£eidóe SouwMit Rode Kruis gaat 5000 mensen uit Sarajevo evacueren Kabinet gunt minima geen meevaller Alternatief Vierdaagse werkweek voor oudere gemeente-ambtenaren Tweede motor van El-Al-Boeing gevonden Personeel naar huis vertrokken, gevangenen niet meer welkom A8 B1 Schietpartijen en explosies in Angola radio west Promenade Concerten Golf GTI gestolen OOK LEVERBAAR MH AUTORADIO/CD-SPEIER. Ïl4 Dagen Gratig £eidóe6ouxa/rit r... lONDERDAG 3KTOBER 1992 22 PAGINA'S drie katernen STELIJK LEVEN wil religieuze bevorderen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25469. Losse nummers 1,50. Half tot zwaar bewolkt en voor al overdag enkele buien, mo gelijk met hagel en onweer. Mi nimumtemperatuur 3 graden. Middagtemperatuur 9 graden. West- tot zuidwestenwind, ma tig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, in de loop van de dag geleide lijk afnemend. AMERSFOORT Oudere gemeente ambtenaren krijgen mits de achter bannen het voorstel aanvaarden voortaan meer keuze hoe zij hun loop baan willen beëindigen. Een vierdaagse werkweek is één van de mogelijkheden. Dat staat in het cao-akkoord dat de Vere niging Nederlandse Gemeenten (VNG) gisteren heeft bereikt met de ambtena renbonden ACOP, CCOOP, AC en CMHF. Werkgevers (gemeenten) krijgen tegelijk meer ruimte om de ervaring en kennis van senior-ambtenaren langer te gebruiken. De overeenstemming over een mogelijke vierdaagse werkweek van amb tenaren ouder dan 57 jaar beschouwen beide partijen als een hoofdpunt uit de overeenkomst. Tegen inlevering van vijf leeftijdsverlofdagen, blijft hun volledige inkomen gehandhaafd, evenals de pen sioenopbouw. Deze groep kan echter geen gebruik meer maken van twee be staande vut-regelingen. De uittreedrege- ling voor 61-jarigen echter, die is over eengekomen tussen Binnenlandse Zaken en de centrales van overheidspersoneel, blijft wel van kracht. De vut-regelingen voor 59,5- en 60-jarige gemeente-ambte naren wordt verlengd tot 1 januari 1995. Het uitkeringspercentage daarentegen wordt verlaagd van 80 naar 75 procent, behalve voor de laagstbetaalden. NAARDEN Duikers van de marine hebben gister avond de tweede motor gevonden van de El-Al- Boeing die ruim een week geleden neerstortte in de Bijlmermeer. De motor ligt in het Gooimeer op hon derd meter afstand van de jachthaven Naarden en is vanmorgen gelicht, zo heeft een woordvoerder van de marine bekendgemaakt. Het wrakstuk zal wor den overgedragen aan de Rijks Luchtvaart Inspectie en voor nader onderzoek worden overgebracht naar Schiphol Oost. Aan de zoekactie namen twintig men sen deel. De bodem van het Gooimeer werd afge zocht aan de hand van „gegevens van derden". De motor van het vliegtuig ligt op zeven meter diepte op een zeer grillige bodem. Pagina 3: Illegale slachtoffers van vliegramp mo gen blijven HOORN Een file is er de oorzaak van ge weest dat vijf gevangenen gisteren voor de poort van de gevangenis in Hoorn werden vrij gelaten, omdat zij er niet in konden. Er waren geen artsen om de vijf te controleren en de lan delijke computer om gegevens te controleren was reeds 'uit de lucht'. De vijf gevangenen moesten (gemiddeld) 2,5 dag zitten voor onbetaalde geldboetes en wa ren gisteren in Amsterdam door de parketpoli tie uit hun huizen gehaald. Toen de agenten via hun chef aan de gevangenisdirectie meld den dat zij het afgesproken tijdstip van bin nenkomst, vier uur, niet zouden halen, gaf de directie hen nog tot half vijf respijt. Ook dat tijdstip haalden de agenten niet. Zij arriveer den om kwart voor vijf. De gevangenisartsen waren toen al naar huis, en het landelijk informatiesysteem voor dit soort gevallen was ook al 'uit de lucht'. Toen de directie de agenten vertelde dat de gevange nen daarom niet naar binnen konden, kregen deze van hun chef in Amsterdam de opdracht de gevangenen direct vrij te laten. „Zeer be treurenswaardig," zegt een woordvoerder op het ministerie van Justitie