'Seksuele intimidatie laat altijd sporen na' Binnenland Duizend kinderen Noord-Overijssel blijken niet tegen polio ingeënt Aandacht voor 'pestkoppen' vermindert de criminaliteit „Duurdere rechtshulp werkt eigenrichting in de hand" h Vuilstortplaats is L in toenemende mali 'probleemafval'-plf i Handgranaat ontploft: twee militairen gewond VLISSINGEN Twee leden van het duik- en demonteerteam van de Koninklijke Marine zijn gisteravond op het marineterrein in Vlis- singen gewond geraakt na een ontploffing van een handgranaat uit de Tweede Wereldoorlog. Het team had gisteren in Goes munitie uit de Tweede Wereldoorlog geruimd en opgeslagen in een vrachtwagen. Deze is vervolgens naar het marineterrein in Vlissingen gereden, maar tijdens het uitladen ontplofte buiten de vrachtwagen een granaat waardoor een adjudant aan zijn oog werd ver wond en een botbreuk opliep. Een korporaal moest met een vleeswond naar het ziekenhuis. De marechaussee onderzoekt de juiste toe dracht van het ongeval. KAMPEN Duizend kinderen onder de twaalf jaar in Genemuiden, IJsselmuiden en Staphorst blijken niet tegen polio ingeënt. De GGD IJssel-Vecht, die dit gisteren na een in ventarisatie vaststelde, is geschrokken van het hoge aantal jongelui dat niet is gevacci neerd. Nog deze week zou de vaccinatie moeten gebeuren omdat de scholen volgende week wegens herfstva kantie gesloten zijn. Erg ongelukkig is de GGD met het verhaal dat de ronde doet over het effect van het suikerklontje. Ten onrechte wordt verteld dat het innemen van het klontje het risico op polio vergroot, zo stelt dr. D. van der Werf van de GGD IJssel-Vecht met nadruk. Zij lopen extra risico nu polio is ontdekt bij een 30- Een speciaal onderzoek wil de GGD instellen on jarige man uit Nunspeet met nauwe contacten in der de bezoekers van de bruiloft in Genemuiden Genemuiden. De GGD vraagt de scholen in de drie die ook werd bezocht door de man uit Nunspeet bij gemeenten hun medewerking te verlenen aan een wie polio is ontdekt. De mensen worden persoon actie om de jongelui alsnog te vaccineren of een lijk benaderd om na te gaan of ze tegen polio zijn suikerklontje met een anti-stof te laten innemen, ingeënt. Opnieuw jongere ontdekt met besmettelijke tbc KAMPEN Onder de 4300 jongeren uit Kam pen en IJsselmuiden die 3 oktober een zoge noemde Mantoux-prik kregen, is één geval van open long-tbc ontdekt. Nader onderzoek onder de 60 jongeren die po sitief op de priktest reageerden heeft dit uitge wezen. Volgens de GGD IJssel-Vecht bleken van de 60 jongelui er 56 met tbc besmet te zijn. Er bestaat volgens de GGD geen risico dat ze de ziekte verspreiden. Dat geldt ook voor drie van de vier jongelui bij wie long-tbc is vastgesteld. Alle 59 moeten een medicijn-kuur van zes maanden volgen. De jongere met de besmettelijk vorm van open-tbc krijgt een extra medische behandeling. Het on derzoek wordt voortgezet. DEN HAAG - „Wat is ze mooi hè, als ze boos is?" „Zo'n lekker mokkel als jij mag ik toch zeker wel op waarde schatten?" „Als jij overal zo goed in bent, ga dan eens een keertje met me uit". Veel vrouwen kennen de 'grap pige' opmerkingen van manne lijke collega's uit het hoofd, maar lang niet iedereen is bij machte er iets tegen te doen. Zélfs Sylvia Tóth niet, directeur van Content Beheer NV en ooit uitgeroepen tot zakenvrouw van het jaar. Nadat zij gisteren namens de werkgeversorgani saties het nieuwe videopakket 'Ongewenst Intiem' van de Commissie Ontwikkeling Be drijven van de Sociaal Economi sche Raad in ontvangst had ge nomen, bekende Tóth dat zij als 15-jarige ontslag heeft geno men na onheus te zijn bejegend op haar werk. „Het is 33 jaar geleden, maar ik ben die man nog niet vergeten", aldus Tóth. „Seksuele intimidatie laat al tijd z'n sporen na". De videofilm, inclusief handlei ding en brochure, van de SER- commissie heeft ten doel in be drijven een werkklimaat te scheppen waarin geen plaats is voor seksuele intimidatie. Daar hebben overigens niet alleen de vrouwen, die de