B Sezwaren tegen uitoluwe stad door aad weggewuifd Voetstuk standbeeld Van der Werff onder zeil Pastoor Straathof blij met De Engel B3 Nederlaag Piket tegen Kortsjnoi B4 Lang antwoord op Handke met poëtische momenten Weerstand groeit tegen vierde parkeergarage Niet voor iedereen Ceidóeëowuvnt Leiden EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 sn over. fspannen Geen werk van inpak-kunstenaar Cristo, maar doodgewoon een broodnodige opknapbeurt voor het standbeeld van burgemeester Van der Werff. LEIDEN Nee, het Van der Werffpark in Leiden heeft geen bezoek gekregen van de beken de inpak-kunstenaar Cristo. Het voetstuk van het stand beeld van de beroemde Leidse burgemeester staat in de, met oranje zeil beklede, steigers vanwege een grote opknap beurt. Het voetstuk vertoonde zoveel scheuren en roestplek- ken, dat er snel iets moest ge beuren, wilde hij niet instorten. Half november moet de sokkel er weer piekfijn bijstaan. Voor een totale renovatie van de sokkel had de gemeente geen geld, zodat het blijft bij het her stellen van de grootste manke menten. Hiervoor wordt een be drag van 75.000 gulden ge bruikt dat de gemeente over hield na de restauratie van het beeld van Boerhaave aan de Boerhaavelaan. Met dit bedrag kunnen scheuren in de natuur stenen platen worden dichtge maakt, roest van de bronzen af beeldingen worden verwijderd en nieuw bladgoud op de in scripties worden aangebracht. Graffiti wordt verwijderd en op het steen komt een graffiti-af werend materiaal. De opknap beurt blijft eigenlijk een lap middel, want aan de enorme barst in het' plateau waarop de sokkel rust, wordt niets gedaan. Dit plateau is aan vervanging toe, maar dan zou het hele beeld met een kraan moeten worden opgetild, en dat kost tonnen. Dat geld wilde de ge meente niet geven. „In deze tijd van bezuinigingen, krijgen standbeelden begrijpelijkerwijs geen voorrang," aldus L. Ba- rendregt, hoofd van de afdeling civiele werken van de gemeen te. Eccentric Steady Stand speelt 'Won derkind in pikante panieksituatie'. Tekst en regie: Klaas Bolhuis en Frank Berbée. Gezien op 14 oktober in Theater X, Haarlemmerstraat, Lei den. Herhalingen tot en met zaterdag avond. Midden jaren zestig schrijft Pe ter Handke zijn geruchtmaken de stuk Publikumsbeschimp- fung. Daarin worden alle thea terconventies doorbroken: ac teurs beelden geen anderen uit, maar zijn zichzelf, zeggen wat ze gedaan hebben voor de voor stelling en wat ze zouden kun nen doen in het theater. Het stuk mondt uit in het recht streeks uitschelden van het pu bliek: het einde van de toneelil lusie. Als een theatermaker van nu ook die behoefte heeft tot het becommentariëren van con venties die immers nog steeds gelden en werken, wat moet hij dan? Alles kan en/of is al ge daan. Schockeren kan niet meer. Toch heeft de Leidse groep Eccentric Steady Stand zich gewaagd aan een ant woord: de voorstelling 'Won derkind in pikante panieksitua tie'. „Het wonderkind is een willekeurige hedendaagse mens die de naam draagt van P. Handke" meldt het persbe richt. De voorstelling heeft vier delen. Twee mannen (Kees van Leeuwen en Wilco Maas) zor gen voor een dreigende inlei ding. Ze poseren in ijdele hou dingen en beloven een zaal vol lijken. „U weet dat we boos zijn." Vier vrouwen (Miranda van 't Wout, Danka van Klave ren, Astrid Vlasman en Kim van der Heyden) nemen mooie 'pin-upperige' poses aan. Ze dreigen nog even door, maar constateren al snel de onmacht van het toneel. „Het theater is de blokfluit van de muze." Zelfs dieren verkrachten met veel bloed werkt niet meer. Dan komen de mannen erbij en neemt een cassettespeler het zeggen van teksten over. In de fragmenten lijkt de betekenis loosheid centraal te staan: eer ste regels van