over het voorval. De zaak zal nader worden onderzocht. Tussen de parketpolitie en gevangenissen komen va ker dit soort, door bureaucratie veroorzaakte spanningen voor. Of de vijf definitief hun straf ontlopen, is overigens nog de vraag. neke Brinkman appig op positie Is first lady' ler van Rostov Idig aan moord 152 mensen zwaren tegen uwe stad door weggewuifd SARAJEVO - Het Rode Kruis wil nog deze week 5000 mensen uit de hel van Saraje vo evacueren. Het gaat om kinderen, bejaarden en zie ken. Rafael Tomic is voor het Rode Kruis bezig met de or ganisatie van het konvooi. Hij zei te hopen dat de eva cués morgen de Bosnische hoofdstad, die zonder elektri citeit en stromend water zit, kunnen verlaten. De Servische belegeraars van Sarajevo hebben beloofd dat zij het konvooi, dat van een gewa pende VN-escorte zal worden voorzien, ongemoeid zullen la ten. Het wordt de grootste eva cuatie van mensen uit Sarajevo sinds de Servische belegering een halfjaar geleden begon. Tot de evacuatie van de meest kwetsbare bewoners is beslo ten, omdat wordt gevreesd dat zij in de gehavende stad zonder verwarming en andere elemen taire voorzieningen de winter niet door zullen komen. VN-bemiddelaar Cyrus Vance zei gisteravond in een besloten zitting van de Veiligheidsraad dat extra VN-troepen veel snel ler in Bosnië-Hercegovina moeten worden gestationeerd. Massale aanwezigheid van VN- troepen kan veel levens sparen, zo maakte hij aan de leden van de Veiligheidsraad duidelijk. Vance, samen met David Owen (EG) voorzitter van de Joego- slavië-conferentie, doelde op het besluit van de Veiligheids raad van half september 5000 extra VN-soldaten naar Bosnië- Hercegovina te sturen, naast de bestaande VN-vredesmacht van 1500 man. De komst van die extra troepen verloopt vol gens hem „buitengewoon lang- „Als we nog meer wreedhede'n willen voorkomen en meer hu manitaire hulp willen verlenen, is hun aanwezigheid uiterst be langrijk". Vance waarschuwde ook dat het oorlogsgeweld kan over slaan naar Macedonië en Koso vo. „Een vonk uit Macedonië kan de gehele regio in vlam zet ten". Grote pressie is volgens hem nodig op de autoriteiten in Belgrado en Tirana om de span ningen in Kosovo te verminde ren. De Verenigde Staten zijn bereid met AWACS-radarvlieg- tuigen de naleving van het vliegverbod boven Bosnië-Her cegovina te controleren, zo meldden westerse diplomaten in New York. Servië is gisteren onderhande lingen begonnen met vertegen woordigers van de etnische Al banezen in Kosovo, met het doel de scholen in de onrustige provincie te heropenen en ver der geweld te voorkomen. Het overleg begon een dag nadat de Servische politie met harde hand een betoging van etnisch Albanese studenten tegep het Servische onderwijsbeleid uit een had geslagen. Als gevolg van de demonstratie van ruim 15.000 studenten was de vrees ontstaan voor een herhaling van het geweld in 1989 en 1990, toen het eerste bloed vloeide in het huidige Joegoslavische con flict. Naschokken Cairo werd gisteren opgeschrikt door twee naschokken van de aard beving van maandag. Egyptische deskundigen zeggen dat het ge vaar van een nieuwe zware aardbeving gering is, maar veel bewo ners van. Cairo brachten de nacht uit voorzorg toch maar op straat door. FOTO: AP LIJK LEVEN/OPINIEA2 ANDA3/4 AND A5/6 A6 HE A7 EGIOB1/3 rB2 ERLENINGB3 LB4/5 (GRAMMAS B7 G DE DAGC1T/MC4 ierstoren a Lumpur md gestoken tttmpttr Tn riovor De beschietingen en explosies zorgden vannacht voor een spook- I V achtig decor boven de Angolese hoofdstad Luanda. •en van de Internationa- 3 cnTnAD ïaven in Kuala Lumpur :n grote brand gewoed zeker 30 miljoen gul- ide heeft aangericht. Bij ijding van het vuur, die •in beslag nam, raakten andweerlieden gewond. brand was de luchtha- ?e tijd gesloten. Minis- verkeer Sangilimuthu fellu verklaarde in de feche hoofstad dat er jngen zijn voor brand- g. De eerste verdieping eel van de begane grond verkeerstoren