Lubbers schiet plan Brinkman af I: Coalitie tegen uitstel debat HU Binnenland Kabinet: financiële strop niet overdrijven Kabinet scherpt eisen gezinshereniging aan L „Een tomaat is 'n tomaat" Laat de Bijlmerramp toch ergens goed voor zijn! - d&ENE Idoor PAUL KOOPMAN Overleg tussen de fractievoorzitters van de PvdA en D66, Wöltgens en Van Mierlo. foto anp DEN HAAG Er dienen zich nieuwe tegenvallers aan op de rijksbegroting, maar de eventuele gaten in de Miljoe nennota moeten ook niet overdreven worden. Een fi nanciële strop van vier mil jard gulden, zoals de opposi tie die ziet aankomen, is vol gens het kabinet volstrekt uit de lucht gegrepen. Minister van Financiën Wim DEN HAAG Tot ergernis van de CDA-fractie heeft pre mier Lubbers invoering van een sociale dienstplicht, zo als bepleit door zijn beoogde opvolger Brinkman, afgewe- Het idee erachter is goed, zei Lubbers. Hij vindt het 'prima' als jongeren zich na school een tijdje inzetten voor de samenle ving, zolang dat op basis van vrijwilligheid gebeurt. Een wet telijke verplichting brengt te veel kosten en bureaucratie met zich mee. De nadelen zijn groter dan de voordelen, aldus de premier gisteren in de Twee de Kamer tijdens de voortzet ting van het debat over de be groting voor 1993. Daartoe uit gedaagd door WD-fractieleider Bolkestein gaf Lubbers ronduit toe geen brood te zien in een so ciale dienstplicht. Volgens de premier gaat het er vooral om dat jongeren niet met een uitkering op straat rond hangen, maar iets doen. Een opleiding volgen of werken, des noods via een werkervarings plaats of het wel verplich te jeugdwerkgarantieplan. „Iedere jongere aan de slag; dat moet het uitgangspunt zijn", zei de premier. Extra geld voor politie op komst DEN HAAG Het kabinet is bereid gehoor te geven aan de wens van vrijwel de gehele Tweede Kamer om meer geld uit te trekken voor de politie. „Wij staan daar voor open. Dit punt staat bij ons zeer hoog op de lijst", zei Lubbers gisteren tijdens de algemene beschou wingen over de rijksbegroting voor 1993. De premier erkende dat „Ne derland een onaanvaardbaar hoog niveau van criminaliteit heeft". Ook in vergelijking met de misdaad in de ons omringen de landen steekt Nederland te genwoordig slecht af. Hoeveel extra geld er in het politie-appa- raat kan worden gepompt kon Lubbers nog niet zeggen. Hij vindt dat Kamer en kabinet eerst eens rustig moeten over leggen over de vraag welke geldbronnen nog kunnen wor den aangeboord. Vanuit de Ka mer waren overigens al enkele suggesties daarvoor gedaan. Het CDA bepleitte een verho ging van de tarieven voor op richting van een BV, voor naamswijziging en voor het ver krijgen van het Nederlander schap. De PvdA vindt dat er nog wel wat kan worden bezuinigd op de voorlichtingsactiviteiten van de ministeries. Lubbers noem de elk voorstel bespreekbaar. Afwijzend reageerde Lubbers op het voorstel van enkele frac ties om de sterkteverdeling tus sen de toekomstige regionale politiekorpsen te herzien. Zo had bijvoorbeeld de SGP ge klaagd dat de korpsen op de Ve- luwe en in Zeeland te klein zijn om de grote hoeveelheid zomer- recreanten te kunnen behap pen. Lubbers' oplossing: korp sen die het in bepaalde tijden van het jaar erg druk hebben, kunnen wellicht met naburige korpsen afspraken maken over tijdelijke assistentie. Kok: huursubsidie bejaarden handhaven DEN HAAG - Het zou onjuist zijn als het kabinet na 1994 ook een einde zou maken aan de in dividuele huursubsidie voor be jaarden. Dat zei vice-premier Kok gisteren in een verwijzing naar de meerjarenramingen waarin geen rekening wordt ge houden met voortzetting van de individuele huursibsidie na 1994. Op de CDA-fractie na is de Tweede Kamer het van harte eens met de premier. PvdA, WD, D66 en Groen Links toon den zich in de eerste ronde van het debat niet gecharmeerd van Brinkmans voorstel. De CDA- fractievoorzitter had trouwens al wat gas teruggenomen. Als jongeren zich in groten getale uit eigen vrije wil voor dienst verlenende arbeid aanmelden, zou de verplichting kunnen ver vallen. Nadeel van een georganiseerde vorm van vrijwillige dienstver lening is echter