Mensen Homo verlost uit de hunkerbunker 15 Ingrid onderzoekt aids-remmer DE WARE LIEFDE SHOW KIST Moeder Ds Leidse Courant donderdag 15 oktober 1992 VlLLEM PEKELDER aar iedereen het tegen woordig te druk heeft met werken, wordt de ideale le venspartner niet meer ge- >nin het café, op de tennisbaan isvloer, maar in Hilversum. De isie is het nieuwe jachtterrein Sden van de drukbezette bewo- [an de vrijgezellenflat. Maar wie 1st de homo en lesbo uit de 'hun- Lnker'? Niet Hilversum of Aals maar Amsterdam, wordt nog tot en met zaterdag Kleine Komedie 'De ware lief- >w' opgevoerd, waarin jongens ingens en meisjes aan meisjes ;ngekoppeld. Geen doorsnee maar een parodie op wat in het elkaar wordt geflanst. Want lke Hilversumse koppelquiz in de kandidaten uit het pu- geplukt, en mogen ze tussen bet bezemhok in om 'het' alvast Ikaar te proberen? En welke how wordt onderbroken door sbische, erotische act, opge- door twee mooi meiden, die chzelf zeggen: 'God schiep m Natasja en Hij zag dat het vas'. iw kent meer gewaagde mo- in. Bij voorbeeld als Hans van 'Wij brengen niet alleen amusement, maar willen ook seksualiteit en safe seks bespreekbaar maken. Aids is een zaak dat erg leeft in onze cast. Niet alleen omdat Geert eraan is overleden, maar ook omdat we acteurs hebben die besmet zijn met het hiv-virus'. der Togt het podium opkomt. De 'grootste raddraaier van Nederland' is ingehuurd om het 'liefdesrad van fortuin' in beweging te zetten. En dat op een ogenblik dat het publiek nog maar net is bekomen van Jac ques Herb met zijn twintig jaar oude, tragische hit 'Manuela'. Nog steeds een tranentrekker, maar die Van der Togt blijft maar giebelen. Vooral als hij zegt dat hij graag een epileerapparaat zou winnen, of als hij aan het flirten is met Beestje Freek. Die is een van de vele mede werkers aan deze show die verder sprekende namen bevat als Viola Voila, die haar beautyfarm op Goe- ree-Overflakkee opgaf om bij 'ware liefde' te kunnen gaan werken, Vera Springveer, Coby Genezijde en moe der Bep von Zelluf. Deze drie traves tieten zien zichzelf als de voortzet ting van de enkele maanden geleden aan aids gestorven Hellun Zelluf, alias Geert Vissers, die is begonnen met de gay dating shows. „Helen was als echte diva onvervangbaar. Wij zien onszelf meer als de 'golden girls' van de relatiebemiddeling", zegt moeder Bep na afloop van de nogal matig bezochte première. De voorstelling kent mooie en komi sche gedeelten, maar ook zwakke. Mooi is het lied ter nagedachtenis van Geert, komisch is vooral Vera Springveer, die een beschamend ge brek aan interesse in de 'huwelijks'- kandidaten tentoonspreidt. Dat gaat dan in de trant van: 'Wat doe je?' 'Ik studeer'. 'Gut'. Of: 'Ik houd van mo derne kunst'. 'Daar kun je zeker veel Van jezelf in kwijt'. Een zwak punt is, naast de ordinaire humor die niet altijd leuk ordinair is, de lange duur van de show. De voor stelling verliest enorm aan vaart doordat ze iedere keer wordt onder broken door optredens Van artiesten foto Maurice Nelwan De 'golden girls' van de relatiebemiddeling Coby Genezijde (links) en moeder Bep von Zelluf vallen duidelijk voor Hans van der Togt. of slecht verstaanbare reclamebood schappen. Het geheel krijgt daar door af en toe een wat amateuris tisch karakter. De reclame vormt echter een wezenlijk onderdeel van 'De ware liefde show', want daarmee wil de cast het merendeels homosek suele publiek op het hart drukken bij het vrijen condooms of beflapjes te gebruiken. Bep von Zelluf: „Wij brengen niet al leen amusement, maar willen ook seksualiteit en safe seks bespreek baarder maken. Aids is een onder werp dat erg leeft in onze cast. Niet alleen omdat Geert eraan is overle den, maar ook omdat we acteurs hebben die besmet zijn met het hiv- virus". Von Zelluf is zich er terdege van bewust dat aids net zo goed een probleem is voor hetero's. „We zou den daarom graag op tournee gaan door het land, al was het alleen al om uit de kosten te komen. We hebben Van der Togt en Herb er ook bij be trokken om een breder publiek te trekken, maar