De grote gevolgen van een Hennie Huisman-actie Gezocht: wijnetiketten Vooral de lijsterbessen kleuren vroeg Vandaag De Dag SLOOFJES! C I O Leidse Courant donderdag 15 oktober 1992 i tf I0R DAVID LEVIE jen leden telt 'de kleinste club van Merland.' Officiële statuten ont- tken en ook het reglement moet f; worden opgesteld, maar de eer bijeenkomst is inmiddels achter rug. 'Vinografie Nederland' legt h toe op het verzamelen van wij- iketten. Bert Wentzel, de con- tman van de vereniging, heeft er zo'n 65.000. „Een schijntje", al- s de 49-jarige Apeldoorner. jn. Wentzel kan er uren over pca- l „Er gaat geen dag voorbij of ik ld me met dit boeiende onder- rp bezig. Het verzamelen van eti- ten is eigenlijk maar bijzaak. wel eentje die de nodige tijd it. Er zijn er namelijk miljoenen, collectie is dan ook nooit corn et". intigjaar geleden nam zijn hobby aanvang. „Pas de laatste jaren ik met idee rondgelopen om een b op te richten. Ik heb veertig mij lende verzamelaars aangeschre- en twintig daarvan hebben gere- Cótes dl Rhóne CUVÉE fli) ÉROTIQUE. i»«3 Curiosa: Franse wijn met op het etiket een blote dame. ag^rd. In maart zijn we met tien mensen van start gegaan. Onlangs hadden we onze eerste ruilbeurs. Aan statuten en dergelijke komen we wel toe als we 20 leden hebben". Contacten met het buitenland zijn al gelegd. „In België is een soortgelijke club een jaar of vier bezig. Ze hebben nu al 130 leden. Er zijn daar verza melaars met de meest fantastische collecties. Kunst op etiketten bij voorbeeld. En in Frankrijk schijnt een man te zijn die minstens één mil joen etiketten bijeen heeft ver gaard". De persoonlijke contacten van Wentzel strekken zich over de hele wereld uit. „Engeland, Frankrijk, Australië en zelfs Canada. We stu ren elkaar etiketten toe. Op algeme ne ruilbeurzen heb ik het niet zo be grepen. Dat zijn vaak commerciële toestanden. Wijnetiketten hebben op zich nauwelijks waarde. Een cata logus is er niet. Maar er zijn wel de gelijk bijzondere etiketten. Een en kele keer wordt wel eens een lege fles met etiket geveild. Zo bracht een lege fles Mouton Rothschild bij Christie's een gulden of veertig op. Mouton Rothschild was de eerste die met etiketten van kunstenaars be gon". „Etiketten op wijnflessen zijn er sinds het eind van de achttiende eeuw", laat Wentzel weten. „Veertig jaar eerder dan de eerste postzegels verschenen waren er al wijnflessen die van etiketten werden voorzien". Mooie, trendy kleding is bedoeld om te flaneren, blikken te trekken en je persoonlijkheid te onderstrepen. Om naar je werk te gaan is zo'n elegante outfit zelden geschikt. En praktisch nooit wekt een dergelijke uitrusting de indruk dat je hard moet werken om in het zweet des aanschijns je brood te verdienen. Een uitzondering op deze gouden regel is de spijkerbroek. Ooit bedoeld als uniform voor de Amerikaanse arbeider, is het blauwe indigo opgeklommen uit de diepten van de negentiende eeuwse working-class, en heeft een plaatsje veroverd in de kasten van iedereen. Ook van diegenen voor wie de gang naar de manicure al snel een dagtaak is. In navolging van de jeans is nu het schort begonnen aan een opmars uit een weinig glamourvolle achtergrond, en wel de wereld van slagers en afwassers. Ontwerpers, Gaultier voorop, hebben hun blik op het schort laten vallen en dit ultieme symbool van werken en sloven (het woord alleen al!) in de schijnwerpers gezet. Een gewoon bloemetjesschort van de markt over je alledaagse kloffie voldoet niet, maak je geen illusies. Een klein, leuk Bretons voorschootje lijkt er al meer op. Gecombineerd met een eenvoudig singletje of een hemdjurkje is het voor de moedigsten zeer