egering Bush reeds staat van verval 5 Buitenland ishington wacht op president Bill Clinton Bizarre zwangerschap houdt Duitsland in greep „EG kan alleen verder met steun van burger" uizenden Berlijners juwen om Willy Brandt HET FASCINERENDE INDIA. NU BINNEN HANDBEREIK tstel beslissing over liting Britse mijnen DEN Duizenden Britse mijnwerkers uitstel van executie toen het Hoogge- shof gisteren besloot het voorstel van de e regering om meer dan de helft van de ko- VS wijzen opheffen wapenembargo tegen Bosnië af ijnen i Groot-Brittannië te sluiten tot een tijdstip te verdagen. British Coal, het sbedrijf dat drie dagen geleden bekend 31 van de in totaal 50 kolenmijnen bin- maanden te sluiten, bevestigde dat er dan volgende week vrijdag een ont- irief naar de gedupeerde mijnwerkers zal ,an. Het Britse Hooggerechtshof heeft Bri- Coal bevolen geen enkele mijn te sluiten, een werknemer te ontslaan totdat is bewe- |jat de werkgeversorganisatie rechtmatig WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gis teren negatief gereageerd op een oproep van Bosni sche top-politici het wapenembargo tegen Bosnië op te heffen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Lawrence Eagleburger, verklaarde dat de rege ring op dit moment niet voornemens is het wapenem bargo op te heffen. De Bosnische minister van buitenlandse zaken had eerder gezegd dat de Verenigde Staten medeplichtig heid zouden zijn aan een „monsterlijke misdaad", wanneer zij zich zouden verzetten tegen de wens van zijn land wapens geleverd te krijgen. Aan het in Genève gevoerde vredesoverleg over het voormalige Joegoslavië zullen begin volgende week verschillende leiders van republieken deelnemen, hebben de Verenigde Naties gisteren bekend ge maakt. De president van het door Servië gedomineerde nieu we Joegoslavië, Dobrica Cosic, zal maandag zijn Bos nische collega Alija Izetbegovic ontmoeten, zei VN- woordvoerder Derek Boothby. Cosic zal dinsdag be sprekingen voeren met de Kroatische president Fran- jo Tudjman. VN-afgezant Cyrus Vance en Lord Owen, de vertegen woordiger van de Europese Gemeenschap, zullen als bemiddelaars optreden bij de ontmoetingen. Volgens diplomatieke bronnen heeft de Joegoslavische pre mier Milan Panic vandaag besprekingen gevoerd met de bemiddelaars. President Dobrica Cosic heeft gisteren gewaarschuwd voor een burgeroorlog in Servië en Montenegro. Cosic liet het federale parlement tevens weten overeen stemming te hebben bereikt met zijn Kroatische ambtgenoot Franjo Tudjman om Bosnië-Hercegovina om te vormen tot een confederatie van Serviërs, Kroa- ten en Moslims. Duitsland bezorgd over Tsjernobyl KIEV/BONN De derde reactor van de kerncentrale van Tsjernobyl is gis teren opgestart. Dit heeft tot veront rusting geleid in de Duitse Bondsdag, die de regering heeft gevraagd werk te maken van het plan van de G7 voor de beveiliging van kerncentrales in de ex-Sovjetunie. Ook maken de afge vaardigden zich zorgen over de smok kel van uranium. Volgens Viktor Va- siltsjenko, de chef-ingenieur van Tsjernobyl, is de derde reactor weer op het elektriciteitsnet aangesloten. Volgende maand zal nog een reactor worden opgestart om de energietoe voer deze winter te verzekeren. Negen doden bij explosie in Japan TOKYO Een zware explosie in een olieraffinaderij gelegen aan de baai van Tokyo heeft gisteren aan zeker negen mensen het leven ge kost. Acht werknemers van het be drijf zijn gewond geraakt, van wie nog een in levensgevaar verkeert. Volgens onbevestigde berichten wordt nog een groot