oor Birmingham is 'crisistop' een feest linton oppermachtig i tweede tv-debat ritten hebben andere zorgen Doodstraf voor Rostov Ripper Buitenland Helft politbureau China met pensioen Vredesgesprek in Angola Verrassende nederlaag De Klerk in parlement Nieuwe testmethode spoort aids-virus vroegtijdig op Marokkanen naar stembus Kostbare waaier Een model toont een diamanten waaier, bezet met 1425 diamantjes van 175 karaats tijdens een reclame-, campagne voor de diamantbeurs die in 1993 in Tokyo wordt gehouden. De waaier, speciaal ontworpen om de beurs te promoten, is 800.000 dollar waard. FOTO:AP PEKING - Acht vooraanstaande Chinese partijlei ders, onder wie de 85-jarige president Yang Shangkun en de 78-jarige minister van defensie Qin Jiwei, tre den terug. De acht leden van het uit veertien personen bestaande Politburo willen niet opnieuw herkozen worden in het Centraal Comité van de Chinese Com munistische Partij. De door Peking gecontroleerde krant Hong Kong Wen Wei Po heeft dat gemeld. De krant wordt vaak gebruikt door de autoriteiten om nieuws te verspreiden, dat te gevoelig ligt om door de officiële nieuwsmedia openbaar gemaakt te worden. Verkiezing in het Centraal Comité is een absolute voorwaarde om voor de belangrijkste functies in de partij in aanmerking te komen. Pensionering in Chi na betekent niet automatisch dat politici meteen hun invloed kwijtraken. LUANDA Na bemiddeling van deZuida- frikaanse minister van buitenlandse za ken, Pik Botha, heeft de voorman van de voormalige guerrillabeweging UNITA, Jo nas Savimbi, ingestemd met een ontmoe ting met president Dos Santos. De ontmoe ting zou vanmiddag al in Luanda plaats vinden, meldde een Portugese radiojour nalist vanuit het UNITA-bolwerk Huam- bo, maar volgens wel ingelichte Angolese kringen is er nog geen uur of plaats afge sproken. Onderwerp van gesprek zal zijn het realiseren van een permanente vrede in Angola en het delen van de macht tussen UNITA en de regeringspartij MPLA van president Dos Santos. Kok en Pronk naar begrafenis Willy Brandt DEN HAAG Vice-premier Kok en minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking wonen morgen de begrafenis van oud-bondskanselier Willy Brandt bij, zo heeft het minis terie van buitenlandse zaken meegedeeld. De socialistische oud-bonds kanselier Brandt krijgt een staatsbegrafenis in de Reich stag in Berlijn. De PvdA-be- windslieden zullen daarbij na mens de Nederlandse regering aanwezig zijn. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren een verrassende nederlaag geleden in het parlement bij een stemming over een grondwetswijzi- ging die het mogelijk moest maken een zwarte minister te benoemen. In de kleurlingenkamer van het naar ras gescheiden drie kamers tellende parlement, waarin de zwarten overigens niet vertegenwoordigd zijn, kreeg het voorstel niet de benodigde meerderheid van 50 pro cent. Het amendement schafte de eis af dat iedere be windsman binnen twaalf maanden na zijn benoeming lid van het parlement moet worden. Voor een zwarte minister is dat een onmogelijke bepaling omdat zwarte Zuidafrikanen geen stemrecht hebben. De uitslag van de stemming levert nu waarschijnlijk problemen op voor minister van financiën Derek Keys, die in januari werd benoemd maar geen zetel in het parlement heeft. DE KONINCK INGTON - Met gemak heeft Democra- presidentskandidaat inton afgelopen nacht eede tv-verkiezingsde- et Republikeins presi- eorge Bush en de par- Ross Perot naar zijn reten te zetten. ;ste waarnemers menen inton met zijn doeltref- iptreden veel twijfelende gunstig zal hebben ge en dat het Amerikaanse intschap hem nu moei- er kan ontgaan. De ver- jen in de VS zijn over ndagen. ent Bush maakte in het e debat een vermoeide in- Bovendien kreeg hij van bliek, dat de vragen stel en kans om uit te wijden ïlintons karakter en ver- Bush begon daar wel haar de vragenstellers in U maakten duidelijk dat e Witte Huisgegadigden ttend 'echte problemen' fen te bespreken. Perot op