i Kuifje in Vietnam Het schoonheidsideaal is overal anders Vandaag De Dag steeds lekkerder Wat je van ver haalt wordt I Leidse Courant i donderdag 15 oktober 1992 betrokken zijn. De meest recente ontwikkelingen dateren uit de jaren zeventig, toén de befaamde Spaanse wijnbouwer Miguel Torres zijn imperium in Chili met voortvarendheid begon uit te bouwen. Torres werd voor de eenvoudige wijnboeren in Chili een trendsetter. Vanaf die tijd deden allerlei vernieuwingen bij de Chileense wijnboeren hun intrede. Nu zijn de omstandigheden in Chili ook uitermate gunstig om wijn te verbouwen. Het land beschikt over de volle lengte (4200 km) over een schitterende rugdekking in de vorm van het Andesgebergte. Die bergen zorgen dankzij het versmelten van de eeuwig aanwezig sneeuwmassa's voor een voortdurende irrigatie van de akkers, die bestaan uit klei en vulkaangrond. Wat er nog bij komt is dat het overdag meestal zo'n 30 tot 32 gr. C. is en 's nachts 17 gr. Kwaliteitsverschillen in wijnjaren bestaan in Chili daarom niet of nauwelijks. Het totale wijnbouwareaal omvat ongeveer 70.000 ha., waarvan 30.000 ha. is beplant met inheemse soorten die zich uitsluitend lenen voor lokale consumptie. Er is dus 40.000 ha. beschikbaar voor de kwaliteitswijnbouw. De Cabernet Sauvignon domineert en levert vooral de laatste jaren zeer goede prestaties. De aanplant van witte soorten is omvangrijk, 23.000 ha. De aanplant van de Chardonnay is vrij recent en beperkt, maar de resultaten zijn, getuige ook de Chardonnay van Undurraga, veelbelovend. Tientallen redenen dus voor buitenlanders om in Chili te investeren. En dat gebeurt. Duitse, Franse (Lafite- Rothschild) en Amerikaanse ondernemingen zijn daar druk mee bezig. Australië Wijn uit Australië is een ander verhaal. Het land, met natuurlijk een veel stabielere economie dan in Chili, heeft al langgeleden bewezen goede tot zeer goede wijnen te kunnen produceren. Maar de prijs is en blijft een probleem. Wie voor een goede Australische Cabernet Sauvignon bijvoorbeeld dertig gulden moet betalen bedenkt zich wel twee keer, temeer daar toch veel Australische produkten vanwege die genadeloze zon en een wat boersige opvatting van de producenten zwaar op de maag kunnen liggen. Zeer verrast was ik daarom toen ik de produkten van twee topproducenten uit Australië ter keuring kreeg aangeboden: de witte en rode wijnen van Rothbury Estate (Hunter Valley) en de witte en rode wijnen van Wirra Wirra (McLaren Vale). Het gaat hier om wijnen die qua prijs veel hoger liggen dan de Chileense wijnen, maar we spreken hier dan ook over werkelijk onberispelijke grootheden, die gemaakt zijn voor een lang leven. Zo heb ik nooit eerder een sappiger Shiraz gedronken dan die van Wirra Wirra 20,25). En dan die Chardonnay 1991 van Rothbury Estate, wat een vette, rokerige kanjer! Waar ter wereld vind je nog een Chardonnay die 16,95 kost maar naar het dubbele smaakt. McGough heeft nu samen met de al eerder in het assortiment opgenomen wijnen van Taltarni (gemaakt door Dominique Portet, zoon van André Portet, de vroegere régisseur van Chateau Lafite Rothschild) drie van de ia o% vol proouct of australia 75001 allerbeste Australische wijnen in huis. CHATEAU DE SEGUIN 1989 A.C. BORDEAUX SU PERIEUR. In Entre-Deux-Mers kocht de Deense fami lie Carl het zwaar vervallen Chateau de Seguin op. Er werd een vermogen in de restauratie gestoken en het re sultaat mag er nu zijn: de rode is aantrekkelijk, met een stevige smaak en genoeg fruit. De witte komt iets aan kracht tekort, maar belooft veel voor de toekomst. Prijs: 16,95. Schouten Zoon BV, Tasmanstraat 131-135, Den Haag, tel. 070- 3454202. COTEAUX DU TRICASTIN, SELECTION VAN RIEL. Dit is de 'huiswijn' van