris van onderwijs en columnist van deze krant.) Communist zonder berou DE tweestrijd tussen Boris Jeltsin en Michail Gorbai wordt ook voortgezet in het buitenland. Gorbatsjov ma! van zijn verblijf in Duitsland waar hij de begrafenis, oud-bondskanselier Willy Brandt bijwoonde gebruil de Russische president frontaal aan te vallen. Zijn 1 schap kwam hierop neer: Jeltsin is totaal onbekwaam, i: durende de acht maanden van zijn bestuur heeft hij het naar de afgrond gevoerd. Het is tijd dat hij opstapt en pl maakt voor andere mensen die orde op zaken stellen, batsjov beweert dat het geen kwestie van personen is, tweestrijd tussen hem en Jeltsin. Dat is het natuurlijk Dat is zo sinds 1987, vanaf het moment dat Jeltsin de j leges en de corruptie van de leidende nomenclatura b aan te vallen tot de smadelijke uitdrijving in 1991 van batsjov, de president van de Sovjetunie, uit het KremlinI MAAR vanzelfsprekend gaat het niet om de persone leen. Het gaat ook en vooral om datgene waarvoor I mannen staan. Jeltsin heeft de jongste vijfjaar conseq gestreden tegen heel het ideologische gedachtengoed politieke en economische systemen waarvoor GorbatsjJ secretaris-generaal van de CPSU en als erfgenaam val nin en zijn opvolgers garant stond. Jeltsin vocht voor d| ralistische democratie, voor de scheiding der machten] de vrije-markteconomie, voor het recht der volkeren om beschikking. Gorbatsjov is de communist gebleven dielj tijd geweest is. Hij vocht voor het behoud van het ecoij sche systeem, van het politieke machtsmonopolie val partij en de nomenclatura, en voor de instandhoudinj de USSR de volkerengevangenis als staatkuq constructie. Het Russische hooggerechtshof dat zich uitspreken over de wettelijkheid van Jeltsins verbod vj Communistische Partij, heeft Gorbatsjov opgeroepen a tuige. Gorbatsjov weigert, met het argument dat zijn o ping een politieke wraakactie van Jeltsin is. Het gaat e helemaal niet om de persoon van Gorbatsjov. Hij moe| niet verantwoorden voor de mensen die nog tijdens del dat hij aan het hoofd van de CPSU stond verdwenen] Goelag Archipel of die stierven in Afghanistan. Het ga leen om de partij, de organisatie waarvan Gorbatsjo jaar voorzitter geweest is. Wanneer men een oordeel vd len over de partij, is het toch normaal dat de voorzitte die partij gehoord,wordt. GORBATSJOV weigert echter een getuigenis af te lel Alsof hij helemaal niets te maken heeft met <^e partij. H niets zeggen ten gunste van de partij, maar ook nielj kwade. Hij weigert zijn eigen beleid aan het hoofd vi partij te rechtvaardigen. Hij doet het integendeel vo men alsof de zaak van het gerecht, dus het Russisché tegen de partij een ongehoorde schande is. Nochtans Gorbatsjov zes jaar lang aan het hoofd gestaan van de ste misdadige organisatie aller tijden. De mensen die zeven decennia van communistische heerschappij om ven werden gebracht, worden tussen 60 en 80 miljo schat. Die organisatie heeft honderden miljoenen men de meest afschuwelijke slavernij gestort. Zij heeft he het pre-revolutionaire Rusland dat goed op weg v moderne wereld in te stappen zo grondig geruïnee! de Russen nu niet weten waar en hoe te beginnen ol land her op te bouwen. De CPSU ten slotte heeft sederl de wereldrevolutie gepredikt en een onverbiddelijke f gevoerd tegen de vrije wereld. Dan is het toch wel ge: vaardigd, zou men denken, dat de voorzitter van die gehoord wordt en dat hij tekst en uitleg verschaft ai Russische volk. In plaats daarvan zegt Gorbatsjov buitenland de democratisch gekozen Russische dent Boris Jeltsin de wacht aan. Gorbatsjov is met a woorden een communist zonder berouw. Overschie. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kralingscheveer/Krimpen aan den IJssel E.A de Boer te Pretoria- (Vrije Geref.Kerk te Zuid-Afrika); te Sie- gerswoude-Frieschepalen J. Wesse- ling te De Lier i.c.m. Maasluis. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde A. Bacte Bodegraven; voor Aagtekerke en voor Meliskerke M. Golverdingen te Ridderkerk-Slikkerveer. Uitgave: Kantoor redactie. Kantoor advertentie- f abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 071 - 132221, 070-3190 933. 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon: Telefax; Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van Directeur/hoofdredacteur: J. W. C Leune (tel. 070 - 3190 8 T. Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën er A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P v, Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka. Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800), sport (tel. 070 - 31S en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binner Haagsche Courant De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedei Belgiè. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K. S M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire .redactie bestaat uit H. B. ir (chef), H B. Bijleveld, drs. J. Feenstra, D.J. Hofland, K. Jonker, P. Koopmi G. Korevaar, D.W. van Rietschoten, C.P. Visser en K van Wees Algemeer nator: J.A.L.M. Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heerïng (Rome), B. van Huèt (Londen), M de Kc (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Vc (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wi (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve ve publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaais M. de Cocq. Nabezorglng Telefoon: 071 - 122248op ma. t/m v 15 00 uur. n 08.30 tot 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op z Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal f 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905 Telefax 071 -140 lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 071 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2