zijn beurt was op dreef dan in de tv-discussie, afgelopen De miljardair economische en le vraagtukken opnieuw lorgineel te formuleren, concrete plannen om ze lossen bleven ontbreken fantwoorden. Perot's her- b verzekering: „Als we het worden, kunnen we het jen. So let's fix it", kreeg n duur een karikaturale Jlinton was de vorm van bat - vragen uit het pu- - ideaal. Hij heeft die le ontelbare malen be- tijdens de langdurige uscampagne. De gouver- ian Arkansas toonde zich vannacht dan ook ontspannen en in zijn betogen niet meer 'ge programmeerd'. Bovendien kon hij zijn onbetwist grote kennis van economische zaken en overheidsbeleid maximaal etaleren omdat de discussie zo zakelijk bleef. Aardverschuiving Komende maandagnacht is het derde en laatste presidentiële tv-debat. Vóór de confrontatie van afgelopen nacht had Clin ton in alle opiniepeilingen een comfortabele voorsprong die al wekenlang vrijwel on gewijzigd is op Bush en Pe rot. Sommige politieke com mentatoren in de VS waagden zich vanochtend aan de ver wachting dat zich op 3 novem ber een politieke aardverschui ving ten gunste van de Demo cratische Partij zal voordoen. Clinton hoefde zelf nauwelijks te reageren toen Bush opnieuw de anti-Amerikaanse demon straties te berde bracht die zijn opponent in 1969 in Engeland zou hebben georganiseerd. „Ik word er net zo ziek van als u, dat ik elke morgen moet op staan om mijn karakter te ver dedigen", aldus Clinton tegen de vragensteller die aan Bush had verzocht om het bij onder werpen als onderwijs en ziekte verzekering te houden. De pre sident kwam daarna niet meer terug op het 'karakter-issue'. Bush' economische aanvallen op Clinton kwamen erop neer dat de laatste een belastingmin- nende bureaucratische allesre- gelaar is, wiens sociale en in dustriële herstelplan ernstiger is dan de kwaal van de huidige recessie. Clinton betoogde dat twaalf Reagan-Bush-jaren van 'trickle down' (doordruppel- Jeconomie, gefaald hebben en dat het tijd is voor een actieve en financiële rol van de over heid in 'investeringen in de toe komst'. De Republikeinse 'doordrup pel-theorie' wil dat de overheid economisch afzijdig blijft en dat het rijker maken van de rijken de meest efficiënte methode is om de gehele bevolking aan werkgelegenheid en welvaart te helpen. Clinton kreeg in het debat de kans om zijn beleidsplannen ge detailleerd uiteen te zetten. Hij wil extra bezuinigen op defen sie en de hoogste schijf van de inkomstenbelasting opvoeren van 32 naar 36 procent. Met de opbrengst zou een regering- Clinton ziekteverzekering voor iedereen betaalbaar maken en investeren in infrastructuur, nieuwe (milieu-)tecbnologie en bijscholing. Toekomst Bush heeft in Republikeinse traditie minder regeerplannen en zag zich in de discussie ge noodzaakt het Congres (waarin de Democratische meerderheid veel Republikeinse bezuini gingsvoorstellen heeft geblok keerd) de schuld te geven van de recessie. „Clinton had het over de toekomst, Bush over het verleden. De toekomst wint, als de kiezers het economisch slecht hebben", aldus vatte vanochtend een populair tv- commentator het debat samen. De Republikeinse partijtop en ook de president zelf hadden te voren de indruk gewekt dat Bush er in het tweede debat fel ler tegenaan zou gaan. Zulks nadat eerder deze week vice- president Dan Quayle veel lof had geoogst voor diens aanval lende optreden in de tv-discus sie met Democraat Al Gore en Perot's tweede man Jim Stock- dale. „Ik ga les nemen bij Dan", had Bush gisteren overdag nog verklaard. Dat hij vervolgens in het debat toch uiterst tam bleef, lijkt een zoveelste aanwijzing Kunstenaar Todd Leonard uit het Californische Ojai brengt de woorden „let's fix it" van presidentskandi daat Ross Perot met succes in praktijk. Hij heeft de recessie achter zich gelaten en beleeft een periode van hoogconjunctuur. Zijn handgemaakte Perot-maskers brengen in galeries namelijk niet minder dan 150 dollar op. FOTO: AP dat de president en zijn verkie