Milieu nog steeds de grootste zorg „Amerikaanse advocaten hebben andere gedragscode" Binnenland Klachten over speciaal vervoer schoolkinderen Oudercommissie moet emeente controleren" a n Leidse Courant a vrijdag 16 oktober 1992 shandelde hond blijkt [te zijn JEM - Een zwaar verwaarloosde én mishan- |hond, die gisteren door Arnhemse politiea- "ag is genomen, bleek na onderzoek .vee dierenartsen een Timberwolf te zijn. ft zijn overlevingskansen nihil waren, is het gemaakt. Na melding van buren over dieren- ideling, drongen agenten de woning van een re man in de wijk Presikhaaf binnen. In de j troffen de agenten een gewonde, sterk ver fde hond aan. Het beest was door de eigenaar kt met een douchekop geslagen, en had een ende wond aan een poot. Bovendien liep het .iank. De agenten brachten de, naar zij dach- (iond naar het dierenasiel in Velp. Twee die- tsen, die het verwaarloosde dier onderzoch- namen tot hun stomme verbazing tot de ont- ngdat het een vijf maanden oude wolf betrof. Poliovirus in riolen ELBURG/VEENENDAAL - In Elburg en Veenendaal is in de riolen hét poliovi rus type 3 aangetroffen. Dat is overi gens niet meer dan een bevestiging van de ontdekking dat in die streken, de risi co-gebieden voor polio, mensen geïnfec teerd zijn met het virus. Gevaar voor de volksgezondheid is er absoluut niet, om dat normaal gesproken niemand met de inhoud van riolen in aanraking komt. Bovendien wordt het drinkwater overal gezuiverd. Het gaat er alleen om te be kijken hoe het virus zich verspreidt. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) is bezig met het nemen van monsters in riolen. Begon nen is met Zuid-Holland, de Krimpener- waard, Zeeland, de Veluwe en de Alblas- serwaard. Reclassering terug naar vijf instellingen DEN HAAG - De reclassering wordt gereorgani seerd. De negentien reclasseringsstichtingen worden teruggebracht tot een concern met vijf werkmaatschappijen. Met dit besluit van de raad van de Nederlandse Federatie van Reclasserings- instellingen (NFR) volgt de reclassering het vori ge maand uitgebrachte advies van het organisa tiebureau Berenschot. Dat bureau stelde een te grote inmenging van het ministerie van justitie als subsidiegever vast. Om haar eigen identiteit te behouden moet de reclassering volgens Beren schot volledige zeggenschap over de centrale stu ring en de subsidiegelden krijgen. Ook zal binnen kort met de reclassering van het Leger des Heils en de vereniging van CAD's (Consultatiebureaus voor alcohol en drugs) worden onderhandeld of tot taakverdeling kan worden gekomen. DEN HAAG - Bussen die een uur doen over twintig kilometer, taxi's waar vijf of zes kinderen onbeveiligd in worden vervoerd en volledig gebrek aan begeleiding. Dat zijn de belangrijkste klachten van de ouders van kinderen die met spe ciaal vervoer naar school worden gebracht. Uit een onderzoek van het Nij meegse instituut ITS blijkt dat meer dan de helft van de ouders zeer ontevre den is over dit vervoer. Het rapport werd gisteren in Den Haag aangeboden aan mr. P. van Vollenhoven, voorzitter van de Raad voor de Verkeersveilig heid. De ouderorganisaties die om het onderzoek hadden gevraagd vroegen Van Vollenhoven dringend of zijn raad de regering zou willen adviseren het leerlingvervoer te verbeteren. „Een wettelijke bescherming van onze kinde ren is hard nodig", aldus C. van Jole namens de organisaties. Het speciaal vervoer is vooral voor kinderen die door een lichamelijke of geestelijke han dicap niet naar de school om de hoek kunnen. Per dag worden 65.000 leerlin gen naar scholen voor speciaal onderwijs vervoerd. Wethouder stapt op na doodschieten reiger AALSMEER - De Aalsmeerse wethouder van milieu, P. Boom, heeft