Mgr. Gij sen gaat praten met 'verfoeide' Acht Mei Beweging Rol van ouders beperkt in geloofsoverdracht I Indianen slechter af dan zwarten Geestelijk Leven/ Opinie Zorgen over gezondheid van de paus li Spiegels van andere culturen COMMENTAAR Sr C&idóe Sou/uvnt 21A Leidse Courant I VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 PARIJS/LONDEN Dat de gezondheid van de paus er toch niet zo goed voorstaat als na zijn operatie van een kankergezwel in juli werd beweerd, melden twee serieuze kranten, de Franse Le Monde en de Britse Times deze week. De paus is moe en laat de nodige steken vallen, zo meldt het Franse blad. Het herstel zou niet naar wens verlopen. Het kankergezwel dat tijdens een vier uur durende operatie bij de paus werd weggehaald zou in tegengestelling tot wat beweerd werd kwaadaardig geweest zijn en al zijn uitgezaaid. Verder is het programmma van de paus voor komend jaar opnieuw bijgesteld. Hij zal minder reizen maken dan was voorzien. The Times wijst op een verhaal in The Catholic World Report, een in Rome verschijnend blad dat ook over permanente vermoeidheid bij de lei der van de RK kerk spreekt. Het blad citeert de Britse Vaticaan-kenner Peter Hebblewaithe die zegt dat er binnen de Curie zes kandidaten circuleren voor de op volging van paus Johannes Paulus II. Daaronder zijn kardinaal Carlo Martini (65) van Milaan, wiens kwali teiten door Hebblewaithe hoog worden opgehemeld. Andere „papabili" zijn kardinaal Pio Laghi (70), pre fect van de congregatie voor de katholieke opvoeding, en daarvoor pauselijk nuntius in de VS. In tegenstel ling tot Martini wordt hij als een conservatief om schreven. Verder worden in de wandelgangen van de Curie de namen genoemd van de Nigeriaanse kardi naal Arinze (60) die als voorzitter van de Vaticaanse Raad voor de interreligieuze dialoog bij uitstek ge schikt zou zijn de noodzakelijke dialoog met de islam te voeren. Tenslotte gaan de namen rond van de Itali aanse kardinalen Giacomo Biffi en kardinaal Camillo Ruini en de Belgische kardinaal Godfried Danneels. De computer is de logische voortzetting van de menselijke ontwikkeling: intelligentie zonder moraal. 'Dal van verwoeste gemeenten' in Jad Vashem geopend JERUZALEM In Jad Vashem, het monument ter her denking van de joodse slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog bij Jeruzalem, is na een bouwtijd van tien jaar giste ren het 'dal van de verwoeste gemeenten' geopend. In aan wezigheid van president Chaim Herzog en talrijke gasten uit het buitenland knipte de Israëlische minister-president Yitzhak Rabin het lint door aan het begin van het doolho fachtige, tweeëneenhalve hectare grote terrein. Het dal met zijn ravijnen en kraters symboliseert het verwoeste joodse Europa. Meer dan 5.000 namen van Europese, maar ook van Noordafrikaanse steden en dorpen zijn in de rotsen ge houwen of op reusachtige marmeren gedenktekens gegra veerd. Zij symboliseren de joodse centra die door de nazi's bijna volledig zijn vernietigd. Slechts in enkele van deze plaatsen in Polen, Tsjechoslowakije, Rusland, Griekenland, Duitsland of op de Balkan wonen op dit moment nog joodse gemeenschappen door KLAAS DE JONG Met veel belangstelling neem ik altijd kennis van getuigenissen van buitenlanders over ons Nederlanders. Je leest ze tegenwoordig nogal eens in krant of boek. Ook vroeger trouwens. Wie bijvoorbeeld een goede indruk wil krijgen van het dagelijks leven in ons land in de Gouden Eeuw moet eens kennis nemen van wat hier rondreizende buitenlanders daar toen over schreven. Het lijkt mij voor ons om diverse redenen de moeite waard van het een en het ander kennis te nemen. Waarom Het is een bekend gegeven dat dingen die specifiek zijn vooreen bepaald land of ook vooreen bepaald tijdperk, die zaken zijn welke de mensen die in dat land of in dat tijdperk leven, doodnormaal vinden, terwijl buitenstaanders of de historici het laterjuist als apart, opvallend kenschetsen. Dat