legale slachtoffers van iegramp mogen blijven Binnenland ^waarschuwt bedrijven r oplichters uit Nigeria vaKabo £4% er loon Jzijn van gefokte pels- ^ren niet „uitstekend" 'Onbegrepen' trombosebeen kan eerste symptoom van kanker zijn 'Discriminatie tast pijlers rechtstaat aan' WD wil protocol orgaan donatie a 9 Leidse Courant donderdag 15 oktober 1992 i - Nederlandse bedrijven moeten niet ingaan op van zogenaamd hoge ambtenaren van de Nigeri- om mee te werken aan miljoenentransacties, ir Kok van financiën heeft aan de Tweede Kamer ge in dat deze Nigerianen pure oplichters zijn. Al jaren ten bedrijven in Nederland en Engeland brieven uit fmet het voorstel om hun bankrekening open te stel de overboeking van miljoenen dollars, die overgeble zijn van ontwikkelingsprojecten. Volgens de mi- beren de Nigeriaanse briefschrijvers in werkelijk- nkrekeningen van die bedrijven leeg te plunderen, rt zich op de Centrale Recherche Informatiedienst, heeft ingewonnen bij de Nigeriaanse autori- )e briefschrijvers blijken niet bestaande personen te beloofde geldbedragen bestaan al evenmin en er is itie met ontwikkelingsgelden, aldus Kok. Arrestaties op grote schaal in drie Zeeuwse casino's MIDDELBURG In drie casino's in Hulst heeft de politie in de nacht van dinsdag op woensdag 72 per sonen aangehouden, te weten exploitanten, perso neelsleden en spelers. Volgens de Middelburgse offi cier van justitie werden in de casino's varianten op het verboden Golden-Tenspel gespeeld. De Hoge Raad bepaalde in 1991 dat dit spel als een verboden kansspel moest worden aangemerkt. Golden-Ten- casino's moesten toen dicht. Het openbaar ministe rie in Middelburg sommeerde hierop de exploitan ten van deze casino's in Hulst de activiteiten onmid dellijk te stoppen. De exploitanten zeggen nu dat de in hun zaken aangeboden Corell-game, Euro-skill- game en Stargame onder de behendigheidsspelle tjes vallen. De aangehouden personen zijn na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. Verkopen nieuwe auto's 5,5% lager AMSTERDAM De aarzeling in de economie en de daar mee gepaard gaande terughoudendheid bij de consument zijn er de oorzaak van dat de autoverkoop dit jaar een daling vertoont. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 387.567 nieuwe personenwagens en combinatie-auto's ver kocht, wat ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar 5,5 procent minder is. Dit blijkt uit cijfers van de RAI. Be dacht moet worden dat sommige potentiële kopers de afge lopen maanden de aanschaf van een auto hebben uitgesteld met het oog op eventuele prijsaanpassingen bij de impor teur in verband met de btw-verlaging van 18,5 naar 17,5 procent per 1 oktober, zo tekent de RAI hierbij aan. Verder- zal volgens de RAI in het laatste kwartaal wellicht een aan tal consumenten de aanschaf van een personenwagen over wegen door de prijsverhogingen, die per 1 januari 1993 zul len optreden als gevolg van de nieuwe belasting op perso nenauto's en motorrijwielen. Het wordt daardoor erg moei lijk om een jaarresultaat te voorspellen. Opnieuw twee vermoedelijke gevallen polio-besmetting UTRECHT In het Merwede Ziekenhuis in Dordrecht is gisteren een 26-jarige vrouw opgenomen met vermoede lijk polio. De vrouw was niet tegen het virus ingeënt. In het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam ligt een jonge zuigeling met polio. De toestand van het kindje is volgens de artsen stabiel. Over het kindje worden verder uit priva- cy-overwegingen geen mededelingen gedaan. Omdat zui gelingen ongeveer twee maanden na de geboorte worden opgeroepen voor inenting tegen een aantal ziekten (de zo genoemde dktp-cocktail), mag worden aangenomen dat het kindje jonger is dan twee maanden. De andere zes bij wie tot nu toe polio is vastgesteld zijn een 14-jarige jongen uit Streefkerk, een 23-jarige man en een 33-jarige man uit de Alblasserwaard, een 6-jarige jongen uit Utrecht, een 39-jarige