wijnhandel Van Riel. Een makkelijke wijn met een bescheiden hoeveelheid fruit en een correcte balans. Hij heeft zelfs een redelijke lengte. Goede waar voor z'n geld: 7,95. H.J. van Riel, Willem Royaardsplein 5-6, Den Haag, tel. 070-3240309. the o0THBÖRy E STATE De mens besteedt menig uurtje aan zijn uiterlijk. Verven, knippen, scheren, epileren, bleken, bruinen, afslanken. Maar wat is mooi? De blanke mens denkt daar anders over dan de zwarte mens. Smaken verschillen overal. door John Stael Onlangs werd in het Afrikaanse Se negal de nationale miss-verkiezing gehouden. Jonge, slanke meisjes met oneindig lange benen bonden de strijd aan om de felbegeerde titel. Maar Senegal liep niet warm voor de de wedstrijd. Dat veranderde toen enige tijd later de eerste miss Dion- goma-verkiezing werd gehouden. De Senegalese televisie liet beelden zien van vrouwen met forse boezems en flinke achterwerken en de presenta tor juichte dat er sprake was van de terugkeer van de traditionele vrouw. Een van de belangrijkste weekbla den in Senegal zette de winnende vrouw op de voorpagina met daarbij de tekst: 'Zij is een godin met een git zwarte huid, die geen witmaker ge bruikt, trots als zij is op haar zwart zijn, met maten die een kerkvader zullen opwinden'. Het maandblad 'Onze Wereld', dat zich bezighoudt met internationale samenwerking, heeft naar aanlei ding van zijn 35-jarig bestaan een tentoonstelling ingericht waarin de vraag centraal staat wat mensen er voor over hebben om met hun li chaam aan het ideaalbeeld van hun cultuur te voldoen. Waar komen de schoonheidsidealen vandaan? Zijn het de produkten van een bescha vingsproces of geraffineerde ver kooptrucs van de kosmetische in dustrie? Of ontstaat de schoonheids mythe, zoals de schrijfster Naomi Wolf beweert, uit de collectieve angst van mannen voor vrouwen emancipatie? En, wordt er in onze maatschappij meer naar vrouwen gekeken dan naar mannen? Spiegel Voor Teake Zuidema. een van de sa menstellers van de fototentoonstel ling 'Mooi of Lelijk' is het duidelijk dat een blik in de spiegel niet altijd voldoening geeft. Naast ons in de spiegel verschijnt meestal een ander beeld, het beeld waarop we willen lij ken: het schoonheidsideaal. Van daar dat mensen op alle mogelijke manieren proberen om er anders, beter, mooier, jonger of hoe dan ook uit te zien. Maar iedere cultuur heeft zijn schoonheidsidealen". De tentoonstelling die Zuidema heeft samengesteld geeft een kleine selectie van de enorme hoeveelheid manieren waarop culturen dat ide aal hebben uitgewerkt en hoe ze el kaar hebben beïnvloed. De oude Maya's hielden van scheel en bon den hun kinderèn een plankje op hun schedel om een een plat voor hoofd te krijgen. Chinese mannen waren gek op afgebonden vrouwen voetjes en in Tadzjikistan zijn door lopende wenkbrauwen gewild. Amerikanen zijn gek op grote bor sten, terwijl Brazilianen juist gek zijn op kleine. In het westen worden bescheiden mannelijke billen mooi gevonden, maar in Afrika voelt men meer voor dikke konten. Overal in de wereld wordt er alles aan gedaan om het ideaalbeeld te be naderen. Papoea's doorboren het neustussenschot, in Ghana brengt men littekens aan op het gezicht en de Punan van Kalimantan doorbo ren hun oorlellen en laten ze lang worden. In de westerse samenleving laten vrouwen en mannen zich face- liften en lichaamsdelen met silico nen inspuiten. In Japan laten vrou wen hun scheve ogen rechtzetten. Madonna Maar, de wereld wordt ook steeds kleiner. Wat wij in het westen voor het gemak de derde wereld noemen, kijkt naar videoclips van Madonna en Prince. Het westen ziet beelden van het carnaval in Rio en kijkt naar Indiase films. Schoonheidsidealen oefenen steéds meer invloed op