is een eerste antwoord op de vraag naar het waarom, hierboven gesteld. Als voorbeelden zouden kunnen worden genoemd een aantal zaken kenmerkend voor onze zestiger en zeventiger jaren: de steeds verdere verfijning (en het steeds duurder worden) van ons stelsel van sociale zekerheid, onze ver doorgevoerde democratisering, onze verdraagzaamheid, in het algemeen: ons 'softe' optreden op tal van terreinen. Vele buitenlanders hebben zich daarover verbaasd. Andere zaken die hun opvallen zijn de geringe aandacht die wij besteden aan onze taal, aan onze nationale cultuur, die bijna totale afwezigheid van nationalisme (hoever wij onszelf weggooien), behalve wanneer het koningshuis eraan te pas komt of ons nationale voetbalelftal. Maar verder... Niet alleen kunnen wij door buitenlandse ogen onszelf wat beter leren kennen, ze kunnen ons ook onze opvattingen leren relativeren, ons daarbij een spiegel voorhouden waarin wij onze beperktheden en eenzijdigheden kunnen aanschouwen. Nog eens terugdenkend aan de vreselijke ramp in de Bijlmer moest ik daar ook aan denken. En dan bepaal ik mij met name tot de rouwsamenkomst afgelopen zondag in de RAI in Amsterdam. Iedereen weet dat de slachtoffers van zeer verschillende nationaliteiten waren. Dat kwam ook tot uitdrukking in de RAI. Naast een aantal toespraken was daar wat door de televisiemensen als een 'culturele manifestatie' werd aangekondigd. In werkelijkheid was het een uitdrukking van de manier waarop mensen van zo verschillende culturen rouw bedrijven vanuit hun godsdienst. Er waren allerlei rituelen, er werd veel gezongen, er wprd uit de Koran gedeclameerd, Hans Bloemendal zong Psalm 23 in het Hebreeuws. Er is van verschillende zijden op geattendeerd dat het een grote misser van de NOS was dat geen van de teksten werd vertaald. Ook niet wat mevrouw Liberia Peters in hetpapiaments zei, en wat een onvervalst christelijk getuigenis was. Waren die vertalingen er wel geweest, dan had het Nederlandse volk nog weer eens heel duidelijk ervan kennis kunnen nemen hoe sterk godsdienstig die mensen uit andere culturen niet alleen zijn, maar ook hoe ze uit die godsdienst troost en hoop pu tten bij het verwerken van zulk een groot verdriet. Zulks in tegenstelling tot een toenemend aantal allochtone Nederlanders. Als hun vertegenwoordiger in die culturele manifestatie fungeerde slechts de Treurmars uit de Derde Symfonie van Beethoven, die bepaald niet als een christelijk getuigenis kan gelden. In veel andere, buiten-Europese culturen neemt niet alleen het aantal christenen toe, men heeft daar vaak een geloof in het metafysische, het bovenzinnelijke, dat velen onderons niet meer plaatsen. Onder invloed van die (dwaze) eenzijdige verheerlijking van de rede die maar doorgaat. Ligt ook daar niet een kern van de ontkerstening, de secularisatie, die wij meemaken, dat mensen niet meer kunnen geloven in een God die dingen doet, die wij niet kunnen begrijpen, maar die we gewoon zouden moeten (kunnen) geloven. Als we op dat punt eens wat meer naar onze allochtone medelanders kijken, kunnen we nog heel wat van hen leren. Zij bezitten iets, wat velen van ons zijn kwijt geraakt, terwijl er niets voor in de plaats is gekomen. Het was geen bevrijding, maar een verarming, althans in de ogen van de mensen uit vele andere culturen Er is nog een tweede punt. Iedereen heeft kunnen zien hoe rouwen voor velen een zaak was van een gemeenschap, van samen met elkaar. Met hoeveel meer gemeenschap dan bij vele ras-individualisten onder ons. Het geheel proberend te overzien moet ik ook steeds weer denken aan de kale, intrieste rouwplechtigheden, bijna als aan de lopende band, die je meemaakt, in die verschrikkelijke crematoria, die je hier en daar in ons land hebt. In de RAI werden ons afgelopen zondag spiegels voorgehouden waarvan ik hoop dat velen er echt in hebben durven en willen kijken. