umeurig zijn kan niet eer bij Center Pares Economie 7 Hogere btw-tarief voor schoenmakers onafwendbaar Leiders Britse mijnwerkers besluiten nog niet te staken N OG EDAGI :n Jjienstenbonden lopen weg i Nationale Nederlanden Miljoenenstrop voor Banque de Suez oduktschap 1 subsidie invriezen varkens Staatstoezicht op platforms is in orde Orkaan Andrew zorgt voor opleving economie in VS V- C HAAG De dienstenbonden h 'NV en CNV hebben gisteren ll rerleg met de directie van Na- ]e Neerlanden over twee he 's ijke reorganisaties afgebro- Zij verwijten de directie zich ian de cao te houden. De top <k )et bedrijf geeft onvoldoende ?n natie over de inhoud en de ge- van de reorganisatieplan- s ildus bestuurder H. Westerhof e: je Dienstenbond FNV. De eer- eorganisatie, met de naam »ri ego, heeft betrekking op de u''ding van de zakelijke en de :h uliere markt van het verzeke ringsconcern, dat onderdeel is van de Internationale Nederlanden Groep. De bonden kennen de in houd van dat plan, maar de directie weigert volgens Westerhof aan te geven wat de gevolgen zullen zijn voor de werkgelegenheid. De bestuurder van de FNV-bond vreest dat met beide reorganisaties „honderden arbeidsplaatsen" ver loren gaan. Hij zei geen enkele be hoefte aan „een spelletje blind stra- tego" te hebben en alleen te willen praten als de directie open met de bonden wil praten. Geheimhouding hoort daar niet bij, aldus Westerhof. Idoor PEET VOGELS Coca-Cola verwacht sterke winstgroei CHICAGO Het Amerikaanse frisdrankenconcern Coca-Cola heeft de nettowinst in het derde DEN HAAG Banque de Suez, de Ne- kwartaal van dit jaar zien stijgen derlandse dochter van de gelijknamige van 456,3 miljoen dollar tot 540,6 Franse bank, lijdt een strop van 5,6 mil- miljoen dollar. In de eerste negen joen gulden. Dit bedrag had Banque de maanden klom de winst van 1,3 Suez als hypotheek uitgeleend aan miljard dollar naar 1,5 miljard GRE, een aantal vennootschappen met dollar, zo heeft het bedrijf giste- belangen in onroerend goed. Door de ren bekendgemaakt. De omzet verkoop van het onroerend goed aan de steeg in het derde kwartaal 1 Luxemburgse Europabank kan Suez 3,2 miljard dollar naar 3,5 miljard naar zijn geld fluiten. dollar. Coca-Cola verwacht 1 heel 1992 een „erg sterke winst groei". De marges zijn in het der de kwartaal verbeterd door kos tenbesparingen. Het vastgoed was indertijd eigendom van de Zweedse vastgoedhandelaar Thomas Glücksmann. Later werd het verkocht aan het vastgoedfonds VHS, dat het op zijn beurt doorverkocht aan GRE. De koop werd gefinancierd door twee Duitse banken en de Europabank, die 97 miljoen gulden aan hypotheek verstrekten. Banque de Suez verstrekte een tweede hypotheek voor 5,6 miljoen gulden. GRE kon in de loop van het jaar de ren tebetalingen op de hypotheken niet meer voldoen. Daarop besloten de ban ken de complete vastgoedportefeuille te verkopen. Oorspronkelijk zou de porte feuille 150 miljoen gulden op moeten brengen. Een dag voor de openbare ver koop besloot de Europabank zelf een on derhands bod uit te brengen op de porte feuille. De prijs die Europabank betaalt is 97 miljoen gulden, evenveel als de drie banken er aan hypotheek in hebben zit ten. Als de rechtbank de koop goedkeurt is Banque de Suez de grote verliezer. Als tweede hypotheekverschaffer krijgt de bank pas uitbetaald als de eerste hypo theekverstrekkers zijn betaald. De strop komt voor Banque de Suez op een ongelukkig moment. De resultaten staan al onder druk en de stroppenpot is dit jaar verhoogd tot 8 miljoen gulden. Daar kan alvast 5,6 miljoen uitgehaald worden. Bovendien zijn er moeilijkhe den met de effectendochter Suez Kooij- man. De teruglopende resultaten en de betrokkenheid van het effectenbedrijf bij de HCS-affaire hebben tot het ont slag geleid van directeur Roel Kooijman. Kooijman heeft zijn ontslag inmiddels aangevochten bij de rechter. Center Pares opent vrijwel zeker in 1996 haar eerste park in de Verenigde Staten. Rond de jaar wisseling zal het Rotterdamse recreatie-concern een