Duizend mensen halen polioprik eidspubliek als was in Rostelli's handen Het Witte Huis gaat na 70jaar dicht B3 Terugkeer vishandel in brughuisje dubieus CeidócSouxont -*• leiden EN OMGEVING LEIDSE COURANT DINSDAG 13 OKTOBER 1992 otorrijder ,akt gewond DEN - Een 22-jarige mo- sder uit Oegstgeest is gis mond gewond geraakt bij lanrijding op de Chruchill- jter hoogte van de Telders- j. De bestuurder kreeg geen pang van een 25-jarige ge automobilist, die vanaf elderskade kwam. De Lei- Er wilde de kruising over- n. Hij dacht daarbij te kun- Jruisen voor een automobi- iie op de Churchilllaan maar die belemmerde het •ht op de motorrijder die ïhaalde. Het slachtoffer is vervelletsel en een gebro- eus overgebracht naar het imisch Ziekenhuis Leiden. snzinelucht woningen EN Bewoners van zes hgen aan de Spaarnestraat jiden werden gisteravond Schrikt door een benzine- l die vanuit een scheur in piering kwam. Bij onder- jbleek dat uit een kolk in iijstraat van de Spaarne- t ook een sterke benzine- Ikwam. Vermoedelijk is in lk illegaal benzine geloosd, landweer heeft maatrege- retroffen om de benzine- te laten ontsnappen. Er peen direct gevaar; de be- rs hoefden hun woningen Ie verlaten. jrien Kool derscheiden 'ERWOUDE - Dorien Vervoorn is onderschei- anwege haar zilveren jubi- bij de Zoeterwoudse fanfare 'De Rijntam- Van de Algemene Ne- idse Unie van Muziekver- igen kreeg zij een onder ling en de daarbij beho- 1 oorkonde. 'tig reacties op sporing Verzocht' _EN De gisteravond 3e AVRO uitgezonden af- «ig van Opsporing Ver- heeft volgens de Leidse inp bruikbare informatie op- }rd over een overval op de )-bank aan het Vijf Mei- ïein Leiden op 4 september. !t programma werd ook '"\cht besteed aan een over- j 24 september op een ves- vi! van de Verenigde Spaar- in Rotterdam omdat vermoed dat het hier om 'de dader gaat. Er werden beelden getoond van de al in Leiden, die werd ge- 3 door een ongemaskerde Nog voor de eerste beel- -verden uitgezonden, had litie al een reactie binnen, ia volgde nog een veertig- foontjes. Volgens de poli- enkele daarvan bruik- 'oor het voortzetten van iderzoek. Veruit de mees- lensen die reageerden, ?n de man te herkennen, iigen meenden de tas te tinen, die tijdens de over- ird gebruikt. LEIDEN Op de eerste dag van het inentingsprogram ma tegen polio in de regio Leiden, hebben meer dan duizend mensen een prik ge haald. 's Middags was het op de verschillende kantoren in Leiden en omgeving rustig, maar 's avonds stonden er voor het GGD-gebouw aan de Roodenburgerstraat een for se rij. Dat gold ook voor Zoe- terwoude. Er werd rekening gehouden met een opkomst van zo'n 4000 mensen in de twee dagen dat er wordt ingeënt. „Het aantal van duizend mensen dat vandaag voor een prik is gekomen, ligt dus aanzienlijk onder onze ver wachting", aldus S. Wijnands, arts bij de GGD. Vrijwel al het personeel van de GGD was in gezet, en gisteravond werden op het laatste moment nog drie personeelsleden opgeroepen om het team aan de Roodenbur gerstraat te versterken. De twee inentingsdagen van daag kan ook nog een polioprik worden gehaald - zijn alleen bedoeld voor iedereen tussen 13 en 41 jaar, die niet of onvolledig is ingeënt. Wijnands: „Die boodschap is blijkbaar duidelijk overgekomen, want we hebben maar weinig mensen moeten terugsturen". Mensen die zich uit louter ongerustheid willen laten inenten, maar in hun jeugd wel alle drie de vaccina ties hebben gehad, wordèn vriendelijk maar beslist gewei gerd. Kinderen tot dertien jaar die niet alle prikken hebben gehad of helemaal niet zijn ingeënt, zijn de afgelopen twee weken opgeroepen. Bij de entadmini- stratie