'Kopstukken Solidariteit hebben de zaak verraden' Frits Bolkestein wil risico's nemer Binnenland/ Buitenland Er was een tijd dat de arbeiders van Polen niet wisten hoe hard ze moesten juichen voor Margaret Thatcher, de konin gin van het onverdunde kapitalisme. Maar dat was in de da gen dat zij nog gebukt gingen onder een communistische dic tatuur. Inmiddels hebben ze, dank zij de overwinning van So lidariteit, nader kennis kunnen maken met het kapitalisme, en het is ze niet meegevallen. De arbeiders voelen zich be kocht, Solidariteit is op zijn retour, de voormalige communis tische bond OPZZ rukt op. Een reportage vol verraad en ver bittering. Idoor ze hoorden niet bij ons, ze wa- STEVO AKKERMANren geen lid". WARSCHAU - De Duitse studenten die op excursie zijn in de Ursus tractorenfa- briek in Warschau weten niet wat ze horen. Hadden ze zich goed voorbereid en be grepen dat Jacek Kuron, Adam Michnik en Tadeusz Mazowiecki de helden van de Poolse arbeidersstrijd wa ren, krijgen ze hier te horen dat het in tegendeel gaat om een verzameling crypto-com- munisten die het land in de afgrond heeft gestort. En het is niet zomaar iemand die dat zegt. De kritiek komt uyit de mond van Zygmund Wrzodak, voorzitter van de af deling Ursus van Solidariteit. Ursus was na de scheepswerf van Gdansk het belangrijkste bolwerk van de bond en Wrzo dak sloot zich er al als 19-jarige bij aan. Dat was in 1980. Sinds die tijd heeft hij gevochten voor een andere samenleving, voor democratie en vrijheid. Maar nu iedereen denkt dat die doe len wel zo'n beetje bereikt zijn, ziet Wrzodak zich gedwongen de groep vijandgezinde jongelui uit te leggen dat de communis ten nog steeds aan de touwtjes trekken en dat de kopstukken van Solidariteit de zaak verra den hebben. „Maar Kuron zat onder het communisme jaren in de gevan genis. Hoe kunt u hem nou een crypto-communist noemen?", vragen de studenten veront waardigd. Wrzodak haalt zijn schouders op bij zoveel onbe grip. Alsof de communisten niet ook hun beste kameraden de cel injoegen. Een strafblad zegt niets, het gaat om de feiten. En die wijzen erop dat lieden als Mazowiecki (de eerste niet- communistische premier van Polen), Kuron (nu voor de twee de maal minister van sociale za ken, evenals Mazowiecki beho rend tot de top van de Democra tische Unie) en Michnik (hoofd redacteur van de Gazeta Wy- borcza) de arbeiders in de steek hebben gelaten, om vrij baan te geven aan profiteurs en zwen delaars. Wrzodak is daar zo ver ontwaardigd over dat hij het feit dat de mensen die in 1989 de macht van de communisten overnamen uit de gelederen van Solidariteit afkomstig wa ren, niet aanvaarden kan: „Ze waren geen lid van Solidari teit", beweert hij. „Ze deden wel alsof, ze pretendeerden na mens de bond te spreken, maar Extreem De Duitse bezoekers verbergen hun ongeloof en ergernis niet. Eén van hen haalt demonstra tief een Gazeta te voorschijn, een ander verlaat de zaal om op de gang zenuwachtig een siga ret te gaan roken. De overigen bestoken Wrzodak met kritiek. Ze verwijten hem 'extreem' te zijn en zijn niet bereid hun hel den te laten vallen. „Het is voor iemand die hier niet woont ook niet zo gemakkelijk te begrij pen", zegt Wrzodak nadat hij de studenten heeft uitge zwaaid. Maar voor ons, de wer kers van Polen, is het volstrekt duidelijk. We zien wie er profi teren van de hervormingen en we zien wie er voor betalen. De vroegere communisten rijden nu rond in de duurste auto's en wonen in de prachtigste villa's, terwijl wij onze banen verliezen en steeds minder kunnen kopen voor ons geld". „Ga maar na, wat heeft de over winning van Solidariteit de ar beiders van Ursus gebracht? Van de 15.00 werknemers die de fabriek in 1990 had zijn er nog 7500 over. De produktie is in die jaren met 60 procent ge daald. Wat ooit de grootste trac- torenfabriek van Europa was, is nu een noodlijdend bedrijf. Dat komt doordat de boeren van Po len geen geld meer hebben om