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Urk (deelgemeente de Bron) R. van Kooten te Soest (buitengewone wijkgemeente. Bedankt voor Elim T. Camme- raatte Wijk bij Duurstede. Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenhage- Oost J. Korf te Ommoord-Zeven kamp. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Wageningen J.M. Batteau te Zaandam. ROERMOND Bisschop J.M. Gijsen van Roermond heeft donderdag 22 oktober een gesprek met een delega tie van het bestuur van de Acht Mei Beweging. Gijsen wil tijdens het gesprek, dat op zijn uitnodiging plaats heeft, zijn visie geven op „de uitingen en het optreden van de representanten van de Acht Mei Beweging en de ge volgen hiervan", heeft hij het bestuur schriftelijk laten we ten. In april dit jaar ried Gijsen de priesters, diakens en religieu zen ten sterkste aan de jaarlijk se manifestatie van de bewe- Mgr. Gijsen. FOTO: DIJKSTRA ging, op 9 mei in Utrecht, te mijden. Laat u niet in met deze beweging, waarschuwde Gij sen, want „niemand is op den duur bestand tegen de verleide lijke idealen" die er naar voren worden gebracht. Gijsen schreef verder dat de op vattingen van de beweging van ruim 100 rooms-katholieke or ganisaties op niets anders kun nen uitlopen dan op „chaos, vooral op moreel terrein, of op de dictatuur van kleine groepen die zelf invullen waar de mens recht op heeft". Hij stuurde de brief ook naar het Acht-Meibe- stuur en bood aan zijn denk beelden in een gesprek toe te lichten. Namens de Acht Mei Beweging zullen voorzitter W. Stael- Merkx, vice-voorzitter G. Oost vogel en het Limburgse be stuurslid J. van Soest-Linssen naar Roermond reizen. De dele gatie wil vooral de problemen van Limburgse rooms-katholie- ken met het beleid van Gijsen aan de orde stellen. Ook hoopt zij van de bisschop te vernemen hoe hij zijn uitnodiging voor een gesprek kan rijmen met zijn felle kritiek op het doen en la ten van de beweging, aldus de woordvoerder van de beweging. De woordvoerder van Gijsen zegt op voorhand geen medede lingen te doen over de bedoelin gen van het gesprek. De bis schop wil zich 'op geen enkele manier binden of het gesprek richting geven, zegt hij. Het bestuur van de Acht Mei Beweging voert sinds enkele ja ren geregeld gesprekken met de bisschoppen Bar en Ernst, maar deze hebben nog niet tot een toenadering tot de overige bisschoppen geleid. De bis schoppen hebben nog bij alle manifestaties van de beweging verstek laten gaan. Hervormde Kerk: groot tekort aan predikanten LEIDSCHENDAM - Er is een groot tekort aan predikanten in de Nederlandse Hervormde Kerk. Jarenlang zijn „zorgelij ke opmerkingen" gemaakt over de werkgelegenheid voor toe komstige predikanten. Dit jaar meldt de commissie Beroe- pingswerk dat hervormde do minees over hun toekomst niet hoeven in te zitten. Van de 1764 predikantsplaatsen waren er in 1991 343 onbezet. Een jaar daarvoor waren dat er 326. In het verleden dacht de commis sie dat het aantal predikants plaatsen fors zou afnemen. Te gelijk vreesde zij voor een te grote toeloop van afgestudeer de theologen. Maar daarvan is niets uitgekomen, zo blijkt uit het jaarverslag. Ondanks het tekort zitten vele kandidaten en predikanten op een beroep te wachten. Dit heeft te maken met de modali teiten in de kerk, die elk hun ei gen type predikant willen. TILBURG Ouders kunnen in de geloofsoverdracht hoog stens een voorbeeldfunctie ver vullen door hun kinderen te la ten merken, welke betekenis het geloof voor henzelf in het dagelijks leven heeft. Maar als zij daarin slagen, betekent dat nog niet dat hun kinderen ook hun godsdienstigheid overne men. Kinderen volgen gemak kelijk het godsdienstig gedrag van hun ouders, maar nemen de godsdienstige opvattingen en houdingen van hun ouders niet snel over. Tot deze conclusie komt de godsdienstsocioloog drs. F.W.P. van der Slik in zijn proefschrift 'Overtuigingen, attituden, ge drag en ervaringen: een onder zoek naar de godsdiesntigheid van ouders en hun kinderen", waarop hij vandaag aan de