B Toch overgangsregeling bij nieuw systeem woonruimteverdeling Overval op bank Bevrijdingsplein 'Klassieke muziek komt uit isolement' £eidóc6omcmt Lisse uit z'nbol voor laser B3 bon ergunning jkvoor ^-student is vier jaar oor dodelijke (eekpartij echtpartij Dansleraar Evert Castelein sr overleden Slimme EHBO-kit LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 IHHB DEN Het is juridisch on- •lijk om studenten, zodra ijn afgestudeerd, een half lang uit te sluiten van de se gemeentelijke woning- kt. Dit zei wethouder Van risteravond over de sugges- an PvdA-raadslid R. Hille- d, die vreest dat mensen hun studie een tijdje doos zijn, aan de haal gaan goedkope woningen. ,,In de ze op zoek zijn naar een ;aalde baan, zouden ze ;ns het nieuwe woonruim- ysteem een woning jrwerven, die past bij itkering die ze op dat mo- hebben", aldus Hille- d. Daarom zou voor hen soort 'wachttijd' van een jaar moeten worden inge- vd. Volgens wethouder Van [ie stelde dat je juridisch en niet zo maar iemand kan uiten voor een woonver- ling, zal het met de acade- 'n vaart niet lopen. „Je je ten eerste afvragen of ze nel een woning züllen heb- en ten tweede of ze zo snel woning willen hebben, als niet weten in welke stad aan werken", aldus Van-Rij. wees er verder op dat de ïting Leidse Studenten vesting (SLS) academici direct wegstuurt, zodra ze ^JHAAG Officier van jus- L. Hollander heeft gisteren de rechtbank in Den Haag aar cel geëist tegen een 44- inwoner van Leiden die wordt verdacht op 9 juli e Leidse Herenstraat Y. ilibal met messteken om even te hebben gebracht, lander maande in zijn re- itoir de Turkse gemeen- p in Leiden, en speciaal de- die op de publieke tribune in, tot kalmte. „De steek lij heeft grote onrust in de gemeenschap veroor- ft. De wildste verhalen gaan Mensen worden bedreigd ot in Turkije toe worden sen aangesproken op hun daringen. Er wordt over dwraak gesproken. We we- allemaal dat dat tot de st gruwelijke gevolgen kan m. Zorg dat het niet esca- sprak Hollander, iveneens uit Turkije afkom- verdachte stak Kayilibal in een koffiehuis nadat het itoffer zijn zoon in zijn geschoten. Eerder die id hadden de verdachte en ilibal ruzie gehad met el- over zijn huwelijk. De ver- ite zou trouwen met een die eerder al gehuwd was eest met zijn zwager, er precies is gebeurd tij de ruzie in het café, werd Ie rechtszitting niet hele- 1 duidelijk omdat getuigen erdachte tegenstrijdige ver ingen hebben afgelegd, r de officier was het in ieder d duidelijk dat de verdachte uit noodweer heeft gehan- Hij heeft zich zelf be- in een gevaarlijke situatie racht. Hij had ook kunnen jopen." ipraak 29 oktober. DEN Een 25-jarige man Leiden is vannacht licht ge- 'd geraakt bij een steekpar- een schuld van enkele lenden guldens. Hij liep een wond op aan zijn hals en een kwond in zijn bil. De man enkele duizenden guldens eleend aan een 24-jarige 'tsgenoot. Als onderpand deze zijn auto gegeven. De bge eiste vannacht zijn en de bijbehorende papie- I terug, zonder echter ook F een cent te hebben be- pL Daarop ontstond voor F3!® in de Herenstraat een Ptparty, waarbij de schulde- j?r ^en mes trok. Het slacht- F 'iep na de knokpartij weg r. de Lammenschansweg, Kv een ca*® aan Gere kt alarm te slaan. LEIDEN Bij de invoering van het nieuwe systeem voor de toewijzing van huizen in Leiden, wordt toch een over gangsregeling getroffen voor mensen die momenteel als woningzoekende bij de ge meente staan ingeschreven. Wie langer ingeschreven staat, krijgt toch voorrang in het nieuwe systeem. Daarbij wordt de bewoningsduur van wie al epn woning heeft, bij de in schrijvingsduur opgeteld. De inschrijvingsduur van starters op de woningmarkt, wordt op geteld bij de leeftijd van de inge schreven starter. Dat stelde wethouder T. Van Rij (volks huisvesting) gisteren tijdens een commissievergadering voor. Tot nu toe heeft het college van B en W categorisch geweigerd om een overgangsregeling in te stellen. Volgens Van Rij zou het nieuwe systeem van woonruim teverdeling daardoor in de wie len worden gereden. Daarmee stond het college lijnrecht te genover de gemeenteraad, die wel vanaf het begin heeft aan gedrongen op een overgangsre geling. De raadscommssie heeft bet nooit kunnen verkroppen dat de mensen die al jaren inge schreven stonden, in één klap hun rechten zouden