Duizendpoot van zestig jaar Weten Werken Hubble en 'ruimte-lens' vormen ideaal koppel 21c Leidse Courant dinsdag 20 oktober 1992 BIT VOOR BIT Tuinontwerp achter de pc Een inrichtingsplan maken voor de tuin kan met behulp van een handig stukje software nu met de pc. Het programma Landscape uit de Home Series van Autodesk geeft zowel professionele tuinarchitecten als handige doe-het-zelvers de gelegenheid, een fraai ontwerp te maken. Met Landscape kan het ontwerp van de tuin, op basis van de gegeven afmetingen, de plaats van het huis en de eventuele schuur en andere vaste gegevens, snel en efficiënt worden gedaan. Het accent kan daarbij liggen op diverse aspecten; beslotenheid of juist met een meer open karakter, een 'gebruikstuin' of een stuk groen dat vooral bedoeld is om er naar te kijken, enzovoort. Met het gekozen uitgangspunt in gedachten blijkt Landscape een prima hulp. Allerlei symbolen voor elementen die in de tuin een plaats moeten krijgen (bomen, struiken, paden, terrassen en dergelijke) zijn eenvoudig op te roepen en op de juiste plaats in te voegen. Handig is dat het ontwerp vanuit diverse hoeken bekeken kan worden. Er kan ook een stukje in de toekomst worden gekeken, om te zien hoe de tuin er over twee of vijfjaar uitziet, als alle bomen en struiken zijn uitgegroeid. De Home Series van Autodesk omvat naast Landscape programma's voor het ontwerpen van de badkamer, de foto Autodesk Zo kan het ontwerp van de tuin er uitzien, gemaakt met het programma Landscape uit de Home Series van Autodesk. keuken en zelfs een compleet huis. De pakketten zijn eenvoudig in het gebruik en ze draaien al op een relatief eenvoudige pc met een vaste schijf en een muis. Wel moet er ook een grafische kaart aanwezig zijn. De Home Series-pakketten kosten 125 gulden per stuk en zijn te koop bij computershops en doe-het-zelfketens. WP Windows te boek Langzamerhand wordt ook het aantal boeken dat handelt over de Windows-versie van WordPerfect steeds groter. Het populaire tekstverwerkingsprogramma wordt tot nu toe nog het meest gebruikt in de 'ouderwetse' DOS-versie, maai- toch groeit de interesse voor het programma onder de grafische interface. Roelf Sluman is geen nieuwkomer op het terrein van WordPerfect. Bij uitgeverij Kluwer in Deventer verschenen al eerder boeken van zijn hand over dit programma. Onlangs voegde hij er zijn 'Praktijkboek WordPerfect voor Windows' aan toe, een uitgave die nieuwe én bestaande gebruikers van WordPerfect snel wegwijs wil maken in de belangrijkste mogelijkheden van dat pakket. Sluman gaat er niet vanuit, dat zijn lezers al veel voorkennis hebben. Elementaire zaken die met de bediening van Windows zelf te maken hebben komen daarom ook nog even kort aan de orde. Van het tekst-programma behandelt hij de belangrijkste functies. Voor de beperkingen die hij zich daarbij oplegt heeft hij bewust gekozen. Het grote aantal functies van het programma noemt hij voor beginners 'overweldigend'. „Vandaar dit welgemeend advies: stoor u niet aan al die functies en vooral niet aan de twee dikke boeken die bij WordPerfect voor Windows worden geleverd", zegt hij opgewekt. (Kluwer, ISBN 90-201- 2484-6. prijs f. 39,50) Van een toch wat andere opzet is een nieuwe uitgave van uitgeverij Sybex: Henk van Soomeren's 'Werken met WordPerfect 5.1 voor Windows'Dit boek was onlangs de eerste uitgave die ook de zogenaamde interim release van WP-Windows had verwerkt; de verbeterde uitgave van het programma die ook enkele nieuwe functies bevat, zoals 'drag-and-drop'. Niet alleen die verbeteringen van de interim release komen aan de orde; Van Soomeren en co-auteur Irina Drijfhout behandelen het complete programma en doen dat wat diepgaander. De basisfuncties passeren de revue, maar ook de wat geavanceerder mogelijkheden. Veel aandacht wordt besteed aan de opmaak-mogelijkheden die het programma biedt. De vormgeving van documenten, van de simpele opmaak van een brief tot desktop publishing aan toe, wordt