dat kinderen die goed kunnen leren of met een na school een leuke baan vinden, de dans ontspringen, zo erkent de Kamer. Ria Beckers van Groen Links: „Uw en mijn kinderen zullen er niet aan meedoen". Militair De sociale dienstplicht mag niet van de grond komen; de militai re dienstplicht staat nog recht overeind. Premier Lubbers stelde het heel duidelijk. „Straks denken jongeren: hè, de dienstplicht wordt afge schaft, dat is in de knip. Als het dan niet door blijkt te gaan, ontstaan er katterige gevoe lens. Dan wordt er geroepen: had de politiek dat niet eerder kunnen zeggen". Ofschoon de formele reactie DEN HAAG Het kabinet wil de eisen voor gezinshereniging en gezinsvorming van buiten landers gedeeltelijk aanscher pen. Gezinshereniging, dus het laten overkomen van echtgeno tes en/of kinderen, moet het liefst binnen drie jaar na het verkrijgen van een verblijfsver gunning gebeuren. „Dit bevor dert de integratie van minder heden in ons land", aldus Lub bers. Een buitenlander die pas na drie jaar gezinsleden wil la ten overkomen, moet hiervoor een gegronde motivering heb ben, anders mag het niet meer. Voor het naar Nederland halen van een aanstaande huwelijks partner uit het land van her komst blijven de bestaande re gels van kracht. Ook voor ande re aspecten van gezinshereni ging en gezinsvorming blijven de huidige wettelijke regels gel den: de aanvrager moet ten minste over een minimum-in komen uit arbeid beschikken en over behoorlijke huisvesting. Toch verandert er wel wat, want deze regels werden de laatste jaren heel vaak niet meer toegepast. Het kwam bij voorbeeld herhaaldelijk voor Kok en premier Lubbers deden gisteren allebei hun uiterste best om de onrust over de be grotingsproblemen wat in te dammen, overigens zonder har de cijfers te noemen. „We moeten geen verschillende soorten fruit op een schaal sta pelen om dan te concluderen: wat hebben we een exotisch probleem", zei Kok tegen WD- kamerlid Rudolf de Korte. Kok en Lubbers benadrukten dat tegenover de tegenvallers volgens het sombere Prins jesdagscenario van het CPB twee miljard gulden ook meevallers staan. Lubbers wees in dit verband onder meer op de lagere inflatie en mogelijk lage re uitgaven aan ambtenarensa larissen. Ook kunnen de uitke ringen bij een lagere inflatie op een lager niveau worden. Tenslotte bestaat de verwach ting dat de rente op de staats schuld verder zal dalen. Lubbers: „We moeten de zaken niet overdrijven. Er is een fors probleem, maar ik weet niet waar de Kamer zich op baseert bij het noemen van een bedrag van vier miljard gulden". Dui delijkheid verwacht het kabinet pas medio november als het Centraal Planbureau mede op basis van het halfjaarlijkse OESO-rapport een 'integrale' doorrekening van de financieel-, economische situatie geeft. De sussende geluiden van de re gering wisten WD-kamerlid De Korte echter niet te overtui gen. Hij wees er op dat hij ook in het voorgaande jaar voor hon derd procent gelijk had gekre gen met zijn voorspelling dat er een strop dreigde van 2,5 mil jard gulden. van het kabinet op het rapport van de commissie-Meijer, die handhaving van de dienstplicht bepleit, pas eind van het jaar wordt verwacht, zei de premier dat hij afschaffing 'niet voor zijn kap' zou willA nemen. Mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken heeft al eerder laten weten de dienstplicht tot in lengte van jaren te willen handhaven. In de Tweede Kamer is negatief gereageerd op de aanbevelin gen van de commissie. De PvdA hield nog een slag om de arm, maar CDA en WD waren dui delijk geïrriteerd. Zij vinden het tijd voor een beroepsleger. De dienstplicht is naar hun me ning achterhaald. Bovendien noemen ze het een oneerlijk sy steem, omdat 'weiger-yuppen' worden bevoordeeld. De commissie-Meijer wil de dienstplicht handhaven om een drietal redenen: een beroepsle ger is te duur, onttrekt te veel jongeren aan de arbeidsmarkt en is lastig te realiseren omdat de grondwet moet worden ver anderd. Bij haar inschattingen is de commissie echter uitgegaan van veiligheidsrisico's die niet iedereen onderschrijft. Een klein beroepsleger zou op de wat langere termijn juist goed koop zijn, reageerden topamb tenaren van minister Ter Beeks ministerie van defensie. MMMj .4 L ï-.