zijn ontslag inge diend en is tegelijk opgestapt als lid van de ge meenteraad. Zijn vertrek houdt verband met de politieke onrust die in Aalsmeer is ont staan toen bekend werd dat Boom op 12 sep tember een reiger heeft doodgeschoten. De beschermde vogel deed zich in de vijver in Booms tuin tegoed aan Koy-karpers, een spe ciaal gefokte Japanse vissoort. De reiger liet zich niet op de gebruikelijke manier verjagen, zo schreef de geplaagde wethouder in ant woord op vragen uit de gemeenteraad. Uitein delijk kon Boom zich niet langer beheersen. Hij pakte een geweer en schoot het beest dood. Boom was bijna twintig jaar gemeente raadslid voor de WD, en tien jaar wethouder. jjging aantal lentificeerde ilijke ziekten JEN Het aantal erfe- ziekten dat gediagnosti- kan worden, zal de ko- «ie jaren toenemen van luidige vijftig tot zeker pnderd. Het aantal ver en om dergelijk onder- zal stijgen met 20 pro erjaar. huidige aantal diagnosti- sts per jaar bereikt over Je jaren het plafond van [de 2000, zo zei prof. dr. G. )mmen vanmiddag in zijn Van Ommen is de nieu- bogleraar anthropogeneti- de medische faculteit in Jn. De uitslag van erfelijk- mderzoek kan een eind aan klemmende onze- eid, aldus Van Ommen, en die weten dat in hun fa- leen ernstige erfelijke ziek- jrkomt, kunnen dan beter en om wel of geen kinde- i krijgen en ook hun eigen beter plannen. Maar ie- kan ook uit balans raken i'n test uitwijst dat hij niet jkte zal krijgen waarop hij [lijk zijn leven lang wel Ommen bepleit daarom begeleiding van de men ie om een erfelijkheidsad- agen. Daarbij moeten er- leidsonderzoekers, artsen 'chologen samenwerken, ir dan 80 procent van de di- jjstische tests betreft onder- naar het dragerschap van lijke ziekten. aantal jaren geleden zijn lationale onderzoekers begonnen een gedetail- „kaart" te maken van ienselijk genetisch erf- alle chromosomen en ge- 1 moeten daarop worden Amerika, Europa betalen mee aan dit loemde -genoomproject, mderzoek heeft al uitgewe- it de meeste organismen jtot drie keer zoveel genen in als tot nu toe is ge- Dat geldt voor bijvoor een fruitvlieg, een gistcel ook voor de mens. Dat be lt dat de mens wel eens tot driehonderdduizend ïn kan hebben in plaats van :eeds veronderstelde hon- luizend. |0mmen is het oneèns met iter Hirsch Ballin (justi ce onlangs opperde dat er- ieidsonderzoek en prena- diagnostiek leiden tot een irding van de mentaliteit tn verminderde acceptatie [gehandicapten. Zo'n uit- |ak doet volgens Van Om- geen recht aan het leed jde ouders die een gehandi- kind krijgen. „Onze op- jht is juist om het individu ïtuaties van angst en ver- •t bij te staan met informatie izicht". DELFT Milieuverontrei niging is voor de meeste Ne derlanders de belangrijkste bedreiging van hun gezond heid, maar het geweld op straat scoort eveneens zeer hoog. In 1989 was het milieu ook al de grootste zorg, maar het percen tage van de bevolking is inmid dels nog gestegen: van 70 naar 74. Kanker zakte van 57 naar 53 procent en werd daardoor op de tweede plaats verdrongen door geweld op straat, waarvoor de angst spectaculair groeide: van 40 naar 53 procent. Öok die voor aids nam fors toe: van 18 naar 29 procent. Dit blijkt uit een enquête van TNO, de Nederlandse Organi satie voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek bij ongeveer 900 huishoudens. TNO heeft het onderzoek uitge voerd in het kader van haar zes tigjarig bestaan, waarvan de viering gewijd is aan het milieu. Het onderzoek wijst uit dat 51 procent van de bevolking bereid is om voor een gezond milieu een loonsverhoging van 5 pro cent in te leveren. TNO concludeert dat de onge rustheid over het milieu echter nog niet sterk doorklinkt in het gedrag. Niet