LD wil nderzoek vracht- liegtuigen HOE KRIJG IE EEN VENT VAN 2 METER OP Z'N KNIEËN? Een zondagkrant met de sfeer van HP/De Tijd M aagse politie wil ak maken van urkse ontvoering Binnenland mBÊÊMÊÊÊKÊÊ Anderhalve verbijstering Leidse Courant zaterdag 17 oktober 1992 i >rman ontsnapt uit n der Hoevenkliniek ECHT Drie tbs-gestelden en iemand die uitengewone behandeling voor jeugdigen on- ng, zijn donderdagavond ontsnapt uit de Van 'oevenkliniek in Utrecht. Ondanks zoektoch- de Utrechtse politie zijn zij nog steeds op zo heeft woordvoerder J. Niemants- jet van de Van der Hoevenkliniek bevestigd, zijn volgens een woordvoerster van het mi- rie van justitie niet vuurwapengevaarlijk. Zij ^ven in de kliniek wegens verschillende za- joals aanranding, geweldsdelicten en afper- De mannen zijn ontsnapt nadat zij met een een ruit hadden ingeslagen, zegt dat het niet makkelijk is gebouw te onstnappen. „Maar met ver doe je meer dan alleen". WD-kamerlid niet eens met besluit illegalen Bijlmer HAREN WD-kamerlid Wiebenga heeft bedenkingen over het besluit van staatssecretaris Kosto (Justitie) om illegale bewoners van de Bijlmer, die door de vliegramp zijn getroffen, te legaliseren. Wiebenga vreest dat de maatregel als een „generaal pardon" uit gelegd gaat worden. De WD'er zei zaterdag in Haren begrip te hebben voor het betrekken van illegale bewoners bij het opstellen van lijsten met vermisten en slachtoffers. En het besluit om de be trokkenen te legaliseren, vindt Wiebenga „op zich sympathiek". Maar volgens het WD-Kamerlid bestaat het risico dat hierdoor ook mensen zullen worden aangetrokken, die met de ramp niets te maken hebben. Wiebenga vroeg zich af of Kosto met zijn besluit niet beter had kunnen wachten. „De ramp is nog zo dichtbij, de wonden zijn nog zo schrijnend, dat besluiten die daarmee verband houden nauwelijks goed afgewogen kunnen worden". De WD'er had het beter gevonden als Kosto een „bestuurlijke rustperiode" van een maand of drie in acht zou hebben genomen. „Nutsbedrijf voor afval Zuid-Holland" DEN HAAG-— Milieugedeputeerde van Zuid-Holland ir. J.C. van der Vlist wil dat er in de provincie een soort nutsbe drijf komt dat gaat over de afvalverwer king. Hij maakte zijn wens gisteren ken baar tijdens zijn verhoor door de onder zoekscommissie afvalverwijdering Zuid-Holland. De commissie onder zoekt het provinciale afvalbeleid over de afgelopen twintig jaar. In het rapport dat over twee weken wordt aangeboden aan Provinciale Staten zal de vuilstort in de Coupépolder en Krimpenerwaard aan de orde komen. Van der Vlist, die in 1987 gedeputeerde werd, is de laatste die is gehoord. Om controle en handha vingsbeleid op de afvalstromen te verbe teren, uitte hij het idee om één organisa tie in het leven te roepen die bepaalt waar en hoe afval verwerkt wordt. „Ik zie het liefst een Afvalverwerking Zuid- Holland: de AVZ", had Van der Vlist al als naam bedacht. Die zou bij voorbeeld het recht moeten krijgen om tarieven van derden vast te stellen. Volgens de milieugedeputeerde is er de laatste ja ren veel verbeterd in de controle, de or ganisatie en het omgaan met afval. Hij gaf toe dat er ook nog in zijn periode af val is geëxporteerd. „Ongetwijfeld. Maar niet met enig medeweten van de provincie". Over het verleden stelde Van der Vlist „dat er een heleboel zaken slecht geregeld waren". Zo was het zicht op de hoeveelheid afval op stortplaatsen natte vingerwerk. FDDORP De Neder- Rijksluchtvaartdienst heeft de Federal Avia- Administration in de ligde Staten gisteren end verzocht de lucht- ligheid van Boeing 747- vrachtvliegtuigen met Whitney-motoren neer dan zesduizend ten hebben uitgevoerd, te onderzoeken. de FAA geen „adequate ;ft op dit N