Vaststellen huurwaarde forfait taak van gemeente HELP HELPEN Vallende sterren Consumentenbond:'Uitkijken met Belgisch rundvlees' Hypotheekrente verder omlaag ANC geeft mishandelen kampgevangenen toe tl B4 B5 IRA zorgt voor chaos in Belfast Gewapende bankoverval in Noordwij kerhout uits 'Groenen'- iar dood gevonden ts één aanhouding >fmoord Rijswijk Spanning in Servië loopt op ÏÏ4 Dagen Gratis CeidócSouaa/nt £eidóe (Somcwit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25473. Losse nummers 1,50. Morgen veranderlijk bewolkt en enkele buien. Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Wind draaiend van zuid naar noordwest, zwak tot matig, kracht 2 a 3. I0: Inkrimping van sstapel voorkomen met beter voer DEN HAAG De Consumentenbond waarschuwt tegen Belgisch rundvlees dat onvoldoende is gecontroleerd op toege voegde hormonen. Veeartsen in Westvlaanderen weigeren na 'een moordaanslag' op een veterinair in specteur nog langer vlees te keuren op de aanwezigheid van toegevoegde hormonen. Tien procent van het rundvlees dat in Ne derlandse slagerijen en supermarkten te koop is, komt uit België. Het gaat om zo'n dertig miljoen kilo. Driejaar geleden heeft de Consumentenbond grootscheeps ge waarschuwd tegen het Belgische rund vlees waarin toegevoegde hormonen zou den zitten. „De situatie nu geeft aan dat het probleem duidelijk nog niet onder con trole is. Onze indruk is dat het gebruik van hormonen in Nederland wel redelijk onder controle is.Uit tweehonderd monsters haalden we bij de laatste controle helemaal niets", zegt een woordvoerder van de Con sumentenbond. De controle door consu menten op wat voor vlees zij kopen is heel moeilijk, erkent de bond. „Je bent afhankelijk van je slager en als je voorverpakt vlees in een supermarkt koopt, weet je al helemaal niet of het uit België komt. Hoewel ze het in de super markt wel moeten weten". AMSTERDAM - De hypotheekrente gaat opnieuw omlaag. Als gevolg van ontwikke lingen op de kapitaalmarkt heeft verzeke raar Delta Lloyd als eerste besloten de basis rente voor hypotheken met een looptijd van 5,10,15 en 20 jaar met 0,3 procent te verla gen tot 8,5 procent. De verzekeraars Amev en Vita maakten vanmórgen bekend te vol gen. De nieuwe tarieven gelden met ingang van morgen. De vorige verlaging van de hy potheekrente dateert van 23 september. Zo wel Delta Lloyd als de Rabobank kondigden op die datum gelijktijdig een tariefverlaging met 0,3 procent aan, die enkele dagen later door de andere marktpartijen werd opge pikt. Moskou: bom tussen klanten McDonald's MOSKOU Bij een bomexplosie voor de vestiging van McDonald's in Moskou zijn acht mensen licht gewond geraakt. De ontploffing deed zich gister avond voor op het Poesjkin-plein voor het hamburgerrestaurant. Twee verdachten, die de bom naar een rij wachtenden zouden hebben gegooid, werden onmiddellijk aan gehouden. Het motief voor de aanslag is niet duidelijk, maar de afgelopen week hadden demonstranten op het Poesjkin-plein betoogd tegen de hamburgerketen, die Rusland zou „vervuilen". Idoor RAYMOND HASSELERHARM KAAPSTAD „Wij hielden onvoldoende toezicht op de kam pen en daarom hebben we dit niet kunnen voorkomen", zei ANC-leider Nelson Mandela gisteren in reactie op een schok kend rapport over schendingen van de mensenrechten door het ANC. Een door de anti-apartheidsorganiatie ingestelde com missie vergelijkt een van de ANC-gevangenissen met een con centratiekamp. „Het was geweld omwille van het geweld", zegt het rapport, opgesteld door drie advocaten, over ANC-gevan- genkampen in Angola, Uganda en Tanzania. „Wij hebben de in druk dat gedurende de grootste periode van de jaren tachtig er een situatie bestond van extreem machtsmisbruik zonder dat enige verantwoording werd afgelegd", zegt de commissie. Pagina A5: 'Ook medici namen deel aan martelingen' Veelzijdige PAN El zorgt de bezoeker :°j I wat verrassingen in der Sar: Ik weet dat ik het kan eg gS TELIJK LEVEN/OPINIE INLAND vel NIAND 19 S ,i I0MIE N REGIO ;er STVERLENING a SEN 8 WERKEN C1 fICE flOGRAMMAS DEN HAAG De gemeen ten zullen met ingang van volgend jaar