Kinderen zonder vaderland De Britten zijn grimmig Zaterdag 4 Leidse Courant i zaterdag 17 oktober 1992 Kinderen die ouders in het buitenland hebben, leiden een leven met een gouden randje. Vakanties aan verre kusten, kerstmis vieren in Gabon of Oman. Maar er is ook een schaduwzijde: najaren reizen is het echte vaderland achter de horizon verdwenen. Het Vliegende Hollander-syndroom. ooor Casper Postmaa Codes op middelbare scholen in Ne derland zijn vrij strikt. Een verkeer de spijkerbroek, afwijkend gedrag of wat minder up-to-date taalgebruik en een nieuwkomer blijft een buiten staander. Min of meer verstoten door de groepscultuur. Kinderen van ouders die langere tijd in het buitenland hebben doorgebracht kunnen daarover meepraten. Na ja ren in het Verre Oosten, Afrika, of een ander afgelegen continent ko men ze terug in Nederland: het land dat volgens het paspoort hun vader land is, maar ze missen de aanslui ting met het dagelijks leven. Vooral op school. Ze voelen zich onbegre pen, slagen er moeilijk in echte vrienden te maken. Na enkele te leurstellende ervaringen klappen ze dicht en verlangen diep in hun hart weer naar de volgende verhuizing. Kinderen en ouders die in het bui tenland hebben gewoond, spraken vorige week in Bussum op een con gres over hun ervaringen. Aanlei ding was een vergelijkend onderzoek van de universiteit van Amsterdam in op- dracht van de stich ting Nederlands On derwijs in het Buiten land naar het uitzend- beleid in zeven landen. De naam van het rap port luidt veelbeteke nend De Vliegende Hollander. Het begrip verwijst naar de 18e eeuwse sage over het zeilschip de Amster dam, dat is gedwongen om to^ het einde der dagen¥over de oceanen te zwerven, zonder ooit rust te krijgen. De onderzoekers, die het uitzendbe- leid hebben onderzocht komen tot de conclusie dat veel Nederlandse kinderen, die in het buitenland zijn opgegroeid lijden aan het Vliegende Hollander-syndroom. Ze zijn ruste loos, kunnen zich moeilijk op een vaste plaats vestigen en slagen er vaak niet in intensieve relaties aan te gaan. Als kinderen zonder vader land gaan ze zoeken wat ze in Neder land niet kunnen vinden, maar in het (buiten)land waar ze opgroeiden zijn ze inmiddels ook vreemdelin gen. Tijdens het congres kwamen heftige emoties los. Kinderen met psychi sche problemen als gevolg van de voortdurende onthechting, eenzame meisjes met anorexia. Anderen her inneren zich alleen een prettige, spannende tijd en voelen zich rijker dan leeftijdgenoten. De mensen die in de praktijk met kinderen van uitgezonden ouders te maken hebben, bevestigen allen het bestaan van het Vliegende Hollan der-syndroom. Al is niet iedereen het eens over de ernst van de gevol gen. Bob van Dam, directeur van de stichting Nederlands Onderwijs in het Buitenland: „Het leven is voor die kinderen vaak een duiventil. Ze leren flexibel te zijn, kunnen zich snel aanpassen, maar leren niet diep te gaan. Als ze weer thuiskomen, hebben ze moeite met het maken van echte kontakten. Bovendien blijkt dat de Nederlandse samenle ving geen belangstelling heeft voor hun problemen. Ze klappen dicht en praten er niet meer over. Ze zijn wortelloos. Ze nemen niet deel maar kijken toe. Het merkwaardige is dat het niet meer overgaat. Het onder zoek heeft zich uitgestrekt tot men sen van tachtig jaar. Die blijven on tevredener dan de doorsnee Neder landers". Van Dam pleit voor op vang als kinderen weer terugkomen in Nederland. „Wij adviseren ouders om hun kinderen op scholen te doen waar ze dit soort kinderen al veel Ouders kunnen beter niet naar het internaat faxen als hun kind een buik pijntje heeft hebben. Daarnaast bevorderen we het kontakt tussen scholen hier en in het buitenland". Shell De wijze waarop in bedrijf of organi satie de problemen rond het onder wijs worden opgelost, kan van grote invloed zijn op de uiteindelijke