zingsstaf niet meer weten wel ke campagnestijl nog succesvol kan worden. Ross Perot's meest opvallende bijdrage aan de discussie was zijn belofte dat hij als president niet langer dan één termijn van vier jaar wil aanblijven en dat hij geen salaris wenst... Pagina A6: Midwest keert zich af van Bush en Quayle BAZEL De Zwitserse farma ceutische onderneming Roche heeft een handzame en in elk ziekenhuislaboratorium te ge bruiken testmethode ontwik keld voor de vroegtijdige opspo ring van het aids-virus. De zo- genoemdé PCR-techniek (Poly merase Chain Reaction) waar van het concern gebruik maakt, is vele malen sneller, preciezer en betrouwbaarder dan de tot nu toe bestaande opsporings methoden. Daarmee kan de pa tiënt veel ellende en de gezond heidszorg veel geld bespaard blijven. Met de nieuwe testme thode kan, zo maakte het be drijf gisteren in Bazel wereld kundig, bijvoorbeeld worden gebruikt voor het vaststellen van de aanwezigheid of afwe zigheid van het aids-virus bij pasgeborenen van seropositieve vrouwen. Door de opsporing van een aids-besmetting in het allervroegste stadium kunnen patiënten nu veel eerder wor den behandeld dan tot nu het geval is. De PCR-techniek maakt het mogelijk één geïnfecteerde wit te bloedcel onder 100.000 ge zonde cellen op te sporen. Ro che zei dat het normaal een kwestie is van het zoeken naar een speld in een hooiberg. Een op hetzelfde principe van gene tische identificatie gebaseerde test ontwikkelde de onderne ming ook voor de opsporing van het leukemievirus en de sek sueel overdraagbare infectie chlamydia trachometis. Prof. J. Rood van het Academisch Zie kenhuis in Leiden vertelde dat de nieuwe methode diensten kan bewijzen bij de transplan tatie van nieren en harten. Het is volgens hem nu mogelijk veel sneller en betrouwbaarder vast te stellen wie de meest geschik te donor is. Prof. E. Böttger van de medische school in Hanno ver zei dat er nu een geheel nieuw hoofdstuk is begonnen in de geschiedenis van de behan deling van infectieziekten. „De PCR-techniek, die spoedig een standaardgereedschap in de ziekenhuislaboratoria, stelt ons in staat zelfs tot nu toe onbe kende ziekteverwekkers op te sporen". ROSTOV Een Russische rechtbank heeft gisteren de 'Rostov Ripper' ter dood veroordeeld wegens 52 moorden. De moordenaar, de 57-jarige Andrej Tsjikatilo, pleegde zedenmisdrijven waarbij de slachtoffers om het leven kwamen en was volgens het oordeel van de rechtbank toerekeningsvatbaar. De drie rechters veroordeelden Tsjikatilo tot de dood voor een vuurpeloton. De man, die had bekend en zichzelf een „gek beest" noemde, sloeg bij het voorlezen van het vonnis op de ijzeren tralies van het speciale hok dat in de rechtszaal was.opgesteld. Zijn advo caat kondigde aan in beroep te gaan tegen het vonnis. Aanwezigen in de rechtszaal barstten na het vonnis in applaus uit. Maar fami lieleden van de slachtoffers uitten woedende kreten. „Jullie heb ben hem niets gegeven. Lever deze moordenaar aan ons uit", riep een vrouw die probeerde door een cordon bewakers de moordenaar te lijf te gaan. RABAT De Marokkanen konden vandaag voor het eerst sinds negen jaar weer naar de stembus voor de ver kiezingen van gemeentera den. Ongeveer 94.000 kandi daten hebben zich aange meld voor zo'n 23.000 ver kiesbare plaatsen. Voor veel Marokkanen, die zich nog maar al te goed de wel erg on waarschijnlijke resultaten herinneren van het referen dum van 4 september, zal het een test worden in geloof waardigheid. De grootste groep kandidaten is die van de onafhankelijken. Dat zijn er zo'n 17.000. De tweede groep in grootte behoort tot de „Nationale Vereniging van On afhankelijken" (RNI), de rege ringspartij van ex-minister pre sident (en huidige voorzitter van het parlement) Ahmed Os man. De RNI brengt ruim 13.000 kandidaten in het veld. Wat de oppositie betreft doen mee de conservatieve Istiqlal (vrijheids) partij, de socialisti sche Nationale Unie van Volks krachten (UNFP) en de com munistische PPS. Twee linkse splinters, de Organisatie van Democratische Volksactie (OADP) en de Partij van de So cialistische en Democratische Avant-garde (PADS), boycotten de stembusstrijd. Overigens hebben de UNFP en de Istiqlal met hun respectieve lijk 11.000 en 7.000 kandidaten ook lang geaarzeld of zij wel mee zouden doen, omdat zij meenden dat er niet voldoende garanties waren voor een eerlij ke uitkomst.