van de provinciale in spectie volksgezondheid is gere gistreerd wie de volledige inen tingscyclus heeft doorlopen. De afgelopen weken zijn vierhon derd kinderen opgeroepen. Daarvan verscheen tweederde. Wijnands: „De rest bleek ten onrechte opgeroepen. Die ston den nog geregistreerd als onvol doende ingeënt, maar hadden al uit het bestand moeten worden geschrapt". Van slordigheid van de entadministratie en de geneeskundige inspectie wil ze echter niet spreken: „Die was er ook niet op voorbereid dat ze in korte tijd uitdraaien moest leveren van al dan niet ingeënte kinderen". Suikerklontjes Veel mensen komen een inen ting halen omdat ze absoluut niet meer weten of ze wel of niet alle vaccinaties hebben gehad. Dikwijls zijn het mensen die door familieomstandigheden de inentingsboekjes zijn kwijtge raakt of geen vaccinaties meer konden halen. Bij de GGD mel den zich ook veel allochtonen, die in hun geboorteland geen inenting hebben gekregen. De GGD is gelukkig met die grote opkomst. „Dan hebben de ad vertenties in huis-aan-huisbla- den, kranten, de kabelkrant en het stukje in de gemeentelijke advertentie toch iedereen be reikt". Met de groep mensen die zich om religieuze redenen niet laat inenten, is ook rekening gehou den. Zij kunnen voor deze epi demie suikerklontjes met anti stof halen. Deze methode biedt echter geen permanente be scherming. Een volgende keer zullen ze weer een vaccin moeten halen. „Maar de 'gewe tensbezwaarden' zoals we hen noemen, zijn in Leiden op de vingers van twee handen te tel len", stelt Wijnands. 'Niet gelukkig' De GGD is wel heel blij dat de geneeskundige hoofdinspectie eindelijk een eenduidig beleid voert wie er wel en niet gevacci neerd moet worden. „Wij waren niet gelukkig met de informa tievoorziening door de hoofdin spectie", zegt Wijnands met een duidelijk gevoel voor under statement. Volgens de eerste berichten moest iedereen in de risicogebieden worden ingeënt die onvoldoende of helemaal niet was gevaccineerd. Hierbij had men vooral kinderen op het oog. Daarna kwamen degenen die langer dan vijftien jaar gele den de laatste inenting had ge haald. Een run op de GGD's in de risicogebieden was het ge volg. Vervolgens werd de doel groep beperkt onder meer door gebrek aan vaccin tot personen jonger dan 62 die niet of onvolledig waren gevacci neerd. Ouderen hadden al een natuurlijke weerstand opge bouwd tegen het polio-virus. Wie in de niet-risicogebieden moest worden ingeënt was al helemaal onduidelijk. Leiden behoort nog steeds niet tot het risicogebied, dat zich uitstrekt van de Zuidhollandse eilanden tot Alphen aan den Rijn. De eer ste dagen van de epidemie wer den de GGD's in Leiden en Kat wijk wel bestookt met telefoon tjes over de noodzaak van inen ting. In Katwijk werden men sen zonder (voldoende) inen ting alsnog ter plekke gevacci neerd. In Leiden werd eerst af gewacht wat de richtlijnen van de geneeskundige hoofdinspec tie werden. Gisteren belden nog veel mensen met de vraag of ze zich moesten laten vaccineren. Gisteren werd de kraan geïnstalleerd, waarmee vandaag de twee beweegbare gedeelten worden getakeld en vastgemaakt aan de Blauwpoortsbrug. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Viswinkel Ouwe- er nog eens serieus naar geke- dig gehinderd door fietsers die beweegbare gedeeltes van de hand kan na de renovatie van ken. En dan ligt het er ook aan zich niks aantrokken van het brug te kunnen aanbrengen, de Blauwpoortsbrug in Leiden wat de vishandelaar zelf wil", inrijverbod dat gold vanaf de Gisteren werd begonnen met de waarschijnlijk niet terugkeren aldus Toet. De eigenaar van het richting Haarlemmerstraat, voorbereiding voor het aan- in het brugwachtershuisje. Dit vishandeltje, die een tijdelijk Desondanks zijn er volgens brengen van het beweegbare heeft te maken met het feit dat onderkomen heeft aan de woordvoerder van de politie, gedeelte. De brug wordt geheel de Blauwpoortsbrug na de re- Steenstraat, maar wel een te- Arend Kuyt, weinig ongeluk- beweegbaar om ook de grotere novatie beweegbaar is. rugkeergarantie in het vooruit- ken ontstaan. schepen toegang te geven tot zicht was gesteld, was wegens Vanaf januari werden op en bij het Galgewater en het water Als het aan H.J.J.Roelofs, hoofd vakantie niet voor commentaar de Blauwpoortsbrug twaalf on- rond de Beestenmarkt. Met van de afdeling bruggen van ci- bereikbaar. gevallen geregistreerd, waar- drilboren werd de noodbrug viele werken van de gemeente van drie met letsel. „Maar dat weggehaald en dat bracht een Leiden ligt, krijgt het huisje een Hvprlnst wil niet zeggen dat ze allemaal enorm lawaai teweeg. Er werd andere bestemming. „Civiel- met de afsluiting te maken had- een kraan geïnstalleerd waar- technisch gezien kan er geen De renovatie van de Blauw- den". Kuyt vindt dat de renova- mee vanmorgen de beweegbare winkel komen. Het huisje valt poortsbrug loopt overigens bij- tie probleemloos is verlopen, gedeelten op hun plaats werden binnen de draaihekken van de na ten einde. Verwacht wordt „Er was steeds sprake van een gebracht. Het afstellen gebeurt brug. Als die opengaat, krijg je dat de brug rond 19 november redelijke doorstroming". Ook vandaag. Daarmee hopen de een enorm gat en kunnen zich weer wordt opengesteld. De nu sinds gisteren de Blauw- werkers in de loop van van- in en om het huisje beter geen werkzaamheden hebben het af- poortsbrug geheel is afgesloten, avond klaar te zijn. mensen bevinden", aldus Roe- gelopen jaar voor flink wat zijn volgens de woordvoerder Volgens opzichter B. Dingjan lofs, die ongelukken vreest. overlast gezorgd voor het ver- geen grote problemen. lopen de werkzaamheden op Ook D. Toet, beleidsmedewer- keer. Bussen moesten manoeu- schema. „Voor de renovatie ker economische zaken betwij- vres maken om via het nauwe, Bussen en auto's worden omge- stond een jaar. Daarbij waren feit of de lokatie na de renovatie nog opengestelde gedeelte van leid, fietsers en wandelaars onwerkbare dagen, als het bij eigenlijk wel geschikt is voor de brug de overkant te berei- worden geacht de tijdelijke pa- voorbeeld hard regent, ingecal- het onderbrengen van een win- ken. Daarbij werden de bus- rallelbrug gebruiken. De alge- culeerd. We zijn 4 november be- kel. „De komende weken wordt chauffeurs bovendien veelvul- hele afsluiting is nodig om de gonnen, dus het gaat goed". Milieufederatie: 'Geen uitbreiding bollenteelt' LEIDEN Het plan voor het jaar 2000 circa 1500 hec tare kleigrond om te vormen tot zandgrond voor de bollen teelt is onaanvaardbaar. Dat zeggen de Milieufederatie Noord-Holland en de Zuidhol landse Milieufederatie in reac tie op plannen van de overheid die gisteren bekend werden ge maakt in het Structuurschema Groene Ruimte. In de nota wordt onder meer voorgesteld 500 hectare klei grond in de Haarlemmermeer voor dat doel te gaan gebruiken. Ook grond in de Wieringermeer en de Boekelermeer zou met voor de bollenteelt geschikt zand opgespoten moeten wor den. Volgens de milieuorganisaties is uitbreiding van de bollenteelt echter uit den boze. De sektor zou juist moeten inkrimpen. „De bollenteelt is koploper in het gebruik van landbouwgif. Met elke uitbreiding die nu plaats vindt, moet straks het bestrijdingsmiddelengebruik extra verminderd worden om de