PvdA en CDA verdeeld over nieuwe bezuinigingen Bosniërs dreigen met chloorgas Verknipt A2 B1 B7 Vleugelklap raakt huis L imares verongelukt Regering gaf opdracht tot onderzoek Clinton CDA-voorzitter haalt in discussie over 'C' woede WD op de hals L rl4 Dagen Gratig Antiek uit woning weg £eidóe(2owumt WOENSDAG OKTOBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen £eicl&e Somrnit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no 25468. Losse nummers 1,50. Morgen overwegend veel bewol king en buien, mogelijk met on weer. Minimumtemperatuur om streeks 6 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 9 graden. Wind. zuidwest, matig kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krach tig of hard 6 a 7. ESTELIJK LEVEN [schappelijke itwoordelijkheid multinationals is rer te zoeken dacht voor itkoppen ■rmindert de iriminaliteit sterk in debat -presidenten' larde aanpak criminele Marokkaanse jongeren Fafie: „Ik zie nollie' nog niet chter Rijkaard aanrennen" t Michael: „Blauw 'bloed is een r atastrophe" JJK LEVEN/OPINIE SEOUL Een afgebroken vleugelvin van een Amerikaan se DC-10 heeft vandaag glas schade aangericht aan een huis bij de luchthaven van Seoul. Zegslieden van de luchthaven Kimpo verklaarden dat het toe stel van Continental met 182 passagiers aan boord deson danks veilig landde. Ook in het getroffen huis vielen geen slachtoffers. De klappen, waar van een DC-10 er aan elke vleu gel twee heeft, dienen ter ver groting van de draagkracht bij het opstijgen en landen. Japanse 'peetvader' Kanemaru stapt op TOKYO De machtigste Ja panse politicus, de 78-jarige Shin Kanemaru, heeft vandaag gezegd dat hij ontslag zal ne men als parlementslid. Daar mee neemt hij de verantwoor delijkheid op zich voor een cor ruptieschandaal waarbij hij be trokken was. Zijn ontslag bete kent dat hij ook afstand zal doen van het leiderschap van de belangrijkste fractie binnen de LDP. Deze conservatieve, op het zakenleven georiënteerde partij regeert Japan al sinds 1955. Kanemaru wordt alge meen gezien als peetvader van de LDP. Kanemaru vertelde dat hij zijn ontslag al had ingediend bij de voorzitter van het Lager huis. Kanemaru gaf in augus tus toe voor vier miljoen dollar steekpenningen te hebben aan genomen van een transportbe drijf. Hoge functionarissen van het openbaar ministerie stem den na Kanemaru's weigering voor de rechtbank te verschij nen er mee in dat de politicus een boete zou betalen van 3000 gulden. Dat hij geen proces kreeg lokte felle kritiek uit van de Japanse oppositie en juridi sche kringen. Kanemaru's wei gering opheldering over het schandaal te geven, leidde ook tot grote publieke verontwaar diging. SARAJEVO Bosnische eenheden drei gen in het noorden van de voormalige Joe goslavische deelrepubliek met de inzet van chloorgas om oprukkende Servische troepen te stuiten. De samenwerkende Kroatische en mos limmilities staan in het Sava-dal met de rug tegen de muur nu Servische strijders een verbinding proberen te leggen tussen Servië en de door hen bezette Krajina in West-Kroatië. De aanvallen van de Servi sche nationalisten richten zich met name op Gradacac en omliggende dorpen. De lo kale radio heeft de bevolking afgelopen nacht opgeroepen zich gereed te houden voor evacuatie. Bosnische eenheden heb ben op strategische plaatsen rond Grada cac containers en tankwagens met chloor gas opgesteld. De radiozender bereidde de bevolking voor op een mogelijke „milieu ramp". De Servische televisie berichtte gisteravond dat Servische strijders de bui tenwijken van Gradacac hebben bereikt. Bij de gevechten zouden zeker zes burgers om het leven zijn gekomen. De leider van de Serviërs in Bosnië-Herce- vogina, Radovan Karadzic, bood gisteren aan alle