tractoren te kopen. En waarom hebben ze geen geld meer? Om dat crypto-communisten als Mazowiecki en Kuron hen naar de verdommenis hebben gehol pen. Ik vind dat ze daarvoor ge straft moeten worden. We hoe ven hun hoofd er niet af te hak ken, maar we moeten ze wel ter verantwoording roepen". In augustus heeft Ursus negen dagen stil gelegen door een sta king die was georganiseerd door Solidariteit. De bond heeft nog altijd een hel$ sterke prosi- tie in het bedrijf; 75 procent van de arbeiders is lid. Onder het administratieve personeel is de aanhang lager; daar bevinden zich meer OPZZ-leden. De OPZZ is de bond die halverwege de jaren '80 door de communis ten in het leven werd geroepen om een tegenwicht te bieden aan Solidariteit. Staatsbedrijven De staking van augustus was noodzakelijk, zegt Wrzodak, omdat de regering haar belof ten niet hield. De toegezegde steun aan Ursus bleef uit, daar ging het om. En om de lonen na tuurlijk, want die waren hope- Een bijeenkomst van Solidariteit begin jaren tachtig. Het aantal leden is teruggelopen van 10 miljoen naar 1,7 miljoen. loos laag. Na negen dagen werd een akkoord bereikt. De werk nemers kregen een loonsverho ging van 12 procent en er kwa men weer gesprekken met de regering op gang over de toe komst van de fabriek. De staking bij Ursus stond niet op zichzelf. Heel Polen verkeer de de afgelopen zomer in de greep van stakingen en alle maal tof ze nu georganiseerd waren door Solidariteit of door de rivalen van ÖPZZ gingen ze om meer steun van de over heid voor de dikwijls reusachti ge staatsbedrijven. De onrenda bele mijnbouw, waar sluitingen onvermijdelijk lijken, vormden het centrum van de arbeidson- lust, maar bijvoorbeeld ook de autofabriek FSM werd erdoor getroffen. De arbeiders in deze bedrijven voelen zich bedreigd door het hervormingsbeleid dat ironisch genoeg in werking werd gezet nadat de arbeiders beweging Solidariteit de macht van de communisten had over genomen. Vandaar dat Macieh Jankowski, voorzitter van de regio Mazowsze (rond War schau) van Solidariteit er veel aan gelegen is vast te stellen dat de huidige regering niets, maar dan ook niets met Solidariteit te maken heeft. Zeker, sommi ge ministers hebben een Solida riteit-ver leden, maar dat wil anders dan veel Polen den ken - niet zeggen dat ze nog steeds namens de vakbond spreken, integendeel. Jankowski moet, zeer tegen zijn zin, erkennen dat Solidari teit op zijn retour is. Had de bond in het begin van de jaren '80, toen in Polen de staat van beleg werd afgekondigd, nog 10 miljoen leden, inmiddels zijn het er niet meer dan 1,7 mil joen. De OPZZ, die vroeger werd geminacht en genegeerd, heeft nu 4,5 miljoen leden en slaat zich op de borst als de kampioen van de arbeiders. Is er een duidelijker teken dat de Polen, of in elk geval de Poolse arbeiders, teleurgesteld zijn in de ontwikkelingen van na 1989? Jankowski: „Laten we eerst maar eens checken of de OPZZ inderdaad 4,5 miljoen le den heeft en ons vervolgens af vragen waar die leden vandaan komen; in 1986 kreeg je een mooie encyclopedie als je lid werd van de OPZZ, daardoor zijn mensen blijven hangen. Ja', zo kan ik het ook. Maar inder daad, er is sprake van teleur stelling. De samenleving heeft een hoge prijs voor de verande ringen betaald en er zijn men sen die het gevoel hebben dat ze er niet langer deel aan hebben, dat ze na offers te hebben gebracht nu buiten de boot vallen". Jankowski zegt hetzelfde als Wrzodak: dat de voormalige Nomenklatoera, het commu nistische old-boys-network, van de nieuwe openheid heeft we ten te profiteren, terwijl de ge wone man machteloos moest toezien. Langs slinkse wegen hebben de handige jongens, die onder het communisme ook al wisten waar Abraham de mos terd haalde, zich verrijkt. Het is dus daarom geen wonder dat onder de arbeiders de frustratie groeit. Daarom moet er, zo zegt Jankowski, een anti-recessie beleid ontwikkeld worden. Staatsbedrijven die de belofte