)e Bijlmer-ramp n de massamedia Het bejaardenoord als zorgwoning linister-president Lubbers wil niet in eigen zwaard vallen Opinie BRIEVEN VAN LEZERS 3ms meer zendtijd dan relevant nieuws [ne van der meiden it niet los in zelfverwijt, ieer u tijdens de week na jnp in de Bijlmer en [daarna bij uzelf ont- j; dat al die mediale aan- it u wel wat te veel van :wade werd. U bent niet de vraag blijft: hoe kwam lat we overstelpt werden iieuws, half-nieuws en on- commentaren en be dingen, zelfs zo erg dat die doedige aandacht zich zo dan tegen je eigen gevoel ,mag ik het even zelf ver in" keerde. journalisten en andere in- .nten er niet allereerst op Er zijn machten die ster- ijn dan zij en dan ieder van [Ér treden in dit soort pro van massa-benadering len" op, die om onnas- iare redenen niet optre- iij andere rampen van ze- ren grote verschrikking en ig. Die toegevoegde waar- iunnen journalisten niet ir scheppen. Die extra's ;en we zelf aan het nieuws jer met elkaar over te pra- assacommunicatie is gro in de optelsom van de ui- van massamedia: wij len voegen toe, laten weg, •en of blazen op. ik een paar dingen noemen in uw meningsvorming de functie en de effecten le media moet blijven be en? eerste plaats is er plotse- jo enorm veel zendtijd be daar, dat niet alles wat er it scherm gebracht werd ilevant was. De technische /aarden tot overdaad zijn 'jion aanwezig. De 'overkill' [leed en ellende werkt soms fechts. Is, zoals dat heet, gevaarlijk contra-produk- tweede plaats: de enorme van de publieke opinie en 'prg bij journalisten van dis- fnerend optreden te wor- fieschuldigd, dreef de jour- Itiek samen in een groot nnd: niets moest worden 4aten om de ramp die im- vrijwel alleen 'kleurrijk 4rland' trof, serieus te ne- Ik denk dat het niet alleen 1 ipelijk, maar ook wijs was. die lijn volgt, moetje niet aantallen doden tellen of hoe veelheden meetbaar leed; het gaat dan om het verschrikkelij ke totaal dat onschuldige men sen treft. In de derde plaats is er de aard van de ramp. Een vliegtuig boort een intimiteit van wonin gen binnen en doodt daar tien tallen onschuldige mensen, ou deren en kinderen. Dat is teer. Na de oorlog is dit zelden voor gekomen. Ik herinner me die gevoelens nog precies uit de oorlogstijd. Dat gevoel van on macht tegenover iets dat stuur loos uit de lucht komt, vliegtui gen of bommen, en onschuldige mensen treft, aan tafel, in bed. Je wilt niet dat het waar kan zijn, maar het is aanwezig in een wanstaltig schokkende werkelijkheid. Andere culturen In de vierde plaats, en dat is een voor velen moeilijk te begrijpen iets: de slachtoffers kwamen uit bevolkingsgroepen met andere culturen en dus ook andere rouwgewoonten. Ze eisen ook meer rouw en meer aandacht dan wij als Nederlanders in de regel van onszelf en anderen verlangen. Denk nog aan de so bere plechtigheid rond de be grafenis van de doden van het vliegtuigongeluk in Tenerife. In de vijfde plaats: we moeten leren omgaan met het feit dat de media eenvoudig niet in staat zijn meer nieuws te ma ken dan er voorhanden is. We hebben de laatste jaren kennis gemaakt met het fenomeen dat er meer tijd beschikbaar is dan er gevuld kan worden met nieuws, vooral op tv, maar ook de radio laat het duidelijk mer ken. Tijdens de Golfoorlog wer den we regelmatig getrakteerd op steeds weer dezelfde beel den, zo om de andere dag. De zenders rekenden op onze ver geetachtigheid, maar dat was onterecht. Dat verschijnsel trad ook hier op: steeds weer dezelf de beelden, nog tien dagen na de ramp. De irritatie die dit op wekt, komt voort uit een mo dern levensgevoel, waarin het nog moeilijk is een heel boek te lezen als er een samenvatting is en een video-clip de inhoud van een complete film geheel ver vangt. Zoiets heet „narrowing selection". Als die constatering van media-onderzoekers waar is, kun