jasten in Rijneveld rolgend jaar omhoog Circus Elleboog naar Alkemade Besluit over toekomst zwembaden uitgesteld Leiden Omgeving "AVO helpt ze verder, UWPLANNEN? DE KRANT E WERELD UU THUIS. BRE« B I O Leidse Courant zaterdag 17 oktober 1992 dat kan niet zonder uw steun" Ik wil graag nadere informatie. CD Ik word donateur voor (min. 20,—) Naam: Hlicht depots voor licht vervuilde bagger H BROER EVELD - De gemeen- lasten in Rijneveld maf 1 januari Rijnwou- et - gaat volgend jaar Alleen de zaakbe- g (onroerend goedbe- g) blijft buiten schot, nd jaar start een onder- naar de mogelijkheid pots voor licht vervuild Rijneveld aan te leg aat in de begroting voor gisteren is gepubli- De Rijneveldse tarieven van de afvalstoffenheffing zul len in 1993 worden verhoogd, evenals de rioolbelasting. Rijn- woude ziet voorlopig nog geen reden om de zaakbelasting (on roerend goedbelasting) te ver hogen. Net al de meeste andere gemeenten in de regio is de af valstoffenheffing, waaruit de vuilverwerking wordt betaald, op dit moment niet kostendek kend. Volledige kostendekking uit de afvalstoffenheffing is echter wel het streven. Inwo ners van Rijneveld betalen nu 246,50 per huishouden. In de begroting wordt voorgesteld het tarief te verhogen tot een kostendekking van 90 procent. De kosten van de vuilcontai ners komen al wel volledig voor rekening van de burger. Voor de rioolrechten, nu 150,00 per huishouden, gaat de gemeente voor 1993 uit van een kostendekking van 80 pro cent. Dit percentage zal dan in 1994 worden opgetrokken tot 90 procent. Depots Rijneveld gaat volgend jaar veel meer aandacht besteden aan het milieu. Onderdeel van dit beleid is de aanleg van depots voor licht vervuilde bagger in de gemeente. In samenwerking met de waterbeheerder, in de meeste gevallen het Hoogheem raadschap, en de waterschap pen zal de gemeente onderzoe ken of en waar er depots kun nen worden ingericht. Boven dien zal worden geïnventari seerd hoe vervuild het slib in alle watergangen in de gemeen te is. Het geïntensiveerde milieube leid richt zich verder op het ge scheiden inzamelen en afvoe ren van afval. Zo zal het klein chemisch afval vaker worden opgehaald. Speciale aandacht krijgt het zwerfvuil en de hon- depoep. Een actie tegen dit af val zal het milieu-bewustzijn van de Rijnwoudse burgers ver der moeten stimuleren, zo stelt de gemeente. maar WEEKEINDE bijdragen van Jankees Rens Koldenhof, Judy fen Monique Roso. leautje gegeven paard moet je in de bek kijken, gaat het ïkwoord. Alles watje in je en krijgt gedrukt als zijn- adeautje' moet je zonder en aanvaarden. Zo vaak je tenslotte geen cadeau- Ij In de beslotenheid van je ikarner kun je er nog altijd mopperen. Maar niet in ipenbaar, want dat is, niet Dl S' i de etiquette ernaast legt, t deze week dus constate- 5'lat de gemeente Voorhout Jniet netjes heeft gedragen, it het cadeautje dat zij 0; aangeboden van werk- lieningsschap Het Spek- moet eerst van voren, ill achteren, van opzij, van h i en van onderen worden jij ren, voordat het kan wor- lanvaard. Kieskeurig zijn E ïl, daar in Voorhout. Een A e verwend ook. j* ipektrum wil de gemeente I, louten gebouwtje schen- iii voorzien van twee toilet- >9 verwarming en elektra I bijbehorende fietsenber- W en hekken. Het geheel 'e in het recreatieparkje in II ijk Oosthout. Het Spek- had het toch niet meer [nu zij een nieuw bedrijfs- id iw heeft betrokken. En [ebouwtje zou heel goed en worden gebruikt door (l ugdraad in Voorhout, m tollege blij, de Jeugdraad Ipektrum blij want het Lt goede publiciteit op r(i>m iederéén blij. Met de draad Voorhout waren al rhandelingen gestart over gebruik van de houten De kersverse speel-o- i'j t Ikkedie zou er leuk in te- 'kunnen. i.1er moet daarvoor wel één ider worden vertimmerd. 