tém Pl'W/ ml Een komen en gaan van vips C 1 Ann Mannen in het spoor van Marga Klompé Ardig weerzien in Annies vierluik C3 Si*,? - - Crosser Van Bakel blijft optimist C5 LAMOURLAND' IN BOEKVORM SWART 't Is over l j/ >1 MENSEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 'Ik heb niet het gevoel dat er een nieuw kind is geboren. Het zijn per slot van rekening mijn eigen televisieteksten die nu gebundeld zijn'. Gert-Jan. Ik ga hem een handteke ning vragen. Gert-Jan, ik mis nog een paar mensen". Dröge: „Ja, je moet een keer stoppen. Je kunt er wel vijfhonderd uitnodigen". De presentator van het succesvolle AVRO-programma bekende eerlijk dat hij niet heel erg opgewonden is geraakt van de verschijning van het boekje, waarin tips staan als 'neem goud aan boord van uw jacht in plaats van koper. Dat scheelt een steward voor het poetsen'. „Ik heb niet het gevoel dat er een nieuw kind is geboren. Het zijn per slot van re kening mijn eigen televisieteksten die nu gebundeld zijn". Zijn popula riteit relativeert hij tegenover Tine ke met: „Straks slaan ze me de tram Rens benoemd tot baron van Ooit eter Jan Rens is benoemd tot baron van Ooit. Ieder jaar verleent 'Het land van ooit' in Drunen deze titel aan een Nederlander die 'een bijzondere bijdrage levert aan het plezier van de mensheid in het algemeen en kinderen in het bijzonder'. Eerder zijn de bedenker van het attractiepark Herman van Veen, Annemieke Hoogendijk en Joost Prinsen totbaron(es) van Ooit benoemd. De officiële 'verheffing in de adelstand' van Rens vindt plaats op zondag 1 november. Wellicht musicalrol voor Meryl Streep IN^Ieryl Streep wordt de laatste tijd veelvuldig genoemd in verband met de musical 'Sunset boulevard' die Andrew Lloyd Webber ('Evita' en 'Cats') aan het voltooien is. De musical is gebaseerd op de klassieke film van Billy Wilder waarin Gloria Swanson de vergeten filmster Norma Desmond speelde. Streep, die in 'Postcards from the edge' al bewees over een stem te beschikken, Ann Mannen begint het gesprek met een citaat van wijlen minister Marga Klompé: „Ik ben namelijk van mening dat mannen en vrouwen elkaar aanvul len en dat beiden daarom op iedere plaats in de samenleving moeten sa menwerken". Klompé zei dit in 1947 tot de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties. „Het is een prachtige fe ministische gedachte en nog steeds ac tueel", vindt Mannen. „Er is wel veel veranderd sinds die tijd, maar vrouwen ontbreken wereldwijd vrijwel nog altijd Marga Klompé is een illustere voor gangster van Ann Mannen. Ook zij spreekt binnenkort de jaarlijkse Alge- ne Vergadering toe. Vandaag stapt zij op het vliegtuig naar New York. De 34-jarige Surinaamse Mannen, verbon den aan de Hogeschool in Leeuwarden, maakt deel uit de Nederlandse rege- rings-delegatie en is afgezant van de vrouwenbeweging. In de week van 26 oktober stelt zij zaken aan de orde op het gebied van internationaal vrouwen- beleid. Zonder zenuwen, verzekert ze. Eerste zwarte „Ik sta er niet voor mezelf. Als dat wel het geval was, zou ik nerveus zijn. Maar ik ben daar om de belangen van Neder landse vrouwen te behartigen. Dat wil ik zo goed mogelijk doen en dat geeft me kracht". Ze is de eerste zwarte vrouw die wordt foto Jos van Leeuwen Ann Mannen: 'Denk vooral niet dat ik me een evangelist voel'. afgevaardigd. Ann maakt daar weinig over. Immers, veel belangrijker is wat zij de Algemene Vergadering binnen kort voorhoudt. In haar toespraak, die zij in nauw overleg schreef met een groot aantal vrouwenorganisaties, vraagt ze onder meer aandacht voor ge weld tegen vrouwen. Ze zal bepleiten dat de VN zich in een verklaring er te gen uitspreekt en dringt ook aan op het aanstellen van