je niet meer uitgebreid en eindeloos dezelfde beelden herhalen. Maar: meer was er niet. Toch moest er meer zijn, dus werden er extra's gemaakt en werden we geconfronteerd met allerlei meningen en uitin gen die verder geen bijdrage le verden aan de beleving van de werkelijke ramp en de verwer king ervan. Van een krantenko ning hoorde ik eens de uit spraak, dat de wereld zich maar eens wat meer moest gedragen overeenkomstig het groeiend aantal beschikbare krantenpa gina's! Wat betekent dat? Dat u de nieuwsdichtheid nog verder zult zien verdunnen naarmate de beschikbare tijd voor radio en tv toeneemt. Het nieuws wordt meer uitgesmeerd, her haald en omrankt door secun daire commentaren. En dat wekt bij veel mensen irritatie. Mensen zijn verstandig genoeg om die gevoelens niet kritiek loos over te hevelen naar de boodschap zelf, het feit, in dit geval het verschrikkelijke lot dat medemensen treft. Ten slotte: er zit een knop aan al die apparaten. Een puur technische opmerking? Meer dan dat. Er zijn gelukkig nog veel mensen die al die beelden niet nodig hebben, maar de be hoefte hebben in zichzelf te ke ren en te mediteren: wat moet ik hiermee? De beelden en de radio-verhalen dragen niets ex tra's bij. Ook een ramp heeft zijn „genoeg". Het feit dat er zomaar onbeken de Nederlanders op zondag 11 oktober gingen meelopen tij dens de tocht in de Bijlmer is meer waard dan vele inter views. Maaru weet dat ze meeliepen dank zij de (onmis bare) media. En daar zit de band die niet meer te verbreken is. Dus: misschien een beetje meer matigen in kijken en op zuigen, en meer investeren in persoonlijke verwerking, in ge sprekken met elkaar? Eén ding ter afsluiting: door al die publiciteit werden de groe pen die het betrof wel meer van ons. Ik denk dat het mededogen en het meeleven in ons volk gro ter is dan de zorgelijke, maar ook wel eens wat opgeblazen verhalen over discriminatie. Dat mededogen kan worden op geroepen, onder meer door de moslim. (Anne van der Meiden is oud docent massacommunicatie aan de RU te Utrecht en is nu nog aan diezelfde universiteit verbonden als bijzonder hoogle raar in de public relations). loopt dat Kreng nu al weer achter! la'mij maar even Thijs.... Onder de vlag van vernieuwing gaat heel langzaam een veran dering schuil. In de berichten valt het niet altijd zo op. Enkele grepen uit een breed scala van onderwerpen, die op het eerste gezicht geen verband met el kaar hebben. Zo mogen woning bouwverenigingen volgend jaar de huurverhogingen laten va riëren, dus regelen ze de huur verhoging zelf. Er is een parlementair onder zoek gaande naar de regels in de sociale verzekeringen. Staat vooraf vast dat de regels altijd hebben gewerkt? Verder is een pakket aan eigen bijdragen in de ziektekostenverzekeringen aangekondigd, met als uitsprin gend punt de vermogenstoets. Hebben deze ingrepen eerder tot kostenbeheersing geleid? Zómaar enkele voorbeelden van de politieke agenda in de afgelo pen tijd. En de samenhang? Het gaat nog steeds om de vernieu wing van onze verzorgings staat. Misschien niet meer zo opvallend als in het begin van de kabinetsperiode. Bij de start van het kabinet was een thema sociale vernieuwing. Een on derwerp dat veel ministeries omvatte, dus ontstaan er nu nieuwe regels. Maar in de prak tijk komt het er op neer, dat het buurthuis of de vereniging dorpsbelang het zelf doet. Dus het leefbaar houden van de wijk of het dorp, graag met steun en stimulans van de gemeente. Er is slechts een kleine vernieu wing nodig. De gemeenten di rect het geld geven, zonder nieuwe regels. Spanningen in de CDA-PvdA- coalitie liggen vaak op het ter rein van onze verzorgingsstaat. Krimpscheuren in het woon huis van de verzorgingsstaat veroorzaken soms veel politiek lawaai. Die van de wao klinkt nog na, want persoonlijke be langen van een