* I A dat een buitenlander met een bijstandsuitkering z'n gezin mocht laten overkomen. Het kabinet wil daar nu een eind aan maken. „De wet zal weer strikt moeten worden toege past", zei Lubbers. Er kan ech ter nog wel een uitzondering worden gemaakt als een buiten lander met een uitkering con creet uitzicht heeft op een baan. Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA), reageerden onmiddel lijk positief op de voorstellen. In het CDA is de afgelopen weken een verwoede discussie gevoerd over de vraag of er nieuwe eisen aan gezinshereniging ën ge zinsvorming moeten worden gesteld. Daarbij kwam de meer derheid van de fractie tot de conclusie dat een strenge inko menseis onontkoombaar was geworden. Een kleine groep on der aanvoering van CDA-ka- merlid Krajenbrink was daar faliekant tegen. Krajenbrink dreigde zelfs zijn woordvoer derschap op het gebied van het minderhedenbeleid op te geven als de wens van zijn fractie wer kelijkheid zou worden. In een eerste reactie op de voorstellen vanuit het kabinet zei Krajen brink echter dat hij er in deze vorm wel mee zou kunnen le- Premier Lubbers antwoordt de Kamer tijdens de algemene beschouwingen. foto: Idoor GIJS KOREVAAR DEN HAAG De oppositie partijen hebben gisteravond een vergeefse poging gedaan het debat over de begroting te staken. Pas als duidelijk is hoe de economische proble men het hoofd worden gebo den, wilde de oppositie de Al gemene Beschouwingen voortzetten. De regerings partijen CDA en PvdA wezen dit voorstel af. Namens alle met-regeringspar tijen - WD, D66, Groen Links, SGP, GPV en RPF - stelde WD-fractievoorzitter Bolke stein gisteravond voor pas half november met de algemene be schouwingen verder te gaan. Zowel het voorstel als de eens gezindheid waarmee het werd ingediend, is een uniek ver schijnsel in de Nederlandse po litiek. Het stoorde de oppositie zeer dat het kabinet weigerde 'on voldoende concreet' aan te ge ven hoe de dreigende tegenval lers worden opgevangen. „De onzekerheden zijn dermate groot dat we niet verder kun nen debatteren", zei Bolke stein. De onduidelijkheid is het gevolg van de geldcrisis, waardoor te genvallers van miljarden gul dens dreigen. De VVD'er wees op de onzekerheden op het ter rein van de economische groei, de inflatie en de koopkracht. „De Kamer kan niet zeggen hoe groot de bezuinigingen worden en waar de klappen gaan vallen. We weten niet waar we aan toe zijn", aldus Bolkestein. Pas als het kabinet nadere informatie geeft, wil de oppositie het debat afhandelen. Volgens de regeringsfracties CDA en PvdA heeft het kabinet voldoende antwoord gegeven op de richting die ingeslagen moet worden. Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA) onderstreep ten dat het daarmee mogelijk is een debat 'over de politieke richting' af te maken. „Die kans moeten we grijpen", aldus Wöltgens. Nadat de kamermeerderheid van CDA en PvdA het voorstel DEN HAAG „Een tomaat is een tomaat". Met deze buiten gewoon kernachtige stelling heeft vice-premier Wim Kok gis teravond het voorstel van Groen Links om bij de btw-tarieven meer rekening te houden met het milieu afgeschoten. Het btw-voorstel maakte onderdeel uit van een alternatief plan dat als doel had milieuvervuiling duurder en arbeid goed koper te maken. Maar de btw, aldus Kok, leent zich niet voor dat doel. De bewindsman: „Een tomaat is voor de btw een tomaat of hij nou zongerijpt, gasgestookt of met diesel vervoerd is. Omdat de btw over het eindprodukt wordt geheven en niet over de manier waarop dat produkt tot stand is gekomen, kan ik met uw voorstel niet uit de voeten". hadden verworpen, lieten de fractievoorzitters van de oppo sitiepartijen weten dit besluit te respecteren en vandaag ge woon aan het debat mee te zul len doen. Wao Eerder in het debat had pre mier Lubbers gisteren al de woede gewekt bij een deel van de oppositie door hardnekkig te weigeren iets te zeggen over de wao-kwestie. Volgens Lubbers was dat helemaal niet nodig, omdat het kabinet ëen wetsont werp heeft