vernederende ervaringen ondergaan, baat bij, maar ook de bedrijven die te maken kunnen krijgen met een slechte werksfeer, oplopend ziekteverzuim en vertrekkend personeel. Op dit moment is de ideale werksfeer, zonder grove opmer kingen en handtastelijkheden, in de meeste bedrijven echter nog ver te zoeken, concludeert het projectteam onder leiding van de Amsterdamse hoogle raar J.G.M. de Bruijn, dat ver antwoordelijk is voor de samen stelling van het videopakket. Vaak trekken slachtoffers - uit schaamte of machteloosheid - niet aan de bel, doen collega's of ze niets merken en zegt de werkgever dat 'zoiets' in zijn bedrijf niet gebeurt. Gedragscode Toch is er de laatste jaren be leidsmatig al het een en ander gedaan om seksuele intimidatie van vrouwelijke werknemers tegen te gaan. In 1990 kwam de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers zijn verenigd, met aanbevelingen om ongewenste intimiteiten op de werkplek te voorkomen en te bestrijden. Vorig jaar verscheen een EG-gedragscode inzake maatregelen tegen seksuele in timidatie en bracht de SER een advies uit over dit onderwerp. Verder wil het kabinet binnen kort een bepaling in de Arbeids omstandighedenwet opnemen, waarin staat dat werkgevers seksuele intimidatie op het werk moeten terugdringen. Het videopakket is volgens de direc teur-generaal Arbeid van het ministerie van sociale zaken, mevrouw Mulock Houwer, een 'belangrijke steun voor bedrij ven om die wettelijke verplich ting concreet in te vullen' Het recente beleid is het gevolg van een nieuwe manier van denken over de problematiek. „In 1984, toen het eerste onder zoek werd gestart, was het nog een lacherig onderwerp", zo heeft professor De Bruijn erva ren. „Maar met de toename van het aantal werkende vrouwen zijn mannen gewend geraakt aan vrouwen in gelijkwaardige functies. Seksuele intimidatie is het behouden van machtsver schillen en dat past niet meer in de jaren tachtig en negentig". De video is gemaakt om bedrij ven en instellingen een handvat te bieden bij de aanpak van sek suele intimidatie. In de film wordt aan de hand van 'alledaagse' werksituaties in een drukkerij en in de gezins zorg getoond welke vormen seksuele intimidatie kan aan nemen. Een 'gefrustreerde Henkie', waarvan er volgens één van de samenstellers 'op elke afdeling wel eentje zit', wil niet van ophouden weten. Hij vertelt schuine bakken, maakt suggestieve opmerkingen en wordt zelf tijdens een stafver gadering voor paal gezet wan neer het mikpunt van zijn onge wenste attenties vertelt van de mislukte 'uitnodiging' met hem naar bed te gaan. Bloesje Een andere man gaat een flinke stap verder wanneer hij - na wat bijzonder doorzichtige toe naderingspogingen - een tijde lijke gezinshulp vraagt of zij wil toekijken als hij zichzelf bevre digt. „Voor mannen met een zieke vrouw is het ook niet al tijd makkelijk. En jij bent er toch voor het hele gezin...", zegt hij tegen het meisje, dat zich deze opdringerigheid niet laat welgevallen en bij haar chef haar beklag doet. Veel anderen doen dat overi gens niet, zo blijkt ook uit de vi deo. Een man die met zijn han den op de schouders van een collega tekst en uitleg geeft en daarbij ongegeneerd in haar bloesje gluurt, mag ongestraft zijn gang gaan. Toch is overdui delijk dat de vrouw er niet van is gediend, maar er niets van durft te zeggen. Uitgangspunt in de film, die is bedoeld voor alle geledingen binnen bedrijven, is steeds dat intimiteiten die een vrouw als ongewenst ervaart, ook als on gewenst moeten worden be stempeld. In plaats van dat wordt gezegd 'Hij bedoelde het niet zo kwaad' of 'Vrouwen wil len dit toch', moet worden uit gegaan van de gevolgen voor de vrouw, die zich ongewenst be naderd voelt. Ook van groot belang is volgens Ongewenste handtastelijkheden op het werk blijven vaak ongestraft. de samenstellers 'het 'draag vlak' bij het management van bedrijven. „Als de directie zegt: wij vinden het allemaal wat overdreven, maar nu die film er toch is, laten we er