geschikt voor een avond uit. Een lange zwarte kokssloof is ook prima. Over een zwarte wielrenbroek bijvoorbeeld. Dat sluit tegelijkertijd uitstekend aan bij de lange zwarte rokken trend van deze winter. Ook uit de motteballen tevoorschijn gekomen: het timmermansschort. Deze leren (of suède) gereedschapsceintuur, vormt met een gewone legging een spectaculaire combinatie. Linnen slagersvoorschoten, verpleegstersschorten, het ligt allemaal klaar voor wie het vinden wil. Let wel op, een foutje is snel gemaakt: Als je tijdens een avondje uit de lege bierglazen krijgt aangereikt, schort er iets aan je overtuigingskracht, zeker weten! Sonja Barend bellen kost 40 cent per minuut. Viola Holt is een dubbeltje duurder. En wie een van de seksnummers draait betaalt al een gulden. De handel rond 06-nummers swingt de pan uit. door John Stael PTT Telecom spreekt van het Hen nie Huismaneffect. Daar schrikken ze nog steeds van. Nee, van een trauma wil men bij het vroegere staatsbedrijf niet weten, maar leuk was het niet. Nederland mocht telefonisch meestemmen over de beste soundmixer. En deed dat. Massaal greep ons land naar de tele foon om zijn of haar stem uit te bren gen. Om dat mogelijk te maken was een 06-nummer in het leven geroe pen. Al snel lag al het telefoonver keer in heel het land plat. Niemand had daarop gerekend. De commotie die ontstond was onbe schrijflijk. Ziekenhuizen, politie, brandweer, niemand was nog be reikbaar. De populaire tv-presenta- tor moest zelfs zijn excuses aanbie den. Alsof hij er wat aan kon doen. PTT Telecom had zich gewoon ver keken en heel Nederland had defini tief kennis gemaakt met het feno meen 06-nummer. Om die soundmix-ellende niet een tweede keer mee te moeten maken besloot PTT Telecom maatregelen te nemen tegen zogenoemd superex- plosief telefoonverkeer en voerde een aantal varianten in op de 06- nummers. Bij voorbeeld de 06-300 nummers, die onafhankelijk van het gewone telefoonnet kunnen opere ren en dus geen enkele bedreiging voor ons land vormen. Het is illustratief voor de stormach tige groei die 06-nummers in ons land hebben meegemaakt, want het aantal varianten op 06 is nog niet uitgeput. Service De nummers zijn ooit begonnen als service aan de informatie-aanbieder, zoals dat heet in het moderne mar- ketingsjargon. Met een 06-nummer beschikt de abonnee over een natio naal nummer, onafhankelijk van de woonplaats. Ook is er een speciale routering mogelijk. Elk 06-nummer komt binnen bij de PTT Telecom- centrale in Rotterdam en kan van daaruit worden verstuurd naar de exploitant. Die kan overal in Neder land zitten en ook op meer dan een plaats tegelijk. Na een bepaald tijd stip kan een 06-lijn worden doorge prikt naar een andere plaats, thuis of op een ander kantoor. Kwestie van programmeren. Alles kan in overleg. Maar belangrijker: voor een 06- nummer gelden zeer verschillende tarieven. Dat weten niet alleen de slimme jongens die de zogenoemde pretlijnen exploiteren, het lijkt wel of iedereen tegenwoordig een 06- nummer heeft. Naast de ontelbare sekslijnen, babbelboxen en feest nummers zijn er inmiddels de meest uiteenlopende 06-lijnen in gebruik. Tot tevredenheid van PTT Telecom en meestal ook van de eigenaar van zo'n 06-nummer. De sportlijn, de zwangerschapslijn, de sneeuwlijn, de raplijn, bep's nachtsekslijn, de horoscooplijn, de weerlijn, de menulijn. Het is slechts een kleine greep uit de nog steeds groeiende hoeveelheid 06-nummers. Maar ook Amnesty International, Sonja Barend en de 5-uursshow van RTL4 doen vrolijk mee aan de 06- foto Fotobureau Dijkstra Viola Holt van RTL4'S 5-uursshow komt zover wij weten niet zelf aan de telefoon, maar