in de Sybex-uitgave besproken. Toch is ook Van Soomeren lang niet compleet. Jammer is bijvoorbeeld dat aan de krachtige macro-taal van WPWin nauwelijks aandacht wordt besteed. (Sybex, ISBN 90-5160-417-3, prijs f. 69,-) Portable IBM-printers Lexmark, een voormalige divisie van IBM Corporation maar sinds een jaar zelfstandig actief als printerspecialist, heeft een handige portable IBM- printer uitgebracht. Het gaat om een apparaat van dertig cm breed, negen cm diep en vijf cm diep, dat dus best naast de notebook-computer in een attachékoffer past. De thermische printer werkt op batterijen of op het lichtnet en geeft een uitstekende afdruk met een resolutie van 360 puntjes per inch op gewoon papier of op transparanten. Er zijn twee lettertypen ingebouwd: Courier en Roman, die ook proportioneel kunnen worden gebruikt. Er moet bij de IBM 5183, zoals het apparaat officieel heet, wel regelmatig van lint worden gewisseld. Er zijn lintcassettes te koop voor 24 en voor 100 A4-velletjes. De kleine printer heeft een adviesprijs' van rond de 1200 gulden excl. btw. Lexmark heeft ook een nieuwe InkJet-printer uitgebracht, de IBM 4070. Ook dit is een portable die zowel op batterijen als op het lichtnet kan werken. Er zijn standaard zeven lettertypen. De inktpatroon is goed voor 600 afdrukken in correspondentiekwaliteit. De adviesprijs is ongeveer 1300 gulden. foto Lexmark De IBM 5183 portable printer van Lexmark: past in de zakenkoffer. Onze wetenschappelijke duizendpoot TNO is dit jaar zestig geworden. Daar past bezinning bij, vooral over de vraag wat er van de organisatie gevraagd wordt als er voldaan moet worden aan de maatschappelijke onderzoeksbehoefte. „We hebben", zegt prof. dr. ir. A. Rörsch, „de afgelopen anderhalf jaar vooral gekeken naar de rol die TNO zou kunnen spelen bij het be reiken van een duurzame situatie". Waarmee hij de situatie bedoelt waarin de huidige generatie het mi lieu, in de ruimste zin van het woord, ongeschonden doorgeeft aan de volgende generaties. Duurzame ontwikkeling is sinds 1987, toen een speciale VN-commis- sie daarover rapporteerde, het tover woord in het Nederlandse milieube leid. Rörsch, een van de drie leden van TNO's raad van bestuur, con stateert in de praktijk echter een aantal blokkades. Bij voorbeeld de fi nanciering van milieuvriendelijker processen, of van milieuvriendelij ker produkten. En zeker ook het feit dat de politieke belangstelling voor duurzame ontwikkeling 'nog steeds onvoldoende' is. „En dat", aldus Rörsch, „zal wel komen doordat men daarover binnen de meeste en in elk geval de grote politieke partijen niet op één lijn zit. Maar dat is maar een theorie van mij natuurlijk". De Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek, die aan 4800 mensen werk verschaft, laat dezer dagen een aantal rapporten het licht zien dat op een rij zet wat het instituut in dit verband allemaal zou kunnen doen. Kringloopprocessen, infrastructuur (denk aan verkeer), zulk soort za ken. Of ecodesign, zijnde de moge lijkheid om reeds bij het ontwerpen van een produkt rekening te houden met de gevolgen die het gebruik en vooral ook het afdanken hebben voor het milieu. Stagnatie Het instituut uit Delft (overigens met vestigingen in Apeldoorn, Den Helder, Eindhoven, Amsterdam, Waalwijk, Zeist, Leiden, Rijswijk, Arnhem, Soesterbergen Groningen) tracht, met zijn rapporten nieuwe onderzoeksopdrachten te verwer ven, nu die onder invloed van de eco nomische recessie stagneren. Vooral van de kant van de overheid krijgt TNO minder werk toegescho ven. De onvoldoende politieke be langstelling voor de praktische in vulling van het begrip duurzame mi lieuontwikkeling, zo denkt men bij TNO, is daar in belangrijke mate de bet aan. Juist om die reden organiseert het jubilerende instituut over dit onder werp een debat met jonge politici van zes politieke partijen, in de vorm van een pseudo-parlementaire be handeling. Onder leiding van Twee de-Kamervoorzitter Deetman dis^ cussiëren de jongeren met de 'minis ters' Nijpels (WD, oud-minister van milieubeheer) en Ter louw (D66, oud-minis- ter van economische zaken) over een 'rege ringsverklaring'. Het debat, aanstaande vrijdagmiddag in de Haagse Grote of St. Ja- cobskerk, wordt bijge woond door koningin Beatrix. Voorbeelden uit het pas verschenen jaarvei'slag 1991 ma ken duidelijk hoe TNO zich al bezig houdt met de vraag of bevolkings groei en verhoging van de welvaart kunnen aanhouden zonder verdere aantasting van de natuur, van het milieu en zonder uitputting van energiebronnen. Zo werkt ze op het ogenblik aan een landelijke uitstoot-standaard. Dit, Jubileumdebat TNO over duurzame ontwikkeling na sinds 1974 de bronnen en de om vang van de luchtvervuiling in ons land volledig in kaart te hebben ge bracht. Koppeling van de gegevens in Europees verband is al gaande en TNO ziet zo'n aanpak ook als een uitstekende basis voor het milieube heer in het zo sterk vervuilde Oost- Europa. In opdracht van de EG bekeek TNO hoe de emissie van het broei kasgas kooldioxyde (C02 kan worden ver minderd. Met maar liefst zestig procent, was de conclusie. Uit de reeks noodzakelijke maatregelen: energie besparing, inzet van energiebronnen (zon, verwijdering van duurzame wind, water) C02 door ondergrondse opslag. Gebruik van andere koelmiddelen dan cfk's moet helpen om een ander atmosferisch probleem te verklei nen: de afbraak van de ozonlaag. TNO houdt zich daarom bezig met nieuwe, milieuvriendelijke 'koude- middelen' en technieken om koude- Archieffotos lekkages te voorkomen. In samenwerking met de Techni sche Universiteit Delft bouwt TNO mee aap ruimtevaartinstrumenten voor waarneming van de aardatmos feer mede ten dienste van het mi lieuonderzoek. Een van deze instru menten is bedoeld voor de ERS-2-sa- telliet, die in 1994 of 1995 wordt ge lanceerd. Het is bedoeld voor het spectroscopisch opsporen en meten van ozon en andere atmosferische sporegassen, wat informatie moet opleveren over broeikaseffect, ozon gaten en zure regen. Troep De schoonmaak van de Middelland se Zee, een andere dringend gewen ste milieuoperatie. Voor de Europe se Investeringsbank onderzocht TNO het aandeel van de EG-landen in de vervuiling. De rivieren Rhöne en Po voeren nu nog ontzaglijke hoe veelheden ongecontroleerd gedump te industriële troep af. Verder is de rioolzuivering in de kustgebieden niet berekend op het massale toeris me. Het bouwen van nieuwe zuiverings installaties en de verbetering var bestaande dient voorrang te hebl zo beveelt TNO aan. Een comp remedie zou naar schatting ronc miljard gulden vergen. Waar van gifgrond sprake is, i vaak zware metalen in het s TNO experimenteert nu met del terie Thiobaccilus ferrooxidans, zo beloven proeven in het labor rium, deze giftige stoffen eenvo ger en goedkoper uit slib, grom afval haalt dan met andere si ringstechnieken mogelijk is. Nederland heeft weer te maken de dreiging van teveel (zout) wa De stormvloedkering in de Nie Waterweg, de Maeslantkering daar een antwoord op. Stromii technici van TNO in Apeldoorn) gen in hun windtunnel aan de h van een model (schaal 1:300) na deze kering, die bestaat uit twee kelvormige segmenten, zich zall den onder stormgeweld. Een val uitkomsten was dat de vakw draagarmen beter rond dan driel kig kunnen zijn. Dat brengt kracht die de wind op de constn uitoefent met zo'n vijftien pro terug. Ons land heeft in de periode na I nog behoefte aan locaties j 800.000 huizen en 1,8 miljoen beidsplaatsen. Reden voor Bouwfonds Nederlandse Gen] ten om TNO de verschillen in n liteitseffecten en milieugevo tussen vijf varianten van ruimte inrichting te laten uitpluizen ruimtelijke inrichting volgen] vierde nota over de ruimtelijke! ning extra (Vinex) was een va vijf. Het ging om keuzes voor ontwj ling van woon- en werklocatiesl centrale steden, langs hoofdven sassen of in overige gebieden. derzoekers concludeerden dat di senvariant' de minste milieub^ ren met zich mee zou