arde aanpak criminele [arokkaanse jongeren i vertrouwen in wethouder De la Mar is zoek EWR vernieuwt leidingnet largriet leymans lent bliotheek B2 aH D66: 'Busbaan op Hooigracht en Langegracht' Persoonlijk cadeau leiden EN OMGEVING LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 f De gemeente gaat Marokkaanse i, die het criminele W, harder aanpak- jin volgend jaar wil ;nte starten met een Ofom de problemen e groep het hoofd te a lopen volgens wet- van Bochove (perso- tijn en sport) tiental- -^Hijk hanteerbare' Ma- e jongeren rond, met litie zich al enige tijd meer weet. Het gaat pze of spijbelende jon- rondhangen en kleine irgrijpen plegen, em van oppakken en aten van deze jonge- t niet. Van Bochove er snel iets moet ge- \nders wordt de prijs èderlandse samenle ving moet betalen te hoog". Ook de Marokkaanse organisa ties in Leiden zouden die me ning zijn toegedaan. Zij zouden allang blij zijn als er iets ge beurt, omdat een relatief kleine groep raddraaiers de gehele Marokkaanse gemeenschap momenteel het stempel 'crimi neel' bezorgt. ,,De impact van de aanpak van enkele tientaliën zal worden gevoeld door hon derden", verwacht Van Bocho- Taboe Volgens de wethouder is niet al leen de tijd rijp om het taboe rond de criminele groep Marok kaanse jongeren te doorbreken, maar ook om een eind te maken aan het over een kam scheren van allochtonen, alsof het één groep betreft. „Het gaat bij voorbeeld goed met de Suri naamse en de Turkse gemeen schappen in Leiden. Daarom kunnen we beter niet langer praten over dé allochtonen". Bij de totstandkoming van het project baseert het Leidse colle ge van b en w zich momenteel op de Amsterdamse aanpak van Marokkaanse randgroepjonge ren. In de hoofdstad worden zij vanaf 1 januari 1993 voor een harde keuze gesteld: óf aan de slag met een opleiding, óf direct worden bestraft voor het mis drijf dat ze hebben begaan. Jongeren die de leerplicht aan hun laars lappen of het crimine le pad opgaan, worden boven dien gedurende zes weken be geleid door een speciaal inter ventieteam, dat bestaat uit vijf Marokkaanse en vijf Neder landse medewerkers. Wie na zes weken terugvalt in zijn oude gedrag wordt direct met strafrechtelijke sancties gecon fronteerd. Zonder in details te willen treden, moet volgens de wethouder in Leiden ook een dergelijk project van de grond worden getild. Overleg Om de plannen voor Leiden verder gestalte te geven, voert Van Bochove momenteel ge sprekken met diverse instan ties, het Openbaar Ministerie en met Marokkaanse organisa ties. Wat die laatste groep be treft, worden de onderhande lingen bemoeilijkt door het 'weinig maatschappelijk geo riënteerde, informele karakter' van de meeste Marokkaanse groeperingen, aldus Van Bo chove. Een andere moeilijkheid die opdoemt is het grote tekort aan allochtone leerkrachten en welzijnswerkers. Het is de bedoeling dat het re sultaat van de onderhandelin gen in januari aan de gemeente raad wordt voorgelegd. lopGooweg ingbotsing IJKERHOUT lettendheid van een Noord wij kerhouter jtermiddag voor een ige op de Gooweg in jerhout. De man zag It de drie auto's die reden stopten en reed Ihterop de wagen van irige Wassenaarder. gen veranderde niet schroot maar botste egen de auto van een 'Noordwijker die op i tegen het voertuig l-jarige Noordwijker- ilde. persoonlijke on- leden zich niet voor, iteriële schade was ragen was total loss, overigen dermate ïadigd waren dat ze >rden weggesleept. rdwenen partij Een onbekend ge- heeft gisteren nogal gemaakt in een wo- Top Naeffstraat. Hij apend met een honk- I, aan bij een 19-jarige jtn één van de wonin- ^enode gast bleek op n naar de Katwijker, ewoner op visite was. de woning, sloeg de ich heen en ontstond iitpartij. De bewoner ii de man buiten de en. Toen korte tijd de even poolshoogte /Jen, bleek een ruit in W. hal te zijn vernield Ie derde etage de toe- naar de galerij uit LEIDEN Nog 220 kilometer gas- en waterleiding moet er in Leiden worden vernieuwd. En het is eigenlijk voor het eerst dat dat tegelijkertijd