Een onopgemerkte dood „Brussel verdient de zwarte piet niet" Sociale dienst discrimineer niet, althans niet bewust Binnenland Krajenbrink (CDA) houdt twijfels over inkomenseis gezinshereniging I DEN HAAG CDA-kamerlid Krajenbrink houdt z'n twijfels over de kabinetsplannen omtrent de eisen voor gezinshereniging en gezinsvorming van buitenlan ders. „De grote lijnen die Lubbers woensdag heeft ge schetst zijn voor mij geen probleem, maar als het kabi net binnenkort met de uitwerking van de plannen komt kan het best zo zijn dat ik alsnog zeg: dit is voor mij niet acceptabel", aldus Krajenbrink. Het kamerlid verzette zich de afgelopen weken met enkele fractiege noten tegen het stellen van een harde inkomenseis voor buitenlanders die hun gezin of een huwelijkspart ner naar Nederland willen laten overkomen. De over grote meerderheid van de CDA-fractie heeft geen moeite met zo'n eis, maar Krajenbrink dreigde geen CDA-woordvoerder op het gebied van het minderhe denbeleid meer te willen zijn als er een regeling komt die elke buitenlander met een uitkering zou verbieden vrouw en kinderen naar Nederland te halen. Volgens de huidige wettelijke regels moet een buitenlander bij gezinshereniging en gezinsvorming „beschikken over voldoende middelen van bestaan". In de praktijk werd daar echter nauwelijks rekening mee gehouden. Zelfs buitenlanders met een bijstandsuitkering (het absolu te bestaansminimum) kregen vaak toestemming ge zinsleden of een toekomstige huwelijkspartner uit het land van herkomst te laten overkomen. Het kabinet vindt dat dit laatste niet meer mag gebeuren. De wat vage eis van „voldoende middelen van bestaan" blijft weliswaar gehandhaafd, maar^ hij wordt voortaan strenger toegepast, zo kondigde Lubbers aan. Overi gens moeten ook dan uitzonderingen mogelijk blijven. Voor een bijstandsgerechtigde die zicht heeft op een baan zouden de regels bijvoorbeeld niet hoeven gelden. Met deze algemene schets van de premier kan Krajen brink nog wel leven. Ook hij erkent dat een bijstands uitkering vaak een wankele bestaansbasis is, zeker als het om een compleet gezin gaat. Toch blijft hij van me ning dat inkomen niet het belangrijkste criterium mag zijn. „En de kans bestaat dat het wel die kant op gaat", zegt hij„M 'n definitieve mening geef ik dus pas als het kabinet z'n plannen verder heeft uitgewerkt. Ik heb trouwens vernomen dat het kabinet er geen idee van heeft hoe de details eruit moeten gaan zien. Ik weet dat er stemmen opgaan om in principe iedere werkloze buitenlander die geen uitzicht heeft op een baan het recht op gezinshereniging en gezinsvorming te ontzeg gen. Als dat alsnog uit de bus rolt is het voor mij abso luut niet acceptabel". Krajenbrink vindt dat een Ma rokkaan of Turk die buiten z'n schuld werkloos is ge raakt en die er alles aan doet om weer te kunnen wer ken, niet mag worden verboden gezinshereniging aan te vragen. „Zelfs niet als hij al zó langdurig werkloos is dat hij in de bijstand is terechtgekomen", aldus Kra jenbrink. „Pas als een buitenlandse werkloze er over duidelijk met de pet naar gooit en geen enkele baan wil accepteren, dan mag je zeggen: jij mag geen vrouw, kinderen ofbruid naai' Nederland laten komen". Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG De sociale dien sten in ons land discrimineren geen Surinamers. Dit blijkt uit een onderzoek naar de problemen rond de uit stroom van Surinaamse sociale- dienstcliënten, dat staatssecre taris Ter Veld van sociale zaken heeft aangeboden aan de Twee de Kamer. In het onderzoek is wel gebleken dat de dienst zich op verschillende manieren in spant bij de voorbereiding op werk voor Surinamers en Ne derlanders. Dat gebeurt niet bewust, maar is een gevolg van de onjuiste inschatting van de motivatie van cliënten. Uit het onderzoek blijkt dat Hindoesta nen en Creolen vaker als onvol doende gemotiveerd worden ge kwalificeerd. Dit is gebaseerd op een foutieve interpretatie van het gedrag van deze cliën ten. Zo wordt de afwachtende houding van Hindoestanen, die weinig verwachten van de soci ale dienst, als weinig d< tend en weinig initiatief! zien. Creolen maken hui sen wel kenbaar, maar 1 zich veelal slechter dan Ste ren aan afspraken. D& zijn medewerkers van dt le dienst minder geneigd te spannen en houden di len zich nog minder aan spraken. Staatssecretai Veld zal de gegevens uit derzoek koppelen aan du punten uit de minderhe ta die is verschenen. ROTTERDAM - Als de huur automatisch zou wor den afgeschreven, lag ze nu nog dood in haar woning. Mevrouw P. (57) uit Rotter dam. Een jaar niet gezien en toch niet gemist. Eenzame dood in drukke stad. „Ik zou willen dat ik dit mezelf of een instantie zou kunnen verwij ten. Maar dit was niet te voorkomen", zegt wijkagent E. Krabbendam. Zittend in de deuropening van de Van der Sluysstraat 99a eet een dikke Turkse vrouw bana nen. Als mevrouw P. haar zo zag, lachte ze altijd. Haar bo venbuurvrouw zo dik, want al tijd etend, en zij zo mager, want altijd drinkend. Mevrouw P. dronk wijn, maar vooral bier. Op verzoek vulden de buurkin deren van nummer 97 de voor raad drank aan. „Voor elke keer dat we boodschappen de den voor oma kregen we een gulden", zegt een Turks meisje glimlachend. Het afgelopen jaar hebben ze 'oma' niet meer gezien. „We hebben nog vaak door de brievenbus geroepen, maar ze reageerde niet meer. We dachten: die zal wel naar een bejaardenhuis zijn". Vakantie Mevrouw P. lag dood in haar slaapkamer. Artsen schatten ongeveer een jaar. Talloze men sen zijn het huis gepasseerd, een enkele heeft aangebeld, maar niemand kreeg lucht van de dood. De gordijnen van 97 waren weliswaar gesloten, maar dat waren ze al jaren. Me vrouw P. zonderde zich af van alles en iedereen. Wie aanbelde had geluk als er open werd ge daan. „Maar er kwam eigenlijk nooit bezoek", vertelt de buur vrouw in gebroken Nederlands. „Jaren geleden was er vaak een man, een vriend bij oma, totdat hij naar een verzorgingstehuis ging". Familie? „Nooit gezien". Mevrouw P. heeft geen kinde ren, maar wel een broer en een zus. Zij wonen niet ver van haar vandaan, maar hadden nooit contact met hun zus. Geen boodschap aan. Het bericht van haar eenzame dood kwam voor al ongelegen. Broer stond op het punt op vakantie te gaan. Die viert hij nu. Zijn zus is in alle stilte gecremeerd. Projecten Vermolmde en kunststof kozij nen tekenen de Van der Sluys straat. Een renovatiebuurt om de hoek van de statige Prove nierssingel. Het gros van de be woners is allochtoon. In het buurtcentrum komen veel bui tenlandse vrouwen samen, maar de talloze projectgroepen in de wijk zijn blank. Ze worden gedragen door twintig tot vijf entwintig mensen die bruisen van enthousiasme, maar niet kunnen verhelpen dat het on derlinge contact in de wijk po ver is. „Sinds twee jaar loopt er een buurtpreventieproject. -De straten zijn beter verlicht, de woningen door voorlichting be ter beveiligd en bewoners en scholieren houden de straten schoon. Daarnaast kent de Pro venierswijk een werkgroep 'Leefbaar' en die is ook heel