3 daar wrong de schoen, iijoossens (CDA) was be rt 1 niet van zins om zich te 1 opschepen met een ca- j tje dat ze misschien niet gebruiken. Dat staat al- maar onbruikbaar te we- c !n kost geld aan opslag en V zo. PvdA-er P. Jochemsz meende zelfs dat het wel eens zo zou kunnen zijn dat de ge meente het gebouwtje hele maal niet zou kunnen gebrui ken. Niet netjes. Wel effectief. We mogen er vanuit gaan dat in de kast van Jochemsz noch van Goossens ook maar één ca deautje staat, dat ze niet leuk vonden. Dat weigeren ze ge woon. Opgeklopt (1) Ze hebben nogal wat moeite met die bestuurlijke vernieu wing, de Leidse politici. Tussen allerlei nouveauté's op het ge bied van gemeentebestuur, was er ook zoiets als een be- stuursopdracht. Wat is dat ei genlijk? Daarover liepen de meningen van wethouder Van Bochove en de Leidse politici sterk uiteen, zo bleek afgelo pen dinsdag. En dat terwijl er eigenlijk maar één uitleg mo gelijk was. Ondertussen werd de onduidelijkheid door enke len maar al te graag aangegre pen om bestuurlijk falen te ver doezelen. Tijdens een raadsdebat in maart werd door de gemeente raad een zogenoemde 'be- stuursopdracht' gegeven aan het college om een minderhe denbeleid te ontwikkelen. De sugesties die de gemeenteraad aanreikte, moesten door de wethouders worden omge werkt tot concrete voorstellen. De verbazing bij de fracties was groot, toen wethouder Van Bochove met welgeteld twee ënhalf velletje papier zijn aan deel leverde. Toch knap, het minderhedenbeleid in tweeën eenhalf velletje. Maar daarin was eigenlijk slechts één punt uitgewerkt: de aanpak van Ma rokkaanse jongeren die zich op het criminele pad (dreigen te) begeven. De kritiek van de fracties was niet van de lucht. Dachten ze een nota onder ogen te krijgen over het reilen en zeilen van 'dé' allochtonen in Leiden, wordt er één kleine groep uitgelicht. WD-raadslid Pieter-Jan Vonk stelde veront waardigd dat het minderhe denbeleid hiermee 'nog geen fluit' was opgeschoten. En met Reini Hulsker (PvdA) waren de fracties het eens dat er spra Magisch Leiden is in de ban van Rasto Rostelli, de man die bij de burgerlijke stand beter bekend is onder de naam Roland van den Berg. Entertai ner van beroep, om nauwkeuriger te zijn: hypnotiseur. En met groot succes. In Amsterdam en Eindhoven kreeg hij avond na avond de schouwburg weer vol. In Leiden lijkt hem dat ook te lukken. Niemand weet wat 'ie ziet, en of wat 'ie ziet waan of werkelijkheid is. Eén deel nemer kon daar maar geen genoeg van krijgen. Bij de première was blonde krullebol Martijn één van de sterren van de avond. Hij de plank waar Rasti Rostelli met 90 kilo op ging staan. Hij was de verlegen jongen, die snel wegdook toen hij meende in zijn blootje te staan. De zaal lag dubbel. En donderdagavond stond hij er weer. Zou die show toch doorgestoken kaart zijn? Of kon hij niet loskomen van de magische krachten van meester Rostelli? Valt hij nog steeds in slaap als je met je vingers knipt? Zou zijn vriendje nog steeds niet tot tien kunnen tellen, of bij de derde tel veranderen in een wildschreeuwende Tarzan? Komt dat