gebeurt. Want de nutsbedrijven die zich tot 1990 afzonderlijk met gas, elektriciteit en water bezighiel den, werkten graag langs el kaar heen. De EWR (Energie- en Water voorziening Rijnland) gaf gis termiddag het startsein voor de grootscheepse vernieuwing en opwaardering van het gas- en waterleidingnet. Daartoe bracht ir. L. Hupkes, directeur van het district Groot-Leiden, de druk is. het nieuwste stukje waterleidingnet van 30 mBar op 100 mBar. Door de hogere druk op het waterleidingnet, hebben de afnemers minder last van een lagere waterdruk als er bijvoorbeeld veel wordt gestookt. Het is echter niet zo dat ze straks een wat sterker straaltje water uit de kraan krijgen. De afgelopen maanden is in de Professorenwijk 3,7 kilometer gietijzeren gas- en waterleiding vervangen. Dat gebeurde tege lijk met vernieuwing van de rio lering door de gemeente. De ko mende tien jaar is gereserveerd voor vernieuwing van nog eens 220 kilometer origineel gietijze ren gas- en waterleidingen. Het is nadrukkelijk de bedoe ling dat de EWR daarbij weer zoveel mogelijk 'meelift' met de werkzaamheden van de ge meente. Op die manier hoeven straten en trottoirs maar één keer te worden opengebroken. Het streven van de gemeente om de komende jaren de riole ring in de stad grondig te ver nieuwen, komt de EWR dan ook Brugklap met 'zigzagnaad' geïnstalleerd Met behulp van een kraan is gistermiddag de nieuwe, uit twee delen bestaande klap bevestigd aan het vaste gedeelte van de Blauwpoortsbrug in Leiden. De werkzaamheden trokken veel bekijks. Als de brug rond 19 november weer wordt opengesteld, hoeven fietsers niet bang te zijn om met hun wielen in de naad tussen de brugdelen terecht te komen. Om valpartijen te voorkomen heeft de ontwerper van de brug de naad niet recht, maar in een zig-zagvorm laten lopen. foto: wim van noort Hoogheemraadschap verhoogt lasten met tien procent LEIDEN Het Hoogheem raadschap van Rijnland wil de verontreinigingsheffing vol gend jaar verhogen met 7,60, oftewel bijna tien procent, naar 85,40. De algemene omslag voor landeigenaars daarente gen daalt met 3,- naar 40,- per hectare. Met dat voorstel van het college van dijkgraaf en hoogheemra den heeft de de verenigde ver gadering vanmorgen inge stemd. Aanleiding vooor de ver hoging zijn de kosten voor het waterkwaliteitbeheersings- plan. Daarvoor zijn grote inves teringen ter waarde van miljoe nen guldens nodig. In 1993 is voor dergelijke investeringen 133,1 miljoen gulden gereser veerd. Dat is 102,4 miljoen gul den meer dan dit jaar. Boven dien zijn de kosten voor de af voer van slib gestegen. Voor verbetering van de water kwaliteit is ook meer personeel nodig, bijvoorbeeld voor hand having, controle en vergun ningverlening aan glastuin bouwbedrijven. De tariefsver hoging was vorig jaar al aange kondigd in de meerjarenbegro ting voor het waterkwaliteits beheersplan. Jongen gewond bij aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 12-jarige jongen uit Nieuw koop is gisteren gewond ge raakt bij een aanrijding op de parallelweg van de Oostkanaal- weg bij Alphen. De jongen fiets te vanuit de richting Ter Aar en haalde een groep fietsers in toen een 71-jarige jarige brom fietser uit Waddinxveen hem tegemoet reed. De twee konden elkaar niet meer ontwijken en botsten. De jongen is met hoofdletsel naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. Ir. L. Hupkes, directeur van het EWR-district Groot-Leiden, stelt de eerste 3,7 kilometer vernieuwd buizen net in gebruik. foto: WIM van noort LEIDEN De Breestraat kan wel degelijk busvrij worden ge maakt. Buslijnen kunnen wor den omgeleid via Langegracht en Hooigracht, waar een vrije busbaan moet worden aange legd. Passagiers voor de binnen stad worden met pendelbussen van de NS-stations naar de hal tes Kort Rapenburg en Kore- vaarstraat vervoerd. Dat stelt de gemeenteraadsfrac tie van D66 tenminste in een ei gen notitie over het verkeersvrij maken van de Breestraat. Door ook de bussen te weren uit de tweede winkelstraat van Lei