Febo en het succes van de klep-kroket Mager is nu mode in het nieuwe Rusland Vandaag De Dag Pentax blijft verbazen met compacte camera's IN BEELD foto Pentax De nieuwe Pentax Espio is momenteel de kleinste compact camera ter wereld. Compactcamera's zijn al een tijdje niet meer zo compact als in het begin. Dat heeft een reden. Cameraconstructeurs bedenken steeds meer snufjes om de camera's nog aantrekkelijker te maken. Het aantal gebruiksmogelijkheden stijgt met het groter worden van de compactcamera. Menige compactcamera heeft de afmetingen gekregen van een kleine spiegelreflexcamera. Het woord compact is op die modellen nog nauwelijks van toepassing. Toch lijkt, heel voorzichtig, de trend ingezet naar kleiner. De baanbreker daarin is Pentax. Deze fabrikant bracht in 1986 als eerste een zoomcompactcamera op de markt en is in dat segment marktleider gebleven. Pentax heeft die positie verworven door de innovatieve ontwikkelingen die zij heeft weten door te voeren. Pentax heeft daarom nu al voor de derde keer de 'European Award' gewonnen voor de meest innovatieve compactcamera. In 1987 was dat voor de eerste zoomcompact, de Zoom 70, waarvan er wereldwijd vele miljoenen zijn verkocht. De tweede Pentax die de eer te beurt viel was de Zoom 105, in 1990. Deze camera had als allereerste heel bijzondere gebruiksmogelijkheden, die u zelfs in die tijd niet op een spiegelreflex kon vinden. Dit jaar werd weer een vinding van Pentax onderscheiden; de Zoom 90WR. Deze zoomcompact is 's werelds eerste zoomcamera die weerbestendig is. U kunt er niet mee onder water fotograferen, maar wat u wel kunt is hem onder de kraan afspoelen als hij vuil is geworden. Ultraplat Het zou mij niet verbazen als de Pentax Espio de volgende kandidaat is voor een Award. Deze zoomcamera valt op door zijn enorme compactheid. Eindelijk weer een camera die werkelijk klein gehouden is. En wel zo compact datje het haast voor onmogelijk houdt dat uit die ultraplatte body een zoomobjectiefje naar buiten komt zoeven met een bereik van 38 tot en met 70 mm. Als je de oudere zoomcompacten gewend bent lijkt het haast een wonder dat een dergelijk objectief in zo'n kleine camera ondergebracht kan worden. Zeker als u bedenkt dat het objectieve opgebouwd is uit acht afzonderlijke lensjes achter elkaar: u kunt zoomen terwijl de camera ook nog eens zelf scherp stelt. De Pentax Espio heeft een aantal leuke gebruiksmogelijkheden, die u met een beperkt aantal knopjes kunt instellen. Dat aantal heeft Pentax tot een minimum weten te beperken. Het instellen gaat eenvoudig. Op het display kunt u precies zien wat u doet, en hoe de camera is ingesteld. Iets per ongelijk verkeerd instellen kan daardoor niet. Nieuw is dat de camera geen 'sprocket' meer heeft om de film te transporteren. De 'sprocket' is de as met de tandjes die u in elke kleinbeeldcamera vindt. Deze as is vervangen door een sensor die de filmperforatie telt en de film stopt bij het volgende beeldje. Door het laten verdwijnen van deze 'sprocket-as' kon de camera al weer een beetje kleiner worden. Nieuwe film De sensor kan een voorloper zijn van het nieuws dat al een tijdje gonst. Het is mogelijk dat er een nieuwe soort kleinbeeldfilm komt zonder perforatie, waardoor de film smaller kan worden, of waardoor het beeldformaat van de negatieven groter kan zijn. Welke weg dat opgaat blijft overigens nog een kwestie van gissen. De nieuwe Pentax