zien, komt dat zien! Rostelli is nog tot en met 22 oktober in de Stadsgehoorzaal in Leiden. foto: wim van noort ke was van een eenzijdige be nadering van de allochtonen. „Alsof allochtonen en crimina liteit samenhangen". Opgeklopt (2) Wethouder Hennie Koek pro beerde tussen de bedrijven door de indruk weg te nemen dat er niets wordt gedaan voor allochtonen. Er liepen toch ge noeg projecten voor en door al lochtonen, en er waren er ook nog in voorbereiding, klonk het van achter de collegetafel. Alle opgesomdé projecten en projecten-in-wording hielpen er niets aan: de gemeenteraad was en bleef boos. Er was nog steeds geen sprake van écht minderhedenbeleid. Wethou der Van Bochove gooide het op een verschil van mening over het fenomeen 'bestuursop- dracht'. Volgens hem moest die zich toespitsen op het meest belangrijkste probleem bij minderheden. En dat is vol gens hem de uit de hand lopen de criminaliteit van een aantal Marokkaanse jongeren. Leek het maar zo, of klopte Van Bo chove het probleem nog eens extra op, om zich uit de situatie te redden? Menselijk Die Harry. De hele vaderland se pers had het bericht dezer dagen in de kolommen opgeno men. 'De Lissese makelaar Harry Mens wil minister wor den'. „Voor de WD", aldus Harry, en op eigen kracht. Zet mij maar op een onverkies bare plaats en ik sleep min stens 10 voorkeurzetels in de wacht". Die Harry toch. Hij heeft het al helemaal uitgedokterd. En er varing in de politiek heeft hij ook. In de jaren zeventig zat Harry immers namens de KVP in de Lissese raad. Samen met die andere Harry die nu burge meester van Muiden is. Met hem deelt Mens de passie voor bouwen. Minister van Volks huisvesting lijkt hem daarom wel wat. Ruimtelijke Ordening en Milieu zou hij dan altijd nog kunnen delegeren aan zijn staatssecretaris. Ronnie van der Putte bijvoorbeeld. Mens heeft hele goede ideeën vindt hij zelf in elk geval. Zo zou de vermogensbelasting af geschaft moeten worden, om dat nu iedereen met een beetje geld naar België vlucht en de schatkist er dus niets mee op schiet. Alsof je Freddie Heineken hoort pleiten voor geheelont houding, zouden boosaardige geesten kunnen tegenwerpen, maar Harry bedoelt het heus goed. Hij heeft immers het bes te voor met Nederland en is wars van kouwe kak. Hij is nooit vergeten waar hij van daan komt ep onderstreept dat keer op keer door financiële bijdragen aan volksfeesten als het Pavarotti-concert in de Ahoy' en internationale gol- fontmoetingen in Zandvoort en Noordwijk. En was het niet Harry Mens die de Noordwijk- se kindertjes deze zomer gratis liet genieten van de grootste zandbak van Nederland. Okee, ze konden er niet in want er stond een hekje om het opge- rooide Gat van Palace, maar het is de gedachte die telt. En wat waren de Noordwijkse ou ders niet blij dat er geen zo- merfestiviteiten meer op het plein georganiseerd konden worden, want het tochtte er al tijd en daar werden de kinder tjes toch maar ziek van. De Haagse ambities van Harry roepen herinneringen op aan die andere Bollenstreek-cory fee, wijlen Co Bakker. Ooit trok deze spraakmakende bol- lenbobo met loeiende sirenes naar de hoofdstad om Babyion te kopen. Een voofnemen dat eindigde in de bijbehorende spraakverwarring. Staat Mens een soortgelijke er varing te wachten? Wie zal het zeggen. Maar een ander scena rio is ook denkbaar. We zien het al voor ons. Het bekende groene bord 'Mens Te Koop' voor Huis ter Duin en geen kei