groot aantal werknemers zijn in het geding. Soms gaat het ook anders, bij voorbeeld op het gebied van de ouderenvoorzieningen. Zo zijn er berichten over woon-zorg- projecten voor ouderen die wor den stopgezet. Juist een voor beeld van zorgvernieuwing met de bedoeling het langer zelf standig wonen van ouderen te bevorderen. Deze woon-zorg- projecten zijn in opkomst, om dat het aantal plaatsen in be jaardenoorden afneemt. Overigens zijn deze projecten geen nieuw verschijnsel. Bij veel bejaardenoorden staan zo genaamde aanleunwoningen, zorgwoningen of bejaardenwo ningen. Het zijn allemaal vor men van gecombineerd wonen en zorg. Maar voor de bewoners zijn alle vormen van wonen en zorg niet gelijk. Het grote ver schil zit in de rekening die de bewoner moet betalen. Het bejaardenoord valt in een opzicht uit de toon. Het huidige bejaardenoord is ontstaan in de periode van afronding van de verzorgingsstaat. Daarom krijgt de bewoner geen aparte huurnota en een zorgnota, zo als in de andere woon-zorgvor- men. De bewoner van een be jaardenoord betaalt een verzor- gingsprijs waarin alles is inbe grepen en heeft recht op een ei gen zakgeld. Om de verzor- gingsprijs te betalen wordt naast het inkomen ook het ver mogen aangesproken, te verge lijken met de bijstandregeling. Het kabinet wil deze lijn voor de verpleeghuizen doortrekken. Niet alleen voor verpleeghui zen, maar ook bij langdurige verpleging thuis. Terloops wordt erbij vermeld dat de soci ale ziektekostenverzekering awbz een huurovereenkomst sluit en alle kosten van levens onderhoud overneemt. Vanuit de opvattingen van de verzorgingsstaat is dit zeker een rechtlijnige toepassing. De achterliggende gedachte is, wie het zorghuis van de staat be treedt dient zich aan de huisre gels te houden. De bewoner van dit zorghuis is toch met alle zor gen omringd? Maar het verzet tegen deze opvatting begint te groeien en niet alleen in de poli tiek. Organisaties van ouderen heb ben inmiddels een 'comité Ver mogenstoets Nee' opgericht. Het gaat hierbij niet alleen om de vermogenstoets, het is een verzet tegen de opvatting die er achter schuil gaat. Zij willen de rollen omdraaien, wat blijkt uit de toename van allerlei vormen van wonen met zorg op maat. Dit betekent gewoon een huur nota en een zorgnota, ook voor het bejaardenoord. Het bejaar denoord kan op deze manier een nieuwe zorgwoning wor den. En wie treurt er dan nog om de naam? (Klaas Tuinstra is lid van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer). 4 november aanstaande pet precies tien jaar gele- zijn dat drs. R.F.M. Lub- li> de belangrijkste zetel op j Binnenhof besteeg. Wie lecennium tegen het licht 'pt, ontdekt één constan- jMet wie Lubbers ook re- Tt, WD of PvdA, het be- Jvan zijn kabinetten is er id op gericht de loonkos- Llivan het bedrijfsleven zo jmogelijk te houdèn. j| is ook logisch. Als voorma- urecteur van het metaalbe- Hollandia-Kloos, dat zijn ;en en hangars over de ge- wereld probeert te verko-' weet Lubbers als geen an- 10e belangrijk het is voor [onderneming om goedko- zijn dan de buitenlandse irrentie. °«ls voormalig minister van 'lomische zaken ('73 - '77) nj hij ook dat ongeveer de helft van het Nederlandse 'bedrijfsleven over de grens de kost moet verdienen en dat weer ongeveer de helft daarvan voornamelijk van Duitsland af hankelijk is. Denk aan die Kase, die Tomaten en die Blumen, vooral die Tulpen. Het aantal Nederlanders dat leeft van de verkoop van deze en andere produkten aan onze oosterbu ren loopt in de miljoenen. Een kabinet dat eraan hecht de vaderlandse economie te stimu leren, behoeft dus in feite maar één ding te doen: zorgen dat de vakbeweging haar looneisen matigt. Daarom is Lubbers al tijd gespitst op mogelijkheden om de bonden, die van nature streven naar loonsverhoging, in de hoek te drijven. Dat begon