roblemen liever u voorkomen dan traks genezen 'Stille heimachine' voor werk Rijnkade B 1 Goed op tijd Circus Elleboog naar Alkemade B3 tallatie toor iZoelen Leiden steunt restauratie in zusterstad Torun Speurtocht langs Leidse musea verlengd CeidócSoimmt Leiden EN OMGEVING LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 ■■■■■■Hl piemen Marokkaanse jongeren: IN Is het in Leiden ht zo treurig gesteld »t gedrag van tiental- irokkaanse jongeren, le Leidse wethouder ichove onlangs schet- n de politie de proble- ond deze groep echt er aan? Zitten ambte- net de handen in het Of valt het eigenlijk e delicten waarmee de eugd- en zedenpolitie te crijgt, wordt dertig pro- •pleegd door jongeren [arokkaanse afkomst. al scoort in deze oog, op de voet gevolgd uto-inbraken, diefstal mfietsen en geweldsde- let aandeel van dertig 1 in 1991 en is dit jeveer hetzelfde geble- it is nog altijd te zegt woordvoerder van ie politie, Arend Kuijt. zo naarstig naar oplos voor deze jongeren gezocht, ligt niet in de erstelling dat de politie et meer aankan, verze- juijt; Maar volgens hem (deze groep met zijn spe- fproWemen om een 'com- i' aanpak, dan tot dusver falwas. „Van een harde- jakwil ik niet spreken". Met een completere aanpak wijst Kuijt op het unieke feit dat diverse instanties de laatste tijd met elkaar samenwerken bij het ontwikkelen van een re medie. Een werkgroep samen gesteld uit vertegenwoordigers van onder meer politie, de soci ale dienst en de gemeente, steekt hiertoe regelmatig de koppen bij elkaar. Overzichtelijk De situatie in Leiden vraagt volgens welzijnsambtenaar van de gemeente Leiden, Dick Kerkdijk, vooral om het ont wikkelen van preventieve maatregelen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Amsterdam se situatie. „Het gaat in Leiden om een klein groepje Marok kaanse jongeren, dat zich echt op het criminele pad begeeft. Er hangt een veel grotere groep van jongeren omheen. Zij hou den zich nu nog koest, maar we vrezen dat zij in crimineel ge drag vervallen". Door het aan bieden van werk en scholing moet Worden voorkomen dat de Marokkaanse jongeren, die nu nog om de raddraaiers heen- hangen, straks worden meege trokken in de neerwaartse spi raal. Van een uit de hand gelopen si tuatie, wil Kerkdijk' wat Leiden betreft niet spreken. „Het is hier nog een heel overzichtelijk probleem", aldus de ambte naar. Een vergelijking met de situatie in Amsterdam gaat vol gens Kerkdijk nergens op. Daar gaat het om honderden Marok kaanse jongeren die kleine of grote delicten, plegen. Op die grote groep zijn de - strenge - Amsterdamse maatregelen toe gespitst. Willen de jongeren die het criminele pad zijn ingesla gen niet werken of naar school, dan volgen bijvoorbeeld direct sancties. Samenwerken Of er in Leiden een sanctiebe leid van de grond zal komen, be twijfelt Kerkdijk. Het laatste woord is daarover nog niet ge zegd omdat het in sommige ste den wel, en sommige niet blijkt tc werken. In Amsterdam is zelfs een inter ventieteam ingezet, waarvoor extra formatieplaatsen zijn vrijgemaakt. Volgens Kerkdijk is iets dergelijks in Leiden niet nodig omdat er al voldoende voorzieningen voorhanden zijij. „We hebben diverse projecten voor migranten en er is een al lochtoon contactpersoon. Het gaat er alleen om dat alle in stanties in Leiden, die met de Marokkaanse jongeren te ma ken hebben, meer met elkaar gaan samenwerken om beter op de problemen te kunnen inspe len", aldus Kerkdijk. LEIDEN Echt goed kon Tjeerd van Rij er niet mee werken, maar dat liet hij ook liever over aan de mensen die er verstand van hebben. Van Rij mocht gistermiddag wel het startschot geven voor de vernieuwing van de oevers langs de Rijnkade. Daarvoor moet een damwand worden geslagen. Vanaf het be gin was echter duidelijk dat dat niet op de manier kon zoals ci viele werken dat in Leiden ge wend was te doen: gewoon hard slaan. D» woningen aan de Rijnkade waren