den, moet de Breestraat een veel aangenamer winkelgebied wor den. Alleen voetgangers en fiet sers mogen er dan nog in. De liberalen gokken erop dat de gebruikers van het openbaar vervoer wel enkele honderden meters willen lopen om in een rustige, aangename Breestraat te kunnen winkelen. „Dat is het offer dat wij van de mensen vra gen", aldus fractievoorzitter P. Langenberg. „En wij denken dat dat reëel is". Daarvoor wor den de passagiers op het Kort Rapenburg of de Korevaarstraat afgezet door pendelbussen die naar Leiden CS rijden. Door gaande lijnen moeten maar over de Langegracht en de Hooi gracht rijden. En een aantal an dere lijnen hoeft niet verder te rijden dan het station. Ten be hoeve van de doorgaande lijnen wordt op de Hooigracht en de Langegracht een busbaan aan gelegd. De parkeerplaatsen op de Hooigracht moeten daarvoor worden opgeofferd. Parkeergarages D66 heeft de nota opgesteld om dat ze vindt dat het college van burgemeester en wethouders te traag is met het echt autovrij maken van de binnenstad. Lan genberg: „Het is te veel gefa seerd. Een perspectief op een werkelijk autovrije stadskern ontbreekt". D66 belooft dat in 1996 de Breestraat na elf uur 's morgens slechts het domein van voetgangers en fietsers zal zijn. Maatregelen als de aanleg van busbanen, nieuwe studies naar de lijnvoering van bussen, en de aanschaf van pendelbussen, zouden moeten worden bekos tigd uit onder meer de opbreng sten van de parkeerbelasting. Het college rekent op een jaar lijkse extra opbrengst van 750.000 gulden. Om de gaten in de gemeentelijke begroting te dichten, gaat dat geld nu ge woon naar de algemene midde len. D66 wil het voor het open baar vervoer inzetten. D66- woordvoerder S. Blok: „De ga ten die daarna ontstaan, dichten we wel op een andere manier". Bovendien moeten de regioge meenten maar een grotere fi nanciële bijdrage leveren. In de notitie spreekt D66 zich en passant uit tegen een vierde par keergarage binnen de singels. Overname van de particuliere parkeergarages door de gemeen te wijst de fractie niet af. ers Leiden Zuidwest tegen compostfabriek OSO - De Stichting erwerking Voor- Leiden (SWL) e zijn weggezon- langdurige win- aar morgen houdt rmatieavond voor 2rs van Leiden en Voorschoten Milieuwethouder Mar heeft de voor- ouw van een com- helemaal tangepakt, is de i hun voorzitter. leus verlopen infor- vorig jaar septem- et verzet in van de Leiden Zuidwest ioorden van Voor bouw van een en vergistingsin- de Voorschoter over één nacht ijs was wel duidelijk, s koesterden nog dat ze hadden over man vijftien jaar 1st van de waterzui- de Voorschoterweg. 1 waardedaling van in. En die techniek van scheiden en vergisten en dan ook nog op deze schaal moest eerst nog maar eens wor den bewezen. De vurige wens van Hans de la Mar milieuwethouder, voor zitter van de Gemeenschappe lijke Vuilverwerking Leiden, lid van het Regionaal Afvalstoffen- platform, lid van het dagelijks bestuur van wat ooit de SAVA was is om een scheidings- en vergistingsinstallatie te bou wen. Hij wil dat uit oogpunt van financiën en van milieubeleid. Na het niet doorgaan van de vuilverbranding bij Ypenburg en een aantal andere tegenval lers, moet Leiden een tekort van 25 miljoen gulden op de huisvuilverwerking wegwer ken. Gehoopt wordt dat de ver gistingsinstallatie zoveel goed koper werkt dat uit de op brengst daarvan het tekort kan worden weggewerkt. Huisvuil wordt in de beoogde installatie gescheiden in ver schillende fracties, en wat com posteerbaar is, wordt gecom- posteerd. Dat is een heel wat milieuvriendelijker manier van afvalverwerking dan verbran den of storten. De fabriek in Leiden moet een voorbeeld wor den voor alle andere installa ties. Er moet jaarlijks 100.000 ton vuil in worden verwerkt, in een combinatie van bewerkin gen die nog in geen enkele an dere installatie bij elkaar zijn gebracht. Aanloopproblemen Juist dat zit de SWL niet lek ker. „Wij zijn op zichzelf niet te gen een experiment", zegt ir. T. Alblas, voorzitter van de SWL. „Het