al in 1982, toen Lub bers zijn troonsbestijging nog maar net achter de rug had. De toestand van de economie was toentertijd zo slecht, meende hij, dat zelfs 'geweld' geoorloofd was. De nieuwbakken premier liet FNV-voorzitter W. Kok we ten dat de regering een loon- 1 zou nemen, als zijn ruim één miljoen leden tellende vakcentrale niet uit zichzelf met de werkgevers centrale ar beidsvoorwaarden overeen zou komen. Die 'chantage' werkte probaat. Binnen de kortste keren sloot Kok met VNO-chef Chr. van Veen het inmiddels als histo risch betitelde Akkoord van '82. De kern daarvan Vvas dat de vakbeweging zich bereid ver klaarde een deel van de loon ruimte op te offeren voor her stel van de winsten van de on dernemingen. De juistheid van dit Lubberiaanse beleid moge blijken uit het feit dat Neder land vrij kort daarna uit het economische dal begon te klau teren en het vervolgens zelfs beter ging doen dan vrijwel alle andere lidstaten van de Euro pese Gemeenschap. Sterke gulden Dit beleid was zelfs zo succesvol dat de Nederlandse gulden als één van de sterkste uit de re cente valutacrisis tevoorschijn kwam, sterker nog dan de mark. Die ontwikkeling is fijn voor ons gevoel van eigenwaar de (Deutschland nicht mehr über alles) maar slecht voor onze handel en nijverheid. Im mers, als de Hollandse gulden duurder wordt, worden auto matisch de Hollandse produk ten duurder en minder ver- Tel daarbij op dat de wereldwij de economische recessie tot aan onze grenzen is opgerukt en het is duidelijk dat premier Lub bers zich de laatste tijd met ver dubbelde ijver achter de oren krabde. Wat moest hij nu toch weer verzinnen om organisa ties als de Industriebond-FNV, die alleen maar guldentekens in de ogen lijken te hebben, tot an dere gedachten te dwingen? Zoals vaker bracht het Centraal Planbureau uitkomst. De natio nale rekenmeester G. Zalm bleek bezig met een rapport over de gecombineerde gevol gen van de wereldrecessie en de valutacrisis voor de rijksbegro ting. Zijn voorlopige berekenin gen wezen uit dat er een finan ciële tegenvaller dreigde van drie tot vier miljard gulden! Lubbers veerde op, belde minis ter Kok (dezelfde die in 1982 voorzitter was van de FNV) en stelde hem voor onmiddellijk groot alarm te slaan. Zo ging er nog geen 24 uur voor de algemene beschouwingen een brandbrief naar de volks vertegenwoordiging, waarin premier en vice-premier offi cieel lieten weten dat op de rijksbegroting '93 „een niet on aanzienlijke bijstelling moet worden aangebracht". Het wer pen van een handgranaat had nauwelijks een grotere conster natie kunnen veroorzaken in de wandelgangen. Als de begro ting fors gewijzigd ging worden, waarover moest men dan in he melsnaam praten tijdens de al gemene beschouwingen? Uitstellen Dat probleem was uiteraard het grootst voor de oppositie, die het in dit driedaagse hoogte punt van het parlementaire jaar vooral moet hebben van po gingen om de plannen van het kabinet te verbeteren. Maar als er geen plannen meer liggen, valt er weinig te verbeteren. Was het dan misschien niet be ter de algemene beschouwingen nogmaals vorige week ging het niet door vanwege de vlieg ramp in de Bijlmer uit te stellen? Achteraf bezien was dat inder daad beter geweest, erkende mr. H. van Mierlo woensdag middag in de Kamer. De 59-jari- ge D66-leider, die nog enigszins hoopvol aan het debat was be gonnen, had toen geconstateerd dat premier Lubbers op geen enkele financiële vraag echt antwoord gaf en alleen maar riep dat de tijden bar waren en dat er dus geen enkel verlangen van de Kamer gehonoreerd kon worden. Wat was hij hier dan nog aan het doen?, vroeg Van Mierlo zich af. WD-voorman mr. F. Bolke- stein was al eerder tot die con clusie gekomen en zag zijn kans schoon er iets aan te doen. In onderonsjes met zijn D66-colle- ga en Groen-Linksaanvoerder R. Beckers