definitieve beslissing nemen over drie par ken, die zullen komen in het gebied tussen New York en Boston. Marktstudies hebben aange toond dat de Amerikaanse markt rijp is voor deze, voor haar onbekende, vakantievorm. In het gebied zit een potentiële klantenkring van tien miljoen gezinnen, aldus de directeur Henk Wes- terlaken. Center Pares, dat nu twaalf parken in Europa heeft, zal volgend jaar zomer een tweede recreatiedorp in Frankrijk openen in Sologne, zuidelijk van de Loire. Later zullen ook een derde park in België (Maasmechelen) en een derde in Engeland (Wiltshire ten westen van Londen) worden geopend. In totaal is hiermee een inves tering van 750 miljoen gulden gemoeid. Opmer kelijk is dat eenderde deel daarvan uit de eigen middelen komt. De investeringen zullen de ko mende vijfjaar oplopen tot een totaal van ander half miljard gulden. In Duitsland zijn op dit ogen blik maar liefst vier lokaties gepland, onder meer bij Hamburg, Berlijn en Frankfurt. Het eerste Duitse park zal naar verwachting in 1995 open gaan. Nederland zal geen nieuwe Center Pares meer krijgen, omdat de markt hier volgens Wes- terlaken is verzadigd. Het concern trok vorig jaar ongeveer drie miljoen bezoekers; in 1990 waren dat er 2,7 miljoen. \ljoeneninvestering voor personeelsmotivatie I VAN DEN ANKER TERDAM Dat wordt ig n tijdens de 'short bre rs: iliday'. Blijkt de badman t tropisch zwemparadijs '8 tterdam ineens de alge directeur en is de be- leider in werkelijkheid schoonmaker. Duizen- bjjiedewerkers van Center doen de komende tijd :o|dag andermans werk. i Lotation heet dat, maar ellst mag het niet merken. ta> bungalowpark-concern ier Pares doet er alles aan it de gasten, die massaal parken vakantie komen naar de zin te maken, iendelijkheid heet dat. rig zijn of met je ver been uit bed stappen is het personeel van Cen ter Pares niet meer bij. Van hen wordt nog net niet ver wacht dat ze, zoals in Disney World, met een plastic glimlach de gasten 'Isn't it a beautiful day today' toeroepen, maar het is er niet meer ver vanaf. Voor de jaarlijks ongeveer drie bedrijf. „Kwaliteitszorg en ser vice zijn voor hen ook van groot belang". En die klant moet con stant centraal staan, ook al wordt hij v&lgens Westerlaken steeds kritischer: „Het liefst wil men de gezelligheid en de druk te van de Coolsingel miljoen bezoekers, die Center deur en de rust en de stilte van Pares een onvergetelijke 'short De Hoge Veluwe in de achter break' wil geven zijn dagelijks zo'n achtduizend personeelsle den actief. In Nederland, maar ook in België, Frankrijk en En geland. Mede doordat in de ko mende jaren drie nieuwe par ken zullen worden geopend zal dat aantal oplopen tot zo'n tien duizend. „Zeventig procent van onze gasten is herhalingsbezoeker voor wie niet alleen de bunga low en het subtropisch zwem paradijs belangrijk is", aldus voorzitter Henk Westerlaken van de raad van bestuur van het tuin". Om het personeel te mo tiveren worden, soms kostbare, activiteiten gedaan. Het budget voor opleidingen wordt de ko mendejaren verdrievoudigd tot tien miljoen gulden. Nieuw is dat elk nieuw perso- neelsid nog voor het in dienst treedt vier dagen naar 'school' moet om een basistraining 'Center Pares' te volgen. Geen vrijblijvende kennismaking met het bedrijf, maar een soort dril-cursus waarbij de aspirant medewerker wordt overgoten met de filosofie van het bedrijf. I U ïpisch zwemparadijs van Center Pares in Rotterdam. i foto: milan konvalinka Eenmaal op zijn post wordt de nieuweling nog enige tijd bege leid door een collegiale mentor. 