Vakantiespreiding moet de piste redden Spelevaren boven een wit landschap Zaterdag Wintersport D I H Leidse Courant zaterdag 17 oktober 1992 i Het is het spookbeeld van elke wintersporter: voor de wintersportvakantie te zijn veroordeeld tot het hoogseizoen. Files op de rijkswegen, drukte op de bergroutes, in de rij bij de lift en krioelen op de piste. Als dan in het weekeinde ook nog eens massaal de dagtouristen komen is het echt dringen geblazen. br Willem Uilenbroek Oral eind jaren zeventig en in de |en tachtig is het aantal Neder- idse wintersporters enorm toege- men. Die grote groei is er nu wel [beetje uit. Al enkele jaren bezoe- n zo'n 1,2 miljoen bezoekers de btersportlanden. jt hangt natuurlijk sterk af van de buwcondities, die na een paar gere jaren de afgelopen winter delijk weer eens uitstekend wa- Alleen dicht bij huis (de Belgi- Ardennen en het Duitse Sauer- laat de sneeuw zich nu al vele niet meer zien. irige winter gingen 1,1 miljoen lerlanders naar de wintersport- ieden, komend seizoen houden rekening met 1,3 miljoen", ver- René de Groot, hoofd van de af- ng wintersport van de ANWB. aar een enorme groei zal er niet zijn. Er is nu een vrij hechte met weinig afvallers. Dat het tal skiërs toch nog stijgt, komt de gezonde groep senioren, die jer doorgaat dan vroeger en om- er onderaan altijd wel iets bij- de Nederlandse Skivereniging jkt dat de groei krimpt. Directeur an Schaveren: ,,Het aantal leden minder hard dan vroeger, we hebben er toch al weer zo'n duizend nieuwelingen bij. We ben nu 161.500 leden en zijn qua ntal de zesde sportbond van Ne- and, maar we zitten de num- vier en vijf, volleybal en zwem- opde hielen" uwig de stagnerende groei is lang iedereen rouwig, want het le in veel gebieden flink de gaten uit te lopen. Aan de onge leide uitbreiding van skigebie- is ter bescherming van de na il enige jaren een einde geko- De Oostenrijkse overheid bij beeld staat de aanleg van nieu- istes nog maar hoogst zelden toe %ieuwe liften mogen alleen nog worden gebouwd ter vervan- van oudere. In de rij bij de lift is voor veel wintersporters, zeker in het hoogseizoen, een vast onderdeel van de sneeuwvakantie. in Zwitserland waar plannetje voor iets nieuws aan wia/hankelijke organisatie moet en voorgelegd voor een, even vertaald, 'milieuverdraagzaam- stest'. Het aantal afwijzingen die organisatie is veel en veel tfer dan het aantal goedkeurin- idndanks doen zich nog geregeld Jiemen voor. De grootste: over- il snelwegen als een land massaal rijgt (de Nederlandse krokus!) k orme drukte in skigebieden als :e meden met de sneeuw slecht is :h in hoger gelegen streken de :p iten met grote aantallen week- endgasten moeten mengen. ,,We hebben dat probleem een paar keer gehad", zegt Obman (zeg maar voorzitter) Parth van de 'VW' van het Oostenrijkse Ischgl. „Ons dorp was al vol vakantiegangers en toen kwamen er ook nog eens tientallen bussen en honderden auto's met dagtoeristen. De weg raakte ver stopt, de wachttijden bij de liften vanuit het dorp liepen op en op de pistes was het flink druk. De vakan tiegangers die hier een week of twee weken hadden geboekt begonnen daarover te mopperen". Ischgl, maar ook menig andere plaats, is aan het denken over oplos singen voor dat probleem. Denkbaar is een limiet te stellen aan het aantal dagkaarten öf in het dal, bij de toe gangsweg, gewoon een bord te plaat sen dat het skigebied vol is. Dat laat ste gebeurt al in Lech, waar maxi- ten werven en die vervolgens weg maai veertienduizend mensen op de piste welkom zijn. „Zoiets is toch wel èen hele stap", vindt ANWB'er De Groot. „Je moet een keuze