Subsidiariteit: vijgeblad of redmiddel? Buitenland let wordt ill Clinton' Tamil-tijgers slaan toe 'Tsjernobyl' morgen open Levenslang voor Franse terrorist Vrees voor geweld na dood hongerstaker Solo sleept pechvolle Russen naar Moermansk Ex-vrouw Brandt mag niet naar begrafenis jorbatsjov verzweeg waarheid over massamoord op Polen' Leidse Courant donderdag 15 oktober 1992 gfflNGTON Voor sommige verkiezingsspecialis- het een uitgemaakte zaak dat Bill Clinton de vol- aa nerika heeft besloten, het wordt Clinton", meent d? my Graff, presidentieel historicus van de Columbia- rersiteit. Hij onderbouwt zijn pertinente oordeel ir te wijzen op de opiniepeilingen in de VS van de af- ipen 56 jaar, die het kort voor de verkiezingsdatum vei len bij het verkeerde eind hadden. m de gisteren ge publiceerde kiezerspeiling kan demo- h at Clinton rekenen op 47 procent van de stemmen, lb sident Bush op 37 en Ross Perot op 10 procent. iet. lavond wordt het tweede tv-debat gehouden tussen Clinton en Perot. COLOMBO Bij een zware aanval van de bevrijdingstijgers van de Ta- mil-Eelam op islamitische dorpen in het noordoosten van Sri Lanka zijn zeker 92 burgers en 12 militairen om het leven gekomen. Een militaire woordvoerder meldde dat het doden tal waarschijnlijk nog zal oplopen. De burgerslachtoffers waren allen inwo ners van het district Polonnaruwa. De Tamil-tijgers trachten sinds 1983 door gewelddadige acties de vorming van een eigen staat te bewerkstelli gen. De guerrillastrijders van de Ta- mil-Eelam staan bekend om hun ge nadeloze optreden. Bijna noodlanding Boeing 757 El Al ROME Een Boeing 757- passagiersvliegtuig van de Is raëlische luchtvaartmaat schappij El Al heeft gisteren bijna een noodlanding moeten maken in Rome als gevolg van een olielek in het linker stuur wiel. De storing kon echter worden verholpen. Het toestel was op weg van Tel Aviv naar Barce lona. Het vrachtvliegtuig van El Al dat vorige week zondag neer stortte op twee flats in de Am sterdamse Bijlmermeer was een Boeing 747. TSJERNOBYL - De kerncentrale Tsjerno byl in de Oekraine, waar zich in 1986 een kernramp voltrok, gaat morgen weer open. De directeur Nikolaj Sorokin maakte be kend dat blok drie het eerst in werking treedt, gevolgd door blok twee aan het eind van de maand. De centrale die uit vier reac toren bestaat werd in mei stilgelegd, nadat in de herfst van 1991 twee branden uitbra ken in blok 1 en 2. Het vierde blok zit sinds 1986 in een dikke laag beton gegoten. De hele centrale werd buiten werking gesteld. Sorokin is van mening dat de constructie fouten nu verholpen zijn. Maar een interna tionaal inspectieteam troffen dinsdag een versleten bouwwerk aan. PARIJS - De Franse terrorist Max Frérot, de explosievenexpert van de guerrillagroep Action Directe, is giste ren tot een levenslange gevangenis straf veroordeeld. Hij stond terecht wegens de bomaanslag op het bureau van de Brigade ter bestrijding van het banditisme in Parijs, waarbij in 1986 een politie-inspecteur werd gedood en 31 gewonden vielen. Frérot zit al een levenslange straf uit wegens moord, bankroof en bomaanslagen. Een ander lid van Action Directe, Gilbert Vecchi, werd schuldig bevonden aan mede plichtigheid aan de aanslag in Parijs en tot tien jaar cel veroordeeld. JERUZALEM Een van de gedetineerden die mee deden aan de hongerstaking onder Palestijnse gevan genen in Israël, is gisteren overleden aan een hartaan val. De 26-jarige Hussein As'ad klaagde bij opname in een ziekenhuis over pijn in zijn borst. As'ad, afkom stig uit het dorp Jabel Mukabar nabij het bezette Oost-Jeruzalem, was met duizenden andere Pale stijnse gedetineerden in hongerstaking om betere om standigheden in de gevangenissen af te dwingen. As'ad gaf zijn hongerstaking zondag op, nadat hij twee weken alle voedsel geweigerd had. Hij had drie jaar uitgezeten van een straf van zes jaar wegens lid maatschap van een terroristische organisatie. De