el kaar uit. Blanke mannen lopen met dreadlocks, zwarte vrouwen in Afri ka gebruiken bleekmakers en indi aansejongens proberen er uit te zien als Michael Jackson. „Verschillen te over", zegt Zuidema. „Alleen wie hier als oerlelijkerd ver trekt met bloemkooloren en een aardappelneus, kan ergens anders als schoonheid worden ingehaald. In die zin is er hoop voor iedereen. Kijk, die miss-verkiezing in Senegal maakt duidelijk dat dat land te ma ken heeft gehad met westerse over heersing. De mensen daar zijn zich maar al te goed bewust van conflicte rende schoonheidsidealen. Maar ook in het westen zijn de mensen dat. Die idealen veranderen immers voortdurend. Hier geldt: wat giste ren nog goed was, is vandaag passé. In culturen die niet zo modegevoelig zijn ligt dat anders. De Lotus-vrouw in India ziet er nu nog bijna net zo uit als vijftienhonderd jaar gele den". De samenstellers van de tentoon stelling hebben geprobeerd aan de hand van een groot aantal foto's een beeld te geven van de meest uiteen lopende schoonheidsidealen. Daar uit wordt duidelijk dat het westen steeds een grote invloed heeft g Maar, gelukkig zijn er ook uitfl ringen geweest. De vrouw 1967 de titel miss Nairobi vero voldeed op geen enkele maniej het westerse vrouwbeeld. Ze moddervet, maar belangrijke enige deelneemster. De Tunesische vrouw die in de zestig meedeed aan de miss verkiezing moet een prai vrouw zijn geweest maar op de eindoverwinning was erf niet omdat zij weigerde zich ii pak te laten keuren en de jun blik achter haar sluier gunde. De westerse eisen die aan een worden gesteld zijn in de loop ren nogal eens veranderd. Vn moeten in de jaren negentig ogen van, meestal, de man n leen lang en slank zijn, maj f sportief en gespierd. Mannen hebben het wat dat altijd gemakkelijker gehat mannelijke schoonheidside nauwelijks veranderd. De tentoonstelling 'Mooist lijk' is tot en met 1 novemberly in Utrecht, in het tentoonstel, gebouw Achter de Dom 14. H gaat de expositie het land in. j In deze rubriek aandacht voor twee landen, door Peter waar de wijnbouw enorme vooruitgang boekt van der Hoest en waar we de komende jaren nog veel van zullen horen: Chili en Australië. Albert Heiin knoopte in het eerste land banden aan met net wijnhuis Undurraga. Nico McGough van Wijnkoperij De Gouden Ton in Den Haag sloot in Australië contracten af met twee van ae beste wijnmakers in dat onmetelijke werelddeel, Rothbury Estate en Wirra Wirra. Mijn enige ervaring met Chileense wijnen bestaat uit een lang geleden geproefde Pommard van ene Jos Canepa uit Maipo Valley, een halfzoete Moscatel/Semillon mengwijn, een produkt waar ik niet erg van onder de indruk was. Later ontdekte ik Sauter's Portal del Alto, een gloedvolle wijn, volgens de beste Franse tradities gemaakt. Onlangs maakte ik opnieuw kennis met Chili via de nieuwe wijnen van Albert Heijn, luisterend naar de naam Undurraga. We spreken hier over vijf uitstekende produkten die allemaal beneden een tientje liggen en naar mijn mening van goede kwaliteit zijn: een Chauvignon Blanc 1992 6,95), Chardonnay 1992 9,95), Cabernet Sauvignon 1990 6,95), Cabernet Sauvignon Sélection Especial 1988 9,95) en Pinot Noir 9,95). Hoe zit dat nou met Chili? Is hier sprake van een paar toevalstreffers, of is er meer gaande? Wijnen als die van Undarraga en Portal del Alto zijn geen eendagsvliegen, ze zijn het resultaat van de ongelooflijke wilskracht van de Chileense boer en soms ook van enorme investeringen, waar buitenlanders bij Bang om tot je vut op de Kneuterdijk te moeten uitkijken? Doe dan wat jaarlijks bijna 36.000 Nederlanders doen en ga werken in het buitenland. Een beetje vent (m/v) kent geen grenzen. 