maken tussen korte- en lange-termijnbeleid. De skilifteige naar kijkt naar dat eer ste; die wil alleen maar zoveel mogelijk skipas- sen verkopen. Maar de hoteldirecteur kijkt wat verder in de toekomst; hij hoopt dat de gasten jarenlang bij hem terug komen". „Bovendien moet je ook met je weekendgasten voorzichtig omgaan", waarschuwt directeur Tony Winkler van het Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam. „Je kunt niet het hele jaar weekendgas- Wachten op de eerste stap sturen als het eens een keertje niet zo goed uitkomt". Wegen Scenario's met het bord 'vol' of al op de snelweg suggereren maar naar een ander skigebied te gaan, zijn er ook in Zwitserland, maar voor lopig zullen die nog wel in de la blijven liggen. „Ons grootste probleem is niet de drukte op de pistes, maar op de vaak smalle toegangswegen. Plaatsen als St. Moritz en Engelberg kunnen de stroom au to's gewoon niet meer aan", zegt di recteur Urs Eberhard van het Zwit sers Verkeersbureau. „Wij zijn daarom met andere maat regelen bezig, zoals het maken van grote parkeerruimtes ver buiten de dorpen en het laten rijden van pen delbussen. Verder promoten we het openbaar vervoer door daaraan kor ting op de skipas te koppelen. In sommige plaatsen zijn de dagkaar ten flink in prijs verhoogd om wat af schrikkend te werken". Zijn Oostenrijkse collega ziet geen heil in dat laatste: „Als mensen een maal besluiten in het weekeinde te gaan skiën laten ze zich door een duurdere skipas of een hoge prijs voor één hotelovernachting echt niet afschrikken". Oostenrijk is veruit favoriet bij de Nederlandse skiërs. De afgelopen winter trokken 720.000 landgenoten daarheen, zestig procent van het to taal aantal Nederlandse winterspor foto Milan Konvalinko ters. In Oostenrijk springen het Salzburgerland en Tirol er als meest bezochte regio's weer uit. Winkler: „Ook in Oostenrijk zal op termijn iets moeten gebeuren. Het aantal skigebieden wordt niet meer uitgebreid en er komen ook niet veel hotelbedden meer bij. Wat wij willen is een betere spreiding over het land; laat de cracks naar de grote gebieden met lange afdalingen gaan, maar de anderen naar de onbekendere, klei ne plaatsen. En we zullen de perio den buiten het seizoen wat meer aandacht gaan geven". Vakantiepiek De Nederlanders ontspringen de weekeinddrukte op de skipiste zelf meestal wel, omdat zaterdag de reis dag is. Maar de drukte op de wegen ontlopen ze dan juist niet. Vakantie spreiding blijft blijkbaar een onhaal baar iets, want overal in Europa be ginnen en eindigen de vakanties nog altijd in het weekeinde. „De accommodatieverschaffers ver tikken het om arrangementen an ders dan zaterdag-zaterdag aan te bieden", stelt Erik Pais van de afde ling reizen van de Nederlandse Ski Vereniging (NSkiV). „De bussen zijn daarop gericht, de diensten van de treinen en luchtvaartmaatschappij en ook. Die tendens moet eens een keertje worden doorbroken. Waar om nou niet eens een verblijf van woensdag tot woensdag aanbieden? Niemand durft de eerste stap te ne men". Individuele reizigers kunnen zo'n midweek-start nog wel eens maken, bij groepsreizen lukt dat niet. „Hoe wel, ik heb al gehoord dat in Duits land een touroperator 's zomers kor ting geeft op vliegreizen, die midden in de week beginnen. Misschien kan dat het goede voorbeeld zijn", stelt Tony Winkler. 