JBlauw bloed is een catastrofe Mensen Slimme meid en haar zwangerschap P PRINS MICHAEL He HAN MULDER Lezen Leidse Courant woensdag 14 oktober 1992 llem Pekelder ij is ietsje verlaat en biedt daarvoor zijn excuses aan. „Normaal wekt mijn dochter mij elke ochtend uur, maar die is er nu Michael prins von Sach- ïar uit in de lobby van het iotel Des Indes. Toch zit de i^deze morgen uitgeslapen bij. het grijze pak, een goede ive en om zijn nek een das intjes. iet zijn echtgenote prinses u f was hij in de hofstad om te ;n dat twee van zijn voor- Ie Nederlandse prinses Sop- Duitse groothertog Karei •r, 150 jaar geleden met el- let huwelijk traden, jchael is diep onder de in- Ji de wijze waarop de plech- sverlopen. „Bij ons in Duits- Ij zoiets niet. Duitsers kun- -èerlijk met hun verleden 5# Dat geldt niet alleen voor 1e Rijk, maar ook voor de feo- jode daarvoor. De gedachte aps voor 1945 slecht is ge- Oaardoor maakt een regio- 5lfcicus die in zijn dorp een bouwt meer naam dan ie- prinses Sophie, de latere 'Duitsers kunnen niet eerlijk met hun verleden omgaan. De gedachte is dat alles voor 1945 slecht was. Daardoor maakt een politicus die in zijn dorp een zwembad bouwt meer naam dan iemand als prinses Sophie'. groothertogin van Saksen Weimar". „Wie in ons land een herdenking voor haar zou organiseren, zou er di rect van worden verdacht dat hij de monarchie terug wil. En dat mag je in Duitsland niet wensen. Terwijl ik denk dat een monarchie het beste is watje een land kunt geven. Door de erfopvolging wordt de continuïteit gewaarborgd en doordat een kroon prins van jongsaf aan wordt voorbe reid op zijn taak wordt ook de kwali teit van de monarchie veiliggesteld. Kijk naar de Europese vorstenhui zen, ze zijn nagenoeg onbetwist. Ja, behalve dan de koninklijke familie van Engeland, maar dat lijkt me meer een probleem van de pers". De kleinzoon van Wilhelm Ernst, de laatste groothertog van Saksen Wei- mar en Eisenach, denkt even na als hem de theoretische vraag wordt voorgelegd of Duitsland gediend zou zijn met een terugkeer van de mo narchie. „Er is niemand in ons land die daarover serieus nadenkt. En als ik de verhalen in de roddelbladen lees, valt de adel bij ons niet bepaald op door verstandig gedrag. Wij heb ben niet iemand die de monarchie vorm zou kunnen geven. Ik doel dan op mensen van het kaliber van ko ningin Beatrix of koning Juan Car los van Spanje". Prinses Dagmar komt de lobby binnen, stelt zich voor, steekt een sigaret op en nestelt zich op de bank met The Herald Tri bune. Kan prins Michael zich voor stellen dat hij samen met haar de troon zou bestijgen van (een op nieuw op te richten) groothertog dom Saksen Weimar, met hun 6-jari- ge dochter prinses Leonie als erfop- volgster? „Ik accepteer de verant woordelijkheid die mijn naam met zich brengt", zegt de 45-jarige prins die de kost verdient als directeur van de Deutsche Bank in Mannheim. „Ik steun de burgemeester en de ge meenschap van Weimar, alsmede de deelstaatsregering van Thüringen foto Robert van Stuyvenberg Michael prins von Sachsen-Weimar en zijn vrouw prinses Dagmar hielden zich ook tijdens hun bezoek aan Nederland op de hoogte van het nieuws. met ideeën en geld. Zo heb ik veel geld gestoken in onderwijs en cul tuur. Ik doe in feite alles wat een groothertog moet doen, zonder het te zijn". Niet actueel „Maar een terugkeer van de monar chie in Saksen Weimar is nu niet ac tueel. Die vraag speelt pas weer als Europa één is. Dan krijgen de Euro pese regio's meer gewicht - althans dat is naar mijn menig de enige ma nier waarop de eenwording kan sla gen - en kan de vraag aan de orde ko men of Saksen weer een groother togdom moet worden". Ofschoon hij geen groothertog is, wordt hij in het voormalige mini-vorstendommetje wel behandeld met alle egards die een monarch verdient. Zo wordt hij daar nog altijd aangesproken als 'ko ninklijke hoogheid', hoewel dat pre dikaat is verdwenen in 1918, het jaar waarin de monarchie in het groot hertogdom werd afgeschaft. In zijn functie van bankdirecteur wordt hij aangesproken als prins, en ook daar verzet hij zich niet tegen. Misschien geniet hij daar van omdat hij tot nu toe zo weinig heeft gehad aan zijn adellijke afkomst. Tot aan de hereniging heeft hij bijna niets kunnen doen voor 