wel een van haar medewerkers. Voor 50 cent per minuut worden alle vragen beantwoord. RTL4 strijkt daar zelf een kwartje van op. rage. De een doet het omdat het han dig is, de ander omdat er handig geld mee verdiend kan worden. Regulier bellen in Nederland binnen het eigen gebied kost 15 cent per mi nuut en in de avonduren en in het weekeinde 15 cent per 10 minuten. Buiten het gebied (vroeger werd dat interlokaal genoemd) kost een tele foontje 20 cent per minuut en tijdens de goedkopere uren 10 cent per mi nuut. Gratis De 06-0 nummers zijn gratis. De ex ploitant neemt in dat geval alle kos ten voor zijn rekening. Zo iemand wil bijzonder graag dat er gebeld wordt. Verzekeringsmaatschappijen bij voorbeeld. Bij de zogenoemde ta riefnummers neemt de exploitant een deel van de kosten voor zijn re kening of hij spreekt met PTT Tele com af dat hij quitte wil spelen. Zo kan gekozen worden voor een tarief van 3 cent per minuut. Dan moet de exploitant zelf fors bijdragen. Bij 20 cent per minuut worden de ge sprekskosten keurig gedeeld en bij 40 cent per minuut speelt de exploi tant quitte. Zo rekenen Amnesty en Sonja Barend 40 cent. Voor deze ta rieven zijn de 06-nummers die be ginnen met 8 of 321 beschikbaar. Een andere, en duurdere categorie zijn de 06-nummers die beginnen met 32, 33 of 9. PTT Telecom noemt dit nummers waar men terecht kan voor informatie op commerciële wij ze. De kosten hiervan bedragen 50, 75 of 100 cent per minuut. Een hoger tarief is theoretisch mogelijk, maar is niet gangbaar in Nederland. Slechts heel gespecificeerde infor matielijnen maken van die mogelijk heid gebruik. De exploitant mag zelf bepalen welk tarief hij wil hanteren. PTT Telecom rekent een basisbedrag en alles wat daarboven wordt verdiend is voor de exploitant. Voor het totstandkomen van de verbinding wordt 20 cent in rekening gebracht en daarnaast wordt er 10 procent aan administra tiekosten ingehouden. Bij een tarief van 50 cent per minuut houdt de exploitant 25 cent over, bij een tarief van 75 cent per minuut 47,5 cent en bij een tarief van 1 gul den per minuut 70 cent. Dat kan aar dig aantikken, want de exploitant bepaalt zelf wat voor soort nummer hij wil beginnen. Een telefoontje naar Viola Holt van de 5-uursshow van RTL4, bij voorbeeld om je op te geven voor een telefoonspelletje, kost 50 cent per minuut, en daarvan gaat 25 cent naar de commerciële omroep. Seksnummers De zogenoemde koopnummers, waaronder de pretnummers en de smoezelige nummers ofwel de seks nummers, werden vorig jaar 150 miljoen keer gebeld. De seksnum mers alleen namen tweederde van dat aantal voor hun rekening. PTT Telecom wijst er echter op dat het aantal sekstelefoontjes niet meer groeiende is. Er is sprake van een stabilisatie. De grootste groeiers zijn de informa tienummers. PTT Telecom volgt de Verenigde Staten, waar inmiddels' een kwart van alle gesprekken via- een 800-nummer (de Amerikaanse) variant op ons 06-systeem) verloopt. En, PTT Telecom gaat door. Het ge privatiseerde bedrijf moet immers! sterk zijn. Zo zijn er binnen niet al te lange tijd nieuwe telefonische han digheidjes te verwachten. Wekdien sten bij voorbeeld. Of bij iemand an ders telefoneren maar op eigen kos ten. Ook zal het mogelijk worden dat een abonnee niet zomaar door ieder een kan worden gebeld. Het sterre- tje-21 systeem, waarbij een nummer kan worden doorgeschakeld was vol gens PTT Telecom slechts het begin. Nieuwe technische toepassingen blijken vooral aan te slaan bij jonge- Dat het 06-systeem duur is, wordt door PTT Telecom bestreden. Ne derland is volgens een woordvoerder een van de goedkoopste landen als het gaat om telefoontarieven. Niet