brengen. Voor het ministerie van verke waterstaat zocht TNO uit hoi snipperd de kerngebieden en v< dingszones zijn die volgens he tuurbeleidsplan te zamen de ec sche infrastructuur van Nede moeten vormen. In de studie betrokken mogelijke uitbreid van het rijkswegen- en hooft wegennet. Alle gegevens sta: via het bestand Datasnip a: plannenmakers ter beschikkin HET ONDERZOEK SAMENSTELLING PAUL H0UKES astronomen hebben hoogst opmerkelijke resultaten geboekt in het ruimteonderzoek met behulp van de Hubble-ruimtetelescoop. Ze zijn er in geslaagd een zeer opval lend spiegelbeeld te fotograferen van een ver verwijderd sterrenstel sel. Dat heeft de Europese ruimte organisatie ESA vorige week bekend gemaakt. Zo'n spiegelbeeld ontstaat door een soort ruimtelijk vergrootglas, dat wordt gevormd door de aantrek kingskracht van sterrenstelsels die zich vóór de ver verwijderde hoop sterren bevinden. Die voorgrond- sterrenstelsels werken als een soort zwaartekracht-zoomlens. Via deze lens wordt het licht van een ver ver wijderd stelsel afgebogen en scherp gesteld, op dusdanige wijze dat er spiegelbeelden ontstaan die elk gro ter en helderder zijn dan het oor spronkelijke beeld. Het bestaan van dat zoomlens-effect op basis van de zwaartekracht van sterrenstelsels is al geruime tijd be kend. Albert Einstein was de eerste wetenschapper die stelde dat zwaar tekracht zowel materie als licht kan afbuigen. Ook was bekend dat het zoomlens-effect toeneemt naarmate het zwaartekrachtveld sterker is. Bij grote clusters van sterrenstelsels kan het oorspronkelijke beeld van een ver verwijderd stelsel zelfs wor den vervormd tot verschillende beel den, die op flinke afstand van elkaar waargenomen worden. Nu de natuurlijke zwaartekracht lens kan worden gecombineerd met de uitstekende eigenschappen van de Hubble-ruimtetelescoop, kunnen astronomen nieuwe informatie ver zamelen over de eigenschappen van ver verwijderde sterrenstelsels. Door te bestuderen hoe het licht van die stelsels door het zoomlens-effect wordt afgebogen kan men ook de hoeveelheid en de locatie van de zo genaamde donkere materie bepalen, waaruit de melkweg-clusters voor het grootste gedeelte zouden be staan. Die donkere materie is, popu lair gezegd, het spul waar zwarte ga ten van zijn gemaakt. Aangenomen wordt dat minstens 90 procent van het heelal bestaat uit die materie, die geen straling afgeeft die met de huidige instrumenten kan worden waargenomen. Hoewel donkere ma terie dus niet kan worden gezien, le vert het fenomeen van de zwaarte kracht-zoomlens een uitstekende methode om die donkere materie toch te kunnen te onderzoeken. De onderzoeksgroep onder leiding van Richard Ellis van de Universi teit van Durham in Engeland, die sa menwerkt met astronomen in Au stralië, stuitte op het spiegelbeeld van het ver verwijderde sterrenstel sel tijdens onderzoek naar de cluster AC 114. Hierdoor kwamen zij op het spoor van de uiterst krachtige zwaartekracht-lens, die door AC 114 wordt gevormd. Het onderzoek heeft hen veel geleerd over hoe je zo'n zwaartekracht-lens als het ware kunt 'scherpstellen'. Het doel is nu om de 'afstelling' van het lens-effect zo te vervolmaken dat de afstand en de eigenschappen van honderden zeer zwakke sterrenstelsels via de cluster kunnen worden vastgesteld. „Als je eenmaal de basiseigenschap pen van de lens kent, dan kun je de beelden die zo'n lens vormt bestude ren en uitvinden hoe de oorspronke lijke bron van die beelden eruit ziet", aldus Ellis. De onderzoekers verwachten daar in de toekomst spectaculaire resultaten van. Ze re kenen er op via deze methode veel fotoAp Clusters van sterrestelsels vormen een soort zwaartekracht zoomlens, die door astronomen bestudeerd kan worden. meer te weten te komen over de oor sprong van het universum. De onderzoeksgroep wil de komende tijd ook andere melkweg-clusters op verschillende afstanden van de aar de in het onderzoek betrekken. Vliegenzwam meer in steden dan verwacht De