Lubbers is wao-debatten meer dan zat 'Bij de herfst hoort een beetje somberheid' Naamsverandering wordt duurder Binnenland Overleg over studie sociale dienstplicht Kamer mag alleen meepraten over EM Kamer drin| aan op loonmatigi L Extra geld voor zwaar gehandicapten DEN HAAG Het kabinet is bereid ruim 40 miljoen gulden extra uit te trekken voor de verzorging en behan deling van zwaar verstandelijk gehan dicapten. De fractie van Groen Links had daarom gevraagd. De kleinste op positiepartij wees erop, dat er onge veer 3000 mensen zijn die in interna ten ernstige gedragsproblemen verto nen. Het gaat daarbij om hevige agressie, destructief gedrag, zelfver- wonding en extreem teruggetrokken gedrag. Ruim vierhonderd van hen vormen zelfs een ernstig gevaar voor zichzelf en hun omgeving. Idoor CHRISTL VISSER DEN HAAG Premier Lubbers blijft zich ver zetten tegen een sociale dienstplicht voor jonge ren. Wel heeft hij zijn partijgenoot Brinkman toegezegd nog eens met de Tweede Kamer te zul len overleggen over een studie naar de wenselijk heid van een of andere vorm van niet-verplichte maatschappelijke dienstverlening. De CDA-frac- tieleider reageerde opgelucht. Hij noemde de pre mier gisteren 'aanmerkelijk welwillender' dan eerder tijdens het debat over de rijksbegroting voor 1993. Brinkman kwam begin vorige week met zijn plan alle schoolverlaters tenminste een halfjaar nuttige maatschappelijke taken te laten verrichten. De overige Tweede-Kamerfracties moesten van een dergelijke plicht niet veel heb ben. Wel willen zij de vrijwillige inzet van jonge ren aanmoedigen. Premier Lubbers stelde zich op hetzelfde standpunt. Afgelopen woensdag maaide hij het idee van Brinkman weg. Te duur en te onpraktisch, oordeelde de premier. Het ka binet doet volgens Lubbers al een heleboel om te voorkomen dat jongeren hun tijd in ledigheid doorbrengen. Brinkman toonde zich gisteren ge pikeerd over het antwoord van de minister-presi dent. Een studie naar de mogelijkheid van zoiets als sociale dienstplicht was toch wel het minste waar de fractieleider op had gehoopt. Lubbers hield Brinkman voor dat er tussen wel of geen so ciale dienstplicht nog genoeg ruimte zit om een beroep te doen op jongeren zich ook voor de samenleving in te zetten. „Niet met dwang, maar met drang", aldus Lubbers. Aan Brink mans dringende verzoek om in elk geval een stu die te laten verrichten, kwam de premier echter tegemoet. „Maar dan moet er wel eerst nieuw overleg zijn met de Kamer over wat we precies willen onderzoeken". Kabinet handhaaft vermogens belasting DEN HAAG De vermogensbe lasting, die al heeft geleid tot de fis cale 'vlucht' van 85.000 vermogen de landgenoten naar België, blijft volgend jaar gewoon intact. Wel is het kabinet bereid na te denken over een gefaseerde afschaffing vanaf 1994, op voorwaarde dat de schatkist er geen grote veren voor moet laten. Tot die toezegging was vice-pre- mier Wim Kok uiteindelijk bereid nadat een kamermeerderheid van CDA en WD met klem om een snelle afbouw van de vermogensbe- Idoor CHRISTL VISSER DEN HAAG Het Nederlandse parle ment mag in 1997 uitvoerig meepraten over de definitieve toetreding tot de Euro pese Economische en Monetaire Unie (EMU), maar alleen op basis van de afge sproken criteria voor de instap in de EMU. Het Verdrag van Maastricht staat niet toe dat een lidstaat zegt: nee, bij nader inzien hebben we toch geen zin in de EMU. Ook de Bondsrepubliek Duitsland heeft die mo gelijkheid niet. In Maastricht hebben de lidstaten zich, met uitzondering van het Verenigd Koninkrijk, vastgelegd op de on omkeerbaarheid van het proces op weg naar één centrale bank en één munt. WD-fractieleider Bolkestein vroeg afgelo pen woensdag tijdens het debat over de Miljoenennota om net zo'n uitstap-? Ie als de Bondsrepubliek voor zichzi willen. Bolkestein meende dat daarii sproken dat het Duitse parlement he ste woord heeft over toetreding EMU. Volgens premier Lubbers is e ter geen sprake van dat het Duitse ment een goedkeuringsrecht heeft gen. Bolkestein interpreteert fout, een geërgerde