Forum wil religieuze video bevorderen li Anti-abortusactivisten keren zich tegen Clinton Geestelijk Leven/ Opinie Paus ergert zich aan verdeeldheid katholieken Haïti Begrip voor zorgen joden over geweld Jeugd leidt kerkdienst COMMENTAAR Debat ontkracht 21 Leidse Courant i donderdag 15 oktober 1992 Bondskanselier Helmut Kohl: BONN Bondskanselier Helmut Kohl heeft be grip voor de groeiende zorg onder de joden in Duitsland over het rechts-extremistisch geweld. Hij is het eens met de voorzitter van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland, Ignatz Bubis, dat „met alle noodzakelijke hardheid" tegen dit geweld moet worden opgetreden. Dat blijkt uit een gezamenlijke verklaring die gisteren is ver-, spreid na een gesprek tussen Kohl en Bubis, die kortgeleden Heinz Galinski als voorzitter van de raad is opgevolgd. Bubis heeft Kohl bedankt voor diens krachtige veroordeling van het geweld, sinds er in augustus met de aanvallen op een asielzoekerscentrum in het Oostduitse Rostock voor de tweede keer in een jaar een golf van rechts-extreem geweld op gang is gekomen. Kohl en Bubis waren het er ook over eens dat misbruik van het asielrecht moet worden bpstreden. Maar er mag niet de indruk ontstaan dat een wijziging van de asielwet, waarover de drie regeringspar tijen in Duitsland het gisteren eens zijn gewor den, „onder druk van de straat" tot stand is ge komen. Centra van asielzoekers zijn het afgelo pen jaar het belangrijkste doelwit geweest van het rechts-extreem geweld. Het geweld heeft ech ter soms een antisemitische lading gekregen Eind september werd een monument ter herden king van de joodse slachtoffers van het voormali ge concentratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn in brand gestoken. Christenen voor Israël vraagt CDA opheldering leder begin is moeilijk vooral het begin van het einde. NIJKERK - De organisatie Christenen voor Israël vraagt het CDA-partijbestuur ophel dering over de uitlatingen van de CDA-Europarlementariër ir. J. Sonneveld. De christen-de mocraat had tegenover een me dewerker de joodse lobby 'gajus en leugenaars' genoemd. Tegenover zijn fractievoorzit ter J. Penders verklaarde Son neveld dat hij Christenen voor Israël bedoelde. Het CD A-be stuur distantieerde zich in een verklaring van Sonnevelds uit spraken, maar zag verder geen reden stappen tegen de parle mentariër te nemen. Het be stuur van Christenen van Is raël wil nu weten waarom het partijbestuur die opmerking van Sonneveld accepteert. Het bestuur vergaderde gisteren. Het verwacht per ommegaande antwoord op de brief aan het CDA-bestuur, aldus penning meester P.J. Hovestad. Hij wil niet zeggen welke stappen het bestuur onderneemt indien Sonneveld zijn woorden niet te rugneemt. UTRECHT Een docent maatschappijleer moet niet langer een toevallige repor tage over Ethiopië overne men van de televisie, maar kan beter een gerichte video over honger in de wereld aanschaffen. Dat vinden de organisatoren van het derde Wereldforum voor Religieu ze en Educatieve Video, dat volgende week in Driebergen wordt gehouden. Het forum wordt georganiseerd door de internationale katholie ke organisatie yoor film en au diovisuele zaken (OCIC), de we reldassociatie voor christelijke communicatie (WACC) en de Stichting Kerk en Wereld. Een belangrijk onderdeel van het forum is de zogenaamde vi deomarkt. De oud-journalist K. Middelhoff, één van de organi satoren: „De videomarkt is een internationale markt waar alles wat er op videogebied bestaat over religie en educatie, wordt bekeken en verhandeld. Er vindt een uitwisseling plaats van kennis en programma's. Al lerlei organisaties, waaronder de BBC en de Verenigde Naties, bieden video's aan over tal van onderwerpen." Volgens drs. H. Hoekstra van de OCIC worden religieuze en educatieve video's steeds be langrijker. „Overal in de wereld zie je de belangstelling voor dit soort video's toenemen. Voor het forum hebben zich bijvoor beeld driehonderd mensen uit de hele wereld aangemeld. Naast de videomarkt worden er 'vie wings' georganiseerd. Hoekstra: „De viewings vinden plaats in aparte ruimtes, waar producenten en consumenten de tijd hebben om rustig de vi deo's te bekijken en te beoorde len." Een derde onderdeel van de bij eenkomst zijn de symposia. Ie dere dag is er één thema aan de orde, waarover mensen uit di verse werelddelen hun