'Kleintje-ski' Er blijkt komende winter ook zo'n 'breker met de traditionele reisda gen' in eigen land te zijn. De Jong In- tra Reizen biedt een 'kleintje-ski' aan; een busreis naar Oostenrijk van woensdagochtend tot en met zon dagochtend en wintersporters die bij De Jong boeken, maar met de eigen auto gaan, kunnen op een aantal Oostenrijkse bestemmingen ook op zondag aankomen en vertrekken. Vakantiespreiding is al enkele ma len ter sprake gekomen in het Alpen platform, waarin de Nederlandse Ski vereniging, de ANWB, de Stich ting Nederlandse Milieugroep Al pen, de Koninklijke Nederlandse Al penvereniging en de Nederlandse Bergsportvereniging de krachten hebben gebundeld ter bescherming van het milieu in de Alpen. Want als daar het toerisme niet in de hand wordt gehouden, worden de berg streken onherstelbaar aangetast. „Als donorland zijn wij ook verant woordelijk voor het milieu daar", stelt NSkiV-directeur Van Schave ren. „Zo'n organisatie als het Alpen platform bestaat alleen in Neder land. Als je nou eens zou kunnen be reiken dat ook in andere donorlan den zo'n beweging ontstaat, druk kunt uitoefenen op de ontvangende landen om maatregelen te treffen en de bewoners van je eigen landen be wust kunt maken van hun verant woordelijkheid, dan moet verbete ring van de situatie toch mogelijk zijn". Overigens doet Nederland volgend jaar toch al wat meer aan vakantie spreiding, want voor de week kro kusvakantie wordt het land in twee ën verdeeld. De zuidelijke helft krijgt vrij tijdens de carnavalsperio de, de noordelijke daarbuiten. FRANKRIJK op aarde, in Rupt sur Moselle, waar de inwoners pelijks raad wisten met dat vreemde grote gevaarte, potseling de rust in het bergdorp verstoorde. Ballonvaren tegen de achtergrond van een winters decor is bijzonder, ja zelfs spectaculair. In de Vogezen kan je dat als 'gewone' wintersporter zelf ervaren. De VW heeft speciaal een ballon aangeschaft en een piloot ingehuurd. door Hans de Jongh Die ochtend moesten we ons om acht uur in de hotellobby melden; daar zouden we de bebaarde en bruinge brande Yves Zimmermann treffen. Hij zou ons naar Cornimont rijden om van daaruit op te stijgen. De weersverwachting was gunstig: het zou licht vriezen, aan een onbewolk te hemel zou een vriendelijke zon onafgebroken schijnen en er zou een matige bries over de flanken van het massief waaien. Een perfecte dag om te varen met een ballon. De piloot wilde weten of het voor ons de eer ste keer was en of we nerveus waren voor de tocht. De eerste vraag werd bevestigend be antwoord; de tweede ontkend, hoewel dat laatste niet geheel strookte met de wer kelijkheid. Maar als jij zo rustig kunt zijn bij de voorbe reiding, waarom zul len wij dan zeggen dat we gespannen zijn, dachten we maar. Gespannen was overigens niet het juiste woord. Het was meer het onbekende, het avon tuurlijke vooral, dat ons in de greep hield. Het decor van de start was adembe nemend. Yves had een locatie gevon den in Cornimont, in het hart van de Vogezen, aan de voet van een keuri ge berghelling. Door de dagenlange sneeuwval lag er een majestueus ta pijt, zowel beneden als boven. De VW-directeur van het departemen tale comité, die als vierde man met ons meevoer, had tevoren al gezegd, dat de besneeuwde toppen van het gebergte een onuitwisbare indruk zouden achterlaten. Maar vooreerst moesten we nog opstijgen en dat baarde ons op dat moment meer zorg dan de vreugde die het bergpa- norama ons zou gaan verschaffen. Christine Gousset, de vriendin van Yves, zou ons met haar jeep vanaf de grond begeleiden en via de radio voortdurend met ons in contact staan. 