ac tief', aldus wijkagent Krabbé- damMaar niemand die me vrouw P. kende. „Wij hoorden pas van haar toert ze werd ge vonden", vertelt secretaris Cor- rie Mulkens van de bewoners vereniging. „Ik vind het echt vreselijk. Dat dit bij ons kan ge beuren. Maar ja, bepaalde men sen trekken zich helemaal te rug, dus die mis je niet. En je kunt wel actief zijn, maar dat betekent niet datje iedereen be reikt. Tijdens de buurtpreven tie-campagne hebben we ge merkt dat sommige mensen ge woon helemaal niet opendoen, zelfs de deur hebben gebarrica deerd". Binnenkort starten in de Pro venierswijk weer nieuwe pro jecten. Per straat zullen twee buurtcontactpersonen worden aangestèld die de bewonersver eniging informeren over het le ven in de straat. Klachten over gebreken aan woningen, straat- vuil of criminaliteit worden doorgespeeld naar de woning bouwvereniging, de reinigings dienst en de politie. Daarnaast start volgende maand een projectgroep Oude ren, die als taak heeft de eenza men in de wijk op te sporen. Op bouwwerkster Elske Geleedst: „Dat opsporen valt wel mee. Daarna begint het moeilijkste: contact leggen. Veel mensen willen met helemaal niemand wat te maken hebben. Kom daar maar eens binnen". De Stichting Thuiszorg Rotter dam weet er alles van. Zij be schikt over een team mensen dat is gespecialiseerd in het hel pen van wat zij 'ongemotiveer de mensen' noemen. „Mensen die geen reguliere hulp meer ac cepteren, maar van wie je ziet dat ze langzaam vervuilen, ver eenzamen of overlast bezorgen aan hun omgeving", legt lei dinggevende Joke Homan van de Gespecialiseerde Wijkbe- j aarden ver zorging (GWBV) uit. Met heel veel geduld en allerlei foefjes proberen haar mensen het vertrouwen van zonderlin gen te winnen. Hulpverleenster Meta de Haan: „Omdat de meeste mensen niet opendoen, leggen we het eerste contact vaak via de brievenbus of een tik tegen het vensterglas. Ben je eenmaal binnen, dan probeer je je zoveel mogelijk in te leven in die man of vrouw. Je moet jezelf nooit opdringen of met een kant en klaar hulppakket binnen wandelen. Dat kan niet en dat mag niet. Ieder mens heeft an dere normen en waarden. Als je teruggetrokken en rommelig leeft, moetje dat zelf weten. Wij staan pas op de stoep als men sen afglijden naar onleefbare en onhygiënische toestanden of een gevaar voor zichzelf en hun omgeving vormen" De doelgroep van de GWBV wordt steeds jonger en de pro blemen worden steeds gecom pliceerder. „De gevallen wor den steeds ingrijpender. Ging het vroeger vaak om tamelijk eenvoudige mensen die niet .wisten waar zij met hun hulp vraag naar toe moesten, nu be landen we steeds vaker bij rede lijk tot goed opgeleide mensen die de greep op de samenleving hebben verloren. Omdat ze te leurgesteld zijn in het leven of in mensen of geestelijk achter uit gaan en dat niet willen ac cepteren. Ze zijn moeilijk aan spreekbaar en hebben daardoor weinig tot geen sociale contac ten", aldus Homan. De GWBV wordt door hulpver leners (RIAGG, artsen, maat schappelijk werk) beschouwd als het laatste redmiddel. Jaar lijks spelen zij in de regio noord west zo'n honderd probleemge vallen door. In bijna alle geval len lukt het de hulpverleners van de GWBV tot de 'zonderlin gen' door te dringen. „Ik werk hier nu zes jaar en het is mij slechts twee keer niet gelukt contact te leggen", aldus De Haan. Eén van die mislukte po gingen betreft mevrouw P. Thuiszorg maakte voor het eerst kennis met P. toen wo ningbouwvereniging Patrimo nium haar begin februari we gens