maar even naar kijken, tja, dan kun je na tuurlijk wel ophouden. Dat is Eerste bol De eerste bol in de Keukenhof is weer de grond ingegaan. En meer dan die ene. De komende weken worden dat er zo'n zeven miljoen. Onge veer twintig medewerkers zijn er gisteren mee begonnen ze te planten. Het gaat om hyacinte-, tulpe-, narcisse- en krokusbollen, waarvan er in maart al hun eerste kopjes boven de grond uitsteken. Om voor een kleurrijke start van de Keukenhof te zorgen. FOTO:ANP DEN HAAG Alleenstaanden met een laag inkomen worden onevenredig zwaar getroffen als de komende nieuwe wet op de rechtsbijstand van kracht wordt. Volgens deze wet zullen alleen staanden met een netto maandsalaris van 1500 tot 2000 gulden diep in de portemonnee moeten tasten om een advocaat te betalen. De eigen bijdragen voor een advocaat kunnen voor deze categorie zelfs oplopen tot bijna 1000 gulden. De Landelijke Organisatie van Bureaus voor Rechtshulp (LOB), vindt dit onaanvaard baar. Daarom bracht een dele gatie van de bureaus gisteren een bezoek aan de Tweede Ka mer om tegen de nieuwe wet te protesteren. PvdA-kamerlid Willy Swildens, voorzitster van de kamercommissie voor justi tie, ontving een rapport van het Bureau voor Rechtshulp in Rot terdam, waarin wordt gewaar schuwd voor de gevolgen van de nieuwe bijdrageregeling. De LOB vreest dat zeker 10 pro cent van de mensen met lage in komens (en dan vooral alleen staanden) voortaan bij een juri disch geschil zullen afzien van het inschakelen van een advo caat omdat ze de kosten te hoog vinden. „Daarmee neemt tevens het ge vaar toe dat steeds meer men sen zelf hun recht proberen te halen, met vuisten, wapens of honkbalknuppels. De overheid beseft niet dat ze met de nieuwe wet op de rechtsbijstand deze vormen van eigenrichting zelf in de hand werkt", aldus LOB- voorzitter mr. C. van Lookeren Campagne. Verder vindt de LOB het niet eerlijk dat alleenstaanden die meer verdienen dan 2030 gul den netto per maand volgens de nieuwe regeling niet eens meer in aanmerking komen voor ge subsidieerde rechtshulp. Wie boven die grens uitkomt moet straks het volledige advocaten- tarief gaan betalen. In de huidi ge regeling bedraagt de inko mensgrens voor alleenstaanden nog 2775 gulden. Voor gezinnen blijft de bestaan de inkomensgrens wel gehand haafd, namelijk op een netto maandsalaris van 2900 gulden. Ook gezinnen worden echter met veel hogere eigen bijdragen geconfronteerd. Een gezin met een netto inkomen van 2500 gulden per maand betaalt nu voor een gesubsidieerde advo caat 335 gulden per rechtszaak. Dit wordt volgens de nieuwe wet bijna het dubbele. Boven dien wordt er dan geen reke ning meer gehouden met hoge woonlasten of premies voor een ziektekostenverzekering. Van Lookeren Campagne: „Al met al dreigt artikel 18 van de grondwet, waarin staat dat ie dere burger recht heeft op juri dische bijstand, voor veel men sen een dode letter te worden AMERSFOORT - Scholen die snel en goed aandacht besteden aan 'pestkoppen' kunnen daar mee een bijdrage leveren aan de strijd tegen criminaliteit. Kin deren die hun klasgenoten re gelmatig pesten, hebben name lijk net zo goed hulp nodig als de slachtoffertjes. Dat stelden de onderzoekers Van Lieshout en Van der Meer dinsdag op de studiedag 'Het pesten op school aangepakt'. Volgens drs. B. van der Meer, medewerker van het katholiek pedagogisch centrum in Den Bosch, is uit onderzoek in Noor wegen gebleken dat notoire pesters een vier keer zo grote kans lopen in crimineel gedrag terecht te komen. Als de school niet optreedt, krijgt zo'n kind „een jarenlange scholing om met agressie hun doel bij ande ren te bereiken", zoals de Nij meegse onderzoeker Van Lies hout het formuleerde. Optreden tegen pesten op school is volgens de onderzoe kers hard nodig. Op de basis scholen is bijna een kwart van de kinderen regelmatig het slachtoffer van pesten en twin tig procent van de kinderen be kent dat ze zelf regelmatig pes ten. Een enquête onder 1065 leerlingen van 66 