dood van As'ad zal vrijwel zeker tot protesten en ge weld leiden. „Hij zal als een martelaar beschouwd worden", zo werd in Palestijnse bronnen vernomen. od JSSEL Zo nu en dan tc t Jacques Delors, de voor- en: er van de Europese Com- iie, uit zijn diplomatieke ■n wordt hij kwaad. Zijn q versmallen dan een 0[ tje en zijn toch al dunne iejn wordt ijl en hoog. was in die toestand dat hij ar eren in het Europees Parle- to it in Straatsburg uitriep: ws loof een prijs uit voor een ie- (l die het beginsel van de sub- Ie ariteit op één velletje papier h gaat uitgerekend dat be te: Bel de komende maanden de '3 opese discussie beheersen, iti rgen wordt er op de speciale in Birmingham over ge ne oken. En begin december eten de Europese regerings- ii Iers er zich nader over uit- eken als ze elkaar in het [jtse Edinburgh ontmoeten. verklaring van het woord jsidiariteit" roept overi- rtijis weinig problemen op. De lij) kelijke inhoud ervan valt JÜi rentegen een stuk moeilij- tetraceren. En het formule van strikte en goed toepas- tefe criteria voor de subsidiari- is zelfs een complete hek- lüfst het woord: het subsidiari- inis-beginsel bepaalt „dat za- *n die door een lager orgaan ojnnen worden verricht, niet Pfor een hoger ter hand beho- nj te worden genomen" (Van je). Voor de EG betekent dat ?jt Brussel moet nalaten wat ifzonderlijke lidstaten beter kunnen doen. Nu heeft de ir daarin een beetje laf- i;g gevolgd door de politi- op dit ogenblik de niet ge- te verklaren indruk dat assel te veel doet, bemoei- htig is, oppermachtig zelfs, zou de oorzaak zijn van de te onvrede die Europa zich, ij iral na het Deense, Ierse en a nse referendum over de ver ia- gen van Maastricht, op de of s heeft gehaald. Die verdra- nemen niet alleen nog xijchtuit handen van de lidsta- maar beroven hen ook van Boerenprotest De Amerikaanse adelaar brandt in Nancy. Franse boeren demonstreerden gisteren tegen concessies aan de Verenigde Staten bij besprekin gen over een vrijere wereldhandel. Bij overheidsgebouwen in het hele land werd afval, grond en mest gestort. FOTO: EPA een deel van hun nationale soe vereiniteit. Zeer gevoelig Bij de Denen ligt dat zeer gevoe lig. Bij de Britten heeft het be sef dat de nationale rituelen straks mogelijk wat minder be tekenis gaan krijgen zelfs tot een stuip van openbare hysterie geleid. Om de anti-Europese geest weer in de fles te krijgen, is dan ook de hulp van het sub sidiariteitsbeginsel ingeroepen. De subsidiariteit is weliswaar welwillend in de verdragen van Maastricht opgevoerd, maar heeft nu pas grootse en vooral zeer modieuze proporties aan genomen. Wat een bijzin in „Maastricht" was, is nu de red dingsboei geworden die de op drift geraakte Europese Unie moet worden toegeworpen. Het hoofdthema van de red dingsoperatie is zonder al te veel moeite te onderscheiden: leg vast dat alle macht in de Eu ropese Gemeenschap in princi pe bij de lidstaten blijft. Vervol gens zouden dan procedures kunnen worden uitgewerkt die aangeven wanneer en in welke mate de lidstaten vinden dat ze beter iets door Brussel kunnen laten opknappen. Dat er tal van zaken zijn die zich intussen aan de greep van de nationale staat hebben onttrokken, staat vast. Juist op dat terrein moet Brus sel het heft in handen nemen. Tegelijkertijd kan ook worden bekeken of Brussel in plaats van voor alle lidstaten bindende wetten te maken, zich niet be ter kan beperken tot raamwer ken voor allerlei richtlijnen, wetten, verordeningen en re gels. De lidstaten krijgen dan de mogelijkheid die naar eigen in zicht uit te voeren en toe te pas sen. Brussel kan dan alleen in grijpen als de lidstaten niet in de geest van de genomen beslui ten handelen. Voorts zou een nieuw uitge bracht voorstel van de Commis sie op zijn „subsidiariteits-ge- halte" getoetst kunnen wor den. Dat wil zeggen dat de lid staten vaststellen dat het om een voorstel gaat dat Brussel al of niet