besprak hij het ver metele plan om de algemene be schouwingen te doen staken. Toen zelfs de kleine christelijke fracties SGP, GPV en RPF, die de regering toch als onaantast baar beschouwen, bereid ble ken mee te doen, liet Bolkestein in de wandelgangen bekendma ken dat hij woensdag aan het einde van de avond nogmaals de katheder zou beklimmen. Dat gebeurde om 22.18 uur. Onder grote belangstelling van de andere kamerleden en de pers deed de WD-leider het unieke voorstel de tweede ter mijn van de algemene beschou wingen uit te stellen. Uit te stel len tot het tijdstip waarop het kabinet berekend zou hebben wat de aangekondigde bijstel ling van de begroting nu precies diende in te houden. Medio no vember dus. Dat nieuws bereikte uiteraard ook Lubbers, die zich een hoed je schrok. Had hij net met veel moeite de geesten rijp gemaakt voor een centraal overleg met werkgevers en werknemers (en dus voor een matiging van de looneisen), dreigde de oppositie met haar 37 zetels een spaak in het wiel te steken. Het was van het grootste be lang, liet de premier onmiddel lijk aan de fractieleiders E. Brinkman en Th. Wöltgens we ten, dat de regering zo snel mo gelijk met een volledig mandaat van de Tweede Kamer aan de centrale onderhandelingen zou kunnen beginnen. Wilden CDA en PvdA dus maar zo vriende lijk zijn de poging van Bolke stein te blokkeren. Zo geschiedde het dat om 22.58 uur een kamermeerderheid met bruut geweld een op zich alleszins redelijk ordevoorstel van een kamerminderheid de grond in boorde. Een voor Ne derland, met zijn lange traditie van tolerantie, zeer ongebrui kelijk schouwspel. Maar ja, al leen op die manier kon de mi nister-president voorkomen dat hij-in zijn eigen zwaard zou vallen. (Rik in 't Hout is chef van onze parlementaire redactie). ictic hehoudt zich het recht iezonden brieven en bijdra- ximaal 250 woorden) even- lepi te korten dan wel te weige- Inonieme inzendingen ver- de prullenbak. Brieven te worden ondertekend en -h van naam, adres en tele- Immer. Ze dienen geadres- dtte worden aan de hoofdredac- ijp deze krant, postbus 9, 2501 npiHaag. \l Acket R r"°te belangstelling heb ik Jjtikelen van Bert Jansma .V$x Dalen Gilhuys gelezen 'pnleiding van het overlij- e,fan Paul Acket. Precies jaar geleden, in de oor- id dus, leerde ik Paul Ac- j„rnnen- Ik was t°en drum- een amateur-jazzband 'et wisselend succes pro- de stijl van Bix Beider- becke te evenaren. Niettemin hadden ons enthousiasme en redelijk succes blijkbaar Pauls aandacht getrokken. Hij ver eerde ons af en toe met wat con certen voor deze band, die was vernoemd naar de bekende Kit Kat Club in de VS: The Kit Kat Swingers. Toen van de Duitse bezetters geen Engels/Ameri kaanse muziek meer mocht worden gespeeld, noch namen in die taal mochten worden ge bruikt, zaten we met het pro bleem van het mooie KKS-mo- nogram op mijn drumstel. Paul vond de oplossing in 'De Kolen- Kit-Swaayers', zoals door de heer Jansma in zijn artikel is vermeld. Tijdens het daarop volgende internationale con cours voor jazz-orkesten werd de vleugel op het podium dan ook versierd met een diepzwar te kolenkit met-ook daarop een monogram: KKS. Het moge duidelijk zijn dat met de bedoel de Duitse anti-jazz hetze de draak werd gestoken. Ik herin ner me nog het verplichte werk (ik meen dat het van de hand van Pi Scheffer was), dat op dit concours de naam 'Aflafloem- flié' droeg. We hebben danig ge lachen om de recensie in het NSB-blad Volk en Vaderland: en nu maar hopen dat na de oorlog niet in de geschiedenis boekjes zal worden verhaald hoe in deze donkere jaren Aflaf- loemflié door de Kolenkitten gezwaaid werd". Tot grote hilariteit, ook van Paul Acket, werden de pro gramma-vermeldingen ook aangepast aan de vereiste Ger- manen-cultus. Om wat namen te noemen: „Drie maal vier is twaalf' betekende dat