basisscholen heeft dat aangetoond. Van der Meer: „Pesten is een van de vele vormen van machts misbruik in de maatschappij. Het is mishandeling tussen leeftijdgenoten en het is een grove onderschatting van het probleem als de school er niets aan doet". De onderzoekers maken duide lijk onderscheid tussen pesten en plagen. Plagen gebeurt inci denteel en tussen kinderen die elkaar de baas kunnen. Pesten is structureel en het slachtoffer is duidelijk niet in staat zich te verdedigen. Tot nu toe is de meeste aandacht besteed aan de slachtoffers. Die aandacht is zeker nodig, vindt Van Lies hout, want kinderen die regel- Idoor HENK DE KAT FOTO: SP hetzelfde als met een borrel in de hand voorlichting geven over de aanpak van alcoholmis bruik". matig gepest worden komen veel vaker in psychische proble men dan anderen. Dat geldt vooral voor meisjes: slachtoffer tjes van pesten hebben ander half keer zo vaak last van de pressieve klachten dan meisjes die niet gepest worden. Hulp aan de slachtoffers, bij voor beeld door assertiviteitstrainin- gen, is dus noodzakelijk. Onzekerheid Volgens de onderzoekers op het congres is het echter even hard nodig dat juist aan de daders aandacht wordt besteed. Dat is in het belang van 'de slachtof fers, want hun probleem kan volgens Van der Meer alleen be streden worden door hulp aan alle betrokken partijen: de le raar, de pestkop, het slachtof fer, de zwijgende middengroep en de ouders. Maar het is ook in het belang van de daders. Hun gedrag komt vaak voort uit eenzelfde gevoel van onzekerheid als het teruggetrokken gedrag van de slachtoffers. Als daar geen aan dacht voor komt en het pesten ongestraft blijft, leidt dat alleen tot verdere ontwikkeling van de agressie bij de daders. Het onderzoek naar pestgedrag op school is pas enkele jaren ge leden op gang gekomen. Het boek 'De zondebok in de klas', dat in 1988 verscheen, was vol gens de onderzoekers de aanzet voor een overstelpende belang stelling van de scholen. Sinds dien hebben schoolbegelei dingsdiensten en pedagogische centra allerlei materiaal ont wikkeld, zoals boekjes, video films en lesprogramma's. Een .breed lespakket voor de lagere klasen van de middelbare school verscheen vorig jaar. Gisteren werd eenzelfde pakket gepresenteerd voor de basis school. „Geen enkele school kan nu nog zeggen: aan pesten op school hoeven we niks te doen", aldus Van der Meer. DEN HAAG De afgelopen vijfjaar zijn de voor 'schoon' puin bedoelde Zuidhollandse stortplaatsen (waar overi gens tot diep in de jaren tach tig ook veel illegale smerig heid is gedumpt) langzamer hand steeds meer belten ge worden waar officieel juist al lerlei 'probleemafval' heen gaat. Dat constateerde de vorig jaar vertrokken gedeputeerde mr. E.P. van Heemst gisteravond zelf ook wat verbaasd, in een te rugblik op zijn regeerperiode. Als oorzaak zag hij, dat met suc ces is geprobeerd om afval uit de bouw terug te dringen via hogere storttarieven en stimu leren van preventie en herge bruik. Daardoor zijn stortplaat sen wel steeds meer het terrein geworden van relatief vuiler materiaal. PvdA'er Van Heemst uit Rot terdam had van 1987 tot 1991 als gedeputeerde de politieke leiding over het recreatiebeleid in Zuid-Holland. Gisteravond verscheen hij als vijfde oud-be stuurder voor de commissie- Blokland, die bezig is met een onderzoek naar de rol van de provincie bij diverse vuilaffai- res. „Ik merkte bij het nalezen van mijn correspondentie dat mijn woordkeus sinds 1987 stapje voor stapje veranderde. Eerst hadden we het over puin- stort, maar we moesten steeds meer aan andere stoffen gaan wennen", aldus Van Heemst. Hij noemde bij voorbeeld zeef- zand. De acceptatie-normen voor stortplaatsen werden in zijn tijd steeds meer 'verruimd'. Dat verklaart volgens hem ge deeltelijk ook de ommezwaai van de gemeente Vlaardingen rond de komst van een stort plaats in het Lickebaert-gebied. „Er werd een puinstort voorge houden, men krijgt een afval- stort". De gemeente, die aan vankelijk wel wilde