Lubbers. De premier meent dat het in de I publiek niet anders ligt dan in Nede Alle lidstaten hebben immers de hun eigen procedure te kiezen op wei de EMU. Lubbers: „Je kunt afsprek het nationale parlement voluit betr wordt bij de besluitvorming, vöörda Brussel wordt overlegd. Zo is dat n Bondsdag afgesproken en diezelfde to ging wil ik hier in de Tweede Kamer dj Idoor DICK HOFLAND en GIJS K0REVAAR DEN HAAG - Premier Lub bers is de discussie over de wao meer dan zat. „Mies word ik er van, mies!", zei hij gisteren nadat hij ruim twee uur met de Kamer had gede batteerd over het kabinets beleid. Aan het eind van zijn betoog sloeg de vlam in de pan, toen GPV-fractieleider Schutte over de wao-maatre- gelen begon. Nadat Lubbers zich even had teruggetrokken achter de cou lissen, toonde hij zich zeer geïr riteerd over de gang van zaken. „Het parlement is er niet alleen om te discussiëren, maar ook om beslissingen te nemen!", zei hij op hoge toon. „Maar ik denk dat ik met mijn woorden heb bereikt wat ik wilde bereiken: een snelle behandeling van het wetsvoorstel door de Kamer". De premier twijfelde openlijk aan het nut van de hoorzitting, die Kamer volgende week houdt. „Wat moet daar nou nog worden besproken, wat kan daar nou nog voor nieuws uit komen?!", brieste hij. D66-fractieleider Van Mierlo hekelde Lubbers' korzeligheid in de derde termijn van het de bat. „Het kabinet zweeg giste ren, sprak daartoe gedwongen vandaag, en het was een verwij tend woord, want het kabinet mist haast. Dat is een gotspe. We hebben het voorstel nu drie weken in huis, maar we hebben er een jaar op gewacht", mop perde de D66'er. Lubbers retireerde snel. „Ik be treur de veronderstelling als zou de Kamer geen haast ma ken". En hij voegde daar aan toe: „Ik dring aan op werkelijk gezamenlijk overleg. Ik schik me natuurlijk moeiteloos in het feit dat die hoorzitting aanvul lende wijsheid zal bieden. Het kan niet zo zijn dat u vandaag besluit, terwijl er morgen nog een hoorzitting zal zijn". Redding De wao-voorstellen zijn nog al tijd niet in het parlement be sproken. Dat komt voor een belangrijk deel, omdat de coalitie van CDA en PvdA verdeeld is over de vraag of huidige wao'ers moeten worden ontzien. Het CDA vindt van niet, maar de PvdA vindt van wel en de soci aal-democraten worden daarin gesteund door de overige frac ties in de Kamer. Daartoe uitgedaagd door Schutte ging Lubbers steeds verder in op de kwestie. De GPV'er redde met zijn inter ventie de Algemene Beschou wingen van de verveling, alhoe wel de grotere oppositiepartijen WD, D66 en Groen Links aan vankelijk niet re: Maar de gulden viel uiteindelijk toch. Toen snelde Van Mierlo naar de microfoon, terwijl Lub bers al lang weer met een ander onderwerp bezig was. En zo werd het debat op de valreep toch nog leuk. Onder het sper vuur van vragen, ging de pre mier volgens velen aanvanke lijk in de fout. „Het was alsof hij een spel kaarten te open in zijn hand hield, zich dat realiseerde en met een ruk zijn kaarten weer tegen de borst drukte", al dus een PvdA'er. In eerste in stantie zei de premier immers dat hij 'geen blokkades' wilde leggen, waarmee hij de PvdA de vrije hand leek te geven het wao-voorstel aan te passen. Vervolgens onderstreepte Lub bers echter dat het natuurlijk ook kon zijn dat de betrokken bewindspersonen en mogelijk zelfs het hele kabinet het gewij zigde wetsontwerp niet voor hun verantwoordelijkheid zou den willen nemen. Dat zou een kabinetscrisis betekenen. Slotakkoord De reacties op de Lubbers' woorden waren voorspelbaar. De PvdA'ers legden zwaar de nadruk op de eerste woorden van de premier, de CDA'ers we zen liever op de laatste opmer kingen. „Ik let altijd op het slot akkoord", zei CD A-fractielei der Brinkman na afloop desge vraagd. Een PvdA-kamerlid ju belde daarentegen dat de PvdA de 'strijd' had gewonnen en niets een wijziging van het wetsvoorstel meer in de weg stond. Staatssecretaris Ter Veld (PvdA) van sociale zaken zag het ook zo. Zij treurde stilletjes in een hoekje van het kamerge bouw om Lubbers' opmerkin gen. „Ik