een VN-rapporteur. In haar betoog gaat ze bovendien in op ra cisme. „Een wereldwijd verschijnsel en een belemmering voor zwarte- en mi grantenvrouwen, ook hier in Neder land". V rouwenconferentie De Wereldvrouwenconferentie, die in 1995 in China wordt gehouden, is een volgend onderwerp dat zë ter sprake brengt. Zij zal eisen dat de media vrije toegang krijgen en heeft daarnaast een ander dringend verzoek. „Er moeten fondsen komen voor vrouwen uit ont wikkelingslanden, zodat zij zowel op de voorbereidende bijeenkomsten als de conferentie in China aanwezig kunnen zijn". Zij heeft nog wat punten op haar pro gramma staan. Een van haar stellingen is dat binnen de Verenigde Naties meer vrouwen moeten doorstromen naar ho gere functies. Het streven is 35 procent; nu bezet tus sen de twintigen dertig procent de top. „Magertjes als je je bedenkt dat de helft van de wereldbevolking uit vrouwen be staat", constateert ze. Culturen Ann Mannen is docent/trainer transcul turele communicatie. Het wil zeggen dat zij mensen leert omgaan met ver schillende culturen. De afgelopen twee jaar heeft zij zich naast haar baan voor bereid op het bezoek aan de Verenigde Naties. Zo heeft zij onder meer inleidin gen gehouden over het actieprogramma van de VN voor de verbetering van de positie van vrouwen. De aahzet voor deze op de toekomst gerichte strate gieën werd gegeven op de allereerste Wereldvrouwenconferentie in 1980 in Mexico. „Veel vrouwen weten van het bestaan niet af. Ik probeer met de inlei dingen het actieplan wat dichterbij te brengen. Je moet het wortels geven. Doe je er niets mee, dan zal de verbetering van de positie van vrouwen stagneren". Ze lacht: „Denk vooral niet dat ik me een evangelist voel; ik doe dingen zolang ik er plezier in heb". Ze gaat vol verwachting naar de Vere nigde Naties. Mannen heeft zich altijd betrokken gevoeld bij de VN, zegt ze. Het bijdragen aan wereldvrede is ook wat Bah'a'i', het geloof dat zij aanhangt, nastreeft. „Ik romanticeer de VN niet. Het is een log instituut, waaraan nog veel te verbeteren is. Maar waar de Ver enigde Naties voor staan, ligt me na aan het hart". Het verblijf in New York heeft voor haar nog een andere intentie. „Het doet me altijd goed om met men sen uit de hele wereld samen te zijn; in ternationaal gezelschap stimuleert me enorm". Terug in Nederland zal ze zich weer met verve inzetten voor de belan gen van vrouwen. „Ik zal bekendheid blijven geven aan het VN-vrouwenbe- leid". Later zocht ik het avontuur in zeemanskroegen. Ik ging varen. Geen café ter wereld of ze kennen mijn lied van de kakkerlakken in de midscheeps. Bij wijze van protest tegen de maatschappij liet ik ook mijn baard groeien. Ik ging shag roken. Mijn leven werd een steeds leuker, afwisselender en aangekleed gekkenhuis, weliswaar zonder Hengelo, maar met aanmerkelijk vlotter haar en een snel montuur rond een hoofd dat in Casablanca volkomen verknipt dacht: Hé, 't is net alsof ik hiér thuis ben. En nu? Nu doe ik allemaal dingen die ik vroeger lachend zou hebben afgewezen, zoals per fiets dorpjes bekijken en met toewijding de laatste bramen plukken in de duinen van Goeree. Eigenlijk is mijn avontuur een en al stille landerigheid alsof ik door wroeging getroffen de tijd wil goedmaken die ik luidruchtig met een glas bier op mijn hoofd in het café heb verspeeld. Ik kom nergens meer. Ik lig met mijn eigen vrouw, mijn eigen hond en met een zelf uitgekozen boek in mijn eigen bed. En het bevalt me prima. Het enige wat nog aan avontuur herinnert zijn de gaten van m'n neusvleugels. Maar mijn leesbril valt er als een slot in. Willem Pekelder V "T" at houden bekende Ne- M derlanders toch ontzet- W tend van elkaar! Een f