aantal mensen vermist. De raffinaderij Fuji Oil Company maakt deel uit van een omvangrij ke petrochemische industrie in het buitengewest Sodegaura, op 30 ki lometer afstand van het centrum van Tokyo. IC DE KONINCK HINGTON - Moede- eid, rritaties, chaos en culiere overlevingsdrif- lebben de Amerikaanse ing-Bush, ruim twee n voor de presidentsver- ïgen, in staat van ontta- en verlamming ge- ika's buitenlands beleid il, kabinets- en stafleden e president zijn openlijk ek naar ander werk en departementen zijn ver- ld in felle bureaucrati- evechten met elkaar, gen in het Witte Huis en ambtelijke top geloven it George Bush de verkie- kan winnen. Een presi- ylinton zal een leger van e adviseurs en beleidsma- ïeenemen naar een Ame- hoofdstad, waarin de Bush-troepen in wan- rijn begonnen aan de eva- >ns lijkt de Reagan-Bush- de meer verleden tijd dan lege zevende verdieping iet ministerie van buiten- Be zaken in Washington, minister Jim Baker is twee nden geleden met zijn elite naaste medewerkers ver- Iken naar het Republikeins pagnecentrum om te probe- Ben electorale ramp voor [vriend George Bush te komen. De poging lijkt B reeds mislukt. Baker zich in het Witte Huis onzichtbaar om niet al vereenzelvigd te worden et debakel. En in zijn klei- itoor aan de nu hol klin- beleidsgang op het State tment, zit eenzaam de zwaarlijvige kettingro- kuwrence Eagleburger als gebleven 'acting secreta- ïerika's kolossale diplo- ke apparaat te besturen. :er-crowd' poit zo energiek door de ir-crowd' geleide Midden- Oosten-vredesinitiatief is stil gevallen. De onderhandelingen met de Russen ter finalisering van het START-2 kernwapen verdrag stagneren bij gebrek aan richtlijnen uit Washington. Wat te doen met Serajevo? Er is zelfs geen begin van een poging tot besluitvorming, want het Pentagon kan weigerachtig blij ven zonder politieke leiding vanuit Buitenlandse Zaken en het Witte Huis. In de economische driehoek in het kabinet is elke loyaliteit je gens de president verdwenen sedert George Bush in zijn poli tieke doodsnood heeft laten we ten dat de ministers Brady (fi nanciën), Darman (begroting) en Boskin (economie) geofferd moeten worden en niet zullen terugkeren in een tweede ter mijn. De verleiding om de presi dent 'terug te pakken' is voort durend te groot. Met graagte in de ogen becommentarieerden gisteren Bush' eigen topecono men de jongste exportcijfers. Het nieuwe laagterecord komt luttele uren nadat de president in het tweede tv-verkiezingsde- bat met Clinton en Perot heeft verklaard dat export juist de sterkste en meest hoopvolle kant is van Amerika's indus triële prestatie... Nog nooit vertoond is ook de stammenstrijd tussen het mi nisterie van justitie en de FBI (federale recherche) en de CIA (spionagedienst). Amerikaanse media spreken van een verbe ten burgeroorlog rond het 'Irak-gate'-schandaal, waarin Amerikaans geld via een Itali aanse bank in Atlanta tot kort voor de Golfoorlog naar Sad dam Husayns oorlogsmachine vloeide. Vrees Tal van betrokkenen vrezen ge vangenisstraffen als Bill Clin ton en zijn troepen de stal in Washington komen schoonve gen. Een van de verhalen wil dat FBI-directeur William Ses sions door Justitie wordt ver volgd wegens illegale privé-tele- foongesprekken vanaf zijn bu reau. omdat Justitie de FBI wil ontmoedigen de financiële transacties van de Bush-rege- ring met Saddam te onderzoe ken. Ook de snelle en beschamende erkenning, deze week, van ambtenaren van buitenlandse zaken dat ze politiek machts misbruik hebben gepleegd door al te