'Hello, this is Jan-Hein in Ho Chi Minh City'. door Frank Hitzert Als Jan-Hein scheurt hij 's avonds op zijn BMW-motor uit 1955 door de straten van Saigon om voor 1500 dong, een kwartje, een videofilm van Chuck Norris op te snorren. Als directeur ir. J.H.M. van Kleef van Indochina Marketing Ltd. zit hij overdag ten kantore in district 1 van Ho Chi Minh City om allerhande be- drijfsadviezen te verstrekken. Jan-Hein van Kleef (29), Rijswijker van geboorte, is zelfstandig onderne mer. Te Vietnam. „Want Vietnam gaat het helemaal maken". Hij was er dit voorjaar voor het eerst. De jonge ingenieur is een van de bij na 36.000 Nederlanders die elk jaar, voor een periode van ten minste twaalf maanden, hun geluk in het buitenland gaan beproeven. Die groep grenzeloos woon-werkverkeer is blijkens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek vanaf 1988 sterk gestegen. Vestigden zich ervoor jaarlijks tussen de 31.000 en 32.000 Nederlanders in de rest van de wereld, sinds 1988 schommelen de aantallen tussen de 35.000 en 38.000 (CBS-cijfer 1991: 35.998). Daarbij gaat het niet alleen om men sen die op eigen initiatief verhuizen, maar ook om medewerkers van in Nederland opererende multinatio nals die naar het buitenland worden uitgezonden. Opvallend in deze groep emigranten mensen die zich mede vanwege het elders veelal gunstiger belastingklimaat hier offi cieel laten uitschrijven is het ster ke aandeel van de 20- tot en met 29- jarigen. Met een totaal van 11.430 (32 procent) voeden vooral zij het idee dat 't ver weg allemaal veel leu ker is. Jan-Hein van Kleef kreeg dat idee, toen hij voor zijn studie werk tuigbouwkunde in Delft drie maan den stage liep bij een vleesfabriek in het Amerikaanse Boston en na zijn afronding van een onderzoek naar energiebesparingen aldaar zelfs met een bonus werd verblijd. Hij stu deerde uiteindelijk af met een verge lijkend onderzoek naar het onder- houdmanagement bij een aantal fa brieken van Unilever in Duitsland. „De neiging om over de grenzen te kijken is bij mij dus eigenlijk al in een vroeg stadium ontstaan" De Rijswijker wekt de indruk de we reld in een handpalm mee te dragen; een tikje vrijgevochten rugzak-jon gere eigenlijk, maar dan een in een degelijk kostuum. Wie zijn visite kaartje bekijkt met het faxnummer 09-848290936, hoort slechts: „Zie je, elf cijfers maar, één meer dan Am sterdam. Joh, Vietnam is eigenlijk heel dichtbij". Interessant Waarom Vietnam? De ingenieur: „Omdat het niet voor de hand ligt en aan de andere kant juist weer wel. Uit tal van publicaties maakte ik op, dat de belangstelling voor Vietnam sterk toeneemt. Tijdens mijn studie al ben ik mij in het land gaan verdie pen. Uiteindelijk ben ik tot de con clusie gekomen, dat Vietnam vooral zakelijk bijzonder interessant is, óf in elk geval zal worden. Dat beeld is later, tijdens mijn eerste bezoek, al leen maar bevestigd". „Het volk is op zich goed geschoold. Een groot deel spreekt Engels, een kleiner deel Frans en Duits. De men sen leven er niet met de dag, maar zijn zeer sterk toekomstgericht. Ze willen hard werken en graag nader kennismaken met de verworvenhe den van het Westen, waaraan ze sinds de komst van de Amerikanen al voorzichtig hebben geroken. Het 'Vietnam gaat het helemaal maken', weet de 29-jarige ingenieur Jan-Hein van Kleef van Indochina Marketing. is al met al een land met een groot economisch potentieel. Van een rijst-importerend land is Vietnam intussen al een rijst-exporterend land geworden, de hotels en busi- nesscentra schieten vooral in Ho Chi Minh City, het voormalige Saigon in Zuid-Vietnam, als paddestoelen uit de grond, het communicatienetwerk wordt sterk verbeterd en ook voor de infrastructuur bestaan grote plan nen. Er is, kortom, ook voor het