Mensen Zijn standbeeld mag weergezien worden 17 Skiën verdrijft de gedachte aan werk' LENIN IN AMSTERDAM D. FRANS HAPPEL Naturel VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 (ILLEM PEKELDER [Oost-Europa zijn ze woedend jan hun sokkels gehaald, maar jjederland heeft sinds vandaag eerste standbeeld van Le- Beursplein tegenover de [van Berlage in Amsterdam is eeëneenhalve meter hoge, sta- van de stichter van de ■Unie onthuld, aar op zit te wachten? Mis- wel niemand", erkent de Ca- ■kunstenaar Mark Lewis (35), standbeeld ontwierp. Toch tij het belangrijk dat Lenin- n niet allemaal op de vuilnis- an. „Je moet de symbolen van haat verleden niet vernieti- ant ze zijn historie en vertel- i verhaal. Ten tijde van revo- worden altijd herinneringen t oude bewind uit de weg ge- Denk aan Rusland na de tsa- Frankrijk na de Lodewijken. ter kan men met andere ogen ergelijke symbolen kijken", nsterdamse vriend en mede- f Gert Meijerink (41) vult aan: e koude oorlog voorbij is en het ■van het communisme ver in, ontdekken we misschien 'n Lenin zelfs best mooie 'Mensen zullen misschien een beetje schrikken, Lenin is per slot van rekening een 'Fremdkörper' in ons land. We willen de mensen echter niet shockeren, hooguit eventjes op het verkeerde been zetten'. Maar dan nog blijft de vraag wat uit gerekend de hoofdstad v^n Neder land met een sculptuur moet van de eerste leider van communistisch Rusland. Nou, daar hebben de heren een verklaring voor. De architect H.P. Berlage sympathiseerde zeer sterk met het communisme. Zo deed hij in 1926 mee aan een wedstrijd voor een permanent Lenin mauso leum. Wat is er dan leuker'om tegen over de door hem ontworpen Beurs een standbeeld van zijn idool neer te zetten. Temeer daar 1992 is uitge roepen tot Berlage-jaar en het 75 jaar is geleden dat de Russische revo lutie uitbrak. „Berlage was een interessant fi guur", vindt Mark Lewis. „Hij ont wierp de Beurs, hét symbool van het kapitalisme en hij maakte een ont werp voor het mausoleum van een man die dé personificatie was van het communisme" Toegetakeld Het kunstwerk dat vandaag is ont huld, is geen compleet standbeeld, maar een stalen skelet. Lewis en Meijerink willen daarmee suggere ren dat het beeld is toegetakeld. „In Rusland zijn veel symbolen van het communisme vernietigd, waaronder het standbeeld van Lenin in de stad Ulyanovsk. Wij willen de indruk wekken dat deze gehavende sculp tuur nu in Amsterdam staat' Het verhaal wil dat dit standbeeld, waarmee de leidende communisti sche kunstenaar Matvei Genviko- vitsj Manizer in 1940 de Stalin-prijs won, was gevuld met illegaal door de KGB verkregen goud toen het op 3 augustus 1991, kort voor de staats greep, tegen de vlakte werd gehaald. Plunderaars zouden zich met het goud uit de voeten hebben gemaakt en de roestende overblijfselen van het beeld op de vuilnisbelt hebben Öm de suggestie te versterken dat Mark Lewis met zijn beeld van Lenin bij de Beurs van Berlage. het juist om dit kunstwerk gaat, wordt het stalen skelet permanent door een stellage omgeven. „Alsof het voortdurend in restauratie is", legt de Canadees uit. Op borden wordt het bijbehorende verhaal uit Ulyanovsk uitgelegd. Lewis: „Ik ben geen communist en ook niet overma tig geïnteresseerd in de figuur Le nin. Wel heb ik grote belangstelling voor het steeds veranderende karak ter van openbare kunst. Eerst, als al- stoort niemand zich aan zo'n Lenin-beeld; vervolgens breekt de crisis uit en wordt het doel wit van geweld; tenslotte, als de moeilijke tijden zijn verstreken, ziet iedereen zo'n beeld weer over 't hoofd". In Canada, waar Lewis in verschil lende steden ook dergelijke sculptu ren heeft geplaatst, is 'Lenin' net als in Rusland woedend omver getrok ken. Zulke opgewonden taferelen verwacht Meijerink in Amsterdam niet. „Mensen zullen misschien een André mag met zijn vriend samenwonen x\ndré van Duin heeft nergens last van, maar andere homo's mogen niet samenwonen op Aruba of de Nederlandse Antillen. In de Gay Krant zegt Van Duin dat er bij de toelatingsprocedure zelfs niet