helaas zit dat er op dit moment nog niet in. Gelukkig ko men we in Amsterdam via Salto wel op de kabel, zodat we ook de taxi chauffeur en de bakker bereiken. Die kunnen dan meteen zien dat ho mo's ook leuke mensen zijn". Arnold Schwarzenegger Noraly Beyer Schwarzenegger als columnist De e Oostenrijkse acteur Arnold Scharzenegger zal binnenkort behalve als acteur, body-builder en restaurateur ook zijn kunnen tonen als een soort lieve Lita. Volgens het Amerikaanse blad Variety heeft het weekblad USA Weekend Schwarzenegger gecontracteerd voor een column, die met ingang van 18 oktober gepubliceerd gaat worden. In de column zal Schwarzenegger vragen beantwoorden over trainen en fitness. Boek Noraly Beyer een jaar uitgesteld He .et boek 'Verscheurde ziel' van tv-nieuwslezeres Noraly Beyer, dat in november had moeten verschijnen, zal pas over een jaar op de markt komen. Dit onverwachte besluit heeft uitgeverij Bzztöh na samenspraak met de auteur genomen. Het manuscript was persklaar, maar op het laatste moment ontstonden er problemen over de inhoud. Het boek bevat een aantal interviews die Beyer in Suriname heeft gehouden met nabestaanden van de vijftien personen die op 8 december 1982 tijdens de zogenaamde 'decembermoorden' in Paramaribo in Fort Zeelandia om het leven werden gebracht. Deze gebeurtenis heeft uiteraard tot diepe trauma's onder de bevolking geleid en is nog lang niet van haar actuele gevoelswaarde ontdaan. En dat is dan ook de reden van het niet- verschijnen van Beyers boek tien jaar na dato: een van de geïnterviewden verbood op het laatste moment de publikatie, omdat deze persoon van plan is een reis naar Suriname te maken en daar ernstige moeilijkheden vreest. Noraly Beyer zelf is op reis en niet bereikbaar voor commentaar. De Golden Earring mag toch optreden De e popgroep Golden Earring mag op 14 november toch in IJsselmuiden optreden. Na eerder flinke kritiek uit de gemeenteraad te hebben geïncasseerd, heeft burgemeester Markus Markusse toestemming gegeven voor het concert. Aanvankelijk was het De nieuwe Rubens? De Columbiaanse beeldhouwer Fernando Botero poseert even naast een van de enorme werken die op dit moment de Champs Elysée in Parijs sieren. Dertig van deze gevaarten zijn langs de beroemdste wandelroute van Europa in stelling gebracht. verzoek voor een concert in de manege van de Deltaruiters afgewezen in verband met te verwachten geluidsoverlast. De burgemeester kreeg echter voor de voeten geworpen dat desnoods het hele dorp was afgezet als Golden Earring een kerkkoor was geweest. Zweedse film over Nobel Zweedse regisseur Vilgot Sjoman gaat het leven van Alfred Nobel, de uitvinder van dynamiet en grondlegger van de Nobel-prijs, verfilmen. Hij is bezig met een scenario dat de mens achter de naamgever van deze prestigieuze prijs moet tonen. Nobel stond aan het hoofd van een gigantische multinationale ondernemingen heeft een enorm fortuin nagelaten toen hij ongetrouwd stierfin 1896. In zijn testament bepaalde hij dat het geld gebruikt moest worden om bijdragen aan de wetenschap, literatuur en de vrede te belonen. De film moet een nieuw licht werpen op Nobels minderwaardigheidscomplex en zijn mislukte liefdesrelaties tegenover zijn succes in de wetenschap en de industrie. Ze heeft de afgelopen jaren heel wat frus traties weggefietst: Ingrid Molema (27), afkomstig uit Wildervank en werkzaam aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Tijdens haar onderzoek naar een doel treffender werking van het aids-rem- mend geneesmiddel AZT botste zij op heel wat muren, die zich als grenzen van haar kennis manifesteerden. Ze stapte dan op de fiets (Ingrid is een verwoed tri- athlete) en stampte een paar uur door het Groningerland. Om soms terug te ko men met het Eurekagevoel De worstelingen hebben uiteindelijk ge leid tot een proefschrift dat als titel heeft 'De aflevering van het anti-HIV medicijn AZT aan T-lymphocytes (bloedcellen) door middel van neoglycoproteïne- (sui ker-eiwit-) transporteurs'. Dallas Ingrid Molema promoveert morgen aan de Groningse