Espio is op dit moment de kleinste zoomcamera ter wereld. Ondanks het geringe formaat is het een volwassen camera, met een aantal leuke gebruiksmogelijkheden. Wij hebben in de praktijk kunnen ontdekken dat de Espio een camera is die ragscherpe beelden levert, zelfs van vrij moeilijk automatisch scherp te stellen onderwerpen. Wij hebben de camera getest onder normale omstandigheden, wij hebben buiten flitsopnamen gemaakt om de schaduwen wat op te helderen, we hebben er mee in het duister gewerkt en uiteraard binnen. En het is gebleken dat onder alle omstandigheden de camera-elektronica voortreffelijk zijn werk deed. De gemiddelde verkoopprijs van de Pentax Espio bedraagt 649. foto Nikon De Fieldscope van Nikon is een verrekijker voor één oog. LEICA M6. Leica heeft al heel lang een beperkt aantal trouwe fans gehad. Die beperktheid zat hem niet in de ^^5 slechte kwaliteit, maar meer in het feit dat de camera's duur zijn. Opnieuw is er een Leica uitgebracht die zeker zijn weg zal vinden naar de liefhebbers: de M6. Het is weer een meetzoekercamera van ongekend hoge kwali- te^ en met ongetwijfeld een lange levensduur. NIKON FIELDSCOPE. Nikon is hekend als fabri kant van topklasse reflexcamera's. Een minder bekend Nikon produkt is de verrekijkerlijn. In deze lijn is een spectaculaire uitbreiding gekomen; de Fieldscope. Dit is een verrekijker voor één oog, met een grote vergrotings maatstaf van 20x. De beeldhoek bedraagt slechts drie graden. De lichtdoorlaat is bijzonder hoog, waardoor deze kijker ook in slechte lichtomstandigheden toch een voortreffelijk beeld levert. DELTA 100. Ilford is de marktleider op het gebied van zwartwit materiaal. Veel vakmensen gebruiken Ilford materialen. En ook menig amateur is overtuigd van de Ilford kwaliteiten. Wat Ilford tot nu toe heeft gefabri ceerd staat echter in de schaduw van de nieuwe Delta 100 film. Dit is een film waarvan de resultaten zich niet laten beschrijven, of in (grof) krantedruk laat tonen. Ge woon en film die u moet gaan proberen. Febo bestaat 51 jaar. Maar omdat het frituren van zoiets moois als een ambachtelijke kroket nu eenmaal tijd kost, moet de succesvolste Nederlandse junkfood-keten zijn jubileum nog altijd vieren. 'Onze directeur besteedt liever aandacht aan de kwaliteit. Daar is hij knotsmesjogge van'. door Frank Hitzert Speelkwartier in Amsterdam-noord en spitsuur daarom in de Febo-vesti ging op de hoek van de Vuurwerker- weg en de Slijperweg. Twintig paar gymschoenen slalom men langs bamiballen, nasischijven, grillburgers en kipkrokantjes. Fri- tuurcomputers piepen, de geldwisse laar spuwt nikkel in drie soorten en bijna alle hokjes hikken. Dit is geen hap uit de muur meer; dit is de dyna miek van de klep-kroket. „Zo kennen al onze vestigingen hun eigen alarmfase", zegt Febo's mar keting-manager Jan van Boxtel (34). „Speelt Ajax op zondagmiddag in het Olympisch Stadion tegen PSV, dan bedraagt op het Olympiadeplein de omloopsnelheid van onze beroem de kroketten niet meer dan dertig seconden". Groningen telt vier Febo's op vijf honderd meter binnenstad. Wie het kwartet op één dag wil volmaken, heeft twintig uur de tijd. „De eerste opent om 10.00 uur, de vierde sluit om 06.00 uur. Die laatste beleeft z'n spitsuur om drie uur 's nachts. Stu denten, weetjewei". Febo: de succes volste junkfood-keten van oer-Hol- landse origine. Wie even zo'n am bachtelijk kroketje wil trekken, kan