man uit Vijfheerenlanden en een 29-jarige man uit Nunspeet. IAAG Staatssecre- Dsto van justitie heeft igd dat illegale buiten die het slachtoffer worden van de vlieg- n de Bijlmer op een svergunning kunnen n. Het gaat om enkele en illegalen die hun door de vliegramp verloren, zo blijkt uit van-de Amsterdamse der Wildekamp van zaken. (iet gisteren weten zijn lelijke beleid te hebben d op aandringen van de llamse hoofdcommissa- rdholt, die woensdag legalisering van il- „Op het moment dat lam woningen ging toe- legale slachtoffers, vreemde situatie zich ki dat illegalen op legale 11 n Amsterdamse woning fjezetten", aldus Kosto. ien erlandse Orde van Ad- is bezorgd over de be- van Amerikaanse ad- met schadeclaims door slachtoffers van de vliegramp. De Nederlandse juristen vrezen wantoestanden met Ameri kaanse advocaten die gedupeer den volmachten proberen te la ten tekenen. De Nederlandse advocaten zien weinig heil in de aanpak van de Amerikaanse ju risten, die vaak torenhoge scha declaims indienen waar ze zelf een percentage van opstrijken. De Amsterdamse Orde van Ad vocaten raadt slachtoffers af om alleen zaken te doen met Amerikaanse advocaten. De Nederlandse advocaten die zich met de vliegramp bezighouden, gaan overigens hun krachten bundelen om tijd en kosten te besparen. Het Verbond van Verzekeraars liet gisteren weten dat de verze kerde en onverzekerde schade aan inboedels van beschadigde woningen ruim 3 miljoen gul den bedraagt. De schade aan de woningen die volledig wegge slagen werden, moet nog wor den vastgesteld. De Nederland se verzekeringsmaatschappijen en de verzekeraars van El Al zullen de schades voor hun re kening nemen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp loopt nog altijd. De afgraving van grond op en rond de plaats van het ongeluk heeft weinig opgeleverd. Belangrijke onderdelen of stoffelijke resten van slachtoffers zijn niet meer gevonden. Schiphol heeft woensdagmid dag de Buitenveldert-baan weer in gebruik genomen. Die baan was na de ramp voor onbe paalde tijd gesloten omdat het vliegverkeer dat gebruik maakt van die ramp over de Bijlmer meer vliegt. Het besluit had te maken met de weersomstandig heden, die de afhandeling van vliegtuigen op andere banen moeilijk maakten. Slachtoffers Leden van het Rampen Identifi catie Team die betrokken wa ren bij de ruimingswerkzaam heden na de vliegramp, hebben zich een week lang verbaasd over de (te) hoge slachtoffercij fers die door het Amsterdams gemeentebestuur werden ge meld. Volgens de Zwolse politie man H. van Steen, lid van het team, had Van Thijn op dins dagavond, twee dagen na de ramp, al kunnen weten dat het aantal niet boven de honderd uit zou komen. Van Steen zegt dat de RIT- manschappen zich dagelijks verbaasden over de berichten in de media. „Als we bij elkaar za ten, kranten lazen of met onze vrouwen belden, dachten we: zijn wij nou gek? Het zal wel po litiek zijn, dat zo'n cijfer van 250 niet direct is gecorrigeerd. Misschien deden ze het om ge zichtsverlies te voorkomen". Van Steen: „Er waren niet tachtig, zoals eerst gemeld, maar negentien woningen door het vliegtuig weggeslagen. En het café van Pa Sem, waar over werd gezegd dat het was ge raakt, hebben we al snel rede lijk onbeschadigd aangetroffen. Eigenlijk waren daar alleen de kozijnen echt verbrand. We wisten dus al vrij snel dat we niet op zo'n hoog aantal zouden uitkomen als Van Thijn bleef melden". Een woordvoerder van de Am sterdamse politie zegt dat de ra mingen van het aantal slachtof fers waren gebaseerd op het aantal mensen dat vermist werd. „Bovendien kun je met die cijfers niet als een jojo heen en weer. In zo'n geval kun je maar beter iets hoger schatten, dan datje later moet zeggen dat je niet twintig, maar honderd li chamen aantrof'. - Protest op paal Een van de twee milieu-activisten die gisteren tegen schietoefeningen in de Marnewaard protesteerden, zit nog op zijn paal in