huurachterstand het huis uit wilde zetten. Wijkagent Krabbendam nam contact op met Thuiszorg om te bezien of huisuitzetting te voorkomen was. De Haan bezocht mevrouw P. én zorgde dat de huur alsnog werd overgemaakt. Het huis- uitzettingsbevel werd ingetrok ken. Voor wijkagent Krabbe- dam was daarmee de kous af. Voor De Haan begon het werk pas. De volgende dag stond zij opnieuw op de stoep bij me vrouw P. met het doel haar een machtiging te laten tekenen voor automatische afschrijving van de huur. Maar zover kwam het niet. „Mevrouw was boos en waren weliswaar agressief. Korsakov-patiënte, geen land mee te bezeilen". De Haan keerde nog enkele malen terug naar de Van der Sluys straat 97, maar vond geen ge hoor. En toen de deur wel open ging, werd zij bedreigd met een broodmes. Het RIAGG werd in geschakeld, maar kon weinig doen. P. weigerde hulp en kon niet gedwongen worden opge nomen omdat zij volgens het RIAGG geen gevaar voor zich zelf of de omgeving vormde. Het crisisteam van het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) werd erbij geroe pen maar constateerde op dat moment geen alcoholprobleem. Pas anderhalf jaar later, sep tember '92, werden politie en hulpverleners weer herinnerd aan mevrouw P. Woningbouw vereniging Patrimonium had opnieuw het voornemen P. uit haar huis te zetten. Vanaf okto ber '91 had zij niet meer be taald. Na diverse onbeantwoor de aanmaningen schakelde Pa trimonium in februari '92 een incassobureau in. De huurach terstand was toen opgelopen tot 1500 gulden. Het ontruimings bevel liet een half jaar op zich wachten. Krabbendam ontving het vonnis in september en nam opnieuw contact op met Thuis zorg om uitzetting te voorko men. Politie en hulpverleners belden en klopten aan de deur. Weer werd niet opengedaan. Dit keer was mevrouw P. dood. Al een jaar: vanaf het moment dat Patrimonium geen huur meer ontving. „Nee, wij zijn niet aan de deur geweest bij me vrouw P. Wij sturen alleen aan maningen. Ons bestand telt vijftienduizend bewoners. Daar kun je niet elke maand iemand langs sturen", aldus A. van den Hoven van Patrimonium. De kosten van gas, water en licht werden automatisch afge schreven van P.'s rekening. Had zij ook een machtiging on dertekend voor de huur, dan lag zij nu nog dood in haar woning. De Turkse buurvrouw vindt het „heel erg", evenals dgni nersvereniging, Eef Kind dam en Meta de Haanfn dit was niet te voorkkf zeggen allen. Krabqpa „Ook met het nieuwe ee 'buurtcontactpersonen'! vi opnieuw gebeuren. Iko kent vele mevrouw P.'s sen die alle contact wit niet gek genoeg zijn voo el richting, niet te ziek vk ziekenhuis en niet te voor een verpleeghuis, nu als enige contact met jarige mevrouw die geen heeft en hulpverleners i e wijst. Ze ligt op de bank eigen urine. Misschien i wel dood". Het 'Eurocircus' van de regering, deze week begonnen in Maastricht, bereikt maandag Den Haag. Vanaf acht uur 's avonds is iedereen welkom in het provinciehuis. Staatssecretaris Piet Dankert van Europese zaken blijkt niet gecharmeerd van de term 'circus'. DEN HAAG Scepsis over :sEuropa alom, maar Piet Dan kert geeft geen krimp. Zijn politieke carrière is gelijk op gelopen met de Europese eenwording. De kroon op het werk was het voorzitter schap van het Europees Par lement van 1982 tot 1984. Nu is hij staatssecretaris voor Europese zaken in het kabinet-Lubbers/Kok. Als se condant van minister Van den Broek van buitenlandse zaken en premier Lubbers heeft hij er met de neus bo venop gezeten toen de twaalf EG-landen het