liedjes, reclame, geïsoleerde stukjes bijbel, medi- ablabla. De spelers bewegen zich druk door de ruimte en vertonen symbolisch beladen gedrag, dat zonder context dus ook zijn betekenis verliest. Sa men maken ze de voorstelling af. Als toegift verzorgt Wilko Maas een rap. Daarin gaat het even mis met de kennis van de tekst. Eindelijk, zou je bijna zeggen, want Wonderkind en zovoort is een enorme verzame ling woorden, die ook nog in een heel rap tempo moeten passe ren. De spelers hebben hard ge werkt, ook aan tekstbehande ling. Het blijft ondanks de lange' spanningsbogen lang boeiend om naar hen te luisteren en te kijken. Ook door de smaakvolle aankleding en de verdere pres taties van de spelers. Toch be gon ik me tijdens het derde deel na een tijdje af te vragen hoe lang een cassettebandje duurt of hoe de voorstelling anders tot zijn einde kon komen. Deze tekst over het willekeurige wonderkind is een berg weer barstig materiaal met te veel van hetzelfde waar soms even poëtische en komische flarden uit oplichten. De opgave om de theaterconventies vijfentwintig jaar na Handke serieus door te lichten is even ambitieus als ris kant. Maar dat het niet zonder talent geprobeerd wordt, in Lei den nog wel, verdient waarde ring. En ook de manier waarop de voormalige pornobioscoop Rex is verbouwd tot cultureel centrum X. ESS en X zijn initia tieven die het Leidse culturele leven buiten de officiële paden om goed kan gebruiken. ALLERLEI(DS) Dansavond Buurthuis Mirt Honken houdt zaterdag een dansavond met muziek van de groep Split. De avond is bedoeld voor volwasse nen vanaf 18 jaar en begint om Filmhuis 20.00 uur in het buurthuis aan de Driftstraat 49. Kaarten a f7,50 zijn daar ook te koop. 22.30 uur, de zaal is een half uur eerder open. Entree be draagt vijftien gulden. Morgen is er een dansavond met DJ Jan. Zaterdag treedt Gore op, een soort Metallica maar dan louter instrumentaal. Aanvang: 23.00 uur, entree: 8,50. LVC De reggaeband Inner Circle geeft vanavond een concert in het LVC, Breestraat 66 in Lei den. Het concert begint om In het Filmhuis van het LVC is vanaf vanavond tot en met za terdag l'Ascenseurpour l'écha- faud te zien van Louis Malle. Het verhaal vertelt van een man die zich door de liefde voor de vourw van zijn baas in de rol van moordenaar laat drukken. Aanvang: 20.45 uur. Entree: 7,50/6,-. noodzaak van een parkeergara ge bij het Sleutelhof, het luxe winkelcentrum dat tussen Man- demakersteeg en Stadsgehoor zaal moet verrijzen. Tegelijker tijd loopt er een onderzoek naar de mogelijkheden om de par keergarage van het Hoogheem raadschap, aan de Boommarkt, uit te breiden. De gemeente wil voorts de particuliere parkeer garages aan de Ir. Driessen- straat en de Korevaarstraat overnemen. De gemeente hoopt ze beter te kunnen exploiteren dan de huidige eigenaars doen. Daarmee zou een deel van het parkeerprobleem in de binnen stad kunnen worden opgelost. LEIDEN Er lijkt zich meer en meer een raadsmeerderheid af te tekenen tegen de bouw van een vierde parkeergarage bin nen de singels. Groen Links was al een verklaard tegenstander, maar nu heeft ook de PvdA zich tegen een vierde garage in de binnenstad gekeerd. Ook D66 is tegen, naast de Socialistiese Party. De WD heeft geen moei te met de bouw van een vierde garage in de binnenstad. Alleen het CDA, de partij van verkeers wethouder Walenkamp, wil nu nog geen uitspraak doen over een vierde garage. De christen democraten willen eerst een on derzoek afwachten naar de uto is harnas van de 20ste eeuw' DEN De voltallige scommissie voor econo- :he zaken en verkeer t dat de economische ctuur van de binnenstad Heen maar op vooruit- lt(als de straten autolu- itovrij worden gemaakt. ezwaren van met name liddenstand over verlies ^klanten als die niet lan- fi net de auto kunnen ko- zijn naar de prullenbak 0 ezen. 1 fracties in de gemeente- hebben zich al in een vroeg lum achter de plannen voor ty autoluwe binnestad ge- ird. Wat de gemeente wil ken is een verbetering van eefklimaat voor bewoners lat er minder auto's rond- i. Bovendien moet het het winkelend publiek in nnenstad prettiger toeven en. gelopen maanden hebben ners en bedrijven in de instad zich over de plan- kunnen uitspreken. Op amentele tegenstand stuit- ërkeerswethouder Walen- ~p daarbij niet. Wel wilden n»e\voners aandacht voor het ir leem van de sociale veilig- n Daarnaast zijn ze bang ir geen visite meer wil ko oi als die haar auto nergens 3( kwijt kan. Bedrijven voorzien een forse omzetdaling als klanten niet meer voor de deur kunnen ko men. Vooral (advocatenkan toren op het Rapenburg maken zich daar zorgen over. Opbloeien De commissieleden weerspra ken die bezwaren echter alle maal. Daarbij werd dikwijls ver wezen naar ervaringen die men in andere Nederlandse steden heeft opgedaan met de autolu- we/-vrije binnenstad. Groen Links-woordvoerder J. Laurier: „Als de bereikbaar heid van de binnenstad met de auto vermindert, hóeft het niet slechter te gaan. Kijk maar naar Maastricht, waar de eco nomie juist opbloeide". Ook D66'er T. de Graaf was die mening toegedaan: „Het parke ren schijnt voor de onderne mers een soort obsessie te zijn geworden. Als het vlak voor de deur niet meer kan, zou het opeens heel slecht moeten gaan. Ik vind dat geen harde ar gumentatie. Die vrees heeft in veel steden geleefd, waar de werkelijkheid inmiddels anders heeft uitgewezen. Of het goed of slecht gaat met een winkel, wordt bepaald door de kwaliteit van de winkels zelf, en door de leefbaarheid van het loopge bied". De raadsleden zongen op dat punt in koor met wethouder Walenkamp. „Er is sprake van economische oplevingen, van omzetstijgingen tot 25 procent. Dat wordt ook bewezen door een stijging van de huurprijs voor een vierkante meter win keloppervlak". Harnas Voor de bezwaren van de bin nenstadbewoners wilden de raadsleden evenmin zwichten. De sociale veiligheid die de na bijheid van een auto biedt, za gen de leden niet. „Als de auto wordt genoemd, wordt onmid dellijk de relatie gelegd met so ciale veiligheid. Zo wordt de auto het harnas van de 20ste eeuw", aldus GL'er Laurier. De binnenstad kon ook veiliger worden gemaakt zonder auto, vond hij. Dat was ook de me ning van PvdA-woordvoerder E. van der Veen. „Dat kan door het terugdringen van het aan tal rólluiken, het beter schoon houden van de stad, door het wonen boven winkels te bevor deren en geen opslagruimtes in de binnenstad te houden". Of, en zo ja hoe, bewoners en mindervaliden nog wel toegang tot het autoluwe gebied moeten krijgen, werd gisteravond niet duidelijk. Met het invullen van de details wacht de gemeente raad totdat de hoofdlijnen na der zijn uitgewerkt. In tegenstelling t D66 wil en beschreef Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige trailers slaan ïen bewusteloos EN Een 16-jarige jon- ke lit Leiden is gisteravond j^1 ur buiten kennis geweest hij met geweld was be- inf nabij het Noorderpark in '4n. De jongen had op zijn 0 folders rondgebracht, en >nd 21.00 uur via de Mar-' aat terug naar huis. Bij de van het Noorderpark hij stemmen achter vaarna hij een klap op zijn sp kreeg, van zijn fiets werd apt en vervolgens bewus- raakte. Drie uur later de jongen weer bij, enke- ïtallen meters verder dan rk waar hij de klap had ge- .an. Hij bleek te zijn beroofd fiets, jack, portemonnee 20feen paar honderd gulden m bibliotheekpas. Alleen ïge - fietstas vond hij later terug. De jongen aan de beroving een paar op zijn hoofd en een pijn- Groot feest rond kinderboekenweek