Ka tholieke Universiteit Brabant is gepromoveerd. Van der Slik baseert zijn conclusies op een enquête onder 455 belijdende rooms-katholieken, ouders en minstens een van hun kinde ren, over het geloof, het gesprek over geloofszaken in het gezin en de manier waarop kinderen de betekenis van het geloof voor hun ouders waarnemen. Van der Slik achterhaalt twee verschillende manieren van ge loofsoverdracht aan kinderen. In de eerste plaats blijken kin deren in zeer sterke mate het religieuze gedrag van hun ou ders na te volgen. Maar ze ne men nauwelijks de overtuigin gen en houdingen van hun ou ders over. Daarnaast is de godsdienstso cioloog een indirectere geloofs overdracht op het spoor geko men. De mate waarin ouders godsdienstig zijn, is van invloed op dê manier waarop in het ge zin over het geloof wordt ge sproken. Op basis daarvan vor men kinderen zich een beeld van de betekenis die het geloof voor hun ouders heeft. En dit beeld van de godsdienstigheid van hun ouders is van invloed op de godsdienstige ontwikke ling van kinderen. Van belang is niet, dat de ouders godsdien stig zijn, maar hoe zij door mid del van gesprekken met hun kinderen duidelijk kunnen ma ken waarom de godsdienst be tekenis heeft in hun leven, meent Van der Slik. Rigoberta Menchu: Kopten gedood Léden van de verboden islamitische organisa tie Jamaa Islamiya hebben giste ren vier Egyptische christenen vermoord. Ook vielen zij winkels van christenen aan en staken zij een kerk in brand in Tima, 460 kilometer ten zuiden van Cairo. Het ministerie van binnenland se zaken deelde mee dat de veiligheidstroepen „beslist en hard" zullen optreden tegen der gelijke provocaties op het mo ment dat het land de zwaarste aardbeving uit zijn geschiedenis probeert te boven te komen. DEN HAAG „Indianen moeten vieren dat ze de komst van Columbus hebben overleefd". Woorden van de Guatemalteekse Indianenac- tiviste Rigoberta Menchu (33) die vandaag de Nobel prijs voor de vrede heeft ge kregen. Dat de prijs door de Noorse aca demie in het Columbusjaar aan deze vertegenwoordigster van het Maya-volk wordt toegekend is niet toevallig. Deze is niet al leen een erkenning van de strijd die deze vrouw al meer dan twintig jaar voert, maar tevens een rehabilitatie van degenen die sinds Columbus zo zwaar onder de kolonisatie van La tijns Amerika hebben geleden. Rigoberta Menchu is de dochter van Indianen die generaties lang werkten en door de uiterst belabberde werkomstandighe den vaak ook stiervexl op de plantages van de blanke groot grondbezitters in Guatemala. De Indianen vormden voor de grootgrondbezitters uiterst goedkope werklieden die door het grote aanbod gemakkelijk te vervangen waren. Ze wonen in de hoog gelegen onherberg zame, onvruchtbare streken van het land. In de jaren z,even- tig slaagden velen van hen er in kleine stukjes grond in bezit te krijgen in de Quiche-provincie waarbij ze ondersteund werden door buitenlandse ontwikke lingswerkers en ook door een deel van de rooms-katholieke clerus. Toen de Maya's in de ja ren zeventig mede onder in vloed van de progressieve rooms-katholieke bevrijdings theologen zich gingen organise ren in coöperaties greep het Gu atemalteekse leger hard in. Het leger maakte keer op keer met bloedig geweld een einde aan demonstraties en grondbezet- tingen. In de Quiché-provinciè vonden ware slachtingen plaats, maar erg veel publiciteit kregen die niet omdat de india nen als slachtoffers nog maar door kleine groepen ontdekt waren en niet over eigen woord voerders beschikten. De aan dacht van de (westerse) media ging nog voornamelijk uit naar de verdwijningen in Argentinië en de burgeroorlogen in Nicara gua en San Salvador. Volgens recente schattingen van men senrechtenorganisaties zijn grofweg een derde van alle mensen die in Latijns Amerika op mysterieuze wijze zijn ver dwenen en vermoord Indianen uit Guatemala. In een poging de aandacht van de wereld op de slachtingen in Quiché