„Ik zie nog geen economische crisis" Campina na een jaar al weg van Spaanse markt onden: overneming okker moet doorgaan 17 tees voor verlies 4500 banen bij BASF HOEVEEL VAN UW RENTE GUNT U DE FISCUS? rü ~r~r~~ :r, r1 Economie Aantal vacatures daalt sneller IBM lijdt miljarden- verlies Leidse Courant vrijdag 16 oktober 1992 dduizend liter et is nu nog even ten hoe de wijn aken en of 1992 opzichten een wordt voor de Limburgse DEN HAAG - Het aantal vacatures bij particuliere bedrijven en instellingen bedroeg eind juni bijna 77.000. Dat is 30.000 minder dan een jaar eerder, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend gemaakt. De daling van het aantal vacatures doet zich voor sinds 1991. Aan het eind van elk van de vier kwartalen van 1991 en het eerste kwartaal van dit jaar, was het aantal vacatures 20.000 lager dan een jaar eerder. De afna me met 30.000 eind juni betekent dus een versnelde daling. De daling deed zich voor in vrijwel alle bedrijfstakken. De banengroei is het grootst in de handel en horeca (35.000 ba nen; plus 3,3 procent). Ook in de transport-, opslag- en commu nicatiewereld en in het bank- en verzekeringswezen was sprake van een bovengemiddelde groei (plus 2,9 procent). In de bouw nijverheid- en installatiesector nam het aantal banen met 5.000 af (1,4 procent). Stijgende lijn verkopen van motorfiets zet door AMSTERDAM - De afzet van nieuwe motorfietsen is in de eerste ne gen maanden van dit jaar opnieuw fors toegenomen en wel met 11 procent tot 20.589 machines. Dit blijkt uit de RAI-Verkoopstatistiek, die alle via de officiële importeurts verkochte modellen alsmede de nieuwe parallel ingevoerde modellen omvat. Daarnaast vonden nog 23.250 gebruikte geïmporteerde motorfietsen hun weg naar de con sument. Wel constateert een woordvoerder van de RAI een zekere af vlakking van het aantal verkopen. „Ik kan nog niet zeggen dat het verzadigingspunt al is bereikt, maar de grote groei lijkt voorbij. Er zal er nog wel een aantal bijkomen maar over een paar jaar zullen we het maximum wel bereiken", aldus de woordvoerder. Volgens de jongste telling van het CBS reden er per 1 augustus dit jaar 232.000 motorfietsen in Nederland rond, ruim 41.000 meer dan in 1991. De belangstelling om het motorrijbewijs te halen leeft onder een brede laag van de bevolking. Het CBR verwacht dit jaar 120.000 A-examens te kunnen afnemen tegen 110.000 in 1991. De RAI rekent voor het hele jaar op een verkoop van circa 50.000 motorfietsen. tat moet erin neren ntzakken' CHT Plastic patat- vervangen door papieren kken. Dat is één van de elden die de Horecabond a jeft om de horeca milieu- 'lijker te maken. Giste- esenteerde de bond in de brochure 'Tappen schoon vaatje', waarin antal praktische tips gegeven. Onderzoekers e landbouwuniversiteit in ingen, hebben in op- n van de horecabond beke- i |ke bijdrage werknemers h horeca kunnen leveren schoner milieu. De bro- 5 gemaakt naar aanlei- n het onderzoek, volgens de onderzoe- horecasector niet de rervuilende branche is, is voldoende reden om op aspecten te letten. Vol- Kusiak, auteur van de re, zorgen de vijf groot- ■ecabedrijven in Neder- alleen al voor dat jaar miljoen kilo agressieve maakmiddelen in het verdwijnt. Bovendien in de regio Rijnmond orecabedrijven in de top in de meest vervuilende 1 is de horecabond kunnen een grote invloed men op onder meer het k van schoonmaakmid- en het energieverbruik, ïaast kunnen cateringbe- n er bijvoorbeeld voor zor- kjes kaas, jam en bo It langer in plastic worden kt fgerorder de eeuw et slop FNV-voorzitter Johan Stekelenburg ijzig koel De vakbeweging moet zijn looneisen voor 1993 fors naar bene den bijstellen nu de inflatie meevalt, zegt het kabinet. De socia le partners moeten hun laatste kans voor een sociaal akkoord niet verspelen, waarschuwt PvdA-fractieleider Wöltgens. Reeds afgesloten cao's moeten worden opengebroken, meent minister Kok. FNV-voorzitter Johan Stekelenburg is er abso luut niet van onder de indruk. Het kabinet heeft deze week zijn problemen op de nek van