voortvarend Bill Clinton's papoortdossier te onderzoeken (op zoek naar mogelijk bezwa rend materiaal), is gevolg van 'ambtelijke anticipatie', waar mee sommigen zich reeds in een goed blaadje willen werken bij de verwachte nieuwe politieke top. Een zeldzame gelover in Bush' herverkiezingskansen, Witte Huisadviseur Martin Ander son, probeert de trouwelozen nog angst aan-te jagen. „Som migen zijn blijkbaar tot de slot som gekomen dat de president de verkiezingen gaat verliezen. En ze willen tot de eerste ratten behoren die na 3 novemver het schip verlaten. Ik hoop voor ze dat ze goed gokken, want als het tij keert en Bush wint, dan zijn deze mensen in grote pro blemen". Maar zelfs Republikeinse Con gresleden, wier zetels op verkie zingsdag gelijktijdig met die van de president op het spel staan, nemen in hun regionale stembuscampagnes afstand George Bush, uit vrees dat diens dreigende nederlaag zal afstralen op hun eigen kansen. „Ik ben hier niet mede namens de president..Ik ben hier alleen namens mezelf, namens ie mand dus die in Californië wel kan winnen", aldus deze weëk openlijk een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardig den op toernee in Los Angeles. Democraten zijn natuurlijk maar al te graag bereid om de onttakeling van de regering- Bush zorgelijk te bevestigen. „Er is een zekere dosis chaos", zegt Dick Gephardt, Democra tisch fractieleider in het Huis, hoofdschuddend. „Dat is een slechte zaak voor Amerika. De nieuwe president wordt pas op 20 januari geïnstalleerd. De Re publikeinen hebben de verant woordelijkheid voor een ordelij ke machtsoverdracht". Jong geleerd.... Twee kinderen in de Somalische hoofdstad Mogadishu demonstreren een namaak stengun. Het buizenframe is een imitatie van de wapens, waarmee hun oudere broers in dit land de oorlog voeren. foto:AP Idoor FRANS WIJNANDS ERLANGEN Kan en mag een baby pas over vijf maanden met een keizersnede uit het nu al twee weken dode moederlijf gehaald worden? Die vraag houdt Duitsland bezig, sinds bekend werd dat in de universi teitskliniek van de Zuidduitse stad Erlangen een achttienjarig zwanger maar hersendood meisje kunstmatig gevoed wordt om de foetus in haar baarmoeder de kans te geven volwaardig uit te groeien. Als dat gebeurt, zal het kind in maart volgend jaar kunstmatig gehaald worden. Van een spon tane geboorte kan immers geen sprake meer zijn. De jonge tandarts-assistente uit Mün- chen die begin oktober met haar auto verongelukte, is me disch en ambtelijk dood ver klaard. Of die keizersnede over een klein half jaar succesvol kan worden uitgevoerd, is medisch gesproken nauwelijks een pro bleem. De behandelende artsen in Erlangen houden de hartslag van de moeder kunstmatig gaande, via infuzen wordt de baby gevoed. Zusters praten hardop in de ziekenkamer, en doen zelfs zwangerschaps- gymnstiek met het dode li chaam, om de psychische gevol gen bij de groeiende foetus zo veel mogelijk te beperken. Over de vraag of het ethisch ge sproken ook mag, wordt in de Bondsrepubliek zeer uiteenlo pend gedacht. Sommige mo raaltheologen zien geen be zwaar in de gang van zaken. Het is immers geen bewust ge zocht experiment, maar een on gelukkigerwijze ontstane situa tie. Door de apparatuur aan het moederlijf niet af te sluiten, heeft de baby volwaardige groei- en geboortekansen, zeg gen zij. Opvallend is dat veel vrouwelijke artsen de behande ling in Erlangen afwijzen. De voorzitster van de Katholischen Arztearbeid Deutschlands, Ur sula Brandenburg, sprak zelfs openlijk over een „broedmachi