Alles uit de kast is soms wel te veel DE BEST GEKLEDE AUTO IN Z'N KLASSE: v.a. 19.795; 'Koopman' praat met buitenlander Bellitoni verrast Cultuur UITGAANSSPECIAL: DE MICRA MARCH NISSAN Leidse Courant I 'DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 Fens krijgt prijs van boekverkopers Den Haag De J.H. Donner- prijs van de Nederlandse Boek verkopersbond is toegekend aan Kees Fens. De auteur en hoogleraar letteren Fens krijgt de onderscheiding (een penning èn 2500 gulden) voor 'zijn uit zonderlijke kennis van en grote liefde en bevlogenheid voor lite ratuur, boeken en boekhan dels'.^ De J.H. Donnerprijs wordt eens in de vijfjaar uitge reikt! Hij ging in 1987 naar A. Wouters van de Vlaamse Vere niging ter Bevordering van de Belangen van de Boekhandels. Titus Leeser geeft beelden aan Zwolle Zwolle De 89-jarige beeld houwer Titus Leeser schenkt de gemeente Zwolle een twin tigtal van zijn beelden en twee honderd tekeningen. Onder deze-schenking vallen beelden die Leeser maakte van Roland Holstlen Jacques Bloem en een portret van ex-minister Albeda. De/werken zijn nu nog in han den van de kunstenaar. Met het aanvaarden van de collectie verplicht de gemeente Zwolle ziCh dèze in of bij gemeentelijke gebouwen en terreinen op te stellen. Ook zal minimaal een keen.in de vijf jaar aandacht worden besteed aan het werk van/Leeser. Na zijn overlijden zal dit een keer in de tien jaar gebeuren. Leeser woont sinds 1968 in Zwolle. Shabba Ranks naar Ahoy' Rotterdam De Jamaicaange reggae-zanger Shabba Ranks, bijgenaamd Mr. Loverman, geeft op vrijdag 27 november een concert in Ahoy'. De kaart verkoop begint zaterdag. Utrecht leent aan Lissabon Utrecht Rijksmuseum Het Catharijneconvent in Utrecht heeft honderd middeleeuwse kunstvoorwerpen in bruikleen afgestaan aan het museum Ca- loustè Gulbenkian in Lissabon. De collectie bestaat uit een klein aantal schilderijen, in hout gesneden beelden, textiel, e'eri twintigtal verluchte hand schriften en laat-Middeleeuwse gedrukte boeken. De expositie in Lissabon duurt van 27 no vember t/m 7 februari. MUSICAL SCHOUWBURG, GOUDA De musical 'Roze krokodillen' van Haye van der Heyden (tekst) en Martin van Dijk (muziek). Arrangementen: Tom Barlage. Choreografie: RickAtwell. Dekor: Jens Hager. Kostuums: Jan Aarntzen. Met: Vera Mann, Hein van Beem, Henk Dikmoet, Annet Nijder, Esther Roord, Door van Boeckel, Joep Onderdelinden e.a. Herhalingen: o.m. 20 t/m 24 oktober Rotterdam (Luxor), 27 oktober Naaldwijk (Naald), 29 oktober t/m 1 november Den Haag (Schouwburg), 25 en 26 november Rotterdam (Zuidplein), 1 en 2 december Leiden (Schouwburg), 25 t/m 31 januari Amsterdam (Schouwburg), 16 februari Zoetermeer (Stadstheater) en 26 en 27 februari Rijswijk (Schouwburg). door Wytzia Soetenhorst Haye van der Heyden barst van de ideeën. Hij schrijft een to neelstuk, verschillende televi sie-series en dan nu ook nog eens een musical. Het kan niet op. Maar teveel willen leidt in dit laatste geval tot een jam merlijke uitglijer. Een misser die niet nodig lijkt, want de spelers en het oor spronkelijke uitgangspunt van 'Roze krokodillen' hebben veel meer in zich. Van der Heyden heeft daarom al bekend ge maakt dat hij een aantal delen gaat herzien, om die kracht er uit te halen. Waar gaat het fout? Daar waar de maker zijpaden betreedt; en dat zijn er nogal wat. Zo draait het allemaal om een damesor