de Waddenzee. De ander wordt net aan boord van het schip van de koninklijke ma rechaussee gehesen. De twee leden van het comité „Laat het Lauwersmeer niet schieten" wilden giste ren met hun zit-actie de militaire schietoefeningen in de kuststrook bij Lauwersoog verhinderen. Volgens de milieu-activisten verstoren de schietoefeningen de rust en vervuilen de afgezwaaide granaten de Wad denzee. FOTO:ANP Het bondsbe- de AbvaKabo wil de t prhandelingen voor vol- jdr ingaan met een loon- 1 procent. Dat blijkt uit verpnota arbeidsvoor- ibeleid die de grootste heeft gepresenteerd, éis ligt een vol procent ruimte die het kabinet paar heeft voor verbete- i de ambtenarensalaris- AbvaKabo gaat uit van itomische vooruitzichten 93 die in de rijksbegro- 1 vastgelegd. De looneis tocent komt in dat geval een geringe verbetering koopkracht. De ver- ig van het Centraal reau is echter dat de in- Dlgend jaar aanzienhjk il zijn dan de 3,75 pro- iarvan het kabinet op »dag uitging. De jongste in spreken van een per- r. van 2,25. Volgens de 'i is dat percentage ech- iet geverifieerd". Een Ie verlaging van de H-komt voor de AbvaKabo leeld als er „objectief te jren" schattingen be ar zijn. Niet alleen een tflatiecijfer maarook de i, jle nood van de overheid jmbtenarenbonden par- - jen. De geldzorgen van inr^net leiden er ongetwij- dat de hoogte van de krensalarissen nog eens licht wordt gehouden, ite zorgsectoren is de loging voor volgend rastgelegd. Die ligt ge- °Plop 4 procent. In navol- de Industriebond FNV i; de AbvaKabo er niet dit jaar afgesloten, ige cao's open te breken. Janneke Brinkman niet happig op positie als 'first lady' Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Terwijl gister middag in de Tweede Kamer aankomend minister-presi dent Elco Brinkman in dis cussie was met de huidige premier Ruud Lubbers, werd in een radioprogramma van de AVRO zijn echtgenote Janneke Brinkman geïnter viewd. En wat bleek: Janneke is helemaal niet zo blij met het vooruitzicht de nieuwe 'first lady' van Nederland te worden. Van haar mag het nog vele, vele jaren duren eer het zo ver is. „We zitten nu in een heel leu ke periode samen. Elco heeft het nu veel minder druk dan tijdens zijn ministerschap. Ik hoop dat dat nog heel lang duurt", aldus Janneke Brink man. Ze erkende ook beslist niet ja loers te zijn op Ria Lubbers. „Nou nee. Ik denk dat nie mand erg jaloers op haar hoeft te zijn. Maar ik wil ei genlijk nog niet over de toe komst nadenken. Iedereen gaat er altijd van uit dat Elco de volgende premier wordt, maar in de politiek is niets ze ker". Het interview leerde verder dat Elco een heel attente man is, die bij spelletjes wel altijd wil winnen, maar zonder fa natiek te worden, die in te genstelling tot zijn uitstra ling wel degelijk heel gevoelig is, die chagrijnig wordt als hij niet elk weekend even fiet send de polders in kan, die graag bridget en nooit ver jaardagen vergeet. En hoewel de kinderen uit het gezin Brinkman inmiddels zo groot zijn dat ze al alleen op vakan tie gaan, hebben ze nog geen uitgesproken politieke idee ën, aldus Janneke. Zo staan ze bijvoorbeeld „heel neu traal" tegenover het idee van een sociale dienstplicht, waarvan overigens niet al leen vader Elco maar ook moeder Janneke een fervent voorstander is. „Het lijkt me ook voor hen erg leuk dat je iets meemaakt waar je anders geen gelegenheid voor krijgt". Onderzoek De 9-jarige Hugo haalt diep adem alvorens in een glazen buisje te blazen. In de Arnhemse burgemeesterswijk is gisteren onder honderd be woners een onderzoek gestart naar de eventuele gevolgen van bodemverontreiniging in de wijk. De bewoners wonen op de plaats waar vroe ger het chemisch textielreinigingsbedrijf Neproma was gevestigd. FOTO: anp DAM - Het Nederlands Bont Instituut (NBI) mag het 'an gefokte pelsdieren niet als „uitstekend" kwalificeren, e van Beroep van de Reclame Code Commissie heeft een de Bont voor Dieren