ne" die in Erlangen op de inten sive care ligt. In de afgelopen jaren is al va ker, in de Verenigde Staten maar ook in Duitsland, met wis selend succes een kind geboren uit een inmiddels overleden moeder. In geen van die geval len was de tijd tussen overlijden en keizersnede evenwel zo lang als nu het geval lijkt te worden. Juridisch roept het geval veel vraagtekens op, ook al heeft de vader -' die overigens niet met het meisje getrouwd was - inge stemd met de gang van zaken. En zijn de ouders van het dode meisje, na veel aarzelen, bereid het kind na de geboorte in huis te nemen en op te voeden. Wel moet ér volgens de vader van het slachtoffer een mogelijk heid blijven de voor het kind le vensreddende apparatuur als nog uit te schakelen als de ko mende tijd zou blijken dat de baby niet ongeschonden uit deze bizarre zwangerschap kan komen. Volgens behandelend geneesheer dr. Johannes Scheele is de kernvraag geweest of de behandeling van de jonge moeder actief en bewust ge stopt moest worden toen zij kli nisch dood was, met als logisch gevolg dat ook het embryo zou afsterven, of dat de kunstmati ge behandeling moest worden voortgezet terwille van het on geboren leven. Tegenover zijn opvatting dat er geen sprake is van een experiment ter meerde re eer en glorie van de behande lende medische staf, zijn er ook moraaltheologen die van een ethisch niet meer te verant woorden situatie spreken; van een experiment met volslagen onvoorspelbare afloop. Omdat het ziekenfonds de op gang gehouden zwangerschap niet langer bekostigt, heeft een stichting, die onbekend wil blij ven, zich garant gesteld voor de kosten tot aan de keizersnede. Die worden geraamd op omge rekend ruim honderdduizend gulden. (Vervolg van de voorpagina) Idoor J0 WIJNEN BIRMINGHAM -„Wij kun nen als Gemeenschap alleen verdergaan als we de steun van onze burgers hebben", zo stelden de regeringslei ders gisteren tijdens de EG- top in Birmingham. „Daarom moeten onze burgers doordrongen zijn van de voor delen dié de Gemeenschap en de verdragen van Maastricht opleveren. Wij moeten de Ge meenschap meer open maken, zodat het openbare debat over het doen en laten van EG wordt verzekerd. Daarbij moeten we respect voor de geschiedenis, de cultuur en de tradities van de afzonderlijke lidstaten tonen, waarbij duidelijk moet worden afgebakend wat lidstaten kun nen doen en wat de Gemeen schap doet. Tenslotte moeten wij duidelijk maken dat het burgerschap van de EG de be volking bijkomende rechten en zekerheden oplevert, zonder daarbij het nationale burger schap te vervangen", aldus de verklaring. Overigens blijven de EG-rege- ringsleiders vasthouden aan een snelle en gezamenlijke rati ficatie van 'Maastricht', zonder dat de tekst daarvan wordt ge wijzigd en zonder heronder handelingen daarover. Over de problemen die vooral de Engel sen en de Denen met 'Maas tricht' hebben, werd nagenoeg niet gesproken. Maar minister Van den Broek zei gisteravond „te hopen dat Denemarken bin nen drie weken tot een politiek akkoord met de lidstaten kan komen". Goedkeuring Overigens hebben beide landen niet op het openbreken van het unieverdrag aangedrongen en hebben zowel premier Major als de Deens eerste minister Schlueter hun goedkeuring aan het stuk gehecht. Over de spanningen op de Eu ropese geldmarkten lieten de regeringsleiders zich gisteren zo voorzichtig mogelijk uit. „Maar het is welletjes met het verdrietig terugkijken", aldus premier Lubbers. Zijn collega's waren wel bezorgd over de stag nerende economische groei en