zit met mijn vingers klem tussen de deur, terwijl de rest doorloopt", zei zij, doelend op het feit dat de PvdA-fractie volgens haar de begeerde wijzi gingen door kan zetten terwijl zij de bestaande, harde ingre pen in de Kamer moet verdedi gen. Andere insiders wezen op een derde weg. Volgens deze zegs lieden rammelen de coalitie partners nu aan de kettingen van het kabinetsbesluit om voor zichzelf de ruimte te krij gen een compromis te sluiten. Tussen bevriezen van uitkerin gen van arbeidsongeschikten jonger dan vijftig jaar en het he lemaal ongemoeid laten van deze uitkeringen zitten vele mogelijkheden. Bevriezen van de uitkeringen van wao'ers jon ger dan 45 jaar (zei Lubbers in het kamerdebat niet dat vijftig een 'arbitraire keuze' was?) is een gedachte. In het wetsont werp een aantal wao'ers vast leggen met de bepaling dat als het er minder zijn de uitkerin gen weer meegroeien met de overige uitkeringen, is een an dere. Zo lijken er vele varianten in omloop te zijn. De Algemene Beschouwingen hebben op deze manier toch iets opgeleverd. „De mist moet weg", zei Lubbers in het debat. Dat is hem noch de Kamer echt gelukt. De gissingen over wat de premier nu bedoelde, wie van de twee regeringsfracties zijn gelijk gaat halen en of er nog een (kabinets)crisis over komt, zijn niet verstomd. Maar de volgende stap op weg naar een compromis tussen CDA en PvdA lijkt gezet. Beide partijen moeten bij zo'n vergelijk inleve ren. Dat doet pijn. De wao'ers die in dat geval de dans ont- springën, daarentegen leveren dan juist minder in. Dat doet geen pijn. Premier Lubbers en WD-fractievoorzitter Bolkestein schudden elkaar de hand na afloop van de algemene beschouwingen. DEN HAAG Als het aan een meerderheid in de Twee de Kamer ligt wordt naams wijziging aanmerkelijk duur der. Tijdens de algemene beschou wingen hebben de regerings fracties CDA en PvdA deze week een aantal maatregelen voorgesteld om in totaal dertig miljoen gulden extra 'vrij' te krijgen voor bestrijding van de criminaliteit. Naast het hogere prijskaartje dat komt te hangen aan een nieuwe achternaam moet volgens de fracties op overheidsvoorlichting worden bezuinigd en moet de registra tie van nv's en bv's duurder worden. Hoeveel geld deze maatregelen, die premier Lubbers in de Ka mer 'zinvolle suggesties' heeft genoemd, afzonderlijk moeten opleveren is nog niet bekend. CDA en PvdA laten het aan het kabinet over om daar een voor stel voor te doen. Tijdens de behandeling van de begroting van Justitie, op 5 no vember, moet dan duidelijk worden hoeveel geld van de duurdere naamswijziging moet 'komen' en dus ook hoeveel de burger die een andere naam wenst méér moet gaan betalen. ■Nu kost een verzoek tot naams verandering 500 gulden, het geen het ministerie van justitie vorig jaar 1,7 miljoen guldep opleverde. Op het departement wordt de verhoging van de ta rieven voor naamswijziging in middels al voorbereid. Vorig jaar zijn bij Justitie in to taal 3373 verzoeken om naams verandering ingediend, waar van het merendeel (2651) is ge honoreerd. De redenen waarom mensen af willen van hun familienaam lo pen sterk uiteen. Zo kunnen vrouwen na een echtscheiding de naam van hun kind(eren) la ten veranderen in hun eigen naam of die van hun nieuwe echtgenoot. Het leeuwedeel van de aanvragen (negentig pro cent) is afkomstig van deze groep. Ook is het mogelijk dat een kind de naam van de pleeg vader krijgt.. In alle gevallen moet het kind, als het ouder is dan twaalf jaar, zelf instemmen met de naamswijziging. Kapper Roos Maar ook heel andere bewee gredenen kunnen ten grond slag liggen aan een verzoek om een andere familienaam te mo gen gebruiken. Als de eigen naam bespottelijk is bij voor beeld, vooral in combinatie met het beroep dat iemand uitoe fent. Om wat willekeurige voor beelden te noemen: kapper Roos zal waarschijnlijk weinig cliëntele trekken en eigenaar Beenhakker van een groothan del in kunstledematen heeft zijn naam ook niet zelf uitge zocht. Verder kunnen mensen met een naam die zo vaak voorkomt dat het bijvoorbeeld op hun