slecht gefun deerd, en er zouden onmiddel lijk scheuren ontstaan. Datzelf de gebeurdebij de Groenhazen- gracht, waarbij voor tiendui zenden guldens schade ont stond. De gemeente had geen trek in nog zo'n strop en huur de daarom speciaal voor deze klus een heimachine die de damwand zonder trillingen in de grond brengt. De machine staat met stalen klemmen vast op het stuk damwand dat al is aangebracht. Een volgende damplank wordt hydraulisch ingedrukt, waarbij de al inge brachte damwand'voor tegen druk zorgt. Het apparaat, de Si lent Piler, rijdt zichzelf vooruit. Al het werk gebeurt vanaf het water om de toch al smalle Rijn kade vrij te houden. De plezier boten moesten voor de werk zaamheden een andere lig plaats krijgen. De gemeente heeft voor het karwei 1,4 miljoen gulden uit getrokken. Het aanbrengen van een gewone damwand on der gewone omstandigheden kost zo'n acht ton. ALLERLEIDS Mves l is kan vandaag nog de- worden, zij het dan tij- in spelmiddag van de |g St. Jozef. Samen met pctive kunnen kinderen jen tot elf jaar proberen ma/ op te lossen. De mid- iirt vandaag van 13.00 p uur. Verzamelen in het vuw aan de Alexander- naast Herensingelkerk), ween kosten aan verbon- I Informatie: 071- W71-131114. baarheid 'uis Matilo, Zaanstraat $ft een cursus weerbaar- br vrouwen boven de 55. p in de cursus hoe ze hun rouwen kunnen vergro- hoe zich weerbaar op te De cursus bestaat uit lessen en start op 30 ok- josten: 45 gulden. Opga- 171-412515. Joop ieidse Hout wordt mor- trimloop gehouden, over jen die variëren van 2,1 kilometer. Inschrijven 0.00 uur in de kantine Wtletiekbaan. Inschrijf- '4,-1 f 3,-, administratie- bedragen twee gulden. j1.00 uur. Onder de deel- jworden prijzen verloot, tegenheid en douches \wezig. De atletiekbaan de Antony Duyklaan. pDE H.F.van Zoe- Qt morgen om 10.30 uur lleerd als pastoor van de St. Jacobus de Meerde rde Wetering. De instal- |1 plaatsvinden tijdens ^htige Eucharistievie- vicaris-generaal idgeest. Na de viering uur tot 14.00 uur in Restaurant De Meerkreuk la Wetering. LEIDEN De relatie met de zusterstad van Leiden in Po len, Torun, gaat inmiddels zo ver dat er een aparte stich ting in het leven is geroepen om geld bijeen te krijgen voor de restauratie van een monu ment in de partnerstad. Het gaat om een middeleeuws pand dat door weer, wind en het ontbreken van geld voor een opknapbeurt, het loodje dreigt te leggen. Het middeleeuwse gebouw dat stedelingen in west- en oost-Eu ropa voor de ondergang willen behoeden, wordt 'het poortge bouw aan de Podmurna' ge noemd. Het is opgebouwd uit de stenen van de Teutonenburcht, die werd verwoest toen Torun zich had losgemaakt uit de Duitse Ridderorde. Dat was in de tweede helft van de vijftien de eeuw. Het huis werd ge bouwd bij een poort in de stads muur. Het is een statig pand met voor die tijd enorme oppervlakten: het telt drie verdiepingen en heeft een totale oppervlakte van driehonderd vierkante me ter. Achter het gebouw ligt een grote tuin waar vroeger de schutterij oefende. Aan de kant van de stadsmuur biedt het poortgebouw uitzicht over de Wisla, die door Torun stroomt en de grootste rivier van Polen is. Leerschool Het terugbrengen in de oude staat zal minstens een half mil joen gulden gaan kosten. De ge- Het poortgebouw aan de Podmurna in Toruii staat wegens geldgebrek al jaren in de steigers zonder dat er ook maar iets aan is gebeurd. FOTO:PR meente Torun was eerder zelf een restauratieproject gestart. Dat kwam echter stil te liggen wegens geldgebrek. Aan gebrek aan vaklieden lag het zeker niet, want het project was een goede leerschool voor de stu denten aan de opleiding voor restaurateurs in Torun. De speciaal voor dit project in Leiden opgerichte stichting 'Het poortgebouw aan de Pod murna' wil niet alleen geld bij elkaar krijgen. Er moet ook een Pools-Nederlands bouwteam worden samengesteld, dat de leiding voert over de restaura tie. Op die