vliegtuigen in Bosnië waarover hij zeggenschap heeft, over te brengen naar klein-Joegoslavië.EG-voorzitter van de Joegoslavië-conferentie, Lord Owen, heeft in Genève bevestigd dat premier Pa nic Karadzics voorstel heeft geaccepteerd. Karadzic wil met zijn aanbod voorkomen dat hij wordt beschuldigd van aanvallen op de moslims in Bosnië. Verleden week heeft de VN-Veiligheidsraad een vliegver bod voor militaire vliegtuigen boven Bos nië afgekondigd. De Verenigde Staten be schuldigen de Serviërs in Bosnië van schending van dat verbod. Vertegenwoor digers van UNPROFOR zullen naar Banja Luka gaan om de verplaatsing van de vliegtuigen te regelen, zei Lord Owen. Het afgelopen weekeinde werd in Genève al een akkoord bereikt over het plaatsen van VN-waarnemers op vliegvelden in Kroatië en Joegoslavië. Pagina A7: Bosnisch dorp heeft nog maar zestien inwoners over DEN HAAG De miljarden tegenvallers die zich de laat ste weken op de rijksbegro ting voor 1993 aftekenen, hebben geleid tot verdeeld heid in het regeringskamp. De CDA-fractie vindt dat het kabinet in november op nieuw het mes in de uitgaven moet zetten, de PvdA hield gisteren tijdens de eerste dag van de algemene beschou wingen de boot nog een beet je af. „Loonmatiging door de sociale partners is het enige goede ant woord op de huidige ontwikke ling", stelde PvdA-fractieleider Wöltgens. Hij voegde er aan toe dat de huidige situatie niet ge dramatiseerd moet worden om dat de Europese valutacrisis ook voordelen heeft: een lagere inflatie en rente en meer koop kracht. CDA-fractieleider Brinkman maakte echter duidelijk, daar door de WD, dat zijn partij nieuwe tegenval lers in beginsel via bezuinigin gen op de uitgaven wil wegwer ken. Het CDA is tegen het tijde lijk loslaten van de financiële randvoorwaarden uit het re geerakkoord (lastendruk, te rugdringing financieringste kort), zo maakte ook financieel woordvoerder Terpstra gister avond duidelijk. Al te veel wilden de coalitiepar tijen de regering niet voor de voeten lopen. PvdA en CDA dienden dan ook geen concrete bezuinigingsvoorstellen in. Wöltgens en Brinkman verwe zen eensgezind naar de brief die premier Lubbers en vice-pre mier Kok maandag naar de Ka mer stuurden. Daarin kondigen de bewindslieden aan in novem ber met nadere voorstellen te komen. Tegen die tijd is duide lijk of met de sociale partners een centraal akkoord kan wor den gesloten en heeft het Cen traal Planbureau nieuwe ra mingen klaar. Pagina A3: Oppositie: begro ting te rooskleurig Familieleden en vrienden dragen de kist met de stoffelijke resten van de 32-jarige uit Ghana afkomstige Mohammed Malik Osman bij de Tai- bah-moskee in Amsterdam-Zuidoost. Het ging om de eerste begrafenis van een slachtoffer van de vliegramp in de Bijlmer. FOTO: ANP Waardering voor tien jaar Lubbers Uitwijzing illegale Ghanezen 'misverstand' Verkeersmaatregelen nodig bij station GRAMMAS DEN HAAG De fracties van CDA, PvdA en D66 hebben gisteren tijdens de algemene beschouwingen hun waardering uitgesproken voor het tienjarig premierschap van minister-president Lubbers. Die mijlpaal wordt op 4 november bereikt. Volgens CDA-fractie- voorzitter Brinkman verricht Lubbers zijn functie 'zonder op smuk' en verdient de premier daarvoor hulde. PvdA-fractieleider Wöltgens twijfelde er niet aan dat 'het fraaiste geschenk dat hem ten deel kan vallen', gezien de tegenvallende economische ontwik keling, een akkoord tussen de sociale partners over loonmatiging is. Ook D66-leider Van Mierlo complimenteerde Lubbers met zijn jubileum. ;,Het kost me geen moeite hem te zeggen dat tot in de op- positiebanken zijn talenten op vele momenten zichtbaar waren. Niet in de laatste plaats tussen de kieren van de rammelende coali tie door". De