vliegenzwam, wetenschappelijke naam Amanita muscaria, is zonder twijfel de meest bekende paddestoel in ons land. Zelfs kleuters tekenen hem al, vaak met een kabouter er voor. Het gaat immers om de rood- met-witte-stippen-paddestoel die bezongen wordt in het verhaal van kabouter Spillebeen. Wie heeft zijn kinderen met dit levenslied niet in foto Nick Morelis De Vliegenzwam, de echte rood-met-witte-stippen- paddestoel, komt vooral op zandgronden voor. slaap gezongen? maar dat terzij de. In een grootscheeps onderzoek, dat in het afgelopen jaar is uitgevoerd door de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, zijn de plaatsen waar de paddestoel voor komt in kaart gebracht. De vliegen zwam bleek daarbij veel vaker in grotere steden voor te komen dan was verwacht. Opvallend vaak werd de Amanita muscaria waargenomen in steden als Rotterdam, Amster dam, Utrecht, Leeuwarden, Goes en Zaandam. De paddestoel komt in heel Nederland nog op ruime schaal voor, al ligt het zwaartepunt duide lijk op de zandgronden: in Drenthe, Oost-Overijssel, Oost-Gelderland, de Veluwe, de Utrechtse Heuvelrug, Noord-Brabant, Zeeuws-Vlaande ren, Limburg en de duinstrook. Vliegenzwammen staan vooral on der berkebomen, maar ook onder beuken, dennen en eikep is de pad destoel waargenomen. Dat laatste is verrassend: de eik was nog niet eerder waargenomen als partner van de zwam. De vliegenzwam heeft de boom waaronder hij staat hard nodig. Het is een zogenaamde mycorhizza-pad- destoel, die door middel van een net werk van fijne draden in innig con tact staat met de wortels van de boom. De zwam kan op die manier voedingsstoffen (met name suikers) aan de boom onttrekken. Die voe dingsstoffen levert de boom niet voor niets: de boom krijgt van de zwam bepaalde mineralen aangele verd. Op die manier profiteren beide partners van deze symbiose. Mycorhizza-paddestoelen zijn nogal gevoelig voor luchtverontreiniging en zure regen. Het onderzoek naar de paddestoelen kan dus een belang rijke graadmeter zijn voor de mate waarin het milieu schade oploopt van de vervuiling. Over enkele! wil de KNNV opnieuw invent ren hoe het er met de vliegen voor staat. Het onderzoek naar de aanw heid van de paddestoel is uitgej door een paar duizend Ned ders, die vorig jaar herfst reage op een oproep van de verenigin oproep leverde meer dan 10.0 acties op; een veel groter aant: waar op was gerekend. De inve satie van de waarnemingen daarom een jaar geduurd 1000ste nummer van het blad ra, dat door de KNNV wordt ui ven, is voor een belangrijk dei de resultaten van het onderzo wijd. Microgolven verraden ziek orgaan Op de Universiteit van Glasj Engeland hebben wetensch: een speciaal soort stethoscoo wikkeld, waarmee afwijkingei nen worden gevonden in het pi van microgolven in het mense ehaam. Veranderingen in d troon duiden op afwijkingen ii nen in het lichaam. Met de s scoop kunnen zieke organen v opgespoord of kan worden gec leerd of een medische behan effect heeft. De temperatuur van ziek of b digd lichaamsweefsel is meest hoger, omdat extra bloed na gebied wordt aangevoerd. De se onderzoekers hebben ontde de intensiteit van de microgol hangt van de temperatuur v weefsel. Microgolf-thermogra! hierdoor een nieuw hulpmidd men voor het stellen van diaj en het in de gaten houden v verloop van een ziekte. Het onderzoek met de microg thoscoop is zeer eenvoudig. 1 paraat wordt over de huid van tiënt bewogen, terwijl de art tert naar veranderingen in hi patroon. Voor de patiënt zijnt nadelige gevolgen van het zoek. Het onderzoeksteam onder van dr. David Land heeft met crogolf-thermografie al goede taten geboekt bij het onderzen reuma en afwijkingen in de Dankzij een subsidie van bij half miljoen gulden van het 1 son Trust kan de methode worden ontwikkeld. Dat geld ook gebruikt voor verder on( naar het microgolf-patroon menselijk lichaam. In dat on( wordt samengewerkt met schappers in Frankrijk en Ita

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16