omstreden Verdrag van Maastricht te kenden. Wat verontwaardigd legt Dan kert uit dat het onzin is om 'Brussel' als zondebok aan te wijzen, zoals vanuit sommige hoofdsteden nu gebeurt. De Eu ropese bureaucratie zou ver stikkend werken. „Het is wat te gemakkelijk om met de vinger naar Brussel te wijzen als men problemen in eigen land heeft. Er werken in Brussel bij de EG niet meer ambtenaren dan ge middeld bij één ministerie of een stad als Den Haag, zo'n 15.000. Dat de EG nu onder vuur ligt is mede aan die half hartige houding te wijten. Ik begrijp het wel, want de mens is zwak. Iets soortgelijks zie je in eigen land als gemeentebestu ren slechte boodschappen voor de mensen hebben. Dan hoor je ook vaak: dat is de schuld van het rijk. Ik vind, dat Brussel de zwarte piet niet verdient". Dankert vindt helemaal niet dat de Nederlandse regering met haar onversaagde streven naar Europese éénwording uit verkoop houdt van Neêrlands eigenheid. „Niks ervan", zet de staatssecretaris veelbelovend zijn verweer in. Maar met zijn tweede zin leidt de in Europese zaken zeer ingevoerde staatsse cretaris zijn gehoor al weer bin nen in de wereld van verdrag steksten, richtlijnen en overleg structuren waaruit de Europe se Gemeenschappen lijken te bestaan. Over het begrip 'subsi diariteit' dat een sleutelpositie heeft verworven sinds het vol gens hardnekkige geruchten door premier Lubbers enkele jaren geleden in Madrid het EG-jargon is binnengeloodst, constateert Dankert, nuchter: „Dat heeft altijd in de Europese verdragen ingebakken gezeten. Het is nooit de bedoeling ge weest om zoveel mogelijk cen traal te regelen. Al; sinds het Verdrag van Rome in 1957 ligt vast, dat in Brussel alleen wordt geregeld wat op een an dere niveau minder doeltref fend kan". Na het referendum in Dene marken, waarbij een krappe meerderheid 'nej' zei en het nipte 'ja' als uitkomst van het referendum in Frankrijk heeft Nederland dan nu zijn voorlich tingscampagne. De bedoeling is alle provinciehuizen aan te ydoen. „Deze voorlichtingscampagne Staatssecretaris Piet Dankert van Europese zaken. van de regering is geen circus, maar een forumdiscussie", zegt Piet Dankert een tikje gepi keerd. Hij zal maandag in het provinciehuis onder leiding van commissaris der koningin Pa- tijn in discussie gaan met het Tweede-Kamerlid Schutte van het Gereformeerd Politiek Ver bond, Sam Rozemond van het Instituut Clingendael en jour nalist Co Weigraven. Europar lementariër Leen van der Waal van de Staatskundig Gerefor meerde Partij heeft Dankert er ook graag bij. „Die is een ver klaard tegenstander van het Verdrag van Maastricht. Dat is goed voor de discussie De staatssecretaris vindt het niet vreemd, dat de regering nu opeens begint voor te lichten. „Dat is een kwestie van vraag en aanbod. Er is altijd voorlich tingsmateriaal geweest over Europa. Maar nu de publieke belangstelling is gewekt, steekt de regering daarop in. Let op, de discussie hoeft niet alleen te gaan over 'Maastricht'. Ieder een mag alles wat hij over de Europese Gemeenschappen op zijn lever heeft aan de orde stel len". Dankert is bang geweest dat na de Denen ook de Fransen in hun referendum het Verdrag van Maastricht met een 'non' zouden treffen. In de aanloop naar het Franse referendum heeft Dankert op een kwaad moment geroepen 'stop de per sen' en daarmee kwam de ver dere produktie van een presti gieuze voorlichtingsbrochure over Europa tot stilstand. Het boekje is jntussen wel ver schenen in een oplage van I FOTO: STEPHEN EVENHUIS 