Vaders wi is weg Vader was eeuwenlang onbetwist hoofd van het gezin. Maar toen moeder zelf ging werken, financiële onafhankelijkheid verwierf en zich tegelijk emancipeerde, kalfde vaders gezag zienderogen af. En nu worden ook de kinderen steeds mondiger. Op weg naar nieuwe verhoudingen binnen het gezin. EXP0/C2 Zoveel borsten, zoveel zinnen WERK/C2 Hello, this is Jan-Hein in Vietnam Wie krijgt wat van het 06-geld? 't Geheim van de hap uit de muur Banketbakkers in actie voor Sint Nicolaas ij Vandaag de Dag LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 doorCoos Versteeg et grootste stuk vlees was vanzelfsprekend voor vader, want die werkte ervoor. Vader kreeg uiteraard ook het eerst opgediend. En als vader nee zei, dan was het nee. Want vaders wil was wet! e bestaan nog volop, die gezinnen aar de verhoudingen traditioneel zijn eregeld en ze zullen er de komende de- ennia ook zeker nog blijven. Maar de nachtpositie van vader begint steeds leer te wankelen. et proces is niet meer te stoppen. erst was het de vrouw die beginjaren estig massaal buitenshuis ging wer- >n, eigen inkomsten en daarmee een nancieel onafhankelijke positie ver- ierf. De uitvinding van de pil droeg aar nog het nodige aan bij: ze kon nu >lf bepalen of, en zo ja, wanneer ze een ind wilde. Niets stond meer een eigen arrière in de weg. De emancipatiegolf ie daarop de samenleving overspoelde leed thuis de rest. In 1969 raakte de man zelfs de titel 'hoofd van het gezin' ^wijt, want die aanduiding werd simpel het burgerlijk wetboek geschrapt. nog altijd niet doorgedrongen wt alle huiskamers van Nederland, is positie van de man sindsdien defini- f veranderd. De vraag: 'Wie is de baas huis?', wordt in de eigentijdse relatie it meer gesteld. Man en vrouw zijn ar gelijkwaardig en het succes van de latie is voornamelijk afhankelijk van wijze waarop ieder zich er prettig bij oelt. Wie het niet zint, stapt op. let is een kwestie van afspraken ma- en, onderhandelen op basis van argu- enten en eigenlijk een soort contract uiten", zegt dr. J.J. Latten, weten- happelijk medewerker bij het Cen- aal Bureau voor de Statistiek (CBS), et onderhandelen bedoelt Latten dat afspraken gelden; niet alleen wie oor welke taken in de gezamenlijke uishouding staat, maar ook op tal van ndere zaken die binnen een relatie van elang kunnen zijn. Dat dergelijk on- erhandelingen niet altijd naar tevre- inheid verlopen en dat niet alle con- acten even goed worden nageleefd, erklaart het sterk toegenomen aantal heidingen en het grote aantal mensen at alleen leeft zonder ooit te hebben mengewoond. oewel demograaf dr. Latten zich als "I-medewerker in het dagelijks leven uter met objectieve cijfers inlaat, eeft hij als sociaal wetenschapper - en persoonlijke titel - eerder dit jaar een antal voor iedereen zichtbare ontwik- 'lingen in de samenleving met bevol- ngscijfers in verband gebracht. Over- uidelijke cijfers van bij voorbeeld het antal alleenwonende vrouwen tussen en 37 jaar in 1982 en in 1988. Of van 't aantal vrouwen dat alvorens te hu- in eerst een tijd heeft samengewoond, atten betrok in zijn artikel ook de plot- linge toename van het aantal thuis- onende jongeren van 19 tot 24 jaar en J filosofeerde op basis van diverse we- nschapelijke onderzoeken hoe tal van "enschijnlijk op zichzelf staande as- cten in combinatie met elkaar de ver- >udingen binnen het gezin sterk beïn- oeden. Geleidelijk proces let is een proces dat heel geleidelijk zegt hij. „Het gezin als hoek- een van de samenleving zal heus niet rdwijnen, maar de rollen binnen het zin veranderen. De kinderen komen erker te staan, hun machtspositie ürdt steeds groter. De kinderen van gaan anders met hun ouders om dan °eger". Latten constateert dat kinde- n hun ouders tegenwoordig niet al en tutoyeren, iets wat zelfs in de jaren stig nog vrij uitzonderlijk was, maar in nu ook daadwerkelijk bij de voor aam aanspreken. „Je ziet in de televi- ^reclame, waar een ukkie tegen pa zo- ets zegt als: 'Je gaat toch niet mee in die stomme broek'. Vader wordt daarin een beetje voor gek gezet, dat was vroe ger toch volkomen ondenkbaar". Als oorzaken van die ontwikkeling noemt Latten een steeds sterker wor dende onafhankelijkheid en individua lisering. Het begin van dat proces plaatst hij al rond 1850, de industriële revolutie. „In Twente zagje de opkomst van de textielindustrie en dat had de mografisch enorme gevolgen. Voordien was iedereen daar afhankelijk van de boerenhoeve. De textielindustrie stelde mensen in staat zich los te maken van het kerngezin, de hoeve te verlaten, zelf geld te verdienen en te trouwen. Daar zie je het begin van onafhankelijkheid". Die tendens heeft zich steeds verder en op alle vlakken doorgezet. Steeds meer mensen raakten geschoold, konden be ter voor hun rechten opkomen en over hun positie onderhandelen. Zo ook het kind. Latten wijst er op dat ouders niet langer alleen de opvoeding van hun kroost verzorgen. De televisie mengt zich dagelijks met zijn boodschappen in de huiskamer. Maar ook is