licht la ten schijnen. Enkele thema's zijn: 'Nationalisme en religie in Europa', 'Video en geloofstaal', 'Video en evangelisatie' en 'Vi deo en lokale communicatie'. Iedere avond wordt er een vide ocafé ingericht, waar naar aan leiding van een vertoonde video kan worden gediscussieerd over de kwaliteit, opzet en uitwer king van de vertoonde thema's. Hoekstra: „Op deze manier wil len we een bezinning oproepen en de mensen een kritisch be wustzijn bijbrengen." De doelgroep van het forum is afhankelijk van het thema. Hoekstra: „Als we praten over nationalisme verwachten we bij voorbeeld journalisten, maar op een discussie over geloofsover dracht komen natuurlijk meer theologen af'. Aan het eind van iedere dag wordt één van de vertoonde video's beloond met een prijs van duizend dollar. Een onafhankelijke jury kiest aan het eind van het wereldfo rum een 'video van de week'." Franciskaanse Vredeswacht De Franciskaanse Vredeswacht hield gisteren op het Binnenhof in Den Haag haar laatste vredeswacht. In december 1988 werd met de weke lijkse wake begonnen. FOTO: ANP WASHINGTON - De tegen standers van abortus die zich hebben verenigd in de organisa tie 'Operatie Redding', hebben de christenen in de Verenigde Staten opgeroepen bij de ko mende presidentsverkiezingen op George Bush te stemmen. Een stem voor de democrati sche kandidaat Bill Clinton is een „zonde tegen God", waar schuwt de oprichting van de or ganisatie, Randall Terry, in een brief aan 25.000 predikanten. Clinton is voor de instandhou ding van het recht op abortus. Bush wil abortus verbieden. 'Operatie Redding' is vooral be kend geworden door blokkades van abortusklinieken. Tegenover het persbureau van de Amerikaanse baptisten zei Terry dat ongeveer de helft van de evangelische christenen een potentiële stemmer op Clinton is. Zij laten zich daarbij vooral leiden door de slechte economi sche toestand in de Verenigde Staten. Het is de Amerikaanse kerken bij wet verboden hun steun voor een kandidaat uit te spre ken. Conservatieve prote stantse kerken en vele rooms- katholieke bisdombladen heb ben echter duidelijk gemaakt dat kiezers hun stem moeten la ten bepalen door de houding die de kandidaten tegenover more le kwesties als abortus, herin voering van het gebed op de scholen en 'gezinswaarden' in nemen. Bush is bijvoorbeeld niet alleen een tegenstander van abortus, maar pleit ook voor invoering van het gebed op de scholen. Werkbegeleiding voor nieuwe predikanten nodig MIDDELBURG - Er is drin- gend behoefte aan werkbegelei ding en bemiddeling voor afge studeerden van HBO-opleidin- gen theologie. Dat constateert de Commissie voor het beroe- pingswerk van de Nederlandse Hervormde Kerk in haar ver slag over de jaren 1991- 1992. Steeds vaker doen HBO'ers een beroep op de Commissie als zij een betaalde baan in een ge meente zoeken. De Nederland se hervormde kerk heeft met een aantal HBO-opleidingen contracten afgesloten om aan het einddiploma een kerkelijke bevoegdheid te verbinden. RUINEN Dominee A. For- rer in het Drentse plaatsje Ruinen heeft zondag een vrije dag. Niet de predikant leidt 's och tends de dienst in de hervormde kerk, maar de jeugd van het dorp. De dominee hoopt hier mee het kerkbezoek door de jeugd te bevorderen. Dat staat op een laag pitje. De bijzondere kerkdienst is het resultaat van een gesprek tussen de dominee, enkele jeugdleden en een jeug- douderling. De predikant bood aan om zijn plaats voor één zon dag beschikbaar te stellen aan de jeugd. Die kan zelf aangeven hoe zij een kerkdienst wil bele ven. De kerkdienst begint om half elf. Een half uur later dan normaal, omdat jongens en meisjes gewend zijn op zondag ochtend uit te slapen. IKON wil 'Temptation' toch uitzenden HILVERSUM - Ondanks het protest van enkele honderden mensen en organisaties zal de IKON de film 'The last tempta tion of Christ' (De laatste ver zoeking van Christus) van re gisseur Martin Scorsese uitzen den. De uitzending is gepland voor het voorjaar en maakt deel uit van een reeks films waarin het Jezusbeeld wordt onderzocht. De IKON heeft besloten een en quête te houden onder de men- pen en organisaties die schrifte lijk bezwaren tegen het uitzen den van de film 'The last temp tation of Christ' naar voren hebben gebracht. Daartoe zal hun eerdaags een vragenlijst worden gestuurd. De omroep wil de resultaten van de enquê te