geheel onlogisch, in ons land is een net eenvoudiger aan te leggen dan in een land dat beter is bedeeld met na tuurschoon. Je hoeft hier niet te bla zen of te hakken. In Groot Brittan- nië bij voorbeeld is het gemiddeld ta rief 13 keer zo hoog als hier. Voorzichtig wordt PTT Telecom als de mogelijkheid ter sprake komt of de in te voeren gespecificeerde nota, waarop precies te lezen zal zijn wel ke nummers zijn gebeld, invloed zal hebben op het aantal telefoontjes en dus op de omzet. Daar kan en wil het bedrijf niets over zeggen. Maar, dat een deel van de 06-markt onder druk zal komen te staan is zeker. 'Pl ptember en oktober zijn maanden dat sommige 'Rappels weer ten tjiele verschijnen, i mmige, maar lang niet 'a, dragen opvallende «ijichten. vruchten, zij horen bij fherfst. Vruchten zouden een toegift moeten zijn als de bloemen, zelfs de herfstasters, zijn uitgebloeid. Want wat in bloei staat houdt nog belofte in. Ik vind het naargeestig dat de knaloranje lijsterbes mij al in augustus met een herfstgedachte bezoekt. Wat blijft er nog over voor de winter komt? Alleen wat herfstkleur en daarvoor moeten wij de tuin uit en de bossen in. Maar vruchten, zij horen bij de herfst. Het zijn vooral de lijsterbessen die zo vroeg beginnen te kleuren. De meeste zijn eind september al in vogelmagen verdwenen. Voor vogelogen is alles dat niet rood is nog niet rijp, dus langer blijven aan de boom de witte knikkertrossen van Sorbus cashmiriana, de lichtgele kraaltjes van Sorbus 'Joseph Rock en witroze vruchten van Sorbus hupehensis. Wanneer het blad gevallen is, zien de bungelende, pastelkleurige bessen er schitterend uit tegen de blauwe lucht. Een knaloranje lijsterbes is nog het mooist in nonchalante tuinen waar niemand precies de hand houdt aan een kleurenschema. De felle kleur hoort bij wilde grassen en het steenrood en geel van Helenium en Heliant. Het mooiste dat ik ooit in een zorgvuldig aangelegde tuin heb gezien was een laantje van vijf lijsterbessen op een ry met daaronder de struikroos 'Buff BeautyDeze roos maakt na de eerste bloei en zomersnoei dieprood nieuw blad en spitse, donkere knoppen waar veel zachtabrikozen rozen uitkomen. Het blad en de knoppen kleurden precies bij de lijsterbessen erboven. Sierappels September en oktober zijn de maanden dat sommige sierappels weer ten tonele verschijnen. Sommige, maar lang niet alle, dragen opvallende vruchten - net als hun familieleden de echte appels (Malus domestica). Meestal zijn het bescheiden bomen die goed in kleine tuinen passen. In de lente bloesemen ze misschien iets minder opvallend dan een Japanse kers, maar van de bloesem kun je meer genieten omdat je weet dat ze niet vruchteloos is. Dit jaar was een slecht jaar voor de sierappels. De zomer is te lang heel droog geweest en het blad was begin september al bijna van de bomen verdwenen. Ter voorbereiding van dit stukje ben ik naar het Arboretum Belmonte in Wageningen gegaan om eens zoveel mogelijk Malussen naast elkaar te zien. Het was een povere vertoning. Toch vielen er een paar op die echt volhingen, ook dit jaar. Malus 'Golden Horneten Malus 'Butterballwaren de meest rijkdragende gele. Golden Hornet is een stevig soort met volop witte bloesem in het voorjaar. De vruchten beginnen heel zachtgeel en die kleur verdiept zich langzamerhand tot een warme, gouden tint. Er verschijnt op het laatst zelfs zoiets als een rood wangetje. Het zachte geel van Butterball beviel mij iets beter en de vruchten zijn lekker genoeg om zo van de boom te eten. Dit jaar waren foto Maurice Nelwan De 'Golden Hornet is een appeltje van de stevige soort met volop witte bloesem in het voorjaar. De