universiteit tot doctor in de farmacologie. Daarna vertrekt ze voor driejaar naar Dallas in de Verenigde Sta ten, waar ze in het 'Immunobiologie Cen ter' van de Universiteit in Texas met me dicamenten gaat werken. Het leren ging haar voortreffelijk af. Na het gymnasium b in Veendam studeerde zij in Groningen farmacie. Toen deze stu die was afgrond, besloot zij om promotie onderzoek te gaan doen. Molema had altijd met haar studie iets concreets voor ogen. „Ik wilde me bezig houden met op de praktijk gericht onder zoek. Voor iets theoretisch voelde ik niet". Werkgroep In de zomer van 1988 begon ze aan het onderzoek met AZT. Ze zat in de werk groep 'Farmacokinetiek en drug delive ry' van het Universitair Centrum voor Farmacie. Wat Molema wil is een methode ontwik kelen, waardoor het medicijn AZT effec- foto HansTielman 'Of het echt bij de mens werkt, moet nog blijken', zegt Ingrid Molema. tiever gaat werken. Zij heeft geprobeerd hiervoor een drager - een transporteur - te ontwikkelen, die het geneesmiddel al leen laat doordringen in de cellen die met het hiv-virus zijn besmet. De transporteur bestaat uit eiwit en sui kers. Aan deze transportmoleculen werd het geneesmiddel AZT gekoppeld. In Nederland wordt verder geen onder zoek gedaan naar het rechtstreeks stu ren van AZT naar de bloedcellen met be hulp van-suikerei witten. Het geneesmid del, waardoor aids-patiënten hun leven tussen de twee en vierentwintig maan den kunnen rekken, werkt na inname in principe op alle cellen, zowel de zieke als de gezonde. Bijwerkingen Hierdoor ontstaan er veel bijwerkingen. Bovendien scheidt het lichaam het medi cijn vrij snel weer uit. Zodoende moet er veel en vaak worden gebruikt. Ingrid Molema zegt dat haar navorsin gen niet direct zullen leiden tot een mid del waarmee aids kan worden genezen. Ze hebben als doel om cellen, die door het hiv-virus zijn aangetast, beter te berei ken met het sinds jaren gebruikte middel AZT. Er zal nog heel veel onderzoek moeten volgen. „Er is een eerste stap gezet. Het echte resultaat zal pas over vijf of tien jaar kunnen blijken." Proeven Ingrid Molema benadrukt dat het om re- ageerbuisproeven gaat. Dus,alleen nog in het laboratorium. Ook zijn er experimen ten met ratten uitgevoerd. Verdere stu die is nog nodig voordat haar methode met AZT op mensen kan worden uitge probeerd. Pas dan kan de conclusie wor den getrokken of Molema echt een nieu we stap heeft gezet op de weg om.de ziek te aids te bestrijden. „De reageerbuisproeven zien er hoopvol uit. Hoe het in het menselijk lichaam zal gaan is nog maar de vraag'zegt de on derzoekster. Ingrid Molema verwacht niet dat zij nu een middel heeft gevonden dat tot com plete genezing van aids kan leiden. „Ik denk dat er nooit een echt geneesmiddel in de letterlijke zin van het woord komt. Wel zal het steeds beter lukken om door een combinatie van behandelingen de ziekte draaglijk te maken. En wellicht zal het lichaam zich op den duur zelf kunnen weren tegen het virus". Mimi heeft haar eerste auto klaar Vrouwen en auto's. Wordt daar in de harde kern van mannelijke autolief hebbers nog altijd schamper over ge daan? Niet in Detroit. Dezer dagen is de eerste door een vrouw ontworpen auto, de Ford Probe voor het model jaar 1993, gepresenteerd. De 46-jari- ge Mimi Vandermolen - duidelijk van Nederlandse afkomst - ontwierp het model, dat gezamenlijk door Ford en het Japanse Mazda wordt gebouwd. „Ik heb echt helemaal nooit proble men gehad", zegt Vandermolen over de mannenwereld waarin zij zich al jaren beweegt. In 1970 kwam ze als eerste vrouwe lijke ontwerper in dienst bij Ford. Ze is hoofd van de concept- en ontwerp- studio's voor kleine auto's en gaf lei ding aan het team dat de Ford Probe ontwierp. Eindjaren tachtig had zij dat model klaar. In 1988 was ze een jaar in Japan om daar met de inge nieurs van Mazda de laatste hand te leggen aan het model. Haar interesse voor auto's dateert van haar kinderjaren in Nederland, waar zij is geboren. Haar vader deed fanatiek aan motorracen en gaf zijn dochter dinky toys in