'zijn' groothertog dom, omdat het in de voormalige DDR lag. Voor 1972 heeft hij zelfs nooit een bezoek kunnen brengen aan Weimar. Daarna lukte het hem met een Engelse pas. Ook in zijn maatschappelijke carrière was zijn blauwe bloed eerder een handicap dan een voordeel. „Ik heb meer voor mijn baan moeten vechten dan de doorsnee bankdirecteur Herr Mai- er". Maar het verschil is dat de laat ste niet ten paleize wordt genood door koningin Beatrix. En prins Mi chael wel. Economen in beeld gebracht X ot de oud-studenten van de economische faculteit van de Universiteit van Amsterdam behoren aansprekende namen als de politicus Joop den Uyl, ondernemer Anton Dreesmann, econoom Jan Pen, oud-Kamervoorzitter Dick Dolman, voormalig PvdA-voorzitter Marianne Sint, ex- onderwijsminister Ary Pais en Unilever-topman Floris Maljers. Op de tentoonstelling 'Economen in druk en beeld' (t/m 24 december) van de faculteit der economische wetenschappen en econometrie, zoals de officiële naam luidt, komen zij ruim aan bod. Evenals prominente Nederlanders die ooit in de zeventigjarige historie van de faculteit een eredoctoraat kregen, zoals koningin Wilhelmina bij haar veertigjarig regeringsjubileum. Authentieke filmbeelden illustreren deze gebeurtenis op de expositie, die alleen 'op werkdagen kan worden bezocht in het nieuwe gebouw van de faculteit aan de Roetersstraat in Amsterdam (bij Artis). Verder is er ruime aandacht voor de verschillende historische panden waar de faculteit, die inmiddels zo'n drieduizend studenten telt, ooit heeft gezeten, waaronder het Oudemanhuispoort-complex en het 'huis met de hoofden' aan de Herengracht. Boekenpakket voorscholen .et Amstel Hotel heeft vandaag aan vijftien Amsterdamse basisscholen een kinderboekenpakket uitgereikt. Het pakket bestaat onder meer uit de werken 'Kikker en het vogeltje' van Max Veldhuys en 'Waarom niet?' van Friso Henstra. Zij hebben tijdens de Kinderboekenweek respectievelijk de Gouden Griffel en het Goudën Penseel gewonnen. Het hotel had geen speciale reden om de boeken cadeau te doen. Het leek het hotel een leuk idee, omdat de uitreiking van de Griffels en Penselen ook in het Amstel Hotel heeft plaatsgevonden. Unesco-vredesprijs voor Haagse Academie De e Academie voor Internationaal Recht in Den Haag is onderscheiden Kameel achter het stuur. Daar lijkt het op, maar het is gewoon een botsing in Oman. In de plaats Jalaan Ban Bu Hassan kreeg de chauffeur van deze truck een aanrijding met de kameel. De bestuurder raakte licht gewond. Over het lot van de andere 'weggebruiker', die uit de auto moest worden gezaagd, is niets bekend. met de Felix Houphouët-Boigny Vredesprijs 1992, een belangrijke onderscheiding van de Unesco. Dat heeft jury-voorzitter Henry Kissinger bekend gemaakt in Parijs. De Felix Houphouët-Boigny Vredesprijs is in 1989 ingesteld door Unesco - de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur - en vernoemd naar de president van Ivoorkust. De onderscheiding bestaat uit een bedrag van 250.000 gulden (800.000 Franse francs), een gouden medaille en een oorkonde. De vredesprijs wordt toegekend aan personen of instanties die een bijzondere bijdrage aan de wereldvrede hebben geleverd, of aan de verbetering van de mensenrechten. De Haagse Academie voor Internationaal Recht krijgt de Uneso-vredesprijs volgens Kissinger, omdat „we ervan zijn overtuigd dat internationaal recht een grotere rol moet worden toebedeeld in de oplossing van conflictenHet zal steeds vaker een beslissende rol spelen in de internationale vrede. We denken dat de wereld in een nieuwe fase van internationale betrekkingen is beland, die sterk verschilt van wat we eerder hebben gezien. Het is een fase waarin niet de supermachten tegenover elkaar staan, maar een periode met etnische confrontaties". 