'Allo ballon rouge, ici-est Christine', begon na drie keer testen snel vertrouwd te klinken. De eerste ogenblikken van zo'n reis door de ruimte gaven een mengeling van machteloosheid en verwondering. We durfden niet echt naar beneden te kijken om naar de steeds nietiger wordende blondine te zwaaien hetgeen wel hoort maar die beangstiging duurde slechts kort. Hoe beschrijf je nu dat gevoel Je wordt op getild boven de werke lijkheid, meegevoerd in de ontspannen stil te van de ruimte en je beziet het dagelijks leven als een Ma- durodam. Opeens besef je dat je vaart (of vliegt), datje los bent van de aarde en overgeleverd aan de gril len van de natuur of de deskundig heid van de piloot. Panorama We aanschouwden de witte wereld van grote hoogte. Het was eindeloos mooi. Cornimont stierf langzaam achter ons weg terwijl Saulxures sur Moselette door de koers van de bal lon in beeld werd gemanoeuvreerd. We hingen tegen de één kilometer samenstelling rlen van den anker foto's Harry Verkuylen Vanuit Cornimont zou de ballon opstijgen. In betrekkelijk korte tijd wordt het gevaarte gevuld met lucht. Van de reizigers wordt verwacht dat ze daarbij een handje meehelpen. hoge bergwand aan. Bij het passeren van de top werd ons een nieuw pano rama voorgeschoteld van de onge repte natuur. We voeren kennelijk te laag over de bergtoppen, want Yves vond het no dig om de gasbranders weer even vol aan te zetten. De lucht in de ballon werd opgewarmd en we stegen naar grotere hoogte. Een roedel herten, die haar verblijfplaats in de bossen heeft, schrok zo van het stilte door klievende geluid van de branders, dat ze op hol sloeg. Het leek wel of we ons steeds be haaglijker begonnen te voelen. Ont spannen over de leuning van de bie zen mand hangend, genoten we van elk detail dat de natuur op ons af stuurde. En met verbazing ziend dat er op deze hoogte in de bergen plot seling een boerderij op je afkomt. Dat komt, legde de piloot later uit, omdat door de dikke sneeuwlaag we gen en weggetjes aan het zicht zyn onttrokken. In de verte zagen we Rupt sur Mosel le liggen. Vriendelijk ogend. Een lief lijk slaapdorpje. Omringd door het massief met nauwelijks meer dan tweehonderd inwoners. Het bleek een kwartier later het verrassende eindpunt van onze luchtreis. De wind was op. Er was geen zucht meer te vinden en het gezicht van Yves verraadde voor het eerst enige spanning. Dat bleek achteraf overi gens meer teleurstelling te zijn. Be neden ons, waar moeders met schor ten en vaders met kalot meewarrig naar boven stonden te kijken, moest een plek worden gevonden waar de ballon kon worden geparkeerd. Ver bazing bij de mensen in het dorp. Het ding uit de lucht had iets vreemds. Iets onbekends. Misschien zelfs iets mysterieus. Sirenes Merkwaardig genoeg hoorden we na luttele minuten het schreeuwend ge luid van gillende sirenes. Gendarme rie en brandweer snelden om het hardst in onze richting. Alsof men sen uit een onbekend niets waren ge land in een legaal stukje Frankrijk. De mannen in het uniform hielden zich aanvankelijk op enige afstand, maar beseften op zeker moment dat tot actie moest worden overgegaan. Toen Yves ze vertelde waarom h\j juist daar de ballon had neergezet en vooral duidelijk maakte waarom hij dat veel liever nog lang niet had wil len doen, verscheen er een begrijpe lijke en milde glimlach op het ge zicht van de gendarmerie. Daarna was de spanning gebroken. Ook voor een handvol kinderen uit het gehucht, die de ballon het liefst 'van dichtbij wilden zien. Intussen probeerde onze piloot om via zijn korte-golfzender de positie van vriendin en begeleidster Christine te peilen. Wij moesten ervoor zorgen dat de ballon niet onverwacht zou gaan op stijgen. Aan de touwen dus. Maar in een volstrekt vreemde omgeving heeft zelfs zo'n ambachtelijke klys iets avontuurlijks in zich.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31