ge volgen. Ruwweg is een verdeling in twee groepen te maken. Shell-men- sen tegenover werknemers die bij het ministerie van buitenlandse za ken (BZ), Philips, Unilever, de HBG, internationale organisaties of ban ken in dienst zijn. De laatste groep is geneigd de kinderen zo lang moge lijk bij zich te houden, ook als de kin deren oud genoeg zijn om voortgezet onderwijs te volgen. Shell biedt op de meeste locaties ba sisonderwijs aan en maakt het ver volgens financieel mogelijk om de kinderen vanaf het twaalfde jaar naar een internaat in Nederland te sturen. Daardoor blijft de mobiliteit van de ouders groot en is de conti nuïteit van het onderwijs verzekerd. De Shell-methode blijkt in de prak tijk aanzienlijk beter te werken. Door een aaneengesloten ver blijf van een jaar of vijf zes op dezelfde school is het gevaar kleiner dat het kind zich bui tengesloten zal voelen. Katryne Poortman, een Shell-kind, heeft aan den lijve onder vonden wat het ver schil is. Zij kwam een jaar later, dus op haar dertiende, vanuit En- geland naar Neder land. Die uitzondering was mogelijk omdat er bij Londen een Nederland se middelbare school is (een depen dance van het Wassenaarse Rijn lands Lyceum). Behalve in Aberdeen bestaat er geen mogelijk om in het buitenland Nederlands voortgezet onderwijs te volgen. Terug in Wasse naar verbleef ze in internaat De Santhorst en ging school op het Rijn lands Lyceum. Haar ouders verhuis den in de tussentijd naar Singapore. „Van de kledingcultuur in Neder land wist ik niets", vertelt Katryne, „Ik had zoiets nog nooit meege maakt. Ik lette er niet op welk merk schoenen ik droeg. Dat werd abso luut niet geaccepteerd. Datje daarin kunt lopen...Je had bepaalde mer ken, die moest je dragen. Naf Naf en zo". De basisschool had ze in het buiten land gevolgd in het rusteloze tempo Een klasje met kinderen van uitgezonden Nederlanders in Singapore. van de Vliegende Hollander. „Ik heb op negen verschillende basisscholen gezeten. Ik vond dat heel leuk, want ik heb veel van de wereld gezien. Ik had best een grote mond; het kon me niet zo veel schelen wat ze van me dachten, want ik ging toch weer weg". Dat veranderde toen ze op haar der tiende alleen terug naar Nederland ging om de middelbare school af te maken. „Het feit dat ik vijfjaar ach ter elkaar op het Rijnlands zou moeten zitten, vond ik angstaanja gend. Ik was nog nooit ergens zo „Ik kwam midden in een hele hechte groep terecht. Ik was echt een vreemde eend in de bijt. Dat was wel even slikken. Op mijn verhalen over het buitenland zaten ze niet te wach ten. Je klasgenoten vinden je al gauw een opschepper. Misschien dat jaloezie meespeelt, in elk geval houd je al snel je mond dicht en zoek je vrienden op die ook in het buiten land zijn geweest". De scheiding van haar ouders is aan vankelijk stroef verlopen, maar uit eindelijk kijkt ze met plezier op haar internaatsjaren terug. „In het begin miste ik mijn ouders heel erg. We hadden een hechte band in het ge zin, maar na vier jaar vervreemd je toch van elkaar. Je probeert het niet te laten gebeuren, maar het gebeurt toch. We zagen elkaar drie maanden niet en dat is best veel. Ze weten niet wie je vrienden zijn, wat er in je om gaat. Het was steeds een verrassing hoe groot we waren geworden. Soms was het een heel raar gevoel. Dan keek ik ze aan als ze kwamen en dacht: dat zijn dus mijn ouders... „Ik zat beslist niet te juichen toen ik hoorde dat ze terugkwamen. Ik had leuke vrienden gemaakt op het in ternaat, was zelfstandig en in één klap weer gewoon. Niet meer spe ciaal". „Toch was het heel goed dat ze er weer waren. Ik zat in de vijfde klas, toen heb ik nog twee jaar dat huise lijke familiegevoel gehad. Anders was ik meteen in Maastricht, daar studeer ik nu, op kamers gegaan. Ik ben rusteloos, dat kun je wel zeggen, maar ik zou de tijd in het buitenland en op het