kest dat kampt met een gebrek aan goede muzikanten. Daarom wordt een aantal heren uit de kast getrokken om een belang rijk optreden in Amsterdam te redden. Daartegen komt de les bienne in het gezelschap in op stand. Genoeg stof voor een lek kere musical, maai- de schrijver wilde kennelijk af van het in dit genre zo gebruikelijke dunne verhaaltje. Daarom worden nieuwe niemandalletjes toege voegd. Zoals een vader die niet voor zijn kind wil zorgen, hoe ren in de hoofdstad, een hoop travestie en een moderne dans groep. Veel te veel gedoe, waar- door het oorspronkelijke idee volkomen ondersneeuwt. Bovendien moet er veel worden uitgelegd en verteld, zodat er veel dialoog is. Toneelteksten waar vooral goede zangeressen als Vera Mann niet mee uit de voeten kunnen. Het resultaat is een driftig heen en weer geren, een overdaad aan kostuums en scènetjes en vooral keihard ge gil- Nog nooit zag men op een avond zoveel mensen acteren, met achter elke zin een uitroepte ken. Steeds anders Dekors wisselen dat het een lie ve lust is. Voor elke situatie een nieuwe boom, lantarenpaal en gezellig zitje. Bovendien moet kennelijk ook de belichting tel kens net even anders. Groen, roze, paars en rood het komt al lemaal aan bod, maar schept nergens duidelijkheid of de juis te sfeer. Op die manier vallen mooie, dramatische momenten en de goede liedjes die 'Roze krokodil len' wel in zich heeft volkomen in het water. Van der Heyden heeft dergelij ke mankementen onderkend. Voor de rest van de tournee gaat hij gedeelten herschrijven. Hopelijk kiest hij voor een STADSGEHOORZAAL, LEIDEN. Symfonie-orkest Bellitoni o.l.v. AJexandru Lascae in werken van Debussy, Richard Strauss en Dvorak. Soliste de sopraan Miranda van Kralingen. Herhalingen: zaterdagavond in de Bachzaal van het Sweelinckconservatorium, Amsterdam en zondagmiddag in de Nieuwe Kerk, Den Haag. doorAoriaan Hager Leiden Het Symfonie-orkest Bellitoni kan gerekend worden tot één van de betere amateur orkesten. Dat bewees het in 1978 opgerichte orkest gister avond in de Stadsgehoorzaal met een programma dat op een opmerkelijk hoog niveau werd uitgevoerd. Bellitoni staat sinds twee jaar onder leiding van Alexandru Lascae, een veelzijdig musicus die de amateur-musici een uit stekende orkest- discipline heeft bijgebracht. De vertolking van 'Prélude a l'après-midi d'un faune' van Debussy deed al onmiddellijk de oren spitsen. De tedere sfeer van het bijna honderd jaar oude werk werd op verfijnde wijze weergegeven, de diverse solotrekjes kwamen fraai tot klinken. Een orkest met tachtig 1 produceert voor de akoe van de Stadsgehoorzaal alg een te groot aantal dec Toch wist Lascae ook ij achtste symfonie van Dt het orkest in toom te hoi De dirigent gaf van dit opi een temperamentvolle, i ook een door en door muz lezing. Het orkest demonstreerde verrassende eenheid, eenu balanceerde verhouding ei glanzende orkestklank, boeiende vertolking. De se sche bijdrage van de Haagj praan Miranda van Krali) groeide uit tot een ware bt| nis. Zij zong de 'Vier letzt^ der' van Richard Strauss vi de beklemmende teksten Von Eichendorff met eeni mum aan intensiteit, me) wonderschone vocaliteit e een fascinerende uitstralifl Miranda van Kralingen, t mei volgend jaar bij het dentie Orkest onder leidirj Franz Welser-Möst enkeli len de sopraanpartij in de de symfonie van Mahler i werd door Lascae met