handje, een kusje, 'hoe met jouw schat?', 'en met je Een zee van liefde overspoel- n de week de Stadhouderszaal et Amstel Hotel, waar het eer- emplaar werd gepresenteerd et boekje 'Glamourland, socie- gens Dröge'. llen waren nu eens omgekeerd: Jan zelf in het middelpunt en' lodigden als decor. Het beviel ning van de vaderlandse society ïinst. „Ik heb zwaar het gevoel ij een loer wordt gedraaid. Dit recies op een party waar het van 'Glamourland' zo graag gaat. Immers, is het tapijt niet lolig, is het geen va et viens van n is het niet zo dat 'Daar Is Te aanwezig is?" is Bouvrie, zonder wie de Ne- ïdse society slechts een zeer afspiegeling zou zijn van wat is, wentelde zich als een bief- n een klontje Croma voör de ca- s van pers en televisie. Evenzo edeNooy: „Kom, je moet me ilmen als ik Des Bouvries Smak. „En hup, nu naar uit als ik iets verkeerd heb gedaan". Ooit wil hij zijn memoires gaan schrijven, maar daar begint hij nu nog niet aan 'omdat je dan meestal gelijk dood gaat'. Het gisteren uitgebrachte epistel, met onder meer de tot de verbeel ding sprekende hoofdstukken 'St. Tropez', 'Een werkbezoek aan Cura- gao' en natuurlijk 'Chez Jan des Bouvrie', beleefde een première in tweevoud. Het boekje werd namelijk tegelijkertijd door uitgeverij Novella én door verzekeringsmaatschappij Zwitserleven gepresenteerd. De laatste deed er een ander kaftje om en zal de pocket voornamelijk ge bruiken als relatiegeschenk. Dröge en de verzekeringsmaat schappij hebben iets met elkaar, sinds de Amsterdammer reclame maakt voor het 'Zwitserleven-ge- voel'. Dröge doet dat op een reclame foto waarop hij staat afgebeeld als koning Ludwig II. Hij voelt zich zeer verwant met deze vorst die van 1864 tot 1886 de scepter zwaaide over het koninkrijk Beieren en die volgens de encyclopedie 'een romantische, one venwichtige en mensenschuwe na tuur' had. Dröge: „Ik sta liever niet zo in de be langstelling. Geef mij maar een plek je half achter de gordijnen. Of het is volgens het Amerikaanse blad Variety geïnteresseerd om de rol van Norma Desmond in de musical te vertolken. Een andere gegadigde is Patti LuPone, die eerder de rol van Eva Peron speelde in de musical 'Evita' en te zien was als de moeder in de tv-serie 'Life goes on'. Patti LuPone zag indertijd, toen er sprake was van het verfilmen van 'Evita', haar rol naar Meryl Streep gaan. De film is er nooit gekomen, maar het laat zich raden hoe LuPone zich zal voelen als ze weer een rol aan Streep verliest. Voor de mannelijke hoofdrol in 'Sunset boulevard' wordt gedacht aan Kevin Anderson. Spielberg werkt aan twee films Steven Spielberg is bezig in recordtempo zijn nieuwste produktieJurasic park' te voltooien. De vrouwelijke hoofdrol in de film, die zich afspeelt in een Dinosauruspark, wordt gespeeld door Laura Dern ('Wild at heart' en 'Rambling Rose'). Verder zijn onder anderen Jeff Goldblum ('The flyen de regisseur Richard Attenborough te zien. Volgens het Amerikaanse blad Variety is Spielberg tijdens het filmen al aan het monteren 0. Gert-Jan Dröge, die de society op meedogenloze wijze in haar waarde laat, wordt op de party bijgeschminkt door Tineke de Nooy. boek zal verkopen? Ik weet het niet. Wel is het zo dat er in De Volkskrant tegenwoordig in advertenties al vijf tig gulden wordt geboden voor video-' banden met afleveringen van 'Gla mourland'. Maar mag ik nu even ie mand zoenen? Ik kom zo terug". Terwijl Tineke zich zwetend ('God, wat is het hier warm') met haar ca meraman door het zaaltje wringt, waar de lucht inmiddels is bezwan gerd van parfumgeuren, klinkt een licht geroezemoes op. Een toastje met zalm valt van schrik uit een hand, een wankelend glas champag ne wordt op de piano