manier steken de Po len ook wat op over manage ment in het bouwbedrijf. De stichting stelt wel eisen aan de gemeente Torun: het pand moet na oplevering worden ge bruikt in het kader van de ste denband. Het zou een multi functioneel centrum kunnen worden waar ruimte is voor on derwijs, handel, cultuur en ge zondheidszorg. In het bestuur van de stichting hebben onder anderen een aan tal mensen van het Leids Vre- desplatform, oud-wethouder Hettinga en CDA-raadslid Huib Kruijt zitting. Informatie: Wil- bert Hettinga, tel: 071-143191. Informatiemarkt dierenbescherming WASSENAAR Attractiepark Duinrell in Wassenaar organi- seert van zaterdag tot en met zondag 25 oktober eèn informa tiemarkt over de dierenbe scherming. Zaken als asielwerk en inspectiedienst krijgen uit gebreid aandacht. In beide weekenden worden demonstra ties gegeven van de dierenbe schermingscursussen dieren- EHBO en -verzorging en ge hoorzame huishond. Het pu bliek kan daar zelf met de hond aan deelnemen. Een dierenarts beantwoordt vragen over de verzorging van huisdieren. Voor kinderen is er de Poespas bus met spelletjes over dieren. Ook is een goochelaar actief. Duinrell is dagelijks van tien tot vijf uur geopend. LEIDEN De speurtocht voor kinderen langs zeven Leidse musea, die was opgezet in het kader van de Kinderboeken week, is wegens groot succes met een week verlengd. Kinde ren kunnen nu tot en met zon dag 25 oktober nog meedoen aan de speurtocht. Daarin gaan twee kinderen op zoek naar een schat. Ze komen daarbij in ver schillende tijden en culturen te recht. Museum De Lakenhal is het startpunt, en de kinderen moeten in de Openbare biblio theek de schat weten te vinden. Kosten bedragen 1,50 per kind, terwijl de ouders voor ƒ7,- een passapartout kunnen aanschaffen. Een museumjaar kaart levert een gratis passe partout op. Alleen op maandag wordt de speurtocht niet gehou den. De vroegste start is moge lijk om 10.00 uur. De speur tocht voert langs de Lakenhal, Molenmuseum De Valk, het Rijksmuseum voor Volkenkun de, de Hortus, het Penningka binet, Rijksmuseum voor Oud heden en Museum Boerhaave. Vakantieprogramma in Volkenkunde LEIDEN Het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat heeft voor de herfstvakantie een speciaal programma opgezet. Cen traal in het programma staat Indonesië, in het kader van de nog steeds lopende dub beltentoonstelling over de Gordel van Smaragd. De activiteiten zijn bedoeld voor kinderen van negen jaar en ouder. Dinsdag: 10.30-12.30 en 13.30-15.30 workshop batikken Woensdag: 10.30-12.00: film en speurtocht over de tentoonstelling 13.30-15.00: Indonesische kroon maken Donderdag: 10.30-12.00: kleien en versie ren voorouderb'eeldjes 13.30-15.00: workshop grime ren en Indonesisch sprookje Vrijdag: 10.30-12.00: zelf Indonesische gamelan bespelen 13.30-15.00: Batak toverstaven maken van klei en bamboe Zondag: 15.00-16.00: theatergroep Del ta brengt Moluks verhaal met muziek. Deelname aan het programma kost zes gulden per activiteit, inclusief entree van het mu seum. Entree voor volwassenen bedraagt 7,50. Houders van een museumjaarkaart betalen 4,-. Omdat het museum veel kinderen verwacht, wordt ou ders aangeraden plaatsen voor hun kroost te reserveren, tel: 071-211824. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt X van u na het opgeven V, van een nieuwe abonnee. c_p Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als niouwe abonnee ingaandt Postcode/plaats: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 G kwartaal via acceptgiro f 82,80 - Stuur als dank hetreiswekkertje naar: Naam:J Straat: Postcode/plaats: 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de l Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ ■ÜIIIIHIIWlIHMITIin» Met een druk op de knop startte wethouder Van Rij gistermiddag de renovatie van de oevervoorziening langs de Rijnkade.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9