verliezen. Met het voorstel komt Van Rij tegemoet aan de bezwaren van de Leidse politiek. Het nieuwe systeem moet per 1 janurai worden ingevoerd. Daarbij wor den huizen in een krant aange boden waarnaar men vervol gens kan 'solliciteren'. Doekje Het college had eerder aangege ven dat alleen 'extreem urgen- ten' aanspraak kunnen maken op een overgangsregeling. Alle andere ingeschrevenen zouden hun punten verliezen. Volgens SP, D66 en Groen Links wor den hierdoor vooral de mensen gedupeerd die langer dan drie jaar ingeschreven staan en het vooruitzicht hadden om een snel een woning toegewezen te krijgen. Volgens deze partijen moet er met name voor deze groep een komen. „Je hebt de morele ver plichting om aan die groep tege moet te komen", aldus P. Lan- genberg (D66). Samen met SP en Groen Links werd voorge steld om de mensen die binnen een jaar op basis van het huidi ge systeem een huis zouden hebben gekregen als tegemoet koming het komende jaar een eenmalig woningaanbod te doen. Doekje Een suggestie die door PvdA- raadslid R. Hillebrand werd af gedaan als 'doekje voor het bloeden'. Hij had bovendien uitgerekend dat het ongeveer twee jaar en zeven maanden zou duren, om die overgangsre geling te realiseren. „Als we geen overgangsregeling kun nen maken die echt iets te bie den heeft, dan liever in één keer een nieuw systeem". De PvdA heeft zich steeds op het stand punt gesteld dat de geopperde suggesties voor overgangsrege lingen niet mogelijk zijn zonder de invoering van bet nieuwe sy steem in de wielen te rijden. Wethouder Van Rij voegde daaraan toe dat het idee van een eenmalig woningaanbod onuitvoerbaar is. Volgens hem valt onmogelijk vast te stellen wie precies het komende jaar een woning zouden krijgen. Er staan mensen op de lijst die de voorkeur hebben voor één be paalde wijk, en het is de vraag of daar dan net daar iets vrijkomt. „Bovendien worden op deze manier twee systemen naast el kaar in stand gehouden, en dat is niet handig", aldus Van Rij, die daarop zelf het alternatief te berde bracht om de inschrij vingsduur op te tellen bij de be woningsduur. Hoewel het idee nog nader moet worden uitgewerkt, reageerde de voltallige commisie hierop in eerste instantie enthousiast. Waterzuivering Voor niet minder dan 72 miljoen gulden stallatie in gebruik is genomen in 1970 last geven moment 116.000 eenheden. De water- wordt er op dit moment verbouwd aan de af- hebben. De werkzaamheden moeten ook de kwaliteit werd er daardoor niet beter op. Het valwaterzuiveringsinstallatie aan de Voor- capaciteit van de zuivering vergroten. De in- werk aan de waterzuivering moet in 1994 zijn schoterweg. Door de renovatie moet er een stallatie was oorspronkelijk bedoeld voor afgerond. Of er dan al een scheidings- en einde komen aan de stankoverlast, waarvan aansluiting van 75.000 vervuilende eenhe- vergistingsinstallatie naast staat, is de omwonenden vanaf het moment dat de in- den, maar de belasting bedroeg op een ge- vraag. foto: wimvannoort LEIDEN Op tachtigjarige leeftijd is deze week dansle raar Evert Castelein sr over leden. Hij overleed drie we ken na een zware operatie, waarvan hij goed leek te her stellen. Castelein opende op 6 septem ber 1931 zijn dansschool aan de Hooglandse Kerkgracht. Een gewaagde onderneming in die tijd, zeker gezien zijn katholie ke achtergrond. Dansen stond gelijk aan de duivel verzoeken. Maar een baan vinden onder de hoede van zijn bakkersfamilie was onmogelijk: Evert had bak kerseczeem. In 1931 waagde hij ondanks de vele morele bezwa ren uit zijn omgeving de stap, leende honderd gulden van zijn moeder en kocht een grammo foon. Hij slaagde erin van zijn hobby zijn werk te maken. De dans school begon met een neutrale signatuur. Een noodzaak, want in die tijd hoefde de katholieke jeugd er niet eens aan te dénken om op dansles te gaan. Pas toen ook in de katholieke gemeenschap de teugels wat werden gevierd, besloot Caste lein die markt aan te boren. Zijn dansschool werd er één op ka tholieke leest geschoeid. Hij was daarmee definitief terug in het katholieke nest waar hij zich het meeste thuisvoelde. Voor zijn inzet voor het rooms- katholieke geloof kreeg hij bij het 25-jarig bestaan van zijn dansschool, in 1956, de pause lijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifice. Onverwoestbaar Het mes