te richten gijzelden de Maya's op 31 januari 1980 het personeel van de Spaanse am bassade in Guatemala-stad. Op bevel van de toenmalige presi dent Lucas Garcia werd de am bassade met gijzelaars en al in brand gestoken. Negendertig verkoolde lijken werden uit het gebouw gehaald. Alleen de Spaanse ambassadeur wist le vend uit het gebouw te komen. De vader van Rigoberta Men chu die steeds een actieve rol in het verzet speelde, was een van degenen die levend werden ver brand. Daarvoor was al een broer van haar door het leger afgemaakt. Na de bezetting werd Rigoberta van alle kanten gezocht en als represaille voor de betrokkenheid van haar fa milie bij de bezetting van de ambassade werd ook haar moe der vermoord. Daarmee waren al haar directe familieleden in Loonmatiging AAN het slot van de nogal merkwaardig verlopen alger beschouwingen in de Tweede Kamer is een beroep ge op werkgevers en werknemers om in de komende jaren fg vooral de lonen te matigen. De oproep, die overigens d in de volle steun kreeg van het kabinet, is vooral ingeg 'i§ door grote zorgen rond de economische ontwikkeling tie daarmee verband houdende werkgelegenheid. Matigiiij de loonkosten betekent al gauw een verbetering van concurrentie-positie, hetgeen in de jaren tachtig is bew De export steeg erdoor naar recordhoogte en de weli groeide. De werkgelegenheid hield daarmee niet gjehe lijke tred, maar dat kwam weer door de grote instrooii[W vooral vrouwen die terug wilden keren naar het arbeid |m ces. Die ontwikkeling plus de steeds verdere automatis is er de oorzaak van dat de werkloosheid relatief hoog ook al is de werkgelegenheid optimaal. Aan de loonmat Ji kwam echter een einde toen overheid de burgers kers lasten ging opleggen, zoals het kwartje van Kok di, brandstofprijzen omhoog stuwde. Als gevolg daarvan z C jaren negentig begonnen met looneisen van een kalibe we in jaren niet hadden gekend. Vandaar die dramat oproep van gisteren in de Kamer. Alle hoop is nu geve2 op een centraal akkoord. Vandaag zijn in de Sociaal Ei 3 mische Raad de eerste gesprekken over dat onderwei gonnen. Er bestaat redelijke hoop op goede afsprakeriiu nen de SER over loonmatiging, meer werkgelegenhe beteugeling van de inflatie. Dat zou een goede zaak Maar in dit verband is van ten minste even groot belan de overheid ook op lokaal niveau niet de rol van opdrijver vervult. Een Tweede Kamer die oproept tot matiging zal zelf de vinger aan de pols moeten houde het gaat om lastenverzwaring voor de burgers. Andersl zo'n oproep volstrekt geen zin. Mist De Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer he overigens precies dat opgeleverd wat premier Lubbers te vuur en te zwaard stond te bestrijden, namelijk: mis het was de premier zelf die daar de grootste bijdrage ai 'e verde. Want wat bedoelde de minister-president gisteri0) precies met zijn uitlatingen over de wao? Dat het ka ,s wel zou opstappen als de Kamer zou besluiten tot ophee van de bevriezing van bestaande uitkeringen, of dat de verantwoordelijke ministers zouden opstappen, vooral de PvdA hoorde dat in zijn woorden, dat de heleb' tie hem geen kabinetscrisis waard is? Het wao-vraagsti '1 Lubbers uitermate hoog. Zo hoog, dat hij de Kamer gis verweet geen haast te maken, geen duidelijkheid te over haar standpunt. Maar die Kamer zat nu juist te ten op een signaal over de gevolgen van haar standpunt signaal kwam er gisteren, maar zo mistig-Lubberiaar^ formuleerd dat het nauwelijks zichtbaar was. De PvdA het in elk geval uitgelegd als een overwinning. Aan vriezing van wao-uitkeringen van mensen onder de kan worden getornd. Brinkman, zo menen de sociaal-ós craten, bijt in het stof. De CDA-fractieleider zelf moeU1 ren ook dat gevoel een beetje hebben gehad. In een ges met een van onze redacteuren (zie elders in de krant1 hij alvast een voorschot op de gevolgen, als de PvdA r daad gebruik maakt van het recht dat ze gisteren vaifye bers gekregen meende te