Vaticanum II in terugblik, herinneringen aan de toekomst L Geestelijk Leven Opinie Wallage: geen reden 'Basisagenda' niet te verspreiden Klassieke Nederlandse Koran-vertaling bewerkt COMMENTAAR 21A Leidse Courant zaterdag 17 oktober 1992 Kerkelijke solidariteitsbeweging moet armen politiek ondersteunen AMERSFOORT Het is meei dan ooit een opgave van de ker ken en de solidariteitsbeweging niet alleen maar over het erbar melijke lot van de armen in de wereld te klagen en geld voor hen in te zamelen, maar ook voor hen de rol van politieke ad vocaat op te nemen. Dat betoogde gisteren mgr. Norbert Herckenrath, direc teur van Misereor bij het af scheid van directeur Ad van Veldhoven van de Vastenactie. Misereor is de Duitse zusteror ganisatie van de Vastenaktie. Anders dan de laatste werkt zij ook met geld van de Duitse overheid om projecten in de Derde Wereld te bekostigen. Herckenrath stelde dat de in formatie over de wantoestan den in de Derde Wereld niet vol doende is gebleken om de poli tieke bereidheid te laten rijpen verandering in de wantoestan den aan te brengen. Het infor matiebombardement leidt eerder tot onverschilligheid dan tot bereidheid om de armen te helpen. Opvoeding tot be reidheid deel te nemen aan ont wikkelingsprojecten kan alleen maar mogelijk zijn wanneer in formatie over problemen in de Derde Wereld zo wordt aange boden dat daardoor motivatie en interesse wordt gewekt. Herckenrath maakte ook dui delijk dat de kerkelijke hulpbe weging nogal wat illusies is kwijtgeraakt. Het ontwikke lingswerk is niet maakbaar ge bleken. Er dienen zich steeds meer brandhaarden aan en daarom dient zich ook steeds nadrukkelijker de behoefte aan een effectieve rampenbestrij ding aan. Tenslotte is de Derde Wereld in het Westen niet lan ger een abstracte aangelegen heid. De ellende drijft steeds meer mensen naar het westen toe. Ook daar zal opvoeding tot ontwikkelingssamenwerking op moeten inspelen. Velen klagen over hun uiterlijk, maar niemand over zijn verstand. Jiddisch spreekwoord Ter Schure verbiedt uitzending mis van KRO HILVERSUM Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft de KRO- uitzending van een eucharistieviering in de San Salvatorkerk in Den Bosch verboden. Dit heeft hij de katholieke omroep laten we ten, zo bevestigt een woordvoerster van de KRO. De bisschop heeft een soort vetorecht over radio- en televisie-uitzendingen die in zijn bisdom worden gemaakt. Hij let daarbij vooral op de liturgie van de viering, maar dit keer is hij gestruikeld over het feit dat er in de als progressief bekend staande parochie wel eens voorgangers voor gaan die een loopje met het kerkrecht nemen. Pastor F. Bakker heeft begrepen dat het verbod van de bisschop te maken heeft met een dienst in 1986, waarin een getrouwde priester assisteerde bij een huwelijk. Sindsdien is dit huwelijk Juridisch in orde gemaakt" en hebben er verscheidene KRO-uitzendingen vanuit de parochie plaatsgehad. Bakker vindt dan ook dat de bisschop „vreemde rede nen" heeft om de radio-uitzending, die op 1 november (Allerheili gen) zou plaatshebben, te verbieden. „Wij zijn blijkbaar een paro chie die volgens het bisdom niet helemaal in de pas loopt. We zouden een verkeerde uitstraling hebben." De woordvoerder van de bis schop was vrijdag niet voor commentaar bereikbaar. In het psychiatrisch ziekenhuis door MARINUS V.D. BERG Haar ene oog is donker en in het andere is licht. Ze houdt haar hand onder haar jurk tegen haar linkersleutelbeen aangedrukt. Ze kijkt alsof ze wil zeggen: „Excuseer me dat ik er ben en tegelijk straalt ze iets uit van: „Ik ben me d'rwel eentje". Ze werd Mientje genoemd. Ze woonde jarenlang in een psychiatrisch ziekenhuis. Ze hoorde tot de groep „langdurig verblijvenden"Dat wil zeggen tot de dood. Vaak lag ze in de kapel op de grond. Op de vloerverwarming. De pastor en ook anderen gingen soms naast haar liggen. Ze zei: „Ze hebben me vermoord, ik ben veel tegoed