sneed bij hem aan twee kanten. Hij zorgde ervoor dat de katholieke jeugd op een net te manier plezier had. Maat hij bracht de jeugd en passant eti quette bij. Die leek in de loop van de moderne tijden toch aan erosie onderhevig, tot groot verdriet van Evert Castelein. Toen hij op 67-jarige leeftijd de leiding over zijn dansschool in Leiden overdroeg, stortte Cas telein zich op het rolstoeldan- sen. Hij werkte veel met bewo ners van het Zeehospitium in Katwijk. Door zijn aanstekelijk enthousiasme haalde hij er ook de televisie mee. Mensen in zijn naaste omge ving hadden soms moeite met zijn dominantie: wat Evert Cas telein in zijn hoofd had, zou ge beuren. Bovendien wilde hij overal het naadje van de kous van weten. Maar daar stond zijn onverwoestbaar optimisme Evert Castelein werd eind vorig jaar onderscheiden met de ereme daille in goud horend bij de orde van Oranje Nassau. foto: wim van noort tegenover, een karaktertrek die hem op moeilijke ogenblikken verder kon helpen. Veel kracht putte hij ook uit zijn grote be langstelling voor mensen om hem heen. Bewoners van het verpleeghuis waar hij na zijn operatie verbleef, herinneren zich zijn dagelijkse praatjes, als hij geïnteresseerd kwam infor meren naar hun wel en wee. Evert Castelein had zelf de in druk dat hij nog lang niet klaar was met zijn leven. Hij had nog veel plannen. De dood van zijn tweede vrouw, in januari van dit jaar, kreeg hem niet klein. Ook deze zware operatie zou hij overleven, dat wist hij zeker. Want hij had nog zoveel te doen. ALLERLEIDS Open repetitie De junioren van muziekvereni ging K G houden morgen een open repetitie in het clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat in Lei den. Zij laten zien hoe zij zich voorbereiden op het grote pre sentatieconcert in november en geven een voorproefje van hun nieuwe repertoire. Tussen de muziekstukken door, vertellen instructeurs over lesmethoden en aktiviteiten van K G. De open repetitie-middag begint om 13.00 uur en duurteen uur. Workshop In jongerencentrum Statshuys, Breestraat 19, wordt morgen aan percussieworkshop gehou den. Verschillende groepen kun nen overdag werken aan een presentatie die 's avonds in de -zaal wordt gehouden. Deelname kost f 7,50. Opgave bij Erik, tel: 071-130983. Kijken kan ook. Film Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 ver toont zondag de film 'Twee han den ineen' van regisseur Man nes Franken. De film toont het naoorlogse optimisme waarmee de Nederlanders in Indië aan de slag togen om problemen op te lossen. De voorstelling duurt van 13.00 tot 16.30 uur. LEIDEN Een filiaal van de ABN-Amrobank aan het Bevrijdingsplein in Leiden is gistermorgen rond elf uur door twee mannen overval len. Daarbij werd een nog on bekend geldbedrag buitge maakt. Op het moment van de overval waren aan de buitenkant van het bankgebouw twee werklie den bezig met het plaatsen van nieuwe kozijnen. Zij zagen plot seling twee, met pistolen gewa pende mannen met bivakmut sen verschijnen. De ene over valler dwong één van de werk lieden onder bedreiging van een pistool met hem de bank in te gaan, waar op dat moment drie medewerkers en twee klanten aanwezig waren. De andere monteur sloeg alarm. In de bank werden de aanwezi gen door de andere overvaller onder schot gehouden. Eén van de bankmedewerkers deed een greep uit de kas en overhandig de het de overvallers. De buit werd in een plastic tas gestopt, waarop de mannen zich uit de voeten maakten. Ze stapten in een donkere Fiat Uno en reden in de richting van de Montgo- merylaan. De politie vond- later twee auto's van dit type terug, een in de Lieven de Keijstraat, de ander op de Lammenschans weg. Die op de Lammenschans weg bleek niets met de overval te maken te hebben. De auto die werd teruggevonden in de Lie ven de Keijstraat was vorige maand in Amsterdam gestolen. Van de overvallers ontbreekt tot dusver elk spoor. Hun signa lement luidt: allebei tussen de 25 en 30 jaar, ongeveer 1.75 me ter lang met een donker getinte huidskleur. De politie verzoekt iedereen die iets over de overval kan vertellen, of de overvallers heeft gezien contact op te ne men met het hoofbureau. In middels zijn zo'n twintig getui gen gehoord. door OSCAR VAN DEN WIJNGAARD LEIDEN „De Leidse La- kenfeesten kunnen wel wat meer kloten gebruiken", meent Dick