hebben. Want de PvdA heeff r de opheffing van de bevriezing wel de steun nodig van ij: positie. „En winkelen bij de oppositie kunnen wij i waarschuwde Brinkman. De vraag is echter of de PvdJgf daar nog veel van aan zal trekken. De sociaal-democia hebben hun ziel, zaligheid en toekomst afhankelijk genn van een ombuiging van de wao-plannen, na de ramp! gevolgen van het junibesluit. Een weg terug is er m meer. Maar wat precies de uiterste politieke consequi zijn, blijft verscholen in de dikke wolkenbrij van Lubb( Rigoberta Menchu. de strijd tegen het Guatemal teekse leger omgekomen. Met tienduizenden andere Indi anen zocht Rigoberta Menchu in het begin van de jaren tach tig een goed heenkomen in Mexico. De Nederlandse ont wikkelingswerker Mario Cool- en die acht jaar lang met haar samenwerkte, haalde haar in 1981 naar Nederland. Zij sprak toen vrijwel geen buitenlandse talen. Door bemiddeling van Pax Christi kon ze in Genève gehoord worden door de men senrechtencommissie van de Verenigde Naties in Geneve, Sindsdien is Rigoberta Menchu uitgegroeid tot de personificatie van de strijd van de indianen. Zij blijft zich als een echte Indi aan in hoge mate vereenzelvi gen met haar eigen volk, de Maya's. De Zuidafrikaanse Anglicaanse bischop Desmond Tutu en de vroegere VN-secretaris Perez de Cuellar steunden bij het No- belprijscomité haar kandida tuur. Die heeft ze van meet af aan verwelkomd als een moge lijkheid om de aandacht te ves tigen op de belabberde omstan- FOTO; BIJEEN digheden van de Indianen in Guatemala. Zij maken ruim zestig procent van de bevolking uit. Rigoberta Menchu verge lijkt hun situatie met die van de zwarten in Zuid-Afika. Alleen zijn ze slechter af, want in Zuid- Afrika is de apartheid wettelijk geregeld „waardoor mensen er massaal tegen ten strijde kon den trekken. In Guatemala is er geen wettelijke rassenscheiding zodat niemand iets aan deze schandelijke situatie doet." Vo rig jaar kon Menchu voor het eerst in haar geboorteland te rugkeren door zich aan te slui ten bij het gevolg van mevrouw Daniëlle Mitterrand die in Quetzalmango, de tweede stad van Guatemala, een grote Indi- anenmanifestatie bijwoonde. Wel was het nodig dat ze bij die gelegenheid een kogelvrij vest droeg, want al wordt ze nu door tallozen op handen gedragen, aan tegenstanders heeft ze ook geen gebrek. Rigoberta Menchu vertelde haar levensgeschiedenis aan Elisabeth Burgos-Debray - Een bericht uit Guatemala. Uitgave Kritak, Leuven 1983. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit v. Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 071 - 132221, 070-3190 933 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. W. C. Leune (tel 070 - 3190 8 T. Pieters en M. Roso. Binnen-en buitenland, financiën en economie (tel 070-3190815): A. van Rijn (chef), drs. R Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs.l Leeuwen - Voorbij, R. de Roo u Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P v Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka. Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800), sport (tel. 070 - 3190 en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binnenho Haagsche Courant De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederls België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H. B. ii (chef), H.B. Bijleveld, drs. J. Feenstra, D.J. Hofland, K Jonker, P Koopman G. Korevaar, D.W. van Rietschoten, C.P Visser en K. van Wees. Algemeenc nator: J.A.L.M. Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B van Huét (Londen), M. de Koni; (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voor (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijlï1 (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster M. de Cocq. Nabezorglng Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905 Telefax 071 - 140 68 lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 070- Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2