ederland- zoek, zal de RLD het Ne- dse luchtruim eventueel rboden gebied verklaren eze vliegtuigen. Dat heeft ecteur-generaal van de mr. J. Weck, gisteren be- emaakt tijdens een bij- mst over de voortgang iet onderzoek naar de met het vrachtvliegtuig ■Al. [ederlandse verzoek is ge verband met wat het van de Luchtvaartinspec- H. Wolleswinkel, „be- igende" overeenkomstig- noemt tussen het onge- let de El Al-vrachtjümbo ramp met een zelfde vlieg bij Taiwan op 29 december Beide vliegtuigen verlo oide motoren van de rech- jjugel. Eenzelfde verschijn- eft zich voorgedaan met oeing 747 in Frankrijk, iegtuig slaagde er in een noodlanding te maken, m de Franse deskundigen t incident heeft onder- komt maandag naar Ne- sto: opstelling personeel /angenis is onaanvaardbaar T FEENSTRA HAAG Het is onaan- )aar dat personeel van de genis Oostereiland in dag heeft geweigerd doordeelden in te schrij- aardoor kwamen de vier, n korte celstraf moesten en omdat ze hadden ge- d boetes te betalen, di: NP vrije voeten. Staatsse- is Kostoi van justitie wijt cident aan 'bureaucratie' gisteren dat hij in de nst meer souplesse van HAAG - De politie van wil de ontvoering m 16-jarig Turks meis elf dagen werd vastge- in om een huwelijk af te ;en, voor de strafrech- w ijgen. „We willen de da- pakken en de officier ve istitie wil tot vervolging aan", zegt aldus de po- oordvoerder. jeisje werd vorige week op weg naar school 'vier mannen overmees- in een auto geduwd. Ge- waarschuwden de poli- de nacht van donderdag werd het meisje be nt een woning in de Bak- istraat, waar voorberei- voor een huwelijk plaats n- Het slachtoffer is door olitie ergens onderge- derland om het onderzoeks team te assisteren. Het onderzoeksteam is bijzon der gehandicapt omdat het niet de beschikking heeft over de cockpit-voice-recorder waarop de geluiden uit de cockpit wor den vastgelegd. De onderzoe kers doen een dringend beroep op zogenaamde ramptoeristen die de recorder eventueel heb ben meegenomen om het appa raat desnoods anoniem bij het dichtstbijzijnde politiebureau terug te bezorgen. Op grond van de beschikbare gegevens uit de recorder met vluchtgege- vens en van de verkeersleiding zal de rampvlucht worden na gebootst op een zogenaamde engineering simulator bij vlieg tuigfabrikant Boeing. Het is volgens Wolleswinkel vrijwel zeker dat motor num mer drie in zijn val ook de rech ter buitenmotor (motor num mer vier) heeft meegesleurd. Er heeft vermoedelijk niet echt brand gewoed in motor num mer drie. Er zijn brandsporen bovenop de achterzijde aange troffen, maar die zijn kennelijk ontstaan doordat bij het losra ken van de motor brandstoflei dingen zijn gescheurd. Volgens Wolleswinkel is er geen reden om aan te nemen dat de passagiersvliegtuigen van het zelfde type Boeing-747 acuut kunnen gaan leiden aan dezelf de metaalmoeheid in de moto rophanging als welke bij de vracht-Boeing van El Al wordt verondersteld. Passagiersvlieg tuigen worden gemiddeld veel minder zwaar belast. het gevangénispersoneel ver wacht. Dat wilde de veroordeel den niet meer inschrijven, om dat ze na vijf uur 's middags ar riveerden. De vertraging in het transport, die werd veroorzaakt doordat het arrestantenbusje met de vier in een file vast kwam te zitten, was door de parketpolitie wel doorgegeven aan de gevangenis. Volgens Kosto hadden er 'gewoon over uren gemaakt moeten worden'. In het bedrijfsleven is zoiets on denkbaar, aldus de staatssecre taris, omdat er geld mee ge moeid zou zijn. Foppenpolderplas Een historisch moment: de Foppenpolder bij Maasland wordt Foppenpolderplas. De onderwaterzetting werd gisteren officieel in gang gezet en gaat enkele dagen duren. FOTO:ANP door BERT JANSMA Hoe ouder je wordt