plaats van pop pen. Mimi hielp graag mee als haar vader aan zijn motor sleutelde. Toen ze vijf was verhuisde de familie naar Canada, waar Mimi aan de universi teit van Ontario industrieel ontwer pen studeerde. Driejaar geleden liet zij een filmpje maken voor haar mannelijke colle ga's van Ford om te laten zien welke eisen vrouwen aan een auto stellen. Het werd een soort slapstick, waarin vrouwen in strakke jurkjes met hoge hakken in een auto probeerden te stappen. „Als het te serieus is luiste ren ze niet", legt VanderMolen uit. Omdat mannen niet dezelfde proble men als vrouwen tegenkomen be grijpen ze die niet altijd". t indelijk bestaat er nu een test die kan voorspellen of een huwelijk wat gaat worden of niet. Hij is ontwikkeld door Amerikaanse psychologen, die een lijst met 125 vragen hebben ontwikkeld waarmee met een nauwkeurigheid van 94 procent is te bepalen of een huwelijk duurzaam wordt of onherroepelijk gaat uitlopen op een scheiding, zoals we dat vooral in Amerika steeds meer zien gebeuren. Of dat straks minder wordt is natuurlijk niet zeker, maar met de nieuwe test weten de trouwlustigen tenminste wel waar ze aan beginnen. Binnenkort zal de test zeker ook in het Nederlands te krijgen zijn. En hoeven wij op de drempel van ons huwelijk ook alleen maar even die 125 vragen te beantwoorden. En zullen wij ook eindelijk van te voren weten of wij in iets tijdelijks of in iets blijvends I stappen. Waarbij natuurlijk meteen al de vraag rijst: willen wij dat wel weten? Een huwelijk heeft t raditioneel toch nog altijd iets in zich van 'eeuwige trouw zweren'. Goed, niet echt met de wijs-en middelvinger van onze rechterhand omhoog, maar het is toch wel het gevoel dat we op dat moment hebben. Eeuwig is erg lang, maar op dat moment gaan wij er toch van uit dat het in de praktijk meevalt. Op dat moment willen we daar even niet aan twijfelen. Verliefd zijn (en dat is dan nog niet voorbij) is juist even niet zakelijk zijn. De huwelijksdag kan alleen de mooiste van je leven blijven als we er geheel volgens de eeuwenlange tradities iets romantisch van maken, met een witte auto en foto's aan de j waterkant. Maar laten we nu even aannemen dat die test desondanks furore maakt. Wat doen we dan met de uitkomst? Stel dat de test ons voorgenomen huwelijk een jaar of tien geeft. Zien we er dan van af of pakken we toch die tien jaar maar? Dat worden vreselijke problemen die we er eigenlijk bij al die andere die we al hadden, niet goed bij kunnen hebben. Want een huwelijk dat volgens de test maar een korte levensduur heeft, krijgt iets van een presidentsverkiezing: zoals presidenten de laatste twee jaar alleen nog maar aan herverkiezing denken, maken echtgenoten zich dan alleen nog maar zorgen over hun volgende huwelijk. Anders gezegd, presidenten beginnen dan steeds meer baby's te kussen en echtgenoten steeds meer mensen waarmee zij niet getrouwd zijn. Veel erger wordt het nog voor mensen van wie de test zegt dat hun huwelijk blijvend zal zijn. Kon een echtgenote vroeger nog wel eens dreigen met weglopen, dat heeft nu geen enkele zin meer. Hoe kun je dreigen met iets waarvan al wetenschappelijk j vaststaat dat het nooit zal gebeuren? De vrouw die dan aankondigt voorgoed terug te gaan naar haar moeder, wordt door haar man hartelijk uitgelachen, want zij doet het toch niet. De test heeft het zelf gezegd. Misschien kunnen we deze test dus beter niet naar Nederland halen. Want wat er ook uitkomt, getrouwd zijn wordt er in ieder geval niet leuker op. De enige die er met deze test op vooruit kan gaan, is de moeder van de bruid. Eeuwenlang is bij elke huwelijkssluiting iedere moeder van de bruid in snikken uitgebarsten omdat zij nu ineens besefte dat zij haar dochter voor altijd kwijtraakte. Na invoering van de nieuwe test zullen we op die volschietende moeder niet meer mogen rekenen. Als de test uitwijst dat ze die dochter over uiterlijk vijfjaar weer terug heeft, kan ze, net als alle anderen, gewoon met een brede grijns in de kerk zitten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21