van succes in zich dragen, mo gen niet langer verwaarloosd worden. Zij moeten niet te zeer lastig worden gevallen met be lastingen en, bijvoorbeeld door verschaffen van goedkope le ningen, in staat worden gesteld te investeren. Want als er niet in deze bedrijven wordt geïn vesteerd, zijn ze vanwege hun verouderde apparatuur en werkwijze uiteindelijk ten dode opgeschreven. Zelf zullen ze het nooit toege ven, maar de economische voor stellen van Jankowsli en Wrzo dak komen verrassend dicht in de buurt van die van hun OPZZ-collega's. Uiteraard deelt de OPZZ niet het felle anti-com munistische standpunt van de Solidariteits-acti visten, maar als het gaat om de rol van de overheid bij de zorg om de staatsbedrijven, dan zijn de kemphanen het eigenlijk hele maal met elkaar eens. Vice- voorzitter Waclaw Martyniuk: „Vanaf het moment dat met de hervormingen werd begonnen, zijn wij in oppositie tegen de re gering. We zijn niet tegen de in voering van de markteconomie, maar tegen de methode waar mee de opeenvolgende regerin gen dat tot nu toe probeerden te doen. Het gaat om de tegenstel ling tussen Friedman en Key nes; moet de staat zich hele maal buiten de economie hou den of moet hij een stimuleren de rol spelen. Wij kiezen voor het laatste". De economische politiek die sinds 1989 is gevoerd, is volgens Martyniuk 'fataal' geweest. „Als het om de economie gaat, dan is het duidelijk dat we ver raden zijn. Niemand die in 1989 gelukkig was met de omwente ling hield rekening met 2 mil joen werklozen, maar zover is het inmiddels wel gekomen. En als het roer niet snel omgaat zal het alleen maar erger worden. Dit voorjaar al sprak Martyni uk over de noodzaak de rege ring „bij de strot te grijpen". In deze zomer gebeurde dat ook. Nog maar nauwelijks was pre mier Suchocka aangetreden of ze werd geconfronteerd met een lange reeks van stakingen, ver spreid over het hele land. Anti-regeringskamp Nu zullen er besprekingen wor den gehouden tussen de rege ring en de vakbonden, maar als die niets opleveren en die kans is groot dan zal de OPZZ een algemene staking or ganiseren. Natuurlijk zal het een politieke staking zijn, zegt Martyniuk, want de inzet is een verandering van politiek. Daar om werkt de omroep samen met de Democratische Linkse Alli antie en die mag volgens Marty niuk net zomin communistisch genoemd worden als de OPZZ, want de tijden zijnveranderd. OPZZ en Solidariteit zijn de twee belangrijkste vakbonden in Polen, maar niet de enigen. In de afgelopen maanden heeft de OPZZ een bondgenoot ge vonden in 'Solidariteit '80', een radicale afsplitsing van Solida riteit die zo ontevreden is over het economische beleid dat ze er, anders dan Solidariteit zelf, geen been inziet samen te wer ken met de voormalige aartsvij and. Daarnaast is het anti-rege ringskamp versterkt met de ge boorte van de Boerenbond Samo Obrona ('Zelfverdedi ging'). Deze bond, door Andrzej LepperT niet terug voor het gebrf geweld bij het verdedig boeren tegen deurwi Lepper heeft daarmee leen grote aanhang a (na nog geen jaar telt zi al 300.000 leden), mJ hooglopende conflicten^ autoriteiten. De openbi klager onderzoekt de r heid Samo Obrona teL den. Dat, en het feit c zijn medewerkers onlaJ geweld uit hun kantoor! zet, heeft Lepper een b nuwachtig gemaakt. 1 lijfwachten komt hij na|t gesproken locatie in 1 trum van Warschau om de auto van de verslag^ interview af te staan. voorbijkomende sirene t zijn hoofd nog verder tunj( schouders dan normaaws geval is. Wat er gaande ,e] de termen van Lepper i ric log, met de centrale bain c overheid en de overhei n aanvaller en de boer ér bond als de verdediger. oll an Executies E ljr „Sinds januari, toen g, Obrona werd opgericht, ,n onze locale verdediging w den in totaal 2000 execu ten te verhinderen. T[ja zend keer slaagde de ,jj niet in een boer te ont< ve Dat geeft onze leden nj dat op een moment d van hen op instorten st^, horen over honger en \vhe de ene zelfmoord na