vruchten beginnen heel zachtgeel en die kleur verdiept zich langzamerhand tot een warme, gouden tint. ze helaas bruingespikkeld en aangevreten. Er stonden drie Butterballs en alle drie hadden hetzelfde probleem. Voordeel van Golden Hornet is dat de appeltjes tot in januari aan de boom blijven hangen. Hoe vaak plantje niet een sierboompje zonder na te denken over z'n latere silhouet. Golden Hornet viel wat dat betreft weer tegen. Door het gewicht van de gele appeltjes waren de onderste takken omlaag gaan hangen, maar de drie bovenste groeiden stijf rechtop, als een toet op dat mooi welvende onderstel. De groeiwijze van Butterball was rond en elegant. Thuisgekomen ging ik meteen mijn eigen exemplaar van Golden Hornet bekijken, dit jaar geplant, en waarempel, de onderste takken hingen al, en de bovenste takken niet. Daar moet ik dus iets aan gaan doen. Ik twijfel nog of ik de bovenste takken terug zal snoeien als straks het blad gevallen is. Ook kan ik de bovenste takken naar beneden krijgen door er stenen aan te hangen. Schaars Rode appeltjes waren schaars dit jaar. Weer naar het silhouet van de bomen kijkend viel op hoe rommelig op de lange duur de groeiwijze is van de bekende Malus robusta 'Red SentinelDeze in de boeken als slank omschreven boom groeit uit tot een echte appelboomvorm. De vruchten blijven lang, tot in januari, aan de boom. En die vruchten mogen er wezen, groot en helder glimmend rood. De bloesem is in knop roze, uitbloeiend naar wit. Malus 'Professor Sprengerheeft ook die rijke witroze bloei in het voorjaar en later gele herfstkleur. De appeltjes zagen er gezond en stevig uit. De kleur knalt je niet tegemoet als bij de voorgaande en werden door een vriendin die er nu dagelijks naar kijkt omschreven als 'heel zacht roze-rood, als een rood T- shirt dat al twintig jaar gewassen is'. Een andere mooie appel. Malus 'Profusionbegint in het voorjaar met rood blad dat langzaam terugloopt naar groen en bloeit met donkere, paarsachtig roze bloemen. De vruchten zijn echt van die kleine, wilde appeltjes en ook roodachtig paars. Als laatste de sierappel met de overvloedigste vruchten: Malus 'John Downie'. Een overbekende boom, rommelig van gestalte, met witte voorjaarsbloei. Maar zoals ik hem nu in een tuin zag, absoluut niet op een ereplaats, maar half verstopt achterin een struikenpartij, bracht deze boom helemaal de herfst in beeld. Tot boven aan toe was hij volgehangen met kegelvormige appels, geel-oranje met een flink rode wang. De vruchten zijn goed eetbaar. Oprit Al deze vruchtdragende bomen horen niet langs een oprit of terras vanwege de neerdalende vruchten. Dat is nog het meeste zo bij de sierpruimen, die van die zware, sappige vruchten voortbrengen. Prunus 'Trailblazer' is er zo een. De bladeren van deze boom komen eerst heel lichtgroen uit, mooi samen met de witte, enkele bloemen. Dan verkleurt het blad naar donker roodbruin en dat is weer een mooie combinatie met de pruimen die net iets lichter van tint zijn dan het donkere blad. Omdat ik niet zo houd van donker blad in het voorjaar - het licht opkomend groen is mij mooi genoeg - is dit voor mij een zeer geschikte boom die in de zomer en herfst een donkerrode noot toevoegt. Een kleine boom ais deze heeft weinig ruimte nodig, zeker in de eerste tien jaar en is heel geschikt voor een kleine tuin niet langs een pad!De vruchten zijn lekker. Vruchten, daar horen ook rozenbottels bij. De grote, gezonde bottels van de rugosa 's en de miniatuur wijnkruikjes van de Rosa moyesii. En vergeet de Gelderse rozen niet, cotoneasters, kardinaalsmuts, vuurdoorns en hulst.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19