taakstelling in het Meerja renplan Gewasbescherming te halen", aldus de milieufedera ties. De vergroting van het zandop- pervlak kan volgens de milieu federaties ook tot verwoestij ning leiden. „Wanneer de bol lenteelt op langere termijn moet inkrimpen vanwege markt- of milieueisen ontstaat stuifgevoelig braakland. Deze grond is slechts voor bollenteelt bruikbaar, omdat ze te schraal is voor elke andere landbouw- toepassing. Maar zelfs de indus trie heeft er niets aan. Vanwege drijfzand eigenschappen is de grond ook niet geschikt voor in dustrieterrein". Verkeerschaos bij Blauwpoortsburg LEIDEN De werkzaamhe den rond de afronding van de renovatie van de Blauwpoorts brug, waarvoor grote kranen werden aangevoerd, hebben gistermiddag vanaf vijf uur voor een verkeerschaos ge zorgd. Omdat ook het Lelyviaduct was afgesloten liep het verkeer op diverse plaatsen vast. De politie zag zich gedwongen om de stopr lichten op het Stationsplein op knipperen te zetten. Na een uur was de situatie weer normaal. 2000 leden Oud Leiden De Vereniging Oud Leiden heeft haar 2000ste lid ingeschreven. Oud Leiden viert op 5 november haar 90- jarig bestaan. Begin dit jaar telde de vereniging 1900 leden, dat was aanleiding om te gaan werven zodat het aantal bij de jubileum viering zou kunnen zijn opgevoerd tot 2000. Het bereiken van deze mijlpaal betekent een verdubbeling van het ledental in tien jaar tijd. Toen telde Oud Leiden nog 'slechts' 1000 leden. NIH0F en IIQUE R0S0 EN Tien mensen ge- 3j>p het podium, en de rest zaal is naakt. Nog geen Mnuten later zijn de rollen Jraaid: de mensen op het Her weten niet hoe gauw beten wegduiken achter usjek of een brede rug, want ejen volle zaal dragen zij aöleren. mos: dat dachten ze. Het pen werkelijkheid gister- in de Stadsgehoorzaal, ';is illusie. Maar wel sterke De belangstelling voor 'emièreshow van Rasti li was overweldigend. En jeen in de zaal. Toen Ros- wj"ijwilligers vroeg voor zijn iet, de massale hypnose, honderd mensen jforen. Zij vlogen over hui- 'e oceaan en witte stran- 'p een onbewoond en tro- iland aten zij citroen als- mango was. Ze speelden band. Ze waren Tarzan, ten een glas springen. Ze pn naakt voor een zaal vol hi, of de zaal zat naakt voor hen. Na afloop konden ve len zich er nauwelijks meer iets van herinneren. Jules van den Berg, met enkele Delftse stu diegenoten naar Leiden ge reisd, stond op het podium en gaf een gitaarsolo weg als ware hij Steve Miller zelf. „Er zitten hiaten in mijn geheugen. Ik heb daar anderhalf uur gestaan, maar het lijken tien minuten. Ik weet wel enigszins wat ik deed, maar er hangt een soort waas overheen". Zijn medestu dent Hugo Bouvy viel halverwe ge af: „Hij zei dat je armen steeds lichter werden en de mij ne bewogen naar boven. Toen zei hij dat ze juist heel zwaar werden, maar toen wilden ze niet meer naar beneden. Op dat moment was het verbroken". 'Geen keus' Anderen geloven maar half wat ze hebben gedaan, en soms zelfs helemaal niet. Met open mond van verbazing kijken ze na de voorstelling naar de video-op names van hun eigen optreden, waarvan ze zich bijna niets kunnen herinneren. Colin van Gestel en Martijn Kruyts, alle bei vijftien jaar, waren de on betwiste sterren van de avond zonder het zelf in de gaten te hebben. Klakkeloos gaven ze gehoor aan alle opdrachten van Rostelli, hoe vernederend die soms ook waren. „Ik had geen keus", zegt Colin, die met smaak citroenen met schil en al op at, omdat Rostelli zei dat het zoete perziken waren en 'Wehh' krijste als Rostelli hem verzekerde dat hij een hongeri ge zuigeling was. „Rostelli zei het, dus ik moest het doen". Van de