gerechtigd is te doen. Hier wordt het al een stuk neve- liger. Want die toetsing vereist criteria en de vastlegging daar van is uiterst gecompliceerd. Bovendien moet er ook een „omgekeerde toetsing" plaats vinden. Want de vaststelling dat Brussel iets niet mag doen, betekent niet automatisch dat de lidstaten het dan beter kun nen doen. Dan is er de kosten-batendis- cussie. Want het kan in sommi ge gevallen wel zo zijn dat een lidstaat beter iets zelf kan doen, maar de vraag is of ze dat ook goedkoper kan. Zo zijn de op zichzelf lofwaardige pogingen het bestuur dichter bij de bur ger te brengen soms zeer duur, buitengewoon bewerkelijk en blijvend arbeidsintensief. Daar om zal bij de subsidiariteits- toets de bijkomende keuze moeten worden gemaakt tussen wat democratischer en wat doelmatiger is. Op dit punt be reikt de discussie over de subsi diariteit de schemerzone waar in alles veel eerder gezegd dan gedaan is. In die zone kan de subsidiariteit bovendien moei teloos worden misbruikt. Des kundigen in Brussel zien nu al gebeuren dat een bepaald EG- land zich straks op politieke gronden van een voorstel of be sluit wil ontdoen, maar dat het zich daarbij met veel vertoon van schijnheiligheid achter vage subsidiariteits-argumen- ten verbergt. De vrees dat een nuttig principe als politiek vij geblad wordt gebruikt zit er niet alleen in Brussel, maar vooral ook bij de kleinere EG- landen diep in. Dat roept weer de vraag op of in gevallen van twijfel het Europese Hof van Justitie zich over een toetsing mag uitspreken. Interne Markt Niettemin zijn de bevoegdhe den van de Europese Commis sie op een groot aantal terrei nen duidelijk aangegeven. Daar kan dan ook niet meer aan wor den getornd. De Commissie zelf wil de kar blijven trekken als het om de Interne Markt gaat en dus om het vrije verkeer van personen, goederen en dien sten. Wordt Maastricht gerati ficeerd, dan kunnen daar nog tal van andere elementen aan worden toegevoegd zoals de wisselkoersen en het monetair beleid. Bovendien wil Brussel greep blijven houden op enkele oudere verantwoordelijkheden zoals landbouw, visserij, het concurrentiebeleid en trans portzaken. Gaat het daarentegen om het milieu, het consumentenbeleid, de volksgezondheid, de cultuur, het wetenschappelijk onder zoek en het onderwijs, dan wil Brussel - omwille van de lid staten best een eindje op schikken. Of er de komende maanden iemand opstaat die op de uitdaging van Jacques De lors ingaat en het subsidiari- teitsvraagstuk op slechts één velletje papier schrijft, lijkt evengoed niet waarschijnlijk. Een hoge EG-diplomaat zegt desgevraagd: „Pas als je dat al les op papier gaat zetten, ko men de problemen. De subsidi ariteit als beginsel is prachtig. Je kunt het voorstellen als iets waarmee het machtige Brussel eindelijk aan banden wordt ge legd en Europa derhalve veel dichter bij de burger komt. Maar als je het moet uitwerken in wetsteksten begint het ge gooi in de glazen. Dan moeten abstracties werkbaar en duide lijk worden. Reken maar dat dat niet eenvoudig is". De di plomaat zet dat alles kracht bij met de deels onvertaalbare, maar niettemin veelzeggende opmerking: „Uiteindelijk is het allemaal window-dressing, waar je als Maastricht een maal geratificeerd is mis schien nooit meer iets van hoort". MOERMANSK De opva renden van het Greenpeace- schip Solo hebben gisteren aan Greenpeace Internatio nal laten weten dat alles goed aan boord is. De Solo, die on der Nederlandse vlag vaart, is nog steeds onderweg naar de Russische marinehaven Moermansk, maar wordt niet langer gesleept. Omdat de Russische sleper Ladoga machinepech heeft, sleept het Greenpeace-schip, een voormalige zeesleper van Smit Internationale, het Russische schip naar Moer mansk. Sinds de Russische autoriteiten maandagavond besloten het schip van de Kara Zee naar Moermansk op te brengen was er geen contact meer geweest. Voor het contact is vermoede