voor deze wereld, mijn moederke zei het al, ze hebben van me geprofiteerd, veel te hard gewerkt voor die rijke stinkers Op een dag zei ze: Weet je wat het is, weet je wat het is. Het probleem is dat ik zelf niet zo goed meer weet wie ik ben, dat weet ik niet zo goed meer, maar gelukkig weet God het nog". Het verhaal van Mientje, die niet meer leeft, heb ik mogen horen op een studiedag in Etten-Leur. Het was een studiedag voor vooral verzorgenden en verpleegkundigen die werken op de afdeling Verzorging van een aantal psychiatrische centra in Noord-Brabant. De mensen voor wie zij zorgen, worden tegenwoordig bewoners genoemd. Het zijn mensen die vaak, zoals dat heet „uitbehandeld"zijn. Bijna allemaal mensen die niet meer terugkeren naar huis of geen ander thuis meer hebben. Dit is hun thuis. De schilderes Dumas heeft van Mientje een portret geschilderd. Dat portret stond op de studiedag op de plaats vanwaar de inleiders hun spreekbeurt hielden. Een van de pastores vertelde dit verhaal van Mientje. Bij de gesprekken die ik die dag hoorde, werd ik van binnen warm Ik werd warm vanwege het respect en de zorg voor elke bewoner. De laatste jaren wonen ze niet meer in grote zalen, maar in kleine groepen in huizen zoals u en ik wonen. Als ze willen kan hun naam in het telefoonboek staan. Voor ieder is er een brievenbus. Ieder beheert zoveel mogelijk zelf het geld. Wie in een van de huizen moet zijn, moet aanbellen. Nog niet zolang geleden las ik het ontstellende boek: „Rosalie Niemand" van Elisabeth Marain, (nu verschenen in de goedkope Rainbow serie). Het is 't haast ongelooflijke verhaal van een kind dat - ongewenst door haar moeder - afgeleverd wordt en uiteindelijk bijna vijftig jaar een onmenselijk leven heeft in een psychiatrisch centrum. Op deze studiedag werd het me heel duidelijk hoe ook de mens die lijdt aan een psych iatrische aandoening en wiens ziekte niet kan herstellen, nu kan rekenen op een menswaardige en liefdevolle benadering. Het werk dat de verzorgenden, verplegenden en anderen doen is niet opzienbarend en krijgt vaak weinig waardering. In onze samenleving hangen de gangen van de tijd vol met portretten van de „groten": keizers, kardinalen, pausen, officieren, geridderden. In Etten-Leur hangen in de gang de portretten van de „geringen", de door bijna niemand gekenden, de nuttelozen de kwetsbare mensen. „Ik weet niet zo goed meer wie ik ben, maar gelukkig weet God het nog", zei Mientje. In de geschiedenis van God, de lange gang van de tijd door, hangen andere portretten aan de muur. Ze kijken me aan met donker, het donker van de pijn, en met het licht, de hoop op het licht van de liefde, in de ogen. Ze nodigen uit tot eerbied en menselijkheid. In die gang hangen ook de portretten van de „verkoolden, de vermisten, de illegalen die niet bestonden uit de Bijlmer. En ook het portret van de vrouw, die me schreef, die als „wegwerpkind" na 40jaren lang dienen en uitgebuit worden, slechts nog roepen kan vanuit de pijn van haar hart: „God, ben je er of ben je alleen maar een hersenschim V'Ik geloof dat God er is, juist voor wegwerpkinderen, maar het kan erg moeilijk zijn om dat te geloven. DEN HAAG Staatssecre taris Wallage van Onderwijs heeft nooit vernomen dat vele kinderen in geestelijke en andere problemen (kun nen) komèn door het omgaan met occulte verschijnselen. Hij ziet daarom geen reden de besturen van basisscholen te ontraden 'De Basisagenda' te verspreiden, zo blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van SGP-fractievoor- zitter Van der Vlies. In de agenda komt naast zaken als zakgeld en vakantie ook het thema 'Kijken in de toekomst' aan bod, waarbij onder meer aandacht wordt besteed aan de glazen bol, tarotkaarten en astrologie. Van der Vlies heeft uit gegevens van organisaties die zich met hulpverlening aan kinderen bezighouden, afgeleid dat veel kinderen als gevolg van occulte praktijken in de proble men komen. Wallage meent daarentegen dat de manier waarop in de agenda het thema wordt uitgewerkt, kan bijdra gen tot begrip van de verschil len tussen culturen. 