werkgevers en werknemers gescho ven, stelt hij nuchter vast. En tot grote offers is zijn achterban voorlopig nog niet bereid. fractievoorzitter Wöltgens dat werknemers en werkgevers een 'laatste kans' hebben om een veelomvattend akkoord te slui ten over het sociaal-economi sche beleid in de komende ja ren. Wordt die kans gemist, „dan kan afscheid worden ge nomen van het hele circus van de overlegeconomie". KONG De baggeror- n de eeuw de aanleg et vliegveld van Hong mor 22 miljard dollar iet slop. De regering van heeft de financierings- m grotendeels van tafel ;d omdat de voorstellen :eptabel" zijn. „De inwo- ran Hong Kong moeten jden onder een schulden- Een woordvoerder van Nederland gevestigde concern Ballast Nedam, grootste kans maakt op .er, kon nog geen duide- d verschaffen. „We heb- niets gehoord", aldus sman. Het luchthavenco- van Hong Kong, dat de van het vliegveld regelt, rid juli weten de voorkeur ben voor Ballast Nedam. ncern was de laagste aan- Het lijkt erop dat poli- iroblemen tussen de Brit: iverneur van Hong Kong Chinese regering de bag- !pder parten spelen. DEN HAAG - Het kabinet heeft de rekensom al ge maakt. Als de vakbonden in 1993 genoegen nemen met koopkrachtbehoud, dan scheelt dat al snel ruim een miljard gulden op de rijksbe groting. Geld dat de overheid goed kan gebruiken nu het economische tij tegenzit. Spijtig is alleen dat de groot ste vakcentrale in Neder land, de FNV, nog niet echt voor een Spartaans inko mensbeleid is te porren. Voorzitter Johan Stekelenburg heeft de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer welis waar met tussenpozen, maar toch met een constant gevoel van lichte verbazing gevolgd. Sociale partners, zo luidde de oproep van premier Lubbers, kom ons te hulp! Neem in 1993 genoegen met koopkrachtbe houd, in het belang van de werkgelegenheid. Desnoods, zo suggereerde PvdA-minister Kok, moeten bestaande cao's worden opengebroken. Tot slot waarschuwde PvdA- Loonmatiging Er staat blijkbaar veel op het spel, maar Stekelenburg is er niet echt van onder de indruk. „Ik kan me niet herinneren dat ik op enig moment wit weg trok", zegt hij, nippend aan een doodgeslagen biertje. In één adem voegt hij er aan toe dat de wens van het kabinet (loonma tiging tot de nullijn) onrealis tisch is, het dreigement van Wöltgens nergens op slaat en de suggestie van Kok (het open breken van cao's) absoluut niet aan de orde is. „Het kabinet heeft dezer dagen de indruk willen wekken dat we terug zijn in 1982, het jaar waarin er elke maand 15.000 werklozen bijkwamen en veel vakbondsbestuurders, werkge vers en politici zelf kinderen hadden die haanloos waren. Een economische noodsituatie kortom en een klimaat waarin werkgevers, overheid en vak bonden bereid waren een ver strekkend sociaal akkoord te sluiten. Maar die situatie doet zich nu niet voor", stelt hij nuchter vast. Stekelenburg trekt een paar lij nen op een enveloppe. De eco nomie groeit in 1993 iets min der dan was verwacht, hetzelf de geldt voor de werkgelegen heid. De gulden devalueert niet, maar is juist sterker geworden. De inflatie loopt niet op, maar lijkt juist te gaan dalen. Intus sen zit het kabinet wel met een financiële tegenvaller. Steke lenburg: „Maar die moet niet eenzijdig op de nek van de vak beweging worden geschoven". Niet kansloos Waarmee hij niet gezegd wil hebben dat overleg tussen kabi net, werkgeversorganisaties en vakbonden kansloos is. „De af gelopen maanden hebben wij juist steeds op zo'n centraal overleg aangedrongen. Het lijkt erop dat de werkgevers nu iets bereidwilliger zijn om om de ta fel te gaan zitten. Maar de ze gen kan niet van één kant ko men. De vakbonden zullen zich bereidwilliger opstellen naar mate de andere partners hun goede wil tonen". De oogst van drie dagen debat over de Miljoenennota heeft van de kant van het kabinet vol gens Stekelenburg in elk geval .weinig opgeleverd. Premier Lubbers liet doorschemeren dat de lastendruk volgend jaar wei eens hoger kan uitvallen dan in de Miljoenennota wordt voorge spiegeld. Intussen heeft