- De verkiezingen worden allerwegen opgevat als een soort test voor de vraag of de toezegging van koning Has san II, dat manipulatie en ge knoei niet zal worden getole reerd, gestand wordt gedaan. Niettemin werden er, volgens de oppositie, tijdens de campag ne gevallen van vervalste kies lijsten en handel in stemoproe- pen gesignaleerd. 1INGHAM Aan Birming- het niet liggen. Er is zel en Europese stad geweest die zo gevleid heeft getoond met opontmoeting van de Euro regeringsleiders. Dat die zich de metropool van de Mid- hebben begeven voor wat ei- jk een 'crisistop' is, lijkt de .bestuurders niet te deren, s er feest. :entrum van de stad ziet blauw le EG-vlaggen. De trots dat de stad erin is geslaagd in drie weken tijd een bijeenkomst te organiseren wat andere steden drie maanden kost wordt letterlijk van de daken geschreeuwd. En wat er in Birming ham aan straatartiestën, clowns, steltlopers, zangers, vuurvreters en buiksprekers voorhanden is, is tot meerdere eer en glorie van Europa op straten en winkelgalerijen losgela ten. Of het er vandaag rond de verga dertafels in het ruim bemeten en zeer moderne Convention Centre ook zo uitbundig aan toe zal gaan, is een heel andere vraag. De afgelopen da gen is er alles aan gedaan van de agenda van de 'top' een politiek wa tersoepje te maken. De gespreksstof van de EG-regeringsleiders is ont daan van alles wat maar enigszins ge vaarlijk of omstreden kan zijn. Aldus zal het crisisoverleg waarschijnlijk uitdraaien op een hoeveelheid schou derklopjes en een nog grotere hoe- veelheid mooie woorden. Niemand wil zich na de lange reeksen van onverkwikkelijke incidenten die zich sinds de valutacrisis van eind september hebben voorgedaan, een buil vallen. Het geschokte vertrou wen waarvan de EG-burgers in met name Frankrijk en Denemarken blijk hebben gegeven, wordt met flu welen handschoenen tegemoet getre den. Kortom, Birmingham is er op gericht iedereen gerust te stellen en vooral iedereen tot vriend te houden. De morrende burgers krijgen van avond dan ook een omstandige ver klaring van goede wil toegespeeld, waaraan de belofte wordt toegevoegd dat Europa er, in plaats van voor de Brusselse Eurocratie, voor iedereen is. Euro-dwarsliggers als Groot-Brittan- nië en Denemarken zullen dan ook zoveel mogelijk over de bol worden geaaid. Het bijna failliete Italië zal in Birmingham met de indruk mogen vertrekken dat het nog steeds bij de club hoort. En bondskanselier Kohl zal, ondanks het lawaai in eigen land, de Europese boodschap andermaal kracht bij zetten. De 'geruststellingscampagne van Birmingham' moet uitgerekend on der voorzitterschap van de zwaar ge schonden Britse premier John Major in gang worden gezet. Die is bekneld geraakt tussen een steeds luider wor dende oppositie in zijn eigen Conser vatieve partij en zijn persoonlijk ge brek aan Europese overtuiging. Na tuurlijk, Major is er nog steeds op uit de verdragen van Maastricht te rati ficeren, maar of hem dat zal lukken nu de hevig blaffende honden uit de achterbankjes van het Lagerhuis de Europese karavaan gevaarlijk dicht naderen, blijft de vraag. Tegelijkertijd moet Major nog iets van het volkomen vastgelopen Britse EG-voorzitterschap proberen te ma ken. Het mag dan zijn dat premier Lubbers en minister Van den Broek tijdens het Nederlandse voorzitter schap de wind van voren kregen, in vergelijking met wat Major is overko men, is dat een onbeduidend stormp je geweest dat zich bovendien goed deels in een glas water voltrok. De vraag is dan ook of de geruststel lende boodschap van Birmingham enige