hoe meer dingen er blijken te zijn die je niet begrijpt. Ik heb 't niet over zaken als zwarte gaten in het heelal of het wonder van de elektriciteit. Ik heb er mee leren leven dat ik dat eigenlijk niet écht begrijp. Al sinds het moment dat mijn leraar fysica op de HBS het hélemaal niet erg vond dat ik een ommetje maakte tijdens de les. Als ik maar op tijd terug was. Nee, ik begrijp veel méér niet. Met een gemiddelde van anderhalve complete verbijstering per dag. Zo verbaasde ik me gisteren over het gehannes rond het Haagse Amicitia waar geen horeca meer mag komen. Dat de buurt er in het smalle Westeinde geen disco wil, zie ik best in. Maar dat er nooit een horecavergunning zou zijn geweest - zoals de gemeente nu zegt - gaat er bij m ij niet in. Ik heb er jarenlang met een hoop anderen in de namaak-Engelse pub beneden met de toenmalige eigenaar en zijn vrouw gezellige glaasjes gedronken. Allemaal illegaal De nieuwe, tot nietsdoen gedwongen eigenaren vinden dat de gemeente Den Haag met twee maten meet. Ze hebben groot gelijk. Want als voor de buurt een horeca-stop geldt, waar komen dan de vergunningen van buurtgenoten als (het overigens mooie) Greve in de oude Torengarage, en voordat Mongools-Japanse restaurant in de vroegere behuizing van De Posthoorn vandaan Uit de hoge hoed van een gemeente-goochelaar, denk ik. Verbijstering nummer twee: In de bus krijg ik een brief van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor. Met mijn 'Statusóverzicht over het jaar 1991Huh 'Opgebouwd arbeidsverleden per jaar vanaf1989staat er. Daaronder: Jaar 1989, arbeidsverleden Ja. Dan: Jaar 1990. En weer: Ja. En 1991, en weer: Ja. Ben ik nou gek? Als ik in 1989een arbeidsverleden had {en lang ook), dan heb ik dat de volgende jaren toch ook. Volgt u mij Het heeft iets te maken met mijn sociale verzekeringsuitkeringen. Maar wat Raadsels. De achterkant van het formulier biedt me een riante mogelijkheid het GAK op fouten te wijzen. Maar zelfs dat kan ik niet, want ik begrijp geen bal van wat ze met de voorkant willen. Een bijgaand behulpzaam foldertje meldt: „Speciaal voor het antwoorden van uw vragen hebben wij een team van medewerkers klaarstaan Aha. Het GAK zag de bui hangen: Die stomme burgers zullen het wel weer niet begrijpen. Hup, een 06-nummer er tegenaan gegooid. Ik ben bang dat het 06-nummer in gesprek zal zijn als ik bel. Want bij dat soort gratis nummers hóórt een metalen stemgeluid dat meldt dat er meer dan twintig wachtenden voor me zijn. Dat begrijp ik wél. Volkomen zelfs. buitenshuis moet worden ge plaatst. De politie zoekt drie verdachten, onder wie de' 23-ja- rige kandidaat-bruidegom. Eén verdachte zit vast. De politie komt wel vaker za ken tegen waarbij Turkse meis jes worden ontvoerd, gedwon gen een nacht onder één dak met een man door te brengen en vervolgens moeten trouwen. Dit zestienjarige slachtoffer werd echter veel langer vastge houden. „Het is ontoelaatbaar. In ons rechtssysteem is dit een ernstig misdrijf', aldus Van Woensel. Door de ouders is geen aangifte gedaan. Dat hoeft volgens de politie de overheid er niet van te weerhouden om tot vervolging over te gaan. Volgens de politiewoordvoerder wilden aanvankelijk de ouders noch het meisje toestemmen in een huwelijk. Er is vermoede lijk onlangs toch onderhandeld over een bruidsschat. „Het is zeer waarschijnlijk dat aan de ouders enkele tienduizenden guldens als bruidsschat is be taald. Dat geld zoeken we". AMSTERDAM - Ze hebben er absoluut niet de pretentie een Nederlandse Sunday Ti mes te maken, maar het Louis XVI-interieur van de redactieruimte aan de Am sterdamse Herengracht plaatst de redacteuren van HP/De Tijd op Zondag toch een beetje boven de troepen. Morgen