bepalen hoeveel belasting huiseigenaren voor hun onroerend goed aan het rijk moeten afdragen. Elke vier jaar moeten de gemeen ten de waarde van alle wo ningen in hun gebied taxeren en deze gegevens doorspelen naar de belastingdienst. Be woners/huiseigenaren heb ben twee maanden de tijd om bezwaar en eventueel beroep aan te tekenen. Eén en ander blijkt uit het wetsvoorstel 'Waardering on roerende zaken', dat de staats secretarissen Van Amelsvoort (financiën) en De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Het wetsvoorstel maakt een einde aan belastingontduiking in de sfeer van het eigen huis, die optreedt als eigenaren bij de berekening van het zogeheten huurwaardeforfait een te lage waarde van hun onroerend goed opgeven. In de toekomst kan het huurwaarde als gevolg van de automatische gegevens verstrekking niet meer afwij ken van de grondslag die de ge meente hanteert bij het bereke nen van de gemeentelijke on- roerend-goedbelasting. Druk De Graaff-Nauta en Van Amelsvoort zetten met hun wetsvoorstel de gemeenten on der flinke druk serieus werk te maken van de regelmatige 'her taxaties'. Lang niet alle ge meenten waarderen het onroe rend goed om de vijf jaar, het geen momenteel de norm is. De nieuwe norm wordt vier jaar. Als een gemeente verzuimt elke vier jaar opnieuw te taxeren, kan een nog op te richten onaf hankelijk bestuursorgaan (de Raad voor de waardering van onroerende zaken) een dwin gende aanwijzing geven. De belastingdienst is niet de enige partij die profiteert van de automatische gegevensver strekking. De nieuwe taxatie bedragen worden niet alleen bij de vaststelling van het huur waardeforfait gebruikt, maar vormen straks tevens de grond slag bij de berekening van de vermogensbelasting en water schapsbelasting. Beschikking In de wet is bepaald dat iedere belanghebbende van de ge meente een schriftelijke 'be schikking' moet krijgen waarin de geschatte waarde van zijn of haar onroerend goed is ver meld. Men heeft dan het recht om binnen twee maanden be zwaar aan te tekenen. De Raad zal met behulp van de belas tingdienst de waardebepaling achteraf controleren. Huiseigenaren die bezwaar wil len aantekenen hebben in som mige gevallen het recht om ook de getaxeerde waarde van ge lijksoortige objecten in hun ge meenten op te vragen. Volgens Van Amelsvoort is deze inbreuk op de privacy gerechtvaardigd „in het belang van de bevorde ring van rechtszekerheid en rechtsgelijkheid Perot doet beste zaken Niet de hier gespannen kijkende president Bush of de Democraat Bill Clinton heeft gisteravond de beste zaken gedaan in het afsluitende onderlinge tv-debat, maar de onafhankelijke VS-presidentskandidaat Ross Perot. Na het debat in East Lansing wees een onderzoek uit dat 37 procent van de ondervraagden Perot tot winnaar uitriep. Bush en Clinton bleven steken op ieder 28 procent. Pagina A5: 'Verslagen' Bush toont weer vechtlust FOTOEPA BELFAST Een bomexplosie spoorlijn tussen het hoofdsta- in de Noordierse hoofdstad Bel- tion van Belfast en een van de fast heeft vanmorgen voor een zuidelijk gelegen buitenwijken, grote verkeerschaos gezorgd. Bij de explosie raakte niemand De aanslag, opgeëist door het gewond. Wel moest het trein- Ierse Republikeinse Leger verkeer met de binnenstad vol- (IRA), vernielde een deel van de ledig worden stopgezet. Bussen zijn ingezet om gestrande pas sagiers naar de binnenstad te vervoeren. Dit jaar zijn er bij IRA-aansla- gen 63 mensen om het leven ge komen en drie militairen ge wond geraakt. NOORDWIJKERHOUT - De ABN/AMRO bank in Noordwij- kerhout is vanmorgen overval len door drie gewapende man nen. De overvallers drongen de bank aan de Herenweg om ze ven over half negen binnen. De drie vermoedelijk blanke man nen waren gewapend met een vuistvuurwapen en gekleed in trainingspakken. Ze gingen er na de overval vandoor in een witte Ford die even later werd aangetroffen aan het Ooster- duinse Meer in Noordwijker- hout. De daders zijn, mogelijk te voet, het duingebied in ge vlucht. Twee rechercheurs van de Leidse politie assisteren bij de zoekactie met behulp van honden. Vanmorgen