LEIDEN De openbare bibliotheek organiseert zaterdag in sa menwerking met drie Leidse boekhandels een kinderboekenweek- feest in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Kinderen vanaf vier jaar kunnen van 11.00 tot 16.00 uur allerlei voorstellingen bijwonen en meedoen aan diverse activiteiten. Alles speelt zich af rond het the ma 'Land in ziiiiicht'. Op het programma staan een kindermusical, een optreden van René en Frank Groothof en een kennismaking met de schrijver Evert Hartman. Wie zijn handen wil laten wappe ren, kan een boekenlegger-uitschuifslang of een pop-upkaart ma ken. Verder valt er in elke hoek van de Stadsgehoorzaal wel iets te beleven zoals een poppenkast, een striphoek, een muziekhoek en een schminkhoek waar de kinderen zich kunnen laten omtoveren tot zeerover. De toegang tot het feest kost 7,50 gulden. Vrouw bekneld onder opklapbed LEIDEN Een 45-jarige vrouw heeft gisteravond een paar be nauwde momenten meegemaakt, toen ze in haar woning aand e Kneppelhoutstraat in Leiden bekneld raakte onder haar op klapbed. Omwonenden hadden de vrouw horen schreeeuwen en de politie gewaarschuwd. Via de brievenbus vroegen de agenten wat er met de vrouw aan de hand was, waarop zij riep met haar rechterarm bekneld te zitten in het mechanisme van haar opklapbed. De politie be vrijdde de vrouw uit haar benarde positie. Om te voorkomen dat er weer zoiets zou gebeuren, is het bed vergrendeld. schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Postcode/plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: In maand (automatische betaling) f 27,00 n kwartaal (automatische betaling) f79.80 Cl kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam; Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ jj ■iiiiimiwiinKumii» sie van D66 zouden re- buslijnen moeten wor- ngeleid via de Lange- en de Hooigracht, waar ie(| een aparte busbaan krij- «ssagiers voor de binnen ben met pendelbussen piS-stations naar de hal- evaarstraat en Kort Ra- I worden gebracht. Vol gens Walenkamp had D66 zich ook schromelijk verkeken op de kosten voor het plan, dat behal ve het schrappen van haltes in de Breestraat, ook een complete omlegging van de lijnvoering vereist. De democraten hadden er in eerste instantie 750.000 gulden voor gereserveerd, de ex tra inkomsten uit de parkeerbe lasting. Walenkamp: „Elke me ter die wordt omgelegd in de lijn voering is een heel kostbare me ter. De extra opbrengst uit fisca lisering is slechts een duppel op een gloeiende plaat". Hij be schuldigde D66 van het wekken van overspannen verwachtin gen: „Sterker, deze plannen vor men een regelrechte bedreiging voor het openbaar vervoer". De wethouder beloofde zelf in de loop van volgend jaar met ver schillende scenario's te komen over het openbaar vervoer in de Breestraat. D66 kreeg in zekere zin wel bijval van PvdA-woord voerder E. van der Veen. Die pleitte ervoor het streekvervoer uit de Breestraat te verdringen. De pendelbus vond hij een goede oplossing, mits de bussen ook grote parkeerlokatiés aandoen. eergisteren, gepresen- fe notitie, wil verkeers ader Walenkamp de fi in de Breestraat hou- |Iij ging daarvoor kort met één van de [Pers van de notitie, Graaf. np verweet De Graaf ^zijn minst dubbelhartige „U vindt dat er in het Jvan de autovrije binnen- i belangrijke rol is weg- |voor het openbaar ver- r hóe kan die belang- Irol worden gerealiseerd 1 openbaar vervoer niet I slagader van de binnen in? ik wil niet bestrijden (Breestraat ontlast moet daar wordt ook een stu if verricht. Maar ik ga er fit van uit dat het open- ervoer kan worden wegge- I uit deze FOTO: TEJO RINGERS De bussen mogen van wethouder Walenkamp blijven in de Breestraat.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9