over zijn homoseksualiteit is gepraat. De komiek woont samen met zijn vriend Wim van der Pluym op Aruba. Meten Aruba en de Antillen met twee maten? Het lijkt er op, want in de Gay Krant zegt de Antilliaanse minister van justitie Suzy Romer dat homo's niet passen in de Caribische cultuur en weigert de toelatingsregeling voor Nederlanders te veranderen. „Nederland moet dat maar accepteren", vindt de minister. Het WD-kamerlid Erica T erpstra heeft minister Hirsch Ballin van justitie inmiddels schriftelijke vragen gesteld over deze kwestie. Bardot huwt uiterst rechtse politicus Br 1 rigitte Bardot, de Franse actrice die zich nu vooral met dierenbescherming bezighoudt, is in het geheim voor de vierde maal getrouwd. Volgens de Britse dagbladen Daily Mirror en Today huwde de 58-jarige Bardot in Noorwegen de Franse uiterst rechtse politicus Bernard D'Ornale. „Er was geen verloving, het ging allemaal heel snel", zegt de 51-jarige miljonair D'Ornale. Het paar leerde elkaar in juni kennen' tijdens een geanimeerde party en Bardot wilde zo snel mogelijk voor het altaar staan. Het huwelijk werd gesloten in een roodhouten kerkje aan een fjord. D'Ornale is een vriend en naaste adviseur van de Franse politicus Jean-Marie Le Pen van het extreem rechtse Front National. Nieuwe Thorne in 'The bold' «J effTrachta speelt met ingang van volgende week donderdag de rol van Thorne in de Amerikaanse soapserie 'Thebold and the beautiful'. Hij vervangt Clayton Norcross die na zo'n vijfhonderd afleveringen wel eens wat anders wilde doen. Om de wissel soepel te laten verlopen, hebben de schrijvers van de reeks de volgende oplossing bedacht: ze laten Thorne dronken in Wilde gans vliegt mee. Het is een ongewone vriendschap, maar deze wilde Canadese gans is echt het onafscheidelijke maatje geworden van de familie Becker. Hij vliegt zelfs mee als pa op de motor de snelweg op gaat. Holland FM eert Alexander Pola <r* fe» ORVING MUILENBROEK De Nederlandsde Ski Vereniging (NSkiV) heeft haar zaakjes aardig voor elkaar. Vanaf het nieuwe seizoen zijn ook de kunstskibanen in de vereniging geïn tegreerd. Met die laatste 'poot' heeft de - NSkiV alles onder zich wat maar met de skisport heeft te maken, variërend van de topsporters die aan het wedstrijdcir cuit deelnemen tot de rolskiërs, die op Nederlandse wegen op de langlaufski's met wieltjes hun kilometers afleggen. De intrede van de kunstskibanen is een leuk cadeautje voor de dez.e maand 65 jaar geworden NSkiV. Directeur André van Schaveren (45) is wat dat betreft een tevreden man. De vereniging telt ruim 160.000 leden en groeit nog steeds. Wel minder sterk dan een tijdje terug, maar dat is logisch, omdat het aantal Neder landse wintersporters lang zo fiks niet meer stijgt als in de jaren tachtig. De NSkiV behartigt de belangen van de wedstrijdskiërs en de recreanten bij zo wel het alpine- als langlaufskiën, van de free-stylers (springen, ski-ballet), van het skiën voor gehandicapten (driejaar geleden geïntegreerd) en van de snow- boarders. „Dat aantal snowboarders groeit relatief heel snel. Vooral bij de jeugd slaat het erg aan", vertelt Van Schaveren. „Wij zijn vrij uniek in de wereld, dat we het snow- boarden al meteen binnen de Ski Vereni ging hebben opgenomen". Duur Zo'n 1500 leden van de NSkiV vormen de groep wedstrijdsporters. Aan alle disci plines van de skisport doen tegenwoordig wel Nederlanders mee. Topsport is duur, dus veel geld van de NSkiV gaat naar dat relatief maar kleine aantal leden. Het is het eeuwige dilemma van menige sport vereniging, dat keuzes tussen wedstrijd sport en recreatie moeten worden ge maakt. André van Schaveren vindt dat niet zo'n probleem. „Het is gewoon een conse- foto Harry Verkuylen NSkiV-directeur André van Schaveren: 'Ik ben zelf geen wedstrijdskiër, maar wel een heel enthousiaste recreant'. quentie van ons beleid. We willen beide groepen leden faciliteiten aanbieden. Maar vergeet niet wat een uitstraling die topsport heeft. Ik vind dat topsport en re creatie elkaar eerder versterken dan te genwerken". Voor de