werden brand verwoest. Ook r aanwezige elektroni- iiparatuur, waaronder oilangs geïnstalleerd idarsysteem van 15 mil- "~lden, ging in vlammen Mverkeersleiding wordt g overgenomen door ?eltaire verkeerstoren el- '^|e luchthaven. !61nt ontvangen Bel tussen J19.00 uur, zaterdags tussen Uj 15.00 uur, telefoonnr.071- 7| uw krant wordt nog dezelfde bezorgd DEN HAAG Het kabinet zal er niet in berusten dat uitke ringsgerechtigden volgend jaar een inkomensvoordeel krijgen. „Mijn inzet is koopkrachtbe- houd voor de mensen met een uitkering. Niet minder, maar ook niet meer", zei de premier gisteren, de tweede dag van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Lubbers erkende dat de minima er als gevolg van de vermoede lijke lagere inflatie op vooruit dreigen te gaan. Fractievoorzit ter Ria Beckers van Groen Links stelde voor dit voordeel aan de minima te gunnen, aan gezien de minima dit jaar de dupe zijn van een hogere infla tie dan verwacht. Maar zo'n ex traatje kan de samenleving zich volgens de minister-president niet veroorloven. Lubbers gaf ook iets meer in zicht in de manier waarop het kabinet de dreigende tegenval lers als gevolg van de Europese valutacrisis en de verwacht la gere economische groei in 1993 wil opvangen. Binnen twee we ken moet duidelijk worden of werkgevers en werknemers te porren zijn voor centrale af spraken over loonmatiging, zo stelde hij. Daarna komt het CenUraal Planbureau met nieu we berekeningen. Vervolgens ontstaat er duidelijkheid over het begrotingsprobleem. Lub bers verwacht dat het kabinet dan nog twee weken nodig heeft om een 'correctiescenario' met aanvullende bezuinigingen op te stellen. Met die aankondiging nam hij gisteren duidelijk afstand van de suggestie van de PvdA-frac tie om de ontwikkelingen eerst nog een half jaartje aan te zien en vooreerst alle aandacht te richten op een centraal ak koord. Ook maakte hij de PvdA duidelijk dat de maatregelen die het kabinet heeft genomen om de koopkracht van minima te ontzien, opnieuw ter discus sie komen. „Het niveau van de koppeling, de verhoging van de belastingvrije voet en de infla tiecorrectie in de belastingen moeten nader bezien worden". Zonder aarzeling onderschreef Lubbers het meerjarig inko mensbeleid van Sociale Zaken, dat gericht is op een gestage vergroting van het verschil tus sen uitkeringen en lonen, een passage waar PvdA-fractielei- der Wöltgens dinsdag nog enige afstand van had genomen. De premier: „Het beleid is gericht op het gedurende meerdere ja ren geleidelijk vergroten van het verschil tussen werken en niet werken. Nu reeds is een verschil van een procent per jaar waarneembaar, dat gaat dus goed. Daarnaast hebben we een actiever sanctiebeleid inge zet". Vergeefs vroeg de Kamer om meer duidelijkheid over de om vang van de financiële strop die het kabinet boven het hoofd hangt. Wel kondigde Lubbers aan dankbaar gebruik te zullen maken van de bezuinigings voorstellen die de fracties dins dag hadden ingediend ter finan ciering van nieuwe wensen. Maar de wensen zelf wil het ka binet niet honoreren. „Het zal u niet verbazen dat ik er moeite mee heb zelfs maar het begin van 'ja' te zeggen op meer uitga ven". Pagina A4: Coalitie tegen uit stel debat Pagina A5: Coalitie tegen uit stel debat LUANDA De Angolese hoofdstad Luanda is in de afge lopen nacht opgeschrikt door schietpartijen en een in een munitie-c de omgeving van het vliegveld. Bij de schietpartijen waren re geringstroepen en leden van de voormalige guerrillabeweging UNITA betrokken. Vermoede lijk wilden beide partijen elkaar intimideren. Er waren geen be richten over doden of gewon den. Volgens de Angolese radio was de situatie vanmorgen onder controle. Brandweermannen waren snel ter plaatse en de landingsbaan van de luchtha ven zou niet geraakt zijn. Gisteren wees alles er nog op °jr pensioen verzetsweduwe an^AG - Verzetsweduwen krijgen betere pensioenvoorzie- /InljDit