alleen de intenties, maar zeker ook de gedragingen van de burgers schieten nog te kort. Het Delftse instituut ging in de enquête na of de bijdrage van de consument aan een beter mi lieu groot genoeg is om de doel stellingen te halen die de over heid heeft opgelegd. In het jaar 2000 moeten alle gebruikte bat terijen, alle blik, glas, textiel en papier en al het klein chemisch afval gescheiden worden inge zameld. Momenteel echter doet een derde deel van de bevolking daaraan nog niet mee. Drie kwart (72%) van de bevolking gebruikt de glasbakken, maar het opmerkelijke is dat 63 pro cent de voorkeur geeft aan een statiegeldsysteem Aan de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (gft) doet 36 procent van de be volking mee; dat is vrijwel ge lijk aan het percentage huis houdens dat over een gft-bak beschikt. In 2000 moet de helft van al het organisch huishoude lijk afval gecomposteerd of ver gist worden. Verder mag in dat jaar het elek triciteitsverbruik, mede als ge volg van 40 procent efficiency verbetering, niet meer hoger zijn dan in 1985. Ongeveer een derde van de bevolking zegt zui nig te zijn met elektriciteit en een kwart zelfs met water. Weer een derde let bij de aan koop van produkten op milieu vriendelijkheid en gebruikt zo veel mogelijk de fiets of het openbaar vervoer. In het jaar 2000 moet de groei van het aantal reizigerskilome ters per auto en voor privé-doel- einden ten opzichte van 1985 met 15 procent beperkt wor den. Maar de huidige trend is anders: het aantal auto's zal nog aanzienlijk stijgen, waar door het volgens TNO noodza kelijk wordt dat veel meer dan 30 procent van de bevolking zo veel mogelijk overstapt op fiets of openbaar vervoer. Gat Dr. V. A. Güttinger van het Ne derlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg, dat het onderzoek uitvoerde, wees er vanmorgen bij de presentatie van de resultaten op dat men sen geneigd kunnen zijn om 'so ciaal wenselijke' antwoorden te geven, antwoorden die een goe de indruk maken. „Je moet er altijd vanuit gaan dat er vaak een behoorlijk gat is tussen wat de mensen zeggen te doen en wat ze feitelijk doen", zegt Güttinger. „En dan gaat het niet alleen om het geven van sociaal wenselijke antwoor den, maar ook om het feit dat men zich überhaupt niet be wust is van men doet". Volgens Güttinger kunnen de mensen met voorlichting wel tot ander gedrag aangezet wor den, maar is het veel beter om met het creëren van voorzienin gen een betere aansluiting te vinden bij hun normale ge woontes. 'Paaltje' De tweede motor van de op zondag 4 oktober in de Bijlmer neergestorte Boeing 747 wordt uit het Gooimeer getakeld. De motor viel die zon dag op honderd meter van de jachthaven Naarden in het water. Het ruim drieduizend kilo wegende gevaarte bleek gisteren te zwaar voor de marinebergingsvaartuigen, zodat een Amsterdamse bergingsmaatschappij te hulp moest worden geroepen foto: anp Juridische hulp voor slachtoffers Bijlmer Cupido toonde gisteren zijn liefde voor de fiets. De Fietsersbond ENFB protesteerde op deze manier te gen de plannen van de gemeente Amsterdam om het 'paaltje' op het Damrak te verwijderen. Volgens de Fietsersbond is het verkeersheuveltje een goede verkeersmaatregèl. De gemeenteraad wil het 'paaltje' echter weghalen, omdat het filevorming zou veroorzaken. foto: anp AMSTERDAM De eerste zaken van slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer zijn al in handen gegeven van Nederlandse advocaten. De Orde van Advocaten heeft slachtoffers uit de Bijlmer opgeroepen hun juridische hulp te zoeken bij advocaten in Nederland en niet bij Ame rikanen. Een aantal Ameri kaanse juristen is speciaal naar Amsterdam gekomen om Bijlmer-bewoners