meewer ken, is nu fel tegen en moest on langs door de Raad van State worden gedwongen tot voorbe reiding. Van Heemst is als recreatiebe stuurder onder meer betrokken geweest bij de afronding van het Hoge Bergse Bos (Rotteme- rën) en bij het poldergebied Midden-Delfland (Lickebaert). Tegenover de commissie beves tigde hij dat vuilstortplaatsen een belangrijke bron van in komsten verschaffen voor de la tere totstandkoming van grote groenzones. Doorbraak „Het recreatieschap van het Hoge Bergse Bos, waarvan ik voorzitter was, beschikte op een goed moment over 40 miljoen gulden. Het rijk, dat zag hoe er meer geld binnenkwam door de oplopende storttarieven, dreig de toen zelfs zijn subsidie-aan deel in de groenaanleg te beper ken". Vanwege zulke inkom sten heeft Van Heemst zijn mi lieu-collega Van der Vlist ook de suggestie gedaan om een nieu we vuilstort in de Hoge Nespol der aan te leggen, zo oh hij. Daarmee beoogde doorbraak te forcerende havenslib uit de jaren zei gemeente Rotterdam y' eigenlijk niks mee, enfc weigerde subsidie als óic niet zou zijn gesaneeiei patstelling", constatejn oud-gedeputeerde. „Via, van een stortplaats zopri eindelijk kunnen komejd creatie en betaalde naz^. Van Heemst werd doorj missie ook ondervraagd in zijn tijd slecht aai' drainage onder de stoif Hoge Bergse Bos. DeL ning kwam er wel, maar niet of nauwelijks. „Bi van de dossiers krijg jL druk dat aanleg alleenT de omdat het volgens) schriften moest", alj spreksleider R.D. Stam commissie. Van Heema op de hoogte te zijn ge^[ die situatie. Wel zei hr kunnen voorstellen dati tenaren op de stort welf rendol werden van de P zichten van de provincj)i de ene kant waren H strikte juristen die bty wat wel en niet mocht.jg re keren vroeg de weer om hulp om een il, atie te kunnen oplossen" Dat gebeurde bij voos* 1989, toen in het Hogï11 Bos brekers- en zeefza gestort. De gedeputeeiL der Vlist (milieu) f Heemst (voorzitter vai creatieschap) regelde/, een onderling briefje. ,j niet", moest Van HeeiL ren toegeven. Gouden greep Ook werd er in okto'r een grote hoeveel heic gedumpt, na problemi huisvuilscheiding in J meer. „Dat was te| ;1 zin", meldde Van Heg wel namens het recrei j, Hoe dat toen formef' Gedeputeerde Staten pen, wist hij niet mee j re oprichting van (Provinciaal Afvalbei tegenwoordig veel a' regelt uit naam van cie Zuid-Holland, if e Van Heemst 'een gou< n geweest. Het idee onl^ angst voor georganisl val-misdaad. Ook wasig doeling dat de Proav ej ge tegenhanger' zoiL voor de oprukkende l. tains uit Amerika, dj punt stonden de markt binnen te drini der zou Proav vols Heemst een rol kunn» bij het rechttrekken l sten en verliezen bij a val-projecten in de I „Want kijk naar de- ding bij Ypenburg komt, of naar de milj inmiddels zijn uitgej studies over Lickel moeten wel worden Nadelen over Proav Heemst 'zo gauw niel eigenlijk te gek vooi dat het vijftien jaar duurd voor zoiets kwam". Cursussen Nederlands allochtonen verbei8 ZOETERMEER De cursussen Nederlands als tweedj doen niet altijd aan noodzakelijke kwaliteitseisen. Metw ten wordt vaak onvoldoende gepraat en hun vorderinge niet goed bijgehouden. Sommige scholen geven al dipl<£ cursisten die nog nauwelijks Nederlands spreken. Uit (Ds van de onderwijsinspectie is gebleken dat de opzet en ut van veel cursussen wat amateuristisch zijn en dat er vai geld voor was. Nu wordt het echter tijd voor een professièj pak en voor het bewaken van kwaliteitsnormen. De insfp dat alle leraren die Nederlands als tweede taal geven hfis daarvoor bestaande diploma gehaald moeten hebben.gi Ritzen heeft onlangs ruim honderd miljoen gulden bescty. steld voor betere cursussen Nederlands voor allochtonen! ADVERTENTIE De op één na beo te L manier om kennio te mat* met Aliele keukeno Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven. Mieie-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2 tel 070-3646154 Miele-KeukervCentrum Korevaarstraat

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4