internaat niet hebben wil len missen. Ik ben zelfstandiger ge worden. Dat op kamers wonen in Maastricht heeft geen enkele moeite gekost. Ik heb dat al gehad". Emotioneel Door het grote aantal werknemers (5400) dat wordt uitgezonden, be moeit de Shell zich intensief met het onderwijs. Peter le Noble is onder- wijsadviseur van het olieconcern. Hij heeft onder meer 23 Shell-scho- len in den vreemde onder zijn hoede. Hij gelooft in het Shell-systeem om de kinderen op hun twaalfde terug te halen: „Ik ben ervan overtuigd, dat de problemen bij ons minder zijn dan bij kinderen van diplomaten. Als die leeftijd van twaalf jaar aanbreekt is dat een emotionele beslissing, waarbij ik de indruk heb dat de ou ders het er moeilijker mee hebben dan de kinderen. „Vooral moeders zeggen nog wel eens: daar heb ik geen kinderen voor gekregen. Maar vanuit de positie van het kind zitten er veel positieve kanten aan. Ze hebben het beste van twee werelden. Ze zijn vroeg zelf standig, kunnen bij voorbeeld hun eigen kleren kiezen, wonen met hun vrienden samen en mogen ook nog eens de halve wereld over om bij hun ouders terugkomen. Ze zijn hun bij zondere leventje kwijt. Ik heb dat bij mijn eigen dochter ook ervaren". Mobiliteit Ondanks de vele positieve verhalen over de ouderloze periode in Neder land neemt binnen de Shell de be reidheid af om naar het buitenland te verhuizen. Behalve de kinderen speelt ook de loopbaan van de vrouw daarbij een rol. In de meeste landen waar Shell werkt kan de echtgenote haar carrière niet voortzetten. De oliemaatschappij houdt dit jaar een enquête onder het personeel naar de precieze achtergronden van de ver minderde mobiliteit. Le Noble: „Ik denk dat mensen eerder bereid zijn om te verhuizen als ze het gevoel hebben dat ze hun kinderen veilig achterlaten. Dat on derdeel moet dus bijzonder goed ver zorgd zijn. Mijn probleem is dat ik niets over de internaten te zeggen heb. Een goede kwaliteitsregeling komt niet van de grond. Aan mini male eisen als een goede huiswerk begeleiding wordt soms niet vol daan. Het Haagse Renswoudehuis is een goed internaat met een staf van 25 man op 65 leerlingen, maar er zijn huizen waar een echtpaar het samen met een part-time-kracht doet. Mijn bezwaar is ook dat som mige internaten op een Club Médi- terranée gaan lijken. De wintersport en de zeilkampen, zeg maar de lol komt op de eerste plaats. Ik heb lie ver wat meer aandacht voor het on derwijs' ouders op vakantie te gaan. Het Om die reden overweegt Shell zelf De Nederlandse school in Jakarta. komt hooguit eens per jaar voor, misschien zelfs minder, dat we iets moeten regelen omdat het met een kind niet gaat. „Het is vooral een kwestie van goed voorbereiden. Op een gegeven mo ment groeit een kind er naartoe. Ze ervaren de kleine maatschappij waarin ze leven als te beperkt. Er zijn geen oudere kinderen, geen opa's en oma's, geen zieken of invali den, bovendien horen ze in de va kanties bij het zwembad de verhalen van hun broers en zusjes over het le ven in het internaat. Veel kinderen zijn beslist niet enthousiast als hun internaten op te zetten om zo kwali teitsverbetering af te dwingen. Le Noble: „Maar daar is ook niet ieder een gelukkig mee. Sommige ouders vinden toch al dat ze van de wieg tot het graf door Shell worden verzorgd, die willen niet dat hun kinderen óók nog eens in een Shell-internaat ko men". Bovenmodaal Het Renswoudehuis heeft ruime er varing op het gebied van het huis vesten van kinderen, want sinds 1564 is het al een weeshuis, zij het dat het 25 jaar geleden van karakter veranderde en internaat weri huizen 65 jongeren in wat de dii een bovenmodale omgeving m De meesten zijn kinderen van! ouders maar ook kinderen vanj maten en mensen uit het be<j leven of de ontwikkelingssamei king vinden hier een tweede thi Het regenteske gebouw uit dei twintig kijkt uit over het statii