overtuigingskracht zal uitstra len. Want mooie 'woorden beginnen in Europa een steeds minder courant en daarom steeds ongeloofwaardiger artikel te worden. VAN HUET IINGHAM Premier rs verwoede pogingen inste nog iets van het ijke Britse EG-voorzit- iap te maken en wel- tegelijk het imago van emeenschap in eigen te verbeteren zijn volle- het niet gevallen bij de economische zorgen root-Brittannië. kendmaking gisteren van itische werkloosheidscij- ver de maand september he stemming verder ver- erd. De grens van drie mil- werklozen lijkt onvermij- en komt ook steeds snel- ichterbij. Vorige maand c-en 32.200 Britten hun kwijt. Het totaal kwam jee op 2,84 miljoen, een ;punt sinds vijf jaar. Offi- s nu één op de tien Britten procent) werkloos. De itzichten voor deze h zijn zo mogelijk nog ter met alleen al in de mij- 'strie een dreigend verlies 0.000 banen door de slui ting van 31 mijnen door het staatsbedrijf British Coal. Een laatste hoop op uitstel van executie hebben de mijnwer kers gevestigd op een uitspraak die het Hooggerechtshof van middag zou doen over de door British Coal gevolgde sluitings procedure. In strijd met Britse en Europese wetgeving zouden de mijnwerkers nimmer zijn ge consulteerd. Zelfs niet alle mi nisters waren op de hoogte van de omvang van de sanering. De door nieuwe anti-stakingswet- ten geknevelde bonden kunnen alleen nog hopen op de grote publieke verontwaardiging. Maar minister van binnenland se zaken Ken Clarke herhaalde dat de sluitingen definitief want „economische noodzake lijk" waren. Onder Tory's blijkt nu ver deeldheid over de noodzaak van een feitelijke opheffing van de mijnbouw, eens de trots van de 'Britse industrie. Van de 170 mijnen die het land zeven jaar geleden nog telde zullen er nu 19 overblijven. Tory-parle- mentslid Winston Churchill noemde de laatste sluitingsgolf „onverstandig en onverant woord". Hij rekende voor dat nog eens 70.000 banen verloren dreigen te gaan in toeleverings industrieën èn in dorpen die vrijwel volledig draaien op de bestedingen van lokale mijn werkers. „Dit kost de overheid uiteindelijk miljarden meer aan uitkeringen en gederfde belas ting dan de subsidie die nu naar de kolenindustrie gaat. De rege ring moet hier op terug kunnen komen", aldus Churchill. Ter plaatse zijn de mijnwerkers nog steeds verbijsterd en kun nen nauwelijks geloven wat hen overkomt. „De kinderen huilen op school omdat ze weten dat hun vaders werkloos worden", aldus een onderwijzeres. In Nottinghamshire is een vak bondsleider een sit-in begon nen, 300 meter onder de grond. Hij wil pas. bovenkomen wan neer de regering de sanering kan „rechtvaardigen". Publieke frustratie over het re geringsbeleid breidde zich uit na de bekendmaking dat treina bonnementen tot tien procent duurder zullen worden. British Rail gaf hiervoor als reden een tekort aan klanten. Reiziger sorganisaties spreken van de „tweede grote treinroof' en stelden dat de slang zichzelf in de staart beet aangezien de prijs van het openbaar vervoer vorig jaar al om dezelfde reden drastisch werd verhoogd. Veel reizigers stapten daarop in de auto. Premier Major blijft weinig be spaard, want bovenop dat alles beleefde het pond sterling giste ren opnieuw een zware dag op de monetaire markten met een verlies van ruim drie pfennig ten opzichte van de mark. De Conservatieve oud-premier Ed ward Heath waarschuwde dat een „regering zich een crisis als deze niet lang kan veroorlo ven". Naar verluidt waren vele 'Te Koop'-bordjes langs de rou te van EG-regeringsleiders en staatshoofden naar het con grescentrum van Birmingham tijdelijk weggehaald. Op ver zoek van de organisatoren. De buitenlandse deelnemers aan de buitengewone EG-top van daag zouden wel eens kunnen denken dat het .slecht gaat in Groot-Brittannië. Verdeeldheid Treinroof In Birmingham luistert John Major licht glimlachend naar bondskanselier Helmut Kohl, die de Britse premier 'iets' uitlegt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5