Wansink, eige naar van jazzcafé the Duke. Niet dat er op het jaarlijks evenement zoveel valt aan te merken, maar een zekere culturele diepgang ontbreekt toch. Vandaar dat Wansink twee jaar geleden met een lijvig plan op de proppen kwam om aan de Lakenfeesten een groots opge zet muziekfestival te paren, on der de naam 'Leiden Klassiek'. Een aantal dagen klassieke mu ziek op uiteenlopende podia, en een knaller van een slotconcert toe. „Iets in de sfeer van de Last Night of the Proms, open van opzet, waarbij het publiek kan meezingen". Ondanks het feit dat Wansink het idee naar zijn eigen indruk ook in financieel opzicht solide had onderbouwd, werd het niet opgepikt. Er zijn talloze redenen voor te verzin nen, maar dat vindt Wansink allang niet interessant meer. Al steken sommige dingen mis schien nog steeds een beetje: „Een jaar later kwam Heineken met de eerste Nederlandse Proms..." Samen met Dake-regular en mede-muziekfanaat Mark Brookhuis besloot Dick Wan sink 'Leiden Klassiek' op klei nere schaal toch uit te probe ren. In het seizoen 1991-1992 speelden een aantal maanden achtereen, steeds op de derde zondag, verscheidene ensem bles verschillende soorten klas sieke muziek. De toeloop was niet uitbundig, maar de reacties van met name de musici waren over het algemeen enthousiast. Nu, aan het begin van het twee de seizoen, lijkt ook het publiek langzaam aan op de hoogte te raken van de concerten in het jazzcafé; het eerste concert in de reeks, op 20 september, trok zo'n dertig bezoekers. „De drempel moet omlaag, of liever: weg. Muziek naar de mensen toebrengen, dat is wat wij hier willen. Klassieke mu ziek komt sowieso al meer uit z'n isolement. Luister maar naar al die verschillende stijlen muziek die tegenwoordig be staan, en die de vroegere uiter sten met elkaar verbinden. Of er een mengvorm van zijn. Door de mogelijkheid te bieden om ontspannen - en gratis - te luis teren, en desnoods weer te ver trekken als je genoeg hebt ge hoord, maak je klassieke mu ziek toegankelijker. Bovendien stellen we het erg op prijs als muzikanten naast het bekende re klassieke werk ook minder bekende dingen spelen. Eigen werk bij voorbeeld Ongedwongen Niet alleen het publiek, ook musici zullen daarom in veel ge vallen sneller in de ongedwon gen ambiance van the Duke wil len spelen dan in de toch wat stijve omgeving van de traditio nele muziekzalen, meent Wan sink. „We hebben brieven ge stuurd naar alle conservatoria. De reactie was enorm. Iedereen wil spelen, ervaring opdoen, zonder meteen voor de leeuwen te worden geworpen. We vertel len ze precies wat ze hier kun nen verwachten, en tot nu toe is vrijwel iedereen enhtousiast". De enige vorm van programme ring die Brookhuis en Wansink toepassen is dat zij diversiteit nastreven. Brookhuis: „We let ten er een beetje op dat we niet drie keer achter elkaar een fluittrio hebben, maar verder zijn de ensembles vrij in de sa menstelling van hun program ma". Voor grote tegenvallers zijn ze niet bang. „We vormen ons van tevoren altijd een be hoorlijk goede indruk van de muzikanten die hier komen spelen. En ach, als er eens een fröbelaar tussen zit, is dat een van de risico's die je met onze opzet moet durven nemen". Het idee van een groots festival is intussen nog niet van de baan. „Ik verwacht toch wel dat dit steeds beter gaat lopen", zegt Wansink. „Bij de Chanson Noir-cyclus heeft het ook even geduurd, maar nu hebben we iedere keer zo'n zestig man. Misschien dat we volgend sei zoen naar eens in de veertien dagen kunnen met Leiden Klas siek, om dan '94 nog eens een poging te wagen om de zaken echt groot aan te pakken. Te gen die tijd hopen we zoveel er varing, en zo'n goede naam te hebben opgebouwd dat men niet meer zo makkelijk om ons heen kan". Voorlopig staat er voor dit sei zoen voor elke derde zondag van de maand een concert ge pland. Aanstaande zondag, 18 oktober, speelt het Quazona Trio muziek van onder anderen Haydn, Bach en Stamitz. Op 15 november treedt het pianoduo Hein Putter en Ron Wehrens op, en op 20 december het Do minique Zwartelé Trio. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: a<_ Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank-de EHBO-kit naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ g ml

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9