sarium aan het Haagse Jozef Is plein. De kinderen hebben eenl kamertje, achter ligt een kuns tennisbaan, in de kelder staal jarts, een tafeltennistafel enl speakerboxen voor een feestje geren in sportkleding lopen ine In de keuken maakt de kok zut met worst klaar en champi l'escargot als voorafje. Eten gi in een trendy patio met een j overkapping. De sfeer is ontsp: en huislijk. Het Renswoudehi volgens directeur Bram Hai (42) een warm maar neutraal voor de kinderen zijn. Hij zi Vliegende Hollander-gevoel bij jongeren opduiken die mii of aan het einde van hun midd schooltijd naar Nederland Hartzema: „Die kinderen, va; diplomaten, zijn van hot naarl sleept en hebben een versnij schoolhistorie. Dat is een gro moeilijk kan aarden, inderdai blemen heeft met het leggi kontakten. Ik durf zelfs te dat het ministerie van buiten zaken het Nederlands onderw crimineert. In het buitenland van allerlei onderwijs betaald de vergoeding voor Nederlai derwijs plus internaat is vee Kinderen worden dus gedïj vreemdtalig onderwijs te volg hebben een jongen gehad die len sprak, waarvan niet e< moedertaal was. Typisch h duct van het BZ-circuiti- In de regel geeft het verblijf internaat geen problemen. *j eerste kerstvakantie is de hj, verdwenen. Hartzema: ,,H|( komt voornamelijk door gi doeld gedrag van de ouders. der moet ze loslaten. Somml ders blijven hier nog weken dan zie je dat het kind zich het systeem geeft. Ik zeg 1 eens: het is beter als u niet f belt of faxt als hij een bul heeft. Daar zijn wij voor". ?j Vluchten Het wonen in het buitenlandj niet zelden beslissingen m£ mee, die sterk zijn beïnvloi emoties. Ouders, die hun kt zo lang mogelijk willen vast^ en daarom met ze van cd naar continent, van schoy school zwerven. Als de Hollander. Nooit land in zicll zema: „Als je je kinderen zo 11 gelijk bij je houdt, betekent! een enorm risico. Ze gaan lL beeld in Amerika studeren,! vreemden van Nederland d wen met iemand daar. En dj den de ouders teruggeroep hebben dus precies het tegedj stelde bereikt van wat ze aC den". p; De - inmiddels oudere - kindi op het congres in Bussum j) woord kwamen, maar ook 4 het Renswoudehuis wonen,! één doelstelling in hun meen. Straks als ze uitge» zijn willen ze weer naar hei land. Allemaal. L De réden is niet altijd duidel[( schien omdat ze in het voetsj hun ouders willen treden, kan ook zijn dat ze aan hoog vliegende Hollander stappi volgens het NOB-onderzoé; leven lang rusteloos te zoeöj het niet bestaande vaderland de horizon. L BRIEF Alice Broeksma tussen de britten De recessie hangt in Engeland loodzwaar in alle hoeken en gaten. En wie kun je nog de schuld geven? In de tunnels van de ondergrondse in Londen hangen manshoge affiches met een morele boodschap van de kinderbescherming. Die luidt ongeveer: 'Het leven is tamelijk bedonderd, ook al wil de wereld van de reclame u anders doen geloven. Schoenen gaan kapot, kleren slijten en uw auto ook en het huis moet worden betaald. Maar dat wil nog niet zeggen dat u uw kinderen mag meppen'. De tekst is veel langer en kan door een wachtende passagier, die de ene metro heeft gemist, net wórden gelezen voordat de volgende metro arriveert en veel mensen lézen het ook, aandachtig. Generaties kinderen zijn al geslagen, maar zulke posters hingen er echt nog niet, in Londen. Nu men algemeen doordrongen is van de reële gevolgen van de recessie, waaraan in Engeland maar geen eind komt, kan zo'n boodschap ineens wél. Die recessie kruipt in alle hoeken en gaten. Op dit moment gaan er 1220 Britse bedrijven over de kop per week. Dat zal nog minstens twee jaar zo door gaan, wordt er voorspeld. In Groot- Brittannië is een werkende bevolking van 25 miljoen mensen, minder dan de helft van het totaal aantal inwoners. Tegen Kerstmis zullen er drie miljoen werklozen zijn, 12,5 procent van de beroepsbevolking. The Samaritans, de