ingediend. „Ik heb daar absoluut niets nieuws aan toe te voegen". D66-leider Van Mierlo hapte bijna naar adem van verbazing. „Al wekenlang houdt deze zaak de gemoederen bezig. Zullen de uitkeringen van de huidige wao'ers nu wel of niet worden bevroren? Iedereen praat er over, ook hier in de Tweede Ka mer. Dan kan de regering toch niet zwijgen!". Van Mierlo wees erop dat bovendien vele hon derdduizenden wao'ers in ang stige spanning afwachten wat regering en parlement gaan be sluiten. Maar ook toen gaf Lubbers geen krimp. Hij adviseerde Van Mierlo en de rest van de Tweede Kamer het betreffende wets voorstel snel te behandelen. „Dan krijgen de wao'ers van zelf echte zekerheid". Volgens Lubbers zouden de betrokke nen er niets mee opschieten als hij twintig minuten over deze zaak zou gaan oreren. Bij zoveel onbegrip wendde Van Mierlo zich af. „Als u niets wilt zeggen, wat doen wij hier dan nog?" riep hij quasi vertwijfeld uit. Idoor ROB EDENS Alle weekbladen kijken uiter aard terug op de vliegtui gramp in de Bijlmer. HP/De Tijd meteen menselijk ver haal, Elsevier concentreert zich op de hulpverlening, Vrij Nederland doet het uitvoerig met vier artikelen, Hervormd Nederland ziet de ramp als een generale repetitie voor de culturele samenleving, en De Groene Amsterdammer hoopt dat de dood van al die omge komenen toch ergens goed voor is. Volgens Herman Verbeek, Europarlementariër, is de boer de beste milieubewe ging. Het brood moet een dubbeltje duurder, de op brengst moet rechtstreeks naar de boer, wat een inko mensverbetering van vijftig procent betekent. „Dan kan hij ook sociaal rechtvaardig en ecologisch verantwoord gaan werken", denkt Ver beek ietwat naïef. PvdA-kamerlid en ethicus David van Oijen vindt dat het minst slechte meestal het beste is. „Ik vind wel dat je het goede moet nastreven, maar het goede is vaak onont warbaar verstrikt met het slechte". Daarom gelooft hij niet in gedetailleerde voor schriften over goed en slecht, zoals de roomse kerk vroeger deed, dat maakt mensen maar afhankelijk. ME, de onbegrepen ziekte. Verzekeringsdeskundigen hebben er veel moeite mee, omdat chronische vermoeid heid ongrijpbaar is. Daar naast is er maatschappelijke druk om zo min mogelijk mensen tot het circuit toe te laten. Maar er is één geluk: Renate Dorrestein heeft het, en als een bekende Nederlan der het heeft, dan zal het wel een echte ziekte zijn. HN blikt met Rita Rahman van het Werelddiakonaat te rug op de Bijlmerramp. „We kunnen het ook zien als een opening naar de toekomst. Dit is een generale repetitie voor de multi-culturele sa menleving". HI>DETIJD HP/De Tijd vertelt het ver haal van Yousaf, die dacht dat hij zijn drie kinderen kwijt was geraakt in de vlammen zee na de Bijlmercrash, maar later bleek dat ze met hulp van buren waren ontkomen. Toch hoeft het voor hem alle maal niet meer. „Als ik mijn ogen sluit, zie ik de vlam men". In alle bekommernis om So malia blijft er veel overige Afrikaanse ellende op de ach tergrond. Zoals de burgeroor log in Sudan. Duizenden kin deren vluchten. Een mars van 2500 kilometer door de killing fields van Afrika naar een kamp in het desolate noorden van Kenya. Vreemd genoeg doet de kinderwereld bijna idyllisch aan. Er wordt gezongen en gelachen. Ver dringing? De moderne universiteiten, massaal bevolkte trainingsin stituten, herbergen talrijke lichtgewichten die zo nodig doctorandus moeten worden. Wat vinden de studenten er zelf van? Niet zo veel, luidt het antwoord. Als ze zich al druk maken, dan vooral over uiterst praktische zaken. „Dat je is een debiel moet zitten pennen bijvoorbeeld". Mokum twee, Almere. Vele Amsterdammers uit de Jor- daan namen de wijk naar de monotone stad van beton. Een verslag over heimwee. Ze missen de Jordaan allemaal, maar niet de plek waar nu al leen nog maar studenten en yuppies wonen. René de Bok, voormalig hoofdredacteur van de Krant op Zondag, komt volgende maand met een boek. Hij schopt in een interview alvast flink om zich heen. („Ze kun nen aan het gas, die zoge naamde collega's van mij"), met hier en daar een vleugje zelfkritiek. Smullen, maar wel een beetje