250.000. De produktiekosten bedroegen ongeveer een kwart miljoen gulden. Eén gulden per boekje. „Niet al te kostbaar", oordeelt Dankert, maar wel vèr boven de financiële draag kracht van het voorlichtings budget van het departement van buitenlandse zaken. Ande re ministeries hebben er dan ook aan meebetaald. Joegoslavië Dankert: „In Maastricht zijn de lijnen uitgezet voor een politie ke opstelling van de EG in de toekomst. Vanaf 1989 is het ene na het andere communistisch geregeerde land in Midden- en Oost-Europa in een economisch luchtledig terecht gekomen. Zij proberen om te schakelen van een planeconomie naar een so ciaal georiënteerde markteco nomie. De EG biedt de helpende hand, maar weet ook niet pre cies hoe het moet, al gaan we wel uit van een samenhang tus sen economische en politieke ontwikkeling. Na de verbreding van de EG door toetreding van Zwitserland, Oostenrijk, Zwe den, Finland en mogelijk Noor wegen komt er een tweede fase. Dan zullen de Hongaren, Tsje chen, Slovenen en Polen erbij komen. In de derde fase zijn Turkije, Bulgarije en mogelijk de landen van het voormalige Joegoslavië aan de beurt". Dankert geeft grif toe, dat het 'probleem Joegoslavië' moge lijk pas in de volgende eeuw in EG-kaders ingepast kan wor den. „Maar dan moeten die lan den dat zelf natuurlijk ook wil len", erkent hij. Voor militair ingrijpen nü ziet de Nederland se staatssecretaris geen moge lijkheden. „Dat is in eerste in stantie een zaak van de Vere nigde Naties. Bovendien zie ik geen bereidheid in de EG-lan den om een troepenmacht van vierhonderdduizend man op de been te brengen", och ziet Dankert een lichtpun tje in het schijnbaar machteloze toekijken van de EG bij de hart verscheurende schendingen van de mensenrechten op de Balkan. „Dank zij het bestaan van de EG is de tegenstelling Frankrijk-Duitsland in dit con flict geneutraliseerd. Duitsland heeft een band met de Kroaten en Frankrijk met de Serviërs. De EG voorkomt, dat Frankrijk en Duitsland aan verschillende kanten bij het Joegoslavische conflict worden betrokken". Kapitein 'Solo' direct voor rech AMSTERDAM - Het a Russen opgebrachte sch van de internationale organisatie Greenpeace op zijn vroegst morgen marinehaven Moermaiii wacht. Aanvankelijk verwachting dat de Sol daag in Moermansk zo nenlopen. Door het weer in de Barentsz Z loopt de tocht naar uiterst langzaam. De^j wordt weer gesleept dooe Russische slepers, nad eerder een van de slepei tijd had gesleept, omdat machinepech kampte. D heeft een snelheid van oi^, vier knopen, nog geen meter, per uur. Het Ned se ministerie van buitei^ zaken heeft uit informe' tacten met de Russische teiten vernomen dat cT tein van de Solo, Albert lf (44), direct na aankoi Moermansk voor de moet verschijnen. De aai zal waarschijnlijk „het den van de Russische ter le wateren" zijn. Het Russische persbun j, terfax heeft gemeld datr klacht van de Russen trekking heeft op de So maar op een van de ten van Greenpeace, zou de grenzen van de te ale wateren niet hebb schonden, wel de rubl\ die voor onderzoek vai schip te water was gelat waarnemend consul-# van het Nederlandse cona generaal in St. Petersb j, in Moermansk de kapitei g zeven andere Nederlam manningsleden van de stand verlenen. De Russ ben de verzekering gege de waarnemend consu r raai mag spreken met j manning. Greenpe overtuigd dat de vooi Sovjetunie niet alleen in geving van Nova Zembl: actief afval heeft gedum[ ook in de Japanse Zee.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4