verschijnt hun eer ste zondagkrant, of eigenlijk: de zondagse bijlage op kran tepapier van het weekblad HP/De Tijd. De voormalige lezers van de Krant op Zondag (KoZ), het te loor gegane project van uitge ver Pieter Storms en hoofdre dacteur René de Bok, hebben deze week voor het eerst HP/De Tijd ontvangen. Zij zullen nog enige tijd de 'dubbel' op hun oude abonnement ontvangen, waarna HP/De Tijd op Zondag hoopt dat er ten minste 15000 abonnee blijven. Gerard Drie huis, de 38-jarige hoofredacteur van HP/De Tijd en de zonda- guitgave: „Twee bladen voor de prijs van één, dat is toch aan trekkelijk denken we. Lezers van de Krant op Zondag hebben een iets lager opleidingsgemid delde, HP/De Tijd mikt op de bovenkant van de markt. Onze zondagse uitgave zal zeker de sfeer van HP/De Tijd uitade men, maar een moeilijke krant wordt het niet. Wanneer lees je die krant, zondagochtend elf uur toch? Dan staat je hoofd niet naar ingewikkelde din gen". Touringcar De vijftien aangetrokken redac teuren zaten gisteren en van daag hard te tikken aan hun eerste krant die vannacht in Brussel wordt gedrukt. Neder landse drukkerijen mogen hun personeel niet op zaterdag nacht laten werken. Vanavond na elven, als de laatste stukken met datalijnen per telefoon naar België zijn verzonden, zal een touringcar met de gehele HP/De Tijd op Zondag-redactie naar Brussel afreizen. „Echt het eerste exemplaar zien we niet van de pers rollen, maar wel één van de eerste," zegt Driehuis. Zeven van de 15 geworven Re dacteuren („de Sunday Times heeft er driehonderd") die voor de zondagkrant werken, komen uit gelederen van de KoZ. Drie huis: „We hebben ze aangeno men omdat we het als journalis ten rot vonden dat zij op straat kwamen te staan, en omdat ze natuurlijk al enige ervaring hebben met een zondagkrant". De hoofdredacteur heeft ver trouwen in zijn nieuwe ploeg. „Je kunt er natuurlijk over een half jaar pas echt iets over zeg gen, maar zondag ligt eR een produkt waar ik tevreden over ben". Grote primeurs worden niet gepresenteerd overigens, maar dat vindt Driehuis ook niet zo belangrijk. „We hebben twee mooie verhalen waarvan het nu (vrijdag, red.) nog niet zeker is of ze doorgaan. Maar primeurs... ik denk niet dat de lezers het zo interessant vinden wie het eerst is". Om te voorkomen dat de nieu we krant, zoals de KoZ destijds, slechts sporadisch op de deur mat van de abonnee valt, is een bepaald duidelijke afspraak ge maakt met de Rotterdamse dis tributeur. Iedere abonnee die zijn krant niet ontvangt, krijgt vijf gulden van het Rotterdam- Poeha Half juli nam de. Hollande Pers Unie (uitgever van onder meer HP/De Tijd) de uitgeefrechten over van de failliete Krant op Zondag, en nam aldus ook het bestand gedupeerd achterge bleven abonnees tot zich. Ruim 30.000 waren het er, in tegen stelling tot het getal 100.000 dat door Storms-met veel poeha nog werd genoemd in de tijd dat hij het einde van zijn krant zag naderen. Storms had massa's geld uitgegeven en vooral veel praatjes gehad over de uitge verswereld, die sowieso al vooral uit angst vodr con currentie weinig mededo gen met Storms' krant had. Dat is allemaal heel anders met HP/de Tijd op Zondag, al was het omdat Gerard Driehuis niet hard toetert een fantastische gat in de markt op een fantasti sche wijze op te vullen... de zon dag. En misschien omdat een bijlage bij een weekblad door kranten-uitgevers niet als een concurrent wordt gezien. „Een zondagkrant is natuurlijk wel gewoon een dagblad, zij het dat het maar één dag in de week verschijnt. Het wordt een dag blad met weekblad-elementen. Het zal beter worden dan de Krant op Zondag, ze hadden, daar teveel mensen zonder er varing. Daar hebben wij geen last