recreanten organiseert de NSkiV onder meer de cursussen Sneeuwfit (ski- gymnastiek waaraan zo'n 15.000 men sen deelnemen) en reizen waarbij zoveel mogelijk wordt gezocht naar aanvullin gen op de programma's van touropera tors. Die reizen zijn er voor alle categorieën skiërs: snowcamps voor de jongeren, in tensieve cursussen voor beginners, op- frissingslessen voor gevorderden, skisa fari's en tochten door onder meer Marok ko en Lapland. Dat lijkt allemaal nogal dualistisch met een andere activiteit van de Ski Vereni ging: de betrokkenheid bij het Alpenplat form waarbinnen een aantal organisaties zich bekommert om het milieu in dat toch wel bedreigde berggebied. Je zorgen maken over het milieu, maar er wel skiërs naar toe sturen. Milieu De directeur acht die combinatie wel mo gelijk: „Toerskiën, dus buiten de piste, hoeft echt niet te worden verboden. Maar je moet het wel beperken tot een aantal gebieden en zorgen voor een goede gids. Door zulke tochten goed te organiseren ben je wel degelijk positief voor het mi lieu bezig". André van Schaveren is vier jaar direc teur van de NSkiV. In zijn werk heeft hij altijd met sport te maken gehad. Hij was leraar lichamelijke opvoeding, sportoffi- cier bij de Nederlandse Landmacht, be leidsmedewerker bij de Nederlandse Sport Federatie en directeur van de Ne derlandse Federatie van Werkers in de sport (overkoepeling van trainersorgani saties). Hij is geen wedstrijdskiër, maar noemt zichzelf wel een 'enthousiast recreant'. De NSkiV-directeur staat zelf elke win ter wel een aantal malen op de ski's. Hij probeert altijd de Nederlandse kampi oenschappen in Oostenrijk bij te wonen, maar gaat ook gewoon met het eigen ge zin op vakantie waarvoor meestal in Oos tenrijk of Frankrijk. Heel fanatiek vindt hy zichzelf niet, maar er wordt wel optimaal geprofiteerd van de mogelijkheden die de dag biedt. En volop genoten. „Want skiën is iets zaligs. Je bent zoda nig actief bezig in een schitterende omge ving datje gedachten echt helemaal weg zijn van je dagelijks werk". Dat geldt zelfs voor de directeur van een Ski Vere niging. foto Jacques Zorgman beetje schrikken, Lenin is per slot van rekening een 'Fremdkörper' in ons land. We willen de mensen ech ter niet shockeren, hooguit eventjes op het verkeerde been zetten". Het project van Lewis, dat hij 'Law of respect' heeft genoemd, omvat naast het Lenin-beeld, lezingen en een tot 31 oktober te bezichtigen ex positie van de Canadese kunstenaar in het Witzenhausen Meijerink Art Space aan de Laurierstraat 41 in Amsterdam. slaap vallen en ontwaken in zijn nieuwe gedaante. Trachta heeft al vaker in soaps gespeeld. Bovendien was hij te zien in een aantal speelfilms, waaronder 'Cabaret' en 'Grease'. Naast het acteren probeert hij tijd over te houden om zijn zangcarrière verder uit te bouwen. Over enige tijd wordt ook de acteur Ronn Moss, die Ridge speelt, vervangen. Hij keert echter na een aantal afleveringen weer terug. 'The bold and the beautiful' wordt in Nederland, sinds RTL 4 de serie rond half zeven 's avonds uitzendt, dagelijks door ruim één miljoen bekeken. e muziekzender Holland FM herdenkt morgenmiddag de deze week overleden tekstschrijver Alexander Pola. In het programma 'Plumeau' zijn tussen vijf en zes uur 's middags oude opnamen te horen van 'Negen heit de klok' en 'Farce majeure'. Luisteraars halen herinneringen op aan deze en andere programma's, die mede dankzij Pola een succes zijn geworden. Nederland bebolt Antwerps plein Precies 56.800 bloembollen zijn er dezer dagen in de perken van het Antwerpse Koningin Astridplein ge plant. Het was het gevolg van een ge ste van de Nederlandse Bloembollenindustrie waarmee die ook haar 'Dag van de bloembol' een internationaal tintje gaf. De eerste bollen werden aan de bo dem toevertrouwd door vice-voorzit- ter Frans Andriessen van de Europe se Commissie en de Antwerpse bur gemeester Bob Cools. Er werden veel fleurige woorden ge sproken. Zo vergeleek Andriessen Antwerpen met de zachtheid van een bloem. En vertegenwoordiger Henk Westerhof van de