werk telkens vergissingen ople vert vragen om een naamswijzi ging. Als een naam een obsessie voor iemand is geworden van wege een zeer slechte relatie met zijn vader of als de naam negatieve associaties oproept (zoals Mussert na de Tweede Wereldoorlog), kan ook worden gevraagd om naamsverande ring. Bij naturalisatie mogen namen die duidelijk van buiten landse afkomst zijn, worden veranderd als dat volgens de persoon in kwestie van belang is voor zijn inburgering in de Nederlandse samenleving. Meestal worden namen maar een klein beetje veranderd, door bij voorbeeld een paar let ters aan te passen Uijtte- broek lijkt al weer heel anders dan Uitdebroek of door een voor- of achtervoegsel. Mensen die prijs stellen op een dubbele achternaam kunnen daar ook om verzoeken. Ze moeten dan wel kunnen aanto nen dat die dubbele naam begin vorige eeuw, in de tijd van de in voering van de burgerlijke stand, al voorkwam en ook daarna nog werd gebruikt. Dat zelfde geldt voor namen die in de loop der tijd anders zijn ge speld dan de oorspronkelijke fa milienaam. Het kan ook gebeuren dat ie mand de naam van zijn moeder vóór de eigen familienaam wil zetten. In dat geval moet de naam van de moeder inmiddels zijn uitgestorven of op het "punt staan dat te doen. DEN HAAG - De Tweed mer heeft regering, werl en werknemers opgeroej Centraal Akkoord af te waarin uitgegaan word» sterke loonmatiging ten ve werkgelegenheid rugdringen van het finj ringstekort. De Kamer nam gistere! uitzondering van de motie van CDA en Pvt Kansen klein op vestiging Europese Bank in ons land DEN HAAG De kans dat Nederland een belangrijke nog op te richten instelling van de Europese Gemeen schap krijgt, moet niet al te groot worden geacht. Pre mier Lubbers heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd geen informatie te hebben di'e erop wijst dat Nederland een grote EG-organisatie mag huisvesten. De PvdA vindt dat het kabinet zich sterk moet maken voor vestiging van de Europese Cen trale Bank in Amsterdam. Die bank gaat rond de eeuwwisse ling de ecu voor de twaalf lan den van de EG uitgeven. Am sterdam is volgens de PvdA de beste plaats voor de bank om dat Nederland het beste finan ciële beleid voert van alle EG- landen. Dat laatste is Lubbers met de PvdA eens. Hij verzekerde het parlement dat zijn inzet groot blijft om de Europese Centrale Bank, het Europese Merkenbu reau of Europol naar Neder land te halen. In financiële en diplomatieke kringen van de EG wordt ervan uitgegaan dat de Europese Bank naar Frank furt gaat. Elco Brinkman: door IRIK IN 'T HOUT en CHRISTL VISSER DEN HAAG - Dat Bolke stein in deze algemene be schouwingen nogal tegen hem tekeer is gegaan, deert Elco Brinkman niet zicht baar, wanneer wij donder dagavond tussen de tweede en derde termijn door een half uurtje met hem praten. Het noemen van de WD- aanvoerder lijkt hooguit wat irritatie te wekken bij de CDA-fractieleider en beoog de premier. Anders ligt het met de voorlie den van de kleine christelijke fracties. Hun verwijt dat de ka mermeerderheid in dit debat de rechten van de minderheid heeft gebruskeerd, heeft Brink man zich wel aangetrokken. Hij geeft zich althans grote moeite uit te leggen waarom de alge mene beschouwingen niet zoals gevraagd op woensdag gestaakt konden worden maar vandaag af moesten. „Er stond te veel op het spel. Ook ons land dreigt getroffen te worden door de economische recessie. Dan kun je als Tweede Kamer toch niet volstaan met te zeggen: beste regering, ga eens snel met die aardige socia le partners om de tafel zitten. Dat moet je beleggen met sug- „Het was van groot belang dat wij het kabinet in staat zouden stellen de gesprekken met werkgevers en werknemers over een centraal akkoord goed toegerust in te gaan. Nu is zeer concreet aangegeven waar de grenzen liggen". Brinkman geeft als voorbeeld dat nu reeds vaststaat dat er voor de ambtenaren, trendvol gers en uitkeringsgerechtigden in '93 niet meer inzit dan de nullijn (koopkrachtbehoud). „Dat wijkt af van hetgeen er tot nu toe in de begrotingsstukken stond. Dat