vee en aandacht begeleid. Dei rijke vioolsolo door orkesti ter Jan Verheugt mag niet onvermeld blijven. MUZIEK men, aldus Sitterop, die dat de gesprekken inhak de huidige politieke dis over discriminatie en ass tie van alle soorten buit ders. De nabespreking is ope toegankelijk en wordt int te zaal gehouden. Een dag eerder vindt i gaande aan 'De koopma interview plaats met reg Ger Thijs en hoofdrolspeï Scholten van Aschat. De eenkomst, die om half ai gint, wordt gehouden o zoek van een afvaardig» het ministerie van justit: eveneens voor een ieder t kelijk. Vera Mann als kordate lesbienne. strakker en duidelijker geheel. Waardoor iedereen veel beter tot zijn recht zal komen. Prima musical-acteurs - zoals bij voor beeld Henk Dikmoet, die wer kelijk een perfecte travestie foto Jan Swinkels neerzet - krijgen dan met lek kere liedjes het applaus dat ze verdienen. Den Haag Artistiek leider Hans Croiset van Het Nationa le Toneel praat donderdag 22 oktober na over de voorstelling 'De koopman van Venetië' met leden van de Stichting Regio naal Centrum. De voorzitter van de stichting, Boudewijn Sit terop, heeft vele regionale bui tenlanders aangeschreven om na afloop van Shakespeare's stuk over antisemitisme in dis cussie te treden met Hans Croi set, die de titelrol in het stuk speelt. Het is de eerste keer dat dit in Den Haag gebeurt en voor veel buitenlanders waarschijnlijk ook de eerste keer dat ze in de Koninklijke Schouwburg ko- MARCH f2 Prijs incl BTW, excl kosten rijklaar maken. Wijzigingen voorbehouden. Nissan is ook de maker van de Sunny, 100 NX, Prairie, Primcra, Maxima, 200 SX, 300 ZX, Q-bic, Terrano, King Cab, Patrol, Vanctte, Urvan, Cabstar en Trade. Als u nu aan een nieuwe auto toe bent heeft Nissan gróót nieuws: de Micra March 1.2. Een speciale uitvoering in exclusief uitgaanstenue. Een beperkt aantal Micra's is namelijk uitgerust met stijlvolle extra's waar u nauwelijks iets voor betaalt. Kijkt u maar: speciale design bekleding in zwart met grijs/groen motief, een groene sierbies op de voorportieren, een zwart dashboard met witte snelheidsmeter en zwarte cijfers, intervalschakelaar op de voorruit- wissers, interieurverlichting over beide voorportieren en een make-up spiegel in de zonneklep van de passagier. Aan de buitenkant valt meteen de in carrosseriekleur uitgevoerde achterspoiler op èn de handige achter- ruitwisser/sproeier, modieuze striping, stootstrips op de flanken, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, sportieve wielcovers èn de exclusieve March-badge. U kunt kiezen uit de carrosseriekleuren rood, wit en zwart metallic. En dat bovenop het toch al onvergelijkbaar complete uitrus tingsniveau dat élke Micra kenmerkt. Plus z'n pittige 1.2 liter motor, hoge inruilwaarde en aangenaam lage rijkosten. Voegt u daar de bijzondere Nissan eigenschappen als drie jaar of 100.000 km algemene garantie en zes jaar-carrosseriegarantie aan toe en u weet wat u te doen staat. Meteen naar de Nissan dealer, waar deze buitenkans tijdelijk voor u klaar staat voor een vriendenprijs. Het betalen kunt u makkelijk maken met 'n financiering van Nissan Finance. Uw Nissan dealer beschikt over alle informatie. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. Wassenaar, Garage Rooijakkers (servicebedrijf), Hofcampweg 81-83, tel. 01751-13279.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10