dtter mee. Boeren hebben omdat ze in het verlede ar gen hebben afgesloten n nu met de schrikbare! e] rente niet meer afbetal e: nen. Ikzelf kreeg in 1 krediet tegen 8,5 proij rente werd elke maanod, past, maar de bank zei ye het waarschijnlijk wel ei zou gaan. Nu zit ik op e cent. In 1990 was het;o procent". jj. De boerenoorlog vai Bt Obrona is in die zin de ah van een nieuw Polen, voor Lepper en de zijn 01 luut niet toe doet of ze t ee hebben met voormaliw munisten, met aktivis.g Solidariteit of met Avie De tegenstelling tusse munisten en vrijheids c is wat hen betreft allan haald. „Wij verdediger n ren", zegt Lepper. „En e sa president is of niet, j( ter van landbouw, Jpn uit Solidariteit afkom^al niet, dat maakt ons Wat wij horen zijn dez< r] gens als altijd en daar h Avij tegen. We hebben jp tekening van Walesa o <j akkoord waarin hij I 1000 miljard zloty besiT te stellen voor krediete landbouw - we hebben I een cent van gezien. Vo J ons dus verraden? Ja. niet alleen, de hele sam voelt zich verraden 1 mensen van Solidariteit- AMSTERDAM - Frits Bol kestein kan met voldoening terugkijken op de Algemene Beschouwingen. De fractie leider van de WD manifes teerde zich nadrukkelijk als leider van de oppositie, een rol die daarvoor bijna als vanzelfsprekend was wegge legd voor Hans van Mierlo, de voorman van D66. „Van Mierlo blijft zitten waar- ie zit, hij neemt geen risico's. Mijn strategie is een andere. Ik vind dat politici hun nek moeten durven uitsteken", zegt Bolkestein een dag na af loop, thuis in Amsterdam. Hóe anders hij de zaken Avil aanpakken, bleek vooral op de eerste dag, toen Bolkestein de sleur doorbak en de zweep han teerde tegenover iedereen die te dicht in zijn buurt kwam. Het was bijna on-Nederlands. Bol kestein: „In onze democratie gaat het om het bereiken van overeenstemming. Onze volks aard is schikken en plooien. Dat dempt de discussie; je krijgt een debat op kousevoeten. Ik wil dat niet, ik Avil levendigheid. Gelukkig geeft kamervoorzitter Deetman daarvoor ook de gele genheid, veel meer dan zijn voorganger Dolman". Maar uw scherpe uitlatingen troffen vooral Lubbers, Brink man en Van Mierlo. Uw 'slacht offers' staan toevallig wel voor een achterban waar voor u stem men te halen vallen. Bolkestein: „Zo denk ik hele maal niet. Wie mij uitdaagt, kan een weerwoord verwach ten. Het doet er niet toe uit wel ke hoek die komt en of ik daar mee misschien stemmen kan winnen. Vergeet niet dat onze politiek onderhand heel erg Amerikaans is geworden. Ik weet alleen nog heel zeker Avie mijn kiezers niet zijn: De roomskatholieke man van bo ven de 55 jaar met vijf kinderen in Oldenzaal, de geiteharen- wollen-sokken-types en de vrij- gemaakten in Put'ten. Dan heb je het over ongeveer twintig procent van de kiezers. De ove rige tachtig procent vormt ons electoraat". „Onze Avinst ligt overal, niet al leen bij D66 of de rechter vleu gel van het CDA. Ook de ge schoolde werknemer is tegen woordig een kandidaaat-WD- stemmer. Pas nog, toen ik voor het station in Amsterdam op de tram stapte, begon de bestuur der een praatje met me. Hé, be kend gezicht, zegt-ie. Ja, zeg ik, kan ik ook niks aan doen. Nou, die man vertelt me dat hij met alle overwerk en extra's zo'n 2500 gulden netto gulden per maand verdient. Een modaal inkomen dus. Hij zegt: meneer Bolkestein, wat moet ik nog met de PvdA?" Inhoud U doet net of u geen politieke motieven hebt. Bolkestein: „Natuurlijk, alles is politiek, maar het gaat mij niet om het spel. Het gaat bij de WD 'altijd om de inhoud, zeker sinds ik fractievoorzitter ben. Ik Avil bereiken dat als je ie mand op straat vraagt: wat is de WD?, dat hij dan meteen zegt: dit, dat en dat. De WD staat voor helderheid in de politiek. Daarbij zijn er drie thema's. Het eerste is ons handelsmerk: fatsoenlijk, betrouwbaar en de gelijk. Het tweede is de lange termijn, want het moment komt hoe dan ook dat wij toch weer gaan regeren. En het der de is dat