hebben wij als Ka mer afgedekt". De CDA-voorman wijst er ook op dat het kabinet, wanneer het straks aan de sociale partners gaat vragen om de loonstijgin gen te matigen en het geld in plaats daarvani te investeren in werkgelegenheid, nu zelf zijn steentje kan bijdragen. „Name lijk door toe te zeggen dat de lasten van sociale premies en belastingen niet zullen oplo pen". Brinkman realiseert zich ken nelijk dat dit niet zo indruk wekkend klinkt. „Maar dat is toch echt een hele uitspraak, hoor. Want daar zijn forse aan vullende bezuinigingen voor nodig. Welnu, ook daar hebben we als regeringsfracties onze nek voor uitgestoken Hoeveel moet er aanvullend be zuinigd worden? „Dat weten we niet precies, maar het zal toch gauw in de twee miljard lopen". Dat zijn niet zulke leuke dingen om volgend jaar aan de mensen te vertellen vlak voor de verkie zingen. „Ach, ik heb al aangeduid in het jaarboek van onze partij dat we ook in de komende jaren nog wat problemen zouden houden. In die zin zijn we dus wel voor- CDA-fractieleider Brinkman is even de Tweede-Kamerzaal ontvlucht om op de publieke tribune met zijn vader bij te praten. fotctanp bereid. Het is trouwens ook herfst buiten en bij dat seizoen hoort wel een beetje somber heid". Wao In het debat is toch nog even, tegen de zin van kabinet en re geringsfracties, scherp gede batteerd over de wao. Was het voor Brinkman niet erg verve lend dat premier Lubbers ver klaarde dat er wat het kabinet betreft geen blokkades liggen? Daarmee lijkt de kans dat de PvdA zal instemmen met de voorgenomen bevriezing van de wao-uitkeringen nihil gewor den. „Het zou heel onverstandig zijn van de PvdA straks die houding aan te nemen. Want die bevrie zing zouden ze alleen kunnen tegenhouden met steun van de oppositie. En ik zeg het nog maals: winkelen bij de oppositie is iets wat ook wij kunnen. Als de PvdA dus tegen alle afspra ken in zo'n belangrijke steen uit het compromis trekt, be staat de kans dat het hele ge bouw instort. Dan kan toch nooit de bedoeling zijn". Hebben deze algemene beschou wingen in enigerlei zin wijzi ging gebracht in de relatie CDA- PvdA? „Nee, ik geloof juist dat er weer heel wat liefdesverklaringen over en weer zijn Maar dat kan straks door het debat over de wao allemaal weer veranderen „Ach, een regenbui kan altijd tijdelijk even de aangezichten van de gelieven in wanorde brengen. Maar als je dan weer even goed kijkt, blijken het toch weer ontzettend aardige men sen te zijn". waarin het sluiten van een Cea Akkoord om de bedreigde» gelegenheid voor de koif jaren veilig te stellen.t stemde de Kamer i motie van Groen Links 'M het Centraal Akkoord mj z gelen op te nemen die L werkgelegenheid ook JuL me ontwikkeling (o.a. in|( ten goede komen. Daai wordt opgeroepen tot loonr ging en een streven naar I krachtbehoud. P De moties zijn mede geriajl het overleg dat vandaag pit vindt in de Sociaal Eco|ig sche Raad. Daar wordt ij commissie tussen werk# en werknemers onderhar1 over het sociaal-economisp financieel beleid voor dei negentig. De sociale pari hopen overeenstemming A reiken over vergroting vi' werkgelegenheid. In cao's! den meerjarige afspf, moeten komen over nieuw, nen voor langdurig en lal schoolde werklozen, allow; nen en gedeeltelijk arbeii, geschikten. Eveneens wor|, dacht het aantal werk*, ringsplaatsen (werken mi houden van uitkering) ir breiden. I Voorts willen de vertegen»1 digers van werkgevers en jt' nemers (met instemmina de onafhankelijke SER-1» het verschil tussen de la»; lonen en uitkeringen va ten. Dat kan door verhP van het arbeidskosten!»* (aftrek van kosten vanwei beid). Ook willen de sa* partners meer banen scha* door tussen het wettelijk F mumloon en de laagste cl nen nieuwe loonschalen voeren. De koppeling tussf nen en uitkeringen vorfflf van de grootste struikel ken. De werknemers will# koppeling niet zonder me* laten en de werkgevers A het alternatief voor de k ling niet te stringent fo ren. Het SER-akkoord basis moeten vormen vo Centraal Akkoord.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4