hij wel duidelijk gemaakt dat het voor- FNV-voorzitter Johan Stekelenburg: „De wens van het kabinet om de lonen tot de nullijn te matigen is niet realistisch". FOTO: DIJKSTRA deeltje dat uitkeringsgerechtig den zouden genieten als gevolg van de lagere inflatie weer wordt afgeroomd. Stekelenburg: „Dat laatste is bepaald geen bijdrage aan het sociale klimaat. Ik bedoel: het kabinet heeft de koppeling op nieuw ter discussie gesteld en dreigt met fiscale maatregelen om elk mogelijk koopkracht voordeel voor mensen met een uitkering weer teniet te doen. En dat terwijl zij er dit jaar door een tegenvallende inflatie al 0,8 procent in koopkracht op ach teruit zijn gegaan". Verzet de FNV zich dan tegen deze snoeioperatie? Dat wordt lastig, taxeert Stekelenburg, aangezien alleen Groen Links zich tegen deze gang van zaken verzet. De PvdA, de natuurlijke politieke bondgenoot van men sen met een uitkering, heeft zich al bij de gang van zaken neergelegd. „Ik begrijp dat ook wel. Het is voor het kabinet winst om op een lager niveau te koppelen. En al in april werd besloten tot koopkrachtbehoud voor mensen met een uitkering. Dat vonden wij al een slecht be sluit, maAr deze lijn wordt nu gewoon doorgetrokken". Niet realistisch Hoeveel geld het kabinet kan besparen door een lagere loon stijging in de marktsector en dito lagere salarissen voor amb tenaren en trendvolgers is min der zeker. Een koopkrachtstij ging van nul procent, zoals het kabinet wil, is in elk geval niet realistisch, vindt de vakbonds voorman. „Om te beginnen is al vijfendertig procent van de cao's voor volgend jaar afsloten met een loonstijging van tussen de 3,75 en 4,5 procent. Wil je dus over de hele linie op gemid deld 2,25 procent uitkomen, de verwachte inflatie, dan zou de loonstijging in de nieuwe cao's één procent moeten zijn. Daar zie ik nog een enkele bondsbe- stuurder mee akkoord gaan". Maar ook een loonstijging van 2,25 procent voor nog af te slui ten cao's is teveel gevraagd, vindt hij. „De bandbreedte zal ergens tussen de 2,25 en 4,5 procent liggen. Als met de werkgevers goeie afspraken zijn te maken over meer werk gelegenheid zullen we dichter bij de 2,25 procent komen te zit ten, geven de werkgevers niet thuis, dan komen we in de buurt van de 4,5 procent". Stekelenburg verwerpt het ver wijt dat zijn bond, anders dan de vakcentrale CNV, niet ge voelig is voor de economische nood van dit moment en zich onverantwoordelijk opstelt. „Wij voeren al tien jaar een be leid van loonmatiging. Onder de huidige omstandigheden is een looneis van 4,5 procent niet onverantwoord. Maar daar zeg ik bij dat we de bakens eerder zullen verzetten als de nood ons daartoe dwingt. Als het volgend jaar echt dramatisch slechter gaat, dan nemen we gas terug". ZALTBOMMEL - De zui- velcoöperatie Campina Melkunie trekt zich terug van de Spaanse markt. De ge zamenlijke onderneming, die Campina in 1991 samen met de Spaanse coöperatie Ipar- lat oprichtte, wordt per 31 oktober van dit jaar ontbon den. De joint venture, Frinat ge naamd, was bedoeld voor de af zet van door Mona (onderdeel van Campina Melkunie) ont wikkelde en bij Iparlat gepro duceerde toetjes. Niet alleen de negatieve economische ontwik keling in Spanje heeft tot het besluit om te stoppen geleid. Ook de samenwerking met de Spanjaarden is de zuivelcoöpe- ratie op alle fronten (van re search tot produktie en marke ting) tegengevallen, aldus de Campina-woordvoerder die daar verder geen details over wilde geven. De beëindiging van Frinat, waarin Campina Melkunie een aandeel van tach tig procent heeft, kost de zuivel- coöperatie per saldo 'een paar miljoen gulden'. Campina is verder teruggeko men om het voornemen de afzet van toetjes in Ierland (die daar ook worden geproduceerd) uit te breiden tot Engeland. Beslo ten is om zich bij de uitwerking van de plannen om in Europa een sterke positie als fabrikant van merkzuivel op te bouwen, voorlopig te beperken tot België en in mindere mate Duitsland. Vanwege de 'beperkte beschik baarheid van geld en mensen en de