de toenemende werkloosheid. Ook bepleitten ze het terug dringen van de inflatie en de be grotingstekorten. Volgens de EG-leiders is hand having van de monetaire stabi liteit van cruciaal belang. Het Europees Monetair Stelsel (EMS) werd in de slotverkla ring van Birmingham als een belangrijke factor voor econo mische stabiliteit en welvaart gekarakteriseerd. (ftNS WIJNANDS JJN De rijstkorrels en tleurige confetti worden discreet bijeen geveegd, raadhuis van de Berlijnse Ichöneberg wordt op deze vrolijk getrouwd. Rouw liggen er een paar van elkaar. ®jl Petra Riegler, kortge- nn een kanariegeel ensem- in met een grote zwarte op met haar geel-blauwe iboeketje speelt, vertelt man Gerhardt dat Willy It zijn lievelingspoliticus laar er zal geen tijd zijn 'en langs de baar van de 'en staatsman te lopen het bruidsboeketje bij de dekte kist in de stadhuis- jchter te laten. t .het Raadhuisplein staat J acht uur 's morgens een f}s langer wordende rij Ber ts. Ze zijn gekomen om af- jd te nemen van hun Willy ^Jdt. De ouderen komen ii hun oud-burgemeester. (.veel Oostberlijners, voor 'illy Brandt een hoopvolle aan de andere kant van was. De jongeren ko- 'oornamelijk voor de Vre- iselier, die de grote vér- ig tussen Oost en West in- ede (1957 tot 1966 resideerde [Brandt in het Schöneber- adhuis. De plaats waar J F- Kennedy de beroemde "en sprak 'Ich bin ein Ber- De plaats ook waar Willy dt zijn machteloze woede [de Berlijnse Muur onver- "baar omzette in troosten de, profetische en vooral be moedigende woorden aan zijn Westberlijnse burgers. Nu staat zijn stoffelijk over schot in een vlagbedekte kist in de centrale hal van 'zijn' stad huis opgebaard. Groen-beige geüniformeerde politieagenten vormen de erewacht. Van acht uur 's morgens tot het vallen van de duisternis. Vanaf een grote foto kijkt Willy Brandt vriendelijk naar de vele, vele duizenden die hem in schuifel- tempo gedag komen zeggen. Sommigen brengen rozen mee. Beambten pakken die aan en leggen ze rechts en links van de baar. De meesten staan even stil voor de kist, buigen het hoofd. Velen lopen met be traande ogen het stadhuis uit. In de vroege ochtenduren heb ben de Schöneberger Sangerk- naben de toen aanwezigen let terlijk kippevel bezorgd toen zij in de hal het favoriete lied van Willy Brandt zongen. Met een ietsje aangepaste tekst: 'Nu is de hemel boven Berlijn blauw, nu schijnt de zon weer', waar in de oorspronkelijke tekst staat staat dat de hemel weer blauw zal worden en de zon weer zal gaan schijnen. Familiair Het afscheid in Schöneberg heeft iets familiairs, iets in tiems. In tegenstelling tot wat vandaag te gebeuren staat. Meer dan 1500 gasten uit bin nen- en buitenland zullen in de Rijksdag in Berlijn de officiële staatsplechtigheid bijwonen. Speciaal getrainde honden heb ben dan voor de laatste maal het historische gebouw op even tueel aangebrachte explosieven Gorbatsjov-fonds beschuldigd van belastingontduiking MOSKOU Het Russische mi nisterie van financiën heeft het onderzoeksinstituut van Gor- batsjov beschuldigd van belas tingontduiking en het verdoe zelen van winsten. De beschuldiging lijkt onder deel te vormen van pogingen die de regering doet om de ex- president van de Sovjetunie in diskrediet te brengen. Het hoofd van de afdeling boek houding van het ministerie van financiën beschuldigt het Gor- batsjov-fonds ervan te sjoeme len met de boekhouding, zo schreef het blad Argumenten en Feiten gisteren. Eerder deze week verbood de regering Gorbatsjov naar Italië te reizen en beschuldigde ze hem van het achterhouden van feiten over de massamoord op Poolse officieren in de Tweede Wereldoorlog en het neerhalen van een Koreaans vliegtuig in 1983. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 16-DAAGSE RONDREIS PRIJS VANAF f2895.- Vertrekdata 12 december 23 januari 27 februari 20 maart Michael Gorbatsjov verlaat de VIP-room op het vliegveld van Moskou voor zijn vertrek naar Berlijn waar hij van Willy Brandt zal bijwonen. FOTO: AP nagesnuffeld. Meer dan dui zend politieagenten zullen voor veiligheid en verkeersorde moeten zorgen. Staatshoofden en regeringsleiders, koninklijke gasten en natuurlijk de naaste familie. De 46-jarige weduwe. Brigitte; Brandts dochter uit zijn eerste huwelijk; zijn drie zoons uit zijn tweede, langjari ge huwelijk met de Noorse Rut Brandt (72). Zij is vandaag niet in Berlijn. Ook niet uitgeno digd. „Ik hoor sinds twaalf jaar al niet meer tot de kring van naasten", heeft ze zelf, zonder ophef te willen maken, ver klaard. Als straks alle drukte voorbij is, wil ze samen met haar kleindochter het graf van haar ex-man bezoeken. De meeste gasten komen van daag pas aan, zoals prins Char les, en vertrekken ook vandaag weer uit Berlijn. Hoewel maar* een klein deel van dé hoge gas ten overblijft, heeft dat voor lichte paniek bij de Berlijnse tophotels gezorgd. Tientallen vaste gasten werden - met hun instemming - omgeboekt om zo doende de presidentiële suites en andere beste kamers vrij te hebben voor de echte presiden ten en re Waldfriedhof Willy Brand wordt volgens zijn laatste wens begraven op het idyllische Waldfriedhof in het landelijke Zehlendorf, aan de zuidrand van de stad. Op het stille kerkhof is de herfst veel kleurig zichtbaar. Het gedolven graf is afgedekt met zinkgolf- platen. Brandts graf ligt pal achter dat van Berlijns belang rijkste burgemeester, Ernst Reuter. Aan de overzijde van de brede bomenlaan liggen vele honderden, half verweerde vierkante stenen in een im mens gazon: het Italiaanse mi litaire kerkhof, waar in tegen stelling tot alle andere graven geen bloem of plant te beken nen is. Vandaag zal het kerkhof voor het publiek gesloten zijn. De fa milie heeft daar dringend om gevraagd. De bisschop van de Evangelische Kerk Berlijn- Brandenburg zal in de kerkhof kapel een korte rouwplechtig- heid leiden. Vanaf zondag zal het graf van Brandt ongetwij feld een bijzondere aantrek kingskracht op zeer vele be wonderaars hebben. SIJTHOFF PERS REIZEN brengt een stukje „ander wereld" dichterbij. Dit keer met een droomaanbieding naar fascinerend India waarmee we ongetwijfeld een heleboel lezers verrassen! Voor een reissom die echt niemand voor mogelijk houdt, vliegt u met de KLM van Amsterdam naar Delhi om vandaaruit te beginnen aan een rondreis naar o.a. Delhi. Agra en Jaipur (de prachtige Gouden Dnehoek). Naast deze plaatsen schenken we grotendeels aandacht aan de provincie Rajasthan. welke met zijn fascinerende steden en paleizen, tempels en moskeeen. uitgestrekte woestijnen en unieke straatbeelden als het mooiste en meest interessante gebied van het land geldt. INCLUSIEF: vlucht per KLM lijndienst w rondreis per touringcar verblijf in goede 3-, 4- en 5rsterrenhotels verzorging op basis van half-pension (m.u.v. de eerste en laatste dag) informatieavond Nederlandse reisleiding EXCLUSIEF: lunches luchthavenbelasting visumkosten ER IS EEN UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING VERKRIJGBAAR! (Deze reis wordt uitgevoerd door Ster Produkties).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5