1 Wijs is de jonge vrouw die kiest voor een goede opleidingen carrière. Deze slimme meid is op haar toekomst voorbereid, predikt de overheid al jaren via Postbus 51. Aan de ingeburgerde slogan is nu een nieuwe toegevoegd: 'Een slimme meid regelt haar zwangerschap op tijd'. De boodschap is niet afkomstig van de politiek, maar van mensen uit allerlei disciplines. Zij vinden het zorgelijk dat in Nederland'meer en meer (echt)paren het krijgen van kinderen uitstellen tot steeds latere leeftijd. Een zwangerschap blijkt dan veel moeilijker te verwezenlijken en heeft in sommige gevallen consequenties voor de gezondheid van zowel moeder als kind. In het boek 'Een slimme meid regelt haar zwangerschap op tijd' lichten onder an deren artsen, onderzoekers en sociale wetenschappers de nadelen toe. Zij ho pen hiermee een bredere maatschappe lijk discussie op gang te brengen. Want de huidige ontwikkeling is volgens hen geen typisch probleem voor vrouwen; het is een zaak die iedereen aangaat. Het boek is vandaag gepresenteerd in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar een symposium aan dit onderwerp wordt gewijd. Op de bijeenkomst komen onder meer de maatschappelijke en emancipa toire aspecten aan bod evenals de extra belasting van de gezondheidszorg, die uitstel van zwangerschap met zich mee brengt. De studiedag is mede-georganiseerd door het Nederlands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut (NIDI) en het Neder lands Instituut voor Praeventieve Ge zondheidszorg van TNO. Kinderarts/epi demioloog Pauline Verloove-Vanhorick, verbonden aan het NIPG-TNO en demo graaf Gijs Beets van het NIDI voerden de redactie en leverden hun eigen bijdragen aan 'Een slimme meid regelt haar zwan gerschap op tijd', het boek dat ook voor leken toegankelijk is. Het is een neerslag van een in mei gehouden, besloten work- foto Harry Verkuylen Pauline Verloove-Vanhorick en Gijs Beets: 'Kan de maatschappij zich veroorloven om deze groep vrouwen zo buiten de arbeidsmarkt te drukken'? shop over het uitstellen van kinderen krijgen. De reden waarom is zo langzamerhand bekend. Ouderschap is moeilijk te combi neren met een baan wanneer beide part ners willen blijven werken. Toch kiezen de meeste (echt)paren en steeds vaker na hun dertigste uiteindelijk wel voor een kind. Het overgrote deel (85 procent) ziet die wens vervuld en krijgt een gezon de baby. „Gelukkig wel", zeggen Verloove en Beets. „Maar tien tot vijftien procent komt in een of andere vorm van een kou de kermis thuis. Of het lukt niet zwanger te worden of het duurt te lang, terwijl de tijd dringt. Het gevolg is dat paren hun toevlucht moeten nemen tot kunstmati ge voorplantingstechnieken, zoals rea geerbuisbevruchting". Voor het eerst moeder worden op latere leeftijd verhoogt volgens de twee boven dien de kans op miskramen, meerlingen, en te vroeg geboren baby's. Dat meerlin gen ouders in problemen brengen, is al gebleken, zowel vanwege hun gezond heid als moeilijker opvoeding. Vroegge- borenen kunnen evengoed zorgen geven, zegt kinderarts Verloove. Moeders „De mogelijkheid dat zij er iets aan over houden is beduidend groter dan wanneer een kind op tijd geboren is". Maar ook moeders lopen risico. Amerikaans onder zoek heeft uitgewezen dat de vrouw die na haar 35ste haar eerste kind krijgt een verhoogde kans op borstkanker heeft. Een aantal problemen zou te vermijden zijn als de maatschappij beter was inge steld op werkende ouders, zeggen Beets en Verloove. Vergeleken met andere lan den loopt Nederland ver achter wat voor zieningen betreft. Pas als daar verande ring in komt, wordt het mogelijk de keu ze voor kinderen op iets jongere leeftijd te maken. Want de twee houden geen pleidooi voor piepjonge moeders. „Het gaat er vooral om dat niet meer zoals nu ruim een kwart van alle vrouwen pas op hun dertigste of nog later een eerste kind krijgt". De keuze is noodgedwongen en achteraf trekken vrouwen aan het kortste eind: Of ze raken overbelast of zij geven na een paar jaar hun baan op. Beets en Verloo ve: „Kan de maatschappij zich veroorlo ven om deze groep vrouwen zo buiten de arbeidsmarkt te drukken? Kun je je per mitteren er niets aan te doen? Kun je je als samenleving veroorloven er wel wat aan te doen? Die discussie willen wij van uit onze vakgebieden op gang brengen". 