'De Basisa genda' is een produkt van het Katholiek Pedagogisch Cen trum in Den Bosch en de stich ting Onderwijs Anderstaligen en heeft financiële steun ont vangen van het ministerie van onderwijs. De agenda is bedoeld om kinderen van de groepen 7 en 8 vertrouwd te maken met andere culturen. Wallage onderstreept dat het ministerie geen bemoeienis met de inhoud van de agenda heeft DEN HAAG Was Angelo Roncalli, de latere Johannes XXIII, een behoudende of voor uitstrevende paus? In het licht van het baanbrekende concilie dat op zijn initiatief werd ge houden is iedereen geneigd voor het laatste te kiezen. De Franse filosoof Jean Guitton die hem goed gekend heeft, is daar minder van overtuigd. Hij herinnert zich Roncalli, in de jaren vijftig nuntius in Parijs, als een conservatieve prelaat die op een van de vergaderingen van de Franse bisschoppen het theologisch modernisme een van de voornaamste dwalingen van zijn tijd noemde. De Engel se Vaticaankenner Peter Heb- bletwaithe die een zeer fraaie biografie schreef over Johannes XXIII, wijst er eveneens op dat Roncalli zich helemaal niet op zijn gemak voelde in het voor uitstrevende denkklimaat van de Franse katholieke kerk. Daar ontwikkelden theologen als Yves Congar, Marie-Domi- nique Chenu en Henri de Lubac de ideeën die richtinggevend zouden worden voor dit conci lie. Zij wilden de katholieke kerk opnieuw aansluiting laten vinden bij de wereld en de mo derne cultuur. Dat is wat in fei te op dit concilie ook gebeurde dat deze week precies dertig jaar geleden begon. De voorbereidingen op dit con cilie gingen niettemin duidelijk in een andere richting. Roncalli had daar als niet-theoloog wei nig invloed op. Als pauselijk di plomaat had hij met lede ogen het groeiende isolement aange zien waarin de kerk zich ma noeuvreerde, maar greep op de inhoud van het concilie leek hij nauwelijks te hebben. Het was de in zichzelf gekeerde Romein se Curie die de documenten re digeerde en de commissies sa menstelde die daarover zouden oordelen. De pauselijke ambte narij ging er van uit dat het con cilie hooguit enkele weken zou duren. Maar dat bleek een dui delijke misrekening. De conci lievaders vonden de stukken beneden de maat. Ze eisten nieuwe „constituties" en wil den uiteraard ook invloed heb ben op de commissies die ze zouden opstellen. De gebeurte nissen namen dus een heel an dere loop dan de Curie en waar schijnlijk ook paus Roncalli hadden voorzien. De kerkhistoricus J. Jacobs Johannes XXIII. heeft onlangs de grondintuïties zoals ze blijkens peilingen on der oudere katholieken in Ne derland over dit concilie bekend waren nog eens op een rijtje ge zet: een veel duidelijkere ori ëntatie van de uitingsvormen van het kerkelijk leven op de Schrift, een herwaardering van de plaatselijke kerk, de beklem toning van de noodzaak van een voortdurende dialoog tussen de kerkleiding en de andere leden van de kerk, het streven naar een grotere deelname van leken aan het kerkelijk leven, de wens naar meer openheid jegens de andere christelijke kerken en de groeiende betrokkenheid van de kerk op de wereld, gefor muleerd als dienst aan de we reld. Jacobs bijdrage staat in een bundel artikelen die de titel meekreeg van Herinneringen aan de toekomst. Een treffende titel die aangeeft hoe veel oude re katholieken aankijken tegen hun kerk. Van hoe vreugdevol de toekomst van de katholieke kerk er uit zou zien - een zin speling op een van de belang rijkste conciliedocumenten, Gaudium et Spes (Vreugde en hoopvolle verwachting) - heb ben zij nog weet. Zij teren op herinneringen waarvan zij dachten dat die de toekomst hadden. Ten dele is dat ook wel bewaarheid: de veranderingen die dit concilie heeft bewerk stelligd zijn v.oor een deel onom keerbaar. De oecumene is daar een voorbeeld van: zelfs