erkend. Begin dit jaar diende Bont 'n een klacht in bij de commissie tegen reclame-uitingen IBI. Voor Bont voor Dieren was het onacceptabel dat bont jisch werd gepresenteerd en dat de consument werd voor in dat de gezondheid en het welzijn van dieren op bontfok- uitstekend" is. De Reclame Code Commissie erkende in dit jaar de klacht voor een deel. Produktie en verwerking t mocht niet als ecologisch worden aangemerkt. Volgens de Bie speelde het NBI daarmee op ontoelaatbare wijze in op lemend milieubewustzijn. Het benadrukken van een uit- - ie gezondheid werd echter oorbaar geacht. Het College van k> "peelt nu het eerdere oordeel van de Code Commissie ver- Volgens het college kan het NBI niet aannemelijk maken aanzien van het welzijn van de dieren in de pelsdierhoude- Bbruik van de term „uitstekend" gerechtvaardigd is. UTRECHT Het optreden van trombose in een been zon der dat daar een aanwijsbare oorzaak voor bestaat, kan het eerste symptoom zijn van kan ker. Bij ongeveer 9 procent van de desbetreffende patiënten ont staat binnen twee jaar een kwaadaardige tumor. Bij een terugkerend „onbegrepen trombosebeen" loopt dat per centage zelfs op tot 17. Dit blijkt uit een onderzoek van stollingsarts dr. T. Lensing van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. Hij heeft in hpt kader van een gezamen lijke studie van het AMC en de Universiteitskliniek van Padua (Italië) twee jaar lang 250 men sen gevolgd die plotseling trom bose in een been hadden gekre gen. De resultaten zijn vandaag gepubliceerd in het vakblad The New England Journal of Medicine. Zo'n 20.000 Nederlanders krij gen jaarlijks een trombosebeen. Bij de helft tot driekwart van hen kan de arts geen duidelijke oorzaak vinden. Bekende oor zaken zijn verwondingen, ope raties, zwangerschap of langdu rige bedlegerigheid. Patiënten bij wie de oorzaak aanwijsbaar is lopen geen verhoogd risico. Maar de kans op kanker blijkt aanzienlijk groter als de oor zaak van de trombose onduide lijk blijft. Volgens Lensing zijn deze patiënten door dit onder zoek de best gedefinieerde risi cogroep voor kanker geworden. Verschillende typen kanker kunnen leiden tot een verhoog de stollingsneiging van het bloed. Dat komt waarschijnlijk doordat tumorcellen zorgen voor een verhoogde produktie van stoffen die het evenwicht tussen stolling en anti-stolling in het lichaam in de war bren gen. DEN HAAG Geen enkele zichzelf respecterende samenleving mag discriminatie toestaan. Iemand die discrimineert, tast een van de pijlers van onze democratische rechtstaat aan. Dat zei mi nister Dales van binnenlandse zaken gisteren in de Tweede Kamer bij de overhandiging van de Algemene Verklaring tegen Rassen discriminatie aan kamervoorzitter Deetman. De verklaring, die ondertekend is door een groot aantal politieke en maatschappelijke groeperingen komt voort uit een vorig jaar door de Tweede Kamer aangenomen motie-Beckers/Bolkestein. De Kamer verzocht toen de regering het initiatief tot een dergelij ke verklaring te nemen. Dales wees er op dat er naast brede afwijzing van discriminatie ook verontrustende verschijnselen zijn. Zo wordt de hoge werkloos heid onder allochtonen niet alleen veroorzaakt door de achter stand in schoolopleiding. „En dan is er nog die sluimerende halfhartigheid. Er is aan de bor reltafel en in de kantines vaak wel erg veel begrip voor discrimine rende uitlatingen en gedragingen. Ik vindt het absoluut ongepast om over de ruggen van anderen heen, of het nu Turken, Surina- mers, Marokkanen of Nederlanders zijn, je eigen populariteit te willen verhogen". KONINKLIJK HUIS 16 oktober Prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven wonen tot maandag in Ierland de vie ring van het derde eeuwfeest van het Handvest van de The Royal College of Physicians of Ireland bij. Idoor JANET FEENSTRA HUIZEN Ziekenhuizen moet wettelijk worden verplicht in een protocol vast te leggen hoe zij omgaan met