Avij op een aantal on derwerpen de discussie Avillen leiden. Kijk maar naar het min derheden-debat dat ik heb aan gezwengeld. Dat is riskant, maar belangrijk". „Het gaat er in de politiek om gevoelens die in brede massa's van de gemeenschap een rol spelen om te vormen tot politie ke maatregelen. Die gecompli ceerde thema's moet je als poli ticus eenvoudig uiteen zetten, zodat iedereen het herkent. Het grote voorbeeld voor mij daarin is Hans Wiegel. Hij kon als geen ander de zaken zo helder en duidelijk neerzetten. Niet voor niets heeft de WD onder zijn leiding de grote doorbraak be leefd. Mijn ambitie is een twee de doorbraak te bereiken; met andere thema's, maar op dezelf de manier". Dat zal niet meevallen voor ie mand die doorgaat voor een in tellectueel. Bolkestein: „Ik ben geen intel lectueel. Ik ben een Amster damse koopman. Van mijn 26e tot mijn 43e, de jaren waarin een mens voor een belangrijk deel wordt gevormd, heb ik in de oliehandel gezeten. Daar wordt niet geknikkerd. Ik wil praktisch bezig zijn. Ook een politieke fractie leiden is een praktisch vak". Dit waren uw derde Algemene Beschouwingen als leider van een oppositiepartij. Toch hebt u zich nu pas voor de eerste keer echt geprofileerd. Hoe komt dat Bolkestein: „Zoals ik al zei: fractieleider is een apart vak. Dat moetje leren". Voor u zelf zijn de debatten deze week vermoedelijk niet slecht geweest, maar vond u de be schouwingen toch niet zinloos"? Bolkestein: „Dat vind ik een wat zwaar woord, maar je moet constateren: het hart was er uit. En u weet hoe het menselijk lichaam in elkaar zit... Het ka binet kon geen antwoord geven op essentiële vragen als: hoe staan we er financieel-econo- misch voor, wat gaat er gebeu ren met de belastingen, de in flatiecorrectie, het accijnskwar tje van Kok, het eigen huis. Ik heb daardoor wel een gevoel van teleurstelling aan de afgelo pen dagen overgehouden". „Maar het is niet voor het eerst dat de regering door de mand is gevallen. De Startbrief bij het aantreden was ondeugdelijk, de Miljoenennota '91 was een ga tenkaas, de Tussenbalans uit begin '91 moest dat goed ma ken, maar desondanks bleef er toch nog een groot gat, en nu is de Miljoennota voor '93 ook al weer achterhaald. Een dag voor het begin van de beschouwin gen kreeg de Kamer een brief van de premier, waarin hij dat aan de orde stelde. Daarmee heeft hij gewoon de handdoek in de ring gegooid: parlement wilt u alstublieft nog een paar weken wachten. Het kabinet is te optimistisch geweest, en be slist niet voor de eerste keer. Dat is niet goed! Wao U had het over de inhoud van beleid. De WD vindt dat de hui dige wao'ers moeten worden ontzien bij de op stapel maatregelen van het Waarom steunt u de Pi niet gewoon in deze km dat er een kamermeei ontstaat Bolkestein: „Als wij zalv nen doen met de PvdA, len we dat doen. Als zij motie komen om wao'ers te ontzien, we die zeker steunen". Dus u gebruikt dit niet tiek drukmiddel, in van: pas op, anders naar het CDA en helpet partij aan een meerde de Kamer als het gaat basisstelsel in de socio heid, waar de PvdA t.egt Q] Bolkestein: „Afgezien Arraag of de PvdA daar gen is - Kok heeft een i ren laten blijken zo'n sel niet uit te sluiten het gaat ons om de inh het idee. Wij willen onzi verwezenlijken, en on bereiken zullen we pol zen. En bij alles geldt: il^ derheid en me profile n kan riskant zijn, n^1 moet". Bolkestein had naast vallen ook geregeld dée op zijn hand. Toen hij de aan een artikel van bewindsman waarin vraag stelde of de kam leeuw is, zei de WD-1 r ik naar de heren Bn^ Wöltgens en Van Mi$j, dan denk ik: mèèèèèeL mor een wapen in de Bolkestein: „Absoluut heel belangrijk de lacljé hand te hebben. Je theatrale kant van de niet onderschatten. 1 houd ik veel van theal Bolkestein: „Het is heel belangrijk de lachers op je hand te hebben. Je moet de theatrale kant van de poli tiek niet onderschatten". FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12