al be leeft de officiële oecumene droe vige tijden, katholieken en pro- testanten blijken in de praktijk meer dan ooit op elkaar aange- Er is al een zich jaren voortsle pend debat gaande tussen pro gressieven en conservatieven wie van hen het concilie nu ei genlijk juist interpreteert. Ja cobs heeft die vraag op een overtuigende wijze beantwoord ten gunste van de meer vooruit- strevenden. Hij heeft dat ge daan door de indrukken te be studeren die een van de deelne mers aan het concilie, mgr. A. Ramselaar, doorgaf aan het thuisfront. „In een vergadering zegt de sfeer soms meer dan de redering", zo stelt Ramselaar Hedwig Wasser kandidaat voorzitterschap Acht Mei UTRECHT Het bestuur van de Acht Mei Beweging heeft mevr. Hedwig Wasser uit Peize voorgedragen als voorzitter van de beweging. Als de meer dan 100 partici panten van de rooms-katho- lieke vernieuwingsbeweging er volgende maand mee in stemmen, volgt zij per 1 ja nuari 1993 W. Stael-Merkx op. Hedwig Wasser (1939), die on der meer is genoemd door de re dactie van het progressieve ka tholieke weekblad De Bazuin en de Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Gro ningen, kreeg landelijke be kendheid, toen zij in mei 1985 tijdens een toespraak tot paus Johannes Paulus II van haar tekst afwèek en aandrong op een andere houding van de Rooms-Katholieke Kerk tegen over onder anderen gescheide- nen en homoseksuelen. Wasser is onder meer betrok ken bij het Communioproject, dat de banden verzorgt tussen het bisdom Groningen en het Filipijnse bisdom Ilagan. In het verleden was zij onder meer voorzitter van de missieraad van het bisdom Groningen en lid van de pastorale raad van dat bisdom. In 1989 hield Was- FOTO: PERS UNIE ser de openingstoespraak van de jaarlijkse manifestatie van de Acht Mei Beweging, waar toen de machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen in kerk en samenleving centraal stond. Enkele participanten hebben twee tegenkandidaten naar vo ren geschoven: Henk Baars, kerkelijk opbouwwerker in het dekenaat Haarlem, en Joost Reuten, oud-hoofdinspecteur van het onderwijs. Baars (40) die acht jaar als bedrijfspastor bij de Hoogovens werkte, is coördinator geweest van alle jaarlijkse manifestaties van de beweging. Reuten (60), eens pa ter augustijn, werkte onder meer zes jaar als programma maker bij de KRO-televisie en was tot 1 januari 1992 penning meester van de Acht Mei Bewe ging- AMSTERDAM - De klassieke Nederlandse Koran-vertaling van prof. dr. J.H. Kramers heeft een grondige bewerking ondergaan. De Leidse arabisten drs. A. Jaber en dr. J.J.G. Jan sen hebben de uit 1956 dateren de tekst „aangepast aan de be hoeften van de hedendaagse Koran-lezer." De vertaling van Kramers is de eerste Nederlandse vertaling direct uit het Arabisch. Kra mers' vertaling onderscheidt zich door de bijzondere taal. De 'hoogleraar Arabisch (1891- 1951) ging ervan uit „dat de Ko ran niet gesteld is in zouteloze, vlakke en alledaagse taal. De Korantekst wil heel nadrukke lijk gesteld zijn in de taal van God en de engelen", schrijft Jansen in het voorwoord. Zo be dacht Kramers het woord 'ge notengevers' voor mensen die nu aangeduid zouden worden als polytheïsten, mensen die ge loven dat er meerdere Goden zijn. Jansen en Jaber hebben dit „excentriek taalgebruik" ge handhaafd. „Uiteraard is het bij het vertalen van de Koran ook mogelijk een andere weg te gaan en te kiezen voor de Ne derlandse termen die weerge ven hoe een moderne moslim in de twintigste eeuw de Koran verstaat." Maar zij hebben de EC Billijk standpunt CDA HET CDA heeft in een nota afstand genomen van dg ling dat automatisch alles wat openbare scholen vi'oe meenten krijgen, ook naar het bijzonder onderwijs gai regel, die al jarenlang ter discussie stond omdat hij h ,gt derwijs onnodig duur maakte, moet alleen in billijke len worden toegepast. DE wijziging zit hem dus in het afschaffen van het au ,oa tisme, wat niet wil zeggen dat