het kind van nu in staat hulp van buitenaf bij de op voeding in te roepen: kindertelefoon, Jongeren Advies Centra, Wegloophui zen... In het uiterste geval, zo hebben we onlangs in Amerika met de 12-jarige Gregory Kingsley kunnen zien, laat een kind zich zelfs van zijn ouders scheiden. Of dat allemaal even wenselijk is (het natuurlijk losmakingsproces dat ge paard gaat met kleine conflicten wordt verstoord, red.); die vraag laat Latten graag aan psychologen over. Een feit blijft dat een kind meer dan voorheen over zijn positie thuis kan onderhande len. Daarnaast constateert dr. Latten dat door het dalend kindertal per ouder paar een andere omgang tussen kind en ouders is ontstaan. Het kind hoeft niet meer te knokken om aandacht. De be schikbaarheid van materiële voorzie ningen is royaler, een eigen kamer heel normaal. Kortom een heel complex van factoren, die maken dat het grut thuis zich steeds zelfbewuster gaat voelen en gedragen. En dan hebben we het nog niet eens over die kleine wijsneusjes die tien keer beter dan pa met de computer kunnen omgaan en van plan zijn tot hun 25ste thuis te blijven wonen. Arme pa. Zeg maar dag tegen je gezag. Eerst een vrouw met een eigen mening, wat heet: een eigen leven. En nu ook de kinderen. „Ik weet niet of het zo som ber is", lacht Latten. „Dit overkomt vooral de ouders die zelf in de jaren zes tig in opstand kwamen. Hun waardepa troon verschilt niet zo sterk van dat van hun kinderen. De maatschapij veran dert voortdurend. Je ziet die trend, dat ouders veel meer als vrienden met hun kinderen omgaan, nu al bij een kleine elite. Zoals het eerst ook een kleine elite was die ongehuwd ging samenwonen. Maar de vlek wordt steeds groter. De traditionele manier van omgaan met el kaar valt weg, het gezin wordt vooral een hechte vriendenkring". doorcoos versteeg Sinterklaas verliest jaarlijks meer terrein aan de Kerstman; we kunnen het overal om ons heen aan de etalages zien. Maar de goedheiligman krijgt deze weken volop steun van een belangrijke groep van zijn trouwste fans: bijna honderd van de beste Nederlandse banketbakkers, verenigd in Het Patisserie College, trekken er momenteel extra hard aan om Sint Nicolaas met zijn complete gevolg weer helemaal terug in de winkel te brengen. Deze week kwam het eerbiedwaardig college van patissiers in Zoetermeer bijeen om in een grootse show de nieuwste Sinterklaas-ideeën aan elkaar te tonen. En dat gaat heel wat verder dan een kaal marsepeinen varken, een simpele choladeletter of een taaitaaipop. Hele stellages met lachende Zwarte Pieten-koppen, gemaakt van een chocoladebol en met marsepein vervolmaakt, een halve meter hoge Sinterklaas te paard uit de fijnste speculaas, smaakmakende marsepein broden gevuld met geconfijte vruchtjes en chocoladeletters op klassiek sierlijke of kinderlijk speelse wijze gedecoreerd. De koekebakkers, zoals de leden van Het Patisserie College zich schertsend noemen, hebben alle registers opengetrokken. En ze maken elkaar daarbij graag wijzer, want voor mede leden van deze uit 1955 daterende vereniging bestaan geen keukengeheimen en staat de bakkerij altijd open. Men werkt uitsluitend met de grondstoffen, zoveel mogelijk dagvers en bij voorkeur puur natuur. „Hier proef die Zwarte Piet van taaitaai eens", zegt Jan van Renen - direkteur van de bekende Haagse patisserie Paanakker - overtuigend: „dat is wel even iets anders dan een fabrieksprodukt. Kijk, het is helemaal soepel door de honing die erin zit. En probeer eens zo'n pepernoot, dat is toch een eenvoudig produkt. Wist je dat pepernoten zo ook kunnen smaken?" Maar het is niet alleen de kwaliteit: de meest creatieve leden van Het Patisserie College laten in deze dagen hun fantasie de vrije loop. De berenrage die al enkele jaren in Nederland woedt, vindt zijn weerslag in figuurtjes van chocolade, koek, marsepein, met chocolade bespoten cake, taaitaai en speculaas. Ook de bekende Disney-figuren zijn, inspelend op de opening van Euro Disney, in alle eetbare varianten buitengewoon populair, om maar te zwijgen van de televisiehelden Ninja Turtles. Grote met chocolade versierde marsepeinen letters nemen de plaats in van het bekende per ons af te snijden varken, het begrip gevulde speculaas krijgt waarachtig nieuwe betekenis doordat de vulling is gelardeerd met verrukkelijke geconfijte zwarte kersen. Zo alles bij elkaar lijkt het een waar lekkerbekken-offensief van een verspreid over heel Nederland opererend groepje ambachtelijke strijders voor Sinterklaas. „We willen Sinterklaas niet kwijt", zegt Jan van Renen. „Daarom gaan we het feest weer wat extra onder de aandacht brengen. Voor het grootwinkelbedrijf en de bakkerszaken die afhankelijk zijn van wat fabrikanten leveren, is dat wat moeilijker dan voor ons", legt hij uit. „Wij maken gewoon alles zelf'. foto Hans oe Bakker Zwarte Pieten-koppen, gemaakt van een chocoladebol en met marsepein vervolmaakt. eindredactie peter van der hoest vormgeving kltty stijnman

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17