die be trokken zijn bij de vliegramp te 'werven'. Volgens juriste mr. E. Swaab, lid van de raad van toezicht van advocaten, gaat dat op een ma nier die niet overeenkomt met de Nederlandse normen van 'goede smaak'. „Een persconfe rentie zoals de Amerikaanse ad- "vocaat T.J. Ford deze week in het Amsterdamse hotel Ameri can gaf, zou bij ons absoluut niet kunnen. Maar Amerikaan se advocaten hebben een ande re gedragscode dan wij". Nabestaanden en slachtoffers van de Bijlmerramp worden door de Amsterdamse Orde van Advocaten verwezen naar 'des kundige' advocaten, die erva ring hebben opgedaan met de vliegramp op Tenerife en het neergestorte SLM-toestel in Suriname. „Die advocaten kun nen samen een vuist maken als zou worden besloten in het bui tenland te procederen. Dat is na de SLM-ramp ook gebéurd", zegt mr. Swaab. „Ze hebben toen samen in Amerika gezocht naar de beste advocaat en heb ben gezegd dat die de zaak mocht behandelen tegen een concurrerend tarief. Wij kun nen een concurrerende prijs af spreken, individuele particulie ren niet". „Het is heel leuk hoor om nu een Amerikaan in de arm te ne men, maar je hebt toch ook ie mand nodig in Nederland die je uitlegt wat die advocaat alle maal doet. Het is nu in eerste instantie belangrijk dat slacht offers een ander huis krijgen, dat eventuele uitkeringen door lopen, dat er gekeken wordt naar schulden die niet betaald kunnen worden, dat zijn zaken die Nederlandse advocaten veel beter kunnen afhandelen. Bo vendien blijken nabestaanden van slachtoffers van de SLM- ramp die Amerikaanse advoca ten hadden uiteindelijk slech ter af te zijn gebleken". Mr. L.D.H. Hamer is een van de Amsterdamse advocaten die de juridische zaak behartigt van nabestaanden van de Bijlmer ramp. Hij was eerder betrokken bij de juridische nasleep van de SLM-ramp. „Het is niet zo sim pel, hup, even naar Amerika. Er moet rekening worden gehou den met kostenrisico's en ande re valkuilen. Maar we leven in een vrij land. Iedereen die hier rondloopt, ongeacht wat de waarde van hun verhaal is, kan mensen hulp aanbieden. De Orde van Advocaten heeft in het belang van de slachtoffers en nabestaanden opgeroepen alstublieft via een van de Ne derlandse advocaten die contac ten met Amerika en andere lan den te laten leggen en die weten wat die kantoren waard zijn in het Amerikaanse strijdgewoel. Ik ben zelf voor de SLM-nabe- staanden een week in Miami ge weest om uit te zoeken wat goe de kantoren zijn. Je kunt niet aan de neus van een meneer zien of aan het slot van zijn kof fertje en op papieren met En gelse technische termen of ie mand jouw zaak goed kan be hartigen. Maar Casehunters heb je na elke ramp. Ik vond dat ze vrij laat waren deze keer". De juridische afwikkeling van een ramp als die in de Bijlmer is ingewikkeld en zal maanden, waarschijnlijk zelfs jaren du ren, waarschuwt Hamer. „Als je praat over Claims dan kan dat verschillende dingen beteke nen. Je hebt te maken met een buitenlandse luchtvaartmaat schappij, met een fabrikant van het vliegtuig, van de motor, mo gelijk met onderhoudsdiensten in binnen- en buitenland, met luchthaveninstaties. Claims zijn voorlopig nog een open vraag. Aan wie die worden ge richt is nog niet duidelijk. Dat een van hen El Al zal zijn staat wel vast, maar dat het daar bij zal blijven is onwaarschijnlijk. Het onderzoek, dat als grond slag moet dienen om iemand aansprakelijk te stellen, zal nog weken, maanden duren". „Dat is een aantal van de stap pen waarmee we bezig zijn. Naast mij ook anderen, want de zaak is te gecompliceerd voor één advocaat. Dat is uiteraard ook in het belang van de cliën- tengroepen en het drukt de kos ten". [Vervolg van voorpagina) jï HAAG - In de