WD liet zich als enige van de grote kamerfracties niet uit over het naderende jubileum van premier Lubbers. AMSTERDAM - Het Be leidscentrum op het Amster damse Stadhuis onderzoekt berichten dat de Vreemdelin genpolitie twaalf Ghanese slachtoffers van de vlieg ramp heeft willen uitwijzen. Volgens een woordvoerder van het centrum is er sprake van een misverstand. Burgemeester Van Thijn en hoofdcommissaris Nordholt van politie hebben keer op keer verklaard dat illegalen, die door de vliegramp zijn getroffen en zich melden bij de hulpverle ning, niet bang hoeven te zijn voor uitwijzing. Maar dat bete kent niet dat deze slachtoffers nu gelegaliseerd zullen worden, of een generaal pardon krijgen. Daarover is nog geen beslissing genomen. Tot dusver weet het Beleidscen trum van één Ghanees die, in de onjuiste veronderstelling dat hij nu zou worden gelegali seerd, zich meldde bij de Vreemdelingendienst. Daar werd hij volgens de normale maar in dit geval onjuiste pro cedure gefotografeerd en kreeg hij een kaart waarop staat dat hij voor 12 november moet zijn „vertrokken naar een land bui ten Nederland". Zodra de fout werd ontdekt is een politie-ambtenaar naar de Ghanees toegegaan. De kaart werd ongeldig verklaard. Het onderzoek moet uitwijzen of er meer Ghanezen opdracht heb ben gekregen, het land te verla ten. Het bericht over de uitwijzing is afkomstig van woordvoerder Kovi Dankwa van het Ghana Coördinatiecomité Bijlmer ramp. Volgens Kovi Dankwa zijn de twaalf illegalen door de sociale dient doorgestuurd naar de vreemdelingenpolitie. Ray on-manager Speksnijders van de Sociale Dienst ontkent dat echter. Er wordt wel op verzoek van de politie een lijst bijgehou den van illegalen die zich mel den. Pagina A3: Besluiten uitbrei ding Schiphol zonodig uitge steld LEIDEN De politie heeft gis termiddag vanaf vijf uur, in de middagspits, het verkeer moeten regelen op het Stations plein en op het Schuttersveld De verkeerslichten konden de enorme toevoer van verkeer on voldoende regelen en werden uitgeschakeld. Door afsluiting van de Blauwpoortsbrug en van het Dr. Lelyviaduct zijn de overgebleven wegen van en naar het stadscentrum overbe last. Vooral in de avondspits on dervindt het verkeer daar veel hinder van. 1ETBAL OP TV ■0 uur RTL4' Nederland-Po- uur BRTN2. Belgié-Roe- uur Duitsland 1Duitsland- 'VD uur Eurosport: Frankrijk- jeving in Japan Bij het zuidelijke Ja- iiland Iriomote heeft een zware aardbe- 'gedaan. De beving had iht van 4,7 op de schaal iter. Gewonden werden leid. Iriomote telt 1700 en ligt zo'n 2000 kilo- in zuidwesten van To- 'Igens een plaatselijk rilJiingsstation waren in ied sinds 17 september jdan 300 kleinere aard- gevoeld. Opsporing verzocht Naar Amerikaans voorbeeld proberen een verzekeringsbedrijf en een voedselproducent in Taiwan ver miste kinderen op te sporen door foto's van hen af te drukken op melkpakken. De gezichten van 125 ver dwenen Taiwanese kinderen verschijnen het komende halfjaar op 6,6 miljoen melkpakken en op 2,2 mil joen boodschappentassen. FOTO: AP ULO - De 77-jarige Braziliaanse politicus Ulysses Gui- jbij een helikopterongeluk in slecht weer om het leven ge- o$uimares behoorde tot de oppositiepartij PMDB en was de leordinator achter de impeachment-procedure tegen de re- refehorste president Fernando Collor de Mello. Interim-pre- wamar Franco heeft een driedaagse periode van nationale cejekondigd. De nestor van de Braziliaanse politiek was een "tegenstander van de militaire dictatuur en gedurende 21 thaamde hij Brazilië's strijd voor de terugkeer naar de de- ant- De helikopter van de gerespecteerde politicus werd plot- P%mist, nadat hij een lang weekend aan de kust tussen Rio jj1 Sao Paulo had doorgebracht. Na een intensieve zoekac- aade Braziliaanse marine gistermiddag de stoffelijke resten yiares en zijn echtgenote uit zee. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft de ambassades in Londen en Oslo een onderzoek laten instellen naar gegevens over de Democratische presidentskandidaat Bill Clinton. Dat heeft de Amerikaanse krant Washington Post vandaag gemeld. Op hetzelfde moment dat de uitzonderlijke opdracht werd gegeven voerden campagnemedewerkers van president George Bush hun aanvallen op Clinton op. Zij beschuldigden de presidentskandidaat ervan onder zijn dienstplicht in Vietnam te zijn uitgekomen en le verden kritiek op zijn rol bij de anti-oorlogsbeweging toen hij in 1969 in Oxford studeerde. Clinton zou volgens berichten in de me dia bereid zijn geweest zijn Amerikaanse nationaliteit op te geven om aan zijn dienstplicht in Vietnam te ontkomen. DEN HAAG - Nu het CDA zich niet langer 'christelijk' wil noemen, mag die partij zich niet als alternatief het monopolie van de begrippen 'solidariteit en gerechtig heid' aanmatigen. WD-lei- der Bolkestein toonde zich gisteren bijzonder geïrri teerd over CDA-partijvoor- zitter Van Velzen die volgens de liberale voorman veel van zijn WD-partijgenoten op de ziel heeft getrapt met een ar tikel in het zojuist uitgeko men CDA-jaarboek. Bolkestein meent dat er binnen zijn partij vele christenen en niet-christenen zich laten lei den door principes van solidari teit en gerechtigheid. De WD'er hekelde in dat opzicht de opmerking van CDA-partij- voorzitter Van Velzen in het CDA-jaarboek. Van Velzen stelt dat het CDA zich door het Evangelie laat inspireren tot solidariteit en gerechtigheid: „Op deze wijze onderscheidt de christen-democratie zich van andere politieke bewegingen die individualisme en materia lisme voorop stellen", aldus Van Velzen. Stoep WD-leider Bolkestein is daar erg boos over. Hij vermoedt dat Van Velzen geschrokken is van de reacties op de bewering dat het CDA een niet-christelijke partij zou zijn en iets probeert terug te doen. Bolkestein: „Als u uw eigen stoep wil schoonve gen, laat de andere politieke be wegingen daarbuiten. U hebt niet het monopolie van het hart" De SGP'er Van der Vlies vroeg CDA-fractieleider Brinkman of hij net als Van Velzen van me ning is dat een CDA'er zijn standpunt niet behoeft te toet sen aan de bijbel. Brinkman antwoordde daarop: „Ik ben van menig dat ik mij heb te ge dragen naar de opvattingen die ik in de bijbel meen te lezen". Gemakkelijk en goedkoop wordt de consument lekker gemaakt met panklare snippen, zonnebloemen en vuurtorens. Dat vinden de ontwerpers van Nederlandse bankbiljetten R. Oxenaar en J. Kruit, die het niet langer pikken dat het verzekeringsconcern OHRA hun ontwerpen verknipt, verminkt en verkleind in advertenties afdrukt. Hun verknipte biljetten worden gepresenteerd als zijnde eigen werk van reclamebureaus en dat zit hen nog het meeste dwars. Volgens het voor de rechter gedaagde OHRA willen de ontwerpers alleen maar geld zien. Maar iedereen denkt daarbij: dat zien ze dan toch juist? Sijthoff Pers hoeft veertien dagen geen geld te zien, als de niet-abonnee maar een tijdje de krant ziet. Helaas moet die daarvoor nu wel even worden verknipt. LEIDEN Uit een woning aan de Oppenheimstraat is gistermid dag een hoeveelheid gouden sieraden en antiek gestolen. Daaron der bevonden zich een antiek klokje, een gouden dameshorloge en een antiek zilveren sigarettepijpje. De inbreker moet binnengeko men zijn via de voordeur. Die was niet goed afgesloten. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (Indien daartoe aanleiding besloot, kon een vt Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 8 711848 003000 j

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1