gebruiken in het project over de beeldvorming van Jezus in speelfilms. SANTO DOMINGO - Paus Johannes Paulus II heeft de rooms-katholieken in Haïti op geroepen tot gehoorzaamheid aan de overwegend conservatie ve bisschoppen. De kerk in Haï ti is verdeeld tussen voor- en te genstanders van de verdreven president van het land, de priester en bevrijdingstheoloog Jean Bertrand Aristide. De paus vroeg op de voorlaatste dag van zijn bezoek aan de na burige Dominicaanse Repu bliek een afvaardiging van Haï- tiaanse kerkelijke leiders in het Frans, waarom zij geen einde maken aan hun „onvruchtba re" verdeeldheid. Onder de 34 leiders was slechts een aanhan ger van Aristide: een van de ze ven aanwezige bisschoppen. Het Vaticaan heeft nooit op goede voet gestaan met Aristi de, die in december 1990 tot president werd gekozen en tien maanden later door militairen ten val werd gebracht. Eerder dit jaar werd het Vaticaan de enige staat ter wereld die in fei te het door de militairen ge steunde regime van Haïti er kende. De nieuwe nuntius bood toen zijn geloofsbrieven aan aan het nieuwe bewind, hoewel alle andere buitenlandse diplo maten in het land contacten met het bewind uit de weg gaan. Volgens een diplomaat wilden de kerkelijke leiders met de paus spreken over hun voortdu- BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Haatten A.J. Schalkoort te Delft. Beroepbaar ds. A.H. Drost, Vrijheids laan 12,7876 GK Valthermond. HET voorstel van de gehele oppositie om de tweede van de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kan stellen is uitzonderlijk en binnen ons staatsbei eerder voorgekomen. De oppositie constateerde gist het kabinet onvoldoende feiten op tafel legt om beeld van het regeringsbeleid voor 1993 te krijgen, binet dat deze kritiek op zijn bordje krijgt mag dat g een schrobbering opvatten. Het was namelijk nii een mooi 'nummer' van de oppositie. Ook SGP, RPF steunden het voorstel van de WD-leider. En ties zijn bepaald niet gauw geneigd om staatsrecl stunten. Maar de premier kon niet duidelijker zijne Macro Economische Verkenningen waar de Miljoe op is gebaseerd achterhaald zijn. Hij wilde ook nieti zijn, omdat hij de gevoelige discussie over het niet-fi terrein van de politiek, zoals de wao, mijdt totdat ei jaar daadwerkelijk over beslist moet worden. Det kreeg de argumenten voor uitstel met dozijnen tege gereikt door het kabinet en de regeringspartijen PvdA. Premier Lubbers zei bijvoorbeeld dat elk vooi de oppositie voor nieuwe bezuinigingen welwillend overwogen, maar dat alle ideeën voor nieuw beleid kosten geen kans maken. POLITIEK bedrijven is afwegen. Daarom is het bruik bij elk wijzigingsvoorstel een financiële dek! te geven om te voorkomen dat de oppositie goede sii met een leuk maar onbetaalbaar plan. Dan is het e van politieke onbeschaafdheid wel de dekking (bez elders op de begroting) over te nemen, maar met de het voorstel de kachel aan te maken. Het kabinet v ren min of meer in zijn eigen zwaard. De dreigend valler die het Centraal Planbureau voorspelt, is zi dikt dat de Kamer het gevoel kreeg dat Nederlan misch aan de rand van de afgrond is komen te st vooral het CDA liep voorop de ernst van de tegenvi te prijzen. Het was er als de kippen bij om nieuwe t pende ombuigingen te vragen. Als het kabinet da gens niet uitsluit en zelfs waarschijnlijk acht, dan 1 daarmee zelf zijn begroting op voorhand aan het v gebracht. HET gaat niet slechts om 'een verhoogd risico va vallers', zoals Lubbers dat gisteravond noemde. Ze als het kabinet de compensatie voor uitkeringsgerei wil aanpassen (nu nog 2,5 procent), voorgenomen bi verlagingen misschien bijstelt en mogelijk op bepai ten fors moet bezuinigen. Oppositievoeren tegen n kend beleid is zinloos. Daarom wilde zij pas verder ren als er nieuwe cijfers op tafel liggen, CDA en F ben die mogelijkheid tegengehouden, hoewel er get houdend argument werd aangedragen. Blijkbaar ook CDA-fractievoorzitter Brinkman aan de valid de voorliggende Miljoenennota, omdat hij het ove van de Algemene Beschouwingen in de Eerste Kaï Ook al heeft de Tweede Kamer daar geen enkele schap over, toch gaf hij daarmee wél aan dat er ot ogen iets voor uitstel te zeggen is. Het echte debat nu over enkele weken spreiden. Volgende week bui mer zich over het Verdrag van Maastricht, drie we volgt de (herhaling) van de financieel-economische