langdurige aanloopkosten die noodzakelijkerwijze ge paard gaan met het verkrijgen van consumenten-merkposi- ties', zo merkt hoofddirecteur B. de Lange van Campina Melk unie op in CM Actueel, het le denblad van de coöperatie. De verkoop van merkartikelen in Duitsland, die nu nog zelf standig door de verschillende divisies van de coöperatie wordt gedaan, wordt geconcentreerd binnen de groep Consumenten- produkten Europa. Er zal daar toe een zelfstandige eenheid worden opgericht. Voor de ver sterkte bewerking van de Belgi sche markt wordt Comelco in gezet. In dit grootste zuivelbe drijf van Belgie (omzet ruim 900 miljoen gulden) kreeg Cam pina Melkunie in april 1991 een meerderheidsbelang. Winstverbetering Voorts komt er een Belgisch vervolg op 'reallocatie 1992', het eind vorig jaar gepubliceer de plan van Campina om de kosten in vijfjaar tijd op jaarba sis structureel met negentig miljoen gulden omlaag te bren gen. Nog voor het einde van dit jaar zal bekend worden ge maakt, welke maatregelen er bij Comelco worden getroffen. „Daaruit zal blijken dat er ge lijk aan het Nederlandse reallo- catieplan, aantrekkelijke winstverbeteringen mogelijk zijn", aldus De Lange. In een nadere toelichting zei de woordvoerder van Campina Melkunie dat vooral wordt be keken of niet een groter gedeel te van de jaarlijks bij Comelco verwerkte melk kan worden in gezet voor produkten met een NEW YORK - IBM, de grootste computerproducent ter wereld, heeft in het derde kwartaal van 1992 een ver lies van 2,77 miljard dollar geleden. In het derde kwar taal van het jaar ervoor be haalde de computergigant, die al enkele jaren bezig is met een reorganisatie, nog een winst van 177 miljoen dollar. Zonder voorzieningen zou IBM in het derde kwartaal een net towinst van 86 miljoen dollar hebben behaald, zo is gisteren bekendgemaakt. „Ik ben te leurgesteld over ons resultaat in het derde kwartaal", aldus IBM-topman John Akers, „De gang van zaken werd sterk be ïnvloed door de onrust in Euro pa en de slechte economische si tuatie in de Verenigde Staten en Japan". IBM heeft ook te lij den van de prijzenslag op de computermarkt. Het resultaat werd sterk nega tief beïnvloed door voorzienin gen voor de vermindering van het aantal banen. Eind septem ber werd bekend dat er dit jaar 40.000 banen zullen verdwij nen, het dubbele van de oor spronkelijk aangekondigde 20.000. Voor de reorganisatie werd toen een voorziening ge troffen van 2,1 miljard dollar die ten laste kwam van het re sultaat over 1992. In de eerste negen maanden van dit jaar be haalde IBM een winst van 498 miljoen dollar. In dezelfde pe riode van 1991 was er sprake van een verlies van 1,4 miljard dollar. De omzet in het derde kwartaal nam iets toe van 14,4 miljard dollar tot 14,7 miljard dollar. De omzet in de eerste ne gen maanden ging van 42,7 mil jard dollar naar 44,9 miljard dollar. Het resultaat bij IBM staat al enige jaren onder druk. IBM boekte in 1991 een verlies van 2,83 miljard dollar. Het was het eerste verlies in de denis vah het concern. ADVERTENTIES hoge toegevoegde waarde. De bij Comelco te behalen kosten besparingen zijn volgens hem relatief kleiner dan die nu bij Campina zelf worden gereali seerd. De doelstelling van 'real locatie 1992' om dit jaar al een kostenbesparing van een halve cent per liter verwerkte melk tot stand te brengen, wordt ge haald, aldus De Lange. De be ëindiging dit jaar van de activi teiten in Bodegraven, Boekei, Bergeijk en Gouda levert zelfs nog iets meer op dan die halve cent. Ook efficiëncyverbeterin- gen en aanpassingen van het assortiment zullen dit jaar al een positief effect op de resulta ten hebben, aldus De Lange. Yraag 't uw slijter. "jTERDAM De over- "jmag de overneming van Jjïr door het Duitse en ruimtevaartcon- Deutsche Aerospace 0 niet laten afketsen, h hebben de betrokken Dnden geschreven aan v$ter Andriessen van eco- IIT sche zaken. e vertrouwelijke brief, die en uitlekte, hebben de ganisaties duidelijk wil- laken dat als de overne ming niet doorgaat, dat ook ernstige consequenties