is duidelijk dat we niet jaar na jaar ons vuil naar Drenthe of elders kunnen af voeren, zoals we dat nu nog wel doen. We zullen in de regio zelf een inspanning moeten plegen om ons vuil hier te verwerken". Maar waarom dat zo nodig vlakbij een grote woonwijk moet gebeuren, is hem een raadsel. „Een proeffabriek zet je ergens neer waar dat geen kwaad kan. En dat is niet dicht bij een woonwijk. Elk nieuw type bedrijf brengt aanlooppro blemen met zich mee. En het is geen kwestie van maanden voordat die zijn overwonnen, maar van jaren". De positieve verslagen van rei zen langs andere vergistingsin- stallaties in Denemarken, in Frankrijk imponeren hem niet. „Die zijn niet te vergelij ken met wat hier moet worden gebouwd. Met deze installatie heeft men geen enkele erva ring. Hier wordt een andere technologie gebruikt, en is er sprake van een heel andere schaalgrootte". Op het eerste gezicht lijken de bewoners klemgezet door bur gemeester en wethouders. De wethouder van milieu dreigt met een niet meer te verstou wen afvalberg. De wethouder van financiën dreigt met een tariefstijging van tweehonderd gulden als de compostfabriek niet wordt gebouwd. Want juist de compostfabriek moet ervoor zorgen dat de vuilverwerking goedkoper kan worden. Alblas trekt dat dreigement in twijfel: „Die besparing moet nog bewe zen worden. De begroting voor de installatie is tot nu toe alleen nog maar opwaarts bijgesteld". Te laat Volgens voorzitter Alblas heeft De la Mar zich in een onmogelij ke positie gemanoeuvreerd. „Hij was degene die de Leidse vuilverbranding sloot. Maar hij was ook degene die het felst op positie voerde tegen de bouw van een nieuwe vuilverbran ding op Ypenburg. Daarmee heeft hij een enorme verant woordelijkheid op zijn schou ders genomen want hij moest dan ook maar voor een oplos sing zorgen die wel acceptabel was". De wel heel snelle bouw van een scheidings- en vergis tingsinstallatie beschouwt Al blas als een soort „mega- sprong" om fouten uit het ver leden te herstellen. „Dit lijkt meer op crisismanagement voor een situatie die hij zelf ge- creeërd heeft". Om zijn doel zo snel mogelijk te bereiken, heeft De la Mar al heel wat steken laten vallen, vindt de SWL. Zo is de milieu effectrapportage al maanden te laat. Ook is eronvoldoende naar alternatieve lokaties in de Leidse regio gekeken. Boven dien krijgen bewoners niet ge noeg de kans om mee te praten, en daar zou de gemeente alleen maar beter van kunnen wor den. Alblas heeft er weinig vertrou wen in dat dat nog goed komt. „Bij de aanleg van een project ben je gehouden aan een alter- natievenonderzoek. Een com plete lijst van alternatieve loka ties moet worden voorgelegd aan het provinciaal bestuur. Dat is hier nagelaten. De la Mar heeft veel te snel gezegd: ik heb hier een geschikte lokatie". Lachertje Het bedrag van 25.000 gulden, dat de wethouder had toege zegd voor onderzoek naar stankoverlast, vindt hij een la chertje. „Dat geld is bedoeld voor onderzoek als de installa tie er al staat! Hij had het geld beter vooraf kunnen geven. Een goede contraexpertise be tekent een verbetering van het gemeentelijk plan, daar kan de wethouder alleen maar beter van worden". Een aanvraag bij de Stichting Welzijn voor subsi die om zelf een analyse te kun nen maken, werd afgewezen. „De Stichting Welzijn blijkt niet zelfstandig te mogen be slissen over grote budgetten. En de wethouder blokkeert Déze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i&<-1 Noteer als nieuwe abonnee ing: De milieueffectrapportage die uitsluitsel moet geven over de geschiktheid van de Voor schoterweg als bouwlokatie vertrouwt Alblas niet meer. „Ik twijfel aan de juistheid van de mer". Wat hem betreft werden uit de tussenrapportage over de mer wat al te snel conclusies ge trokken: de Voorschoterweg bleek de beste lokatie. Dhr./Mevr.: Voorl.. I Straat; Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27.00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam. Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9