gezet. Want, wie komt daar binnen - iemand die helemaal niet tot 'ons soort mensen' behoort - Bert Dorenbos, oud EO-di- recteur en tegenwoordig bestrijder van 'mediavervuiling'. Maar geluk kig, zijn aanwezigheid berust op een misverstand. „Ik ben op een andere receptie in dit hotel en ik zoek ie mand die ik kwijt ben. Misschien loopt hij hier rond, dacht ik. Nee, nee, 'Glamourland' heb ik nog nooit gezien". Hij is daarmee een uitzondering in dit gezelschap, dat het AVRO-pro gramma een warm hart toedraagt. De AVRO op haar beurt heeft haar betrokkenheid bij de verschijning van het boekje betoond door op voor hand twintig procent van de royal ties te claimen. Clown en arts Het lijkt een rare combinatie, maar de Amerikaanse arts dr. Hunter 'Patch' Adams is ervan overtuigd dat humor een belangrijke rol speelt bij het genezingsproces van een patiënt. Na een lezing in het Nijmeegse Radboudziekenhuis, bezocht hij in clownspak enkele patiënten op de (kinder Joncologische afdeling. geslagen, omdat hij in februari aan een nieuwe film wil beginnen. Deze produktie, getiteld 'Schindlers list', is een lang gekoesterde wens van de regisseur. Het is het verhaal van een Poolse industrieel die een groot aantal joden de bezette gebieden uitsmokkelt via zijn bedrijven. Jean Mentens weg bij Nieuwe Revu ean Mentens (40), hoofdredacteur van het weekblad Nieuwe Revu, legt zijn functie eind dit jaar neer. Hij werd enkele maanden geleden naast Hans Verstraaten hoofdredacteur om het nieuwskarakter van het weekblad te versterken. Hij kondigde toen aan twee jaar aan de kwaliteitsverbeteri ng te willen werken. Sinds zijn komst richt het weekblad zich meer op de actualiteit-van-de-week. Ook is samenwerking tot stand gebracht met het Amsterdamse televisiestation AT 5. Problemen in de samenwerking met Verstraaten zou de reden zijn van zijn vervroegde vertrek. Mentens was eerder correspondent voor het NOS- Journaal in Rome en hoofdredacteur van het RTL 4-Nieuws. w ngemerkt ben ik een levensfase ingegleden, waarin de betekenis van het woord avontuur volkomen is vervaagd. Langzaam maar zeker verflauwen ook vroegere gebeurtenissen tot herinneringen waaraan ik hoofdschuddend terugdenk, zoals het 's morgens ergens in Hengelo ontwaken in de overtuiging dat ik de avond tevoren toch gewoon thuis naar bed was gegaan. Toen ik nog soldaat was en kennelijk makkelijk in de hand lag, waren mijn avonturen aan geen grenzen gebonden en liet ik me overal toedekken door breekbare provinciefeeën, die na één intiem gesprekje al geloofden dat ik rechtstreeks van het front kwam. De nood moet hoog geweest zijn onder de jonge meisjes vroeger, want ik zag er niet uit met dat haar, dat in scheiding gekamd net een toupet leek, met daaronder een acchenebbisch montuur, dat opticiëns wreed hadden vastgeschroefd, zodat de sporen van de neusvleugels nu na dertig jaar nog zichtbaar zijn. Met die bril zat ik dan op de rand van een bed een bizar meisjesgedicht te lezen, waarvan mij de vervolgstrofe thuis werd nagestuurd en dat zond ik dan vervolgens onder rembours weer ongelezen retour met de mededeling dat ik het prachtig vond. Ik heb wat afgelogen in mijn jonge leven in ruil voor een ijsgekoelde martini en een leuke nachtrust. En als ik niet welkom was, dreigde ik me gerust van het leven te zullen benemen, wat altijd onmiddellijk reuze interessant werd gevonden en zo maakte ik jarenlang een stuitend misbruik van een voornemen dat ik maar één keer echt hebben willen uitvoeren toen bij de ochtendwake bleek dat ik de nacht in een huwelijkssponde had doorgebracht. Toen deed ik het bij wijze van avontuur voornamelijk in mijn broek van angst.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17