voor de Nederlandse vliegtuigbouwer heeft. De bewindsman eist van Dasa harde garanties dat de produk tie van de Fokker 50 gewoon door blijft gaan. Dasa is niet be reid die garanties te geven. In het principe-akkoord van be gin juli is wel vastgelegd dat Fokker na de overneming marktleider wordt voor toestel len van zestig tot 130 zitplaat sen. Over de Fokker 50 zijn in dat akkoord geen afspraken ge maakt. De Nederlandse staat heeft een belang van 32 procent in Fokker. Fokker 50 Volgens districtsbestuurder G. van den Heuvel van de Indus trie- en Voedingsbond CNV is er geen enkele aanwijzing dat het Fokker -50-programma wordt geschrapt. En zelfs als dat op termijn wel zou gebeu- Zelfs als het Fokker 50-programma wordt geschrapt hoeft dat vol gens de bonden geen dramatische gevolgen voor de Nederlandse vliegtuigbouwer te hebben. FOTO: PR ren, hoeft dat volgens hem voor der een geplande Fokker met Fokker niet dramatisch uit te zeventig en een met 130 stoe- pakken. Immers, doordat Fok- len) zal de Nederlandse vlieg- ker de leiding krijgt bij de bouw tuigbouwer op dat terrein geen van andere toestellen (waaron- concurrentie ondervinden. E HGSHAFEN - Bij het UIje chemieconcern BASF in jjjfigshafen dreigen voor 1S( 1993 circa 4500 arbeids- -sen te verdwijnen, zo heeft m °rzitter van de onderne- !Vr 'raad, Volker Obenauer, er®3? gezegd in een inter- t met de Duitse krant „Die li aPfalz". Nog dit jaar kn volgens concernplan- 000 j- den geschrapt, waarmee het aantal terugloopt tot 47.440. Obenauer heeft het over zoge noemde gecorrigeerde cijfers, waarbij deeltijdbanen zijn uit gedrukt in voltijdse arbeids plaatsen. De plannen bij BASF gaan zelfs zover dat veel van de 1200 jon geren die bij het concern wor den opgeleid en in februari en maart hun examen moeten af leggen, geen baan zullen krij gen bij BASF. Obenauer vreest dat het daarbij om de helft gaat. Obenauer meldt dat in augus tus voor het eerst zowel bij het moederconcern BASF AG als bij de BASF-groep een negatief bedrijfsresultaat is opgetekend. In de eerste acht maanden van dit jaar is de omzet van de BASF-groep in.vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar met twee procent vermin derd tot 30,6 miljard mark en in de AG met zes procent tot 13 miljard mark. BASF heeft ook in Nederland diverse vestigingen, onder meer in Arnhem. Een woordvoerster van BASF Nederland zei dat het bericht over de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen de di rectie in Nederland had „over vallen". Op de vraag of er iets bekend is over de werkgelegen heid bij BASF in Nederland kon zij nog geen antwoord geven. „In 1991 en 1992 hebben we bij BASF in Nederland fusies door gemaakt. We zijn al heel plat en functioneren goed. Er zijn geen signalen over vermindering van het aantal arbeidsplaatsen", zei zij. BASF Nederland telt cir ca 1150 werknemers. Betaalt u over Je Joor u ontvangen rente inkomstenbelasting? Dan bestaat er voor u gelukkig bet MeesGulJensfonJs. Een rentegroeifonds Jat beJragen op kort- lopenJe Jeposito's zet. Met een professioneel, boge rentevergoeJing. Het fonJs Jraagt zélf vennootscbapsbelasting af (i35%). HierJoor koeft u over bet netto-resultaat géén 50% of misscbien zelfs 60% inkomstenbelasting (IB) meer te betalen. In 1991 beJroeg bet netto-renJement 5%. Bij 50% inkomsten belasting is Jit vergelijkbaar met een renJement v an 10% bruto; bij 60% IB zelfs met bruto 12,5%! Elke 2 weken kunt u toe- of uittreJen, waarJoor u ook nog een optimale opnamevrij keidkoudt Wilt u meer informatie? Belt u Jan Je aJviseurs van Mees Select Banking. Op werkJagen onJer nummer 010-2141111. Of stuur Je bon in. Dan ontvangt u bovenJien bet gratis boekje 'Verdient uw spaargelJ wel v5 ^8 genoeg?'. stuurt u mij (iet gratis koeltje Verdient uw spaargeld wel genoeg? Naa I Plaat-: Telefoe I I lb ben wel/geen* client van Banb Mees Hope. Doorbalen wat ni Opsturen in een ongefrankeerde envelop naar: Mees Select Banking, Antwoordnummer 2326, 3000 VB Rotterdam

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7