meer aanwezig op het Binnen hof. Harry minister? Vergissen is menselijk, zullen we maar zeggen. Modern Kubuswoningen, ronde bebou wing, brugwoningen, thema gebieden en middensingels. Wie naar deze woorden kijkt denkt waarschijnlijk aan een zich moderniserende stad. De werkelijkheid is echter anders. Die heet Lisse. Dit bollendorp krijgt, steeds meer stadse neigingen en laat dit blijken in ambitieuze nieuwbouwprojecten. Afgelo pen maandag werd 'Lisse Rond' aan de pers gepresen teerd. Tot 2003 zullen in Poel polder Zuid 2 426 woningen worden gebouwd. Voor 'Lisse Rond' is het college niet over een nacht ijs gegaan. In het ge heim werden soortgelijke pro jecten bezocht in Leiden, Al- mere en Delft. Het achterlig- gende idee was een project te vinden, waarmee Lisse zonder gêne de 21e eeuw in kan gaan. Aan 'Lisse Rond' is in geza menlijkheid gewerkt door de architekten Hans Bik en Hans van Egmond. Maar van die ge zamenlijkheid was op de pre sentatie weinig meer te mer ken. Asbakken en vaatwerk vlogen nog net niet door de lucht, maar de rivaliteit vierde weer hoogtij. De samenwer king was duidelijk niet beval len. Bij de presentatie probeerde de twee ontwerpers eikaars vlie gen alweer af te vangen. Na af loop van de diavoorstellingen, deden de heren Bik en Van Eg- mond ieder voor zich hun ui terste best zichzelf te verko pen. Van Egmond deelde aan fraai schetsboek uit met details van 'Lisse Rond'. Bik had het nakijken. Uiteindelijk was Van Egmond zo geschrokken van zijn vrijmoedigheid, dat hij de pers vriendelijk maar uiterma te dringend verzocht geen fo to's te publiceren van zijn ont werpen. Gelukkig zat er geen jury in de raadszaal om deze klucht van commentaar te voorzien. ADVERTENTIE IAAR VAN DER PLOEG! rtrouwde adres voor: (KIEN EN DEUREN, ND- EN PLAFONDBEKLEDING IUIFPUIEN PES, ETC. iieuwbouw en renovatie, loerd in onverwoestbaar lol van het kwaliteitsmerk uninck loudsarm, leverbaar in t kleuren, volledig mdeerd en door onze nsen perfect op maat ikt. Het geheel voorzien van lerlilicaat. ewoon eens alles op uw bekijken. We geven u graag reid advies. TSTOF OM OP TE BOUWEN. i m ntr_ TLUtVI 1 en showroom: so 60, Roelofarendsveen, 713-15361 - telefax 01713-15202 euninck 0 RIJNEVELD - Het is nog onduidelijk waar inwoners van Rijneveld in 1993 kun nen zwemmen. Het wachten is op een advies van de ad hoe commissie zwembadenpro- blematiek. Naar verwach ting zal dit eind 1992 zijn. In de begroting van de gemeen te kan dan dok nog geen exacte kostenopgave worden gedaan. Als de drie zwembaden in de huidige vorm openblijven zal dat een extra kostenpost bete kenen boven het normale onderhoudsprogramma. Als noodoplossing is nu een sta caravan geplaatst bij het zwem bad De Dolfijn in Hazerswoude- Rijndijk. De caravan wordt ge bruikt als aparte personeels ruimte en voldoet op die manier aan de ARBO-wet. Het uitstel van een besluit over de zwembaden betekent ook dat de onduidelijkheid over het schoolzwemmen blijft bestaan. De nadere uitwerking van de enquête over schoolzwemmen wordt uitgesteld totdat een de finitief besluit over de drie zwembaden is genomen. Op dit moment krijgen de leerlingen van groep 2, 3 en 4 van alle ba sisscholen in de gemeente zwemles. Het is de vraag welk zwembad beschikbaar blijft dan wel beschikbaar komt voor het schoolzwemmen in 1993. Ambachtelijk Met de notitieblok in de hand en een pen in de aanslag stonden gisteren niet minder dan 25 journalisten