laag. /anaf de omslag schreeuwt Elsevier dat Nederland in na volging van Frankrijk ook een bloedschandaal kent. In 1984 wisten verantwoordelij ken dat het aidsvirus door verhitting kon worden ge dood. Toch werd nog een jaar doorgegaan met onverhitte produkten, ondanks het be staan van een alternatief. Hoeveel mensen besmet zijn geraakt is niet bekend, maai Elsevier spreekt van in ieder wy geval zeventig. Ministeries blijven altiv irte groeien, luidt een wet. Daaj. oper om moeten ambtenaren wel len' eens verhuizen. En dat vin. de 8 den ze niet fijn, meent Else, at C vier te weten. Deze stellig side wordt echter nergens onder nav' bouwd. Louter bladvulling g sh, stigmatisering van de ambt* naar. Het advies luidt: over slaan. 11 Tegenwoordig heeft ieder t provincie of gemeente ee f lobbyist in Brussel. Ogen e oren continu open om s dies los te troggelen. Door or gaans kosten deze jongere i!ü! meer dan ze binnenhalen maar onzinnig is het tod (JSI niet. Structurele contacts js zijn nodig om de EG blijven: te beïnvloeden. Elsevier concentreert zich ysl_f de terugblik op de vliegtui gramp voornamelijk op d11 hulpverlening. De strijd ob tie het geld laait in alle hevigheii M v op. Het lijden van veel nabe staanden zal lang duren. Zot w der lijk is er geen spijkerhar ere bewijs, dus er blijft hoop. Ve: nt der roept Elsevier nog we loc vragen op, die we ook al ind die kranten hebben kunnen lr ari zen. ui Hugo Camps, de dichter ot th der de journalisten, in te gel viewt Ajax-coach Louis va op Gaal. Een naar arrogant! rge neigende zelfverzekerdhei -to straalt hij uit. „Kortom, sind aki ik op deze wereld ben, hebt alles gedaan wat ik in mij: Ier ogen moest doen". VN wijdt maar liefst vier arti is kelen aan de ramp in de Bijl k( mer. Maureen Sarucco leiddire afgelopen week de rampeo te staf en stond continu achte vi Ed van Thijn, zonder optrei vallen. De Rijksluchtvaart it dienst moet de Bijlmerramp to maar niet onderzoeken, vindt VN, de geschiedenis leertk st een nationale luchtvaaitfs- dienst niet geschikt is om een objectief onderzoek uit te vofa ren naar de oorzaak van «Pr vliegongeluk in eigen lamv „Logisch: je vraagt een po;fe! tierechercheur ook niet omtl I onderzoeken of een famiM schuldig is aan moord". \ï- der vraagt VN zich af wa onze parlementariërs wara 1 en levert een beschouwt over de verzekeraars die zit! opmaken voor de schadever goedingseisen. VN tekende het aangrijpend! verhaal en tegelijkertijd li 11 densweg van een psychit 1 trisch patiënte op. Debby, ee menselijke ravage. Tien jas f lang vrijwel verstoken vanot-B ficiële hulpverlening. „Hu bont moet je het maken voac je de genade van de psychis trische opname deelachüj wordt"? In de Republiek der Lettere ruim aandacht voor Harn Mulisch, die sinds vrijdag eet tentoonstelling heeft in he Letterkundig Museum i Den Haag. Mulisch is een va de weinige Nederlands j schrijvers die zich nooit heel bemoeid met de interpretatfi van zijn eigen werk. j Tot slot wordt de PvdA wee eens door de mangel gehaald De kritiek luidt dat in de par tij van Kok sinds het aantre den van verlosser Rottenben eigenlijk niets veranderd i» Behalve pleidooien voor df minima wordt er geen enkele bijdrage aan de politieke dij cussie geleverd. Na 1995 dreigt ook in 1997 een verkie zingsfiasco. Bijstandsuitkeringen gaai verhaald worden op ex-part ners. Een interview met staatssecretaris Ter Veld, ga lardeerd met praktijkvoor beelden. „Het is verdomme tt gek voor woorden. Ze heefl ons huwelijk kapot gemaakt! en een gigantische bak schil den gemaakt die ik allemaa heb afbetaald. Drinken dod ze nog steeds, ik heb het kind en dan zal ik ook nog aai haar bijstandsuitkerinf moeten meebetalen"? Con clusie: er wordt nogal wat u de privé-sfeer overhoop gf haald. Nederlands ambassadeur a Roemenië, Coen Stork, kijk vlak voordat hij afscheid neemt van de diplomatiek! dienst, nog even terug naai de Roemeense revolutt Storks verblijf in Roemen* begon als een straf, maar in middels houdt hij van hd rare land. De Groene vraagt zich af het nu verder moet in de Bijl mer na de ramp.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4