de gehele 'overschrijd] D( geling' op de helling moet. De werkgroep van promi'bl onderwijsspecialisten die de nota opstelde houdt nogv gelijk vast aan het recht van het bijzonder onderwijs ii ke gevallen gelijk behandeld te worden. in een van zijn eerste brieven. Uniek zijn die indrukken niet niet want er waren vele enthou siastelingen die het thuisfront inlichtten met soortgelijke in drukken. Maar meer dan een bestudering sec van de goedge keurde documenten die nood zakelijkerwijs een compromis moesten behelzen, geven die in drukken de richting aan waarin de grote meerderheid van con cilievaders dacht. De conciliedocumenten lieten in feite veel open. Zij gingen uit van principes die nader moes ten worden uitgewerkt. De Haarlemse bisschop J. van Do- dewaard schreef aan zijn gelovi gen in 1966 dat het concilie wel geëindigd was, maar niet afge sloten, hoe graag behoudende kerkleiders dat ook wilden. „Het- concilie is wel voorbij, maar niet afgesloten. De grote en belangrijkste gave van het concilie is de nieuwe visie van de Kerk op zichzelf als Volk Gods op weg door de wereld en mèt de wereld". Al degenen die nu zeggen dat het concilie een afgesloten hoofdstuk is, hebben misschien in de praktijk wel gelijk maar doen onrecht aan de geest waardoor het was bezield. Als voorbeelden van dat soort af grendelingspogingen noemt Ja cobs het nieuwe kerkelijk wet boek uit 1983, waarvan de her ziening in het vooruitzicht was gesteld door Johannes XXlli, en de bisschoppensynode uit 1985 die het concilie wilde eva lueren. Zowel wetboek als syno de kozen voor een sterkere re gulering „en dat is nu juist niet het grondinzicht van Vatica num II"aldus Jacobs. De bundel Herinneringen aan de toekomst, aangeboden bij het afscheid van de Bossche oud-vi- caris-generaal J.A.A. van Laar hoven, illustreert opnieuw op eigen wijze de tweespalt die het concilie heeft veroorzaakt. Het in de bundel beschreven pasto raat in zijn vele specialisaties is sinds Vaticanum II op bijna on herkenbare- wijze veranderd, maar het theologisch/historisch nadenken over de door Vatica num II in gang gezette verande ringen dat het tweede deel van de bundel beslaat maakt duidelijk dat de kerkleiding die veranderingen niet echt heeft weten te absorberen. Herinneringen aan de toe komst. Pastoraat in de geest van Vaticanum II. Uitgave Arbor. Prijs 24,50. ALS voorbeeld noemt ze de gemeente die besluit eei bare school met veel allochtone leerlingen extra geld ven. In de opvatting van de werkgroep kunnen alleen zondere scholen die eveneens een groot aantal alloc] hebben aanspraak maken op dat extra geld. De gel ling van openbaar en bijzonder onderwijs wordt da keer op keer per geval bekeken, in overleg tussen gen en schoolbesturen. HET CDA geeft daarmee voor het eerst officieel aan aan de uitwassen van de regeling een einde moet Van elke gulden die werd uitgegeven voor een opt school ging soms een veelvoud naar het bijzonder ondi dat vaak veel beter vertegenwoordigd was. Het gevo althans volgens een PvdA-rapport over de materie, meentebesturen zich wel twee keer bedachten alvore vaak gerechtvaardigde wensen van het openbaar om tegemoet te komen. 3Y F] AAN de andere kant moet gezegd dat de relatief gi g positie van het bijzonder onderwijs voor een belangd aan de overschrijdingsregeling te danken is. De rt droeg er mede toe bij dat Nederland een unieke plur teit in het onderwijs biedt, met zowel aandacht voori sionele als pedagogische achtergronden. Zo is alleen j? feit dat ouders kunnen kiezen tussen een School met bel of een Montessori-school een heel groot goed. Inn telt ons land al vijftien richtingen. DAT, zo bleek uit een onderzoek van het Sociaal Cu Planbureau, ouders steeds minder bewust gebruik van die keuzemogelijkheid is een maatschappelij schijnsel dat zich niet alleen in het onderwijs voordce' lang er behoefte blijft bestaan aan scholen met een teit mag ecliter niet getornd worden aan het