'School' „Dat hoeft geen chef, maar kan ook een collega zijn, die de nieu weling dagelijks helpt bij het goed uitvoeren van zijn werk. Zo'n mentorschap is eigenlijk een erebaan". Ook het middenkader en het hoger internationaal manage ment zal binnenkort een cursus moeten volgen. Om deze stroom 'scholieren' te huizen is inmiddels begonnen met de bouw van een twee miljoen gul den kostend Center Pares Trai ning Center in het bungalow park De Kempervennen bij Westerhoven. Volgend jaar voorjaar gaat het centrum open. Wie eenmaal bij Center Pares werkt wordt daarna ook opgenomen in het zogenoemde Management Development be leid. Daarin wordt nauwkeurig de carrière van de personeelsle den bijgehouden. Inmiddels is vijftig procent van het midden en hoger personeel van 'eigen kweek' en men hoopt dat per centage uiteindelijk op 75 pro cent te brengen. Verder zullen alle huidige werknemers in de komende maanden één dag ruilen met een collega om diens werk ook eens mee te maken. Dat ge beurt geheel willekeurig vol gens loting en de bedoeling is om meer respect en begrip voor eikaars werk te krijgen. „Alles is mogelijk, maar uitgangspunt is wel dat de gasten er niets van merken", aldus Westerlaken. Tenslotte is men onlangs be- gonnen met de actie 'No pro blem - Well don', waarbij de be zoekers beloningskaarten kun nen uitdelen, waarmee zij het personeel kunnen belonen. De medewerkers kunnen daarmee punten sparen voor luxe ca deaus. Wie het heel goed doet kan worden uitgeroepen tot 'Medewerker van het Jaar'. Het produkt- voor Vee en Vlees wil dat de Europese deftirissie geld beschikbaar varkens te kunnen _jen uit een deel van Gei jld en Utrecht. Voor het p geldt een exportverbod »pge de besmettelijke 2Hesziekte. Het varkens- 4 50 l/Hag alleen in het bin- i«pd worden afgezet, via ^speciaal aangewezen 550ferijen. De slachterijen 7®L niet om het vlees te i7ofeen en betalen er circa jjjfoeent minder voor dan ^Nrkensvlees van elders. 2ï>de varkensboeren in het j|!ip dreigt om die reden upanciële strop. Het PW, lïL kielzog het Neder- ,gp ministerie van land- 9|l wil dat Brussel slachte- U de mogelijkheid biedt inlees gesubsidieerd in te Zo kijgen de varkens kops meer ggjd voor tót 6n wordt het vlees QijrPig uit de markt geno- DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) ziet geen kans om te verhinde ren dat de reparatie van schoe nen en kleding per 1 januari on der het hogqfr btw-tarief (17,5 procent) komt. De pogingen van Nederland om een EG-be- sluit van deze strekking van ta fel te krijgen, kunnen in Brus sel niet op steun rekenen. Van Amelsvoort zei dat giste ren bij een overleg met de vaste Kamercommissie voor finan ciën. Tijdens een vergadering van de Europese ministers van financiën, de Ecofin-raad, vol gende week zal Nederland zich niet verzetten tegen het verho gen van de btw voor schoenma kers en winkeltjes voor kleding- reparaties. Nederland zal ook gegn voorbehoud maken op dit punt. Daarmee zou alleen bereikt worden dat de besluitvorming nog wat wordt uitgesteld. Van Amelsvoort vindt dat het wa pen van het voorbehoud alleen mag worden ingezet als dat kans op succes biedt. Wel zal Nederland in de notulen van de Ecofin-raad laten opnemen dat het een andere positie inneemt dan de andere landen. Dat biedt de mogelijkheid in 1994 op het onderwerp terug te komen. De Kamer toonde zich zeer teleur gesteld over de mededelingen van de staatssecretaris. Ook de Nederlandse federatie van schoenmakersbonden heeft gis teren teleurgesteld en verbol- 1. Volgens wCTord- Een kruis met op de achtergrond de liftinstallatie van de kolenmijn in Allerton Bywater lijkt de sluiting van de vele Britse mijnen te symboliseren. FOTO:EPA LONDEN - Britse vakbonds leiders hebben gisteren woe dend uitgehaald naar plannen van de Britse regering om tien tallen mijnen te sluiten waar door 30.000 mijnwerkers in de kolenindustrie op straat komen te staan. Zij gingen echter nog niet zo ver nu al op te roepen tot een staking. Arthur Scargill, de omstreden linkse voorzitter van de Natio nale Bond van Mijnwerkers NUM, riep de leden op te strij den voor het behoud van hun banen. Maar tijdens besprekin gen in Londen kwamen mijn werkers- en spoorwegbonden overeen in eerste instantie een massale lobby te houden bij het parlement om te protesteren te gen sluiting van 31 van de in to taal 50 mijnen. Ook komt er een crisisberaad van het overkoepe lend Congres van Vakcentrales (TUC). TUC-voorzitter Nor man Willis riep de regering op de sluiting