kon de po litie nog niet meedelen of de overvallers een geldbedrag buit hebben gemaakt noch om welk bedrag het zou gaan. De 'e - De Duitse politie heeft gisteren de lijken aangetroffen wee prominente politici van de milieupartij Groenen in hun tig in Bonn. Het paar was al enige dagen dood. De politie gaat "5* pï moord of zelfmoord. Het gaat om de 44-jarige Petra Kelly 5"s lar 69-jarige partner Gert Bastian, die beiden voor de Groe- m n het Duitse parlement hebben gezeten. Kelly was betrokken oprichting van de partij en met haar hulp kwamen de Groe- ?nl oor het eerst in 1983 in het parlement. In de beginjaren was ^e' it haar onafgebroken strijd tegen vervuiling, kernraketten en n s het feminisme het gezicht van de Groenen. Door interne 'en slaagde de partij er bij de laatste verkiezingen, de eerste in ef Bngeworden Duitsland, niet in een zetel in het parlement te r eren. Bastian was een voormalige Westduitse generaal-ma- 1 lie werd gedwongen tot pensionering in 1980 nadat hij zich erzet tegen de stationering van Amerikaanse middellange-af- sraketten in Europa. Hij sloot zich aan bij de Groenen en in 1983 in het parlement. ry,[ HAAG De politie heeft geen tweede aanhouding •'ht inzake de roofmoord 'ne$ filiaalhouder van de Aldi- iarkt aan de Haagweg in 'jk, die afgelopen vrijdag ivond. Gisteren werd een verdachte aangehou den, maar die heeft nog geen bekentenis afgelegd. De filiaal houder werd doodgeschoten toen hij achter de twee overval lers aanging die hem de geldcas- sette met de dagopbrengst van de winkel hadden afgenomen. Daarin zat 30.000 gulden. RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 Tussen het afval hoopt een oudere inwoner van de Bosnische hoofdstad Sarajevo den'te vinden. eten en 'kostbaarhe- FOTO: AP BELGRADO De spanning tussen extreem- en gematigde nationalisten in Servië is giste ren fors opgelopen nadat Servi sche politiemensen het Joego slavische ministerie van bin nenlandse zaken hadden bezet. De manoeuvre deed in Belgrado de geruchten toenemen dat de radicale Servische president Slobodan Milosevic zich zou willen ontdoen van de gematig de Joegoslavische leiders Milan Panic (premier) en Dobrica Co- sic (president). Cosic sprak vrij dag voor het eerst van het ge vaar van een burgeroorlog in Servië. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties behandel de gisteren achter gesloten deu ren een verzoek van islamiti sche landen om Bosnië-Herce- govina uit te zonderen van het wapenembargo dat geldt voor Heel voormalig Joegoslavië. De Bosnische (moslim-)president Alija Izetbegovic en zijn Joego slavische ambtgenoot Cosic, die gisteren voor het eerst een ont moeting hadden in Genève, hebben gezamenlijk „alle par tijen" opgeroepen een einde te maken aan de vijandelijkheden en de belegering van de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. Ze spraken tevens hun wens uit voor „normalisering van de be trekkingen tussen de twee re publieken op basis van weder zijdse erkenning". Pagina A4: Geen Nederlandse opvang Bosnische krijgsgevan genen Hoewel in de krant elke dag een weerbericht verschijnt, weetje maar nooit of het weer zich er wel aan zal houden. Als het weer de sterrenliefhebbers in de nacht van morgen op overmorgen goed gezind is, krijgen ze te maken met een wolkenloze hemel. Dat zou mooi zijn, want dan kunnen ze wel tien tot twintig vallende sterren per uur waarnemen. De meteoren die ze zien, heten eigenlijk Orioniden omdat ze uit het sterrenbeeld Orion lijken te komen. Vermoedelijk zijn de meeste in de vroege ochtend van donderdag te zien. Maar ook morgenavond verschijnen er al de nodige aan het firmament. Zekerheid dat ze ook te zien zijn kunnen we niet geven. Wel voor het verschijnen van de krant.' I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. 3 een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 13 maand f. 27,00 (met automatische betaling) 3 kwartaal f. 82,80. LO Dhr/Mevr: Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) m071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711 848' 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1