de Royal Garden Blues werd gespeeld; „Luchtalarm" was: Blue Lou, overigens onze herkennings melodie; „De ramp in de Zout manstraat" niets minder dan: The South Rampart Street Pa rade; „Het bal in de duistere stad" was The Darktown Strut ters' Ball. De bekende politiek-journalist destijds, Paul van 't Veer, was onze gitarist. Ondanks de oor logsjaren bewaren de nog be staande leden van de band dank zij Paul Acket nog gouden herinneringen aan de optredens. Omdat na de oorlog alle bandleden een andere dan muzikale professie gingen uit oefenen, viel de band uiteen. Ik spreek de hoop uit dat ZIJN festivals nog in lengte van jaren even succesvol mogen voortdu ren en ik denk dat de naam 'Ac ket' daar wel borg voor kan staan. H.M. van Dieten, VOORBURG. Kinderen baren Kinderen baren is al sociale dienstplicht. Onder deze kop trof ik in Het Binnenhof van za terdag jl. een uitspraak aan van D66-kamerlid Groenman. Deze uitspraak roept herinneringen op uit de droeve tijd van de Tweede Wereldoorlog, toen nazi-leden het de plicht vonden van Germaanse moeders om, zoveel mogelijk, arische kinde ren te baren. Alhoewel ik aan neem dat mevrouw Groenman de sociale dienstplicht in die zin niet letterlijk bedoelde, is dit ar gument tegen de sociale dienst plicht door meisjes, netjes ge zegd, ontzettend zwak. In ons land, in onze tijd, is het toch de aller-individueelste be slissing van een vrouw om kin deren te willen ontvangen. En, naar ik heb mogen meemaken, door de aller-individueelste te dere emoties begeleid. En als de Nederlandse samenleving daar vandaag de dag al mee van doen heeft, dan lees ik elders tezelf dertijd: Dat Nederland de ouste moeders ter wereld heeft, met een gemiddelde leeftijd waarop vrouwen hier hun eer ste kind krijgen, van 27'/2 jaar". En, volgens prof. dr. E. te Velde (Univ. v. Utrecht): „Laatste- kans-moeders" worden moeilij ker zwanger.... Daardoor zullen zij steeds vaker vragen om kost bare onderzoeken en reageer buisbevruchtingEr komen meer kinderen met aangeboren afwijkingen. Een zwanger schap op latere leeftijd kost de samenleving geld en houdt vele risico's in! Voorwaar geen 'prestaties' waarvoor de samen leving deze moeders dankbaar moet zijn. H.J.M. Buller, DEN HAAG De laatste dictatuur Als men zonder kaartje in tram, bus of trein rijdt, vindt nie mand het gek dat men boete krijgt of er uitgezet wordt. En iedereen zou het zelfs hoogst merkwaardig vinden als ook de bestuurder meewerkt met zwart rijden. Maar in de kerk moet alles kunnen. En helaas zijn er wel priesters die het overtreden van de geboden goedpraten. En zij lijken nu op dat soort bestuurders die in de „kerk" met het zogenaamde zwart rijden meewerken, en zelfs de kerk beschuldigen.i'an machtsmisbruik als zij geen ge lijk krijgen. Zoals bijvoorbeeld bij het geval van die verpleeg kundigen die gewaarschuwd werden niet met abortus mee te werken omdat dat tegen het vijfde gebod is. Men gaat zelfs nog verder om die priesters die tegen de kerk ageren als bewo gen mensen voor te stellen die dit goedpraten. En zo zou men het grootste deel van het boek „de laatste dictatuur" kunnen ontleden. Wat eigenlijk zou moeten is niet al te zeer te kij ken naar die splintertjes die dan nog overblijven, maar te kijken naar al die priesters en leken die met steun van de kerk hun leven riskeren in tal van landen. De r.-k. kerk gooit niemand in het gevang; lastert niet; discri mineert niet; doodt niet. Maar wijst wel uit naam van God, dat niet meer schijnt te mogen, op ieders plicht. Discreet, maar met gezag. Het schijnt dat het niet de priester Devillé was, naar men zegt. Maar dat het en kele theologen en medici waren die zich verongelijkt achtten door de standvastige houding van de kerk, wat aanleiding werd tot dit boek. H. Rutges, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13