hulporganisatoren die per telefoon te bereiken zijn voor mensen met problemen, kwamen onlangs met een rapport waaruit blijkt dat het aantal zelfsmoordgevallen in de groep Britse mannen tussen de 35 en 44 jaar is gestegen met 10 procent. Iedere twee uur is er een Brit die zelfmoord pleegt, nu drie keer zoveel mannen als vrouwen. The Samaritans koppelen die gegevens direct aan de recessie. De recessie kruipt op als kou in de botten. Op het postkantoor zegt de loketjuffrouw bijna bestraffend: „Dat is, als u dat zo naar het buitenland verzendt, twéé pond". Ja, knik ik, en trek de portemonnaie tevoorschijn. Maar dan vraagt de loketjuffrouw: „Vindt u dat dan niet te véél?" Terwijl ik al met de munten in mijn hand sta. In het pakket zit een boek en een brief, dat weet dé loketjuffrouw ook, omdat er voor de Britse douane voor de kleinste kruimel die verzonden wordt, een sticker met inhoudsopgave op een postpakketje moet in verband met de boevenjacht in de drugswereld. Ik leg het geld voor haar neer. Zij zegt: „Als u nu die brief uit het pakket haalt en alleen het boek stuurt, dan is het goedkoper". „Maar ik heb die brief toch niet voor niets geschreven", mompel ik verbaasd. Zij zegt: „Maar als u 'm niet verstuurt is het goedkoper". Incident? Nee: regel. Dit soort adviezen wordt nu voortdurend gegeven door de Britse posterijen. En altijd met een aarzeling bij het noemen van het totaal te betalen bedrag. Om de klant de gelegenheid te geven om het feest niet door te laten gaan, want wie hier van een uitkering moet leven of van een klein salaris in dit land zonder minimumloon, die is gewoon ronduit arm. Professor Piachaud van de vooraanstaande Londense school voor economie en politiek en wetenschappen, rekent uit dat 12 miljoen Britten, ofwel 20 procent van de totale bevolking, onder de armoedegrens leven. „Armoede, welke armoede?" vraagt de premier van het geheel pedant, terwijl zijn kabinet nadrukkelijk naar het buitenland wijst. Dat Sterling zo gekelderd is op zwarte woensdag in september, dat komt ook omdat de Bundesbank Engeland heeft laten vallen, zeggen ze hier. Het publiek knikt ijverig: Ja. De Londense krant Evening Standard concludeert tevreden dat de Britten tenminste de Duitsers nog de schuld kunnen blijven geven en citeert Winston Churchill met: „The German's are always at your feet or at your throat". De Duitsers zijn je absolute vriend of je absolute vijand. De rij citaten gaat door. William Shirer (auteur van The Rise and Fall of the Third Reich) vergeleek de Duitsers met vleesetende schapen. Keizer Karei: „Met God spreek ik Spaans, met vrouwen Italiaans, Frans met mannen en Duits met mijn paard" en de Evening Standard sluit af met Sir John Betjeman, dichter: „Gracious God, bomb the Germans". Lachen in de krant, maar niet op Soho Square, de vreemde oase achter Oxford Street, waar het ineens naar bomen ruikt en waar als het niet regent mensen languit in het gras liggen te slapen met een krant over hun hoofd, waar een vrouw bij een bank knielt en het moede hoofd legt in de schoot van een mede-zwerver, waar om de hoek een cashpoint is van Barclays Bank, waar men geld uit de muurljjj trekken en waar een kleine^ vrouw met een bril rondhai zachtjes jammert, het lijkt t| het liedje: „Ik ben dakloos, me". Een zwarte man in de meti bijbel. Een buitenlander met diai zijn jas en diamanten aan vingers dommelt. Een vrouw in een mantelpi uniform van de City, trekt: eind van de dag in de trein biertje open, trosjes parelsi oren deinen mee met het over de rails. p Achter haar, op de overloopt twee wagons, schreeuwenepd dronkaards obscene tekste brullen en ze lallen en boer$ oprispingen ontploffen acl hun keel, tot het volgendei een uur verderop. Een enkf passagier trekt een wenkbijz Verder wordt er gezwegen|n Britten zijn grimmig.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28