van". Proberen Voor Driehuis is de nieuwe uit gave tamelijk riskant als deze wordt beschouwd in het licht van zijn persoonlijke carrière. „Iedereen zei van de fusie tus sen de Haagse Post en De Tijd dat die zou mislukken. Ik heb 'm als hoofdredacteur begeleid en hij is geslaagd. Als over een half jaar de nieuwe krant een drama blijkt, zal de eer van die geslaagde fusie vervagen. Maar ik ben nog te jong om me daar druk over te maken. Heb ik ook eerlijk tegen de nieuwe mensen gezegd: We gaan het een half jaar proberen". Niemand ter redactie ziet Drie huis hyperventilerend over de gangen rennen. De hoofdredac teur vindt het allemaal wel leuk natuurlijk, zo'n eerste krant, maar wordt door zijn secreta resse toch vooral als 'koel' be schreven. Driehuis: „Dat lijkt me ook maar 't beste". Brinkman verrast WD met uitlatingen wao Idoor KEES JONKER ADVERTENTIE DEN HAAG - De WD is 'wel kom verrast' door uitlatingen van CDA-fractievoorzitter Brinkman over de wao. „Hij heeft onze oorspronkelijke plannen overgenomen. En daar kan de WD natuurlijk niet op tegen zijn", reageerde WD-ka merlid Linschoten gisteravond een tikkeltje lakoniek. Gisteren liet Brinkman op een spreekbeurt bij de Nederlandse Vereniging van Assuradeuren weten, dat het hele wao-wets- voorstel van tafel kan als de Tweede Kamer inderdaad zal besluiten om de bestaande wao'ers te ontzien. Volgens Brinkman, die tegen het ont zien van bestaande wao'ers is, kan het wetsvoorstel dan in z'n geheel weer ter discussie ko men te staan. Een van de veran deringen, die de CDA-voorman, bepleitte is invoering van een basisuitkering, die zou toeko men aan nieuwe arbeidsonge schikten. Deze basisuitkering zou beduidend lager zijn dan de wao-uitkering. Maar om toch een uitkering te krijgen die ge lijk is aan het huidige niveau van de wao, zou iedere werkne mer zich zelf moeten bijverze keren. Linschoten toont zich ingelaten met Brinkmans opmerkingen. Enerzijds is hiermee een kli maat ontstaan om de uitkerin gen van de huidige arbeidson geschikten niet te bevriezen, hetgeen de WD net als PvdA, D66 en Groen Links verlangt. Anderzijds biedt Brinkman een opening om in de toekomst nieuwe wao'ers een lagere uit kering te geven, wat de WD ook wil in tegenstelling tot de overige linkse partijen. „Dan kunnen we het ene dus regelen met steun van PvdA, D66 en Groen Links en het an dere met steun van het CDA", voorziet Linschoten. „Voor ons is dat pure winst. Er ontstaat zo een betere kans op het indam men van de toestroom van de wao'ers". De WD'er is evenwel zo vrij om nog niet gelijk te gaan juichen. Hij doelt daarmee op de recente onvoorspelbaarheid van de be oogde opvolger van Lubbers. „Het is natuurlijk nog maar de vraag of Brinkman dit keer wel waarmaakt wat hij zegt. In de Tweede Kamer hield hij don derdag zijn mond toen het ging over de wao. En twaalf uur later verkondigt hij plotseling weer hele nieuwe dingen", aldus Lin schoten. 40i°«r A,D,UR0D AM MV. /A w w; MADURODAM. HEEEL NEDERLAND AAN IE VOETEN Haringkade 175. Den Haag. Telefoon: 070 - 355 3900 Gaanderse kandidaat hoofdredacteur ANP DEN HAAG - P.Th. Gaander- se (46) is kandidaat voor de functie van hoofdredacteur al gemene nieuwsdienst van het Algemeen Nederlands Persbu reau. Dat heeft de directie giste ren bekendgemaakt. Gaanderse is thans hoofdredac teur van het Brabants Nieuws blad. Hij is door de directie voorgesteld als opvolger van R.H.G. Meijer, die per 1 oktober zijn functie officieel heeft neer- Tussen de directie en Meijer was verschil van inzicht ont staan over de toekomstige posi tie van de hoofdredacteur. De redactieraad moet zich nog uitspreken over de voorgestelde kandidaat.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3