Ne derlandse bedrijfsleven alle reden om Vietnam met meer dan gemid delde interesse te volgen". Vietnam is, sinds de laatste Ameri kaanse soldaten er zeventien jaar ge leden ontgoocheld vertrokken, een van de laatste communistische bol werken. Toch heeft de marxistische ideologie met name in Saigon de officiële naam Hó Chi Minh City wordt er nauwelijks nog gebruikt eigenlijk nooit vaste grond onder de voeten gekregen. Handelsembargo In 1986 gaf de communistische par tij het op en liet de energie van de stad de vrije loop door economische hervormingen in te voeren en de poorten vanSaigon weer open te stellen voor de rest van de wereld. Amerika hanteert officieel welis waar nog steeds een handelsembar go voor Vietnam, maar in de praktijk doen de Amerikanen er allang weer zaken. Nu al telt de stad jaarlijks zo'n 170.000 vertegenwoordigers van internationale bedrijven die be trokken zijn in de lichte industrie, het toerisme en andere sectoren. In 1990 was met die buitenlandse in spanningen een bedrag gemoeid van 560 miljoen dollar. Die som wordt al leen maar hoger wanneer straks, naar verwachting over anderhalf tot twee jaar, het han delsembargo van de VS wordt opgehe ven. Handel drijven kunnen ze in Saigon bovendien als de besten. Toen de inwoners van het verslagen Zuid-Vietnam door de communisten buiten verantwoorde lijke posities in de regering en ande re nationale instellingen werden ge houden, waren ze wel gedwongen te rug te vallen op de particuliere nij verheid. „Je merkt aan alles dat het land vrijer wordt. Het 'doi moi', Vietnamees voor perestrojka, dringt door tot in alle lagen van de bevol- 'Je merkt aan alles dat het land vrijer wordt' king", weet Jan-Hein van Kleef. „Natuurlijk móet je nog steeds op passen met wat je zegt en doet. Zo weet de overheid precies wie ik ben, waar ik woon en wat ik uitvoer. Toch wordt het met de dag gemakkelijker. Wat gisteren nog onmogelijk was, daar doen ze morgen al niet meer moeilijk over. Het gaat allemaal razendsnel". Daarom heeft Jan- Hein van Kleef uiteindelijk over alle voors en tegens van Vietnam niet al te lang willen wik- ken en wegen. Na een, volgens hem, gedegen voorberei ding ging de Rijswij ker er jongstleden april voor het eerst heen en bleef er ver- volgens ruim drie maanden. In die tijd heeft hij in Ho Chi Minh City met twee Amerikanen zijn adviesbureau Indochina Marketing Ltd. opgezet. Ze hebben in hun huis annex kan toor twee Vietnamezen in dienst, voor 150 dollar per maand, en een huishoudster, voor 20 dollar. „De re latief lage lonen maken het allemaal nog interessanter". Van Kleef adviseert thans met name Nederlandse bedrijven die in Viet nam willen investeren, of er au zins zaken willen doen. „Ik vei in opdracht marketing-ondei en adviseer het betreffende b dan of het er verstandig aan dot; in of met Vietnam te beginnen, varieert van de vraag of de Vii mezen überhaupt zijn gein! seerd in een bepaald produkt t' met het zoeken naar kanalen vo distributie en alles wat er tusse We hebben intussen een aanté drachten lopen, al kan ik met he op de concurrentie niet zeggen ke". „Vietnam", zegt de onderneme menvattend, „is op het oog vreemd land, gehavend door de log en met een volstrekt unieke tuur. Maar het heeft een waanz ge potentie. Het weet, door de den met de Amerikanen die eige nooit helemaal zijn verbroken het achterloopt. Maar het heeft lijk alles in zich om die achten in te halen. Sommige economen gen niet voor niets, dat Vietnan nen afzienbare tijd zal uitgroeit het handelscentrum van Azië daarvan kan het Nederla bedrijfsleven meeprofiteren, het daarom weten dat ik, Jan uit Rijswijk, er alvast ben" ■fS>S>£ UNDU^

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18