CDA-nota i] school aan de ouders" Bt verder gepleit voor een Riding van de verantwoorde- ieden van gemeenten als golbestuur en als financie- fle overheid. Eerder al spra- ide Raad voor het Binnen- |s Bestuur en de PvdA zich zo'n scheiding uit. Door de P 'petten' die de gemeente ïeft kan het openbaar on- vijs bevoordeeld worden bo- het bijzonder onderwijs. ?ens het CDA-rapport kan scheiding het beste worden sikt door de instelling van gemeentelijke commissie, »rin geen raadsleden en wet- ders, maar wel ouders ver- pwoordigd zijn. Ouders nen daarmee ook direct in- d uitoefenen op het bestuur het openbaar onderwijs, opstellers vinden dat ook in lolbesturen in het bijzonder erwijs de rol van de ouders Foot moet worden. De op- Iers zeggen zich zorgen te ken over de soms ondoor- |tige structuur van sommige htmgen en de aanwijzing besturen. „Het zou de di verse besturen tot eer strekken wanneer zij bijvoorbeeld de helft van de bestuurszetels in ruimen voor ouders uit de be trokken scholen". Andere mogelijkheden om de rol van de ouders te vergroten ziet de werkgroep in verster king van de rol van de ouder raad en vergroting van de in vloed van ouders in besturenor ganisaties. Scholen zouden ver der hun programma en identi teit moeten publiceren, zodat ouders de school daarop later kunnen aanspreken. De CDA-werkgroep wil dat er een stimuleringsfonds in het le ven wordt geroepen om scholen te belonen die meer dan gemid deld presteren. Wel moet daar bij rekening worden gehouden met de verschillende achter gronden van de leerlingen. „De school aan.de ouders" con stateert dat het aan de beloning van het onderwijspersoneel enigszins schort. De CDA- werkgroep wil de aanvangssala rissen daarom marktconform maken, maar tekent daarbij aan dat dat ook betekent dat er verschillen komen in salarië ring van „voldoende, goed en zeer goed functionerende leer krachten". Koffieboeren Koffieboeren uit Afrika en Latijns-Amerika bezoeken dierentuin Artis in Amsterdam. Ruim twintig koffie boeren zijn sinds begin oktober te gast bij de Stichting Max Havelaar. Ze vertegenwoordigen een half mil joen kleine boeren die hun koffie leveren aan de stichting, die hen een reële prijs biedt voor huin product. foto: anp Vogelcholera DIDAM Op een bedrijf in Di- dam is vogelcholera vastge steld. Op last van het ministerie van landbouw zijn in verband met de ziekte 1300 siervogels en duiven afgemaakt. Het be drijf, waar de dieren verbleven, kampte al enige weken met de ziekte, die wordt veroorzaakt door een bacterie. Ruim een kwart van de oorspronkelijk aanwezige dieren was al gestor ven. Op het bedrijf waren circa 30 soorten siervogels en duiven gehuisvest. Joegoslavisch schip toch in Rotterdam ROTTERDAM De Joegosla vische bulkcarrier Crna Gora is vannacht de haven van Rotter dam binnengelopen. De kapitein van het schip, dat valt onder het handelsembargo tegen Joegoslavië, kreeg daar voor gisteravond toestemming van de Economische Controle dienst omdat een muiterij dreigde uit te breken. De be manning van het schip mag van boord. Toestemming om een partij kolen te lossen is niet ge geven. Ook mag het schip geen lading aan boord nemen. De Crna Gora heeft bijna zes we ken op 40 km voor de kust bij Hoek van Holland voor anker gelegen. Clown lapt patiëntjes op De Amerikaan dr. Hunter Adams bezoekt twee kankerpatiëntjes in het Nijmeegse Radboudziekenhuis. Doordat Adams behalve arts ook clown is, slaagt hij er goed in kinderen snel weer op te lappen. Humor en vriendschap spelen een belangrijke rol in het genezings proces, is de overtuiging van dr. 'Patch' (oplap-dokter) Adams, al 21 jaar arts en 30 jaar clown. foto:ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3