lijk een zender gebruikt die de Russen nog niet hebben ont dekt. Opvarenden melden dat er twaalf gewapende Russen aan boord zijn, die het schip doorzoeken naar de zender. De Russen hebben aan boord van de Solo een aantal watermon sters in beslag genomen. Die zijn volgens hen illegaal geno men in Russische territoriale wateren. Volgens de woord voerster van Greenpeace gaat het evenwel om monsters die een jaar geleden bij Schevenin- gen zijn genomen. De Russen hebben inmiddels een tweede sleper naar beide schepen gestuurd. De Solo wordt op zijn vroegst vanavond in Moermansk verwacht. Wat er daarna gaat gebeuren is nog niet bekend. De opvarenden van de Solo hebben laten weten dat zij graag terugwillen naar de Kara Zee om hun onderzoek af te kunnen maken. In Moermansk wordt de Solo opgewacht door Dirk-Jan Kop, de Nederlandse consul in St. Petersburg. De Nederlandse consul in Moskou, Wouter van Rijckevorsel, verwacht en hoopt dat de Russische reactie dezelfde zal zijn als twee jaar geleden. Toen werden Greenpe- ace-activisten, na te zijn opge pakt op Nova Zembla, uiteinde lijk vrijgelaten. Ze moesten wel de kosten betalen voortvloeiend uit hun arrestatie, vervoer en verblijf. Ondanks de grote publiciteit als gevolg van de beschieting en en tering van de Solo is de Moskou- se Greenpeace-woordvoerster Liz Cunningham niet blij met het incident. „Greenpeace is niet geïnteresseerd in arresta ties en schandalen. Wij willen gewoon ons werk doen". De milieu-organisatie kan reke nen op de sympathie van het Russische publiek, aldus de woordvoerster. Onder de gewo ne mensen, bij de pers en in het parlement bestaat grote be zorgdheid over de nog steeds geheime activiteiten van het le ger in de Noordelijke IJszee. De Rossiiskaja Gazeta, de krant van het Russische parlement, meldde dat het dumpen in 1986 definitief is gestaakt. Het zou hier gaan om zwak-radioactieve stoffen. De enige uitzondering zou gevormd worden door de nucleaire installaties van de ijs- breker Lenin, die sterk radioac tief zijn. Voor de opslag hiervan was in 1967 speciale toestem ming van de ministerraad in Moskou nodig. De veiligheid van de opslag zou 500jaar gega randeerd zijn, maar het dag blad Commercant meldt dat on der de heersende kou in het Noordpoolgebied 70 jaar de maximale termijn is voor veili ge opslag daar. Er vindt geen controle plaats. Inmiddels is besloten dat een derde van het testterrein op Nova Zembla wordt gesloten. Voor dat gebied is nu een aantal sanatoria gepland, waar toeris ten weer even op adem kunnen komen. Dramatische reddingsactie Een Indiase helikopter hijst een toerist op uit de kabine van een ka belbaan die in het Himalaya-gebergte 1400 meter boven de grond bleef steken nadat de kabels gebroken waren. Vijf toeristen konden voor de duisternis inviel in veiligheid gebracht worden, maar zes moesten de nacht in de kabine doorbrengen tot het weer licht werd Een passagier die in paniek naar buiten was gesprongen, kwam er van af met een gebroken heup. De bestuurder van de kabine kwam bij zijn sprong om het leven. FOTO: AP BERLIJN De tweede vrouw van de overleden ex-bondskan- selier Willy Brandt, Rut, met wie hij 33 jaar getrouwd is ge weest, mag zijn staatsbegrafe nis zaterdag niet bijwonen. Dat heeft zijn weduwe, Brigitte Brandt-Seebacher, bepaald. „Op verzoek van de weduwe heeft Rut Brandt geen uitnodi ging ontvangen", aldus een woordvoerder van het Duitse ministerie van binnenlandse zaken. De drie kinderen van Willy en Rut zullen wel aanwe zig zijn bij de staatsbegrafenis in de Reichstag in Berlijn. Brandt scheidde in 1980 van zijn tweede vrouw Rut na 33 jaar huwelijk, om met Seeba- cher te trouwen, zijn 35 jaar jongere secretaresse. Sindsdien hield Brigitte elk contact tussen Willy en Rut tegen. Het boule vardblad Bild toonde zich ver ontwaardigd over de afwijzing van Rut Brandt: „Zij was dege ne die Brandt steunde bij zijn opkomst (als bondskanselier en Nobelprijswinnaar) en troostte hem na zijn val" (toen hij in 1974 moest aftreden wegens een spionageschandaal). Meer dan 1000 gasten zullen de cere monie zaterdag bijwonen, on der wie de Duitse president Ri chard von Weiszacker, bonds kanselier Helmut Kohl en de ex-Sovjetleider Michail Gorba- tsjov. De 78-jarige Brandt over leed op 8 oktober aan kanker. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd e ie joor JOB VUNDERINK a jj )SK0U President Jelt- heeft opnieuw uitgehaald 'ar zijn politieke aartsri- al Gorbatsjov. Zijn pers- lj ordvoerder Kostikov insi- jt eerde gisteren dat de voor re lige Sovjet-leider gepro- r; erd heeft de waarheid rond ii moord op duizenden Pool- officieren achter te hou- t L DS iens een persconferentie in ie skou toonde Kostikov docu- nten waaruit bleek dat alle (jet-leiders, van Chroesjtsjov en met Gorbatsjov, geweten )ben dat de moord bij Katyn ff Stalins geheime dienst, de VD, is gepleegd. De beslis- g tot het liquideren van ■857 Poolse officieren, func- larissen, landbezitters en stelijken, viel tijdens een zit- gvan de partijtop op 5 maart '0, blijkt uit tot gisteren ge- me partijdocumenten. Het el was ondertekend door 'igheidschef Beria en bevatte lities van Stalin. Vijftig jaar ig heeft de Sovjet-versie ge il dat de Polen onder wie generaals en kolonels, [ar ook vele duizenden lagere 'eieren en manschappen ar de nazi's waren vermoord, sterse beschuldigingen aan t adres van Moskou werden «vast afgedaan als anti-Sov- propaganda. 'hatsjov was jaren geleden al oe hoogte van de ware toe- acht maar verkoos te zwijgen, ?us Kostikov. Begin 1990, zo Üu-l documenten, stelde "Mjbons Falin voor om de e, Sovjet-versie van het ad nieuw leven in te bla- in. p ^-president voerde te zijner verdediging ooit aan dat hij niet in één handomdraai alle mis standen in de Sovjetunie onge daan kon maken. Al was de oude Sovjet-versie inmiddels onhoudbaar geworden, toch was het uiteindelijk zijn ver dienste toen het Kremlin in april 1990 toegaf dat de moord op de officieren inderdaad door de NKVD, niet door de nazi's was gepleegd. Uit de nu vrijge geven documenten blijkt overi gens wel dat Gorbatsjov nog in mei 1991 verhinderd heeft dat de toenmalige procureur-gene raal toegang kreeg tot de partij archieven. Die verrichtte toen een speciaal onderzoek naar de Katyn-affaire. Het kan nauwelijks toeval zijn dat het Kremlin uitgerekend nu met de geheime partij-docu menten op de proppen komt. Onlangs raakten Jeltsin en Gorbatsjov verwikkeld in een nieuw conflict. De laatste Sov jet-leider weigert te getuigen in het proces over de legaliteit van de verboden partij. Daarop pak te Jeltsin hem zijn paspoort en kantoorruimte af. Inmiddels heeft Jeltsin het Constitutionele Hof geadvi seerd Gorbatsjov „op humani taire gronden" toestemming te verlenen naar Duitsland te rei zen. Hij zal daar de begrafenis van Willy Brandt bijwonen. Een reis naar Italië heeft Gor batsjov alsnog moeten afzeg gen. Zolang hij niet bereid is als 'getuige-deskundige' op te tre den blijft het reisverbod van kracht. Inmiddels heeft de voormalige Sovjet-leider water bij de wijn gedaan: Hij is bereid te verschijnen, maar dan wel achter gesloten deuren. Kenne- De Russische woordvoerder Pikhoya wijst op de hand tekeningen van Stalin en andere leden van het Politbureau op de opdracht om 14.700 Poolse officieren te executeren. FOTO: AP lijk is hij bevreesd dat zijn vijan den uit beide kampen, het com munistische en democratische, hem publiekelijk willen verne deren. Jeltsins perswoordvoerder Kos tikov zei te geloven dat Gor- batsjovs houding ten opzichte van Katyn bewijst dat diens po litiek van openheid halfslachtig was. Hij noemde dit een van de beweegredenen van de ex-presi dent om niet te willen getuigen voor de rechtbank die moet oor delen of Jeltsins verbod op de Communistische Partij legaal was.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5