uitgan dat die gelijk behandeld worden aan het openbaar wijs. Het CDA, altijd bang voor een achterstelling bijzonder onderwijs, heeft daar tegen de stroming de hand aan gehouden. Met het nu wat minder rigidi 3', punt laat de partij zien dat niet alleen het bijzonder wijs, maar het hele onderwijs haar ter harte gaat. Jezuïeten kritiseren Michelangc ROME Het vooraanstaande jezuïetentijdschrift 'Civilta Cattolica' heeft opzien gebaard door kritiek te leveren op de manier waarop Michelangelo het Laatste Oordeel in zijn schildering van de Sixtijnse Ka pel heeft geïnterpreteerd. „Het Laatste Oordeel is geen geluk kige interpretatie van de bijbel se en theologische gegevens", schrijft het blad in zijn nieuw ste nummer, waaruit Italiaanse kranten gisteren uitvoerig ci teerden. Het tijdschrift verwijt de schilder dat hij geen vertrouwen, maar ang weergegeven. De dag deels is „een dag van heid en vreugde", meei >e ta Cattolica'. Michi^ heeft daarentegen eer ij aspect van de angst dan de hoop geschilderd. M gelo Buonarroti werktal 1534 en 1541 aan het Oordeel op de muur altaar van de kapel. Het Oordeel wordt op dit gerestaureerd. „kracht van deze monumentale vertaling, waarvan niet zonder reden al meer dan 50.000 exem plaren zijn verkocht", niet wil len aantasten met „prozaïsche Daarmee zetten zij zich af tegen de vertaalwijze van Leemhuis, die in zijn vedrtaling van '89 heeft geprobeerd dq Arabische tekst „in een zo toegankelijk mogelijk Nederlands" weer te geven. „Er is niet geprobeerd door middel van speciale woord keus of zinsconstructie de vorm van de oorspronkelijke tekst te benaderen", schreef deze ara bist in 1989 in de verantwoor ding van zijn vertaling. Onder moslims is het overigens lange tijd onderwerp van dis cussie geweest of de Koran wel vertaald mag worden. Tegen woordig zijn de meesten het er over eens dat een Koranverta ling niet meer is dan een bijzon dere vorm van Koran-uitleg die is toegestaan, aldus Jansen. Om duidelijk te maken dat de Koran geen proza is, hebben de bewerkers de verzen niet ach ter elkaar laten drukken, maar in vrije regel val. Zij hebben een grote hoeveelheid verklarende noten toegevoegd en opmerkin gen van klassieke commentato ren omgezet in begrijpelijke taal. Tevens hebben Jansen en Jaber aandacht geschonken aan de parallellen tussen de Ko ran en de Bijbel, het boek van de christenen. mST CeidócScywumt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Peri Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA'Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 - 132221, 070-3190 933. 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor' Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur. J. W. C. Leune (tel. 070 - 3190 8 Leiden en omgeving (tel. 071 -1 F. Buurman, K. v T. Pieters en M. Roso Binnen- en buitenland, financiën er A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P v. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka. Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800), sport (tel. 070 - 31! en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binnen Haagsche Courant. De Leidse Courant maakt vérder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nede Belgiè. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. M van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H. B. (chef), H.B, Bijleveld, drs. J. Feenstra, D.J, Hofland, K. Jonker, P. Kooprw i G Korevaar, D W van Rietschoten, C.P. Visser en K. van Wees. Algemeen nator: J.A.L.M. Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M. de Ko (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Vo (Parijs), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van,,tD (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaais M. de Cocq. n 08 30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Telefax 071 -140 lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 07u Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2