lachsalvo's en het ap plaus van het publiek werden ze niet wakker. Sterker nog, ze hebben niets gehoord. „Geen moment, ik hoorde alleen maar de stem van Rostelli", weet Martijn nog. Hij krijgt een rode blos als hij zichzelf op de video band gestrekt ziet liggen, met alleen zijn hoofd en voeten on dersteund door stoelen, terwijl Rostelli doodleuk op zijn buik staat. „Wauw, wat ben ik sterk", zegt hij, maar geloven doet hij het eigenlijk nog steeds niet. Een aantal bezoekers kon een gevoel 'van gêne niet onder drukken. Kun je mensen dit aandoen? Ze zijn toch willoos en weten niet wat ze doen? Maar volgens Rasti Rostelli in het dagelijks leven gewoon Roland van den Berg doen de deelne mers niets wat ze zelf niet wil len. „Iedereen heeft zijn eigen grens. De persoon zelf bepaalt of hij iets wil of niet. Ze zijn geen marionetten, ze zijn niet zo machteloos als het lijkt". Zelfs in de diepste hypnose wordt de zelfstandige wil van een individu namelijk niet uit geschakeld. Dat gebeurt wel met de prikkels vanuit de omge ving. Die worden volstrekt on dergeschikt gemaakt aan dege ne die de hypnose veroorzaakt. Zijn commando's worden opge volgd, ongeacht wat de omge ving ervan denkt, tot die indivi duele grens. „Ik zal niemand vragen om zijn moeder te ver moorden, want dat zal niemand doen omdat niemand het wil. Maar als ik ze vraag om naakt op het podium te gaan staan, doet een enkeling het wel, om dat hij het wil, omdat hij graag naakt loopt misschien. Naar de persoon op het podium heb ik dan geen slecht geweten. Wel naar het publiek, want dat zou ik dwingen naar een naakte man te kijken". Bezoekers kunnen ook grieze len bij het idee dat hypnose wordt gebruikt voor volksver maak. Rostelli heeft geen enke le bedenking: „Als ik hypnose zou gebruiken als therapie, ver dien ik met leed mijn geld. Ik verdien het liever met vermaak. En met een serieuze show zou ik nog geen vijftig mensen in een zaal krijgen. Door mijn shows komen mensen in aanra king met het fenomeen van hypnose, en wellicht stappen ze daardoor 'eerder bij een hypno- therapeut binnen. Dit is een de monstratie van wat je met hyp nose kunt doen. Met spek vang je tenslotte muizen". Radijs Herma uit Voorhout zit na de voorstelling zichtbaar bij te ko men. Haar lichaam lijkt wel van lood, verklaart ze. Anderhalf uur bijna heeft ze op het podi um gestaan, maar ze heeft het idee dat het slechts vijf minuten waren. Ze was ver weg, heel ver weg, maar bepaald niet als was in de handen van Rostelli. Waarmee ze het bewijs levert dat deelnemers in het diepste van hun ziel toch de baas blij ven. „Nee, ik weet nog dat ik voelde dat ik bepaalde dingen echt niet wilde". Dat was ook van haar gezicht af te lezen tij dens de hypnose. Toen ze hoor de 'over glas lopen' en 'nu be speel je een muziekinstru ment', trok ze een misprijzend mondje, en bleef vervolgens op haar plaats staan. Wakker werd ze echter niet. Maar hoewel Rostelli niet zo veel vat op haar kreeg, voelt ze zich op een bepaalde manier achteraf toch een ander mens. De woorden van Rostelli die haar een afkeer van vet eten en sigaretten aanpraatte, hebben indruk gemaakt. Tot verbijste ring van haar beste vriendin walgt ze nu van patat, en moet ze al braken als ze het woord 'si garet' alleen maar hoort. Haar vriendin gelooft haar oren niet. „Maar Herma, patat mèt is je lievelingseten en je rookt als een ketter!" Herma blijft vast beraden. „Ik moet er niet aan denken, bah!" Waar ze dan wel zin in heeft? „Radijsjes en kom kommer, of zo". Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de storingsset naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9