al op 57 plaatsen terecht. Van Gro ningen tot Breda en van Zoetermeer tot Arnhem. De 58ste vestiging, in Heerhugowaard, opent op 23 okto ber; de vierde dit jaar. „We streven naar een landelijke dekking met honderd zaken", aldus Jan van Boxtel. „Maar niet tegen elke prijs. Allereerst moeten we goe de locaties met een horecabestem- ming zien te vinden. In Den Haag zou je dan automatisch terechtko men in de Spuistraat. Maar ga dan maar eens informeren naar de hu ren, die zijn er ongelooflijk. Kijk, we verkopen de Rolls Royce onder de kroketten, maar toch zullen we alles met guldens moeten terugverdie nen". Begonnen zijn ze met roomboter- spritsen. Of was het toch met het kweken van pioenen? Daar bestaat wat verwarring over. De jongens van Febo doen niet aan geschiedenis; al thans, weinig. „Met geschiedenis verkopen we geen kroketten. Alleen met kwaliteit". Febo blijkt niettemin 51 jaar te be staan. Het jubileum is vorig jaar, ge makshalve, overgeslagen. „Het zal wel begin volgend jaar worden". Naamsbekendheid Of er dan van een echte viering spra ke zal zijn, is nog onduidelijk. Of schoon daartoe alle reden is. Wel zal Febo in elk geval wat vaker naar bui ten treden en onder meer een grote reclamecampagne starten. „Onze naamsbekendheid kan altijd groter". De eerste stappen zijn al ge zet. Zo zien we de acteurs en actrices in de Hollandse zeepserie 'Goede tij den, slechte tijden' regelmatig een Febo-vestiging binnenstappen. „We hebben zelf het initiatief genomen. Bij 'Goede tijden, slechte tijden' von den ze het geen gek idee. Ze hadden de scripts althans zo aangepast. Het leuke is, datje de acteurs nu ook on gebakken snacks ziet kopen om die mee te nemen naar huis. De gewone consument was er nog onvoldoende van op de hoogte dat dat kon. Van daar. En het kan heel goed, omdat we met dagverse produkten wer ken". Jan Pieter de Borst, tot dan pioenen kweker te Boskoop, opende als ge volg van tegenvallende resultaten in de tuinbouw in augustus 1941 een brood- en banketzaak aan de Am- stel veenseweg in Amsterdam. Zijn zoon Johan Isaac, in die dagen nog bakkersknecht in de Ferdinand Bolstraat (daar komt de naam Febo vandaan), nam die na driejaar over. Hij begon al snel zelf kroketten te draaien die hij in de avonduren ver kocht. De kroketten liepen harder dan het brood en vandaar dus dat van het een het ander kwam. „Mijn pa werd uiteindelijk knetter gek van al die paasbroden, kerstbro den en ander gelazer", zegt thans Febo's algemeen directeur Hans de Borst (41) in dagvers Amsterdams. De Febo-vestiging in de Rotterdamse Hoogstraat. „Op die manier is de eerste snackbar ontstaan. Maar pas in 1960 vond hij de automatiek uit, toen hij op z'n zolderkamer zat te knutselen". Vooral aan die automatiek, of het lo-- ketautomaat zoals ze nu bij Febo zeggen, heeft het bedrijf zijn onstui mige groei te danken. Het is nu een •miljoenenbedrijf waarvoor vijfhon derd mensen, inclusief personeel in de 57 vestigingen, werkzaam zijn. Naast 'zuiver rundvlees, echte krui den en andere eerlijke ingrediënten' zit er dus vooral geld in de klep-kro ket. Franchise Febo Beheer bv, de dochter van de familie-onderneming die het onder deel franchise coördineert, heeft op dit moment twaalf ondernemers op de plank die zo een Febo-vestiging zouden willen beginnen. Van Boxtel: „Franchise heeft de toe komst". De eisen zijn echter streng. Zo zijn de franchise-nemers van Febo in elk