heeft minister D'Ancona de tweede Kamer laten we- taai gaat om twee aanpassingen van de bestaande wetten. De porkomt dat de vrouw in inkomen ineens sterk achteruit het overlijden van haar man, als deze een buitengewoon h had. Een tweede aanpassing garandeert ten minste een van 2000 gulden per maand, aan iedereen die een buiten- 0 fpensioen ontvangt. Een dergelijke garantie-regeling be- dat een geweldloze oplossing wordt gevonden voor de politie ke problemen in Angola. De voorman van UNITA, Jonas Sa- vimbi, zou zich door de zware politieke druk die op hem is uit geoefend, hebben laten overha len niet opnieuw naar de wa pens te grijpen. Savimbi stemde er in principe mee in te praten met president Jose Eduardo dos Santos. Zuid-Afrika zou hem vandaag ophalen voör een on derhoud. Savimbi zou verder geïnteresseerd zijn in een vorm van machtsdeling, zo werd in diplomatieke kringen in Luan da vernomen. De vroegere bondgenoten van UNITA, met name de Verenigde Staten en Zuid-Afrika, oefenen zware druk uit op UNITA zich bij de uitslag van de verkiezingen neer te leggen. De verkiezingen zijn gewonnen door president Dos Santos en zijn regerende Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA). Buitenlandse waarne mers zeggen dat de verkiezin gen eerlijk zijn verlopen, maar UNITA bestrijdt dat en eist dat de uitslagen van de verkiezin gen niet worden bekendge maakt. Forse groei geestelijke gezondheidszorg UTRECHT Het aantal men sen dat een beroep doet op de geestelijke gezondheidszorg (ggz) is de afgelopen tien jaar fors toegenomen. Bovendien is het einde van de groei nog niet in zicht. In 1980 waren twaalf op iedere 1.000 Nederlanders bij een ggz-instelling in behan deling. In 1990 waren dit er al 23. Als de groei zo doorgaat, zullen rond de eeuwwisseling 33 van de 1.000 Nederlanders onder behandeling zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE uitzending via Radio West: zondag 18 oktober 18.00 - 20.00 l VOORSCHOTEN Een vrijwel nieuwe Volkswagen Golf GTI, waarde omstreek 50.000 gulden, is gisteren gestolen in Voorscho ten. De wagen werd weggehaald vanaf de Baron Schimmelpen- ninck van der Oyelaan. Automobilist slaat overstekende man LEIDEN Een 22-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteravond op een zebrapad aan het Stationsplein een klap op zijn neus gekregen van een automobilist. Deze ergerde zich aan het feit dat de man het zebrapad overstak. De automobilist naderde het zebrapad zo snel, dat hij nadrukkelijk voor de voetganger moest remmen. Daarna stapte hij uit zijn auto, verkocht de argeloze voetganger een klap en reed weg. De voetganger heeft het kenteken van de auto kun nen noteren. Een voorbeeld uit de Toyota Wing accessoires collectie: authentiek pilotenhorloge. Normaal ƒ125,- nu et Residentie Orkest ïter Giilke dirigent >0, Geraets viool OPENINCSTIJDENi Do. 15 en Vrij. 16 okt van 14.00-22 00 uur. Zal. 17en Zon. 18 okl van 10.00-18 00 uur. Zolang de voorraad strekt. VLIEG 'NS VLUG NAAR DE TOYOTA DEALER. Van een alternatieve partij als Groen Links valt te verwachten dat ze af en toe met een of ander alternatief komt. Dat gebeurde gisteren prompt in de Tweede Kamer toen Groen Links er bij de minister van financiën Wim Kok op aandrong bij de btw- tarieven meer rekening te houden met het milieu. Maak de tomaat duurder, want bij het telen ervan wordt het milieu vervuild. Maar die vlieger ging niet op. „Een tomaat is een tomaat", vond Kok en de btw wordt berekend over de tomaat en niet over de manier waarop hij tot stand komt. Overigens is niet elk alternatief altijd bestemd voor de prullenmand. Onze krant bijvoorbeeld voor het blad dat u nu nog leest. I Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. LO Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een ve Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag n proelobonnement warden geweigerd)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1