wingen als de nieuwe cijfers bekend zijn en weer ken later staat de aanpassing van de wao op de Daarmee zijn de officiële Algemene Beschouwinger daag worden voortgezet, gedegradeerd tot een nummer voor de bühne. Voor minister Dales van landse Zaken is het in elk geval te hopen dat ze van behoorlijke stretcher naast haar stoel mag zetten comfortabeler te kunnen dutten dan gisteren. Aan l cretaris van defensie Van Voorst tot Voorst was gü zien dat ook hij daar graag gebruik van wil maken. rende moeilijkheden met de 'Kleine Kerk' in Haïti, een groep priesters en leken die Aristide bij de presidentsver kiezingen hebben geholpen. De 'Kleine Kerk' beschuldigt de meeste bisschoppen ervan de corrupte heersende elite in het land te steunen. De bisschoppen zouden boven dien hopen dat het Vaticaan bij de Organisatie van Amerikaan se Staten aandringt op ophef fing van het handelsembargo tegen hun land. De OAS stelde dit embargo in om de militairen te dwingen Aristide als presi dent te laten terugkeren. In een open brief schrijven 77 priesters en 200 religieuzen in Haïti „zeer verstoord" te zijn over de „onverhulde steun die het Vaticaan sinds de staats greep geeft aan degenen die zich de macht hebben toegeëi gend." De paus heeft gisteren zijn be zoek aan de Dominicaanse Re publiek, de 56e buitenlandse reis in successie die in het teken stond van vijfhonderd jaar christendom in Amerika, afge sloten met een oproep aan de inwoners van Latijns-Amerika, „het continent van de hoop", om het derde millennium moe dig en vastbesloten in te gaan. Zij moeten „in de wereld het licht uitstralen van het geloof dat ze vijf eeuwen geleden heb ben ontvangen", meende de paus. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ommen J. Wesseling te De Lier i.c.m. Maassluis; te Vleuten-De Meern R M Meijer, kandi daat te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Klaaswaal L. Blok te Nun- foidóc&Mj/ta/nt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie. Apothekersdijk 34. Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 -132221,070-3190 933 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met t vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. W C Leune (tel. 070 - 3190 808). Leiden en omgeving (tel 071 -144 046/047/48/49): G - J. Onvlee (chef-rt F Buurman, K van Kesteren, R Kleijn. drs R. Koldenhof. M Kroft, drs. J T. Pieters en M. Roso. j( Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) 'l A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen,|j Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): drs. P v, Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka. Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800), sport (tel. 070 -? en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binif Haagsche Courant. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebie - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Uit dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nei Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. Kl M van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit H. B" (chef), H B. Bijleveld, drs. J Feenstra, D J. Hofland, K. Jonker, P. Koop! G. Korevaar, D W van Rietschoten, C P. Visser en K van Wees Algema nator: J A.L M. Timmers - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs. D J van den Bert (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de( (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel). W (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van' (Belgrado), F. Wijnapds (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve! publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaf M. deCocq L 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6 Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 08.30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19.00 u 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905 Telefax 071 - ié lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 4, 3902 702 E Bankiers R ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 6 Priesterlijke zegen Honderden joden bedekfen gisteren bij de Klaagmuur in Jeruzalem hun hoofden met gebedsshawls om gezegend te worden door de Cohanim, de kaste van joodse priesters die gisteren bijeen was in verband met het Tabernakelfestival. fotO:AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2