'Een slimme meid regelt haar zwanger schap op tijd' is verschenen bij Swets Zeitlinger en kost 32,50. Eenzame oudere kan nergens heen Ouderen die zich eenzaam voelen, weten vaak niet bij wie ze met hun problemen terecht kunnen. Ook voor hulpverleners is het meestal niet duidelijk naar welke instanties ze deze groep moeten verwijzen. Dit blijkt uit een onderzoek van de stich ting voor Toegepaste Gerontologie van de VU in Amsterdam. Het on derzoek is gehouden onder zo'n 200 bewoners van 75 jaar en ouder. Daarnaast is aan 65 wijkverpleeg kundigen, maatschappelijk werkers en gezinsverzorgers gevraagd wat voor soort hulp zij bieden bij een zaamheid. Hieruit bleek dat niet alle hulpverleners dit als een onderdeel van hun werk beschouwen. De on derzoekers pleiten ervoor dat één hulpverlener die taak krijgt. Zo heb ben zowel collega-hulpverleners als ouderen een vast aanspreekpunt. De praktische hulp aan de groep zou met meer gezelligheidsactiviteiten kunnen worden vergroot. Kamperen bij boer in trek Het kamperen bij de boer raakt steeds meer in trek. De belangstelling is dit jaar met 20 procent toegenomen. Volgens de belangenvereniging Stichting Vrije Recreatie (SVR) waren dankzij het fraaie zomerweer veel boerderij- campings voor 100 procent bezet. Dit is mede veroorzaakt door de op handen zijnde verruiming van de kampeerwet. Deze laat boeren toe meer staanplaatsen te verhuren. Vooruitlopend op de definitieve uitvoering brachten Veel gemeenten dit beleid al ten uitvoer. De toename van kampeerders op het platteland is ook toe te schrijven aan de toeloop van buitenlandse toeristen, zoals Italianen, Fransen en Duitsers. E en oude vrouw met een groot stichtelijk boek in haar handen. Ze houdt de dikke pil dicht bij het gerimpeld gelaat. Leest ze ofkijkt ze plaatjes? De foliant bevat verhalen uit de Bijbel. Het ligt open op Lukas 19, Jezus' intocht in Jeruzalem: „En toen Hij dé stad naderde en haar zag, weende Hij over haar en sprak: Ach, mocht ook gij op deze dag nog erkennen, wat u tot vrede strékt; maar dat is thans voor uw ogen verborgen!" Het schilderij is van Gerard Dou, de Leidse fijnschilder. De overlevering wil dat Rembrandts moeder model stond. Dou was leerling van de grote meester. Dus het kan. Het schilderijtje, normaal in het Rijksmuseum, is een van de hoogtepunten uit de expositie in het Haarlemse Frans Halsmuseum, gewijd aan de relatie van boek en beeldende kunst. Titel: "In het licht van het lezen". Ik was erbij toen minister Andriessen de tentoonstelling opende. Politicus èn lezer, geen alledaagse combinatie. Ik hou het erop, dat de oude dame, zonder bril, maar die was zeldzaam in de 17de eeuw, punt van de neus bijna tegen het papier, gewoon plaatjes zit te kijken. De kans is zelfs groot dat ze niet kan lezen. Zoals de doorsnee middeleeuwer analfabeet was, hetgeen ons kathedralen met de mooiste altaarstukken, gebrandschilderde ramen en andere prachtige plaatjes heeft nagelaten. Nederlanders kopen per jaar een kleine 30 miljoen boeken. Die gaan niet allemaal over de toonbank. Bijna een vijfde deel komt met de post, via de boekenclub, vaak ten onrechte verontachtzaamde cultuurdrager voor mensen voor wie de drempel van de boekwinkel nog altijd te hoog is. Minister Andriessen berekende dat 30 miljoen exemplaren staat voor drie boeken per lezende Nederlander per jaar. „Dat valt niet tegen, in een land waar men gemiddeld meer dan twee uur per dag voor de tv zit", voegde de staatsman er opgewekt aan toe. Hier nu dreigt een misverstand. De excellentie denkt dat mensen boeken zouden kopen om ze te lézen. Dat is niet zo. Hoe zwaarder de gebruiker, de 'heavy user' dus, hoe meer hij de boeken koopt, niet om ze te lezen, maar louter om ze te hebben. Alleen de analfabeet uit roeping kan, op bezoek bij de boekenfanaat, zijn blik richtend op de volle planken, vol ontzag stamelen „heb je, of - meestal - hebt u, nou al die boeken gelezen?" Nee, natuurlijk niet. Een boekengek is Casanova niet of Woody Allen. Hij heeft geduld met zijn veroveringen en laat ze vooralsnog of misschien altijd ongerept in de kast. Het boek moet op zijn plaats staan. Dan is het goed. Vervolgens kan gewoon de buis weer aan: bladeren in het elektronisch plaatjesboek. Ongeveer zoals die oude vrouw van Gerard Dou. Maar hoe ging Lukas 19 toch ook weer verder?: „Toen trad Hij de tempel binnen, en begon er de koopheden uit te drijven. Hij zei hun: Er staat geschreven 'Mijn huis is een huis van gebed; maar gij hebt er een rovershol van gemaakt'." En ik begrijp ineens, waarom de heer Andriessen die expositie mag openen: hij gaat over de nijverheid en gaat over de handel en houdt desondanks ook nog van lezen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11