orgaandonatie. Dat geeft artsen houvast bij de benadering van de nabestaan den van potentiële orgaandono ren en leidt er bovendien toe dat meer organen en weefsels beschikbaar komen. Deze suggestie is afkomstig van de WD-fractie in de Tweede Kamer. Volgens WD-kamerlid Terpstra is de introductie van zo'n protocol voor orgaandona ties 'cruciaal' voor het wegne men van obstakels bij de om gang met nabestaanden, bevor dert het een 'positieve houding' onder de artsen en heeft het een 'spectaculair effect' op de nood zakelijke vergroting van het or gaanaanbod. Terpstra, die het voorstel giste ren lanceerde in Huizen ter ge legenheid van de Nationale Do nordag, geeft als voorbeeld de introductie van een zogeheten 'donatieformulier' in het Mer- wede-ziekenhuis in Dordrecht. „Daardoor wordt structureel een werkbaar protocol gevolgd, als steun in de rug voor de me dische beroepsgroep, met zeer positieve resultaten". Het lijkt de WD daarom 'alleszins ge rechtvaardigd' te pleiten voor een verplicht protocol voor alle ziekenhuizen. Daarnaast stelt Terpstra voor niet langer te spreken over de bestaande donorkaart of -codi cil, maar te werken met een 'do nor-registratieformulier'. Dat bevordert volgens haar dat, als straks iedereen boven de 18 jaar wordt gevraagd schriftelijk te laten weten of men orgaan donor wil zijn, zo'n formulier ook daadwerkelijk wordt terug gestuurd. Ook wil Terpstra dat er wordt gezocht naar mogelijkheden om mensen, die zich niet als or gaandonor hebben laten regis treren, na verloop van tijd nog eens 'aan hun jasje te trekken'. Dat zou bij voorbeeld kunnen door middel van een doorlopen de voorlichtingscampagne. Vogelbescherming wil totaalverbod op de wildvang ZEIST De Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Vo gels wil dat er in de hele EG een totaalverbod komt op de import en export van in het wild gevan gen vogels. Alleen als het in het belang van een soort of van een populatie is, zou de handel nog kunnen worden toegestaan. De handel in wilde, exotische vogels brengt het voortbestaan van verscheidene soorten en po pulaties in gevaar, zo blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van Vogelbescherming Neder land is verricht. Vogelbescher ming vermoedt dat er jaarlijks over de hele wereld vier tot tien miljoen wilde vogels verhan deld worden. Dat is twee keer zoveel als het aantal vogels dat geregistreerd wordt in het ka der van een internationaal ver drag, dat echter alleen betrek king heeft op beschermde vo gelsoorten. Daarbovenop komt de illegale handel die zich voor al lijkt te richten op zeldzame en bedreigde of zelfs ernstig be dreigde, vaak wettelijk be schermde soorten. De omvang van het illegale circuit is onbe kend, maar wordt geschat op een derde van de totale handel, die een jaaromzet van ongeveer tien miljard gulden haalt. Ne derland is nog steeds een van de bèlangrijkste deelnemers aan de internationale vogelhandel. Volgens Vogelbescherming draagt de internationale, illega le handel voor minstens negen procent bij aan de achteruit gang van alleen al de zeldzame soorten. Zeker 41 soorten wor den door de handel direct met uitsterven bedreigd, aldus het rapport. Tot nu toe vinden de meeste grote, internationale natuurbe schermingsorganisaties dat de vangst van wilde vogels geoor loofd is zolang het voortbestaan van de soorten daardoor niet in gevaar komt. Maar inmiddels, zegt Vogelbescherming, is dui delijk geworden dat deze bena dering in de praktijk onvol doende werkt. Van de meeste verhandelde soorten is de om vang van de wilde populatie 'niet of onvoldoende bekend, met als gevolg dat het beginsel van de 'duurzame ontwikke ling' te weinig garanties voor bescherming biedt. De nieuwe EG-wetgeving die in voorbereiding is, gaat Vogelbe scherming Nederland niet ver genoeg, omdat die de handel in levende, wilde vogels blfjfl toe staan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3