van de mijnen op te schorten. Hij pleitte voor een afkoelingsperiode om naar al ternatieven te zoeken. Minister van energie Tim Eggar maakte echter duidelijk dat er geen sprake kan zijn van wijziging van de plannen. „De weg terug is afgesloten". De aanhang van Scargill onder de mijnwerkers is veel kleiner dan in de jaren 1984/1985, toen de NUM een slopende confrontatie met de regering van premier Margaret Thatcher verloor. De Labour- partij waarschuwde dat behalve de aangekondigde 30.000 veel meer mensen hun werk zullen verliezen als de mijnen dicht gaan. Volgens de grootste Brit se oppositiepartij zullen onge veer 100.000 banen verdwijnen in de verzorgingssector, toele veringsbedrijven voor de kolen- industrie, transportbedrijven en door sluiting van op kolen draaiende energiecentrales. DEN HAAG Het toezicht op de naleving van voorschriften op boor- en produktieplatforms door de overheid gebeurt op een behoorlijke manier. Ook is er geen reden aan te nemen dat de toezichthoudende ambtenaren zich niet onafhankelijk opstel len. Die uitspraak doet de Nationale Ombudsman op grond van een klacht van de Industriebond FNV uit 1990. De bond stelde indertijd dat het Staatstoezicht op de Mijnen, dat onder het mi nisterie van economische zaken valt, zijn wettelijke taken niet naar behoren uitvoerde. De klacht werd voornamelijk gevoed door (vertrouwelijke) beweringen van een aantal werknemers. Aanleiding was vooral de ramp met de Piper Al pha, een installatie in Britse wateren, eerder in 1990. Het ging met name om het niet naleven op de platforms van de voorschriften ten behoeve van de veiligheid, gezondheid en ar beidsomstandigheden van de werknemers. Bovendien zou den de ambtenaren zich vol gens de industriebond ongevoe lig tonen voor klachten en steeds op de hand zijn van de oliemaatschappijen. Er zijn on geveer zestig installaties aan wezig in het Nederlandse deel van het continentaal plat onder de Noordzee. In verband met de klacht heeft de Universiteit van Delft in op dracht van het ministerie van economische zaken een onder zoek uitgevoerd naar de manier waarop het Staatstoezicht op de Mijnen zijn taak uitoefende. Verder is de officier van justitie in Amsterdam, bij wie ongeval len in de offshore-sectore te rechtkomen, om een reactie ge vraagd. Ook is de Algemene Re kenkamer geraadpleegd. De Nationale Ombudsman, mr. drs. M. Oosting, acht beide on derdelen van de klacht onge grond. De industriebond heeft geen bewijzen gegeven voor de klacht en de ombudsman vindt ook op grond van de overige in formatie niet dat het toezicht is tekortgeschoten. Ook voor de vermeende partijdige opstelling van de ambtenaren heeft de Ombudsman geen aanwijzin gen gevonden. Gepensioneerden Maxwell willen crediteurenstatus LONDEN - De gepensioneer den van de Britse uitgeverij Maxwell Communication Cor poration (MCC) zijn een gerech telijke procedure begonnen om als crediteuren te worden be schouwd. Lukt dat, dan kunnen ze net als de banken een deel krijgen uit de failliete boedel. De banken hebben de onderneming ooit drie miljard dollar geleend voor overnemingen in de Vere nigde Staten. Het advocaten kantoor Nabarro Nathanson, dat namens de gepensioneerden optreedt, liet gisteren weten dat er mogelijk een bedrag van tus sen de twintig en vijftig miljoen pond sterling 56 miljoen tot 142 miljoen) binnen te halen valt. De pensioenkassen van Maxwell zijn geplunderd. Dat kwam aan het licht kort nadat de mediamagnaat Robert Max well was overleden. Lonen gemiddeld 4,47 procent hoger DEN HAAG De loonstijging in de tot nu toe afgesloten cao akkoorden voor 1993 bedraagt gemiddeld 4,47 procent. Dat blijkt uit onderzoek van Sociale Zaken, dat gisteren is gepresen teerd. De slechte staat waarin de economie is geraakt en de veel lagere inflatie dan werd aangenomen, heeft de vraag op geworpen of deze akkoorden niet opengebroken moeten wor den. Werkgevers en werkne mers wezen dat echter onmid dellijk van de hand. Voor 1993 zijn 26 cao's bekend die betrek king hebben op ruim 35 procent van de werknemers onder de grotere cao's. De verschillen zijn overigens aanzienlijk. De voor 1993 afgesproken loonstij gingen variëren van 1,25 pro cent voor Philips tot 5,25 pro cent voor wasserijen. Winst Nederlandse bedrijven gestegen VOORBURG Grote en middelgrote bedrijven in ons land heb ben vorig jaar zes procent meer winst gemaakt dan in 1990. De nettowinst van deze ondernemingen steeg met 1,8 miljard gulden naar 33,1 miljard gulden. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De winstgroei wordt veroorzaakt door de resultaten van de 120 multinationals. Hun winst steeg in 1991 met 28 procent (4,7 miljard gulden). Vooral de buitenlandse dochterondernemingen en deelnemingen in het buitenland droe gen hieraan bij (winst van 4,8 miljard gulden). Ook de binnenland se bedrijfsresultaten stegen met 1,5 miljard gulden. Van de behaal de nettowinst werd 46 procent uitgekeerd aan aandeelhouders. De overige 3.200 (middel)grote ondernemingen zagen hun winst vorig jaar dalen met 20 procent (2,9 miljard gulden). Meer Trekpleisters ASSEN - De Boer Winkelbedrijven gaat het aantal vestigingen van de drogisterijketen De Trekpleister de komende jaren aan zienlijk uitbreiden, zo is gisteren in Assen door commerciëel direc teur I.A. van Poecke van het concern bekendgemaakt. In de ko mende vier jaar hoopt De Boer Winkelbedrijven het aantal winkels van De Trekpleister uit te breiden tot ruim tweehonderd. Op dit moment telt De Trekpleister ruim 140 vestigingen over het hele land verspreid. VNU keert onveranderd interimdividend uit HAARLEM Uitgever VNU gaat over het lopende jaar het zelfde interimvidend uitkeren als over 1991, namelijk 1 per aandeel. Dit dividend geeft geen indicatie over de hoogte van het te verwachten slotdividend, al dus het concern. VNU maakte eerder bekend dat de nettowinst in de eerste helft van dit jaar is gestegen van ƒ51,1 miljoen naar 54 miljoen. Doordat door de uitoefening van warrants het aantal uitstaande aandelen steeg met 8 procent, gaf de winst per aandeel een daling te zien van 3,60 tot 3,52. Het be stuur zei eind augustus gezien de moeilijker geworden markt omstandigheden te verwachten, dat de procentuele stijging van de nettowinst over heel 1992 in dezelfde orde van grootte zal ko men te liggen als in de eerste zes maanden. ADVERTENTIE Het hogere btw-tarief zal volgens de Nederlandse federatie van schoenmakersbonden vrijwel zeker leiden tot een omzetdaling die voor een aantal schoenmakers niet te dragen zal zijn. foto sp voerder Coert van Hasselt „is het schoenmakersgilde (1750 schoenmakers) door de be windsman bij het opstellen van de uitzonderingslijst gewoon vergeten omdat het een politiek te verwaarlozen groep betreft". Plaatsing in het hoge btw-tarief zal volgens de federatie vrijwel zeker leiden tot een omzetda ling die voor een aantal schoen makers niet te dragen zal zijn. l WASHINGTON De orkaan Andrew heeft naast zijn vernietigen de effect op Florida en de omgeving van Louisiana gunstige bijwer kingen gehad. Deskundigen zeggen dat de ramp voor een kortdu rende opleving van de onder een recessie gebukt gaande Ameri kaanse economie heeft gezorgd. Uit gisteren gepubliceerde kwar taalcijfers blijkt dat de omzetten in de detailhandel, mede dankzij een veel grotere vraag naar bouwmaterialen, sterk zijn gestegen. Het ministerie van handel maakte bekend dat de omzet in de detail handel in september 0,3 procent toenam, een stijging die bijna ge heel op het conto komt van de grotere vraag naar bouwmaterialen. Vooral de verkoop van hout steeg door de vernieling van een groot aantal huizen en de daarop volgende nieuwbouw- en herstelwerk zaamheden. In augustus zakte de totale omzet in de detailhandel nog met 0,5 procent. Economen zeggen dat de effecten van Andrew op zowel inflatie als toenemende economische activiteit van korte duur zullen blijken. De verwachting is dat de inflatie in de VS op jaarbasis in 1992 niet hoger zal uitkomen dan 3,1 of 3,2 procent.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7