geval verplicht alle pro dukten en apparatuur via het moe derbedrijf te betrekken. „Wie snacks van anderen verkoopt, krijgt de doodstraf'. De beheermaatschappij geeft boven dien richtlijnen voor het aantal per soneelsleden en verlangt een schoonmaker voor minimaal twintig uur per week. „De vloer moet elke dag worden geschrobt en de prullen bakken, ons eerste controlepunt, moeten zijn geleegd voordat ze vol zijn". Alle vestigingen worden eens per maand, en onaangekondigd, gecon troleerd door een onafhankelijk bu reau. „Is het rapport voldoende, dan betalen wij het onderzoek. Is het on voldoende, dan zal de franchise-ne- mer het zelf moeten betalen. Daar om", zegt Jan van Boxtel, „willen wij ook, dat de franchise-nemer zelf achter de toonbank staat. Hij is er de beste man voor om zijn personeél te motiveren". Van de 57 Febo's, waarvan alleen al 22 in Amsterdam, heeft het moeder- s zelf in eigen- 'pilotstores', bedrijf er nog maar zi dom. „Dat zijn onz waar we de vraag en de smaak van de consument toetsen. Het is niet meer van deze tijd om alles in eigendom te willen hebben. We zouden het overzicht kwijt raken, de controle verliezen. Kijk al leen maar naar het geldverkeer. Die zelfde filosofie heeft ertoe geleid, dat we franchise-nemers niet meer toe staan meerdere vestigingen te heb ben. Ze zijn er nog wel, maar dat is het gevolg van een zekere wildgroei die we pas in een later stadium heb ben onderkend. Inmiddels zijn we echter zo ver dat we weer teruggaan naar de papa/mama-winkel: één franchise-nemer met één zaak. Dat werkt het lekkerst". Kwaliteit Wie op zoek gaat naar het geheim van Febo, hoort altijd het verhaal over de roombotersprits. Toen Jo- 'Op het verkopen van andere snacks staat bij ons de doodstraf' han Isaac de Borst nog bakkers knecht was, vroeg hij zijn baas eens naar diens filosofie over echte room- boterspritsen. „Echte roomboter, was het simpele antwoord", weet ook Van Boxtel, „en dus niet toege ven aan de verleiding, die veel bak kers niet kunnen weerstaan, om er eerst tien, vervolgens twintig en ten slotte vijftig procent margarine door te kwakken. Kortom, kwaliteit. Want kwaliteit wint altijd. Wie daar aan durft te tornen, luidt het einde van z'n onderneming in". Om die reden was Hans de Borst ook vanochtend weer om half zes aanwezig op de produktie-afde- ling aan de Slijper- weg. „Onze direc-, teur laat de snacks elke dag opnieuw controleren door een onafhankelijk bu reau. Van kwaliteit is hij knotsmesjogge, hij besteedt er al z'n aandacht aan". Van diepvries moet Febo daarom niets hebben. Alles wordt dagelijks vers bereid en nog dezelfde dag afge leverd bij de 57 vestigingen. „Daar bij gaat het om acht gepaneerde pro dukten, grillburgers en de sauzen naar familierecept. Alleen het room ijs, de milkshakes en de friet worden elders betrokken, maar wel onder 'private label' en ook weer volgens ons recept. Elke dag om half zes start de produktie met zestien mede werkers. Rond een uur of twaalf zijn we klaar. De rest van de dag beste den we aan het reinigen van oi paratuur en aan het schoom van de werkvloer". Nagedacht is ook over de ver! losofie. „Onze vestigingen niet te diep zijn, mensen geen drempel zien. Daarom st loketautomaten zo'n beet straat. Het gaat immers vee impuls-aankopen en dus will de mensen een handje helpe die reden hebben we ook on2 wisselaars aangepast. Voor guldenstuk krijg je nu niet ml guldens