Nederlandse Bloembollenindustrie legde het ver band tussen natuur en cultuur. Im mers, oude Vlaamse meesters 'por tretteerden' eeuwen geleden al de bollenpracht. Verbod op reclame voor babyvoeding De regering van Taiwan gaat vanaf volgend voorjaar alle reclame voor instant-babyvoeding verbieden om borstvoeding onder moeders te bevorderen. „De advertenties en commercials op televisie en radio geven consumenten de verkeerde indruk dat instant-voeding beter is dan moedermelk. Wij willen borstvoeding aanmoedigen", zegt Chen Shu-Kong van de Taiwanese volksgezondheidsdienst. Volgens onderzoeken geeft slechts 6 tot 25 procent van de Taiwanese vrouwen hun baby's de borst. De voedingsmiddelen-industrie is niet blij. De import van babyvoeding beslaat 80 procent van de totale markt. De inkomsten zijn jaarlijks ongeveer 200 miljoen gulden. W rienden voor het Leven bij RTL 4 vindt men kennelijk leuk. In doorsnee gesproken dan. Lezers van wel twee omroepgidsen lieten de serie vorig seizoen hoog scoren en de kijkdichtheid was keer op keer heel dicht. Zeker voor een commerciële zender bestaat er dan geen enkele belemmering om zo'n publiekssucces voluit door te zetten. Ik begin me niettemin steeds meer af te vragen wat nu precies het zo leuke is van 'Vrienden voor het leven'. Hoofdrolspeler Peter Lusse is een wel heel apart talent. Die jongen heeft als opportunistische onnozelaar zoveel naturel, dat geen echte acteur het hem zou kunnen nadoen. Het probleem met naturellen is echter, dat op den duur steeds duidelijker wordt dat ze zo weinig weten toe te voegen aan hoe ze al zijn. Ze doen hun ikje, daar moeten we om lachen omdat het weer eens wat anders is. Een lastige eigenschap van lachen is bovendien, dat het je ook kan vergaan. Dat er dan nieuwe dingen moeten worden aangedragen om die uiting van vrolijkheid hernieuwd in gang te zetten. In juist die toevoegingen, in dat nieuwe, is Lusse niet sterk. Daar kan hij niets aan doen, beperkingen zijn er om mee te leven. Het wordt alleen bedenkelijk als de uiteindelijke makers van zo'n serie genoegen willen blijven nemen met wat al bestaat. Dan kan het er van komen dat zo'n lollig tiep van in het begin tegen zichzelf in begint te werken. Daar komt bij dat ik Lusse al in het begin niet echt grappig vond. Waardoor ik nu ongeveer in de situatie ben van de man die zijn elke morgen met ongeveer dezelfde mop op het werk verschijnende collga zó spuugzat wordt dat hij hem door de muur zou kunnen rammen. Nu krijgt Peter Lusse in dat zo geroemde 'Vrienden voor het leven' ook geen enkele steun, laat men hem opgewekt zwemmen in zijn eigen groeiende onmacht. In elk geval de teksten van de afleveringen die dit seizoen op het scherm verschenen, zijn naar vermoeden geschreven middels een tekstverwerker die van een shuffle-knop is voorzien. De situaties en dialogen zijn standaard, door een druk op de shuffle worden ze steeds gewijzigd in volgorde. Dat is al. Deze serie zou een voorbeeldfunctie hebben. De enige die ik me kan bedenken is dat 'Vrienden voor het leven' een verbreid misverstand staaft, dat voor vaste figuren in een comedy serie kan worden volstaan met een schetsmatige karakter aanduiding. In het onderhavige geval zijn de personages zelfs zo flinterdun dat ze bijna aandoenlijk worden door hun niks. We zien bij voorbeeld een moeder wier pretentieuze j dommigheid uitsluitend wordt J aangegeven door haar spreekwoorden en gezegdes te laten husselen. En de vader is dat j mens dermate moe geworden, dat hij onophoudelijk komisch j wegsuft. Een beetje regisseur zou zich er voor schamen. Maar nogmaals, 'Vrienden voor het leven' vinden we blijkbaar leuk. Dus is er weinig om je druk I over te maken. j P.S. Een groot aantal wedstrijden van het Nederlands voetbal-elftal zal door RTL 4 worden I uitgezonden. Dat scheelt j weliswaar commentaren van I Evert ten Napel, maar daarvoor in de plaats horen we Hans Kraay j 'dat is ie', 'daar gaat ie'). Soms is I er in dit landje deprimerend veel I lood en oud ijzer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23