van over de hele wereld op één klein plekje in Zoeterwoude. De kaasboerderij 'Polderzicht' van de Zoeterwoudse familie Paardekooper stond gisteren in de internationele schijn werpers. De internationale gasten waren op uitnodiging van het ministerie van landbouw en visserij naar Nederland gekomen. Het ambachte lijke produkt staat bij de bezoeken centraal. De journalisten, gespecialiseerd in landbouw en veeteelt, bezochten de afgelopen week tal van bedrijven. Bij de familie Paardekooper waren zij getuige van het boerenkaas maken. De boerenkaas van Paardekooper werd vorig jaar uitge roepen tot de beste van ons land. Enkele jaren geleden begon Paardekooper, na een ruilverkaveling, een nieuwe boerderij. Die is op zeer moderne leest geschoeid en geldt voor velen als een voorbeeld. De journalisten, uit onder meer de VS, Rusland, Vietnam, Bolivia, Zimbabwe en Zambia, hadden eerder de bloemenveiling van Aalsmeer bezocht. foto: henk van den ende Rijneveld raakt zandbakken kwijt RIJNEVELD De gemeente Rijneveld verwijdert volgend jaar alle openbare zandbakken. Dat wordt voorgesteld in de be groting van de gemeente. Het college van burgemeester en wethoduers vindt dat de open bare zandbakken onhygiënisch: alle honden poepen erin. Alle uitwerpeselen goed opruimen kost te veel geld. Het is niet dui delijk om hoeveel zandbakken het gaat. Uit de begroting blijkt verder dat voor renovatie van Speeltuin De Rode Wip in Ha- zerswoude-Rijndijk nog geen geld is gereserveerd. De speel tuinvereniging die het beher voert, heeft zelf niet genoeg geld om een opknapbuert te be kostigen. Een renovatieplan voor de openbare speelplaats De Deel in Koudekerk aan de Rijn is riu in voorbereiding. De gemeente subsidieert thans twee speeltuinverenigingen. ALKEMADE - Kindercir cus 'Elleboog' komt in de herfstvakantie naar Sport complex De Tweesprong voor een optreden. Het circus is uitgenodigd door het Co mité Vakantiespelen Alke made (VAK). Al jaren probeert het VAK om circus Elleboog naar Alkemade te halen, nu komt het er dan eindelijk van. Circus Elleboog is een circus vóór kinderen dóór kinderen. Veertig kinder-artiesten bren gen een twee uur durende cir cusshow op hoge en lage een- wielers, op kleine en grote bal len, op een smal koord en aan de trapeze. Geheimzinnige gooc heltrucs worden uitgevoerd en een aantal kinderen spelen die ren en clowns zijn. Chauffeur Het spektakel vindt plaats op donderdag 22 oktober in Sport complex De Tweesprong aan de Lucas van Leydenlaan in Roe lofarendsveen. De voorstelling vangt aan om 14.00 uur. De toe- gansprijs bedraagt slechts twee gulden per persoon. VAK-chauffeur Leo brengt de kinderen uit De Kaag, Nieuwe Wetering, Oud Ade en Rijpwe- tering met zijn bus gratis naar de Veense sporthal. Om 12.45 uur kunnen de kinderen uit de Kaag opstappen ter hoogte van Restaurant Kaagzicht. De bus stopt om 12.55 uur bij het Cul tureel Centrum in Nieuwe We tering om daar de Nieuwe We- teringse kinderen op te pikken. In Oud Ade stopt de bus bij de kerk om 13.20 uur en in Rijpwe- tering nabij de Paardebrug om 13.20 uur. De bus brengt eerst de kinderen van de Kaag en Nieuwe Wetering naar de Sporthal en daarna die van Oud Ade en Rijpwetering. In dezelf de volgorde worden de kinderen teruggebracht. Het VAK laat weten dat het voor het behoud van de vloer van de sporthal gewenst is dat de kinderen sportschoenen dra gen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11