en vier kwartjes, n rijksdaalder, twee guldens kwartjes. Die rijksdaalder voor een grillburger". Op straat „Het is tegenwoordig algen accepteerd dat mensen op sti pen te eten. Vandaar dat wij 1E kort voor de friet weer eet puntzak, van milieubewust E introduceren. Het bakje is we handig omdat je mayonaise c re sauzen apart kunt houdei dat voordeel weegt niet op tel van de puntzak waarmee je i keiijker kunt lopen. Ja, er is oj gedacht. Enfin, dat blijkt wel verkoop die nog steeds stijgt"! Al zijn ze bij Febo toch nog vj verbaasd over hun eigen j wanneer ze 's middags na hel kwartier in Amsterdam-noorj vestiging recht onder het hol toor, in de prullenbakken kil daar, tussen het afval, de onl de zakjes brood van thuis i| fen. Er was een tijd dat de Soyjetvrou- wen zich hoegenaamd niets aantrok ken van de westerse dictatuur die begeerlijkheid gelijkstelt aan slank heid. Grootmoedertjes knepen in de wan gen van in hun ogen veel te magere jonge meisjes, die ze bijvoedden met zure room, aardappels en suiker goed tot de juiste staat van mollig heid was bereikt. Met de komst van westerse adver tenties en kleding is het schoonheid sideaal in het nieuwe Rusland radi caal veranderd. Vrouwen proberen buitenlandse rol modellen na te bootsen en in de geïmporteerde confectie te passen. Terwijl in Milaan en Parijs de rok- lengte daalt, gaat die in Rusland om hoog. De metro wordt overspoeld met lycra minirokjes die strak om grote achterwerken spannen. Het vrouwenblad 'Rabotnitsa' (De Werkende Vrouw), waarvan twaalf miljoen exemplaren worden ver kocht door het hele Gemenebest van Onafhankelijke Staten, speelt in op deze trend. Het heeft de lezeressen uitgenodigd over hun dieet te schrijven en zal uit de brieven de 'afslankkampioen' van het jaar kiezen. De prijs is een koelkast. Een van de problemen voor Russische vrouwen die willen afvallen is volgens redac trice Alia Krasinskaja van 'Rabot nitsa', dat het moeilijk is om aan ver se en magere produkten te komen. Veel vrouwen storten zich daarom op sadistische hongerdiëten. Alleen pap Een 13-jarig meisje uit Tsjelijabinsk in de Oeral schrijft: „Ik ben in een maand 20 kilo kwijtgeraakt. Ik heb eerst drie dagen niet gegeten en daarna at ik alleen maar pap en dronk ik sap- gemakkelijk!" Een lezeres uit St. Petersburg be veelt heel serieus haar appeldieet aan: een appel 's morgens, twee ap pels 's middags en drie 's avonds. Een vrouw uit Oezbekistan stelt de lezeressen ervan op de hoogte dat de vrouwen in haar republiek hun ei gen urine drinken: „Het houdt ons dun en onze huid stralend". Alla Krasinskaja, zelf een goed voor beeld van de nieuwe vrouw (ze heeft plaatjes van ontwerpen van Versace aan de muur 'om over te dromen'), zegt dat de veranderingen in uiter lijk begonnen toen Raisa Gorbatsjov 'first lady' van de Sovjetunie werd. „Daarvoor waren de vrouwen van de leiders degelijk en onmodieus. Raisa liet zien dat het mogelijk was om po litiek betrokken te zijn en i aantrekkelijk en modebewi zijn de vrouwen een beetje t< steld over Naina Jeltsin; zei beetje op de vrouw van pi Bush". Krasinskaja vreest dat de nie gezondheidsproblemen volg zal hebben. „Russen neigen naar het Uit veel van de brieven die gen blijkt dat de mensen afv een soort wedstrijd zien. Ee balanceerd dieet is iets wa weinigen van gehoord hebb anorexia grijpt om zich hi jonge meisjes".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20